>zc Geen eenheid bij ondernemers FOS-architecten betreuren teloorgang K Brouwershaven even New Orleans Raad gunt Platform mensen met beperking overschot begroting 1 8 t/m 20 www. nazomer leitival.nl pBp Delta treft betalingsregelingen Standje voor Poppelaars van PvZ Voortgang traject Brede School Tourtoto latste leden middenstandsvereniging beraden zich op toekomst Auto tegen paal Jedactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl ,stbus 314460 AA Goes idvertentie-exploita tie: Lord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; feeuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. jonderdag 8 juli 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland pOOSKERKE - Op de N59 p Serooskerke is een 23-jarige pan uit Zierikzee gisteren tegen een verkeerspaal gereden, pe man reed in zijn personen auto over de N59 toen hij plotse ling moest uitwijken voor een [•verstekend dier. Door die ma noeuvre raakte hij van de weg en reed met zijn auto tegen een verkeerspaal. De auto raakte be- jsehadigd, de automobilist kwam met de schrik vrij. (Advertentie) 3caust/mi2óept2004 bel 0900 33 o°° 33 festivalhart Abdij Middelburg BL0F MET FEMI KUTI en The Positive Force di 31 aug 20u00 €10,= (Advertentie) vanavond vanaF 17.30 uur Brasseriemenu Walcherse Waldo rff salade en Gekookte mosselen of Vegetarische groentencurry en Amandel krul 12,50 ol 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118-886 866 woensdag 15 juli 11.00-17.00 uur De Bus van Catan spellendemonstraties voor De Drvkkery fototentoonstelling Aderen Kadir van Lohuizen bekijk ook onze website WWW.drtlkkeriimidrlpIhiiro nl de Winkel KERY Beeld &Geluid door Ali Pankow RENESSE - Ze vinden het 'jammer, maar niet dramatisch' dat de Federatie van Ondernemersverenigingen op Schou wen-Duiveland gestaag aan het afbrok kelen is. De huidige VVD-raadsleden A. Verseput en D. Meulblok stonden ze ven jaar geleden als detailhandelonderne mers aan de wieg van dit samenwerkings verband. In het licht van de gemeentelijke samen voeging onderkenden zij het belang van het spreken met één stem namens alle 550 ondernemers binnen het.midden- en kleinbedrijf. Ze beseften dat het een flin ke uitdaging zou zijn alle culturen van Bruinisse tot Burgh bij de FOS onder te brengen. „Zet honderd ondernemers op rij en je hebt honderd verschillende standpunten", zegt Meulblok. Het weerhield hem en Verseput er niet van zich hard te maken voor die FOS. Met respect voor elkaar moesten lastige muurtjes geslecht kunnen worden. In het toenmalige theater Mondragon in Zierik zee werd op maandag 10 oktober 1996 de oprichtingsbijeenkomst gehouden. 'Sa men werken aan samenwerking' luidde de leus. Tien regionale ondernemersvere nigingen traden toe. Meulblok werd d 'éf eerste FOS-voorman. Voorzitter N. Wijn- olst van MKB-Nederland stak bij die bij eenkomst de loftrompet over de oprich ting van deze overkoepelende federatie. De detailhandelsbranche geldt als een van de belangrijkste werkgevers op Schou wen-Duiveland. foto Dirk-Jan Gjeltema Voor Verseput en Meulblok stond de kop peling tussen FOS en het MKB buiten kijf. „Van consulent Wim van der Linden van deze organisatie kregen we veel bege leiding", motiveert Meulblok. Volgens Verseput vond die steun vooral achter de schermen plaats. Dat maakte het soms moeilijk begrip te kweken voor die vereis te honderd gulden contributie van elke ondernemer. Vanuit de Zierikzeese gele deren kwam daar het meeste bezwaar te gen en dat leidde tot een breuk. Twee jaar na oprichting haakte het Zierikzees Ondernemers Collectief (ZOC) af met de mededeling dat het zelf al geld tekort- kwam om de eigen activiteiten te kunnen organiseren. De FOS besloot als antwoord daarop het lidmaatschap van de federatie ook open te stellen voor individuele leden. Zestig ondernemers die het niet eens waren met het afhaken van de ZOC werden zo weer terug gewonnen, maar de eerste breuk bleef een feit. Toen kort daarop de FOS iii samenwerking met het MKB een lande lijk pilotproject dagindeling voor Schou wen-Duiveland binnenhaalde, was de voldoening extra groot. Verseput en Meulblok verruilden in 2002 hun bestuurswerk binnen de onderne merssector voor een raadszetel. De voor zittersfunctie bij