Twijfel over brommerrijbewijs PZC Gevraagd: tien heren met tenorstem Tholen krijgt subsidie voor bestrijding wateroverlast Dienst Landelijke Gemeenten in oud pand waterschap Streetparade trekt meerdere dagen door Middelburg Rijwielverkopers vrezen voor daling in omzet Kippenhouder mag naar groengebied Kinderziekte in Vlissingen donderdag 8 juli 2004 door Raymond de Frel ZAAMSLAG - Tot opluchting van de bromfietsbranche wordt de minimumleeftijd voor brom fietsers niet verhoogd naar ze ventien jaar. Maar of het de ver koop op peil zal houden? Ver moedelijk niet echt. want de in voering van een puntenrijbewijs zet potentiële kopers flink aan het denken. ^Robbert de Putter van de gelijk namige tweewielerzaak in "Zaamslag zwemt bijna in de scooters. Hij heeft ze in alle soor ten en maten, in verschillende prijsklasses. „Tot twee jaar te rug verkochten wij 130 tot 140 scooters per jaar. Sinds de invoe ring van het brommercertificaat - een verplicht theorie-examen met vijftig vragen over verkeers regels - zijn dat er nog maar der tig a veertig per jaar. Veel jonge gasten hebben toch al geen zin óm te leren, dus al helemaal niet voor zon papiertje. Bovendien draagt de slechte economie ook niet bij aan de verkoop. Voor een nieuwe brommer moet je toch ongeveer twaalfhonderd eu ro uittrekken", vertelt De Put ter. De plannen van minister Peijs van Verkeer en Waterstaat ma ken het toekomstperspectief voor de bromfietshandelaren er niet veel beter op. Peijs wil per 1 januari 2006 het puntenrijbe wijs voor bromfietsers invoeren, om zo het aantal dodelijke slachtoffers te verminderen. Dat betekent dat honderddui zenden bromfietsers verplicht praktijk- en theorie-examen moeten doen. Wie twee ernstige verkeersovertredingen heeft be gaan, moet zijn rijbewijs weer inleveren. Onder druk van de Tweede Kamer wordt haar aan vankelijke idee, de minimum leeftijd verhogen naar zeventien jaar, niet doorgevoerd. Maar het volbrengen van theorie- en prak tijklessen neemt ongeveer een Halfjaar in beslag. Met andere woorden: op 16,5-jarige leeftijd kan de bromfiets voor het eerst uit de schuur worden gehaald. „Dan blijft er anderhalf jaar MIDDELBURG - Kippenbedrijf Sturm mag verhuizen naar de Golsteinseweg in Middelburg. Dat heeft het college van B en W besloten. Het bedrijf was oor spronkelijk gevestigd aan de Oostweg, bij Brigdamme. Over de verplaatsing wordt al ja ren gesproken. Zo lang, dat het bedrijf aan de Oostweg inmid dels is ontmanteld. Doorgaan op de oude locatie was geen optie, er waren daar geen uitbreidings mogelijkheden. Bovendien vol- deed het bedrijf voor leghennen niet meer aan de eisen. Het nieuwe bedrijf komt aan de Golsteinseweg. Het gaat om een woning, opslag- en werkruimtes en twee pluimveestallen, in to taal vierduizend vierkante me- ter.Op het bedrijf kunnen maxi maal 45.000 kippen worden on dergebracht. De vestiging van het bedrijf, op die plaats tast het landschap aan, stelt de gemeen te. Het gebied is waardevol voor vogels en maakt deel uit van een ecologische verbindingszone. De schade wordt verzacht door dat door de aanleg van de N57 het landschap toch al wordt aan getast, vindt de gemeente. Het kippenbedrijf komt pal naast de nieuwe rijksweg te liggen. Vol- |gens wethouder H. Kool-Blok- iland past het kippenbedrijf be ter pal naast een weg dan in het open landschap. Als voorwaarde voor de verhui zing stelt de gemeente dat het hele bedrijf wordt verplaatst, dit om extra woningbouw in het buitengebied te voorkomen. De eigenaar heeft inmiddels laten weten dat het inderdaad de be doeling is om een volwaardig be drijf aan de Golsteinseweg te be ginnen. over tot je met autorijlessen kan starten. Denk je nu echt dat die jonge gasten nog een investering van vijftienhonderd euro willen doen voor anderhalf jaar brom merrijden? Scooters waren een tijd een rage. Je zag bergen scoo ters voorbijrazen. Dat is veel minder geworden. Althans, ik word 's ochtends met meer