aandelenlease niet misleidend Koopje PZC Letterenprijs voor Hella Haasse (86) Universiteit open huis voor terrorist Tien verdachten in verkrachtingszaak van doof meisje vet IHL1E1 5%i'<"'Oi-^l |ama1(K VERF& Bijlmer krijgt burgerwacht tegen 'foute' politieagenten Beleggers zijn illusie armer na uitspraak rechter Strengere eisen waterglijbanen komen eraan Donner halveert het aantal Halt-bureaus Moeder (16) doodde zoontje Opwarmertje voor North Sea Jazz Hond molesteert bomen in Baarn Bazen voor verwaarloosde dieren Spanje levert koffieshophouder uit Problemen bij replica De Delft Xtc-smokkellijn Beverwijk-Miami ;l. (0118) 55 55 30 JN 1ÏÏTT120%1M11 Volop keoie en kwaliteit! Koopavond in Goes: op donderdag Koopavond in Koudekerke: op vrijdag V AL Ht.'Jdv.EUliAl- LU. KOUDEKERKE, Dorpsplein 35 Tijdens de midzomeractie geven wij FLINKE KORTINGEN op onze PROFESSIONELE BUITEN VERVEN van o.a. Sigma, Sikkens en Wijzonol. VERF IN BEHANG! GOES, Marconistraat 13 Tel. (0113) 22 41 12 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - In de Amster damse Bijlmer is een burger wacht in oprichting die de 'discriminerende' politie op de vingers gaat kijken. Vol gens de groep, aangevoerd door raadslid Rudy Speear van D66, fouilleert de-ipolitie alleen zwarte mannen en vrouwen preventief. D66 houdt vanavond een bij eenkomst over de burger wacht. „.We willen dag en nacht de straat op om onze mensen te beschermen tegen de politie", zegt Speear. „We moeten ons verweren." Het plan lijkt sterk op de burger wacht van de Arabisch-Euro- pese Liga, die in 2002 in Ant werpen een burgerwacht in het leven riep om Marokkaan se jongeren 'te beschermen te gen politiegeweld'. Aanleiding voor de bijeen komst is een incident tijdens een politieke avond in socië teit Bolletrie in mei van dit jaar. De politie meldde zich in de sociëteit tijdens een poli tiek café van de PvdA over werk en inkomen. Toen duide lijk werd dat er vrijwel uit sluitend blanke bezoekers in het zaaltje aanwezig waren, vertrokken de agenten onver richter zake. De politie ging vervolgens naar het Suri naams cultureel centrum Kwakoe, waar de aanwezige bezoekers wel preventief wer den gefouilleerd op wapenbe zit. Het incident staat sym bool voor de praktijk in Zuid oost, stelt Speear. „De men sen zijn boos. Er is een duide lijke overtuiging dat de poli tie het heeft gemunt op de zwarte bevolking. Ook gaat de politie te hardhandig en seksistisch te werk." De PvdA vindt het plan voor een burgerwacht onverstan dig, maar zegt wel iets te her kennen in de klacht van D66. De politie in Amsterdam mag sinds 2002 preventief fouille ren in Centrum en Zuidoost. Huidskleur De beschuldiging van discri minatie werpt de politie verre van zich. „De beslissingen die wij nemen over het preventief fouilleren, hebben niets met huidskleur te maken", aldus een woordvoerder. GPD donderdag 8 juli 2004 redactie economie - Tienduizenden die met geleend geld naar de beurs gingen, zijn een il lusie armer. De rechtbank in Amsterdam oordeelde gisteren dat de reclame voor een belang rijke belegging in aandelenlease misleidend was. Een grote ontevreden beleggers wil le de verkoper Dexia juist op bit punt aanpakken. DEN HAAG - Minister Hooger- yorsl (Volksgezondheid) wil strengere eisen invoeren voor banen en bungyjum- pen. Beide attracties vallen nu- Jonder het regime voor speeltoe stellen als schommels. „Dit is heel slecht nieuws. Het geeft niet veel hoop", aldus de zegsman van de stichting Lease- verlies. In de stichting hebben zich ruim 90.000 ontevreden be leggers verenigd. 