Veerse Meer in snel tempo zouter Thuis miskend, hier geroemd Professionele organisatie nodig voor Zeeuwse pop Absurd, verrassend en goed bedacht 15 beperkt door hergebruik van soft- en hardware besturing voor pijlerdam Werkstraf voor iplichtster Eén klacht voor gemeente Hulst Mezzofan oogst waardering Collectantentekort voor KWF Hoop voor voedselstichting i donderdag 8 juli 2004 Maas EELTJE JANS - Het publiek erkt er niets van, maar op dit oment is Rijkswaterstaat be- g met een grote renovatie van besturingssysteem van de ormvloedkering in de Ooster- r iS al jaren aan gewerkt en De klus is per 1 sep- mber klaar, met het oog op het dat dan weer voor staat. [et gaat om de besturing van de die moeten zakken als waterstand te hoog wordt, nder leiding van J. Bosland (af- ilingshoofd RWE) en J. Linden- irgh (rayonchef Electro van de osterscheldekering) worden 63 imputers - 62 lokale, bij de pij- fs, en een controlepaneel in It Topshuis - van een nieuwe jnfiguratie voorzien. Dat ïudt in dat verscheidene instel den van de computers wor- ïn gemoderniseerd, et komt er in de praktijk op eer dat het overgrote deel van et besturingssysteem wordt irvangen. Bij de oplevering in de kering in 1986 werd er al ÜDDELBURG - Een 34-jarige romv uit Westkapelle is giste ren door de rechtbank in Middel- mrg wegens oplichting en ver luislering veroordeeld tot 240 ïur werkstraf, waarvan 90 uur voorwaardelijk. )e vrouw werkte als gastvrouw ii; de Stichting Arduin in Mid- elburg. Ze was gemachtigd om ip rekening van de cliënten van irdmn kleding en schoenen •oor de gehandicapten te kopen. )e goederen hield ze voor zich- :elf. Bij een huiszoeking op 20 aaart vorig jaar werden de ver niste kleding en schoenen aan- etroffen. Het schadebedrag an 3569 euro moet de mede- I terkster terugbetalen aan de Stichting Arduin. rekening meegehouden met dat het systeem na vijftien of twin tig jaar zou moeten worden ver vangen. Er is veel geld mee gemoeid, maar door de klus slim aan te pakken, blijven de kosten be perkt. Bij de bouw kostte het computersysteem een dikke twintig miljoen gulden en een soortgelijk bedrag was ook nu begroot, maar door delen van de soft- en hardware te hergebrui ken plus een doelmatige organi satie van de klus, zijn de kosten beperkt tot 3,1 miljoen euro. Het besturingssysteem (dat ei genlijk uit losse computersyste men bestaat) moet de schuiven laten zakken als dat nodig is en ze later weer omhoog halen. En het zorgt er tevens voor dat de schuiven 24 uur per dag perfect horizontaal tussen de pijlers blij ven hangen. Aan beide zijden van een schuif wordt daartoe met sensoren de hoogte geme ten. Dat is een heel belangrijk onderdeel, want als een schuif niet precies horizontaal hangt en scheef tussen de pijlers zakt, kan de schuif halverwege klem komen te zitten. Als alle computers opnieuw 'ge configureerd' zijn, komt er een testsluiting van de kering om te zien of alles goed functioneert. De schuiven van de kering moeten precies recht hangen, anders kunnen ze halverwege vast foto Dirk-Jan Gjeltema door Ben Jansen KATSEVEER - De verversko ker in de Zandkreekdam tussen Noord- en Zuid-Beveland be wijst zijn diensten. De afgelo pen weken is het zoutgehalte in het Veerse Meer aanmerkelijk hoger geworden en er zit ook meer zuurstof in het water. De ze effecten zijn al merkbaar bij de Veersedam, aan de andere kant van het meer. Een hoger zoutgehalte, meer zuurstof en afvoer van zoet en voedselrijk polderwater moeten leiden tot een betere waterkwali teit in het Veerse Meer. Het vlot te tempo waarin de verversing van het meer zich voltrekt, heeft Rijkswaterstaat Zeeland aange naam verrast. „Zo'n snelle verbetering hadden we niet verwacht", zegt E. Dae- men van Rijkswaterstaat Zee land. „Nu hebben we