PZC Ijax toont Amsterdamse bluf Tijdperk Rios vergeven en vergeten Meeste stemmen voor Marco van Basten Daniel Ward legt de lat voor zichzelf hoog 19 $ikora, Yakubu en Pasanen mogen vertrekken bij landskampioen Trabelsi "snel weg Bauer maakt soepele rentree in tenniscircuit k 6rg Hï RKC huurt Alfred Schreuder Oranje blijft vijfde op ranglijst Gakhokidze verhuist naar Rusland Ralf Schumacher naar Toyota Colombia boekt eerste winst Clarence Seedorf geopereerd Provoost naar WK mennen donderdag 8 juli 2004 fjnnr^eo van de Ruit HAARLEM - Nederlanders kie zen voor Marco van Basten als bondscoach van het Nederlands voetbalelftal als opvolger voor ffeck Advocaat, die dinsdag zijn ontslag heeft ingediend. 0e trainer/coach van Ajax 2 heeft de meeste stemmen gekre gen in een verkiezing op de spe ciale website www.wiewordtde- nieuwebondscoach.nl. Van de 26.000 uitgebrachte stemmen kreeg Van Basten 52 procent. Dit is bijna vier keer zoveel als Ronald Koeman van Ajax 1 met 14 procent. Op de derde plaats eindigde de gepensioneerde Rinus Michels met 7 procent. Vierde werd de Duitser Rudi Voller, die na het Europees kampioenschap voetbal opstap te als coach van Die Mann- schafft, eveneens met 7 procent en vijfde Johan Cruijff met 6 procent. De vertrokken Advocaat haalde in de internetverkiezing toch nog de zesde plaats met 5 pro cent van de stemmen. Assistent Willem van Hanegem kreeg nog 2 procent, Guus Hiddink (PSV) en Ruud Gullit (Feyenoord) ie der 1 procent. Louis van Gaal en Bert van Marwijk (Borussia Dortmund) eindigden onderaan met 0 procent. ANP Hranr André Hoogeboom ^STERDAM - Geen valse be scheidenheid meer in Amster- Siiin. De buik in, de borst voor- Ronald Koeman was perti nent in zijn openingsspeech foor het nieuwe voetbaljaar: IjÖhs doel is om internationaal verder te komen. Misschien de Champions League wel te win- iaéii. Want als het EK iets heeft aangetoond, is het wel dat een bescheiden elftal heel ver kan temen als de spelers bereid zijn veor elkaar te knokken." ÏEuro 2004 heeft keihard aange toond dat grote namen geen ga rantie voor succes zijn. Koeman h$t die wetenschap gebruiken li'zijn ploeg dit seizoen klaar stomen voor grotere succes je. Gaan voor het kampioen- iap is een 'zekerheidje', en AMSTERDAM - Het con flict van Ajax-speler Ha- |tem Trabelsi met het be- 'stuur van de Amsterdamse ftclub is binnen 48 uur opge lost. zei Arie van Eijden gis- teren bij de seizoenspresen tatie. De speler ontbrak bij Ie eerste training, maar m inmiddels rond zijn met een Engelse club, waar schijnlijk Arsenal. Engelse "bronnen meldden al met grote stelligheid dat dé 27-jarige rechterverdedi- ger de plaats van Lauren bij de Gunners zal overne men. GPD ook de beker hoort er bij. De rek zit nog in de Champions Lea gue. Dat was vorig seizoen te leurstellend en moet beter. Het verwachtingspatroon is hoog. Nu de troepen in Amster dam vrijwel ongewijzigd aan een nieuw seizoen kunnen be ginnen, is ook Koeman duidelijk in zijn doelstelling: „Bij PSV en Feyenoord moeten heel veel spelers worden ingepast. Hier hoeft dat niet en dat is heel prettig." Vooralsnog ziet de trai ner dan ook geen beren op de weg. Voor geen van de EK-gan- gers is concrete belangstelling getoond. Ook niet voor de Zweed Ibrahimovic, die derhal ve het seizoen in zal gaan als de vaste spits bij de Amsterdamse club. Ook voor Van der Vaart en Sneijder is geen concrete interes se. „En dat is voor een trainer al leen maar fijn. Ik heb al gelezen dat Ajax de komende vijf jaar kampioen van Nederland zal worden, nou, dat moet dan maar gebeuren." De club is vol gens directeur Arie van Eijden ook financieel kerngezond. Fi nanciële continuïteit is gewaar borgd nu het aantal verkochte seizoenkaarten een recordhoog te heeft bereikt van ruim 