'Zij ageren te gen de schulden die ze hebben opgebouwd door investeringen in aandelenlease. De rechter sprak zich gisteren uit over één advertentie voor zo'n belegging, de zogeheten Winstverdriedubbelaar. In deze belegging met geleend geld zijn veel consumenten gestapt. Onge veer 80 procent van de beleg gers die zich bij Leaseverlies heeft aangesloten, heeft geld ge stoken in dit product. De beleggers klagen dat zij slecht zijn voorgelicht over de aandeleideaseconstructies. Veel klanten zeggen dat ze niet wis ten dat ze met geleend geld de beursvloer opgingen. De recht bank stelde echter dat de oplet tende consument in de reclame had kunnen zien hoe de beleg ging in elkaar stak en welke risi co's daaraan kleefden. De stichting Leaseverlies vond de omstreden advertentie in een landelijk dagblad 'het voor beeld van misleidende reclame'. De Consumentenbond sloot zich daarbij aan. „Als dit geen mislei dende reclame is, dan moet de wet worden aangescherpt", al dus beleidsmedewerker R. Goed hart van de bond. De rechtbank wilde gisteren geen oordeel geven over alle re clames voor de verschillende soorten beleggingen met ge leend geld. Elke folder moet af zonderlijk worden bekeken, al dus de rechter. De groep ontevreden beleggers heeft samen met de Consumen tenbond in totaal 88 verschillen de producten aangedragen bij de rechtbank. Dexia sprak in een reactie op het vonnis van 'een overwin ning'. De bank, veruit de groot ste verkoper van leasebeleggin gen, is'vooral blij dat de rechter elk product afzonderlijk zegt te moeten bestuderen. „De benade ring van grote stappen snel thuis van de stichting Leasever lies is resoluut van tafel ge veegd." Snelle oplossing Door het oordeel van de recht bank raakt de hoop van beleg gers op een snelle oplossing voor hun financiële problemen verder uit zicht. Vorige maand nog liep een be langrijke bemiddelingspoging ovër aandelenlease stuk. De on derhandelaars stuitten met na me op de onwil van Dexia om een vergelijk te zoeken. De stichting Leaseverlies gaat vrijwel zeker in beroep tegen het vonnis. ANP pagina 22 beleggers woedend Wolgens de minister zouden ze Lhter moeten worden onderge bracht onder de regels die ook gelden voor kermisattracties, zo- ijat de overheid de toestellen va ker kan keuren. Iioogervorst heeft dit gisteren in een brief aan de Tweede Kamer geschre ven De minister reageert hier mee op een evaluatierapport dat in 2002 is opgesteld door de stichting Consument en Veilig heid en onderzoeksbureau Eifel. Daaruit blijkt dat jaarlijks bijna 1000 mensen de afdeling spoedei sende hulp van een ziekenhuis bezoeken na een ongeluk op een waterglijbaan. Ongeveer 3 pro cent moet worden opgenomen. Sinds de invoering van regelge ving waarbij eisen werden ge steld aan speeltoestellen in 1997 iot 2000 is er al sprake van een daling. Desondanks vinden ex perts uit de brapche en de minis ter dat de regels voor glijbanen Strenger moeten. ANP DEN HAAG - Minister Donner van Justitie gaat de Halt-sector totaal omvormen. Van de huidi ge zestig Halt-bureaus moeten er 25 overblijven, die aansluiten bij de politieregio's. Met de Schaalvergroting wil hij de hui dige ondoorzichtige organisa tie- en financiële structuur aan pakken. De bewindsman schreef dat gis teren in een brief aan de Tweede [Kamer. De Halt-bureaus rege len lichte straffen en taken voor jongeren tot achttien jaar, die zich schuldig hebbengemaakt aan kleine criminele activitei ten. Zij worden naar de bureaus loorverwezen