Horeca hekelt Euregio Tuinen PZC PZC Dichtbij maar onbekend VVV Aardenburg volgend jaar dicht Briljanten bruidspaar Zaamslag Reïntegr atieproj eet ROC voorlopig gered 13 Bond vindt feesten en partijen buiten vergunning vallen Vierdaagse Graauw Speelneus viert eerste lustrum in Triniteit OPENDAGEN Wandelpark Kanaaleiland Sas KNRM wil uitbreiden Vervanging naamborden Hulst Granaat onschadelijk gemaakt woensdag 7 juli 2004 Hnnr René van Stee OOSTBURG - Koninklijke Hore ca Nederland maakt ernstige be zwaren tegen de horeca-activi- leiten die plaatsvinden bij de Euregio Tuinen in Oostburg. De belangenvereniging vindt dat het toeristisch-educatieve tui- nenproject op oneerlijke wijze concurreert met de reguliere ho reca in de gemeente Sluis. Inmiddels hebben al meer dan tien ondernemers, aangesloten bij de Horecavereniging Ge meente Sluis, aan de bel getrok ken bij het Bureau Eerlijke Me dedinging (BEM), opgericht door Koninklijke Horeca. JEr worden bedrijfsfeesten -no te bene ook door de gemeente Sluis -, bruiloften, brunches, GRAAUW - Vanaf café Van Grol wordt van maandag 19 juli tot en met vrijdag 23 juli de 28e editie van de avondvierdaagse van Graauw gehouden. Deelne mers kunnen kiezen tussen een wandeling van vijf en tien kilo meter. Beide routes voeren langs mooie plekjes in en om Graauw. In schrijven kan op maandag- en dinsdagavond vanaf 18.30 uur bij Van Grol, de wandeltochten beginnen om 19 uur. Op vrijdag avond, de laatste dag, zal fanfa re Nooit Gedacht de wandelaars muzikaal verwelkomen. bij nader inzien In deze krant is gisteren abusievelijk de indruk gewekt dat de problemen met de accommodatie van gymnastiekvere niging Turn '87 uit Oostburg spoedig worden opgelost. Uit de kadernota van de gemeente Sluis blijkt echter dat dit ilreven geen hoge prioriteit in het raadsprogramma geniet. Hoewel vast staat dat Turn '87 op termijn een ande re Inieuwe) accommodatie nodig heeft, wordteen dergelijke wens niet op korte termijn gehonoreerd. TERNEUZEN - Speelgoedver- huur Speelneus in de wijk Trini teit in Terneuzen viert zaterdag het vijfjarig bestaan. Het feest begint om 13.30 uur met een liedje dat vrijwilligster Marina samen met enkele kinde ren heeft ingestudeerd. Na de opening kunnen de kinderen zich uitleven op het springkas teel. Ballonnenclown Wally houdt vanaf 14.00 uur de allerklein- redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231 231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur feestmiddagen en andere activi teiten georganiseerd die niet pas sen in de oorspronkelijke doel stelling van de Euregio Tuinen. Zodra horeca-activiteiten direct verband houden met een bezoek aan het park, zien wij echter geen probleem", aldus directeur A. Rensen van het BEM. Aangezien op het park een re creatieve bestemmming rustte, leken de Euregio Tuinen in eer ste instantie geen ruimte te bie den voor grootschalige hore ca-activiteiten. De gemeente Sluis verleende hiervoor echter vrijstelling. Hierop zijn geen be zwaren binnengekomen. Vol gens Rensen zijn de onderne mers op het verkeerde been ge zet. Activiteiten Rensen: „Er is toegezegd dat der gelijke activiteiten onderge schikt zouden blijven aan het toeristische en educatieve pro duct. Nu dit niet gebeurt, voelen de ondernemers zich overvallen. Wettelijk gezien is het lastig om de ontheffing aan te vechten. Toch doen we dit, omdat we een dergelijke gang van zaken ontoe laatbaar vinden. Gemeentewoordvoerder L. Pol- fliet bevestigt dat de gemeente Sluis een brief van het BEM heeft ontvangen met klachten over oneerlijke concurrentie door de Euregiotuinen. Hij voegt er aan toe dat de gemeen te heeft verordonneerd dat de uitbreiding van horeca-activitei ten in het park een aantal jaren is toegestaan, zonder dat hier voor een bestemmingsplanwijzi ging nodig was. „Over de mogelijke oneerlijke concurrentie doe ik geen uit spraak. Zeker niet als er nog een juridische