Werk voorop in sociaal beleid De Varreput barst van het leven PZC PZC Schade Nieuwe Kerk wordt snel hersteld Zelfbediening in bibliotheek Goes Burgemeester vindt Dow belangrijker dan teelt mosselen A3 Intensieve begeleiding werpt vruchten af bij arbeidsreïnte gratie Duikers tonen onderwaterschat I Orgelconcert in kerk Haamstede Inspraak in nieuw groenbeleid Verdachten vleesfraude weer vrij Politie houdt doorrijder aan Gewonde bij brommerongeluk Auto rijdt over fietspad brug Motorrijder gewond agenda donderdag 8 juli 2004 jnnr Ali Pankow ZIERIKZEE - De politieke par tijen in de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland hebben waardering voor het sociaal be leid dat de gemeente wil voeren in het kader van de nieuwe wet Werk en Bijstand, die per 1 ja nuari 2005 van kracht wordt. Werk eerst' is het motto van dit beleid en daarom zullen werk zoekenden alle steun krijgen bij het vinden van een baan. De fracties vinden wel dat er nog veel werk verricht moet wor den om de uitvoering van dat be leid tot een succes te kunnen ma ken. Wethouder G. Houtekamer van Sociale Zaken erkent dat. Hij laat weten dat de gemeente inmiddels diverse reïntegratiebe- drijven heeft uitgenodigd voor 30 juli hun offertes in te dienen Voor begeleidingsprojecten. In 'de eerste dagen van september bepaalt de gemeente aan wie de opdrachten worden gegund en begin oktober moeten de con tracten zijn ondertekend. ^Vooruitlopend hierop verricht ide reïntegratie-afdeling van De liudhoek in Zierikzee al enkele ibegeleidingstrajecten in op dracht van'de gemeente. Verder leeft de gemeente bij de Stich ting Werksaam tweemaal tien verschillende projecten voor zo- jgeheten sociale activering inge kocht. In dat geval gaat het om van mensen die niet REDACTIE schouweim-duivelaimd Grachtweg 23a 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur of nauwelijks kans maken op een baan op de reguliere arbeids markt. Met sociale activering moet worden voorkomen dat de ze mensen, veelal aangeduid als 'fase-4-klanten', in een maat schappelijk isolement raken. Volgens ambtenaar J. Hinz wijst de praktijk uit dat zeer intensie ve begeleiding soms ook deze mensen stapje voor stapje naar een betaalde baan kan leiden. Een stimulans om werkgevers te motiveren minder kansrijke werknemers in dienst te nemen, is de zogeheten premieverstrek king. Het houdt in dat de werk gever een deel van de loonkos ten in de vorm van een premie van de gemeente vergoed krijgt voor een werknemer die nog extra begeleiding of training no dig heeft. Sollicitatieplicht De gemeente Schouwen-Duive land wil een eigen sociaal ge zicht profileren en doet dat on der meer met het verleggen van de grens van de sollicitatie plicht voor alleenstaande ouders. De wet trekt die grens bij ouders met kinderen van drie jaar. De gemeente heeft daar echter vijf jaar van ge maakt. Als de kinderen die leef tijd hebben bereikt, moeten al leenstaande ouders geleidelijk weer gaan deelnemen aan het ar beidsproces. Willen zij zich echter eerder al voorbereiden op een baan, dan zullen zij daar alle kans toe krijgen. „Er wordt in alle gevallen gestreefd naar maatwerk", aldus Houtekamer. De wethouder wil bedrijven die zich nieuw willen vestigen op Schouwen-Duiveland in overwe ging geven 5 procent van hun personeelsbestand uit de bak ken van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) te halen. Hij benadrukt dat het hier zuiver een stimulans vanuit de gemeen te betreft en geen verplichting die bedrijven zou kunnen af schrikken zich in deze regio te vestigen. De gemeente kan in het kader van de nieuwe wet Werk en Bij stand vanuit het Rijk rekenen op een zogeheten 'werkdeel' en 'inkomensdeel' voor het bekosti gen van respectievelijk arbeids integratie en de bijstandsuitke ringen. Voor aanvulling