de FOS werd overgeno men door horeca-ondememér W. Gin jaar. Ook hij ging voor het ideaal met de FOS in een voortrekkersrol uiteindelijk alle drieduizend ondernemingen in bre der verband onder één koepel te vatten. Het is anders verlopen. In plaats van groei manifesteerde de teloorgang zich zo drastisch binnen de FOS dat deze niet meer als reële gesprekspartner namens een hechte achterban kan optreden. „Jammer, want het regulier overleg met de gemeente heeft enkele jaren goed ge werkt, maar het in leven houden van een organisatie kan nooit een doel op zich zijn", zegt Meulblok. Hij en Verseput ho pen wel dat er snel 'iets nieuws' in de plaats komt als aanspreekpunt. Volgens hen geldt de detailhandel als grootste werkgever op Schouwen-Duiveland. Die vereist in hun optiek een goed gestructu reerd overlegorgaan dat namens alle be trokkenen met één stem kan spreken. MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta biedt vijfhonderd klanten de mogelijkheid betalingsachterstanden lang zaam in te lopen. Dat gebeurt op verzoek van die klanten. Zij hebben een achterstand opgelopen omdat Delta enke le maanden geen rekeningen kon innen vanwege compu terproblemen. Veel meer dan die vijfhonderd klanten heb ben daarmee te maken. Het energiebedrijf heeft een schema opgesteld om te zor gen dat eind oktober alle achterstanden zijn ingelopen en rekeningen weer op het juiste moment worden geïnd. Voor vijfhonderd klanten zijn echter aangepaste regelin gen gemaakt. Dat zijn bijvoorbeeld mensen met een uitke ring of een laag inkomen, maar ook klanten die een hele hoge eindafrekening hebben gekregen. Delta wijkt alleen af van het terugbetalingsschema als klanten daar zelf om vragen. MIDDELBURG - Gedeputeerde A. Poppelaars moet zich niet bemoeien met reclameacties van de NV Westerschel- detunnel. Dat is een zelfstandige onderneming en het is haar goed recht weggebruikers te wijzen op de mogelijk heden die deze verbinding biedt. In een brief aan het dage lijks provinciebestuur laat de Statenfractie van de Partij voor Zeeland (PvZ) weten weinig waardering te hebben voor de kritiek die Poppelaars heeft geuit. Volgens de PvZ accentueert Poppelaars met zijn kantteke ningen hoe slecht het is gesteld met de noord-zuidverbin dingen in Zeeland via de Dammem-oute (Brouwersdam, Oosterscheldekering en Veersedam) en de Midden-Zee landroute (over de Zeelandbrug). Aan de PvZ ligt het niet, verzekert fractievoorzitter M. Stoffels, want deze partij heeft tijdens de bouw van de tunnel herhaaldelijk gepleit voor verbetering van de toeleidende wegen. ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duive land is positief over de manier waarop het college van bur gemeester en wethouders een brede school in de nieuwe wijk Noorderpolder in Zierikzee wil opzetten. De bedoe ling is in één gebouw de nieuwe openbare Theo Thijssen- school te vestigen samen met een peuterspeelzaal, kinder opvang en een opvoedbureau. Afhankelijk van de wensen vanuit de toekomstige wijk kunnen daar nog functies aan worden toegevoegd. Uitgangspunt is dat de nieuwe openbare school gereali seerd is voordat de woonwijk er is en dat er bij de bouw rekening wordt gehouden met extra ruimte om de brede school fasegewijs verder te laten groeien. Wethouder W. Renden hoopt in augustus de uitslag van een enquête naar de behoefte aan kinderopvang beschikbaar te hebr ben. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Alle fracties in de gemeenteraad vinden dat de ge meente voor één keer een oogje dicht moet knijpen bij de verre kening van het begrotingsover schot van het Platform voor mensen met een functiebeper king. Wethouder G. Houteka mer zegt zich echter aan de richtlijnen te houden. Het betreffende platform heeft op het subsidiebedrag voor 2003 een bedrag van 965 euro overge houden. De organisatie heeft de gemeente verzocht dit bedyag te mogen overhevelen naar dit jaar, zodat er een financieel buf- fertje zou ontstaan voor hoge uitgaven in 2004. Een zo'n hoge uitgave die het platform al in het vooruitzicht heeft, is bijvoor beeld een hoognodige heruitga ve van het boekje met toeganke lijke adressen in de recreatiesec tor en dat kost weer aardig wat geld. Volgens wethouder Houtekamer is dat