Gestadige oproer teistert Kenia h 25% r Zware criminaliteit bedreigt de Surinaamse rechtsstaat Actie tegen verkeerslawaai Landen van EU pakken misbruik vrouwen aan Turkse kapper verbrandt per abuis toerist Doden door aanslag in Colombo Uitbraak vogelgriep Thailand Amerikaans bisdom failliet Film over Duitse kannibaal Eerste probleem Kerry en Edwards Groot-Brittannië dreigt Soedan met maatregelen President Mwai Kibaki komt in het nauw Lubbers zou intrekking klacht hebben gevraagd Vermeer brengt 24 miljoen op v bin n9n CU,*,! uit de Jonge Hoek van Dijke KARACHI - In de zuidelijke havenstad Karachi rijdt een wals over een berg in beslag genomen toeters en bandrecorders. De actie vloeit voort uit een verkeerscampag- ne die de 'lawaaivervuiling' in Karachi moet tegengaan. foto Akhtar Soomro/EPA donderdag 8 juli 2004 5 COLOMBO - Door een zelfmoordaanslag in Colombo, de hoofdstad van Sri Lanka, zijn gisteren zeker vijf doden, onder wie vier agenten, gevallen en zeker twaalf mensen gewond geraakt. Een van de doden is de vrouwelijke da der, die zichzelf in een politiepost bij de Amerikaanse en Britse diplomatieke missies opblies. De politie vermoedt dat een Tamil-minister het oorspronkelijke doelwit was van de vrouw. Het was de eerste zelfmoordaanslag sinds de regering en de opstandige Tamil Tijgers begin 2002 een vredesbe- stand tekenden. ANP/AFP BANGKOK - Thailand heeft gisteren een nieuwe uit braak van de besmettelijke vogelgriep gemeld. De ziekte is geconstateerd in Ayutthaya en Phathum Thani, waar op boerderijen al meer dan 10.000 kippen uit voorzorg zijn gedood, aldus Thaise media gisteren. China maakte deze week ook melding van een uitbraak van de vogelgriep. Volgens de autoriteiten aldaar is de si tuatie onder controle, zo berichtten Chinese media giste rochtend. ANP/AFP LOS ANGELES - Het aartsbisdom Portland in de Ameri kaanse staat Oregon zal zich formeel failliet laten verkla ren. De maatregel, de eerste in zijn soort in de VS, is vol gens de aartsbisschop noodzakelijk, gezien de miljoenen die er uitgekeerd zijn en nog moeten worden aan slachtof fers van seksueel misbruik door priesters. Aartsbisschop John Vlazny heeft tegen Amerikaanse me dia verklaax'd dat het aanvragen van het faillissement niet betekent dat de rooms-katholieke kerk zijn verant woordelijkheden zal ontlopen. Het aartsbisdom' heeft al met 130 mensen schikkingen getroffen voor een bedrag van 53 miljoen dollar. ANP BERLIJN - De conti'oversiële Duitse regisseur Rosa von Praunheim gaat een film maken over de 'kannibaal van Rotenburg' Armin Meiwes. Die werd in januari veroor deeld tot 8,5 jaar gevangenisstraf omdat hij een man had gedood en deels opgegeten. De regisseur heeft van het Filminstituut Noord-Rijn- land-Westfalen een subsidie van 20.000 euro geki-egen,, meldde de BBC gisteren. ANP WASHINGTON - De Democratische presidentskandidaat John Keriy en zijn dinsdag aangestelde 'running mate' John Edwards hebben hun eerste gezamenlijke probleem. De man heet Kerry Edwards uit Indianapolis en hij heeft een internetpagina die het campagneteam van Kerry nu graag wil hebben: kerryedivards.com Het campagneteam van Keriy wilde de naam van zijn website graag kopen. Toen Edwards verklaarde dat hij er een bedrag voor wilde hebben met zeker vijf nullen was het evenwel snel stil aan de andere kant van de lijn. John Kerry en John Edwards gebruiken voorlopig samen maar de webstek johnkerry.com. ANP van onze redactie