PZC Dow belangrijker dan mossels SP eist solidariteit met zieken Kikkers terug in Aardenburg Bezetting stembureau Hulst onvoldoende Binnenstadbewoner breekt lans voor dag- en nachtopvang Burgemeester tempert enthousiasme over aquacultuur in Braakman urn? 10. nazomer teótival.nl 18 t/m 20 Verdachten vleesfraude weer vrij Studenten op bezoek in Hulst Eind overlast verkeer sluizen Delta treft betalingsregelingen Tourtoto vji unftiw.pzc.nl E-maitredactie Bpzc.nl fostbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Nnord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7peuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 8 juli 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen jnnrHarold de Puysseleijr PHILIPPINE - De teelt van mos selen in de Braakmanpolder mag volgens burgemeester J. Lo- nink van Temeuzen nooit tot ge volg hebben dat Dow in zijn be- drijfsvoering gehinderd wordt. Lonink zei dit bij de opening van liet mosselseizoen in Philip pine. De kweek van mosselen en zee- Lraal is kansrijk als de Braak manpolder op termijn door ont- loldering weer een zoutwaterge- lied wordt. De restauranthou ders in Philippine juichen initia tieven in die richting in elk ge- ivalvan harte toe. ,Dat zou betekenen dat we mis schien over een jaar of tien weer •mosselen dicht bij de deur kun nen kweken en daar zijn wij ui- 1 heel blij mee", aldus (voorzitter F. Wiskerke van de Stichting Mosselfeesten Philip pine. Bnrgemeeste Lonink liet in zijn [toespraak niet na de enthousias- e woorden van Wiskerke te nu anceren. Lonink zei dat het wel iswaar 'interessant' kan zijn om int te zoeken of mosselkweek eventueel een haalbare kaart kan zijn. „Maar we moeten er daarbij dan ook terdege op let ten wat dat betekent voor Dow en omgeving", aldus de burge meester. Die noemde het che misch bedrijf 'een hele funda mentele werkgever voor de streek'. „Dus moeten we ervoor zorgen dat Dow de ruimte houdt." Recpnte ontwikkelings- schétsen diè verband houden met de verdieping van de Wes- terschelde en de daarmee ge paard gaande natuurcompensa tie zet de deur voor verzilting van polders langs de rivier weer open. Onderzoek van het Rijk sinstituut voor Visserij onder zoek (RIVO) wijst de Braakman polder (en in mindere mate ook de Hellègatspolder en de Sera- rendspolder) aan als gebieden die dan zeer geschikt zijn voor de kweek van mossels, kokkels en zeegroenten als zeekraal en lamsoor. Diep in hun hart zien de restauranthouders in het mos selstadje Philippine oude tijden wellicht al herleven. Immers, tot omstreeks 1950 was de mossel vangst de kurk waar de econo mie van Philippine op dreef. Topjaar was 1911, toen niet min der dan 130.727 balen mosselen op de kaden van Philippine wer den gelost. In die tijd was Philippine nog een 'havenstadje' aan open wa ter. De Braakman vormde de (Advertentie) foaug t/m 12 Aept 2004 bel 0900 33 000 33 (eslivalhart Abdij Middelburg «BL0F MET FEMI KUTI :n The Positive Force :31 aug 20u00 (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu Walcherse Waldorff salade en Gekookte mosselen of Vegetarische groentencurry en Amandelkrul 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118-886 866 woensdag 15 juli 11.00-17.00 uur De Bus van Catan spellendemonstraties voor De Drvkkery fototentoonstelling Aderen Kadir van Lohuizen bekijk ook onze website wwAv.drukkeri i m iddelbure. n I AARDENBURG - Janus, Camiel, Gerrit en Cobus zijn weer terug in Aardenburg. Keurig opgepoetst zitten de kikkers prinsheerlijk op hun waterlelieblad in de nieu we fontein op het Kaaiplein in Aardenburg. Met de plaatsing van de vier waterspuwende beelden, die ieder een kern van de voormalige gemeente Aardenburg voorstellen (Aardenburg, Eede, Draaibrug