PZC Meer kort parkeren in Axel Te grote verzame ling? Spelende kinderen ruziën niet Schipper ff OAZ niet om aan te zien 1 Buurtvereniging voor wijk Java Zwaardere straf wegens steekpartij Volop vertier op kermis Sint-Kruis 1 - niii 1 a «s# fl Sluit je ogen niet. Geef. Giro 999 0 *14 Aanbevelingen verbetering advies heeft een gezicht EEN TRAINER-COACH VOOR A1 EEN TRAINER-COACH VOOR B1 Kleintjesmarkt.nl Lees de PZC, krant voor Zeeland woensdag 7 juli 2004 door Euqène Verstraeten AXEL - In het centrum van Axel moeten meer plaatsen wor den aangewezen voor kort par keren. Ook moet er op de 'ring' rond het centrum een P-route worden aangegeven met verwi j- zing naar de grotere parkeerter reinen. Dat zijn de belangrijkste aanbe- j velingen uit een onderzoek naar I het verkeer en parkeren in Axel. De studie is uitgevoerd door het i Hoofdbedrijfschap Detailhan- del, in opdracht van de onderne- I mersvereniging Axclusief I Aanleiding voor het onderzoek jjwas de vaststelling dat de par keerplaatsen op een deel van 3het Szydlowskiplein en voor het gemeentehuis op werkdagen ivoor minstens zeventig procent ip beslag worden genomen door langparkeerders. Hierdoor is el ite weinig parkeerruimte voor de •klanten van de winkels in het Axelse centrum. Verder was het jook nodig dat de verkeerscircu- jlatie in het centrum eens tegen het licht werd gehouden. Ook al jvpnwege het plan om weer au- jtp's in de Noordstraat toe te la- jten. Uit het onderzoek blijkt dat Ide parkeerschijfzone in Axel re- idelijk werkt. In de gemeten de llen van de blauwe zone komen .betrekkelijk weinig langparkeer- •ders voor. Daarbuiten trof men puist wel veel langparkeerders aan. Het deel van het Szydlows kiplein nabij de Tuinstraat (blijkt voor tachtig procent ge- bruikt te worden door langpar keerders. Als die daar niet zou den staan, zouden er veertig tot .vijftig plaatsen vrijkomen voor centrumbezoekers. Op dit moment komen vrijwel al le bezoekers uit in de Nassau- straat. Daardoor komt er vol gens het onderzoek te veel ver- keers- en parkeerdruk op het oostelijk deel van het winkelge bied te liggen. Tevens liggen daardoor de winkels in de Noordstraat, Kerkdreef, West raat en omgeving wat uit de loop en komen de parkeerloca- ties aan de westzijde van het centrum weinig in beeld. Betere bewegwijzering moeten een verbetering in de situatie brengen. Het voorstel is ook om tien tot vijftien parkeerplaatsen in de open te stellen Noord straat te reserveren voor kort parkeerders. Daarnaast zou ook een deel van het parkeerterrein tussen de Tuinstraat en de Nas- saustraat 'blauw' moeten wor den. Als blijkt dat dit niet vol doende is, zou het hele parkeer terrein bestemd moeten worden voor kort parkeren. Voor langparkeerders blijft er volgens het onderzoek nog ge noeg ruimte over. Met name op de grote terreinen aan de west zijde, het Hofplein en het John F. Kennedyplein. Verder kun nen er achter het Gregoriuscen- trum nog een vijftigtal auto's ge parkeerd worden. Via bebor- ding zullen de voetgangers naar het winkelhart worden gediri geerd. Voorzitter A. Luitjens van Axclusief zegt tevreden te zijn met het onderzoek. „We hebben vooral geprobeerd om oplossingen te vinden die zon der al te veel kosten gereali seerd kunnen worden. Ik denk dat dit gelukt is." Wethouder J. van Schaik noemt het onderzoek 'realistisch'. „Een goed rapport. We moeten het uiteraard nog goed bestude ren, maar op het eerste gezicht denk ik dat we de aanbevelin gen zo kunnen uitvoeren." Kinderen van de Antoniusschool bij hun nieuwe speeltuig. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst TERNEUZEN - De Terneuzense wijk Java heeft vanaf vandaag een buurtvereniging. Een aantal bewoners van de wijk dacht al langer over de op richting van een belangen- an nex gezelligheidsvereniging. De plannen voor vestiging van een nieuw opvangcentrum voor dak- en thuislozen in De Tijman hebben de komst van de buurt vereniging versneld. De initia tiefnemers hebben al een voorlo pig bestuur samengesteld. Voor zitter T. van der Bent geeft grif toe dat de plannen voor De Tij man hen tot spoed hebben aan gezet. „Tegen de bouw van Wa terfront hebben enkele mensen geprotesteerd en bezwaar aange tekend. Maar als individu wordt je niet gehoord of niet serieus ge nomen door de gemeente. Met een actieve wijk- of buurtvereni ging houden de bestuurders wel rekening.", weet de voorlopig voorzitter. Buurtvereniging Ja va zet zich