Twijfel over brommerrijbewijs PZC Binnen handbereik "«ft Rijwielverkopers vrezen voor daling in omzet Boete voor veroorzaken aanrijding met bromfiets Gevallen van hand-, voet- en mondziekte in Vlissingen Streetparade trekt meerdere dagen door Middelburg donderdag 8 juli 2004 vbl door Raymond de Frel ZAAMSLAG - Tot opluchting van de bromfietsbranche wordt de minimumleeftijd voor brom fietsers niet verhoogd naar ze ventien jaar. Maar of het de ver koop op peil zal houden? Ver moedelijk niet echt. want de in voering van een puntenrijbewijs zet potentiële kopers flink aan het denken. Robbert de Putter van de gelijk namige tweewielerzaak in Zaamslag zwemt bijna in de scooters. Hij heeft ze in alle soor ten en maten, in verschillende prijsklasses. „Tot twee jaar te rug verkochten wij 130 tot 140 scooters per jaar. Sinds de invoe ring van het brommercertificaat - een verplicht theorie-examen met vijftig wagen over verkeers regels - zijn dat er nog maar der tig a veertig per jaar. Veel jonge gasten hebben toch al geen zin om te leren, dus al helemaal niet voor zo'n papiertje. Bovendien draagt de slechte economie ook niet bij aan de verkoop. Voor een nieuwe brommer moet je toch ongeveer twaalfhonderd eu ro uittrekken", vertelt De Put ter. De plannen van minister Peijs van Verkeer en Waterstaat ma ken het toekomstperspectief voor de bromfietshandelaren er niet veel beter op. Peijs wil per 1 januari 2006 het puntenrijbe wijs voor bromfietsers invoeren, om zo het aantal dodelijke slachtoffers te verminderen. Dat betekent dat honderddui zenden bromfietsers verplicht praktijk- en theorie-examen moeten doen. Wie twee ernstige verkeersovertredingen heeft be gaan, moet zijn rijbewijs weer inleveren. Onder druk van de Tweede Kamer wordt haar aan- door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Een 34-jarige inwoner van Arnemuiden is gis teren door de kantonrechter in Middelburg veroordeel tot een boete van tweehonderd euro. De man verleende vorig jaar novem ber op de Segeerssingel in Mid delburg geen voorrang aan een bromfietser, die uit het fietstun- neltje kwam. Het gevolg was een aanrijding. Voor de rechtbank betoogde de automobilist dat de bromfietser helemaal niet uit het tunneltje had mogen komen, omdat het verboden is voor bromfietsers. ,.Ik snap die bekeuring daarom ook niet helemaal." Kantonrechter B. Doorewaard Boekhout zei dat het niet uit maakte dat de vrouw ook in overtreding was. De inwoner van Arnemuiden had een voorrangsfout gemaakt en was dus strafbaar. In een civielrech telijke zaak moeten verzekering spartijen uitmaken wie nu de meeste schuld had aan het onge val. Door de botsing maakte de bromfietser een flinke schuiver. Ze kwam ongeveer zeven meter verder terecht. De verwondin gen bleken mee te vallen. De Ar- nemuidenaar was met haar mee- geweest naar het ziekenhuis, waar slechts een gekneusde en kel was geconstateerd. „Het is goed afgelopen, gelukkig", ver zuchtte de man. Officier van justitie J. Zonder van stelde dat de automobilist een gewone voorrangsfout had gemaakt. „En dan maakt het niet uit of het nu om een fietser, bromfietser of vrachtauto ging." Hij eiste een boete van tweehonderd euro. De kantonrechter vonniste con form, maar zei dat de man bij een ongeval met ernstigere ver wondingen zijn rijbewijs een tijdje was kwijt geweest. „U bent met de hakken over de sloot." vankelijke idee, de minimum leeftijd verhogen naar zeventien jaar, niet doorgevoerd. Maar het volbrengen van theorie- en prak tijklessen neemt ongeveer een halfjaar in beslag. Met andere woorden: op 16,5-jarige leeftijd kan de bromfiets voor het eerst uit de schuur worden