buitenland ROTTERDAM - De 25 EU-lan- den willen gebruiken en tradi ties die schadelijk zijn voor vrouwen exi meisjes, beter gaan bestrijden. Het gaat daarbij om zaken als gedwongen huwelij ken, genitale verminking en hui selijk geweld. De ministers van de 25 landen hebben dat gisteren afgespro ken tijdens een conferentie in Roterdam, die EU-voorzitter Ne derland had georganiseerd. De landen willen ervaringen en ideeën gaan uitwisselen en el kaar stimuleren om het desbe treffende misbruik beter aan te pakken. Dat moet ertoe leiden dat de lid staten hun wet- en regelgeving aanscherpen en er sancties in op nemen. Maar het is niet de be doeling tot Europese regelge ving te komen. Volgens minister De Geus van Sociale Zaken, die samen met zijn collega Verdonk van Integratie Nederland verte genwoordigde op de conferen tie, kunnen gedwongen uithuwe lijking en dergelijke zaken beter op nationaal niveau worden be streden. Het actieprogramma moet in 2006 beginnen. Voor die tijd vindt er een haalbaarheidsstu die plaats om te kijken of het uit bestaande EU-potjes betaald kan worden of dat er extra geld bij moet. De conferentie in Rotterdam ging over de emancipatie van vrouwen, vooral vrouwen uit et nische minderheidsgroepen. Vol gens De Geus zijn alle lidstaten ervan doordrongen dat er meer gedaan moet worden oxn deze vrouwen beter te integreren in de maatschappij en het arbeids proces. „Gebeurt dat niet, dan lopen we grote risico's." De Geus wees op de afspraken die de EU-landen vier jaar te rug in Lissabon hebben ge maakt om de Europese econo mie de best draaiende ter we reld te maken. „Dat kan alleen als we de volle nadrak leggen op de participatie van etnische min derheden." De lidstaten hebben afgespro ken dat ze eraan gaan wex'ken om de barrières weg te nemen die vrouwen ondervinden bi] het zoeken van werk en bij het maken van carrière. Het gaat niet alleen om juridi sche hindeipalen en het bestrij den van discriminatie, maar ook om het beter verdelen van zorgt aken tussen mannen en vrou wen. De lidstaten willen vooral onderling ervaringen uitwisse len over hun emancipatieprogra- ma's. Die methode van 'best practices' wordt binnen de Euro pese Unie op veel terreinen toe- gepast. ANP (Advertentie) door_Fidan_Ekiz ISTANBOEL - Het zal je gebeu ren: breng je een bezoek aan de kapper in je vakantieoord, de P Turkse stad Marmaris, staat in eens je gezicht in brand en ein digt de scheerbeurt met brand- rt wonden aan voorhoofd, oor en ut nek. 4 Het overkwam de 25-jarige ;ci John Pearce toen hij zich voor dë een scheerbeurt bij kapper Mu st! sa Zengin meldde. Nadat de kap per zijn Engelse klant had ge schoren, bereidde hij een ge zichtsmasker voor van crème, poeder en alcohol. Het moest een half uurtje intrekken, kreeg Pearce te horen. Hierop startte Zengin een nogal onbezonnen actie. Ilij doopte een wattenstaafje ip spiritus en ontstak het. „Hiermee verwijder ik je oorharen", legde de kapper uit. Terwijl het brandende staaf je zijn rechteroor naderde, wer den Pearce' ogen steeds groter. Nog voordat hij iets kon zeggen, vloog zijn gezichtsmasker in brand. Een ooggetuige: „Paniek in de kapsalon. De kapper was verlamd van schrik, de toerist schreeuwde het uit en de overi ge klanten renden de zaak uit en riepen om de brandweer." Met een haardouehe werd het vuur uiteindelijk gedoofd. Voor Pearce volgde een bezoek aan het ziekenhuis waar hij be handeld werd aan zijn brand wonden. De arts schreef