PZC Tholen slaat slag wateroverlast Vlissingers komen in beweging Zelfbediening in bibliotheek Goes Markant pand entree Goes blijkt moeilijk te verhuren Weldoener schenkt MS-patiënte geld voor duoscootmobiel Gemeente krijgt 650.000 euro van ministerie Verkeer en Waterstaat 1 8 t/m 20 Veere voor aanleg N57 Jonge fietser gewond Delta treft betalingsregelingen Inspraak in nieuw groenbeleid www nazomer Jjeótival.nl BL0FMET FEMIKUTI zeeuwse almanak Tourtoto Dow Terneuzen belangrijker dan teelt mosselen Redactie: 0113-315649 CS'i'e® pzc.nl postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: C-en Midden-Zeeland: 0113-315520; «-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 8 juli 2004 editie Bevelanden-Tholen DOMBURG - De Veerse gemeenteraad heeft gisteravond vóór de rijksweg N57 van Middelburg naar de Veerse Dam gestemd. Hierbij is het oorspronkelijke tracé geko zen dat door Rijkswaterstaat is opgesteld. Ruim twee maanden geleden stemde de raad nog tegen het voorstel. Zonder deze goedkeuring van Veere kan de vernieuwing van de weg niet plaatsvinden. De raad kwam na een tam me vergadering tot een besluit waarbij een meerderheid van elf tegen zes stemmen voor de aanleg van de N57 stemde. CDA, VVD, SGP - in totaal goed voor elf stem men - spraken zich uit voor het voorstel. De vierkoppige fractie van PvdA/GroenLinks, gesteund door de eenmans fracties van ChristenUnie en DTV, stemden tegen. GOES - Een 14-jarige jongen uit Goes is dinsdagavond ge wond geraakt toen hij in de Elvis Presleylaan in zijn woonplaats al fietsend werd aangereden door een 34-jari- ge automobilist uit de gemeente Borsele. De man merkte de jongen niet op toen hij uit een parkje kwam en de straat op reed. Plet slachtoffer bleek een flinke schouder- wond te hebben. MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta biedt vijfhonderd ldanten de mogelijkheid betalingsachterstanden lang zaam in te lopen. Dat gebeurt op verzoek van die klanten. Zij hebben een achterstand opgelopen omdat Delta enke le maanden geen rekeningen kon innen vanwege compu terproblemen. Veel meer dan die 500 klanten hebben daar mee te maken. Het energiebedrijf heeft een schema opge steld om te zorgen dat eind oktober alle achterstanden zijn ingelopen en rekeningen weer op het juiste moment worden geïnd. Voor 500 klanten zijn echter aangepaste re gelingen gemaakt. Dat zijn bijvoorbeeld mensen met een uitkering of een laag inkomen, maar ook klanten die een hele hoge eindafrekening hebben gekregen. Delta wijkt al leen af van het terugbetalingsschema als klanten daar zelf om vragen. GOES - Een stuurgroep van het waterschap Zeeuwse Ei landen werkt aan een nieuw groenbeleid. In de eerste helft van 2005 kunnen de inwoners hun mening te geven over het plan. De stuurgroep, waarin vertegenwoordigers zitten van onder meer het waterschap, de provincie, de ge meenten en milieu- en landbouworganisaties, wil informa tieavonden organiseren waar belangstellenden hét plan kunnen inzien en hun mening kunnen geven. Het nieuwe pla^.moet.ïnedi.9^2005 af zijn. door Frank Balkenende GOES - Een weldoener uit Wol- phaartsdijk zorgt ervoor dat de 24-jarige MS-patiënte Evelien van der Bliek uit Goes binnen kort met haar drie kinderen op pad kan. Hij heeft haar het geld geschonken voor de aanschaf van een tweepersoons scootmo- biel, die 6700 euro kost. Evelien is in de wolken: „Ik vind het geweldig dat er mensen zijn die voor je opkomen. Ik ben ontzettend blij." De naam van haar weldoener, die het geld al op haar bankrekening heeft ge stort, wil ze niet prijsgeven. „Hij wil geen publiciteit, Hi] zei tegen me dat hij genoeg geld heeft en regelmatig aan goede doelen schenkt, maar dat hij nu direct wist waar het geld naar toe gaat." De jonge moeder, die door de ziekte multiple sclerose moeilijk kan lopen, had bij de gemeente een WVG-aanvraag ingediend voor een tweepersoons scootmo- biel. Ze wil zelfstandig kunnen functioneren en daar hoort de zorg voor en vervoer van haar kinderen naar de peuterspeel zaal ook bij. Op een tweeper