op zich een redelijk ver zoek, maar hij zegt het niet te kunnen honoreren, omdat dat in zou druisen tegen de interne af spraken die over de procedure rond de jaarrekening zijn ge maakt. Te laat Als het platform het verzoek eind 2003 zou hebben inge diend, had het wellicht wel geho noreerd kunnen worden. De ge meente ontving de brief daar over echter pas op 3 februari. De raadsfracties vinden dit alles wel erg sneu voor het platform. Zij vragen zich af of de organisa tie er wel van op de hoogte was hoe de voorschriften in dit geval zijn. Daar had de gemeente het plat form dan toch op moeten wij zen, menen de meeste raadsle den. Zij dringen er bij de wet houder op aan voor dit keer met de hand over het hart te strijken en die 965 euro alsnog naar dit jaar te laten overhevelen. Houte kamer zegt dat simpelweg niet te kunnen doen. Hij heeft zich te houden aan de begrotingsafspraken en die schrijven voor dat overschotten terugvloeien naar de algemene middelen als er niet tijdig een goed gemotiveerd verzoek voor overheveling naar een volgend jaar is ingediend. Weinig begrip Woordvoerder J. Elenbaas van het platform heeft weinig be grip voor de houding van de wet houder. Hij benadrukt dat uit de subsidie van 2003 ook nog- eens ruim 300 euro aan installa- tiekosten voor het platform be taald moesten worden. „Zo hou den we voor dit jaar bijna niks meer over", aldus Elenbaas. Hij heeft nu alle hoop gevestigd op de raadsfracties die in de ge meenteraad van augustus naar alle waarschijnlijkheid met een initiatiefvoorstel zullen komen het overschot van de subsidie alsnog over te hevelen. zeeuwse almanak Volslagen gebrek aan parate kennis van de hedendaagse wielersport weerhield onze Middelburger er niet van een gokje te wagen in een Tourto to. Niet alleen winnaars moesten worden voorspeld, maar de or ganisator eiste ook twee na men van renners die absoluut niet vooraan mochten eindi gen op straffe van minpunten. Het oog van de Middelburger viel bij het bestuderen van de lange lijst met renners op Thor Hushovd. 'Een Noorse wielrenner, dat is kat in het bakkie', dacht hij, en dus werd Hushovd door hem als kansloze genoteerd. Een paar dagen later trok Thor als eerste Noor ooit de gele trui aan. De score van de Middelburger lijkt op Noorwegen in de win ter: ver onder nul. inr Marcel Modde [EBIKZEE - De ondernemers- eïcnigingen Nieuwerkerk en Icharendijke gaan hun leden aadplegen 0111 te peilen hoe ze staan tegenover voortzetting de eilandelijke federatie FOS. Wanneer blijkt dat ook daar het draagvlak minimaal is, worden de banden met de koe- iel doorgesneden, verklaarden e respectievelijke voorzitters isteren in een reactie op de ongste ontwikkelingen. vertegenwoordigers van Iruinisse, Burgh-Haamstede en lenesse stapten dinsdagavond iiet onmiddelijke ingang uit het lestuur van de FOS. Ze zijn het neens met de gang van zaken innen de koepel en betwisten at de organisatie nog voldoen- e draagvlak heeft onder de on- lernemers op Schouwen-Duive- Brouwershaven, Ooster and en Zierikzee zagen al lan- 'ergeen heil meer in de FOS. Voorzitter J. van Baarle van icharendijke en zijn Nieuwer- ;erkse collega C. Steenpoorte n de wijze waarop de ver- /oordigers uit de west- loek en Bruinisse met de kwes- ie zijn omgesprongen. „Twee veken geleden hebben we onder- ing afgesproken op welke ma- lier we hier mee zouden om- ;aan. Dan moet je niet de mak- [elijkste weg kiezen en plotse- ing opstappen, zonder dat er jverder enige ruimte voor discus sie wordt gelaten", aldus Steen poorte. Nieuw plan [Van Baarle: „Er zou met elkaar leen nieuw plan gemaakt wor- ken. We zaten met z'n allen in het bestuur, zouden met z'n allen kijken naar de mogelijkhe den, dan is weglopen niet de meest elegante manier." Beiden delen niet het standpunt van de drie afvallige leden, dat de FOS z'n legitimiteit kwijt is. Van Baarle ervaart dat er op Schouwen-Duiveland 'nog te veel in eilandjes en hokjes wordt gedacht'. Een koepel als de FOS tracht dat patroon juist te doorbreken en weet zich ver zekert van professionele onder steuning vanuit de branche-or ganisatie MKB. Of die functie binnen een andere alliantie - zo als de afgesplitste bestuursle den willen - wordt overgeno men, moet nog