in eerste instantie vooral in voor het waarborgen van de veiligheid in de buurt. Ouderen en kinderen moeten 'fatsoenlijk' over straat kunnen zonder bang te hoeven zijn voor confrontaties met zwervers, drugsgebruikers en dealers. Om de belangen van de bewoners van Java - die tussen de Axels- estraat, de Scheldeboulevard, het Stadhuisplein en de Van Steenbergenlaan wonen - goed te kunnen behartigen, wil de ver eniging een rechtsbij stands ver zekering afsluiten. Ondersteu ning door juridische deskundi gen is af en toe hard nodig om een vuist te kunnen maken te gen plannen die tegen het be lang van de wijk indruisen, stelt Van der Bent. Pas als de buurt vereniging aanslaat en veel le den trekt, komt het aanhalen van onderlinge contacten wat meer op de voorgrond te staan door het organiseren van festivi teiten. Iedereen mag lid worden van de buurtvereniging, be stuursleden moeten wel in Ter- neuzen wonen. Het voorlopige bestuur bestaat uit voorzitter Van der Bent, secretaris J. Kar dol, penningmeester A. van de Boogaart en bestuurslid G. Fie- ret. Zo gauw de vereniging eni ge gestalte krijgt, wordt een le denvergadering op touw gezet. door Jan Jaap Broekhuijsen DEN HAAG- Een twintigjarige Terneuzenaar kwam twee we ken geleden naar het gerechts hof in Den Haag om in hoger be roep te vragen of de door de Mid delburgse rechtbank opgelegde straf wat minder kon, maar hij kreeg meer. En niet zo'n beetje ook: bijna twee keer zoveel. De rechtbank in Middelburg had hem recentelijk anderhalf jaar cel gegeven wegens drugs handel, een mishandeling en een steekpartij. Het ging de Terneu zenaar in hoger beroep alleen om die steekpartij op 25 septem ber vorig jaar: daarvoor verdien de hij geen straf, vond hij zelf, omdat hij uit noodweer zou heb ben gehandeld. Maar het hof in Den Haag oor deelde gisteren anders en pakte bovendien nog eens extra stevig uit qua strafmaat: drie jaar cel waarvan een half jaar voorwaar delijk werd er nu opgelegd. De hofaanklager had tijdens de be handeling van het beroep twee weken geleden dezelfde straf geeist. De gewraakte steekpartij aan het einde van zomer vorig jaar vond plaats voor de woning van de Terneuzenaar. Na een ver keersruzie reed het latere slacht offer achter de Terneuzenaar aan naar diens woning. De Ter neuzenaar stormde met een mes naar buiten waarna het vechten en steken begon. Het slachtoffer raakte daarbij gewond aan zijn hand en moest worden geope reerd. De Terneuzenaar zei dat hij uil noodweer handelde omdat hij achterna werd gezeten door zijn opponent. Het slachtoffer zei dat hij achter de Terneuzenaar aan was gegaan omdat deze eer der op een kruispunt tegen hem aan zou hebben gezeten en hij daarom de schade wilde rege len. Het hof verwierp verdach- tes beroep op noodweer, al was het alleen maar omdat de ver dachte ook binnen in zijn wo ning had kunnen blijven ia plaats van met het mes naar bui ten te stormen. door René Hoonhorst AXEL - De Axelse Sint Anto- niussghool sloot het jubeljaar ter ere van het eeuwfeest giste ren feestelijk af met de officiële ingebruikname van een speeltoe stel voor de bovenbouw. Het speeltoestel - een combinatie van een basketbalbord, een voet- baldoel en een klimrek - geeft ook de oudere jeugd meer speel- mogelijkheden op het school plein. De Axelse basisschool is al ja ren bezig de speelmogelijkhe- den voor de kinderen te verbete ren en uit te breiden. „Spelende kinderen maken geen ruzie en hebben onderling veel minder conflicten. Kortom, ze zijn veel zoeter", lacht directeur J. Oude Kempers. De Antonius school beëindigde gisteren een jaar van festiviteiten ter ere van het eeuwfeest. De honderdjarige leeftijd werd al op 13 juni 2003 bereikt, maar het hele jaar daar na doken er festiviteiten op. Een ballonnenwedstrijd en een fan cy fair. Een week school in de stijl van begin vorige eeuw, met compu- terloze lessen volgens ouderwet se stampmethode en in kleren die Ot en Sien aan hadden kun nen hebben. Het afsluitende feestje voor de intussen 101-jarige school werd gisteren ingeluid door drie juf fen die op skippyballen het plein 'ophuppelden'. De ballen droegen de opschriften 'Begrip', 'Rust' en 'Helpen'. Het speeltoe stel voor de bovenbouwleerlin gen werd officieel overgedragen door voozitter W. Naessens van de schoolcommissie. Naessens had de eer liever aan C. Liefting gelaten, maar de Terneuzense onderwijswethouder kon niet worden gemist bij het wekelijk se