van het budget voor het werkdeel over weegt de gemeente nog een be roep te doen op het Europees So ciaal Fonds (ESF). KEELTJE JANS - Het Zeeuwse Landschap en- de Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB) (houden zaterdag een excursie qpNeeltje Jans. Duikers en bio logen van de NOB tonen in aqua ria wat zij eerder die dag uit de Oosterschelde hebben opgedo- ,ken. Het onderwaterleven naakt deel uit van een wande- ping door het natuurgebied met een gids. Die begint om 14.00 jiiurop de parkeerplaats van Wa- jterland Neeltje Jans. Celstraf voor vrijheidsberoving MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 34-jarige man uit Sas van (Gent wegens vrijheidsberoving (veroordeeld tot achttien maan- gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. (De Sassenaar hield 23 en 24 sep- tember vorig jaar zijn (ex-)vrien- •din vast in zijn woning. Het ■Slachtoffer was naar Sas van Gent gelokt om zogezegd op de woning te passen. Ze kwam er al snel achter dat hij andere be doelingen had. Ze verklaarde tweemaal in de woning door hem te zijn verkracht, maar dat vond de rechtbank niet bewe gen. De wouw wist in een onbe waakt moment een sms-bericht naar haar vriend te sturen, waar- ha ze door de politie werd be lijd. Vooral veel kinderen van een jaar of twaalf werpen onder Sint Lievens Monstertoren graag de hengel uit. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Eeuwen geleden werd het laken er gespoeld. Toen de laken industrie het loodje had gelegd, werd het gebruikt als drenkplaats voor de paarden van de graaf, en weer later als brandput en waterreservoir. Anno 2004 is de Varreput, gelegen aan de aan de voet van de monumentale Sint Lie vens Monstertoren, zeer in trek als vis- stek. Niet zo vreemd volgens Zierikzeeënaar en fervent visser Toon de Bruyn. Het uit de Middeleeuwse stammende poeltje barst van het leven. „Karper, voorn, pa ling, er zit van alles in. Ik heb hier zelf ooit eens een paling van 1,26 meter uit gehaald. Ik heb er thuis nog een foto van", aldus De Bruyn. Hij is vandaag samen met zoon Toon ju nior naar de Varreput gekomen, maar er kwamen er meer op dat idee. Vooral kinderen van een jaar of twaalf, dertien zijn er te vinden. Sommigen staan tegen tegen het muurtje geleund terwijl ande ren zijn neergestreken bij het stukje open glooiende oever. Met zicht op de bloeiende waterlelies. Passanten blikken nieuwsgierig naar de hengelaars. Of 'ze nog een beetje willen bijten' is de standaardvraag. De Bruyn junior mag wat dat betreft niet klagen. Met enige regelmaat haalt hij karpers of voorns uit het water om ze na voorzichtig onthaken weer terug te zetten. Vader De Bruyn kent de Var reput goed. „Ik heb'zelfs de bodem ge zien. Voor de restauratie destijds moest het water eruit gepompt worden. Toen is er een damwand geslagen en zijn de muurtjes opnieuw gemetseld. Als je goed kijkt, kun je de damwand onder water nog steeds zien zitten", wijst hij. De voormalige spoel- en drenkput is vol gens De Bruyn op sommige plaatsen wel vier tot vijf meter diep. Hoe de poel aan zijn visrijkdom komt, weet de vis- liefhebber niet exact. „Ik weet wel dat hier vroeger een visserman in de buurt woonde die weieens wat vis uitzette hier. En in de Varreput zit meer dan vol doende voedsel voor de vissen." Vervelen Toon de Bruyn heeft het hengelvirus (,,Ik hengel zeven dagen per week") overgebracht op zoon Toon junior (14 jaar). Gewapend met een lange hengel en brood en maïs als aas is Toon junior zo'n beetje dagelijks bij de Varreput te vinden. ,,Ik vis al vanaf mijn zevende en ik vind het heel leuk orn hier te vissen. Anders zou ik me maar vervelen." foto Dirk-Jan Gjeltema Omwonende L. Moerman is er ook vaak te vinden. Als er rommel ligt, ruimt hij het op. „Doe ik al jaren. Het is begon nen toen