toets van de brief van het BEM moet plaatsvinden. Het enige dat ik er over kan zeg gen is dat we alle maatregelen hebben genomen om de situatie bij de Euregio Tuinen te legalise ren", aldus Polfliet. Uit de reactie van de gemeente blijkt volgens Rensen dat er op korte termijn niets aan de huidi ge situatie verandert. Verder ziet hij gelijkenissen met gelijk aardige kwesties elders in het land. „Het gaat dan in het alge meen om nauwelijks levensvat bare projecten, waaraan een aanzienlijke som gemeenschaps geld is gespendeerd. Vaak gaat dan de trukendoos open om de boel kunstmatig overeind te hou den. Dat lijkt nu ook zo te zijn met de Euregio Tuinen. Betreu renswaardig is echter dat dit over de rug van ondernemers in de streek gaat." Een half uur later gaat de play- backshow van start. De Speelneus heeft duizend eu ro van Dow Benelux gekregen voor de aanschaf van nieuwe spelcomputers. Gids Dian Gijzel geeft uitleg over het stadje Sluis vanaf de toren van het Belfort. door Raymond de Frel SLUIS - In Sluis zien ze de toeristen graag met bussen tegelijk komen. Even met de hele groep een terrasje pikken, een visje happen en dan op naar het VW-kantoor aan de Sint Annastraat. Om van hieruit aan een rondleiding over en tussen de vestingwallen te be ginnen. Maar de individuele toerist dan? Die moest het zelf maar uitzoeken. Tot gisteren. De Sluisse afdeling van de VW kreeg in de voorbije jaren steeds meer verzoek jes voor rondleidingen aan bezoekers die op eigen houtje komen winkelen, fla neren en historie snuiven. Aan die toene mende vraag wordt nu gehoor gegeven. Iedere dinsdagmorgen in juli en augus tus leidt een stadsgids geïnteresseerden rond door de Belfortstad. Gek genoeg meldt slechts één toerist zich deze morgen voor de rondleiding. Een Vlaming uit Waarschoot - die op de fiets naar Sluis is gekomen - en vier Ter- neuzenaren completeren het gezelschap voor deze twee uur durende wandeling. Stadsgids Diane Gijsel begint haar ver haal bij de Kaai. „Sluis was belangrijk vanwege de zeearm 't Zwin. De Damse Vaart is gegraven onder invloed van Na poleon, die in oorlog was met Engeland. Eigenlijk wilde hij doorgraven tot Bres- kens, maar zover is hij nooit gekomen. En die bankjes die je hier links ziet, wor den vaak bezet door 'heren van de der de leeftijd', die dikwijls in de Kaai spu gen. Wil je alle roddels van Sluis weten, dan moet je eens bij deze 'Kaaispuwers' aanschuiven", vertelt ze. Van Dale Het beeld van Johan Hendrik van Dale is de volgende halte. „U mag heel veel vergeten, maar dit absoluut niet. De grondlegger van het Nederlandse woor denboek was een Sluissenaar", zegt Gij sel op strenge toon. Haar gehoor weet dat al, maar staat ei genlijk versteld van alle informatie waarvan ze nog geen weet hadden. „Erg hè, dan kom je uit Zeeuws-Vlaanderen, maar eigenlijk weet je vrijwel niets over de historie van Sluis", reageert Nien Willemsen uit Terneuzen. „Nu gaan we pas op zoek naar het verleden van de streek. Vroeger hadden we ook minder interesse voor dit soort dingen", zegt Piet Willemsen. Hun plaatsgenoten Jaap en Nely van der Staal laten bij de volgende halte, de raadzaal in het Belfort, een soortgelijk geluid horen. „Wij gaan sinds een maand of acht iedere week ergens naar toe. Vorige week hebben we nog een stadswandeling door Delft gemaakt, maar dichter bij huis blijkt er ook nog veel nieuws te zijn. Hoe vaak we op zon dagmiddag maar niet in Sluis zijn ge weest... We kwamen hier voor de gezel ligheid, voor een pintje. Maar nu we wat ouder worden, willen we toch wel wat meer over onze eigen streek we- foto Peter Nicolai ten", aldus Jaap van der Staal. De raadzaal maakt indruk. Het zeven- tiende-eeuwse wandtapijt uit Oudenaar de, het smeedijzeren hek - afkomstig van het gerechtshof in Middelburg - en het schilderij 'Christus aan het kruis' uit het atelier van Pieter Paul Rubens, het wordt allemaal belicht. Dan volgt de