42.000. Bovencüen heeft de club zich rechtstreeks geplaatst voor de Champions League en dat le vert ook weer geld op. De trai ner had niet eens een verlang lijstje voor dit seizoen. Omdat ie dereen blijft, hoeft Ajax niet de markt op. De flirt met Inter voor de terugkeer van Andy van der Meyde is alweer voorbij. Dat lag financieel te gecompli ceerd, waarna Ajax zich heeft af gemeld. „We zijn nog wel op zoek naar een rechtsbuiten, maar we kunnen de betreffende vacature ook intern oplossen.". Daniël de Ridder, die zich vorig seizoen nadrukkelijk in de kij ker speelde, schuift wat op in de hiërarchie. Verder kunnen Ste ven Pienaar en Tom de Mul op die plek uit de voeten. Bosloop Een groepje van twintig man meldde zich gisteren bij Ajax om deel te nemen aan de eerste training van het nieuwe seizoen. Ouderwets in het Amsterdamse bos. Daarbij ontbrak Abubakari Yakubu, zeer tot ongenoegen van trainer Koeman, Zonder be richtgeving was de Nigeriaan weggebleven. Hij heeft welis waar te horen gekregen van de technische staf dat hij mag uit kijken naar een nieuwe club, maar blijft in dienst van Ajax tot hij een andere club heeft. Ook Victor Sikora en Petri Pasa nen mogen vertrekken, maar hadden zich plichtsgetrouw ge meld. Ajax begint aarzelend aan de voorbereiding op de nieuwe com petitie. De groep is nog lang niet compleet. De internationals die deelnamen aan het EK in Portu gal hebben nog vrijaf gekregen. De spelers die het eerst uit het toernooi lagen worden 19 juli te rug verwacht. Korzelig Zo vlak na het voor Nederland zo tumultueus verlopen toer nooi had Koeman geen zin meer in terugblikken. De trainer van Ajax reageerde zelfs korzelig op vragen over de Amsterdamse in ternationals die in Portugal nau welijks aan spelen zijn toegeko men. „Daar heb ik al meer dan genoeg over gezegd. Ik wil al leen praten over Ajax." Zijde lings stipte hij nog wel even aan absoluut niet in te zijn voor een baan als bondscoach. Resoluut: „Omdat ik in dienst ben van Ajax." GPD ZEVENBERGEN - De rentree van Silvana Bauer in het wed strijdcircuit is opvallend soepel verlopen. Ete 18-jarige Kruiningse die tot vvee jaar geleden nog gold als iet grootste tennistalent van Ne derland, maar van de ene op de $dere dag stopte met het bedrij- f'P) van topsport, overleefde gis teren eenvoudig de eerste ronde van het tweesterren A-toernooi in het Brabantse Zevenbergen. De Nijmeegse Carmen Pop werd jn;twee sets afgeserveerd: 6-2, flPngelooflijk, zo gemakkelijk het ging", sprak Silvana Bau- .naderhand verheugd. „Dat 1,8$ ik echt helemaal niet ver acht. Ik heb tenslotte al een jaar geen toernooien of wedstrij den meer gespeeld. En dan sta je in de eerste ronde van het toer nooi ook nog eens tegen een ten nisster als Carmen Pop. Zij won twee weken geleden nog heel eenvoudig het A-toemooi in Zoe- termeer." Dat ze na een jaar eindelijk Weer eens om het echie speelde, zadelde Silvana Bauer vooraf p met de nodige vraag- „De laatste tijd sta ik de tijdens de training wel »§erlijk te raken, hoor. Maar ja, eep training is natuurlijk wel wat anders dan een rijd. Ik mis duidelijk Wedstrijdritme en was be nieuwd of me dat zou gaan op tieken." Verbaasd Aanvankelijk had het daar wel jjp schijn van. Voor Silvana het goed en wel in de ®ten had, stond ze al met 2-0 *r „Maar vanaf dat Hipment ging het plotseling lo- I PW. vertelt de Kruiningse. «PP»"* D°P heeft daarna nog «ame kunnen pakken en dat RH# dan wel voor haar. Ja, Nfeheb mezelf wel verbaasd van- Nu de kop er af is en Silvana teer het zoet van een echte herwinning weer heeft mogen proeven, heeft de Kruiningse ter ambities al bijgesteld. „In jrmcipe speel ik voor de lol", i te Bauer die vandaag in de IWeede ronde om 10.QO uur aan- w? L „Maar dit smaakt naar Ik wil het toernooi win- i «te