Armstrong zat lachend op de fiets i Broers Ullrich samen in de Tour pzc Mayo moet zich beter prepareren Dreamteam van Amerikaanse kopman slaat toe Tijdstraf voor Fassa Bortolo Rabobank tevreden na zesde plaats cÊxÊxft>y Rehhagel blijft in Griekenland Montgomery mag naar trials Sokolov en Van Wely boeken zeges Droom Drechsler spat uiteen AS Roma vraagt fans om geld donderdag 8 juli 2004 door Ad Pertijs ARRAS - Lance Armstrong had na afloop van de dik gewonnen natte ploegentijdrit tussen Cam- brai en Arras geen zin in weer een discussie over het dit jaar ingevoerde bonificatiesysteem, dat hem achteraf gezien handen vol seconden heeft gekost. „Het belangrijkste is dat ik van hier uit verder ga in de wetenschap dat ik het beste team van de we reld achter me heb staan." Dat de zorgvuldig opgebouwde en uitgekiende race hem - bui ten de gele trui - veel minder tijdwinst had opgeleverd dan verschillen aan de meet, deerde hem niet. „We krijgen twintig se conden tijdwinst op Hamilton en veertig op Ullrich. Dat zijn toch ook wezenlijke aantallen." Armstrong wijdde liever uit over zijn ploeg, die zich weer he lemaal gëfocust had op de rit van gisteren. „De enige waarin je als ploeg echt kunt laten zien hoe sterk je bent." De fascinatie voor de ploegen tijdrit is er volgens de Ameri kaan al van jongs af aan. „Sinds ARRAS - De ploeg Fassa Bortolo heeft gisteren in de ploegentijdrit van de Ron de van Frankrijk een tijd straf van twee minuten ge kregen. Het Italiaanse team werd bestraft, omdat renners el kaar meerdere keren had den geduwd en een geloste renner achter de ploeglei derswagen was terugge bracht naar de groep. De Fransman Eddy Seig neur kon na de vierde rit naar huis. De renner van RAGT arriveerde buiten de toegestane tijdslimiet in Ar ras. ANP ARRAS - Erik Breukink was niet eens erg geschrokken toen Levi Leipheimer gistermiddag tijdens de ploegentijdrit onder uit schoof. Aan de pijnlijke crash van de Amerikaan in de Tour van 2003, die Leipheimer al in het openingsweekeinde uit schakelde, had de Rabobank ploegleider geen seconde ge dacht. „Het ging zo snel alle maal, hij zat direct weer op de fiets." Leipheimer zelf was ook nauwe lijks ontdaan. „Ik heb een paar schrammen, maar een nat weg dek geeft altijd meer mee dan een droge weg. Je glijdt als van zelf door. Het heeft alleen wel twintig tellen gekost." De Rabo- bankploeg werd zesde in de drijfnatte chrono tussen Cam- brai en Arras. De ploeg van Erik Breukink en Frans Maassen ver loor 1 minuut en 53 seconden op US Postal, maar krijgt daarvan maar 1 minuut doorberekend in het klassement. Leipheimer staat daarin nu 21e, op 1.08 van Armstrong. Breukink: „Dit lag binnen onze mogelijkheden, hier had ik ons ook verwacht. Het verschil met CSC, dat vijfde werd, was heel klein. Maar goed, zij hebben hun pech gehad, wij de onze. Ie dereen kreeg hier zijn deel. Al met al heeft iedereen zich kra nig geweerd. Ook de jongens die er vooraf schrik voor hadden, re den goed mee. Dekker, Leiphei mer en Wauters trokken de kar." Wat Mare Wauters betreft is dat opmerkelijk. Dinsdag nog kwam hij zwaar ten val. „Hij was ook nog niet honderd pro cent, maar wel goed genoeg." Karsten Kroon moest overigens tien kilometer voor het einde los sen, maar zijn afwezigheid leid de in de slotfase nauwelijks nog tot tijdverlies. Ook Leipheimer was tevreden over de teamprestatie. Hij baal de wel van zijn eigen val, in een bocht na zo'n dertig kilometer rijden. „Ik had niet het idee dat ik te veel risico nam. Waar schijnlijk lag er wat olie of zo op de weg, want ik schoof zo