door de politie. ■De koepelorganisatie Halt Ne derland maakte recentelijk be kend dat zij vorig jaar een recor daantal verwijzingen heeft ver werkt. Maar ook bleek dat het budget onvoldoende was en dat [sommige Halt-bureaus veel ver- les leden. j Donner heeft een onderzoek la ten verrichten naar de finan ciële structuur en de positie van de sector, die sinds 1981 be- staat. Daaruit bleek dat in de loop der jaren grote verschillen zijn ontstaan tussen de Halt-bu reaus in werkwijze, budget en .taakuitvoering. Zo hebben veel bureaus zich samen met de ge nieenten ook toegelegd op pre ventie. Verder weiken ze niet al lemaal even efficiënt. Verder wil de minister kwaliteit seisen gaan stellen aan de bu reaus en de subsidie daarvan af hankelijk maken. ANP j ASSEN - Tegen een 17-jarig meisje uit Diever is gisteren in Assen zes maanden voorwaarde- Jjke jeugddetentie en toezicht door de reclassering geëist. Aj wordt ervan verdacht in ok tober vorig jaar - toen zij nog 16 jaar was - meteen na de beval- hng haar zoontje te hebben ge dood. Zo goed als zeker was het een daad van uiterste wanhoop. nieisje kan worden veroor- f iT weSens 'kinderdoodslag' ket onthouden van verzor ging aan iemand in hulpeloze toestand'. ANP Peter van Straaten !s met vakantie DEN HAAG - Kinderen kijken en luisteren naar een voorstelling tijdens het 'Gigs for kids' op het North Sea Jazz. De optredens voor kinderen waren gistermiddag, het festival voor de groten begint morgen in het Congrescentrum in Den Haag. foto Juan Vrijdag/ANP ventiende laureaat. Eerdere win naars waren onder andere; Her man Teirlinck (1956), Adriaan Roland Holst (1959), Simon Vest dijk (1971), Willem Frederik Hermans (1977), Hugo Claus (1986), Gerrit Kouwenaar (1989), Harry Mulisch (1995) en Gerard Reve (2001). Koning Albert was in 2001 aan de beurt om Reve de prijs uit te reiken, maar dat ging toen niet door omdat de levenspartner van Reve verdacht was van het onzedelijk betasten van een jon gen. Voor de uitreiking van de onder scheiding aan Haasse is Beatrix aan zet. De twee vrouwen zijn bepaald geen onbekenden voor elkaar: Haasse interviewde Bea trix ooit uitgebreid voor de tele visie. Moeilijker De 86-jarige Haasse was gister middag niet in de gelegenheid te reageren. Ter gelegenheid van haar 85e verjaardag vertelde ze echter dat het schrijven haar nu niet moeilijker valt dan toen ze jonger was. „Dat blijft altijd hetzelfde, dat hele proces. Als je schrijver bent is dat ook je leven, iets waar je altijd mee bezig bent, ik denk net als musici, schilders en beel dend kunstenaars. Het is een heel essentieel iets. De manier waarop ze schrijft, is wel anders geworden, soberder en strakker. „Je hoeft niet meer alles te vertellen. Ik vind het be langrijk veel open te laten, zo dat de lezer de kans heeft een beetje eigen onderzoek te doen." Hella Haasse brak in 1948 door met haar debuutnovelle Oeroeg en heeft sindsdien een omvang rijk en veelgelezen oeuvre opge bouwd en tal van prijzen in de wacht gesleept. Ze verwierf vooral bekendheid met haar documentair-histori- sche romans. Boeken als Het woud der ver wachting (1949), Mevrouw Ben- tinck (1978) en Heren van de thee (1992) vielen ook in het bui tenland in de smaak. ANP door Remko Tanis DEN HAAG - Universiteiten en hogescholen doen veel te weinig om te voorkomen dat gevoelige wetenschappelijke informatie in handen komt van extremisten en terroristen. Volgens het Cri sis Onderzoeks Team (COT) loopt het hoger onderwijs op dit gebied 'sterk achter'. Universiteiten