Veel winkels in Zeeland staan leeg Zeeuwen kunnen het dak op Geliberaliseerde PZC huurwoningen Provincie scoort boven landelijk gemiddelde 23 I Zorgen voor Microsoft over toekomst Polar Air verhuist naar Schiphol Hoge beurswaarde Virgin Mobile Hoger bod op Marks Spencer Vollere vluchten Air France-KLM Scala 13 juli van de beurs Chodorkovski zou belang in Yukos willen afstoten profijt het bedrijf donderdag 8 juli 2004 tor Jeffrey Kutterink GOES - Een bovengemiddeld aantal winkels in Zeeland staat al langer dan een jaar leeg. Het gaat om 2,75 procent van het to taal aantal winkelpanden. Daar mee staat de provincie op een be denkelijke derde plaats. Algeme ne hoofdoorzaak van leegstand is de plek waar een pand ligt. Dat blijkt uit het rapport- 'win kels in de etalage' van het onder zoeksbureau Locatus uit Woer den. De bevindingen daarin staan los van een ander rapport van het bureau waaruit blijkt dat steeds meer mensen binnen steden de rug toekeren. Het bureau heeft voor de analy se van langdurige leegstand niet naar de totaalcijfers per provincie gekeken. Ook heeft helde situatie onderzocht in 67 gemeenten, waaronder Vlissin- gen, Middelburg en Goes. De onderzoekers maken' onder scheid in de totale leegstand en de structurele leegstand (win kels die langer dan een jaar leeg staan). De totale leegstand van winkels n Zeeland loopt, gemeten van 1999 tot aan 2003, langzaam te- .ig. Vijf jaar geleden stonden er i Zeeland fors meer winkels leeg dan landelijk gemiddeld (in dexcijfer 124). Vorig jaar was dat gezakt tot 104; bijna op het gemiddelde landelijke niveau. Gekeken naar het totaal aantal panden dat leeg staat, is Zee dus geen buitenbeentje meer. Limburg, Overijssel en Noord-Brabant zijn dat wel. In die provincies staat respectieve lijk meer dan tien, acht en acht procent van de panden leeg. Zorgwekkender is het als geke- i ken wordt naar het aantal pan den in Zeeland dat langer dan a jaar leeg staat (structurele Alleen in Limburg (4,57 pro cent) en Noord-Brabant (3,64 procent) staan nog meer winkel den langer dan een jaar leeg. Zeeland volgt op de derde smet 2,57 procent, ïanneer naar de totale leeg door Jeroen Segenhout SEATTLE - Met 56,4 mil jard dollar in kas lijkt er weinig aan de hand, maar Microsoft maakt zich zor gen over de toekomst. In een 4900 woorden tellende e-mail aan zijn personeel heeft Microsoft-topman Steve Ballmer gewaar- ij schuwd voor 'grotebedrij- venziekten' als een stagne rende aandelenkoers en aanhoudende kostenstijgin gen. 's Werelds grootste soft wareconcern gaat daarom de broekriem aanhalen. Dit jaar wil Ballmer 1 mil jard dollar aan kostenbe sparingen realiseren. Al drie jaar stijgen de uitga ven sneller dan de omzet, vooral doordat de onderne ming steeds meer kwijt is aan gezondheidszorg. Ballmer herinnert zijn 55.000 werknemers eraan dat de beurskoers zich mo menteel nog steeds rond het niveau van eind 1998 bevindt. Volgens de opvolger van Bill Gates worden er te wei nig prioriteiten gesteld. Werknemers moeten meer rekenschap afleggen, realis tischere doelen stellen en die dan ook halen, aldus de e-mail, Ballmer, die bekend staat om zijn temperament, ziet weinig reden om de riante kaspositie te gebruiken voor een betere beloning van het personeel. Sommi ge werknemers hadden dit onlangs geopperd in een in terne peiling. „Het geld is van de aandeelhouders, dus we moeten het investe ren in nieuwe activiteiten of het teruggeven", aldus de topman. De e-mail is in bezit geko- ■nen van de zakenkrant The Wall Street Journal, die er gisteren uitvoerig uit citeerde. Ballmer lijkt voor- al zijn aandeelhouders ge vost te willen stellen. Al ®Wge tijd ligt er druk op de 1 fabrikant van veelgebruik te computerprogramma's als Windows XP en Word °m aandelen terug te ko pen. ANP stand in gemeenten wordt geke ken, valt Vlissingen in negatieve zin op. Buitengewoon veel pan den staan er leeg, constateren de onderzoekers. Het landelijk gemiddelde stellen