en Sint-Kruis), is de reconstructie van het Kaaiplein en omgeving afgerond. De nieu we fontein is uitgevoerd met verdiepingen, waarbij water van het hoogste niveau overvloeit naar de straat, om daarna vanuit een goot weer naar boven gepompt te worden. De ronde vormen herhalen zich in het plein zelf, waar het marktgedeelte kleur heeft gekregen door verschillende soorten bestrating, die weer doorlopen naar de Kaaipoort. De werkzaamheden begonnen april vorig jaar. De raad van de voormalige gemeen te Sluis-Aardenburg trok een krediet van 996.000 euro uit voor de herinrichting. In de nabije omgeving van het Kaaiplein komen achter de bankgebouwen van Ra- bo en ABN/Amro en op het terrein van de voormalige metaalwarenfabriek MIA nog parkeerterreinen. foto Peter Nicolai del Winkel )RVK ii Woorc Irlsserie KERY Beeld &Geluid 1 Markt 51 1 Middelburg f (0118) 886886 door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het kabinets voorstel voor invoering van een no-claimregeling voor het zie kenfonds wordt pas in septem ber door de Tweede Kamer be handeld. Het uitstel geeft de So cialistische Partij (SP) de kans nog een krachtig zomeroffensief te voeren tegen de 'teloorgang van de solidariteit in de zorg'. Tweede-Kamerlid A. Kant toog gisteren naar Zeeuws-Vlaande ren om de SP-boodschap over te brengen. Vooral chronisch zieken en oude ren zijn de klos als het plan van de regering doorgaat, liet ze toe- hoorders in het Terneuzense streekziekenhuis De Honte en het IJzendijkse verzorgingshuis Emmaüs horen. „Mensen die de pech hebben .ziek te zijn of ziek te worden, moeten de volle pre mie betalen en betalen hogere bedragen aan eigen risico's, ter wijl er niemand is die er voor kiest om ziek te worden. No claim werkt goed' bij autoverze keringen, maar kan niet in de zorg worden toegepast",'bena drukte Kant. Mensen die het financieel al niet breed hebben, moeten keuzes maken, terwijl ze geen keuze hebben, stelde ze. Als ze niet op tijd naar de dokter gaan, gaat dat ten koste van hun gezond heid. Bovendien is de kans groot dat de samenleving nog meer geld kwijt is. Want als er later een ingrijpender behandeling nodig is, kost dat nog meer geld aan zorg, stelde de SP. De Raad van Bestuur van De Honte had er geen moeite mee om de SP toe te laten in de hal van het ziekenhuis. „Politieke partijen die ons benaderen, zijn in principe altijd welkom. Dat IgL^ankvan Cooten 1ULST De gemeente Hulst 'Wit bij de onlangs gehouden verkiezingen voor het Europees iParlement niet geheel volgens «e letter van de kieswet gehan- n stembureau moet de hele door drie mensen worden Burgemeester J.F. Mulder rnd echter toe dat een lid van Fn stembureau even weg mocht P wn ommetje te maken of een Wie te eten. Nievoorzitter F. Roctus van pgemeen Belang, zelf al jaren- 'Pg stembureaulid, voelde zich PP met lekker bij. Hij schreef en brief naar het ministerie P Binnenlandse Zaken. Het .materie geeft Roctus gelijk. van de Kieswet be- dat gedurende de zitting steeds de voorzitter en twee le den van het stembureau aanwe zig zijn. Het dagelijks gemeente bestuur kan plaatsvervangende leden benoemen. Als noodmaat regel kan' de voorzitter een in het stemlokaal aanwezige kie zer vragen als plaatsvervangend lid op te treden. Het is echter bij de wet verboden het stemlokaal te verlaten zonder voor een plaatsvervanger te zorgen. Hulst heeft dus de kieswet over treden", aldus Roctus. Mulder geeft Roctus gelijk. „Maar er is ook nog zoiets als de praktijk. Als we de kieswet strikt zouden volgen, kan een lid van het stembureau niet eens naar het toilet. Je moet hier wel een beetje praktisch mee om kunnen gaan. Natuurlijk kun nen we de wet niet veranderen, maar een praktische invulling is op