Botsende verklaringen over aanslagen Madrid Paul van Buitenen is klaar voor de strijd PZC Aids-pandemie breidt uit ondanks tegenoffensief Berlusconi neemt controle op RAI over Draaiboek van zelfmoordaanslag Sacirbey op zoek naar geld voor borg Lagere maandlasten, het kan nog steeds Verhoor eerste getuige parlementair onderzoek België pakt terreurverdachte Jongste minister van Benelux ooit Arts: Rock Werchter duurt te lang Fout constructie terminal Parijs Z-Korea zoekt nieuwe hoofdstad Uitstel proces tegen Milosevic Britse koningin prijst Diana bij herdenking Reprimande voor piloot VS woensdag 7 juli 2004 van onze redactie buitenland ROME - De Italiaanse pre mier Berlusconi heeft de macht over de staatszender RAI overgenomen. Berlusconi heeft na het opstappen van minister Tremonti tijdelijk de leiding overgenomen op het departement van Economi sche Zaken en Financiën, dat de staatszender beheert, meld den Italiaanse media giste- De linkse oppositie heeft Ber lusconi beschuldigd van be langenverstrengeling. Hij is eigenaar van de drie grootste commerciële zenders van Ita lië en zou nu ook alle zeggen schap krijgen over de publie ke omroep. RAI-journalisten hebben al eerder geklaagd over de invloed van de rege- ring-Berlusconi op de drie RAI-zenders. Zij menen dat de premier het ontslag van mi nister Giulio Tremonti heeft gebruikt om zijn greep op de media te vergroten. Ook de christen-democrati sche coalitiepartner UDC is het niet eens met de gang van zaken. „Berlusconi heeft te veel macht", zei partijleider Marco Follini. Hij dreigt uit de coalitie te stappen, als Ber lusconi's regering niet meer initiatief neemt en er geen op volger voor Tremonti wordt aangewezen. Het vertrek van de UDC zou betekenen dat de rege- ring-Berlusconi haar meerder heid in het parlement ver liest. Tremonti stapte zaterdagoch tend op na een wekenlange strijd in de regeringscoalitie over belastingverlagingen, ANP/DPA BAGDAD - Een fotomontage van Time Magazine illustreert het laatste uur van een pleger van een zelfmoordaanslag maandagavond in Bagdad. Linksboven: Abu Harith al-Dosarit die iemand ten afscheid omhelst. Rechtsboven: Al Dosari zittend in de ca bine van een vrachtwagen. Linksonder: Al Dosari wijst naar een ontstekingmechanis me op de passagiersstoel. Rechtsonder: de vrachtwagen explodeert bij de Kathi- miya-brug in Bagdad. foto's RTR BRUSSEL - In de Belgische stad Maaseik heeft de politie een man aangehouden op verdenking van lidmaatschap van de terreurorganisatie Groupe Islamique Combattant Marocain Federaal magistraat Vanderzijp van het federale parket in Brussel heeft dat gisteren bevestigd. Het gaat om een 29-jarige man met de Marokkaanse nationaliteit. ANP BRUSSEL - Isabelle Weykmans is met haar 24 jaar de jongste minister van België en ook van de Benelux. Ze wordt minister van Cultuur, Jeugd en Sport van de Duit stalige gemeenschap in België. Isabelle komt net van de universiteit en was sinds januari medewerkster van een senator. Haar partij, PFF, koos haar uit vier kandidaten. Ze vindt zichzelf niet onerva ren: „Het is voor mij niet anders dan voor iemand die op z'n 40e voor het eerst minister wordt. Je moet met de voe ten op de grond blijven en bereid zijn heel hard te wer ken", zei ze gisteren in Het Laatste Nieuws. ANP WERCHTER - Het vierdaagse festival Rock Werchter duurt te lang. Door vermoeidheid gebeuren aan het einde te veel ongevallen, vindt de spoedarts Marc Sabbe van het ziekenhuis te Leuven. Op de slotdag, zondag, is een Nederlander de keel doorge sneden. Hij had op de camping gevraagd of het wat stiller kon. Nog vijf andere gewonde festivalgangers liggen in -i het ziekenhuis. „Wij hebben de organisatie dit jaar al ge vraagd terug te gaan tot drie dagen. Maar in april hoor- j den we plots dat het er toch vier werden. Als het er in 2005 weer vier zijn, gaan er nog doden vallen", aldus Sab be gisteren op VRT-radio. ANP PARIJS - Een constructiefout in het dak is de oorzaak van het instorten van een vertrekhal op de Parijse lucht- haven Roissy-Charles de Gaulle op 23 mei. Dat heeft het I' Franse ministerie van Transport gisteren meegedeeld, na