soons scootmobiel kan ze twee kinderzitjes laten monteren, zo dat het hele gezin op pad kan. De WVG-commissie wees dat verzoek af. Daartegen loopt mo menteel een bezwaarprocedure. Van der Bliek kon wel een een persoons scootmobiel krijgen, waarbij haar kinderen via het collectief vervoer naar en van de peuterspeelzaal worden ge bracht. Een duurdere oplossing dan haar eigen alternatief, meent Van der Bliek. De schen king is voor haar geen reden het bezwaarschrift in te trekken. ,.Ik ben nu benieuwd naar de be slissing. Krijg ik alsnog via de WVG een tweepersoons scootmo biel, dan kan ik altijd dat geld terugstorten." Voor Evelien van der Bliek kwam begin juni al een hulpactie op gang. Een stad genote regelde een eenpersoons scootmobiel voor haar, als tus senoplossing. Ook wilde ze een handtekeningenactie beginnen. Het aanbod van die eenpersoons scootmobiel, van een man uit Bergen op Zoom, heeft Evelien nu maar afgeslagen. „Ik heb er geen twee nodig, een ander is ei nu mee geholpen." (Advertentie) 30 aug t/m 12 aept 2004 bet 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg en The Positive Force di 31 aug 20u00 10,= Volslagen gebrek aan parate kennis van de hedendaagse wielersport weerhield onze Middelburger er niet van een gokje te wagen in een Tourto to. Niet alleen winnaars moesten worden voorspeld, maar de or ganisator eiste ook twee na men van renners die absoluut niet vooraan mochten eindi gen op straffe van minpunten. Het oog van de Middelburger viel bij het bestuderen van de lange lijst met renners op Thor Hushovd. 'Een Noorse wielrenner, dat is kat in het bakkie', dacht hij, en dus werd Hushovd door hem als kansloze genoteerd. Een paar dagen later trok Thor als eerste Noor ooit de gele trui aan. De score van de Middelburger lijkt op Noorwegen in de win ter: ver onder nul. IKERY (Beeld Geluid PHILIPPINE - De teelt van mos selen in de Braakmanpolder mag volgens burgemeester J. Lo nink van Temeuzen nooit tot ge volg hebben dat Dow in zijn be drijfsvoering gehinderd wordt. Lonink zei dit bij de opening van het mosselseizoen in Philip pine. De kweek van mosselen en zee kraal is kansrijk als de Braak- manpolder door ontpoldering weer een zoutwater-gebied wordt. ;De restauranthouders in Philip pine juichen initiatieven in die nchting in elk geval van harte Burgemeeste Lonink liet in zijn toespraak niet na het en thousiasme te nuanceren. Lo nink zei dat het weliswaar 'inte rnssant' kan zijn om uit te zoe ken of mosselkweek eventueel haalbare kaart kan zijn. Dow is een hele fundamentele ■ervoor de streek'. „Dus Kinderen zonder handicap proberen uit hoe het is om met een rolstoel te rijden. doorValeska Nastaly VLISSINGEN - Nederlanders moeten meer gaan bewegen vindt het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport. Die oproep is ook bestemd voor Vlis- singers, vindt de gemeente Vlis- singen. Het project 'Vlissingen in beweging' is gisteren van start gegaan in sporthal Bas- kensburg. Het is de bedoeling om Vlissin- gers van alle leeftijden in bewe ging te krijgen, maar gistermid dag was de jeugd oververtegen woordigd in de sporthallen. „Het is woensdagmiddag en dan zoeken ouders iets te doen voor hun kinderen", verklaart Mir jam Jongejan van de gemeente Vlissingen. Ze verwacht wat ouder publiek bij de officiële start, vanmiddag om 16.30 door wethouder Poppe-De Looff. Jon geman moet lachen om de men sen die vragen waar ze kunnen betalen. „Het is gratis." Het breedtesportproject wordt moeten we ervoor zorgen dat Dow de ruimte houdt." (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu Walchersc WaldorfF salade en Gekookte mosselen of Vegetarische grocntencurry en Amandelkml 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118-886 866 woensdag 15 juli 11.00-17.00 uur De Bus van Catan spellendemonstraties voor De Drvkkery lototentoonstell i ng Aderen Kadir van Lohuizen bekijk ook onze website ^imdrukkeriimiddelbiirnnl gesubsidiëerd door het Rijk. De komende zes jaar - zo lang strekt de subsidie - gaat de ge meente onder de naam 