mijn kleinzoon er een keer wil de gaan vissen en sindsdien is het voor mij een vast loopje. Enkele jaren geleden werd de Volwelle, zoals de Varreput ook wel genoemd wordt, op initiatief van hengelsportlief hebber J. Meerdink zelfs grondig schoongemaakt. Monument De Varreput is een rijksmonument. De gemeente Schouwen-Duiveland is ver antwoordelijk voor het onderhoud van de voormalig spoel- en drenkput. Een karwei dat doorgaans niet zo veel om het lijf heeft, volgens hoofd van het district midden van de dienst open bare werken van de gemeente W. de Visser. „Het is een kwestie van bijhou den. Als het nodig is, halen we het riet weg en wordt slecht voegwerk bijge werkt. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De onlangs ont stane schade aan een stuk bin nenmuur van de Nieuwe Kerk in Zierikzee wordt zo snel moge lijk hersteld. Dat is gisteren be sloten door het bestuur van eige naar van het gebouw Stichting Oude Zeeuwse kerken. De kosten worden geraamd op een bedrag tussen 15.000 en 25.000 euro. De schrik was groot toen een paar weken geleden stucwerk van de muur losliet en naar be neden viel. Eén van de bogen rond de ramen is inmiddels com pleet verdwenen en ,de krullen van het ionisch kapiteel vlakbij de bogen is aangetast. Hei-stel er van is specialistenwerk, weet se cretaris van de plaatselijke werkgroep van de Stichting Oude Zeeuwse kerken C. van Eek. „We hopen dat zo snel mo gelijk begonnen kan worden met het herstel. Elke dag dat de steiger er staat, kost ons geld." Binnenkort wordt de exacte om vang van de schade bekeken door deskundigen. Die gaan vol gens Van Étk ook meteen kijken of er op nog meer plaatsen in de kerk schade te verwachten is. Secretaris P. van Seters van de Stichting Oude Zeeuwse kerken stelt dat de stichting feitelijk geen keus heeft in het al dan niet herstellen van de muur. „Wij hadden dit geld liever er gens anders aan uitgegeven, maar we kunnen hier niet om heen. We moeten dit wel herstel len." Zomerexpositie Secretaris van de plaatselijke werkgroep Van Eek haast zich te zeggen dat de schade aan de muur geen consequenties heeft voor de zomerexpositie, noch voor concerten en andere evene menten in het monumentale kerkgebouw. „De veiligheid is niet in het geding. De plek met schade is heel goed af te scher men." De Nieuwe Kerk is de hele zo mer tussen 10.00 en 16.00 uur ge opend. De Zomertentoonstelling toont 24 panelen met foto's van de 'liefste plekjes' van Schou wen-Duiveland, variërend van akkers tot dorpsgezichten. Ook een greep uit de collectie kos tuums van de Stichting Histori sche Spelen Zierikzee is er te zien. door Freek Janssen GOES - Wie in de Goese biblio theek een boek wil lenen, heeft binnenkort geen medewerker meer nodig. Op 1 januari 2005 stapt de bieb over op een zelfbe dieningssysteem. Werknemers van de bibliotheek, zijn de hele dag bezig met het omzetten van het systeem. De ge gevens, die nu nog schuilgaan achter een streepjescode, wor den opgeslagen op een chip. Die wordt met een plakkertje aan de binnenzijde van de achterkaft van het boek geplakt. Wie na 1 januari een boek wil le nen, legt het op een speciale plaat. Die leest alle gegevens van het boek en koppelt die aan de gegevens van de lenerskaart. Op die manier wordt geregis- treerd welke lener welke boeken meeneemt. Ook draagt de chip een beveiliging met zich mee; als een boek niet gescand is en je neemt het toch mee door de uitgang, gaat het alarm 'af. Het inleveren van boeker gaat ook via de scanner. Voorlopig wordt het systeem al leen gebruikt voor boeken. Het is de bedoeling dat op termijn ook cd's, dvd's, videobanden en cd-roms via het zelfbedienings systeem worden uitgeleend. W. Broos, hoofd uitleenorganisa tie: „We kunnen daar niet het zelfde systeem voor gebruiken. Het is heel