gehaald. „Dan blijft er anderhalf jaar over tot je met autorijlessen kan starten. Denk je nu echt dat die jonge gasten nog een investering van vijftienhonderd euro willen doen voor anderhalf jaar brom merrijden? Scooters waren een tijd een rage. Je zag bergen scoo ters voorbijrazen. Dat is veel minder geworden. Althans, ik word 's ochtends niet meer wak ker van passerend brommerla- waai. Wel merk je dat steeds meer volwassenen een brommer aanschaffen. Hoofdzakelijk voor de handigheid", aldus De Putter. Uitgaan Tijs van Hoeve (16) uit Sas van Gent en Bart Boonman (16) uit Philippine worden niet warm of koud van een puntenrijbewijs. Ze noemen zichzelf brom merfreaks. „Echt, wij hebben jaren uitgekeken naar het moment dat we zestien werden. Ik zou die investering er zeker voor over hebben, want tot mijn achttiende wil ik ook fatsoenlijk kunnen uitgaan. Dat gaat mak kelijker met behulp van een brommer", aldus Boonman. Zijn maat Tijs denkt dat ondanks de maatregel het aan- Tijs van Hoeve en Bart Boonman worden niet warm of koud van een puntenrijbewijs. foto Peter Nicolai tal ongevallen niet zal dalen. „Ik vermoed dat het mensen niet zal weerhouden om hun brommers op te voeren. Weet je wat beter zou zijn? Een ver plicht theoriecertificaat voor bromfietsers die 45 kilometer per uur willen rijden. Zij die sneller willen, moeten een prak tij kexamen doen." Martin en Sam Jansen van JTR Tweewielers in Terneuzen den ken ook dat de maatregel het aantal opgevoerde brommers niet echt zal doen dalen. „Je kan immers zo een cilindertje kopen en op je brommer zetten. Ze zou den daarom eerst die impor teurs moeten aanpakken. Eigen lijk zou de maximumsnelheid moeten worden verhoogd naar zestig kilometer per uur. Dat is veiliger op de weg, tussen de au to's. Het vermindert in ieder ge val het aantal opgevoerde brom mers", aldus Martin Jansen. Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat legt haar plan mor gen voor aan het kabinet. Jansen: „Ons druk maken heeft geen zin, maar we zijn natuur lijk niet blij met deze regeling. Dit gaat klanten kosten." door Edith Ramakers VLISSINGEN - In Vlissingen is een kind van drie jaar besmet geraakt met het virus dat de zogenoemde hand-, voet- en mond ziekte veroorzaakt. De infectieziekte wordt volgens de GGD Zeeland vaak verward met mond- en klauwzeer bij dieren. De hand-, voet- en mondziekte is echter een kinder ziekte die regelmatig voorkomt. „De ziekte is te vergelijken met waterpok ken", zegt H. van Hooijdonk van de GGD Zeeland. Volgens de moeder van het kind zijn er nog tien kinderen met dezelfde symptomen naar de huisartsenspost in Vlis singen gegaan. „Het is een besmettelijke ziekte, die door praten, hoesten en niezen wordt overgebracht. Niet iedereen die be smet raakt, wordt er ook ziek van. Maar in deze tijd van het jaar komt deze ziekte wel vaker voor." Een ziek kind krijgt blaasjes in de mond en aan de binnenkant van de handen en onder kant van de voet. De ziekte begint vaak met misselijkheid en braken, soms ook met diar ree en koorts. „Na een week zijn de ver schijnselen genezen en voelt het kind zich meestal weer fit." Van Hooijdonk vult aan dat alleen bij pasge borenen complicaties kunnen voordoen. „Verder lopen alleen kinderen onder de tien jaar kans besmet te raken." Kinderen met de ziekte, zijn al besmettelijk voordat ze ziek zijn. „Het heeft dus geen zin om ze thuis te houden. Wat wel belangrijk is, is om de algemene hygiëneregels in acht te nemen. Dat betekent vaak de handen was sen en de hand voor de mond als je niest." door Ron Maqnée MIDDELBURG - De Middel burgse Streetparade wordt dit jaar een meerdaags evene