Rijbewijs voor bromfietser PZC OTI Pensioenfonds metaal krijgt stroom ongeruste telefoontjes 99.- liiffc Minister dreigt met korten scholen bij te veel vrije dagen Mededader gijzeling Lusanne cel in Alcohol altijd slecht voor foetus Ontslag baas hartstichting onbillijk VEH blij met jaarlijkse taxatie Celstraf geëist tegen judoleraar Integratie vluchtelingen verdient meer aandacht Onbegrip over uitlating Plooy am rr*ift* ChristenUnie en SGP in bres voor trouwambtenaar Even zomer Minister Peijs ziet af van verhoging minimumleeftijd Kratten voorkomen wateroverlast woensdag 7 juli 2004 LEEUWARDEN - Een 57-jarige man uit Tweede Exloërmond moet zeven maanden dé eel in wegens mede plichtigheid aan de gijzeling van Lusanne van der Gun in augustus vorig jaar. Dat heeft de rechtbank in Leeuwar den gisteren bepaald. Het Openbaar Ministerie (OM) in Leeuwarden eiste twee weken geleden ook zeven maanden celstraf tegen de man voor zijn vermeende aandeel in de gijzeling van het des tijds 11-jarige meisje uit Olderbekoop. De man wist dat zijn kennis het meisje had ontvoerd. Hij noemt zichzelf 'slechts een getuige'. ANP UTRECHT - Ook matig alcoholgebruik door zwangere vrouwen blijkt risico's voor de geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van het kind met zich mee te brengen. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerde literatuurstudie van de Stichting Alcoholpreventie (STAP). Een hoge alcoholconcentratie in het bloed kan namelijk precies samenvallen met een kritieke fase in de hersenont- wikkeling van de foetus. Er bestaat geen hoeveelheid alco hol die wel veilig gedronken kan worden, concludeert STAP. ANP DEN HAAG - De stichtingsraad van de Nederlandse Hart stichting heeft medisch directeur V. Manger Cats ten on rechte ontslagen. Dat blijkt uit een uitspraak van de kan tonrechter in Den Haag, die gisteren werd bekendge maakt. Manger Cats ging niet akkoord met verlaging van zijn ar beidsvoorwaarden, waartoe de raad op 2 april had beslo ten. Zijn jaarsalaris bedoeg 170.000 euro, een relatief hoog bedrag in de non-profitsector. De stichtingsraad be sloot tot het ontslag, nadat media aandacht hadden be steed aan de hoogte van sommige salarissen van mana gers bij goededoelenorganisaties. ANP AMERSFOORT - De Vereniging Eigen Huis is positief over het wetsvoorstel om de waarde van de woning met in gang van 2007 niet langer om de vier jaar, maar jaarlijks te bepalen. Burgers worden zo niet geconfronteerd met een schoksgewijze verhoging van belasting. Eigen Huis wil wel dat de jaarlijkse stijgingen van de gemeentelijke woonlasten aan een maximum worden gebonden. ANP AMSTERDAM - Tegen een judoleraar is gisteren voor de rechtbank in Amsterdam twintig maanden gevangenis straf geëist waarvan vijf voorwaardelijk. De man zou van 1993 tot en met 2002 meerdere malen ontucht hebben ge pleegd met vijf van zijn leerlingen. De man verklaarde gis teren emotioneel dat hij de jongens uit liefkozing betast te. Eind maart deden vier van de slachtoffers aangifte bij de politie. De judoleraar bekende dat hij jaren geleden de vier. jongens over de kleding had gewreven op plaatsen 'waar dat niet goed was'. Een vijfde slachtoffer is nog min derjarig. ANP AMSTERDAM - Vluchtelingen die in Nederland zijn toegela ten, krijgen te weinig kansen om in de samenleving te integre ren. Dat stelt Vluchtelingenwerk Ne derland (VWN) in een nota waar in zij minister Verdonk aanbeve lingen doet voor een betere inte gratie van vluchtelingen. Vol gens directeur E. Nazarski van VWN hebben statushouders, an ders danmigranten uit landen als Turkije of Marokko vaak geen sociaal netwerk. Nazarski pleit voor een goede persoonlij ke begeleiding om statushou ders bij hun integratie te hel pen. Verdert worden vluchtelin gen benadeeld doordat hun loop baan langdurig wordt onderbro ken door de lange asielprocedu re. ANP pagina 4 inburgering wordt toelatingstest Advertentie Het is weer SALE bij IKEA! En zoals je ziet doen we niet kinderachtig over onze kortingen. Dit praktische hoekbureau geeft meteen het goede voorbeeld, met meer dan 55% korting, maar in de winkel zijn nog veel meer artikelen in de aanbieding. Snel komen dus! EFFEKTIV bureau. Berkenfineer. 