sinds we het doorlaatmiddel in de Zand kreekdam geleidelijk in gebruik hebben genomen, ook niet te kla gen gehad over de weersomstan digheden. Die waren zonder meer gunstig. Niet te warm, waardoor geen onaanvaardbaar hoge verschillen in de watertem peratuur tussen Veerse Meer en Oosterschelde zijn ontstaan. En veel wind, waardoor het brakke water in het meer zich goed heeft gemengd met het water uit de Oosterschelde." Vóór de ingebruikname van de ververskoker zat het zoutgehal te in het Veerse Meer gemiddeld tegen 10 promille aan. De Oos terschelde heeft een zoutgehalte van ongeveer 16 promille. Inmid dels is in het meer al een zout- promillage van 14 bereikt. De afgelopen tientallen jaren is toenemende bezorgdheid ont staan over het gebrek aan zuur stof in de diepere gedeelten van het Veerse Meer. Ook daarin treedt verbetering op. Het zoute (en daardoor zwaardere), zuur stofrijke water uit de Ooster schelde, dringt in de voormalige stroomgeulen van het meer en duwt het zoetere, lichtere en zuurstofarme water omhoog. Dit verschijnsel is onder meer vastgesteld bij de Veersedam. Zeesla Daemen verwacht niet dat de verversing van het water in het Veerse Meer leidt tot massaal af sterven van organismen die zich in het min of meer brakke meer goed thuis hebben gevoeld. „De meeste van die soorten hebben geen problemen met wat zouter water. Het is wel zo dat zout wa ter geschikt is voor méér soor ten. De toename daarvan en de afvoer van voedselrijk zoet wa ter naar de Oosterschelde, bete kent dat er minder mogelijkhe den zijn voor bijvoorbeeld zee sla om zich explosief te ontwik kelen." De afvoer van voedselrijk water uit het Veerse Meer kan interes sant zijn voor mosselkwekers met percelen in het oostelijke ge deelte van de Zandkreek. Hun mosselen krijgen meer voedsel en dat kan zich vertalen in een hogere opbrengst. HULST - De klachtencoördinator van de gemeente Hulst heeft een bijzonder rustig jaar achter de rug. Slechts een keer mocht de gemeentelijke medewerker zich buigen over een klacht over het functioneren van de gemeentelij ke diensten. Dat is weinig en volgens burgemeester J.F. Mulder van Hulst wellicht veel te weinig. In zijn eerste burgerjaarverslag stelt Mulder dat er een onderzoek wordt ingesteld naar een betere klachtenregeling en dat ook de informatieverstrekking over de klachtenafhande ling in Hulst geoptimaliseerd moet worden. Het college van burgemeester en wethouder van Hulst hoopt op korte termijn de raad voorstellen over een betere klachtenre- gling voor burgers te kunnen voorleggen. BROUWERSHAVEN - Vertegenwoordigers van de Fran se muziekzender Mezzo hebben Jo Linssen uit Zonnemai- re gisteravond bij een concert in Brouwershaven voor het voetlicht gehaald. Linssen werd bij die gelegenheid be dankt voor zijn acties tot behoud van de zender op de Zeeuwse kabel. Hij zamelde begin dit jaar honderden handtekeningen in onder fans van klassieke muziek, jazz en wereldmuziek. Kabelmaatschappij Zekatel wilde de doorgifte van Mezzo stoppen, omdat de zender daarvoor een hogere vergoeding vroeg. Onder druk van de publieke opinie kwamen Zekatel en IBS, dat de Franse zender in Nederland vertegenwoordigt, tot een akkoord. Eerder wist Linssen met tweeduizend handtekeningen Mezzo's voorganger Muzzik voor de Zeeuwse televsiekijkers te be houden. Voor die inspanningen kreeg hij een boek over de geschiedenis van de jazz en een cd-bon ter waarde van honderd euro. GOES - Het Goese rayon van KWF Kankerbestrijding komt collectanten tekort. Volgens voorzitter M. van de Plasse valt het op dat er dit jaar minder aanmeldingen zijn. Ze heeft nog vijftien collectanten nodig die in Goes voor KWF op pad willen gaan. Zij wijt dat onder meer aan publiciteit over het salaris van de medisch