wak ker van passerend brommerla- waai. Wel merk je dat steeds meer volwassenen een brommer aanschaffen. Hoofdzakelijk voor de handigheid", aldus De Putter. Uitgaan Tijs van Hoeve (16) uit Sas van Gent en Bart Boonman (16) uit Philippine worden niet warm of koud van een puntenrijbewijs. Ze noemen zichzelf brommer freaks. „Echt, wij hebben jaren uitgekeken naar het moment dat we zestien werden. Ik zou die investering er zeker voor over hebben, want tot mijn acht tiende wil ik ook fatsoenlijk kunnen uitgaan. Dat gaat mak kelijker met behulp van een brommer", aldus Boonman. Zijn maat Tijs denkt dat on danks de maatregel het aantal ongevallen niet zal dalen ..Ik vermoed dat het mensen nii t /.ai weerhouden om hun brommers op te voeren. Weet je wat beter zou zijn? Een verplicht theorie certificaat voor bromfietsers die 45 kilometer per uur willen rij den. Zij die sneller willen, moe ten een praktijkexamen doen Martin en Sam Jansen van JTK Tweewielers in Terneuzen den ken ook dat de maatregel het aantal opgevoerde brommers niet echt zal doen dalen. „Je kan immers zo een cilindert je kopen en op je brommer zetten. Ze zou den daarom eerst die impor- teurs moeten aanpakken. Eigen lijk zou de maximumsnelheid moeten worden verhoogd naar zestig kilometer per uur. Dat is veiliger op de weg, tussen de au to's. Het vermindert in ieder ge val het aantal opgevoerde brom mers", aldus Martin Jansen. Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat legt haar plan mor gen voor aan het kabinet. Jansen: „Ons druk maken heeft geen zin, maar we zijn natuur lijk niet blij met deze regeling. Dit gaat klanten kosten Ti is van Hoeve en Bart Boonman worden niet warm of koud van een puntenrijbewijs. foto Peter Nicolai Dirigente Annaliza van de Weerd pept de koorleden op. foto Willem Mieras door Frank Balkenende KRUININGEN - Abba schalt uit 35 kelen in een zaaltje van het dorpshuis in Kruiningen. Popkoor Seaside Rendez-vous repeteert. Als een voetbaltrai ner langs de kalklijn bij het EK, dribbelt dirigente Annali za van de Weerd heen en weer. „Energy, energy", roept ze. Monden sperren zich verder open, heupen swingen net wat opgewekter. Maar Annaliza's lat ligt hoog vandaag. „Dit moet beter hoor, de klank ging nog wel, maar ritmisch, tja Een strenge, doch rechtvaardi ge hand is nodig om een koor als een geoliede machine te la ten lopen. Uithoudingsvermo gen ook. Vandaag oefent Seasi de Rendez-vous een nieuw lied je. Een oude hit van The B-52's, Love Shack. „Everybo dy's moving around, around, around, around, around..." An naliza - „we noemen haar 'mom" - maakt er telkens een sprongetje bij, vliegt van de so pranen naar de bassen en dan naar de vijfkoppige begelei dingsband voor ampel beraad. Hupsakee, nog een keer. Love Shack, baby. Love Shack! Ach teraan maakt een koorzanger een typische rapbe weging; vuist naar beneden, wijsvinger en pink naar voren. Yo man. In dit koor hebben ze lol en le- gelijkertijd is er ambitie. Na verschillende optredens (Vak-Korendag Middelburg. Fij- naart, laatste veerboot Vlissin- gen-Breskens) is een avondvul lende show nu het ultieme doel. Er staat nu een nummer of achttien op het repertoire, dat moeten er minstens vijfent wintig worden. Werk aan de winkel voor 'mom'. Seaside Rendez-vous bestaat sinds april 2002 en is het enige popkoor met band in Zeeland. Anton Schuit, Jankees Schout, Marja Weststraate en Andre van Overbeeke wilden popnum mers zingen met een-lekkere band erbij. Ze richtten Seaside Rendez-vous op. „Ik kwam geestverwanten uit andere koren tegen. Nergens konden we hits zingen met een echte band achter het koor. Ik heb ook in A58 gezeten, een schitterend koor hoor. alleen het repertoire is toch meer de lichte muziek en de begelei ding een piano. Ik miste de bi at Je kunt ons koor en A58 met vergelijken, ze zijn allebei goed in hun soort", zegt Anton Schuit, voorzitter van Seaside Rendez-vous. Uitdaging Rock en- pop wordt er 'opge