ze op 100. Vlissingen scoorde in vergelij king daarmee vorig jaar een in dex van 168. Ook in Goes staan meer panden leeg dan landelijk gemiddeld (index 113). Middel burg scoort met 59 een stuk be ter. Hetzelfde beeld doemt op wan neer wordt gekeken naar het aantal winkelpanden dat al lan ger dan een jaar leeg staat. Ook dan springt Vlissingen er uit (in dex 233). Goes en Middelburg scoren dan 94 en 59. De hoofdoorzaak van leegstand ligt vooral aan de plek waar een winkel staat. Daar waar minder mensen lopen, is de locatie van mindere kwaliteit. Daarmee is de looproute van het winkelend publiek een belangrijke factor. Hoewel die looproutes kunnen worden verlegd (bijvoorbeeld door de komst van een grote po pulaire winkel), blijkt dat niet altijd de leegstand tegen te gaan. Een populaire zaak kan zijn aan trekkingskracht in de loop van de tijd verliezen, stellen de on derzoekers vast. Het is de veel zijdigheid van alle winkels bij el kaar die uiteindelijk zorgt voor de sterkste aantrekkingskracht en de minste kans op leegstand, is hun conclusie. Daarbij komt dat de economische situatie me de het succes van een winkel be paalt. De afstand tot een par keergarage is daar nauwelijks op van invloed. Bereikbaarheid en voldoende parkeerplaatsen zijn weliswaar belangrijk voor het slagen van een winkelge bied. Maar als het winkelaan bod aantrekkelijk is, komen mensen er toch wel op af. Nieuwbouw kan zorgen voor een goede uitstraling van een winkelcentrum. Maar dan moet het aantal winkels in verhou ding tot het aantal inwoners niet te groot worden. Gebeurt dat wel, dan is er grote kans op leegstand. Een grote zorg is dat steden en Veel winkelpanden in Zeeland staan al meer dan een jaar leeg. Dat blijkt uit het rapport 'winkels in de etalage' van het onderzoeksbureau Locatus dat onder meer de situatie in de Goese binnenstad (foto) onderzocht. foto Willem Mieras dorpen elkaar steeds vaker be concurreren doordat verzor gingsgebieden elkaar gaan over lappen. Ook de tendens naar schaalvergroting (steeds grotere winkelketens) zorgt dat kleine panden relatief langer zullen leegstaan dan grote panden. Grote winkelketens zullen bo vendien langer standhouden dan kleine zelfstandige onderne mers, omdat de ketens kunnen terugvallen op de winstgevend heid van andere filialen. Ook de schaalvoordelen die een grote winkelformule genereert maakt dat deze huurder langer bestand is tegen faillissement. Vaak hebben de grootwinkelbe drijven het geld om zich op de beste plekken te vestigen. Wanneer zo'n grootwinkelbe drijf toch failliet gaat, zijn de panden vaak wel zo populair dat ze snel weer verhuurd wor den en niet structureel leeg ko men te staan. Leegstand van panden wordt niet direct in de hand gewerkt omdat winkelgebieden er onaan trekkelijk uitzien, aldus Loca tus. „Stedenbouwkundige kwaliteit in een winkelgebied creëert een bepaalde sfeer die het verblijf in de binnenstad kan veraangena men en de duur ervan verlen gen. Maar als deze sfeer ont breekt heeft dit niet direct leeg stand tot gevolg. Het aanbod van winkels en de functionali teit van een winkelcentrum zijn van groter belang voor het suc ces van het centrum." SCHIPHOL - Vrachtvervoerder Polar Air Cargo verhuist van het vliegveld bij het Belgische Luik naar Schiphol. De Amerikaanse onderneming voert nu wekelijks drie vluchten uit op Schiphol, dat worden er dit najaar zes tien. Dat heeft de luchthaven gisteren laten weten. Schiphol is blij met de komst van Polar Air Cargo. De po sitie van Schiphol als vrachtluchthaven wordt er aanzien lijk door versterkt. In eerste instantie komt de Amerikaan se vervoerder in een tijdelijke loods te zitten. Later dit jaar krijgt Polar een permanent onderkomen. ANP LONDEN - De Britse telecomaanbieder Virgin Mobile krijgt bij zijn beursgang over twee weken in Londen een beurswaarde van maximaal 714 miljoen pond sterling (1,1 miljard euro). Dit blijkt uit de uitgifteprijs die het be drijf van