directeur van de Nederlandse Hartstichting. Duizenden collectan ten van de Hartstichting weigerden dit voorjaar langs de deuren te gaan, omdat zij vonden dan de medisch direc teur buitensporig veel verdiende. Van der Plasse denkt dat ten onrechte verschillende goe de doelen worden geassocieerd met zakkenvullenj. „Col lectanten zijn misschien bang dat ze aan de deur te horen krijgen: ik geef niets, vraag maar wat geld aan je baas." GOES - Marinus en Connie Weulink van voedselhulp stichting De Helpende hand hebben weer wat hoop, nu naar aanleiding van een artikel in de PZC een aantal men sen geld heeft gestort op hun rekening. Bedrijven laten het tot nu toe echter afweten. De twee Goesenaren breng en voedselpakketten rond bij arme gezinnen, maar dat zijn er inmiddels zoveel (zeventig) dat ze niet genoeg voed sel hebben. Het ontbreekt vooral aan verse groenten. Ma rinus Weulink laat weten dat het reisje dat hij wil organi seren voor kinderen uit arme gezinnen wel doorgaat. Zo'n dertig collega's van hem hebben daar geld voor uitgetrok ken. kunst I lan Siegal wil alles uit zijn muziek halen wat er in zit. foto GPD Bluessensatie lan Siegal op Straatfestival in Vlissingen p| «Oor Harry de Jong j VLISSINGEN - De Engelse zanger/gitarist ja lan Siegal geldt op dit moment als de nieu- H sensatie in de wereld van de blues. Zijn ftccnte album Standing In The Morning is J in ons land bijna met gejuich ontvangen. Za- 1 terdag treedt Siegal op tijdens het Straatfes- ij bval in Vlissingen. •j Wie Siegal op een podium aan het werk "eeft gezien, moet toegeven dat de rauwe en I Onopgesmukte manier waarop hij de Chica- 4 go-blues interpreteert bepaald opmerkelijk j is- Je zou dus zeggen dat de Londenaar ook I ,n zijn thuisland op handen wordt gedra- 1 S™- maar niets is minder waar. 'I :,sjfrker nog, mijn laatste plaat is niet eens j p ingeland uitgebracht", zucht Siegal. „De J ngelse maatschappijen zijn bang dat ze er mch niets van verkopen. Als ik mijn platen wil slijten, moet ik dat tijdens mijn optre- ons doen. Ja, als je blues speelt, is het moei- om in Engeland te overleven." legal denkt er niet over bij de pakken neer gaan zitten en is van plan alles op alles te etten om zijn solocarrière tot een succes te Naken. Tot voor kort toerde hij als aoger/gitarist van de Lee Sankey Group door Europa, maar nu hij in steeds meer lan den wordt geafficheerd als 'de nieuwe hoop van de blues' is Siegal ni?t van plan nog lan ger in de schaduw van iemand anders te werken. Want dat staat zijn ontwikkeling al leen maar in de weg. lan Siegal is oorspronkelijk afkomstig uit de buurt van Portsmouth, in het zuiden van Engeland. Zijn eerste schreden op het muzi kale pad zette hij als straatmuzikant. „Na dat ik van school ging besloot ik een tijd door Europa te trekken. Onderweg bleef ik zes maanden in Berlijn, waar ik op de hoe ken van de straat liedjes speelde van de Beatles en de Stones." Vervolgens ging Sie gal terug naar Engeland ën trok hij in bij een vriend in Nottingham. „Er was daar op dat moment een heel actieve bluesscene en ik zat al snel in een band waarmee ik zes avonden per week optrad. Ik had mezelf de blues geleerd door naar platen te luisteren van B.B. King en Muddy Waters." Horizon Om zijn horizon te verbreden verhuisde Sie gal naar Londen, waar hij onder andere deel uit ging maken van The Lee Sankey Group. De zanger/gitarist bleef ondertussen aan de weg timmeren met, zijn eigen groep door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Zeeland moet een professionele organi satie krijgen voor popmuziek. Deze stichting Zeeland Pop - naar analogie van bijvoorbeeld Brabant Pop en Friesland Pop - moet beschikken over een ei gen locatie, een eigen budget en medewerkers in vaste dienst. De