Ariel Sharons leven loopt gevaar Irak wordt nieuw Vietnamsyndroom PZC Einde bordeelverbod kan illegale prostitutie niet keren Mans schrijft boek over vuurwerkram v riAj Extreem-rechtse rabbijnen roepen indirect op tot doden premier Israël 8 juli 1954 donderdag 8 juli 2004 Jan Mans blikt in een aardig boekje terug op de vuurwerk ramp van Enschede op 13 mei 2000. De ramp-burgemeester vertelt. door Bert Janssen Hij staat op een feestje in Delden, in spijkerbroek en T-shirt, goed glas wijn er bij. Asperges van Twents boe renland worden geserveerd. De zaterdag straalt, het is 13 mei 2000. Jan Mans en zijn vrouw Anny zijn wezen fiet sen, met collega-commissaris sen van de waterleidingmaat schappij. Even voor half vier loopt zijn chauffeur de zaal in. Er kan wat gebeurd zijn in Enschede. Is de burgemees ter gepiept? Nee. Mans belt en belt, maar bereikt nie mand; geen brandweer, geen politie. Lijnen zijn dood. Zo begint burgemeester Jan Mans zijn relaas, in het plotse ling en zonder presentatie ver schenen boekje 'De vuurwerk ramp van Enschede'. Hij schreef dat met gemeentese cretaris Arjan van Gils en de Leidse hoogleraren Uri Ros enthal en Erwin Muller. Hun COT Instituut voor Veilig heids- en Crisismanagement heeft bestuurlijk Enschede vanaf 'Uur Nul' geadviseerd. Mans laat de dienstauto in vliegende vaart naar Ensche de rijden. Ze zien de onheil spellende gitzwarte rookko lom boven de stad en rijden richting rampgebied. „Fout dus, want het is er ook bij mij ingeramd - als er wat ge beurt, ga je naar het crisiscen trum." Ze halen Roombeek niet, rijden zich vast op de Oude Markt. „Overal hectiek, mensen die staan te bellen en natuurlijk ook geen contact kunnen krijgen. Ik weet nog dat Anny me vastpakt en zegt: „Wees jezelf". Ik ren het stadhuis, het crisiscentrum, binnen." De burgervader heeft geen notie wat er ge beurd kan zijn. Het duurt tot een uur of zeven voor Mans doorkrijgt dat S.E. Firewi met twee alles vernietigt explosies in de lucht is ge gen. De chaos is giganti Zeker als gemeld wordt ammoniaktanks van Gro branden. „Ik ben bijna d laat. Dat is rampzalig. Vri mende ammoniakgassen dodelijk. Ik denk: al mensen die over straat lo| Toen dacht ik echt even: weet ik het niet meer. Gel kig komt tien minuten 1; de melding dat het niet de orde is." Onderzoek Het ministerie van Volks zondheid oefent na de ra stevige druk uit om een vangrijk gezondheidsonc zoek te houden. Machtspe tjes tussen Den Haag en 1 schede volgen. Uiteindelijk gaan slachtofl en hulpverleners in'eent bij de vliegbasis Twen door de medische molen, krijg de opdracht om het ongeveer feestelijk te open met m'n eerste plasje, m'n e ste prikje. Dat heb ik niet; daan. Dat was niks voorn Ik kon er heel boos over w den. Ze hebben zelfs nog probeerd de koningin er ni toe te krijgen, want die v toch ook in het rampgebi geweest." De commissie Oosting mo van de gemeente Enschede; derzoeken wat er is gebeu en hoe dat kon. Mans vin dat Oostings onderzoek tl gend lang duurt. Eind febn ri 2001 komt eindelijk het ra port. De conclusie van 0; ting: de ramp zou niet zijng beurd als één van de schaki - Fireworks, Enschede, Rijl sterker was geweest. „Oo ting is mild over de bran weer. Als hij die had afgesch ten, zou het voor mij op d moment ook voorbij zijn." De vuurwerkramp van Ensch de; Bestuurlijke vertellingen Uri Rosenthal, Jan Mans, Aijs van Gils en Erwin Muller. Uit Bert Bakker; 12,95 euro; 160p gina's. ISBN 90 351 26572. door Ad Bloemendaal Premier Ariel Sharon draagt geen kogelwerend vest, zelfs niet bij optredens in het open baar. „Ze maken ze niet in mijn