beklimming van de Bel forttoren. Honderdveertig treden om hoog draaien, je zou er duizelig van wor den. Het uitzicht over de Zwinstreek vergoedt alles. „Hoe hoger de toren, hoe meer macht en rijkdom de stad had. Ver gelijk dit Belfort maar met dat van Brugge. Daar is de toren veel hoger - 366 treden om precies te zijn", weet Gij sel. Na de Westpoort volgt nog een klein stukje wandelen over de wallen. De rondleiding houdt hier op, althans voor deze zeven mensen. Gijsel heeft niet veel tijd meer. In de middag moet zij immers nog een keer de Belforttoren op. Nu met een groep toeristen. „Ja, maar wat bin wudder clan?", grapt Nely van der Staal. Haar dialect verraadt het antwoord. door René van Stee AARDENBURG - Het WV-kan- toor op de Markt in Aardenburg gaat mogelijk volgend jaar dicht. De maatregel is het ge volg van een gemeentelijke be zuiniging van 20.000 euro, waar mee de raad van Sluis vorig jaar akkoord ging. De gemeentelijke subsidie be draagt volgend jaar ruim 200.000 euro. Tot de subsidiekor ting werd besloten, omdat de ge meente Sluis in de nabije toe komst zelf meer taken op het ge bied van promotie en marketing wil uitvoeren. Er wordt momen teel gewerkt aan een toeris- tisch-recreatief promotieplan. Waarschijnlijk behandelt de ge meenteraad dit plan voor het eerst in oktober dit jaar. Direc teur N. van der Ploeg van de VVV Zeeuws-Vlaanderen stelt dat een definitief besluit nog niet is genomen. Volgens haar is de kans echter groot dat het kan toor in Aardenburg dichtgaat. „Het gaat om een pijnlijke keu ze. Gelet op de kostenstructuur en het feit dat we er van uit gaan dat de gemeente vasthoudt aan de bezuiniging, is er helaas nauwelijks aan te ontkomen", al dus Van der Ploeg. Een andere belangrijke overweging voor sluiting noemt zij de drukte en omzet van het kantoor in Aar denburg in relatie tot het min der uitgebreide activiteitenaan bod in de kikkerstad. Volgens Van der Ploeg denkt de VW Zeeuws-Vlaanderen na over alternatieve dienstverle ning na sluiting van het kantoor in Aardenburg. Momenteel werkt de toeristische organisa tie al nauw samen met diverse (plaatselijke) instanties en orga nisaties op het gebied van toeris me, kunst en cultuur. „Het is dus zeker niet zo dat we de boel de boel laten. We willen er hard aan werken om een fatsoenlijk alternatief aan te bieden." Voorzitter J. Pleijte van de Stichting Cultureel Aardenburg hoopt dat de VW Zeeuws- Vlaanderen die woorden waar maakt. Hij betreurt het vertrek van de VVV in Aardenburg ten zeerste. „Een dergelijke instan tie hebben we hard nodig om van Aardenburg cultuurstad nummer één in de streek te ma ken." door Harold de Puysseleijr ZAAMSLAG - Het echtpaar Dekker-Zegers uit Zaamslag kreeg gisteren felicitaties van de koningin, de commissaris van de koningin en de gemeente Ter- neuzen. Frangois Dekker (87) en Corne lia Zegers (87) werden namelijk 65 jaar geleden in de echt ver bonden. Het paar bracht vier kinderen groot, heeft achttien kleinkinderen en twintig achter kleinkinderen. Frangois en Cornelia Dekker-Ze gers wonen nog altijd zelfstan dig in Zaamslag. Daar kwamen ze 27 jaar geleden terecht, nadat het paar daarvoor 32 jaar op een (Advertentie) Rozenkwekerij de Bierkreek llzendijke 450 soorten rozen in bloei! stands, drankje-hapje. rondleidingen 10 en U juli alle dagen van 10.00 tol 17.00 uur www.bierhreefe.nl klein boerenbedrijf in de pol ders rond Philippine had ge woond. vFrangois Dekker werk te, nadat hij stopte in de land bouw, gedurende tien jaar als onderhoudsmonteur in de gara ge van transportbedrijf Verbrug- ge in Temeuzen. Zelfs na zijn pensionering ging hij niet op zijn lauweren rusten, want daarna werkte hij nog 11,5 jaar bij een begrafenisonderne ming. Cornelia Dekker-Zegers kweet zich van haar huishoude lijke taken en doet dat tot op de dag van vandaag. „Het is zo goed om nog bezig te kunnen zijn", zegt zij. Frangois is graag in de tuin