moeilijk om een chip te plakken op een schijfje dat snel rond moet draaien. Met zo'n chip raakt een cd al gauw uit balans. Maar er is hiervoor wel een ander systeem in ont wikkeling. Dat hopen we over een paar jaar in te voeren." Twee weken Gisteren begon de bibliotheek aan de omvangrijke operatie. „Ik hoop dat we over ruim twee weken klaar zijn", zegt Broos. „Daarna beginnen we met proef draaien, een aantal mensen kan dan al gebruik maken van het systeem." Ze verwacht niet dat veel mensen moeilijkheden heb ben met het gebruik van de com puter. „Het is heel simpel en ge bruiksvriendelijk. In het begin staat er bovendien nog iemand klaar om mensen te begelei den." Uiteindelijk streeft de bieb naar een 25 procent lagere bezetting van de uitleenbalie. Er hoeft niemand uit; het perso neel gaat meer tijd steken in di recte begeleiding in de biblio theekruimte. Bibliotheek Goes is de eerste in Zeeland die het systeem invoert, maar heeft niet de primeur in Nederland; in onder meer Doet- inchem, Eindhoven en Amster dam wordt al gewerkt met zelf bediening. BURGH-HAAMSTEDE - Orga nist Christiaan Ingelse verzorgt morgen een orgelconcert in de grote kerk in Haamstede. Op het programma werken van on der anderen Bach en Mozart. Ingelse is de vaste organist van de Sint Janskerk in Gouda. Hij studeerde aan het koninklijk Conservatorium in Den Haag en aan de Hochschule für Musik und darstellende kunst in We nen. Bij het behalen van zijn so lo-diploma werden hem de zilve ren Fockmedaille en de Nico- laiprijs toegekend. Ook verwierf hij de Prix d'Excellence. Het concert in de grote kerk in Haamstede begint om 20.00 uur. GOES - Een stuurgroep van het waterschap Zeeuwse Ei landen is bezig met een plan voor een nieuw groenbeleid. In de eerste helft van 2005 krijgen inwoners van de Zeeuwse eilanden de mogelijkheid hun mening te geven over het plan. De stuurgroep, waarin vertegenwoox'digers zitten van onder meer het waterschap, de provincie, de ge meenten en milieu- en landbouworganisaties, wil informa tieavonden organiseren waar belangstellenden het plan kunnen inzien en hun mening kunnen geven. Het nieuwe plan moet medio 2005 af zijn STEKENE - De twee verdachten in de Stekense vleesfrau dezaak zijn gisteren op weer op vrije voeten gesteld. De di recteuren (vader en zoon) zaten sinds begin juni in de cel. Zij werden verdacht van valsheid in geschrifte en het ver werken van niet voor consumptie geschikt vleesafval in producten zoals kipfrikadellen en ragout. De twee betrok ken bedrijven, Delireine en CSFF, vlak over de Neder landse grens, zijn meteen gesloten. De twee bedrijven zijn inmiddels failliet. De advocaat van de verdachten zegt dat zijn cliënten onschuldig zijn. VLISSINGEN - Een 40-jarige Vlissinger is dinsdagavond aangehouden omdat hij verdacht wordt van het doorrij den na een ongeval. De man zou tegen een geparkeerde au to op de Veersesingel in Middelburg zijn aangereden. Ge tuigen noteerden het kenteken, waarna de man kon wor den ingerekend. MIDDELBURG - Een 20-jarige vrouw uit Middelburg is gisterochtend gewond geraakt bij een brommerongeval op de kruising van de Zacharias Jansenstraat en de Jas^ mijnstraat. Een 19-jarige bromfietser verleende haar op het kruispunt geen voorrang. De vrouw raakte gewond aan haar been en werd ter plaatse door personeel van dë ambulance behandeld, ze hoefde niet mee naar het zieken huis. COLIJNSPLAAT - De politie heeft dinsdag een 35-jarigë automobiliste uit Reimerswaal aangehouden bij de Noord-Bevelandse afrit van de Zeelandbrug, omdat zê met haar auto over het fie.tspad van de brug had gereder! De vrouw had vijf maal de maximaal toegestane hoeveel|- heid alcohol gedronken. Ze moest haar rijbewijs inleve;- ren en zal zich voor de rechter moeten verantwoorden. GOES - Een 43-jarige