maat", grapte hij deze week. Zijn voorgangers, Benjamin Netanyahu en Ehud Barak, gin gen nooit zonder de deur uit. Dat was de regel, na de geweld dadige dood van premier Jit- schak Rabin, in november 1995. Rabin werd vermoord door een joodse Israëliër, een rechtsextre- mist die vond dat de premier de doodstraf verdiende voor het uit handen geven van delen van het Land Israël. Nu Sharon een plan heeft ontvouwd voor de evacuatie van de Gazastrook en een klein deel van de Westelijke Jordaanoever zijn in ex treem-rechtse kringen weer de zelfde geluiden te horen als des tijds. Sharon heeft dus alle reden zich ongerust te maken en dat doet hem pijn. „Als iemand die zijn leven lang in Israëls oorlo gen joden heeft verdedigd, moet ik me nu zelf tegen joden be schermen", zei hij deze week. Maar het omgespen van een ko gelwerend vest is zijn eer te na. Het hoofd van de Israëlische vei ligheidsdienst, Avi Dichter, laat er geen onduidelijkheid over be staan dat het leven van Ariel Sharon gevaar loopt. Woorden doden niet, maar uitlatingen van rechtsextremistische politi ci, activisten en rabbijnen scheppen wel de troebele bron waaruit een potentiële moorde naar kan putten. Met geweld In een bijeenkomst met de mi nisterraad noemde Dichter drie 1 recente voorbeelden van extre me retoriek. Uri Elitzur, hoofd redacteur van het kolonisten- I tijdschrift Nekuda en Qoit een naaste medewerker van pre mier Benjamin Netanyahu, ver- i klaarde onlangs te verwachten j' dat kolonisten in de te evacue- II ren nederzettingen zich met ge- 1 weid zullen verweren tegen mili- ji tairen die hen hun huizen uit De Israëlische premier Ariel Sharon bij een kabinetsbijeenkomst deze week. foto Nir Elias/RTR zetten. En Elitzur had daar alle begrip voor. De in Jeruzalems oude stad ope rerende rabbijn Avigdor Neben- zahl verwees naar het rabbinale oordeel 'din rodef', dat het ver moorden toestaat van joden die enig deel van het bijbelse Land Israël overdragen aan niet-jo den. Ook de moordenaar van Ra bin, Yigal Amir, noemde dat destijds in zijn verweer. Tenslot te vertelde Dichter dat luite nant-kolonel rabbijn Yakutiel Vizner, geestelijk verzorger van de noordelijke militaire sector, in Jeruzalem is lastiggevallen door een groep rechtsextremis- ten. Hij werd met zijn vrouw door de groep ingesloten, be spot en bedreigd, tot hij door de politie kon worden ontzet. Viz ner had als legerrabbijn zijn goedkeuring gegeven aan de ontruiming van een synagoge, die activisten van de radicale Kach-beweging zonder toestem ming van het leger hadden inge richt in de buurt van een neder zetting op de Westelijke Jor daanoever. Er zijn meer voorbeelden. Maan dagavond vertoonde een van de Israëlische televisienetten opna men van een bijeenkomst in een synagoge in Gush Katifhet ne- derzettingenblok in de Ga zastrook dat op de nominatie staat te verdwijnen. Vier rechts- extremisten onderwezen er en kele tientallen kolonisten in tac tieken voor het aanpakken van Sharon. Moord werd niet als op tie genoemd, maar wel hinder lijk volgen. Het gaat niet zozeer om wat de extremisten precies zeggen - ze zorgen er doorgaans voor met hun uitspraken net binnen de Israëlische wet te blij ven - maar om de sfeer die ze scheppen. Net als elders in de wereld vormt ultra-rechts in Israël een verongelijkte minderheid van revanchisten en racisten, maar in de gevoelige sfeer van het Israëlisch/Palestijnse conflict kunnen ze onnoemelijk veel schade aanrichten. Links complot De aanhangers zijn er vast van overtuigd dat de gevestigde machten - regering, veiligheids dienst, politie, opperrabbinaat, rechterlijke