Dat zou toch wel heel erg ihdd "2^n na 60n ^aar a^wezwr- Traditiegetrouw kwam de eerste selectie van Ajax op de eerste dag van het nieuwe seizoen bijeen in het Amsterdamse bos. - WBÊSS&ÊÊSËÊm foto Olaf Kraak/ANP Titelverdediger Massu en hardhitter Gonzalez moeten Dutch Open kleur geven door Martijn van Beeten AMERSFOORT - Fernando Gonzalez (23) en Nicolas Massu (24) wonnen in 1997 samen het dubbelspel voor junioren op de US Open. Een unieke prestatie van twee Chilenen, de opvolgers van hun landgenoot Marcelo Rios, de gestopte linkshander die korte tijd nummer één van de wereld was. De naam Rios roept nog altijd irritatie op bij de organisatie van de Dutch Open. Maar Gonzalez en Massu zien ze volgende week graag ko men. Wie Chili en tennis in één zin noemt, voegt daar haast zonder uitzondering ook de naam Marcelo Rios aan toe. Dat grote talent was flegmatiek, briljant, flamboyant en uiteraard onvoorspelbaar. Rios won de Dutch Open in 1995, maar liet zich er ook een keer in de eerste ron de uit slaan. Marcelo had even geen zin. Dat risico loopt toernooidirecteur Wen dy van Eijsden niet met Massu en Gonza lez. De twee Chilenen moeten de Dutch Open vanaf maandag kleur geven. Zij zijn naast de Nederlanders Martin Ver kerk, Raemon Sluiter, John van Lottum en Dennis van Scheppingen de voornaam ste attracties. Een knokker Massu mist de klasse van Rios, maar ook zijn verwende gedrag. Hij is een knok ker, een zwoeger. En een klasbak. Hij werkte zich al op tot de elfde plaats van de wereldranglijst, net zo hoog als de bes te klassering ooit van Sjeng Schalken. Vorig jaar won hij twee toernooien, in Amersfoort en Palermo. Zijn beste vriend Gonzalez staat nu lager op de wereldranglijst, niet eens in de toptwintig, en dat is opmerkelijk. Van dit krachtmens uit La Reina werd meer verwacht dan van Massu. La mano de pie- dra wordt Gonzalez genoemd, de hand van steen. De Chileen probeert elke bal zo hard als hij kan naar de andere kant van het net te slaan. Alles of niets, dat is zijn tactiek. Het leverde hem dit jaar de titel op in Vina del Mar, de woonplaats van Massu, en een halve finale op het Masters Series-toernooi in Miami. Fernando Gonzalez (links), Adrian Garcia en Nicolas Massu (rechts) wonnen in mei voor Chili de World Team Trophy. foto AFP Massu was en is minder getalenteerd dan Gonzalez, maar hij wist wel veel eerder wat hij wel en niet kon. Gonzalez was de ongepolijste diamant, lange tijd althans. Als zevenjarig jochie stapte Fernando voor het eerst op een tennisbaan en vijf jaar later vertrok de hele familie naar Florida. Patricio Apey, eerder coach van Gabriela Sabatini, mocht aan de slag met dit ruwe talent. Het levensverhaal van Massu is opmerke lijk. Zijn opa van moederskant is een uit Hongarije afkomstige jood, zijn familie van vaderskant komt uit Palestina. Van een gescheurd gezin, vertelde hij vorig jaar in Amersfoort, is echter geen sprake. „Zelf heb ik me er nooit zo mee bezigge houden en thuis was het ook nauwelijks onderwerp van gesprek. Al ben ik als kind wel in kerken en synagoges ge weest. Ik leef, dat is mijn religie. Het le vert ook geen problemen op in mijn fami lie." Opvallend genoeg floreert het tennis in Chili met dank aan Argentijnen. Als de twee landen op elkaar stuiten tijdens een Davis Cup-duel, dan zijn de rapen gaar. In april 2000 koelden Chileense fans hun woede met een regen van muntjes, stoeltjes, fruit en flessen. Ze vonden dat hun tennissers werden bena deeld tegen de Argentijnen. Nu hebben Massu en molenaarszoon Gonzalez alle bei een coach u,it dat in Chili gehate land. Gonzalez werkt samen met Horacio de la Peria, die eerder Franco Squillari en Ro land Garros-winnaar Gaston Gaudio naar de top bracht. Gonzalez zegt veel baat te hebben bij zijn Argentijnse