diend. Oude krakers als Califor- nian Dreaming van de The Ma ma's and The Papa's. She's Not There van Carlos Santana en oenheuse Abba-medley. Ook Africa van Toto, The Logical Song \an Supertramp en Pr oud Mary van Ike Tina Tur ner Nederlandstalig werk is er van Acda De Munnik. Nu wil het koor zich ook wagen aan Anastacia en Blof (Dansen aan Zee). Althans, zo heeft de mu- ziekcommissie besloten. „Wel spannend om te doen, een uit- daging", vindt koorlid Jolanda Breure. Anton wijst erop dat de liedjes een nieuw arrange ment krijgen om de vier ver schillende stemmen te bedie nen. Het koor telt sopranen en a 1 ten damesen bassen en teno- ren (heren). Vocaal en maat- schappelijk ligt de verhouding scheef: 24 vrouwen en 12 man- ra1:: Dus dringend gevraagd: mannen met een tenorstem, liefst een stuk of tien. Een leef tijdsgrens is er niet, het jongste lid is 23, de oudste een gerijpte vijftiger. Maar iemand van ze ventig is net zo welkom in het Kruiningse dorpshuis, basis van Seaside Rendez-vous. „Het enige wat we vragen is enthou siasme." En als iemand nou zo vals zingt als een kraai? „Zulke mensen komen zelden. We doen wel een stemtest, maar dat is meer om te bepalen welk type zangstem iemand heeft. Na twee maanden kijken we of de stemmen kleuren, want dat luistert nauw. Maar als een stemmengroep klinkt als één man of vrouw, dat is kicken joh", glundert Anton. Seaside Rendez-vous-'pakt het gedegen aan. Er zijn work shops, om het koor 'in kleur' te krijgen, en er wordt ook veel aandacht besteed aan choreo- Overdrijven „Bewegen is best moeilijk, je moet eigenlijk overdrijven, an ders ziet het publiek er weinig van. Mimiek is belangrijk, het wel smoelen hé", zegt Wout Tims. Als ondernemer heeft hij het razend druk. Het koor is dan op dinsdagavond een ont spannend bad. „Zingen is ge zond, je knapt er helemaal van op." Jolanda vindt het 'groeps gebeuren' tof. „Na afloop een borreltje en een kletspraatje. Soms hebben we barbecue bij iemand thuis. Gezellig hoor." Volgende week dinsdagavond kan iedereen het koor vanaf 20 uur in actie zien tijdens een openbare repetitie, waarmee Seaside Rendez-vous de zo merstop ingaat. Terwijl de koorleden even pau zeren, groovt de vijfkoppige band (bas, drums, gitaar, toet sen en dwarsfluit) er lekker op los. Anton prijst hen voor hun inzet. Ze moeten relatief zacht spelen en onderbrekingen van de dirigente voor lief hemen. Anton klapt in de handen: „Zin gen, iedereen naar binnen." Met de pauzekoffie "als brand stof snelt het koor door een Ab- ba-medley. Fernando en, floep, Mamma Mia om via Waterloo bij de Dancing Queen aan te landen. Stralende blikken rich ten zich op de dirigente. Die eist meer pep, een strakkere ti ming, 't is geen kaartclub zeg. „Energy, hee energy! door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Na het Waterschap Zeeuwse Eilan den krijgt ook de gemeente Tho len een grote zak geld van het Rijk voor de bestrijding van wa teroverlast. De ruim 650.000 eu ro subsidie is met name te dan ken aan de snelle aanvraag: „We stonden om half zeven 's ochtends op de stoep bij het ministerie in Den Haag." Het ministerie van Verkeer én Waterstaatstelde honderd mil joen euro beschikbaar in een eenmalige regeling Nationaal Bestuursakkoord Water, voor lo kale overheden die waterover last aan wilden pakken. De wij ze van toekenning was ongebrui kelijk: wie het eerst kwam, die het eerst maalde Dat betekende dat op 1 april, de dag dat aanvragen konden wor den ingediend, ambtenaren met slaapzakken voor de deur van het ministerie van Verkeer en Waterstaat lagen. Voor Tholen ging ambtenaar E. Leemrcijze om half zeven 's ochtends in de rij staan. Geldnood Van de 800.000 euro die werd aangevraagd, kreeg de gemeen te 657.000 euro. Een gedceln- daarvan - 117.000 euro - wordt gedeeld met het waterschap, dat eerder al bijna 2 miljoen euro binnenhaalde. Het gedeelde be drag wordt gestoken in gezamen- lijke projecten van de gemeente en liet