blijken. Een be langrijk argument om niet te hard van stapel te lopen, verde digt Van Baarle zijn terughou dende opstelling. „Zo lang er geen aanvaardbaar alternatief is, ga ik voorlopig niets be staands weggooien!" De Scharendijkse campinghou der ziet niet in waarom er gelijk een andere alliantie zou moeten komen en de FOS geen reorgani satie ('zoals afgesproken') is ge gund. „Dat zou een hoop rompslomp schelen." Van Baarle zou het nog meer toejuichen wanneer er samen met de lering van grootbe drijven (OSD) op Schou wen-Duiveland één belangenor ganisatie werd gevormd voor al le ondernemers. De ondernemers van Nieuwer kerk vergaderen volgende week over de situatie. Op basis daar van wordt besloten of het wense lijk is verder te gaan met de FOS, aldus Steenpoorte. Hij vraagt zich af in hoeverre zijn collega's uit Bruinisse, Burgh-Haamstede en Renesse ook daadwerkelijk namens hun volledige achterban spreken. On dernemend Scharendijke heeft niet eerder dan na h'et zomersei zoen tijd voor overleg, aldus Van Baarle. Voor wat de voortgang binnen de FOS zelf betreft, verwacht hij evenwel binnen enkele we ken duidelijkheid. Waarnemend FOS-voorzitter L. Verburg wilde gisteren nog geen commentaar geven op de crisis binnen de organisatie. Brouwershaven heeft er lang op moeten wachten, maar gisteren stonden Christine Tyrrell en Phil Mason (links) dan toch eindelijk samen op het podium. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde BROUWERSHAVEN - De klok ken luiden, the game is on. Van alle kanten stroomt tegen half negen woensdagavond het pu bliek naar de kerk van Brou wershaven. Op de kansel is het een weerzien met jazztrompet- tist Phil Mason en zijn New Or leans All Stars. Een stukje grijzer sinds 1997, toen hij eveneens de smalstad aan zijn voeten bracht, maar nog minstens zo virtuoos. De koster steekt de laatste kaar sen aan in de kroonluchters. Banjo en klarinet nemen het over van organiste Tannie van Loon, die de intermezzo's doet. Masons cornet schelt langs de muren veertig meter omhoog de nok in en weer terug. Contra bas, trombone en drums maken het feest compleet. Elektroni sche versterking is voorzien, maar eigenlijk alleen maar no dig om het geluid eerlijk te ver delen over het publiek dat rond om het podium een plekje heeft gekregen. Opdat de talrijk opge komen liefhebbers (ruim vier honderd kaarten werden ver kocht) aan de zijkanten ook zo optimaal mogelijk kunnen genie ten. Mason en zijn All Stars wa ren naar Brouwershaven geko men in gezelschap van gospel zangeres Christine Tyrrell. Exact dezelfde bezetting zoals dat zeven jaar geleden de bedoe ling was, maar toen moest Tyr rell wegens familieomstandighe den verstek laten gaan en de eer overlaten aan Pauline Pierce en Lilian Boutté. Tyrrell weet ogenblikkelijk de sfeer van New Orleans te pak ken, bakermat van de jazz en blues. Met de strakke, bijna plichtmatige begeleiding van de band, worden de Schouwenaren meegevoerd over stoffige stra ten, om dan weer ontspannen mee te dobberen op een rader boot over de Mississippi. Klari nettist Martin Bennett steelt -ze ker in het eerste deel van de ses sie, wanneer overwegend gos pels worden gespeeld- de show. Hij krijgt van de bandleider alle ruimte voor solo's en accenten, welke Bennett dan ook met re gelmaat als zinnenprikkelende vrolijkheid over zijn gehoor heenstort. Het eerste spontane applaus is geboren. Na de pauze is het vooral Mason zelf die met zijn traditionele jazz laat zien en horen dat er met zijn longinhoud nog steeds niks mis is. Dit deel van het op treden is een stuk swingender dan het gospel-gedeelte, dat toch een beetje plichtmatig aan deed. Een stukje gezapiger mis schien de mannen en dame op leeftijd, maar stuk voor stuk ras- muzikanten die zonder de door tastendheid van organisator Hans Schoon nooit in Brouwers haven zouden hebben gestaan. Zeven jaar heeft de smalstad op de reprise van het toen driedaag se jazzfestival moeten wachten. Een festival mocht het gisteren nog niet heten, maar Schoon heeft de smaak weer te pakken en wil meer. Op z'n minst jaarlijks één toon aangevend concert, waarmee Zeeland er na Terneuzen en Mid delburg weer een jazzstad bij heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29