be zig. „Ik voel me nog goed en ga in het najaar nog op het gemak je achter de spade staan om een lap om te spitten", zegt hij. „En ik knutsel nog veel ook. Voeder huisjes voor de vogels maken is mijn grote hobby." SAS VAN GENT - Een gemeentelijke werkgroep, waarin ook de Sasse stadsraad is vertegenwoordigd, hoopt deze zomer een plan te kunnen presenteren voor de herinrich ting van het Sasse Kanaaleiland. Op de tussen de kanaal- armen gelegen landtong moet een wandelpark komen en een luxe woonwijk met - mogelijk aan het kanaal gelegen - paalwoningen, appartementencomplexen en andere wo ningen. Het Terneuzense aannemingsbedrijf Gebroeders Van der Poel rekent er op deze zomer de laatste hand te kunnen leggen aan een definitief plan. KATWIJK - De Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM) wil in noodsituaties tweehonderd men sen binnen een uur uit het water kunnen halen. Dat geldt voor alle plaatsen binnen tien mijl (ongeveer zestien kilo meter) van de Nederlandse kust. In de omgeving rond de grootste havens, zoals de Europoort, Westerschelde en IJ- muiden, streeft de organisatie er zelfs naar vierhonderd drenkelingen per uur te redden. In het jaarverslag over 2003, meldden de reddingswerkers dat deze voornemens in 2010 realiteit moeten zijn. De organisatie richt zich hierbij vooral op de drukste vaarroutes. Daarnaast breidt ze het materieel uit. In Hoek van Holland, Ter Heijde en Den Helder gaat de KNRM grotere reddingsboten inzet ten. Volgens de KNRM ligt de norm voor 2010 binnen handbereik. De afgelopen jaren heeft de organisatie de vloot uitgebreid en een aantal boten vervangen. Wel geeft ze aan dat de verbeteringen alleen plaatsvinden binnen bestaand werkgebied. Voor het uitbreiden van het terrein waar de KNRM toezicht houdt, is geld nodig en door een fiks aantal bezuinigingen vorig jaar is dat er niet. ANP HULST - De medewerkers van de dienst Gemeentewer ken van Hulst kunnen nog ruim een jaar met de schroe vendraaier op pad. Van de tweeduizend straatnaambord jes in de gemeente zijn er tot nu toe meer dan zeshonderd vervangen. In de binnenstad hebben de oude blauwwitte bordjes plaatsgemaakt voor groen-witte exemplaren die volgens het gemeentebestuur beter passen bij de stedelij ke entourage. In de rest van Hulst blijken er overigens nog tal van bordjes te staan waarop niet eens de naam van de straat te lezen valt. Die borden worden nog wel vervangen. In de loop van 2005 moeten alle oude borden zijn vervangen. Een nieuw naambordje kost Hulst gemid deld 32 euro. BORSSELE - Tijdens graafwerkzaamheden aan de Zee dijk bij Borssele is gisteren een Engelse anti-tankgranaal uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. Het explosie! maakte een sissend geluid. De grondwerkers sloeger groot alarm, waarna de hulpdiensten snel ter plaatse wa ren. Ze zetten een gebied van honderd meter rond de gra naat af, maar kwamen al snel tot de conclusie dat er nau welijks gevaar dreigde, omdat het explosief een beperkte ontploffingskracht had. Om die reden werd het scheep vaartverkeer ook niet stilgelegd. De bedrijven in de omge ving werden wel op de hoogte gebracht van de situatie Om drie uur 's middags wist de Explosieven Opruimings dienst de bom op een veilige wijze te laten ontploffen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het Zeeuws- Vlaamse Project Intensieve Be geleiding Langdurig Werklozen (PIBLW-project) is voorlopig ge red. Na interventie van de drie gemeenten is het voortbestaan van het reïntegratieproject tot eind dit jaar veiliggesteld. Was dat niet gebeurd, dan waren der tien medewerkers op straat ko men te staan en was het ROC Westerschelde de begeleidings dienst kwijtgeraakt. Vorige maand belandde het pro ject in zwaar weer, doordat de begeleidingsdienst geen nieuwe aanmeldingen had gekregen om langdurig werklozen aan werk te helpen. Het project - door het ROC ondergebracht in een apar te