motorrijder uit Westmalle in Bel gië is dinsdagavond gewond geraakt toen hij op de Deltaf- weg bij Goes van achter werd aangereden door een vrachri wagen. De 43-jarige bestuurder daarvan, uit Alphen aan de Rijn, had te laat in de gaten dat de motorrijder afrem de. De Belg is met diverse beenbreuken naar het zieken huis in Goes gebracht. ddoor Harold de Puysseleijr PHILIPPINE - De teelt van mos selen in de Braakmanpolder mag volgens burgemeester J. Lo- nink van Terneuzen nooit tot ge volg hebben dat Dow in zijn be drijfsvoering gehinderd wordt. Lonink zei dit bij de opening van het mosselseizoen in Philip pine. De kweek van mosselen en zee kraal is kansrijk als de Braak manpolder op termijn door ont- poldering weer een zoutwaterge- bied wordt. De restauranthou ders in Philippine juichen initia tieven in die richting in elk ge val van harte toe. „Dat zou betekenen dat we mis schien over een jaar of tien weer mosselen dicht bij de deur kun nen kweken en daar zijn wij ui teraard heel blij mee", aldus voorzitter F. Wiskerke van de Stichting Mosselfeesten Philip pine. Burgemeeste Lonink liet in zijn toespraak niet na de enthousias- te woorden van Wiskerke te nu anceren. Lonink zei dat het wel iswaar 'interessant' kan zijn om uit te zoeken of mossel kweek eventueel een haalbare kaart kan zijn. „Maar we moeten er daarbij dan ook terdege op let ten wat dat betekent voor Dow en omgeving", aldus de burge meester. Die noemde het che misch bedrijf 'een hele funda mentele werkgever voor de streek'. Ruimte „Dus moeten we ervoor zorgen dat Dow de ruimte houdt." Re cente ontwikkelingsschetsen die verband houden met de verdie ping van de Westerschelde en de daarmee gepaard gaande na tuurcompensatie zet de deur voor verzilting van polders langs de rivier weer open. On derzoek van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) wijst de Braakmanpolder (en in mindere mate ook de Hellegats polder en de Serarendspolder) aan als gebieden die dan zeer ge schikt zijn voor de kweek van mossels, kokkels en zeegroenten als zeekraal en lamsoor. Diep in hun hart zien de restau ranthouders in het mosselstadje Philippine oude tijden wellicht al herleven. Immers, tot om streeks 1950 was de mossels- vangst de kurk waar de econo mie van Philippine op dreef. Topjaar was 1911, toen niet min der dan 130.727 balen mosselen op de kaden van Philippine wer den gelost. In die tijd was Philippine nog een 'havenstadje' aan open wa ter. De Braakman vormde de open verbinding met De Westerschel de en zo nodig met de zee. Met. de toenemende verzanding en uiteindelijk inpoldering van de Braakman in 1952, kwam daar een einde aan en verdween ook de mosselhandel. Niettemin telt het stadje vandaag de dag nog negen restaurants waar mosser- len de menukaart bepalen. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Centrum, 9.00 -17. 00 uur: Braderie; RENESSE - Jacobuskerk, 20.00 uur: donderdagavondconcert met mannen- ensemble Consortio Vocalys; Watermeter, 14.30 uur: Ballonnenfes- tijn; Kerkring, 19.00 uur: Kindertheater; 20.00 uur: Live muziek bij Renesse Live; Jacobuskerk, 20.00 uur: Concert Lies- beth Franken en Consortio Vocalist; SIRJANSLAND - Knotwilgendreef, 13.30 uur: Excursie door Dijkwater; WESTERSCHOUWEN - Uitkijktoren einde Adriaan v.d. Weydeweg, 19.00 uur: excursie naar broedkolonie Meeu wenduinen; ZIERIKZEE - Dikke Toren, 14.00 uur: Be klimming toren o.l.v. gids. (Advertentie) vrijdag 9 juli uur 20.00 uur JAN WOLKERS DRUMMERS DOUBLE BILL Rob Verdurmen drums Arend Niks drums Corrie Van Binsbergen gitaar Jan Van Duikeren trompet Joost Buis trombone Alex Coke tenorsax I fluit Rutger Van Otterloo baritonsax Arjen Gorter bas Kaarten 10,- Donateur NM GRA77S INFO: 0118-623650 of 0118-501829

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31