'Vlissin gen in beweging' sportactivi teiten organiseren. Daaronder valt buurtsportwerk en bewe gen voor ouderen. Daarnaast wil de gemeente het bewegings onderwijs op de basisscholen sti muleren. Een jongen in een rolstoel volgt het parcours met slalompalen en een hellingbrug dat in een van de hallen van het Vlissingse sportcomplex is uitgezet. Door een te bruuske draai aan zijn wielen, valt hij plotsklaps ach terover met zijn rolstoel. Hij staat op en loopt om zijn voer tuig heen om te kijken wat er mis mee is. Het is duidelijk dat de negenjarige Dennis Visser niet gehandicapt is. Hij pro beert uit hoe het is om in een rol stoel te rijden. „Ik vind het leuk, maar niet voor elke dag", zegt de jongen. Het rolstoelrijden voor valide mensen is een onder deel van de sportactiviteiten. „We willen iedere doelgroep be reiken", verklaart Jongejan. Ver foto Ruben Oreel derop in de zaal wordt rolstoel- hockey en rolstoelbasketball ge speeld. Daarbij spelen validen tegen invaliden in een rolstoel. Mensen met gezonde benen kun nen de trainingsfietsen uitprobe ren van sportschool Ten Tije. De wat minder op conditie beluste mensen kunnen handboogschie- ten of gewoon toeschouwer zijn. Of het de gemeente lukt om de Vlissingers in beweging te krij gen is de vraag. Jongejan: „We hopen dat de mensen op onze projecten afkomen. Het is af wachten. Zoiets moet groeien." door Freek Janssen GOES - Wie in de Goese biblio theek een boek wil lenen, heeft binnenkort geen medewerker meer nodig. Op 1 januari 2005 stapt de bieb over op een zelfbe dieningssysteem. Werknemers van de bibliotheek zijn de hele dag bezig met het omzetten van het systeem. De ge gevens, die nu nog schuilgaan achter een streepjescode, wor den opgeslagen op een chip. Die wordt met een plakkertje aan de binnenzijde van de achterkaft van het boek geplakt. Wie na 1 januari een boek wil le nen, legt het op een speciale plaat. Die leest alle gegevens van het boek en koppelt die aan de gege vens van de lenerskaart. Op die manier wordt geregistreerd wel ke lener welke boeken mee neemt. Ook draagt de chip een beveiliging met zich mee; als een boek niet gescand is en je neemt het toch mee door de uit gang, gaat het alarm af. Het inle veren van boeker gaat ook via de scanner. Voorlopig wordt het systeem al leen gebruikt voor boeken. Het is de bedoeling dat op termijn ook cd's, dvd's, videobanden en cd-roms via het zelfbedienings systeem worden uitgeleend. W. Broos, hoofd uitleenorganisa tie: „We kunnen daar niet het zelfde systeem voor gebruiken. Het is heel moeilijk om een chip te plakken op een schijfje dat snel rond moet draaien. Met zo'n chip raakt een cd al gauw uit balans. Maar er is hiervoor wel een ander systeem in ont wikkeling. Dat hopen we over een paar jaar in te voeren." Gisteren begon de bibliotheek aan de omvangrijke operatie. „Ik hoop dat we over ruim twee weken klaar zijn", zegt Broos. „Daarna beginnen we met proef draaien, een aantal mensen kan dan al gebruik maken van het systeem." Ze verwacht niet dat veel mensen moeilijkheden heb ben met het gebruik van de com puter. „Het is heel simpel en gebruiks vriendelijk. In het begin staat er bovendien nog iemand klaar om mensen te begeleiden." Uiteinde lijk streeft de bieb naar een 25 procent lagere bezetting van de uitleenbalie. Er hoeft niemand uit; het personeel gaat meer tijd steken in directe begeleiding in de bibliotheekruimte. Bibliotheek Goes is de eerste in Zeeland die hét systeem invoert, maar heeft niet de primeur in Nederland; in onder meer Doet- inchem, Eindhoven en Amster dam wordt al gewerkt met zelf bediening. door Ingrid Huibers GOES - Het leek zo mooi: Een nieuwe entree van Goes in de vorm van een markant kantoor pand. Maar sinds lie de France, zoals het bouwwerk aan de s-Heer Hendrikskinderendijk heet, ruim drie jaar geleden werd opgeleverd, staat er nog steeds ruimte leeg. Nog 290 vierkante meter op de begane grond en nog 260 vier kante meter op de derde verdie ping om precies te zijn. Het pand beslaat in totaal 2400 vier kante meter. „Er