en hogescholen zijn laagdrempelig en dus ook eenvoudig toegankelijk voor ex tremisten en terroristen, die er medestanders werven en kennis opdoen. Vooral de plekken waar medisch, natuurkundig of schei kundig onderwijs wordt gege ven, zijn interessant voor men sen die kennis willen misbrui ken voor aanslagen, waar schuwt het COT. In de Verenigde Staten gelden al bijzondere voorwaarden voor studenten en medewerkers aan universiteiten die voor hun stu die of werk bijvoorbeeld met de miltvuurbacterie antfax in aan raking komen. In Nederland be staat geen screening van studen ten en medewerkers op veilig heidsgebied. „Bedreigingen van de staatsveiligheid kunnen kie men hebben binnen het hoger onderwijs." Daarbij verwijzen de onderzoekers naar Moham med Atta, één van de kapers die op 11 september 2001 het WTC in New York in vloog. Atta stu deerde aan de Technische Uni versiteit in Hamburg, waar hij ongestoord samenkwam met de andere kapers om de terreuraan slagen voor te bereiden. Lastig Staatssecretaris Rutte van ho ger onderwijs, die opdracht gaf- voor het onderzoek, erkent dat het lastig is. „Juist in het onder wijs moeten debat en kennisuit wisseling heel open zijn. In deze tijd is veiligheid echter zo be langrijk, dat ook de universitei ten en hogescholen daar op moe ten inspringen", zegt een woord voerder van Rutte. „Ze moeten gaan bedenken hoe het lekken van kennis naar de verkeerde personen kan worden voorko men." GPD door Barenda Grutterink DEN HAAG - Hella Haasse krijgt de Prijs der Nederlandse Letteren 2004. Dat heeft het Co mité van Ministers van de Ne derlandse Taalunie besloten. De prijs wordt eenmaal per drie jaar uitgereikt aan een au teur van oorspronkelijke Neder landstalige literaire werken. Dat gebeurt door koning Albert van België of door koningin Bea trix. Aan de prijs is een bedrag verbonden van 16.000 euro. De jury onder voorzittex-schap van Jozef Deleu beloonde Haasse 'om de artistieke en menselijke waarde van haar veelzijdige oeuvre, dat bijna zeventig tite'ls omvat in vele literaire genre$'. „Weinig auteurs hebben de Ne derlandse literatuur zo waardig en nadi-ukkelijk op een interna tionaal podium geplaatst als Plella Haasse", oordeelt de jury verder. Hella Haasse is sinds de instel ling van de prijs in 1956 de ze- BAARN - De politie in Baarn verdenkt een nog onbeken de hond van de vernieling van ruim twintig bomen. De witte hond, vermoedelijk een Staffordshire Bull Terrier, knaagde in mei en juni de schors van zeker 21 bomen. De schade aan een deel daarvan is dusdanig groot dat vervan ging nodig is, aldus de politie gisteren. De schade bedraagt volgens de politie 10.000 tot 15.000 euro. De gemeente Baam deed inmiddels al vier keer aan gifte van vernieling. ANP DEN HAAG - De Dierenbescherming zoekt nieuwe baas jes voor 583 diei'en, die zij onder haar hoede nam, nadat de vorige eigenaar hen verwaarloosd had. Ze zijn inmid dels behandeld door een dierenarts. De honden, cavia's, konijnen, kippen en eenden kunnen zich in korte tijd ontwikkelen tot leuke en sociale dieren, aldus de Dierenbescherming. Gistel-middag hadden zich al vierhonderd mensen aangemeld. Vooral de honden, ko nijnen en kippen zijn populair. ANP HAARLEM -» Spanje heeft de koffieshophouder en voor malig exploitant van het hasjmuseum in Haarlem dins dagavond uitgeleverd aan Frankrijk. Dat heeft zijn advo caat G. Spong gisteren gezegd. De verdachte is in 1992 in Frankrijk bij vei'stek veroordeeld tot vijf jaar cel wegens cannabisbezit. Volgens Spong krijgt de