160x120 cm. 60-82 cm hoog. In hoogte verstelbaar metalen onderstel -55% Zo'n SALE, op=op VAN daar krijg je 225.- trek van! srbief met gr< tes, van A.7t 3.75 'Alleen deze combinatie, exclusief de afgebeelde n j i r computerkosthouder e Runderbier met groenten en frites, van 4.75 mmÊ door Paul Koopman DEN HAAG - Scholen die hun leerkrachten en leerlingen te veel vrije dagen toestaan lopen ,het risico dat de overheid de geldkraan dichtdraait. Minister Van der Hoeven van Onderwijs komt met dit dreigement nu de .onderwijsinspectie heeft gesig naleerd dat sommige instellin gen in het voortgezet onderwijs tot 17 weken per jaar niet aan - lesgeven toekomen. ■Volgens een woordvoerster van fVan der Hoeven zal zij het voort gezet onderwijs laten weten dat het niet halen van het voorge schreven aantal lesweken, kan leiden tot het intrekken van de overheidsbijdrage. Van de on derwijsinspectie wil de minister op korte termijn een lijst met AMSTERDAM - De voorzitter van de vereniging van strafrecht advocaten, A. Röttgering, be grijpt niet waarom de officier van justitie K. Plooy openheid van zaken geeft over de voorge nomen moordaanslag op ziin persoon. In een tv-interview gisteravond zei Plooy dat hij door een advo caat op de hoogte is gebracht van de liquidatieplannen. „Ik ken Plooy als een goede offi cier", zegt Röttgering, „Maar niijn eerste reactie is: ik begrijp dit niet en het lijkt me ook link." Plooy werd vorig jaar ge held door een advocaat, die hij verder niet met naam en toe haam noemt. Deze vertelde Plooy dat hij had vernomen dat ci Albanezen op weg waren om hem te liquideren. Na overleg met zijn superieuren dook Plooy onder en kreeg hij bewaking. De affaire leidde tot een conflict «iet de top van het OM, die geen toestemming gaf voor de inzet van een kroongetuige. Deze be weerde de bedreigingszaak te kunnen helpen oplossen. ANP Peter van Straaten is met vakantie it-- "w som IX1*8» a KATWIJK AAN ZEE - Mensen genieten van het mooie weer op het strand van Katwijk aan Zee. Gisteren leek het even zomer te zijn in Nederland. foto Robin Utrecht/ANP Minder, maar wel ernstiger ongevallen met speeltoestellen DEN HAAG - Kermisattracties en speeltoestellen (zoals klim- rekken en glijbanen) zijn de af gelopen jaren veiliger gewor den. Er gebeuren minder onge lukken, maar die zijn wel ernsti ger van aard. Dat schrijft minister van Volks gezondheid Hoogervorst aan de Tweede Kamer. Waterglijbanen zijn bijvoorbeeld duidelijk veili ger geworden. Dat blijkt uit een evaluatie van de wet op de vei ligheid van speeltoestellen, die vijf jaar geleden werd inge voerd. De wet geldt zowel voor toestellen op speelplaatsj es in woonwijken als voor zogeheten attractietoestellen in pretpar ken, zoals achtbanen. Het aantal ongevallen met at tractietoestellen waar een arts aan te pas moest komen is sinds 1998 ongeveer gelijk gebleven, maar het aantal attracties en het gebruik dat ervan gemaakt wordt is enorm gegroeid. Jaar lijks komen er zo'n 780 kinde ren en volwassenen op de EH- B0-afdeling van een ziekenhuis terecht na een ongeval op een kermis. Botsauto's blijken het gevaarlijkst: zij zijn gemiddeld goed voor 370 ongelukken. De draaimolen staat op de tweede plaats met 90 ongevallen. In 41 procent van de ongelukken gaat het om kneuzingen of botbreu ken in de armen. Kinderen moe ten iets vaker een tijdje in het ziekenhuis blijven, blijkt uit het onderzoek. Ook met speeltoestellen gebeu ren jaarlijks minder ongelukken dan vijf jaar geleden, terwijl er veel toestellen zijn bijgekomen. Hetklimrek is de grote boosdoe ner. Van alle 12.000 slachtoffer tjes (de meesten zijn tussen de vijf en tien jaar oud) die jaar lijks bij een arts terecht komen, had eenderde problemen met het klimrek, op de voet gevolgd door de glijbaan. Het komt het vaakst voor dat ze uit het toestel zijn gevallen. De afgelopen jaren onderzocht de Keuringsdienst van Waren vooral buitenspeelplaatsen. Iri 2005 gaat zij zich richten op toe stellen in de kinderopvang en in horecagelegenheden. GPD DEN HAAG - Gemeenteambte naren die uit gewetensbezwaren weigeren homostellen te trou wen, moeten hun werk kunnen blijven doen. De Tweede-Kamerleden Rou- voet (ChristenUnie) en Van der Staaij (SGP) willen dat de minis ters Donner (Justitie) en Rem- kes (Binnenlandse Zaken) daar voor zorgen. Rouvoet en Van der Staaij stel len dit in schriftelijke vragen die ze gisteren aan de ministers hebben gesteld. Aanleiding hier voor is een besluit van de Leeuwarder gemeenteraad om een ambtenaar te ontslaan om dat ze geen homo's wil trouwen. Volgens Rouvoet en Van der Staaij is in het regeerakkoord beloofd dat ambtenaren met ge wetensbezwaren tegen het ho mohuwelijk ontzien zouden wor den. ANP door Paul Koopman en Ben Jansen DEN HAAG - De minimumleef tijd voor bromfietsers wordt niet verhoogd, maar voor hen wordt wel een puntenrijbewijs ingevoerd. Wie twee ernstige verkeersovertredingen begaat, raakt dat rijbewijs kwijt. Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat wil deze nieuwe rege ling per 1 januari 2006 invoe ren. Het betekent dat honderd duizenden bromfietsers, vooral jongeren, verplicht praktijk- en theorie-examen moeten doen. Op het ministerie van Peijs wordt bevestigd dat het punten rijbewijs voor bromfiets aan staande vrijdag als nieuwe maat regel aan het kabinet wordt voorgelegd. Peijs verwacht dat het systeem leidt tot een forse daling van het aantal dodelijke verkeersslachtoffers Het is de bedoeling het punten rijbewijs voor bromfietsers tege lijk met het puntensysteem voor automobilisten in te voeren. Peijs wil dat overtredingen die een bromfietser begaat, later ook in het autorijbewijs kunnen worden bijgeschreven. Het pun tensysteem moet nog door haar ambtenaren worden uitgewerkt. Peijs wilde aanvankelijk de leef tijdsgrens voor brommerrijders verhogen van 16 naar 17 jaar, maar heeft daar onder druk van de Tweede Kamer en bran che-organisaties vanaf gezien. Maar volgens een woordvoerder, komt de nieuwe regeling er in de praktijk op neer dat de 'brom- merleeftijd' verhoogd wordt naar zestien-en-een-half jaar. „Want met het lessen en exami neren zijn toch al snel zes maan den gemoeid." Bakzeil Of de nieuwe regeling per 1 ja nuari 2006 kan ingaan zal afhan gen van de Tweede en Eerste Ka mer. Die moeten de wet op tijd goedkeuren. In maart dit jaar heeft de Tweede Kamer al in principe ingestemd met de invoe ring van een puntenrijbewijs voor automobilisten. Coördinator Henk Rhebergen van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) const. teert dat minister Peijs blijkbaar bakzeil heeft gehaald na protesten van de bromfiets- handel tegen verhoging van de minimumleeftijd. Voor de bezwaren vanuit deze hoek heeft hij op zich wel be grip: „Ik zou zo'n maatregel ook niet leuk vinden als ik brom mers verkocht, want het zit er wel in dat veel jongeren beslui ten af te zien van een brommer en liever maar wachten tot ze achttien zijn en auto kunnen gaan rijden." Verhoging van de minimumleef tijd is één van de mogelijkheden om het aantal slachtoffers onder bromfietsers te verminderen. Rhebergen: „Het is volgens on derzoek van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid ook de meest effectie ve. Becijferd is dat het aantal do delijke verkeerslachtoffers jaar lijks zou kunnen worden ver minderd met 25. Voor Zeeland heb je het dan over een a twee per jaar. Andere maatregelen, zoals een puntenrijbewijs, een praktijkexamen voor jeugdige bromfietsers en invoering van een kentekenplaat voor brom mers zetten veel minder zoden aan de dijk." scholen die op dit punt niet aan de eisen voldoen. De betrokken directies zullen daarna op de vingers worden getikt. „De scholen krijgt ongeveer een jaar de tijd om de zaak op orde te krijgen, maar doen ze dat niet, dan volgen sancties," aldus de woordvoerster. Van der Hoe ven wil de scholen in het voort gezet onderwijs meer 'autono mie' verlenen om het lespakket naar eigen inzicht in te vullen. Maar daarbij geldt een onder grens van 38 lesweken per jaar, aldus het ministerie. Dat bete kent dat alle scholen die meer dan 14 weken vakantie per jaar toekennen, de regels overtreden. Blijkens een