organisatie moet het provinciaal beleid uitvoeren en moet daarvoor zelf subsidies kunnen verstrekken. Dat is de conclusie van 'Pro pop', het provinciaal popbe leidsadvies Zeeland 2004, dat gisteren is aangeboden aan ge deputeerde H. van Waveren (CDA, cultuur). Het advies is unaniem onderschreven door een klankbordgroep waarin naast de Zeeuwse popconsu lent C. de Jonge (met C. Kra nenburg auteur van het advies) en de Stichting Popmuziek Zee land (SPZ) tal van betrokke nen uit de Zeeuwse popmuziek zitting hebben. Het advies is geschreven ten be hoeve van de cultuurnota 2005-2008 die door de provin cie wordt voorbereid. De be doeling is ook gemeenten en ge meentelijke raden van cultuur aan te zetten een popbeleid te ontwikkelen. In het advies worden vier toe komstscenario's geschetst. De oprichting van een stichting Zeeland Pop is de ideale oplos sing, handhaving van de huidi ge situatie - een part-time pop consulent en de SPZ die 'voor alsnog onvoldoende support kunnen bieden' - is het minst wenselijk. Tussenoplossingen zijn een fy siek poppunt zonder al te hoge overheadkosten (aan te haken bij Scoop) naast de huidige popconsulent of aan de huidi ge situatie een overlegplatform toevoegen waaraan wordt deel genomen door alle organisaties die iets met Zeeuwse popmu ziek te maken hebben. De klankbordgroep beseft dat de oprichting van een profes sionele organisatie naar model van Brabant Pop op korte ter mijn minder realistisch is dan het opzetten van een wat be scheidener organisatie die sa menwerkt met de huidige pop consulent. Van daaruit kan worden doorgegroeid naar die professionele popstichting. Zeeland telt ruim duizend pop muzikanten. Daarnaast zijn honderden Zeeuwen op vrijwil lige of professionele basis ac tief betrokken bij popmuziek. Het totale aantal bezoekers van Zeeuwse popfestivals ligt rond de zestigduizend per jaar. Dat levert voor diverse onder nemers een inkomstenbron op van in totaal drie miljoen euro per jaar. Gezamenlijk geven de popmuzikanten aan hun hobby ook nog eens 1,8 miljoen euro per jaar uit. Voor de overheid is er voldoende reden de pop muziek te ondersteunen. Het succes van een band als Blof bewijst dat popmuziek het ima go van de provincie positief kan beïnvloeden. Daarvoor is wel het een en an der nodig, aldus de klankbord groep. Het ontbreekt zowel pro vinciaal als. gemeentelijk aan kennis van en een visie op pop muziek. Er is sterke behoefte aan professionalisering op in formatie-, organisatie- en on dersteuningsniveau. Te veel is afhankelijk van vrijwilligers. Op het gebied van educatiemo gelijkheden dient in Zeeland een inhaalslag te worden ge maakt. Daarvoor moeten mu ziekscholen en podia gaan sa menwerken. Verder is de infra structuur van de popmuziek in Zeeland toe aan verbetering. Er zijn te weinig oefenruimtes en poppodia hebben personele problemen en te weinig facili teiten. Het provinciaal popbeleidsad vies schetst niet alleen vier mo gelijke toekomstscenario's, maar komt ook met aanbevelin gen op verschillende deelgebie den. Zo worden mogelijkheden opgesomd voor het integreren van popmuziek in het onder wijs en wordt een provinciaal matchingsysteem bepleit, wat wil zeggen dat de provincie ge meentelijke investeringen in de popmuziek kan stimuleren door daar een bedrag bij te leg gen. en ook werd hij gitarist in de band van Otis Redding Junior. „Dat was een complete big band die uit louter Amerikanen bestond en met die jongens heb ik een hele tournee door de Verenigde Staten gemaakt. Daar be waar ik niet alleen mooie herinneringen aan, want in Georgia ging het behoorlijk ruig. Ik zat op een gegeven ogenblik in een hotel in Macon waar het wemelde van crack- verslaafden, hoeren en pooiers. Als ik 's nachts ging slapen, barricadeerde ik