ondernemer/avonturier Richard Branson giste ren voor de aandelen heeft bekendgemaakt. De uitgifteprijs van een aandeel bedraagt tussen de 235 en 285 pence. Waarschijnlijk komen de stukken op 20 juli voor het eerst op de markt. Daarmee is de eerste Britse beursnotering voor een telecombedrijf zonder netwerk een feit. RTR LONDEN - De Britse supermarktmiljardair Philip Green heeft zijn vijandige overnamebod op het kleding- en wa renhuisconcern Marks Spencer (M&S) met 8 procent verhoogd. Green liet de beursautoriteiten in Londen giste ren weten 400 pence in contanten per aandeel te willen be talen. Zijn eerdere bod kwam neer op 370 pence. De directie van M&S heeft twee eerdere biedingen afge wezen. Het laatste aanbod van Green komt neer op in to taal 13,6 miljard euro. RTR, PARIJS - De vluchten van de luchtvaartmaatschappij Air France-KLM zaten in juni voller dan in dezelfde maand vorig jaar. De vervoerder presteerde goed in alle belangrij ke markten, zo meldde het bedrijf gisteren. Air France-KLM vervoerde 5,87 miljoen passagiers, 8,3 procent meer dan in juni vorig jaar. De capaciteit steeg 11 procent. De bezetting van de vluchten nam 0,8 procent toe tot 79,1 procent. Het passagiersverkeer van KLM steeg met 17 procent, de capaciteit nam 13,8 procent toe. Het reizigersvervoer van Air France nam 9,5 procent toe. De bezettingsgraad kwam uit op 77,6 procent. Bij KLM was dat 81,9 procent. ANP van onze redactie economie LONDEN - Michail Chodorkovs- ki is bereid zijn belang van 44 procent in het Russische oliecon cern Yukos geheel of gedeelte lijk van de hand te doen en over te dragen aan de autoriteiten. Dat berichtte de website van The Financial Times gisteren. De gedetineerde voormalige top man van het bedrijf zou met het aanbod willen voorkomen dat Yukos op de fles gaat als gevolg van de enorme belastingclaims van de Russische overheid. Chodorkovski wil in ruil voor zijn daad dat er afspraken wor den gemaakt voor een herstruc turering van het olieconcern Yukos. Bovendien wil hij volgens de za kenkrant dat alle lopende en toe komstige belastingclaims bin nen drie jaar worden afgehan deld. ANP AMSTERDAM - Het softwarebedrijf Scala verdwijnt 13 juli van de beurs. De Amerikaanse branchegenoot Epicor heeft de Nederlandse onderneming overgenomen. Inmid dels is Epicor in bezit van 97,98 procent van aandelen, zo meldden de bedrijven gisteren. Epicor biedt de houders 1,8230 dollar in contanten per aandeel. Voor alle stukken komt dat neer op een bedrag van ruim 42 miljoen euro. Daarnaast krijgen de Sca la-aandeelhouders voor elk stuk 0,1795 aandeel Epicor te rug. ANP door Jeffrey Kutterink RILLAND - Het tuindak van de Amsterdamse Breitnertoren - het hoofdkantoor van Philips - is een extreem voorbeeld. Niet alleen moet het dak de gebrui kers van het pand beschermen tegen de grilligheden van het weer. Wie er een ommetje over maakt, mag er niet doorheen zakken. De legger, Van Doorn dakspecialist uit Rilland, vraagt zich bij elk dak dan ook af waar het toe dient en wat er allemaal onder gebeurt. Het maakt nogal wat uit hoe een gebouw wordt gebruikt om te bepalen wat voor dak erop moet. Het gaat daarbij niet al leen om de keuze van het soort materiaal, maar juist ook om de constructie (de lagen waaruit een dak is opgebouwd). Ieder dak is anders, zowel bouw kundig, als bouwfysisch (samen stelling). Grofweg bestaat een dak uit een dampremmende laag (om vocht te weren), isola tie; onderlaag en een toplaag. „Veel problemen die we bij be drijven of woningen tegenko men hebben te maken met een verkeerde constructie", schetst directeur Geert-Jan Vogels. „Ge bruik je de verkeerde materia len, dan kan het zomaar voorko men dat lagen met elkaar reage ren. Met bijvoorbeeld vochtpro- blemen of verrotting tot ge volg." Renovatiemarkt Tachtig procent van de omzet behaalt Van Doorn uit de aan leg van platte daken. Vooral de renovatiemarkt is cruciaal voor het bedrijf dat zich niet als prijs breker