BV- stevende op een faillise- ment af. De leiding van het ROC vroeg de gemeenten om hulp. Na uit voerig overleg besloten de ge meenten om het project te voor zien van een kapitaalinjectie van 50.000 euro. Met dat geld zullen twintig cliënten worden begeleid. De gemeenten hebben het PIBLW-project de verzeke ring gegeven dat die twintig haanlozen ook daadwerkelijk worden aangedragen. „Tot voor kort was het pro bleem juist dat die mensen e wel waren, in de kaartenbakken van de gemeenten en het CW wel rondwaarden, maar dat z> niet bij het project terechtkwa men. Het gevolg was dat er van begeleiding niets kwam. Warei we zo doorgegaan, dan zou he project volledig teloor zijn ge gaan", zegt J. Meeusen, be stuurssecretaris van het RO( Westerschelde. De projectleiding zal overigen wel voor 2005 een plan van aan pak moeten maken. In dat plg) is een afslanking van het projec verwerkt. Het aantal begeleiders is name lijk nu al met vier teruggê bracht. Het gaat hierbij om me dewerkers met een tijdelijk con tract dat niet is verlengd. Vol gens Meeusen liggen aan de pro blemen bij het PIBLW-projec verschillende oorzaken te: grondslag. De projectleidin had wellicht eerder aan de bc moeten trekken, maar ook de ge meenten hebben te lang zitte wachten. Daar komt nog bij dat er op he gebied van arbeidsreïntegrati in Zeeuws-Vlaanderen meerde re partijen actief zijn (PIBLV Dethon, Agens) die alle in ee vrij kleine vijver vissen. agenda Frangois Dekker en Cornelia Zegers foto Peter Nicolai STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG - Doopsgezinde kerk, 20.00 uur Zomeravondconcert; Schut- terslocatie, 19.00 uur: Schieting voor toeristen; AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal; 13.45 uur: Fietsclub; Trefpunt, 13.00 uur. Kaarten en biljarten; De Hal- Ie, 14.00 uur. Kaarten, biljarten en spel letjesmiddag; Jeugdcentrum, 19 00 uur: Doe avond voor jeugd vanaf 10 jaar; Ca fé 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; BRESKENS - Handelshaven, 15.00 - 16.30 uur: Rondvaart Westerschelde; EMMAPOLDER Bezoekerscentrum, 13.30 uur; Excursie door Verdronken Land van Saeftinghe; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur; Biljar ten, pieren en handwerken; 13.30 uur: Schieting; HENGSTDIJK - De Schuur, 9.30 uur: Bewegen voor ouderen; De Vogel, 20.30 uur: Bingo; HOEK - De Lovenhoek, 13,30 uur: Biljar ten, kaarten; 19.30 uur: Bridge; HOOFDPLAAT Schapenboerderij Goede Hope, 14.00 uur: Rondleiding; HULST - De Lieve, 10.30 uur: Biblio theek; 13.00 uur. Biljarten; Cafe de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; LAMSWAARDE - De Luifel, 13.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; NIEUW - NAMEN Café St.Cecilia, 19.30 uur: Bingo; De Kauter, 11.00 uu Yoga voor ouderen; 13.30 uur; Koersb en kaarten; NIEUWVLIET Parking frituur 't G maal aan de Zeedijk, 19.30 uur: Excu sie in Verdronken Zwarte Polder; PAAL - Clubhuis, 14.00 uur: Kaarten ji keren en bieden; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, IO C uur: Yoga; 19.30 uur: Kantklosse patchwork en quilten, applicatie beren SAS VAN GENT De Regenboo 14.00 uur: Kaarten;De Roselaer, 10.C uur: Speksteen; 13.30 uur: Peuter -en kleuterdans; 13.: uur: Hutsel frutsel middag voor 6- t 12-jarigen; 18.30 uur: Yoga; St. Albei 13.00 uur: Quiltpatchwork, haken, bc duren en frivolité voor dames; biljarte ST.JANSTEEN De Warande, 9..: uur: Gymnastiek; 10.30 uur: Volksda sen; 13.00.uur: Biljarten; 13.30 uur: Kaa ten en koersbal; Parkeerplaats bij Rat bank, 19.30 uur. Wijkconcert fanfa Weldoen door Vermaak; TERHOLE - Dorpshuis, 13.00 uur; Me bewegen voor ouderen, TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10. uur: Volkdansen; 13 30 uur: Biljarte Portaal van Vlaanderen, 13.30 ui Rondleiding; 't Schelpenhoekje, 15.0C 18.00 uur: Jeugdcentrum meetpoint; ZAAMSLAG Dorpshuis, 14.00 ut Koersbal,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41