man in Frankrijk een nieuw pro ces. Mocht de Haarlemmer opnieuw wox-den veroordeeld tot een gevangenisstraf, dan dient zijn advocaat een ver zoek in om hem deze straf in Nederland uit te laten zit ten. ANP ROTTERDAM - De organisatie die in Rotterdam een repli- ca bouwt van het achttiende-eeuwse schip De Delft, ver keert in financiële problemen. Door teruglopende sponsor inkomsten moet zij acht medewerkers ontslaan, waax-door de bouw vertraging oploopt. De Delft gaat nu primair vex-der als vrijwilligersorganisa tie, ondersteund door een klein professioneel team. Mede door een aflopende subsidie van de gemeente moet jaar lijks 900.000 euro worden bezuinigd. Het houten zeil schip moet een van de toeristische trekpleisters worden van Rotterdam. ANP HAARLEM - De politie heeft een smokkellijn van xtc tus sen Beverwijk en Miami opgerold. Drugskoeriers, veelal verslaafden uit Beverwijk, gingen met een koffer gevuld met zo'n tienduizend xtc-pillen naar Miami in Florida om die daar aan een handlanger af te geven. In de zaak zijn elf verdachten aangehouden die in elk geval tot septem ber zullen vastzitten, zo bleek gisteren tijdens een zitting van de Haarlemse rechtbank. De elf, van wie zes uit Beverwijk, staan onder verdenking van xtc-smokkel naar Amei'ika. Ook zouden ze deel heb ben uitgemaakt van een criminele organisatie. Hen han gen sti-affen tot twaalf jaar boven het hoofd. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie (OM) in Den Haag gaat tien jongens vervolgen, om dat zij een 14-jarige medeleerlin ge van de praktijkopleiding van de dovenschool Effatha in Zoe- termeer zouden hebben ver kracht. Het onderzoek naar de zaak, die aan het rollen kwam toen het slachtoffer in oktober 2003 aan gifte deed, is afgerond, Dat meldde een woordvoerder van het OM gistei-en. Het is nog onduidelijk wanneer de jongens, in de leeftijd van 14 tot en met 17 jaar, zich bij de rechtbank in Den Haag moe ten verantwoorden. De behande ling van de zaak heeft plaats achter gesloten deuren, aange zien de betrokkenen minderja rig zijn. De raad van bestuur van de Ko ninklijke Effatha Guyot Groep bracht de zaak begin januari naar buiten via een verWaring. Daaruit bleek dat het meisje een groepsleider en een vertrouwens- docent heeft verteld dat zij door de jongens in de klas gedwon gen werd tot seksuele handelin gen met hen. Volgens het meisje gebeurde dat onder schooltijd op momenten dat de docent de klas even had verlaten. De jongens zouden het meisje vaak eerst hebben geïnti mideerd, voordat ze haar mis bruikten. „De onzedelijke handelingen speelden zich kennelijk door- gaans in korte tijd af, als er net even geen direct fysiek toezicht was", luidde het in de verkla ring van Effatha. „In gangen, een toiletgroep, buiten het schoolgebouw. Soms was vijf of tien minuten kennelijk al vol doende." Begeleiding De dovenschool verwijderde elf jongens van de school wegens hun vermeende betrokkenheid bij de zaak. Een van hen hoeft niet voor de rechter te komen. Het meisje werd ondergebracht in een pleeggezin in Noord-Hol land. Ze krijgt professionele be geleiding en ook weer onder wijs. Het onderzoek in de zaak ver liep moeizaam, aangezien bij al le verhoren hulp van doventol ken noodzakelijk was. Dat gege ven maakt ook de organisatie van de rechtszaak nogal com plex. ANP (Advertentie) Standenstoel Aluminium. Verstelbaar in 7 standen. Kleur antraciet. Art. nr. 104159 Prijs per stuk: 29. 99 Zonderverkoper shopje goedkoper i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3