macht en wat dies meer zij - zich in dienst hebben gesteld van een links complot, dat is gesmeed om het Land Is raël te verkwanselen. Het verde digen van het Land beschou wen ze als een goddelijk gebod, waarvan de naleving veel be langrijker is dan het gehoorza men van militairen, politiemen sen, de regering of de wetten van de staat. Net als Sharon heeft ook radicaal rechts een losmakingsplan, maar dat laat ste is gebaseerd op de verdrij ving van Palestijnen. Het is im mers te gek voor woorden, zegt men daar, dat de Israëlische re gering volgend jaar joden uit hun huizen in de Gazastrook zet en Arabieren in hetzelfde ge bied ongemoeid ,laat. De waarschuwing van het hoofd van de veiligheidsdienst dat het leven de premier gevaar loopt, is in extreem-rechtse kring zeer slecht gevallen, en er zelfs uitgelegd als opruiing. Noam Federman, onofficieel woordvoerder van de illegale Kach-beweging, zegt dat 'Dich ter en zijn bende' er de basis mee hebben gelegd voor 'de li quidatie van mij en mijn vrien den'. Het is hun bedoeling, zegt hij, het vermoorden van Ariel Sharon uit te lokken 'en het daarna op mijn conto te schrij ven'. Daarmee acht hij het be staan van een samenzwering be wezen. GPD van onze redactie binnenland Illegale prostitutie is vrijwel niet te bestrijden. Dat meent de Rode Draad, belangenvereni ging voor prostituees. „Zowel mannen als vrouwen van buiten de Europese Unie worden niet meer getolereerd in Nederland se prostitutiebedrijven en zijn daarom uitgeweken naar illega le escorts en ondergrondse cir cuits", constateert de woord voerster van de Rode Draad. Uit een onderzoek van het mi nisterie van Justitie blijkt dat er nog veel mis is in deze branche. De opheffing van het bordeel verbod in 2003 heeft daar niet veel aan veranderd. „Uit berichten van klanten op internet blijkt wel dat de markt voor illegale prostitutie beperkt is", zegt de woordvoerster van de Rode Draad. Een opmerke lijk verschijnsel is dat heel wat vrouwen van buiten de EU, on der meer Russinnen en La tijns-Amerikaansen, illegaal werken in het legale circuit van clubs en privé-huizen buiten de Randstad. Volgens de Rode Draad is hun positie nog even slecht als vóór de wetswijziging. Ze verdienen slecht, leven vaak geïsoleerd en zijn afhankelijk van derden. „Wij horen dat deze vrouwen zich van alles van klanten moe ten laten welgevallen, nauwe lijks of niet hun werkplek kun nen verlaten en ook niet op zoek kunnen naar een bedrijf waar de omstandigheden beter zijn. Zij zijn immers afhanke lijk van de exploitant, die zich op zijn beurt beroept op het ge doogbeleid van de politie". Verblijfsvergunning Het kabinet vindt dat gemeen ten aan dit bezwaar tegemoet moeten komen door coulanter te zijn in het verstrekken van vergunningen aan parenclubs, erotische cafés en bordelen voor homo's. Slachtoffers van vrou wenhandel hebben in de nieuwe situatie recht op een. tijdelijke verblijfsvergunning zodat ze als getuige in een proces kunnen op treden en gebruik kunnen ma ken 'van opvangvoorzieningen. Degenen die bijvoorbeeld uit angst voor de handelaren niet weten of ze aangifte gaan doen, krijgen drie maanden bedenk tijd. Dit wordt aangeduid als de 'B9-regeling'. Volgens de Rode Draad wordt die regeling in de praktijk niet altijd correct of zelfs helemaal niet door de politie toegepast. „Op ons kantoor melden zich schrijnende gevallen", zegt de woordvoerster. „Bijvoorbeeld van een Bulgaarse vrouw die ernstig bedreigd werd en daar van aangifte deed. Dat het geen loze bedreigingen betrof bleek wel toen haar moeder in Bulga rije zo ernstig