ment. Op vrijdag vooraf gaand aan de tocht door de stad warmen medewerkers van Yorin FM het publiek al vast op met een pre-party op de Markt in Middelburg. De Streetparade wordt dit jaar nog professioneler dan vorig jaar, zo voorspelt M. Priem, één van de drijven de krachten achter het Mid delburgse festijn. „We willen het feest nog verder perfectio neren. Middelburg op de kaart zetten, niet alleen voor dansliefhebbers, maar voor een groot publiek." Priem be klemtoont dat het aantal wa gens even groot is als vorig jaar. „Vijftien, meer wagens willen we niet. Het moet alle maal niet te lang worden, mensen moeten het nog kun nen zien." Nieuw is dat het dansfeest niet tot één dag beperkt blijft. Zo kan het publiek van af vrijdagmiddag 23 juli 16.00 uur in de binnenstad van Middelburg al uit zijn dak gaan. Dan gaat de beken de muziekzender Yorin FM op de Grote Markt van start met live-uitzendingen vanuit de Zeeuwse hoofdstad. De op- warmdag duurt tot 23.30 uur en wordt afgesloten met een optreden van dj Ronald Mo lendijk. Zaterdag 24 juli staat de tocht door de binnenstad op het programma. De start van de karavaan is rond 13.30 uur op het Damplein. Dan gaat de stoet over de Korte en Lange Delft naar de Markt. Vervol gens voert de route over de Pottenmarkt en de Langevie- le richting de Kloveniersdoe len. Daar trekken de wagens over de Achter de Houttui nen, vervolgens over de brug weer terug, langs het oude Stadshuis, naar de Markt. De wagens worden voornam lijk ingevuld door de Middel burgse danscafés. Nieuwe jaar is dat één etablissemes uit het buitenland meedoe De Belgische discotheek R) korico draagt zorg voor d laatste wagen van de kar» vaan. Ondertussen kunnen liefheb bers van dance-acts hun ha: ophalen op de Markt. Vans, 13.30 uur zijn daar optrede» van onder meer salsa- h streetdansers te zien. Ni 16.00 uur verhuist het feestje druis naar het Hof van Tange Daar zijn op twee podia dan en muziek-acts te zien. Deoi- ganisatie op dit feestterreini in handen van Yorin FM. Oo! doet TMF en dj Mental Tha verslag van het festijn. Opa muziekzender zal later di jaar een programma over he feest te zien zijn. Afterparty's Na 23.00 uur künnen dedar- celiefhebbers nog tot in d late uurtjes doorfeesten dens verschillende afterpar ty's. Nieuw is dat dit jaar oei buiten Middelburg dergelija afterparty's worden georgan- seerd, te weten in Dombun en in Renesse. Voor d Schouwse dansliefhebbers r., den hiervoor speciale bussen Organisator Priem verwal dat de Dance Parade zeka weer tienduizenden bezoe kers zal trekken, niet allea uit binnen- maar ook uit ba- tenland. „We hebben special ook in België geflverd." H? hoopt dat wel iedereen ze veel mogelijk het met open baar vervoer komt. „Vorig jaar stond er bij Bergen o? Zoom al een file. Sommis»! dj's reden met de auto en kwa men te laat." Met de spoonve- gen is afgesproken dat de Dance Parade een special?: NS-dagtocht wordt. i Meer informatie over de Midi delburgse danceparade is te vinden op www.streetparade-i middelburg.nl Gaac u de aandacht meer richten op nieuwe klanten, of juist meer halen uit bestaande klanten? Wellicht kunt u met uw huidig product of dienst een nieuwe doelgroep aanspreken, of nieuwe klanten binnen halen binnen uw reeds bestaande netwerk? In alle gevallen is communiceren met de juiste doelgroep van groot belang. 'de Ondernemer' biedt hiervoor de uitgelezen mogelijkheid. Wij zijn hét regionale business-to- business informatieblad voor en door ondernemers. Maandelijks brengen we doelgerichte en lokale informatie in een totale oplage van 209.000 exemplaren. Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14