maar onderuit." Hij uitte het vermoeden dat zijn ploegmaten onderweg genoten hadden. „De ze omstandigheden zijn goed voor ons. Zij kunnen prima uit de voeten in de regen", knikte de Amerikaan in de richting van zijn doorweekte (Nederlandse) ploeggenoten. GPD mijn juniorentijd al is het mijn favoriete discipline. Het WK ju nioren in Moskou was mijn eer ste grote evenement Het mooie ervan is dat niet zonder meer de vier sterkste renners winnen. Met een goede samenwerking en voorbëreiding kun je ook als vier mindere jongens de snelste zijn." Bij de profs zette die voorliefde zich voort. „Bij Motorola eindig den wel altijd kort, maar won nen jammer genoeg nooit." Daarom ook jubelde het team het uit toen vorig jaar in Saint-Dizier voor het eerst de ploegentijdrit werd gewonnen. „Het was voor mij het hoogte punt van die Tour", zegt Arm strong. „Dit team is weer beter. We startten langzaam en gaven daarna gas. Ik zat lachend op de fiets. Het was alsof ik droom de." Een droom dan, die zomaar in het nachtmerrie had kunnen veranderen, besefte ook Arm strong. Tussen Cambrai en Ar- <c Meer over deTOUR op de PZC-site: www.pzc.nl ras kwam niet alleen het water met bakken uit de hemel geval len. Het regende ook nog eens valpartijen en lekke banden. Zo wat iedere ploeg had er last van. Phonak (4x lek in de eerste 25 ki lometer) en CSC (massale val partij) nog het meest. Ullrich zei steeds terug te hebben gedacht aan de glibberige tijdrit van Nantes en daardoor extra voor zichtig te zijn geweest. „Het was echt angstig", zei George Hincapie. „Na 500 me ter zag ik bij iemand al het wiel wegglijden. Ik dacht: wat moet dat worden vandaag." Hij vond dat Armstrong onderweg het sterkst was geweest. Armstrong noemde Hincapie 'The Champ' van de dag. Op de streep wilde die kampioen zijn kopman de winnende hand toesteken. Armstrong lachte slechts terug. „Want denk je. Ik laat mijn stuur niet los op kletsnatte keien. Stel dat je valt. Niet voor niets kwam ik ook de hele rit steeds als laatste de bochten uit. Ik nam geen risico's. Op de te levisie had ik te veel valpartijen gezien." Hincapie dacht dat de regen in het voordeel was ge weest van de 'Postals'. „Tijdens het verkennen van de etappes hebben we heel veel in de regen moeten rijden. Dat kwam ons vandaag van pas. Het hele team had een supermoraal. Voor ons is dit toch het mooiste om te doen." Knuffels Armstrong noemt Hincapie zijn beste maatje. Hij staat model voor hoe een ploeggenoot moet zijn. „Iemand met wie het goed kunt vinden in het peloton, aan de eettafel en in de bus. Je hebt van die ploegen waar aan tafel amper iets wordt gezegd. Af schuwelijk. Als de sfeer niet goed is, rijd je ook niet goed." Hoe de sfeer binnen de Pos tal-ploeg is was te zien op het podium. Acht blauwe mannen wachten geduldig op de binnen komst van him geloste teamge noot Noval. Huilend, van schaamte, liet hij zich naar het podium leiden. Om er bedolven te worden onder een warme de ken van knuffels, aaien over de bol en opbeurende woorden. Tot op het podium. „In de bergen zul je zien wat zijn echte waar de voor de ploeg is", zei Hinca pie. Zijn geliefde ploegentijdrit le verde Armstrong ook nog eens de gele trui op. Zijn zestigste. „We gaan hem niet verdedigen", zei de Amerikaan. „We doen dat niet in het belang van het team. Mijn jongens moeten nu krach ten sparen voor de tweede helft van de Tour. Ons echte werk be gint pas in de Pyreneeën." GPD Lance Armstrong geeft het go msm de voorbeeld in de ploegentijdrit naar Arras. foto Gero Breloer/EPA door Edward Swier ARRAS - De één, Jan, is