waterschap. Het extra geld komt Tholen goed uit, want de laatste tijd ging de gemeente gebukt onder geldnood. „We konden eigenlijk m'aar tien euro per inwoner per jaar uitgeven aan de watervoorzieningen, met dit bedrag erbij wordt dat ander- lui li keer zoveel", zegt wethou der F. Goossen blij. Een gedeelte van de subsidie wordt gebruikt om meer water op te kunnen vangen in gebie den in de bebouwde kom. Voor het doorverbinden van de Veste in Tholen krijgt de gemeente 51.000 euro, al is de verbinding al klaar. Groene berging Dat er toch nog subsidie voor wordt gegeven, komt doordat het geld bestemd is voor projec ten tussen 2004 en 2007. Het geld voor de werkzaamheden aan de Veste is pas in 2004 vrij gegeven. Andere projecten zijn de aanleg van een groene ber ging (een grote vijver om water op te vangen) in Oud-Vosse- meer, het oplossen van de wa teroverlast in SintPhilipsland en in de Thoolse wijk Dalemse- polder en de aanleg van een wa terberging aan de Postweg in Tholen. Het laatste project, kan worden gecombineerd met de bouw van het nieuwe gemeentehuis, dat ook wellicht aan die weg komt te liggen door Frank Balkenende GOES - De Zeeuwse afdeling van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) verhuist van het voorma lige Landbouwcentrum aan de Goese Westsingel naar het hoofdkantoor van waterschap Zeeuwse Eilanden aan de Piet Heinstraat. Ook de UWV, Uit voering Werknemersverzekerin gen, wil een deel huren van het pand, dat na de zomer vrijkomt als het waterschap verhuist naar een nieuw kantoor in Mid delburg. Het kantoor is eigendom van de Maatschap Vastgoed, waarin verschillende investeerders deel nemen. Het waterschap ver kocht het kantoor in 2000 met het oog op de verhuizing naar Middelburg. Financieel advies bureau Schulting Partners treedt op namens de eigenaren. W. Schulting van het adviesbu reau bevestigt de komst van de Dienst Landelijk Gebied, die de tweede en derde verdieping van het waterschapskantoor wil be- VLISSINGEN - In Vlissingen is een kind van drie jaar besmet met het virus dat de zogenoem de hand-, voet- en mondziekte veroorzaakt. De hand-, voet- en mondziekte is een kinderziekte die regelmatig voorkomt. „De ziekte is te vergelijken met waterpokken", zegt H. van Hooijdonk van de GGD Zee land. „Het is een besmettelijke ziekte, die door praten, .hoesten en niezen wordt overgebracht. Niet iedereen die besmet raakt, wordt er ook ziek van." Een ziek kind krijgt blaasjes in de mond en aan de binnenkant van de handen en onderkant van de voet. De ziekte begint vaak met misselijkheid en bra ken, soms ook met diarree en koorts. „Na een week zijn de ver schijnselen genezen en voelt het kind zich meestal weer fit." trekken. DLG bereidt project voor natuur- en landinrichti voor en voert die ook uit. Daarnaast wil de UWV een di van het personeel onderbreng aan de Piet Heinstraat. Ufl ontstaan door fusie van versch lende instanties waaronder} GAK, voert de WAO, WWi WAZ uit door sociale premies innen van werkgevers en uitk ringen te betalen aan werko mers. UWV maakt in Goes 'een stom achtige groei door. In de Stad poort, tegenover haar huidij kantoor aan het Schutter! vestigt de instantie deze maas één van haar twee landelijl callcenters. In dat beleent™ komen op termijn 250 mensen! werken. Voor Goes schept 4 tweehonderd nieuwe banen. ÜWV wil nu ook de bega grond en de eerste verdied van het waterschapskantoor, d reet naast de Stadspoort, hum Volgens Schulting ligt er m geen overeenkomst. Er won nog onderhandeld over dehuu prijs en de manier waarop ruimten worden opgeleverd Mocht de UWV onverhoopt afin ken, dan zijn er nog andere ges digden. „Er zijn twee. driestid tingen die interesse hebben gi toond. Zo'n combinatie is mogelijk", zegt Schulting, i blij is met de kandidaat-hua ders. „In deze economisch dere tijden is de kantoormaii niet de makkelijkste." Het kantoorpand aan de ft Heinstraat werd destijds gj bouwd als Zeeuws gezondheids