collegeoverleg. Uitbreidingen Jammer voor Oude Kempers, want die had Liefting al warm willen maken voor een aantal uitbreidingen van de school. De Antoniusschool groeit de laatste jaren gestaag. Er zitten nu zo'n 260 leerlingen op de school, tien procent meer dan bij de eeuwwisseling. De ka mer van de directeur en de per soneelsruimte worden komend schooljaar gebruikt voor reme dial teaching, speciale lessen voor kinderen die achterlopen bij hun klasgenoten. Voor aanvang van het school jaar 2005-2006 moet, behalve een nieuwe personeelsruimte en directeurskamer, een computer lokaal zijn bijgebouwd. De com puters staan in een gemeen schappelijke aularuimte. Op ter mijn moet ook het noodlokaal aan de kant van de Halewijn straat worden vervangen. Directeur Oude Kempers hoopt al stiekem dat het aan te leggen nieuwbouwwijkje bij de Buiten weg weer groei oplevert voor zijn school. Dan zou de Anto niusschool binnen enkele jaren weer een of twee lokalen extra nodig hebben. Oude Kempers: „Daar had ik met wethouder Liefting al eens over willen filo soferen." door René van Stee SINT-KRUIS - Sint-Kruis staat vrijdag tot en met maandag in het teken van de jaarlijkse ker mis. Jongeren- en voetbalclub FC Peperbusse en de Stichting Dorpgemeenschap Sint-Kruis hebben een gevarieerd program ma samengesteld. Vrijdagavond om half acht be gint de dertigste editie van het feest in en rond de tent op het voetbalveld aan de Roeselaere- straat met een barbecue en een dansavond. Zaterdagmiddag om half twee beginnen de kinderspe len voor kinderen tot en met twaalf jaar. Het derde interna tionale baggervolleybaltoernooi staat vanaf drie uur op het pro gramma. Een feestavond met diskjockeys en de coverband Suck on This sluiten de activitei ten op zaterdag vanaf negen uur af. Bij gunstig weer stijgt zater dag- en zondagochtend vroeg of 's avonds rond acht uur een luchtballon op. Zondagochtend is er vanaf tien uur een oecume nische dienst in de feesttent. Om half drie staan traptrekker- wedstrijden met traptrekkers en skelters voor kinderen tot en met twaalf jaar op het program ma. Om drie uur begint een spe ciaal evenement ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan van FC Peperbusse. De gehele mid dag is er een tentoonstelling van oude tractoren. Ook oldtimers doen vanaf twaalf uur 's mid dags het feestterrein aan. Maan dagmiddag begint om een uur de krulbolwedstrijd in Caiè Greetje. Het ringrijden in de Dorpsstraat sluit de kennis 's avonds vanaf half acht af, Zoveel mensen, zoveel zinnen. Soms lijkt het wel alsof iedereen verstand van zaken heeft. Als het er in uw onderneming op aan komt, hebt u eigenlijk alleen baat bij deskundigheid. Een adviseur met kennis van zaken, die u op het juiste spoor zet. Toch is het prettig wanneer die adviseur uw onderneming persoonlijk benadert, met gevoel voor wat er in de regio speelt, met inzicht in de menselijke kant van de zaak. Bij Schipper/OAZ werken zulke adviseurs, voor u. Wilt u meer weten wat we voor u kunnen betekenen, bel dan WSTEEN IS VOOR HET VOLGEND VOETBALSEIZOEN OP ZOEK NAAR: Reacties en informatie bij: P. van den Boogert, tel. 0114 - 310 118 Fr. Sturms, tel. 0114-319 281 Maakereen Kleintje van. Uw collectie op internet én in de krant OK 1 aanbiedingen tot 100 euro gratis plaatsen OK l het gemak van zelf plaatsen OK l landelijk bereik, regionaal gericht OK gratis doorplaatsing in deze krant Snel gevonden,Snel verkocht. 33 Ga spierziekte A.L.S. te lijf. Giro 100 000 u.f».v. A.J .S. Centrum - Amsterdam rerking met het Prinses Beatrix Fonds "...en ze sneden de keel door van mijn zoon en zijn vrouw. De ingewanden wer den opgehangen als een waslijn. Ik moest er onder door kruipen..." "...ze vermoordden mijn ouders. Met mijn kleine zusje ben ik het bos inge lopen. Ik liep heel veel dagen met mijn zusje op mijn rug. Ik moest de hele tijd huilen. "...en toen zeiden ze tegen mijn vader dat hij bij ons op schoot moest liggen. Ze sneden zijn hoofd eraf. We zijn drie dagen blijven zitten met dat hoofd..." Tineke Ceelen, Stichting Vluchteling "Ik bespaar u de foto's van deze mensen. Hun gezichten spoken wel de hele dag door mijn hoofd. Mijn hart springt zowat van woede. We kunnen wat doen. U ook." Stichting Vluchteling, Den Haag www.vluchteling.org WORD VRIEND VAN EEN VLUCHTELING ondernemen doe je samen 0113 25 66 00 of kijk op www.ondernemendoejesamen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42