mishandeld werd dat de dood erop volgde. De vrouw in kwestie kreeg van de politie ondanks het gevaar dat ze liep het advies om terug te gaan naar Bulgarije. Volgens de Nationale Rapporteur Mensen handel overkomt dit veel vrou wen die bereid zijn aangifte te doen." GPD De Wallen in Amsterdam. foto Phil Nijhuis/GPD Na de bittere nederlaag, in Vietnam concludeerden president Nixon en zijn naaste medewerker Kissinger dat de mislukte interventie duidelijk maakte dat de Amerikaanse macht niet onbeperkt was. De Verenigde Staten waren geen hegemoniale speler die kon doen en laten wat hij wilde, zonder zich iets aan te trekken van de andere grote mogendheden. De betrekkingen met de Sovjetunie en - communistisch China werden verbe terd en tegelijkertijd werden de beide communistische reuzen ten voordele van de Verenigde Staten tegen elkaar uitgespeeld. Met militair optreden •moesten de VS voortaan veel voorzichti ger zijn. Alleen bondgenoten die in mili tair opzicht zichzelf konden helpen zou den nog Amerikaanse steun krijgen. De oorlog in Vietnam veroorzaakte een langdurige interventie-angst, het zoge naamde Vietnamsyndroom. Op de rechtervleugel van de Republi keinse partij manifesteerde zich in die jaren al een nieuw type van gedreven, ideologisch bevlogen conservatieven. Hun woordvoerder was Ronald Rea gan. Deze nieuwe conservatieven, waar van toen ook al Dick Cheney, de huidi ge vice-president en Donald Rumsfeld, de huidige minister van. Defensie deel uitmaakten, waren van mening dat Nixon en Kissinger volkomen verkeer de conclusies hadden getrokken uit de nederlaag in Vietnam. Het Amerikaan se leger had de krachtmeting met de Vieteong en de Noord-Vietnamese strijdkrachten best kunnen winnen als het niet jammerlijk in de steek was ge laten door de Amerikaanse politici. De politici hadden teveel geluisterd naai de binnenlandse kritiek en daarom, het leger te weinig ruimte en tijd gegeven. De Verenigde Staten waren nog steeds de sterkste mogendheid ter wereld. Noodzakelijk was alleen het herstel van het nationale zelfvertrouwen en de militaire kracht van de natie. Was dat gebeurd, dan moesten de VS hun mili taire macht ook durven gebruiken. Er was geen enkele reden om zoete brood jes te bakken met de Sovjetunie. Dat beperkte slechts via allerlei, overbodige accoorden de bewegingsvrijheid van de Verenigde Staten. Een klein decennium later werd Ro nald Reagan tot president gekozen. Hij herstelde inderdaad het zelfvertrou wen van de natie en zorgde voor een sterke groei van de defensiebegroting. Van een gedurfd gebruik van de militai re macht van de Verenigde Staten kwam het echter tijdens zijn president schap niet. Pas Reagans opvolger George Bush sr. slaagde er in het Vietnamsyndroom gro tendeels te genezen door zijn effectieve militaire interventie tegen de Iraakse bezetting van Kuweit in 1991. De Kou de Oorlog was ondertussen afgelopen en dat betekende dat de VS nu de enige supermacht ter wereld was. De bewe gingsvrijheid van de Amerikanen was daardoor veel groter geworden. De con- servatieve scherpslijpers in de Republi keinse partij meenden echter dat de De mocratische opvolger van Bush sr., Bill Clinton, veel te weinig gebruik maakte van de ongelimiteerde militaire moge lijkheden van de VS. Toen de conserva tieve Republikeinen in 2001 aan de macht kwamen, besloten zij de Ameri kaanse macht heel anders te gaan ge bruiken. De Verenigde Staten gingen doen wat zij noodzakelijk achtten, zon der acht te slaan op de opvattingen van andere naties. Na de aanslagen van 11 september werd dit beleid nog scherper gedefinieerd. We