centrum, met de GGD als te langrijkste huurder. Toen de si terschappen benoorden de Wes terschelde fuseerden, verkoa de gemeente Goes het pand sa het nieuwe waterschap Zeeuw Eilanden. Goes tastte diep ma portemonnee om het schap voor de stad te beho de gemeente betaalde dik m aan een nieuw kantoor voor dj GGD. Tot teleurstelling van a Goese bestuurders koos het wé terschap een aantal jaren td voor nieuwbouw in Middell' bij het nieuwe stadskantoor, door Ron Magnée MIDDELBURG - De Middel burgse Streetparade wordt dit jaar een meerdaags evenement. Op vrijdag voorafgaand aan de tocht door de stad warmen me dewerkers van Yorin FM het pu bliek alvast op met een pre-par- ty op de Markt in Middelburg. De Streetparade wordt dit jaar nog professioneler dan vorig jaar, zo voorspelt M. Priem, één van de drijvende krachten ach ter het Middelburgse festijn. „We willen het feest nog verder perfectioneren. Middelburg op de kaart zetten, niet alleen voor dansliefhebbers, maar voor een groot publiek." Priem beklem toont dat het aantal wagens even groot is als vorig jaar. „Vijf tien, meer wagens willen we niet. Het moet allemaal niet te lang worden, mensen moeten het nog kunnen zien." Nieuw is dat het dansfeest niet tot één dag beperkt blijft. Zo kan het publiek vanaf vrijdag middag 23 juli 16.00 uur in de binnenstad van Middelburg al uit zijn dak gaan. Dan gaat de bekende muziekzender Yorin FM op de Grote Markt van start met live-uitzendingen vanuit de Zeeuwse hoofdstad. De opwarm- dag duurt tot 23.30 uur en wordt afgesloten met een optre den van dj Ronald Molendijk. Zaterdag 24 juli staat de tocht door de binnenstad op het pro gramma. De start van de kara vaan is rond 13.30 uur op het Damplein. Dan gaat de stoet over de Korte en Lange Delft naar de Markt. Vervolgens voert de route over de Pottenmarkt en de Langevie- le richting de Kloveniersdoelen. Daar trekken de wagens over de Achter de Houttuinen, vervol- .gens over de brug weer terug, langs het oude Stadshuis, naar de Markt. De wagens worden voorname lijk ingevuld door de Middel burgse danscafés. Nieuw dit jaar is dat één etablissement uit het buitenland meedoet De Bel gische discotheek Kokorico draagt zorg voor de laatste wa gen van de karavaan. Ondertussen kunnen liefheb bers van dance-acts hun hart op halen op de Markt. Vanaf 13.30 uur zijn daar optredens van on der meer salsa- en streetdaBfÈ te zien. Na 16.00 uur verh. het feestgedruis naar het E van Tange. Daar zijn op twee;; dia dans en muziek-actsteÉ De organisatie op dit rein is in handen van Yorin. F Ook doet Mental Theo ro TMF verslag van het festijn. de muziekzender zal later jaar een programma over feest te zien zijn. Na 23.00 uur kunnen de dar'' liefhebbers nog tot in de!; uurtjes doorfeesten tijdens schillende afterparty's. Nie is dat dit jaar ook buiten Midi burg dergelijke afterparty's» den georganiseerd, te weten Domburg en in Renesse. Voor: Schouwse dansliefhebbers i den hiervoor speciale bussen Organisator Priem verwacht de Dance Parade zeker «s tienduizenden bezoekers trekken, niet alleen uit binM maar ook uit buitenland, hebben speciaal ook in I flyerd." Hij hoopt dat wel een zo veel mogelijk het e openbaar vervoer komt. „Vo: jaar stond er bij Bergen Zoom al een file. Sommige 4 reden met de auto en kwanra laat." Met de spoorwegenis» gesproken dat de Dance Part een speciale NS-dagtó wordt. Meer informatie over de Middi burgse danceparade is te vitó op www.streetparademm burg.nl Stadswandeling Bergen op Zoon BERGEN 01* ZOOM - BW Toerisme Bergen op houdt in de maanden j«h! augustus elke maandags»* en woensdagmiddag een st* wandeling door Bergen Zoom. Op de maandagavonden trekt om 19.30 uur een p wandelaars onder leiding® een gids vanaf het Stadhui' de Grote Markt. Op woensdagmiddag ver ken de deelnemers aan de# om 14.00 uur vanaf het kaf» van Toerisme Bergen op dat gevestigd is aan de Markt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 32