rossiger dan de ander, Stefan. Maar de gebroeders Ull rich vertonen wel degelijk veel overeen komsten. Beiden hebben een stevige ring in het oor. en allebei zijn ze geze gend met aanleg. Aanleg om dik te wor den. Stefan, de oudste, is er verantwoor delijk voor dat jongere broer Jan ooit verslaafd raakte aan chocolade. Zelf krijgt de mecanicien van T-Mobile de ki lo's er niet meer af, renner Jan is daaren tegen scherper dan ooit. „Ik heb het ge voel dat we deze drie weken nog iets moois gaan meemaken", meent Stefan. Het was gisteren niet alleen vanwege het slechte weer een dag vol stress voor Stefan, die dit jaar voor het eerst 'fiet senmaker' is bij T-Mobile. De ploegen tijdrit brengt altijd veel extra werk met zich mee. De speciale tijdritfietsen wor den maar weinig gebruikt, de renners zoeken, eindeloos twijfelend, hun ideale houding en vragen geregeld om hulp bij de afstelling van hun glimmende karre tje. Dit zijn de dagen dat het bij de teambus van een wielerploeg wel lijkt op een Formule 1-pits. Stefan werkt zich in het zweet, omdat nog op het laat ste moment andere achterwielen wor den gemonteerd. Broer Jan - de man die moet trappen - blijft rustig. Stefan: „Dat is Jan ten voeten uit. Daar om ook komt hij zo ver. Hij heeft van na ture de gave om onder alle omstandighe den rustig te blijven. Dat komt je juist in de Tour de France van pas. Uit elke kier, van elke straathoek, komt stress. Het ligt met bergen op je te wachten. Jan kan daar heel goed mee omgaan. Het is imponerend dat hij zich bijvoor beeld zo weinig aantrekt van de schan daal verhalen in Bild, hóe makkelijk hij met beide benen op de grond blijft als ze hem daarna bij successen weer de he mel inschrijven." Het is een verschil met hemzelf. Stefan, 2,5 jaar ouder dan zijn fietsende broer, mist de rust. „Ik ben veel impulsiever. Vroeger én nu." Stefan (33) was lang het grote voorbeeld van zijn broer. De twee deden van jongsaf aan wedstrijd jes. Door zijn durf en doordachte ma nier van handelen kon Jan al snel wedij veren met Stefan Topsporter Bij de oudste Ullrich ontbraken de fysie ke capaciteiten om het als topsporter lang vol te houden. In zijn jonge jaren werd voor Stefan bepaald dat hij het zou gaan maken als hardloper. „Tja, zo ging dat in de DDR. Ik droomde ervan goud te winnen op de Olympische Spe len. Een topsportcarrière draaide in Oost-Duitsland niet om geld, maar maakte je kansen op een auto en een wo ning wel groter. En je kon studeren." Stefan Ullrich bleek al jong aanleg voor de middellange afstand te hebben. „Je werd geselecteerd via een uitgekiend systeem. Op een zogeheten Schulfest kon je je onderscheiden. De besten van de school stroomden door." Op de Kin der- und Jugend Spartakiade in Leip zig vond de laatste selectie plaats. „Daar werd voor mij beslist dat ik hard loper zou worden." Vier Oost-Duitse looptitels pakte hij als pupil van Dynamo Berlin. Door de 150, 200 trainingskilometers per week sleten zijn knieën echter sneller dan gezond was. Zijn achillespezen raakten chro nisch geïrriteerd. In 1990 nam hi] af scheid met een overwinning in de halve marathon van Bremen. Vanaf dat moment kreeg de fiets, een jeugdliefde, ook weer een plaats in zijn leven. Van nabij volgde Stefan de vorde ringen van zijn jongere broer. En hij ging aan de slag als reparateur in een fietsenzaak. Van het één kwam het an der. Hij ging mee naar wielerkoersen met de Duitse wielerbond, werkte voor de opleidingsploeg van Telekom. Zijn profdebuut bij Coast/Bianchi vorig jaar was een koude douche. De toen werklo ze Stefan was er