hem 'ze ven dagen rust' voor. Kosten van de behandeling: 135 miljoen (80 euro) Lire. De rekening ging linea recta naar de kapsalon. Kapper Zengin verklaarde op het politiebureau dat het een 'ongelukje' was. John Pearce heeft spijt als (de laatste) haren op zijn hoofd dat hij die kapperszaak ooit is bin nengelopen. De Engelsman keert binnenkort met zijn vrouw en twee kinderen terug naar Engeland. Op de vraag of hij weer naar Marmaris komt, antwoordde hij: „Misschien wel. Maar ik ga hier nooit meer naar de kap per." Zengin is inmiddels door zijn baas ontslagen. GPD HnnrEelco van der Linden {b PRETORIA - Aanhoudend ge us wclddadig oproer, waarbij giste- ffi. ren een eerste dode viel, onder is graaft steeds meer de positie le- van de Keniaanse president 'si- Mwai Kibaki. s De man die anderhalf jaar gele- den met een boodschap van fct grondige hervormingen glorieus de verkiezingen won en de scep- a ter overnam van potentaat Dan- iel Arap Moi, wordt nu verwe- i- ten zijn beloften te zijn verge- b ten, De protesten in Kisumu, de ij. derde stad van Kenia, waren net i' als die in de hoofdstad Nairobi e- eerder deze maand, gericht te- 9 gen het uitblijven van een nieu- 9 we grondwet. Hoewel de politie zegt dat de jeugdige demonstran ten wilden plunderen en dat daarom met scherp moest wor den geschoten, was het protest puur politiek en gericht tegen Kibaki. Dat is een gevoelige klap voor de 72-jarige econoom, die door de 'gewone Kenianen' tot voor kort op handen werd ge dragen. Kibaki kwam aan de macht om dat het land na 24 jaar Arap Moi aangaf dat het roer op alle fronten om moest. De corruptie, het clientèlisme, maar ook het politieke systeem waarbij veel te veel macht in de handen van de president was komen te lig gen, moesten worden aange pakt. De goedmoedig en x-elaxt overkomende Kibaki wist als eerste de chronisch verdeelde op positie te verenigen in naam van die eisen, en een 'historische ver kiezingszege' te boeken. Wat betreft corruptiebestrijding en economische hervormingen heeft Kibaki successen geboekt. Maar de binnen honderd dagen beloofde politieke hervormin gen die een streep moesten zet ten onder het Moi-tijdperk, zijn uitgebleven. Centraal hierin stond een nieu we grondwet. Die moest een meer uitgebalanceerd politiek systeem garanderen, onder meer door de introductie van een door het pax'lement gekozen pre mier. Geen geheim Tijdens de verkiezingscampag ne werd het onderwerp geme den. Maar het was geen geheim dat de belangrijke oppositiepax- tij LDP lid geworden was van Kibaki's 'regenboogcoalitie' om dat het premierschap was be loofd aan haar luidruchtige en controversiële leider Raila Odin- ga- De LDP stelt nu dat een verkie zingsbelofte niet wordt nageko men, en verwijt Kibaki, een maal op het pluche, geen af stand te willen doen van. zijn enorme machtspositie. Het verwijt een tweede Moi te zijn, is waarschijnlijk niet te- recht, maar Kibaki doet er wei nig aan om de schijn weg te ne men. Hij is uit de speciale consti tutionele commissie gestapt die maanden bezig is geweest een nieuwe grondwet te schxijven, en heeft nu twee keer de deadli ne voor de aanname van die grondwet verschoven. Na 30 juni kwam er geen grond wet, maar werden wel leden van de LDP uit de regering gezet en vexwangen door leden van Moi's Kanu-partij. Hoewel er genoeg gex-ecyclde politici van het oude regime in de Regenboogcoalitie zitten, werd dit gezien als een poging van Kibaki zijn machts