onderzoek door een speciale commissie. Op die zondagmorgen stortte een deel van een gloednieu- we vertrekhal in, nadat het dak naar beneden was geko- nj men. Ook een loopbrug die aan de terminal vastzat kwam naar beneden. Vier mensen kwamen om het leven. ANP/RTR SEOUL - De president van Zuid-Korea zal volgende maand bekendmaken waar hij een nieuwe bestuurlijke j hoofdstad wil realiseren. In totaal zijn er vier plekken uit- gekozen, alle in het midden van het land. De grootste 'j kanshebber is de regio Yeongi-Gongju, op ongeveer 160 kilometer ten zuiden van de huidige zetel van het landbe- I stuur, Seoul. j Een woordvoerder van het ministerie van Financiën enf Economie zei gisteren in de krant The Straits Times dat jf onder meer alle ministeries, de volksvertegenwoordiging, het hooggerechtshof en de presidentiële residentie zullen verkassen. ANP door Bob Kroon GENÈVE - Hoewel er miljarden beschikbaar zijn voor de strijd tegen aids, breidt de ongeneeslij ke ziekte zich over de hele we reld uit. In 2003 stierven drie miljoen aidspatiënten en kwa men er vijf miljoen nieuwe sero- positieven bij. Wereldwijd zijn nu 38 miljoen mensen met hiv geïnfecteerd en zijn vijftien miljoen kinderen door de ziekte verweesd. Dit stelt Unaids, de overkoepe lende VN-organisatie voor aids- bestrijding en preventie, in haar jaarrapport. De grootste besmet tingshaard blijft Afrika; twee derde van 's werelds aidspatiën ten leeft in centraal- en zuide lijk Afrika, waar de economi sche en sociale, ontwrichting groot is. De relatief grootste stijging werd vorig jaar gemeld uit Oost Europa en vooral Azië waar het aantal infecties met 1,1 miljoen toenam tot 7,4 miljoen. Landen als China, Indonesië en Viet nam, tot dusver redelijk ge spaard gebleven, zijn nu ook de klos. Omdat 60 procent van de we reldbevolking in Azië leeft, is dit een onheilspellende ontwik keling, waarschuwt Unaids. Chi na, dat lang ontkende iets met aids te maken te hebben, meldt nu bijna een miljoen gevallen. „Aids is niet alleen maar een ziekte. De aidspandemie is een' uitzonderlijke crisis met vér-' strekkende sociale gevolgen", al dus de Belgische Unaids-direc-1 teur Peter Piot. „Meer dan twin-; tig jaar na de eerste aidsdia-; gnose in 1981 heeft het virus al aan 20 miljoen mensen het leven gekost." Hoewel de ziekte nog steeds on- i geneeslijk is, hebben aidsrem-j mende medicamenten het sterf-l tecijfer in rijke landen drastisch! teruggedrongen. Allengs komen aidsremmers ook binnen het be reik van arme landen, mede dankzij de mobilisatie van de publieke- en private sector. Was in 2000 voor het anti-aidsoffen- sief nog maar 1,2 miljard dollar beschikbaar; nu is dat zes mil jard. En in 2007 wordt op tien mil jard gerekend. Infrastructuur Maar Piot zegt dat dit nog maar| de helft is van wat er nodig is voor een doeltreffende pre-i ventie- en medicatiecampagne. „Het gaat niet alleen om het uit- delen van pillen en condooms, j De zwaarste klus is het opbou-; wen van een infrastructuur om; de mensen te bereiken. Daar; zijn we nu mee bezig en die in frastructuur zal ook zijn nut be wijzen voor de bestrijding van andere ziekten in ontwikkelings-, landen." GPD Hnnr Henk van den Boom BARCELONA - Het verhoor van de eerste getuige in het par lementair onderzoek naar de aanslagen van 11 maart in Ma drid heeft meteen tegenstrijdig heden opgeleverd. De getuige be weerde dat de politie al in een zeer vroeg stadium Al Qaeda verdacht van de aanslagen en niet de ETA, zoals altijd is be weerd. Als eerste getuige moest Luis Garruda (57) voor de onder zoekscommissie verschijnen. Hij is portier van een gebouw te genover het station van Alcala de Henares, de voorstad van Ma drid waar de terroristen in de treinen stapten om hun rugzak- bommen te plaatsen. Garruda zag op die ochtend drie 'op buitenlanders lijkende' man nen met rugzakken uit een witte bestelauto stappen en in de rich ting van het station lopen. Hij vond de drie verdacht omdat ze mutsen en sjaals droegen, ter- LONDEN - De Britse koningin Elizabeth II heeft gisteren in het hart van Londen officieel een fontein ter herinnering aan prin ses Diana in gebruik