met hulp van zijn broer binnengekomen. Prettig werken „Het was niet eenvoudig. We hadden Spaans, Italiaans en Duits personeel. Het heeft wat maandjes gekost voor we elkaar goed begrepen." Nu Jan terug is op het oude nest, is ook voor Stefan al les beter. Hij verhuisde mee, kwam in een warm bad terecht. „Deze Tour zijn we doorgaans met drie mecaniciens, maar op dagen als deze - met een tijdrit - zijn er zelfs vier. Dat is prettig wer ken." Ook psychologisch is zijn aanwe zigheid overigens van waarde. Jan Ull rich hecht eraan zo veel mogelijk beken de gezichten te zien. De eerste dagen was het een komen en gaan; vertrou wenspersoon Rudy Pevenage, manager Wolfgang Strohband en zijn vriendin Gaby Weis met dochter Sarah sliepen in hetzelfde hotel. Stefan: „Ik speel geen hoofdrol in Jans pogingen de Tour weer te winnen. Hij kan het ook zonder mij af. Maar ik geloof dat het niet onbe langrijk is om iemand in de buurt te hebben die meteen naar je kamer komt als je hem een sms'je stuurt. Soms gaat het dan over de koers of het materiaal, maar het kan ook voor een kletspraatje zijn." GPD Stefan (links) en Jan Ullrich hebben een onderonsje bij het hotel. foto Wouter Borre/GPD ATHENE - De Griekse voetbalfederatie heeft gisteren vj klaard dat bondscoach Otto Rehhagel tot en met het reldkampioenschap voetbal in 2006 aanblijft. De Dun succestrainer werd genoemd als opvolger in zijn vadj land van Rudi Voller, de voormalige keuzeheer van 'ij Mannschaft'. „Rehhagel blijft de komende twee bondscoach van Griekenland", zei Vassilis Gagatsisi voorzitter van de Griekse voetbalbond. „Er is geen eni: probleem." De 65-jarige Rehhagel heeft tot 2006 een cv tract. Het WK 2006 is in Duitsland. ANP/AFP SACRAMENTO - Tim Montgomery en vijf landgenolj kunnen meedoen aan de Amerikaanse selectiewedstrijd voor de Olympische Spelen. Montgomery, houder vanl wereldrecord op de 100 meter, Calvin Harrison, Miche Collins, Chrystie Gaines en Regina Jacobs zijn in Amer ka verwikkeld in een diepgaand dopingonderzoek. trials beginnen morgen in Sacramento. De beste drie va elk nummer plaatsen zich voor Athene, als ze tenmiM ook hebben voldaan aan de internationale kwalificatie-S sen. Geen van de genoemde atleten is betrapt op doptó maar de zes zijn wel in staat van beschuldiging gesteld] grond van informatie uit het onderzoek van het Ame? kaanse anti-dopingbureau Usada naar de praktijken \{j het bedrijf Balco. Dat léverde het spierversterken.delij moon THG en epo. De vijf wachten allemaal nog opa verhoor in deze zaak. ANP/RTR LEEUWARDEN - Ivan Sokolov en Loek van Wely gevS elkaar bij het Nederlands kampioenschap schaken: Leeuwarden niets toe. Beide denksporters boekten gist ren een zege. Sokolov, die de witte stukken hanteer! bleek te sterk voor Erwin l'Ami. Van Wely was zijn tega stander Daniël Stellwagen te slim af. Zowel Sokolov j Van Wely heeft nu 5,5 punten verzameld. Het duo hs^ een vol punt voorsprong op Sergei Tiviakov. ANP KARLSRUHE - Tweevoudig olympisch kampioene Hd Drechsler zal niet haar opwachting maken tijdens! Olympische Spelen van Athene. De Duitse verspringt bijna veertig jaar oud, erkende gisteren dat ze simpel*] tekortkomt. „Ik moet accepteren dat mijn prestatienivsj te laag is om ver te springen", aldus Drechsler. „Hela kan ik niet meer springen voor titels, zowel op interna!