basis te veranderen en de LDP uit te rangeren. GPD I Kan onze redactie buitenland 28 mei. De vrouw stuurde de GENEVE - Ruud Lubbers, VN-Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, heeft de vrouw die tegen hem een aanklacht in diende wegens seksuele intimi datie, verzocht de aanklacht in te trekken. Dat schreef de New ïork Times gisteren. De krant baseert zich op VN-bronnen die de desbetreffende brief van Lub bers hebben gelezen. Lubbers (65) heeft de 51-jarige j Amerikaanse vrouw volgens de i NYT verder beloofd dat hij haar I 2al beschermen tegen eventuele i st!'afmaatregelen en dat haar ^arrière niet geschaad zal wor- den, aldus de NYT. De New ^orkse krant onthulde op 19 I roei het bestaan van de aan klacht tegen Lubbers. Die heeft sl^eds ontkend dat hij de vrouw i f ,s^eel beeft geïntimideerd. Lubbers schreef de blief in mei, na de formele aanklacht op 5 i roei en voor een eigen verkla- ''rog van Lubbers aan alle 6000 ["edewerkers van de VN-vluch- leilngenorganisatie Unhcr, op brief als 'bewijsmateriaal' naar het onderzoeksbureau OIOS van de Verenigde Naties in New York. Lubbers ontving het OIOS-on- derzoek op 3 juni: Hij gaf de dag erna zelf toe dat het bureau con cludeerde dat 'iets is voorgeval- len dat niet door de beugel kan'. Lubbers was het daar niet mee eens en nam drie weken de tijd voor zijn verdediging tegen de aanklachten. Sindsdien is het wachten op een besluit van VN-baas Kofi Annan. Lubbers en Annan ontmoetten elkaar dinsdag op een conferentie van de xAfnkaanse Unie in Ethiopië. Lubbers zocht zelf op 28 mei de publiciteit via zijn boodschap aan alle 6000 Unhcr-medewer- kers. Hij haalde hard uit naar het OIOS en zei dat hij de vrouw na een vei'gadei'ing op 18 december vorig jaar slechts 'vriendelijk en hartelijk' had uit gelaten. Volgens de oud-premier was dat een vriendschappelijk gebaar. Hij betreurt het dat de vrouw dat vex*keerd begreep. ANP LONDEN - De Britse premier Blair heeft gisteren gedreigd mo gelijke VN-sancties tegen Soe dan te zullen steunen, als het Afrikaanse land hulp aan de slachtoffers van het geweld in Darfoer niet op gang laat ko men. Blair zei in het Lagerhuis dat I hij dinsdag samen met secreta ris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties de crisis onder de loep had genomen. In de ge- t troffen regio Darfoer is voedsel I aanwezig dat uitgedeeld kan I worden aan de mensen die het l nodig hebben, verklaarde de pre- mier, I De Soedanese autoriteiten moe- ten echter actief worden, meent I hij. „Het is niet acceptabel dat I als de hulp er is, die niet de ver- dreven bevolking kan berei- I ken", zei Blair. I De Veiligheidsx-aad van de VN overweegt sancties tegen Soe- 'J dan of tegen Soedenese gezags- j dragers in te stellen als de rege- ring draalt met hulp aan de be- volhing in de westelijke provin- cie Darfoer of de hulpverlening j belemmert. AFP LONDEN - Het schilderij 'Jon ge vrouw gezeten aan een virgi- naal' van de Nederlandse schil der Johannes Vermeer (1632-1675) heeft gisteravond op een veiling in Londen 24,26 miljoen euro opgebracht. Vei linghuis Sotheby's had het doek getaxeei'd op 4,5 miljoen euro. De koper is niet bekend. Het hoogste bod kwam van een tele fonische bieder. ANP De Surinaamse rechtsstaat is in gevaar. De criminaliteit neemt hand over hand toe. Ge harde criminelen, die banden hebben met terreurorganisaties, gebruiken het land als uitvalsbasis. Als de regering niet snel in grijpt, loopt