mijn deur met een paar stoelen, zo onveilig voel de ik me. Als we op moesten treden, schrok ik me soms een ongeluk van al die geweldda dige figuren in de zaal. Al met al was ik blij dat die tournee was afgelopen." Eenmaal terug in Engeland bleef Siegal op treden met The Lee Sankey Group, maar de -laatste tijd heeft hij het zo druk gekregen met zijn eigen Siegal Band dat hij besloten heeft niet langer op twee gedachten te blij ven hinken en zich alleen nog met zijn eigen muziek bezig te houden. „Want al zit het me dan in Engeland met mee, ik ben vast van plan alles eruit te halen wat er in zit", zegt Siegal optimistisch. (GPD) lan Siegal treedt zaterdag op tijdens het Straat festival in Vlissingen in een dubbelprogramma met The Strikes, Aanvang20.30 uur. VLISSINGEN, Dijktheater. Odd Enjiears met de voorstel ling Kletter, touw, tijd en palen. door Ernst Jan Rozendaal De voorstelling Kletter, touw, tijd en palen van de Amsterdamse theatergroep Odd Enjiears speelt zich af in een vreemde installatie. Op het plein onderaan het Dijktheater in Vlissingen is een stellage van ongeveer vier meter hoog ge bouwd. De linkerkant heeft twee verdie pingen, rechts is een kleiner, overdekt plateau verrezen waar op een bed en een kist staan. Tussen die twee gedeelten be vindt zich een ruimte met een groot ijzeren rad en een aantal touwen. De installatie is volge stouwd met allerlei voorwer pen: teilen, emmers, weckfles sen, een rolstoel, ballonnen, een wringer, stoeptegels, lantaarns. Het lijkt een enorme rotzooi, maar tijdens de voorstelling zal blijken dat elk onderdeel zijn functie heeft. Kletter, touw, tijd en palen wordt zonder een woord tekst gespeeld door vier acteurs die aan het begin van de voorstel ling op verrassende wijze te voorschijn komen. Linksboven is een vrouw bezig met voorwer pen, die ze op inventieve manie ren weet te bezorgen bij een man die een verdieping lager bijna dwangmatig bezig is voor werpen in weckflessen te prop pen. Hij lijkt zich van haar be staan niet bewust. Af en toe ver wondert hij zich dat allerlei ma terialen precies neer lijken te dalen op het moment dat hij ze nodig heeft. Geheel rechts verruilt een vrouw haar mantelpakje voor een pyama, maar ze kan de slaap niet vatten. Elk geluid stoort haar, ze is bang, ter verde diging heeft ze voortdurend een bijl bij de hand. De man in het middengedeelte is een soort regisseur. Hij be dient panelen die in de installa tie allerlei bewegingen en gelui den teweeg brengen. Hij lijkt vooral de slapeloze vrouw te willen pesten. Hoewel de handeling zich lang zaam ontrolt, komt het publiek ogen tekort om alles te zien. Rechts is nog niet dit gebeurd of links gebeurt dat. Langzaam ontstaat het idee dat de comple te installatie wellicht een sym bool is voor onze wereld. De mensen zijn vruchteloos in de weer, de een probeert de ander te manipuleren, de ambities van een tweede mislukken en de der de is door angst bevangen. En een almachtige figuur speelt met alledrie. Maar zo voorspel baar is de voorstelling van Odd Enginears niet. Zoals in de absurde installatie alles met alles in verbinding staat, zo blijken ogenschijnlijk losse elementen uit de voorstel ling wel degelijk ergens toe te leiden. Dat blijkt bij de verrassende ontknoping. Ais die zich na een krap uur voordoet, heeft het pu bliek zich vergaapt aan mooi uitgelichte taferelen, technische vondsten, een kakofonie van ge luid en een aantal terloopse, goed bedachte grappen die ver klaren waarom deze voorstel ling op het internationale thea terfestival in het Duitse Det- mold de eerste prijs heeft ge wonnen in de categorie locatie theater. Kletter, touw, tijd en palen is al leen vanavond nog te zien. Aan vang: 22.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15