notitie van Van der Hoeven moeten scholen in het voortgezet onderwijs minimaal 1000 en maximaal 1134 lesuren per jaar verzorgen, gespreid over ten minste 38 lesweken. De ze lesuren moeten 'begeleid' en 'onder verantwoordelijkheid' van een docent worden gegeven. Dat laatste laat de mogelijkheid open dat niet de leerkracht zelf, maar iemand anders voor de klas staat. GPD door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Het pensioen fonds voor Metaal en Techniek is gisteren overspoeld door dui zenden telefoontjes van veront ruste verzekerden. Zij eisten op soms emotionele wijze ophelde ring over de toekomst van hun prepensioen. Maandag maakte het pensioenfonds bekend dat het prepensioen voor 55- tot en met 5 9-jarigen per direct is afge schaft. Veel oudere werknemers vrezen nu dat ook het prepensioen van af 60 jaar op het spel staat, zegt fondsdirecteur Van de Belt. Hij houdt er rekening mee dat ook die grens sneuvelt als het aange kondigde kabinetsbeleid werke lijkheid wordt. „Ik kan niet garanderen dat de grens van 60 jaar behouden blijft. Maar dat is nu nog niet aan de orde." Het pensioen fonds voor Metaal en Techniek heeft in totaal 26.000 werkne mers afgesneden van de moge lijkheid om voor hun 60ste met werken te stoppen. Zonder deze ingreep zou het fonds de komen de jaren maximaal 2 miljard eu ro aan extra kosten hebben moe ten maken. Van de Belt voor spelt dat andere pensioenfond sen zijn voorbeeld zullen vol gen. Verschillende fondsen heb ben hem gisteren gevraagd om een toelichting op zijn besluit over het prepensioen voor vijfti gers. Ook directeur Borgdorff van de Vereniging Bedrijfstak pensioenfondsen (waarbij 82 fondsen zijn aangesloten) houdt rekening met stevige ingrepen bij andere fondsen. Een woordvoerder van de Pen sioen- en Verzekeringskamer (PVK) zegt dat de toezichthou der deze ontwikkeling heeft zien aankomen. Hij wijst er op dat veel fondsen hun oude vut-systemen nu geleidelijk om zetten naar een prepensioenrege ling op basis van gespaard kapi taal. „Dat is een erg kostbare zaak. Als meer mensen nog sneller met prepensioen willen, nemen de kosten voor het pensioen fonds nog harder toe.", Dit alles hangt samen met de on mogelijkheid voor bonden, werk gevers en kabinet om tot een cen traal akkoord te komen over de toekomst van het prepensioen in Nederland. Sinds het mislukte Voorjaarsoverleg in mei houdt het kabinet vast aan doorwer ken tot 65 jaar. Zo krijgen steeds meer oudere werknemers het gevoel dat ze vliegende haast moeten maken met hun plan om eerder te stop pen. Ze vrezen dat ze anders de boot missen. Een zegsman van het ABP, het fonds voor onder meer docenten en ambtenaren, bevestigt dat er sinds het misluk te Voorjaarsoverleg veel meer mensen informeren naar de mo gelijkheid voor prepensioen. Werknemers in de kleinmetaal nemen genoegen met rond de 40 procent van hun laatst verdien de loon als zij op 55-jarige leef tijd uitstappen. In de bouw wordt dat percentage doorgaans gehaald als men met 57 jaar stopt met werken. Deeltijd Bij de pensioenfondsen bestaat het vermoeden dat werknemers een laag pensioen accepteren, maar in deeltijd blijven werken om hun inkomen aan te vullen. Voor werkgevers is dat aantrek kelijk, omdat ze voor deze rela tief dure personeelsleden dan veel minder kosten maken. GPD RIJSSEN - Medewerkers van de gemeente Rijs- sen-Holten plaatsen kunst stof kratten in de stad. De gemeente werpt 6500 krat ten in de strijd om een eind te maken aan de waterover last. Vorig jaar zomer kwam een deel van Rijssen tijdens hoosbuien een aantal keren onder water te staan. In een voormalige parkeerkelder worden de kratten op elkaar gestapeld. Daar overheen wordt een waterdoorlatend antiworteldoek gespannen. Bij hevige plensbuien stroomt het regenwater via de straat naar de krattenkel- der. Die vormt een waterbuf fer met een inhoud van 1300 kubiek meter. Het water kan vervolgens geleidelijk in de bodem wegvloeien. In to taal zijn er in Rijssen twin tig projecten om af te reke nen met de wateroverlast. De kosten bedragen vier mil joen euro. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3