op de markt zet. Het werkgebied omvat Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland. Hoewel een denkbeeldige grens ligt bij Delft (hoe verder weg, hoe minder aanlokkelijk om aan te reizen), heeft Van Doorn toch ook veel opdrachten in Amster dam. In Brabant ligt een fictieve grens bij Breda. Het gebied ach ter die lijn wordt bestreken door een vestiging van Van Doorn in Veldhoven. In het werkgebied zijn weliswaar tien tallen dakdekkers actief, maar weinig bedrijven hebben meer dan twintig mensen in dienst. Veel van die potentiële concur renten zijn niet groot genoeg om alle trends bij te houden. Laat staan om nieuwe producten en systemen te ontwikkelen. Tachtig procent van de omzet behaalt Van Doorn uit de aanleg van platte daken. De ontwikkelingen spitsen zich toe op het gebruik van moder ner materialen. Het gebruik van kunststoffen is ook op daken niet te stuiten. „Ze gaan langer mee dan bijvoorbeeld bitumen." Een van de populaire materia len is epdm (synthetisch rub ber). Om dat materiaal te leggen moesten dakdekkers tot voor kort werken met. contactlij men, waarin veel (giftige) oplosmidde len zijn verwerkt. Spraybare lijm Van Doom heeft, om de werkom standigheden te verbeteren, re cent een spraybare lijm ontwik keld, waarin nagenoeg geen op losmiddelen zitten. Ook de pomp om de lijm te kunnen sprayen heeft Van Doorn ont worpen. Een Amerikaanse fabri kant van epdm heeft de nieuwe lijm in productie genomen. „Een bedrijf dat jaarlijks 100 miljoen vierkante meter epdm produceert. Veertig procent daarvan wordt verkleefd, dus op daken gelijmd. Een poten tiële grote markt dus." Hoewel het bedrijf trots is op zijn vinding en er ook veel van Naam: Van Doorn Dakspecialist Plaats: Rilland Opgericht: 1868 Aantal medewerkers: 85 (42 in Rilland) Omzet: 5 miljoen euro verwacht, is onderzoek naar en ontwikkeling van nieuwe pro ducten geen kerntaak. In de da gelijkse bedrijfsvoering maakt Vogels zich drukker om het ver beteren van de directe veilig heid. Zo vindt hij dat de over heid het branden op daken moet verbieden. „Dakbedekkingbe- drijven zijn aansprakelijk voor hetgeen tijdens werkzaamheden op daken gebeurt. Ze dragen al tijd het risico. Regelmatig ont staan dakbranden. Daarom zijn verzekeringspremies de afgelo pen jaren verdrievoudigd. Ook zonder te branden is een uitste kend dak te maken. We sturen opdrachtgevers altijd twee offer tes; een met een prijs voor als we het materiaal branden en een waarbij dat niet gebeurt. Het prijsverschil bedraagt hoog uit een paar procent." Ook de verandering van het kli maat heeft acute aandacht van de directie. „Verandering van het weer kan grote gevolgen heb ben voor de constructies van da ken. Zo is de verwachting dat in Nederland steeds vaker plens buien zullen voorkomen. Dat stelt hoge eisen aan de afvoerca- paciteit. Veel van de huidige da ken zijn niet op dat soort regen buien berekend. Kan een dak niet al het water afvoeren, dan bestaat de kans dat constructies bezwijken. Vandaar de aan dacht die er nu is voor de con structies van met name platte daken." Een belangrijke ontwikkeling voor Van Doorn is het afsluiten van prestatiecontracten, veelal met woningcorporaties. „Die be steden de zorg voor daken van huizen volledig uit. We spreken af in welke staat een dak over een bepaalde periode moet zijn. Hoe dat gebeurt is onze verant woordelijkheid." Werkmentaliteit Gezien het gróte aantal op drachtgevers buiten de provin cie, is het de vraag of Rilland nog wel de meest geschikte vesti gingsplaats is. „Ook al zou het makkelijker zijn om een vesti ging meer centraal in het land te hebben, dan denken we er niet aan om uit Rilland te verhuizen. Hoe gek het ook klinkt: op drachtgevers zeggen alleen Zeeuwen op hun dak te willen hebben. Dat heeft te maken met de werkmentaliteit. Als het ter sprake komt zijn opdrachtge vers erg duidelijk; als jullie ver trekken uit Zeeland, gaan we naar een ander." door Brenda van Dam Woningen