coach. Als jonge hond miste de Chileen de juiste tactiek. Ook omdat zijn coaches in Chili hem in de stijl van het land he ten tennissen: verdedigend. „Nu mag ik tennissen op een manier die bij me past", vertelde hij in 2002 aan de vooravond van zijn kwartfinale op de US Open te gen Sjeng Schalken. „Aanvallen, alles of niets. Liever eenmaal als een leeuw ver liezen dan driemaal als een 'pussy' win nen." De la Pena zei toen: „Mijn voorgangers probeerden Fernando te veranderen. Dat heeft hem geen goed gedaan. Fernando combineert talent en kracht. Dat moet je op de juiste manier benutten." Massu heeft ex-prof Gabriel Markus als begelei der en die heeft blijkbaar indruk ge maakt tijdens de opmars van zijn pupil. Sinds kort deelt Massu zijn coach im mers met Guillermo Coria, de verliezend finalist van Roland Garros. Gonzalez en Massu beproeven hun geluk vooral op" gravel. Logisch, want 95 pro cent van de tennisbanen in Chili is van gemalen baksteen. Die ondergrond vorm de ook het toneel voor hun drie onderlin ge ontmoetingen. De laatste twee gingen naar Gonzalez, alleen de eerste werd ge wonnen door Massu. Wie weet staan zij, negen jaar na hun gro te voorbeeld Rios, samen in de finale van de Dutch Open. Het zou een boeiend ge vecht op kunnen leveren tussen de on voorspelbare Gonzalez en de knokker Massu. Twee Chilenen, twee vrienden, twee tegenpolen. WAALWIJK - RKC huurt het komende voetbalseizoen Alfred Schreuder van Feyenoord. De deal is woensdag ge sloten. De Brabantse club zocht een opvolger voor de ge stopte Zeljko Petrovic. Alfred Schreuder speelde in de ja ren negentig al eens voor RKC Waalwijk. Via NAC be landde de middenvelder bij Feyenoord. De 31-jarige spe ler kreeg in Rotterdam weinig speeltijd. ANP LONDEN - Het Nederlands elftal is vijfde gebleven op de wereldranglijst van de wereldvoetbalfederatie Fifa. We reldkampioen Brazilië handhaafde zich aan de top, voor Frankrijk en Spanje. Tsjechië sprong over Oranje heen van de elfde naar de vierde positie. Europees kampioen Griekenland maakte de grootste sprong: van 35 naar veer tien. Verliezend EK-finalist Portugal klom van 22 naar twaalf. Grootste dalers waren Turkije van vijf naar tien en Argentinië van vijf naar elf. ANP/SID ENSCHEDE - Georgi Gakhokidze speelt de komende tweeënhalf jaar voor Krylia Sovetov Samara in de Russi sche voetbalcompetitie. De Georgiër speelde jarenlang in Nederland. Eerst voor PSV, het laatste seizoen voor FC Twente. Hij was transfervrij. Bij FC Twente speelde hij 28 wedstrijden en scoorde driemaal. ANP KEULEN - De Duitse autocoureur Ralf Schumacher racet de komende drie seizoenen in de Formule 1 voor Toyota. De overgang van de broer van wereldkampioen Michael Schumacher naar de Japanse renstal is gisteren in Keulen afgerond. De 29-jarige Ralf Schumacher be stuurde vanaf 2000 een Williams-BMW. Dit seizoen crash te hij zwaar tijdens de Grote Prijs van de Verenigde Sta ten in Indianapolis. Williams heeft hem voor onbepaalde tijd vervangen door de Spanjaard Mare Gene. Het con tract van Ralf Schumacher was dit jaar aflopend. Hij leef de al maanden in onmin met de directie van de Britse ren stal doordat onderhandelingen over een nieuwe verbinte nis steeds stukliepen. ANP/DPA LIMA (ANP/RTR) - In de Peruaanse hoofdstad Lima is het voetbalkampioenschap van Zuid-Amerika begonnen, de Copa America. In de openingswedstrijd won Colombia van Venezuela met 1-0. Gastland Peru ontliep met de grootste moeite een blamerende nederlaag tegen Bolivia. Het werd 2-2 tegen het als zwakste beschouwde deelne mende land. ANP/RTR AMSTERDAM - Clarence Seedorf is gisteren succesvol ge opereerd aan zijn rechterdijbeen. Bij de middenvelder van AC Milan is een botsplinter verwijderd. De ingreep werd gedaan in een Amsterdams