is op dit mo ment een overaanbod aan kan toorpanden", zegt makelaar M. van Stel van Sinke Komejan Be- drijfsmakelaars uit Middelburg, die verantwoordelijk is voor de verhuur van lie de France. „Het pand ligt natuurlijk op een per fecte locatie, maar zo zijn er meer." Het voordeel van lie de France - „Het is een nieuw pand in uitste kende conditie" - is volgens Van Stel meteen ook het grootste na deel: „Je moet er flink in investe ren. Huur je een bestaand pand dan kun je meestal de inventaris Drie jaar na de oplevering is nog niet alle ruimte in het kantoor pand lie de France in gebruik. foto Willem Mieras overnemen, dat kan hier niet." Het kantoorgebouw is ontwik keld door Makelaardij Bij de Vaate uit Zierikzee en ontwor pen door architectenbureau Kraamer Trimbos Partners uit Schuddebeurs. Koperen dak Over de uiteindelijke vormge ving van het pand met het opval lende groene koperen dak liepen de meningen drie jaar geleden nogal uiteen. Sommigen vonden het spuuglelijk, terwijl anderen juist blij waren met het 'fraaie visitekaartje' voor de stad. Meteen na de oplevering betrok ABAB, dat met smart op nieuwe kantoorruimte zat te wachten, een etage. Toen het lastig bleek op korte termijn andere huur ders te vinden, verkocht Bij de Vaate het pand aan de Middel burgse belegger A. van Velzen. Die schakelde Sinke Komejan in om de verhuur van lie de France te regelen. Twee jaar terug was ongeveer driekwart van het gebouw ver huurd aan ABAB, Agens en Kliq.Belegg'er Van Velzen hoopt de rest nu snel te verhuren. „Er worden op dit moment een aan tal veelbelovende gesprekken ge voerd", zegt hij. „Ik denk dat we het hele spulletje binnen een paar maanden kwijt zijn." Het ministerie van Verkeer en Waterstaatstelde honderd mil joen euro beschikbaar in een eenmalige regeling Nationaal Bestuursakkoord Water, voor lo kale overheden die waterover last aan wilden pakken. De wij ze van toekenning was ongebrui kelijk: wie het eerst kwam, die het eerst maalde. Dat betekende dat op 1 april, de dag dat aan vragen konden worden inge diend, ambtenaren met slaap zakken voor de deur van het mi nisterie van Verkeer en Water- Staat lagen. Voor Tholen ging ambtenaar E. Leemreijze om half zeven 's ochtends in de rij Staan. yan de 800.000 euro die werd aangevraagd, kreeg de gemeen te 657.000 euro. Een gedeelte daarvan - 117.000 euro - wordt gedeeld met het waterschap, dat eerder al bijna 2 miljoen euro binnenhaalde. Het gedeelde be drag wordt gestoken in gezamen lijke projecten van de gemeente en het waterschap. Het extra geld komt Tholen goed uit, want de laatste tijd ging de gemeente gebukt onder geldnood. „We konden eigenlijk 'fnaar tien euro per inwoner per p: uitgeven aan de watervoor- wüngen, met dit bedrag erbij Hnnr Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Na hel Waterschap Zeeuwse Eilan den krijgt ook de gemeente Tho len een grote zak geld van het Rijk voor de bestrijding van wa teroverlast. De ruim 650.000 eu ro subsidie is met name te dan ken aan de snelle aanvraag: „We stonden om half zeven 's ochtends op de stoep bij het mi nisterie in Den Haag." wordt dat anderhalf keer zo veel", zegt wethouder F. Goos- sen blij. Een gedeelte van de subsidie wordt gebruikt om meer water op te kunnen vangen in gebie den in de bebouwde kom. Voor het doorverbinden van de Veste in Tholen krijgt de gemeente 51.000 euro, al is de verbinding al klaar. Dat er toch nog subsi die voor wordt gegeven, komt doordat het geld bestemd is voor projecten tussen 2004 en 2007. Het geld voor de werk zaamheden aan de Veste is pas in 2004 vrijgegeven. Andere pro jecten zijn de aanleg van een groene berging (een grote vijver om water op te vangen) in Oud-Vossemeer, het oplossen van de wateroverlast in Sint- Philipsland en in de Thoolse wijk Dalemsepolder en de aan leg van een waterberging aan de Postweg in Tholen. Het laatste project kan worden gecombi neerd met de bouw van het nieu we gemeentehuis, dat ook wel licht aan die weg komt te liggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25