die op het mo ment dat het huurcontract wordt afgesloten een huur bo ven de huursubsidiegrens heb ben, worden geliberaliseerde huurwoningen genoemd. Huur ders van woningen in deze duur dere sector hebben minder huur- bescherming dan huurders van niet-geliberaliseerde woningen. Twintig procent van de huur ders van een geliberaliseerde woning is niet op de hoogte van zijn rechten, blijkt uit onder zoek van de Woonbond. Het voordeel van geliberaliseer de woningen is dat ze vaak snel beschikbaar zijn. Het gaat im mers om duurdere woningen, die voor een beperkte groep be taalbaar is. Vaak zijn het senio ren die na de verkoop van hun eigen huis comfortabel willen huren. Per 1 juli 2004 ligt de li- beralisatiegrens op 597,54 euro per maand. Het gaat alleen om de kale huur- en om huurcontrac ten die vanaf 1989 zijn inge gaan. Als een verhuurder een all-in huur rekent - dus geen splitsing maakt, tussen kale huur en servicekosten - is nooit sprake van een geliberaliseerde woning. „Niemand had een goed beeld van de geliberaliseerde woning markt", vertelt René van Genug- ten, senior beleidsmedewerker belangenbehartiging van de Ne derlandse Woonbond. „Maar wij krijgen veel klachten uit die hoek. Vooral over achterstallig onderhoud en .drastische huur verhogingen. Vandaar dat we een onderzoek gestart zijn." De klachten betreffen vooral parti culiere verhuurders, kleine be leggers en makelaars die wonin gen tegen een geliberaliseerde huurprijs aanbieden. „Het grote nadeel van een geli beraliseerde huurwoning is dat je veel minder huurprijsbescher ming hebt", legt Van Genugten uit. Verhuurders kunnen een marktconforme prijs bepalen. Ze hoeven zich niet aan het pun- tenstelsel en de daarbij behoren de maximale huurgrenzen te houden. In de geliberaliseerde woningmarkt mag één keer per jaar de huur verhoogd worden, maar de verhuurder hoeft zich niet te houden aan de maximale verhoging van het ministerie van Vrom. Van Genugten raadt aan vooraf goed het huurcon tract te bestuderen: „Er is vaak een clausule in het contract op genomen waarin staat dat de verhuurder naast de jaarlijkse verhoging, de huurprijs na vijf jaar kan aanpassen aan de marktomstandigheden. We ho ren soms over verhogingen van 25 tot 50 procent!" Bij conflicten en geschillen kun nen 'gewone' huurders gebruik maken van de huurcom missie die bindende uitspraken kan doen. Pluurders van een gelibe raliseerde woning kunnen dat in principe niet. Een onaccepta bele huurverhoging bijvoor beeld moet worden aangevoch ten via de kantonrechter. Die kan de verhoging alleen toetsen aan de marktwaarde van verge lijkbare woningen in de omge ving, wat een lastig criterium is., Soms zit er niks anders op dan te verhuizen. „En daar is een verhuurder soms ook op uit, óm dat hij daar meer aan kan ver dienen", vertelt Van Genugten. De huurcommissie kan wél uit komst bieden bij aanvang van het huurcontract. De eerste zes maanden is het namelijk moge lijk om bij de huurcommissie te laten toetsen of de huur terecht is geliberaliseerd. De huurcom missie bekijkt dan aan de hand van het Woningwaarderingsstel- sel (het puntenstelsel) wat de maximale huurprijs mag zijn. Veel huurders kennen deze mo gelijkheid echter niet. Soms is in een huurcontract opgenomen dat de huurcommissie wél inge- - schakeld kan worden bij conflic ten. De kantonrechter blijft de enige die een bindende uit spraak kan doen. De huurcom missie kan dan een adviserende rol spelen. Bijvoorbeeld over de j afrekening van de servicekos ten. Die zijn in principe niet ge- liberaliseerd. Een verhuurder mag nooit méér in rekening brengen dan de werkelijke kos- - ten. Om knelpunten in de woning markt op te kunnen lossen, zou minister Dekker van Vrom het aantal geliberaliseerde huurwo ningen willen uitbreiden. De Ne- l, derlandse Woonbond ziet de li beralisatie liever verdwijnen. Meer informatie: wivw.iooonbond.nl www.vrom.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23