zijn plaats." SP-Kamerlid Kant spreekt in de hal van het ziekenhuis in Temeuzen. foto Peter Nicolai wil echter niet zeggen dat we ons direct achter de verkondig de boodschap opstellen", meld de directeur patiëntenzorg J. van der Heide. Zo vindt de leiding van het zie kenhuis dat mensen zich best eens beter mogen realiseren wat onderzoeken en behandelingen kosten. Huisartsen uit de regio geven va ker het signaal af dat patiënten hen onder druk zetten om ver- wijsbrieven af te geven, zonder noodzaak. Als de regering dus iets wil doen om onnodig beroep op specialisten af te remmen, juicht de ziekenhuisdirectie dat van harte toe. Van der Heide: „Aan de andere kant zijn we het wel met de SÏ3 eens dat de zorg geen markt is. Als we ons als Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen als commer ciële marktpartij opstellen, moe ten we de locaties in Oostburg en Hulst direct sluiten. En dat willen we natuurlijk helemaal niet." De SP-boodschap sloeg gisteren bij veel Zeeuws-Vlamingen aan. Ze zien de no-claimregeling van het kabinet niet zitten en teken den massaal de actiekaarten van de SP 'No claim, no way!' Kant verwacht over enkele we ken Vlissingen aan te doen op haar toernee, de SP-afdelingen houden ook nog verschillende acties, waaronder zaterdag op de Markt van Hulst. De actie-ansichten liggen boven dien bij de recepties van veel verzorgingshuizen, ziekenhui zen en andere gezondheidsinstel lingen. open verbinding met De Wester- schelde en zo nodig met de zee. Met de toenemende verzanding en uiteindelijk inpoldering van de Braakman in 1952, kwam daar een einde aan en verdween ook de mosselhandel. Niettemin telt het stadje vandaag de dag nog negen restaurants waar mos selen de menukaart bepalen. STEKENE - De twee verdachten in de Stekense vleesfrau dezaak zijn gisteren op weer op vrije voeten gesteld. De di recteuren (vader en zoon) zaten sinds begin juni in de cel. Zij werden verdacht van valsheid in geschrifte en het ver werken van niet voor consumptie geschikt vleesafval in producten zoals kipfrikadellen en ragout. De twee betrok ken bedrijven, Delireine en CSFF, vlak over de Neder landse grens, zijn meteen gesloten. De bedrijven zijn in middels failliet. De advocaat van de verdachten zegt dat zijn cliënten onschuldig zijn. HULST - In het kader van een kennismakings- en studie week brengen zestien jonge Europese studenten volgende week een bezoek aanHulst. Ze zijn gasten van de Rotary Club Hulst. De bezoekers worden zaterdag op het stad huis welkom geheten door burgemeester J. F. Mulder. De studenten logeren bij Rotaryleden en krijgen een week lang dagprogramma's met onder meer een rondleiding door Hulst, bezoeken aan Clinge, St. Niklaas, Antwerpen, Gent, Saeftinghe, Nieuwvliet en Cadzand. De rondreis is past in het Internationale Rotaryprogramma Croisières. TERNEUZEN - De Terneuzense WD-fractie vraagt het college van B en W op korte termijn met oplossingen te ko men voor een aantal 'irritante' verkeerssituaties. In de al gemene beschouwingen noemt de fractie de situatie bij de sluizen. Het verkeer richting Hoek en Sas van Gent wordt via de rotonde geleid. „Deze omleiding is in verkeerstech nisch opzicht logisch, maar voor de automobilist uiterst ir ritant", aldus de WD. Andere locaties die om een oplos sing vragen zijn volgens de fractie de kruising nabij het nieuwe gebouw van Zeeland Seaports, het kruispunt Haarmanweg-N61 en de onoverzichtelijke kruisingen aan de Axelsestraat. Daar gebeuren volgens de VVD regelma tig ongevallen. MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta biedt vijfhonderd klanten de mogelijkheid betalingsachterstanden lang zaam in te lopen. Dat gebeurt op verzoek van die klanten. Zij hebben een achterstand opgelopen omdat Delta enke le maanden geen rekeningen kon innen vanwege compu terproblemen. Veel meer dan die 500 klanten hebben daar mee te maken. Het energiebedrijf heeft een schema opge steld om te zorgen dat eind oktober alle achterstanden zijn ingelopen en rekeningen weer op het juiste moment worden geïnd. Voor 500 klanten zijn echter aangepaste re gelingen gemaakt. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De bewoners van de wijk Java slingerden Bert Kaiser binnen een paar mi nuten meer en lelijker verwen singen naar het hoofd dan daklo zen en verslaafden in de binnen stad deden in tien jaar. De Ter neuzense binnenstadbewoner toont begrip voor de hoogop lopende emoties. Hij was acht jaar geleden zelf tenslotte ook geen voorstander van de oprich ting van een dag- en nachtop vang vlak bij de binnenstad. Maar Kaiser is bekeerd. De dag en nachtopvang heeft er voor ge zorgd dat de overlast van ver slaafden, dak- en thuislozen zeer sterk is verminderd. Het tij delijke centrum aan de Benelux- weg is geen volwaardige en geen menswaardige voorziening. Dus is het goed dat de gemeente en verschillende hulpverleningsin stanties eindelijk werk maken van verbetering van de opvang. „Als binnenstadbewoners heb ben we altijd gezegd dat er een 24-uursopvang moest komen. Nu die er eindelijk komt, is er dan ook alle reden om tevreden te zijn." Bert Kaiser kan zich goed voor stellen dat de bewoners van Ja va er niet op zitten te wachten dat er een dienstencentrum en een hostel voor dak- en thuislo zen - onder wie een aantal drugs verslaafden - aan de rand van hun wijk komt. Maar de 'angst zit tussen de oren', stelt hij. Fei telijk is er geen aanleiding voor. Kaiser weet waar hij over praat. Hij was midden jaren negentig fel tegen oprichting van een op vangcentrum in Terneuzen. Ze ker na bezoeken aan Arnhem en vooral Heerlen, had hij geen en kel vertrouwen in de verminde ring van de problemen. Integen deel, de dag- en nachtopvang zou uitgroeien tot een 'poel van overlast', verzekerde hij des tijds. Maar hij heeft - 'gelukkig' - geen gelijk gekregen. Kaiser juicht het toe dat er een Buurtvereniging Java is opge richt. De vereniging moet zich echter niet richten op protest te gen De Tijman, maar op het be trokken blijven bij de planont wikkeling. Is de bewoners zelf meepraten, kunnen ze ook hame ren op de juiste zorgverlening. Want Kaiser heeft het niet hele maal op de methoden van het Le ger des Heils. „Een goede organi satie natuurlijk, maar ze hou den streng vast aan hun levens beschouwelijke principes. Zo waren ze altijd tegen condoom verstrekking en gebruikersruim tes. Een ruimte om op hygiëni sche wijze drugs te gebruiken is echter echt wel nodig, want an ders worden een aantal mensen gedwongen om elders te spui ten. Dan kun je natuurlijk toch nog overlast verwachten. Als de buurtvereniging bovenop dat soort zaken zit en zelf invloed uitoefent op het beheersplan hoeft het zover niet te komen." zeeuwse almanak Volslagen gebrek aan parate kennis van de hedendaagse wielersport weerhield onze Middelburger er niet van een gokje te wagen in een Tourto to. Niet alleen winnaars moesten worden voorspeld, maar de or ganisator eiste ook tioee na- men van renners die absoluut niet vooraan mochten eindi gen op straffe van minpunten. Het oog van de Middelburger viel bij het bestuderen van de lange lijst met renners op Thor Hushovd. 'Een Noorse wielrenner, dat is kat in het bakkie', dacht hij, en dus werd Hushovd door hem als kansloze genoteerd. Een paar dagen later trok Thor als eerste Noor ooit de gele trui aan. De score van de Middelburger lijkt op Noorwegen in de win ter: ver onder nul.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33