gesteld. Zij prees Diana's gave om 'mensen te veranderen'. De koningin stelde dat de prin ses zou hebben genoten van de ovale granieten fontein in Hyde Park. De ex-vrouw van kroon prins Charles overleed bijna ze venjaar geleden na een auto-on geluk in Parijs. De vorstin erken de ook de 'moeilijke tijden' in Diana's leven; een ver-wijzing naar de huwelijksproblemen met Charles. ANP WASHINGTON - Een Ameri kaanse piloot die in 2002 Cana dese militairen in Afghanistan bombardeerde waardoor vier soldaten omkwamen, is schul dig bevonden aan plichtsver zuim, Hij kreeg een reprimande wegens 'moedwillig wange drag'. Majoor Schmidt wordt wordt verantwoordelijk gehou den voor het incident. Het bom bardement was het ernstigste ge val van 'vriendelijk vuur' in Af ghanistan tot nu toe. AFP door Hetty van Rooij BRUSSEL - Een dure tekst schrijver had hem de woorden niet beter aan kunnen reiken: „Een heleboel mensen zien me als een soort John Wayne die zonder nadenken ten strijde trekt. Maar zo ben ik niet. Ik hen een ambtenaar. Ik moet juri dische regels respecteren." Een paar weken voordat hij beë digd wordt als lid van het Euro pees parlement is Paul van Buit enen klaar om het gevecht aan te gaan. De man die een knus- tocht voert tegen alles wat bin nen de Europese Unie naar ver spilling en fraude riekt, en daar mee bij de verkiezingen in Ne derland twee zetels in de wacht sleepte, is vast van plan de ko- wijl het niet koud was. Toen het nieuws over de aanslagen be kend werd, legde Luis Garrudo verband met de bestelwagen en meldde zich die ochtend bij de politie. De verdachte auto werd volgens de portier vóór een uur 's middags door de politie onder zocht. Er werden een bandje met Arabische muziek gevon den en dezelfde ontstekingsme chanismen die ook bij de aansla gen waren gebruikt. Uit zijn gesprekken met de poli tie zegt de portier te hebben op gemaakt dat die toen al op het spoor van Al Qaeda zaten. Die verklaring is strijdig met het ver slag van het ministerie van Bin nenlandse Zaken aan de com- mende vijf jaar het parlement als actieplatform te gebruiken. Omdat hij aan het hoofd van een tweemansfractie nauwelijks hoorbaar is in een internationa le volksvertegenwoordiging van 732 leden, heeft hij aansluiting gezocht en gevonden bij de Groe nen. Die beloofden hem de felbe geerde zetel in de parlementaire commissie voor budgetcontrole, die hij op eigen kracht nooit zou kunnen veroveren. „En als ik die niet krijg, heb ik bij de Groe nen verder niks te zoeken", ver klaarde hij gisteren met grote stelligheid. De Brusselse journalisten kre gen vast een voorproefje van wat hen met Van Buitenen te wachten staat. Zo is daar de zaak-Cresson, de kwestie van de Franse Eurocommissaris die in missie. Volgens dat stuk zou de bestelwagen pas om half vier 's middags zijn onderzocht. Deze tijdstippen zijn belangrijk omdat het parlement wil uitzoe ken of, en waarom de rege- ring-Aznar zo lang heeft volge houden dat het om ETA-aansla- gen ging. Woordvoerders van de regering hebben steeds gezegd dat ook de politie ervan uit ging dat het een ETA-operatie was. De commissie van zestien leden heeft een kleine honderd getui gen opgeroepen. Behalve politie mensen en politici worden ook journalisten gehoord. De rege- 1999 moest aftreden en in haar val de hele Commissie-Santer meesleepte. Als 'klokkenluider' bracht ambtenaar Van Buitenen de dossiers naar buiten, waar het dagelijks bestuur van de ring-Aznar belde meteen na de aanslagen Spaanse kranten en buitenlandse correspondenten op om ze ervan te overtuigen dat het om aanslagen ging van de ETA. Dat zou een gunstige uitwerking kunnen hebben op de verkiezingsuitslag drie dagen later. Opvallend is dat de hoofdper soon in deze polemiek, de voor malige premier Aznar, niet in de getuigenbank hoeft te verschij nen. Zijn eigen partij, de PP en de socialistische regeringspartij van Zapatero hebben het vol gens de kleine partijen op een akkoordje gegooid. Ook Zapa tero zal niet hoeven te getuigen. GPD Unie over struikelde. Eind vori ge maand besloot de Belgische justitie om Cresson niet te ver volgen, maar Van Buitenen laat het daar niet bij