ziekenhuis. Seedorf is naar verwachting vijf a zes weken uitgeschakeld. Dat meldt de club op zijn website, ANP door Roeland van Vliet GOES - Atleet Daniel Ward windt er geen doekjes om: zijn Nederlands kampioenschap is pas geslaagd als hij met twee me dailles naar huis gaat. Hij wil er één op de 100 meter én één op de 200 meter. „Als ik mijn kop erbij houd, moet het kunnen", stelt de twintigjarige Hulste- Op het NK, dat komend week einde in Utrecht wordt gehou den, loopt Ward zaterdag de kor te sprint. De atleet van RKHAV mag dan zijn krachten meten met cracks als Troy Douglas, Caimin Douglas, Patrick van Balkom, Timothy Beck en Guus Hoogmoed, allen WK-gangers. Maar hij lijkt niet onder'de in druk. Hoewel hij zevende op de plaatsingslijst, staat, denkt hij bij de eerste drie te kunnen ein digen. Een dag later, op de 200 meter, dicht hij zich nog grotere kan sen toe. Hij staat ook met de vierde snelste tijd op de start- lijst. „Da's toch ook wat meer mijn afstand. En in Nederland zijn er maar een paar die onder de 21 seconden hebben gelopen en daar zit ik bij." Vakantie Daniel Ward, die in Texas aan de universiteit van El Paso stu deert en nu twee maanden in Ne derland vakantie houdt, had af gelopen weekeinde een goede ge nerale in Uden. Tijdens de sterk bezette Keienmeeting won hij beide sprintnummers: de 100 me ter in 10,55, de dubbele afstand in 20,97. „Maar het waren geen perfecte races", haast Ward zich te zeg gen. „Op de 100 meter was mijn middenstuk niet flitsend genoeg en bij de 20Ö meter had ik een langzame start. Op het NK moet ik de 100 meter toch wel in 10,3 of 10,4 kunnen lopen en de 200 meter in 20,7." Naast Ward doen er nog zes an dere Zeeuwen mee in Utrecht. Sébastièn Schletterer (AAC) en Brechje de Ruyck (RKHAV) ma ken van hen de meeste kans om op het podium te komen. De 31-jarige Schletterer, die nog steeds naar de Olympische Spe len wil, loopt zowel de 800 als de 1500 meter. Wil hij een me daille op de 800 meter, het num mer waar hij zich voornamelijk op toelegt, winnen dan moet hij Bram Som, Amoud Okken of Gert-Jan Liefers achter zich houden. De Ruyck komt eveneens in de baan voor de 800 meter. Zij is vijfde geplaatst en liet zich op de Keienmeeting net als Ward goed van voren zien. In Uden werd ze tweede in 2.08,00. De vier andere deelnemers uit Zeeland zullen waarschijnlijk een bijrol spelen in Utrecht. RKHAV-atleet Michiel Willaert is op de 200 meter als 23e ge plaatst en zal ver boven zichzelf uit moeten stijgen om de series te overleven. Voor Dorien Dek van Prins Hendrik geldt hetzelf de op de 100 en de 200 meter. Daarop is ze respectievelijk als 22e en veertiende geplaatst. Joost de Klerk (Phanos) moet ho pen op een topdag als hij de 1500 meter loopt, maar zijn per soonlijk record ligt liefst veer tien seconden hoger dan dat van Sébastièn Schletterer. En Chris Claes (RKHAV) doet mee bij het speerwerpen. Aan dat onderdeel doen elf atleten mee en hij is met een afstand van 61 meter 14 als laatste geplaatst. Opmerkelijke afwezige in Utrecht is Anjolie Wisse. Zij had zich wel ingeschreven en liep ook tijdens de Keienmee ting, maar kwam daarbij tot de conclusie dat ze nog niet klaar was voor het NK. Wisse werd in Uden zesde in 2.12,38. GOES - Christiaan Pro voost is definitief geselec teerd voor de wereldkampi oenschappen mennen, die van 21 tot en met 25 juli in het Zweedse Astorp gehou den worden. De Domburger (42) komt uit op het onderdeel enkel- span en heeft twee paarden ter beschikking: Hombre en Joep. De selectie voor het WK hing al een tijdje in de lucht. Provoost is mo menteel de beste enkel spanner van Nedeiland en werd begin mei in Frank rijk tweede in een wedstrijd waaraan de mees te wereldtoppers deelna-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19