de zaak uit de hand. door Daphne Groenendijk PARAMARIBO - „De politiek moet ingrij pen, voordat we internationaal niet meer se rieus worden genomen", zegt politiecommis saris Chandrikapersad Santokhi. „Iedereen weet wat het probleem is. De politici heb ben alleen andere prioriteiten." Het hoofd van de Surinaamse Justitiële Dienst maakt zich zorgen. De rechtsorde wordt bedreigd door de toenemende drugs handel en door criminele organisaties die banden hebben met internationale terreur- of guerrillaorganisaties. Niet alleen Santok hi maakt zich zorgen. Ook anderen die zich niet openbaar durven te uiten, twijfelen over de 'zuiverheid' van zaken. De rechtsgang bijvoorbeeld. Onlangs wer den vanwege voiTnfouten vijf mannen vrijge laten die betrokken zouden zijn geweest bij de handel in tenminste 340 kilo cocaïne. Ook Dino Bouterse, zoon van ex-legerleider Desi Bouterse en verdacht van een wapen diefstal wist door een vormfout zijn straf te ontlopen. Criminele bendes zijn veelal gerelateerd aan de drugshandel en worden steeds inter- nationaler. „De mensen die we arresteren zijn niet meer alleen van Surinaamse en Ne derlandse afkomst. Ze komen uit Roemenië, Amerika, Zuid-Afrika", zegt Santokhi. „Die criminele organisaties hebben banden met guerrilla-organisaties en wapenhandel." Ook de financiële sector wordt bedreigd. „Het geld dat de criminelen het land binnen brengen, komt in onze financiële instituten. De geox*ganiseerde criminelen zorgen voor corruptie, zowel bij de overheid als in de Het leger ondersteunt een inval van de politie in Paramaribo. particuliere sector. We staan veel te open voor ze. Onze integriteit wordt internatio naal aangetast." Zwarte lijst De Amerikanen hebben dat al laten mer ken. In juni vorig jaar plaatsten ze Suiina- me op de zwarte lijst van landen die te wei nig doen tégen mensensmokkel. Kritiek is er ook van de Cicad, de dnxgscommissie van de Ox-ganisatie van Amerikaanse Staten, die het Surinaamse di-ugsbeleid als 'matig' be stempelt. Cicad wil dat Suriname de inter nationale aanbevelingen snel opvolgt. Dat is volgens Santokhi de enige manier om nog serieus te worden genomen. Daarnaast is een totale cultuurverandering nodig. De regexing moet investeren in huis vesting en in jongeren. De meeste airestan- ten zijn jong. „Met scholing en werkgelegen heid kunnen we voorkomen dat ze in de cxi- minaliteit belanden. We moeten ons meer foto Hijn Bijnen/GPD op de oorzaken richten", zegt Santokhi. De politieke partij Democratie en Ontwikke ling in Eenheid heeft onlangs een Anti-Cri- minaliteits Plan opgesteld. „We kunnen blij ven roepen, maar wij vinden dat we wat moeten doen", zegt voorzitter Marten Schalkwijk. Ook hij hoopt dat de politiek snel het beleid omgooit, maar begiijpt dat niet alles tegelijk kan. Controle Hij wil beginnen met de aanpak van buur ten en wijken. Als er meer controle en saam horigheid in de buurt zijn, vallen misstan den eerder op. Die benadering lijkt bij de overheid nu wel gehoor te vinden. Sinds en kele weken rijden in bepaalde wijken jonge politieagenten op fietsen rond. Een goed ini tiatief, vindt ook Santokhi Maar hij blijft de politiek waarschuwen. „Er moet een 25-jarenplan komen. Er is nu nog tijd." GPD EXTRA BIJMEUBELEN! vraag naar de voorwaarden. W modern living easy living Vrijdagavond koopavond Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand. www.binnenuit.nl 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5