zitten. De Euro pese Commissie moet binnen kort beslissen of ze met de zaak naar de Europese rechter in Luxemburg stapt. „Het was echt fraude", oordeelt Van Buit enen. „En als de Commissie de verkeerde kant op dreigt te gaan in de zaak-Cresson, leg ik alles op tafel wat ik weet," Dan zijn er de kwesties van de ge schorste accountant van de Com missie, die al twee jaar thuis zit met tienduizend euro wachtgeld per maand. En van al die Euro pese topambtenaren die in dë ogen van Van Buitenen veel te snel en veel te gemakkelijk pro motie maken. Een beetje demagogie gaat hij in zijn betoog niet uit de weg. „Zo gaat Europa om met uw geld, dames en heren. Ik kan niet accepteren dat Cresson en haar medewerkers ongestraft blijven, terwijl de kleine ambte naren de klos zijn en de grote jongens het geld opstrijken." Wie is er eigenlijk verantwoorde lijk voor die administratieve en financiële janboel?, wil een Brit se journaliste weten. Na enig aarzelen wijst Van Buitenen de beschuldigende vinger in de richting van Europees Commis saris Kinnock, belast met admi nistratieve hervormingen. Voor Kinnocks werk van de afgelo pen vijf jaar heeft hij geen goed woord over. De ster van Kin nocks hoogste ambtenaar, een Nederlander, is ook veel te snel gerezen. En trouwens: Fransz-Herman Brüner, de hoogste ambtenaar van het Eu ropese bureau voor fraudebe strijding Olaf, heeft geblunderd en moet ook maar weg. Spanning „Laatst stond ik met Kinnock in de lift en de spanning was te snijden", vertrouwt Van Buit enen de zaal toe. „En? Zei hij nog wat?" informeert een journa list. Van Buitenen: „Hij kon nog net 'gefeliciteerd met uw verkie zing' uit zijn mondhoek per sen." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De rechters in de Milosevic-zaak hebben gisteren bepaald dat het proces voor het Joegoslavië-Tribunaal op 14 juli wordt voortgezet, mits de ge zondheid van de verdachte dat toelaat. Op de hamvraag - krijgt de ver dachte tegen zijn wil een advo caat toegewezen of niet? - heb ben zij nog geen antwoord gege ven. In het 'proces van de eeuw', dat op 12 februari 2002 begon, ligt de bewijsvoering sinds februari van dit jaar stil. Maandag had Milosevic, die zich zelf verde digt, moeten beginnen met zijn openingspleidooi, maar de ge zondheid van de ex-president j van Servië liet dat niet toe. In plaats daarvan kwam het op nieuw tot een huishoudelijke dis- J cussie tussen de partijen overt hoe het proces moet worden 1 voortgezet. VN-aanklager Geoffrey Nicej.jf pleitte er opnieuw voor Milose- 1 vic een advocaat op te dringen. H Maar zo ver willen de drie rech- i ters nog niet gaan. Gelet op dej 'draagwijdte' van een gedwon- j gen toevoeging gelastten zij' eerst een nieuw onderzoek door; een nieuwe, onafhankelijke car- >1 dioloog. Die moet onderzoeken of Milose- ,1 vic zich zelf kan blijven verdedi gen. ANP door Ans Bouwmans WASHINGTON - Muhamed Sa- cirbey, een bekende van Mabel Wisse Smit, is blij nu zijn gevan genschap er bijna op zit. Dat zegt echtgenote Susan Sacirbey, die probeert vijf miljoen dollar bijeen te krijgen voor de borg som. Een rechter in New York be sloot afgelopen vrijdag de Bosni sche ex-diplomaat op borgtocht wij te laten. Hij moet wel een elektronische handboei dragen zodat de politie altijd weet waar "ij is. Ook mag hij New York "iet verlaten. Susan Sacirbey verwacht dat het nog zeker tien dagen tot twee weken duurt voor al het papierwerk rond is. Het echtpaar heeft de handteke ningen nodig van vijf krediet waardige contacten die garant willen staan voor een totale borgsom van vijf miljoen dollar. Bosnië heeft in 2000 een uitle veringsverzoek ingediend tegen Sacirbey, omdat hij als VN-am- bassadeur geld achterover ge drukt zou hebben. Prinses Mabel, had jarenlang een relatie met de getrouwde Sa cirbey. Ze heeft zich vorig jaar op de achtergrond ingezet opdat hij een eerlijk proces zou krij gen. GPD Kranten profiteer extra van de lage rente met de Postbank Rentemix doe de objectieve Postbank Hypotheektest bel nu voor een gratis afspraak met de hypotheekadviseur Dat is de kracht van de Postbank Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5