* naai als nationaal niveau." De Duitse atlete hooptei Athene haar titel te kunnen verdedigen, maar dit seizce sprong ze niet verder dan 6,39 meter. Ze moest minima 6,70 meter springen om naar Athene te mogen. ANP/DPI ROME - AS Roma heeft de eigen supporters om fina ciële steun gevraagd. De Italiaanse club zit in de schuld en heeft ongeveer 150 miljoen euro nodig om de final ciële huishouding op orde te krijgen. Op 19 juli conti leert een commissie van de Italiaanse voetbalbond dek ken van AS Roma, waarna een besluit valt over het! houd van de licentie. ANP door Ad Pertijs ARRAS - De Tour verlaat van daag 'Le Nord'. Op weg naar Bretagne. Daarna nog de Pyre neeën en de Alpen en we weten wie er op de de Champs Elysees gehuldigd wordt als winnaar van de 91e Tour de France. Iban Mayo zal het niet zijn. Ondanks zijn aanvalslust, zijn gedreven heid ('Ik wil de Tour winnen') en ondanks de bloedvorm die hij toonde in de Dauphiné Libéré. Mayo is dinsdag immers - als klassementsrenner - gesneuveld in 'Le Nord', de streek van wind en kasseien. Er zijn mensen die vinden dat die dekselse keien niet in de Tour de France, thuis horen. Waarom niet? Het noor den met zijn monumentale Pa- rijs-Roubaix behoort net zo goed tot de typische wielercul- tuur van Frankrijk, als het wie- lergekke Bretagne, de Pyrenee ën en de Alpen. In Spanje zullen ze zeggen: het kan toch niet dat Mayo de Tour verliest in die trieste uithoek. Erik Zabel diende hen gisteren al direct van repliek. Hij kan de ronde nooit winnen omdat er van die verdomd hoge bergen in het parkoers zijn opgenomen. „En die halen ze er voor mij ook niet uit." De Duitser weet van zichzelf dat hij niet veelzijdig ge noeg is om de grootste wieler wedstrijd op aarde te winnen. Iban Mayo weet dat nu ook. Hij deed het in zijn broek voor de keien, de nervositeit sloeg toe en hij kwam ten val in het gedrang van de aanloop naar de stenen. Benjamin Noval zou de valpar tij veroorzaakt hebben. Ook zo'n debuterende Spanjaard die nooit eerder op de keien had ge reden. In de cultuur van het zich focus sen op die paar grote ronden, vertikken veel renners nog lan ger kennis te maken met een deel van de wielerkoersen. De Spanjaarden voorop. Omdat ze verplicht zijn alle wereldbeker wedstrijden te rijden, melden ze zich nog wel aan de start van de Ronde van Vlaanderen en Pa- rijs-Roubaix. Maar veel verder dan de eerste bevoorrading ko men ze zelden. Diegene die het nog wel waagt de eerste kassei- strook op te sturen, knijpt daar alsnog in de remmen. Mayo liet vooraf weten dat hij Iban Mayo Parijs-Roubaix al een keer: gereden. Tot de bevoorrading Zonder een kassei gevoeld hebben. Jan Ullrich, Lance Armsüi en Tyler Hamilton mijden! rijs-Roubaix al evenzeer K zij kwamen dinsdag wel d« lijk goed voorbereid aan bij eerste strook. Armstrong detó de in het wiel van de special ten Hincapie en Ekimovalsd de over de keien. Ullrichzati vierde in zijn wiel. Dat zijnd de echte alleskunners, die spraak mogen maken op deen zege. Armstrong zegt none niks te moeten weten van if seien. „Maar het is goed dale er ook in de Tour liggen", ze-T al weken voor de start. Uldj was net zo duidelijk: „Nietrf, hobby, maar in de zwaai koers van de wereld, zwaarste passages." Hinault was vroeger evettj geen fan van de keien. Hij® vloekte ze. Toch won hij rijs-Roubaix. Om voor een! j te laten zien dat hij wel alle facetten van de wiela* beheerste. Een groot kam® kan overal uit de voeten. Ar« rong, Ullrich en Hamilton M z den op de kasseien van da d van het Noorden aan da: fa klaar zijn voor de greep 2 het geel Mayo moet eetf n een keer echt komen kennis™ ken met Parijs-Roubaix vod s dat kan. 1 Specialiseren is leuk, maa-'K beetje veelzijdigheid blij»! p wenst om een groot kamp"» f worden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20