kunnen de aanval op Irak, een direct resultaat van deze idee ën, dus beschouwen als een gevolg van de conservatieve reactie op het echec in Vietnam, via de tussenstations van Ro nald Reagan en het einde van de Koude Oorlog. Daarom is het wel hoogst ironisch dat de situatie in Irak in tal van opzichten op benauwende wijze doet denken aan de interventie in Vietnam, al zullen er in Irak ongetwijfeld veel minder Ameri kanen sneuvelen. De aanval op Irak heeft de politieke verhoudingen zowel binnen de VS als internationaal sterk gepolariseerd. Het Amerikaanse optre den is gelegitimeerd met een reeks van hele en halve leugens en heeft de geloof waardigheid van de Amerikaanse rege ring ernstig aangetast. De kosten van de onderneming zijn veel hoger dan aanvankelijk gedacht. In hun strijd te gen een tegenstander waarvan de iden titeit niet duidelijk is en die zich moei lijk laat onderscheiden van de burger bevolking gebruiken de Amerikanen methoden die geheel in strijd zijn met hun eigen mooie beloften en beginse len, waardoor de legitimiteit van de in terventie verder wordt aangetast. Hoe lang de Amerikanen ter plaatse zullen moeten blijven om een burgeroorlog of de desintegratie van Irak te vermijden is onduidelijk. Een duidelijke exit-stra tegie is afwezig, net als in Vietnam, en dat terwijl een kleine meerderheid van de Amerikaanse bevolking al schoon genoeg heeft van het Irakese avontuur. Tenslotte is daar de pijnlijke vraag of deze operatie de veiligheid van de Vere nigde Staten en het Midden-Oosten werkelijk heeft vergroot. Het tegendeel lijkt eerder het geval. Voor de funda mentalistische terroristen is het Ameri kaanse optreden in Irak in allerlei op zichten een geschenk uit de hemel en vanwege de bezetting van Irak wordt de strijd tegen het terrorisme verwaar loosd. Zo produceert het Vietnamsyndroom alsnog een Iraksyndroom. GPD VIETNAM - De Franse minis ter-president Mendès-France heeft goede hoop op een wa penstilstand in Vietnam. De Franse troepen vechten daar met weinig succes tegen rebel len die af willen van het kolo niale bewind, Mendès-France wil echter niet wijken en is zelfs bereid dienstplichtigen naar Indo-China te sturen. KOELHUIS - De vierjarige Keesje Meijer heeft de eerste steen gelegd voor een koelhuis voor aardappelen en uien in Kruiningen. Het moderne com plex gaat bestaan uit een sor- teerhal, een aardappelwasin richting en 26 koelcellen. 1 eerste cellen worden in septei ber in gebruik genomen. DIRECTEUR - Mr J.L. Nie wenhuis volgt G.J. de Jongei als directeur van de Provinci le Stoombootdiensten. De Ja ge had vanaf 1924 de leidii over de Zeeuwse veren. WIELERSHOW - Tijdens e wielershow in het Olympis Stadion te Amsterdam is t Nederlandse Tourploeg uitgi zwaaid. Vroegere touiw naars, onder wie Mauri Garin (1903) waren ook aai wezig bij de show. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 )454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldleen toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een I: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvctf het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6%BW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor hel Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje5. Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern Oed® aan ons verstrekte gegevons hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vo# (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9eselS* de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meidon bij: rZ^ zersservice, Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4