PZC Brandweer hoe dan ook duurder Straks gaan de lichten aan Concurrenten Arcus blijven strijdbaar Politie België strenger tegen vrachtwagens Mjmnnammimmgm Sluis enige strandgemeente zonder polsbandjes Samenwerking Kapelle en Reimerswaal kan kostenstijging alleen iets beperken Zware benen? vermo.eide benen? Ontsierende aderen? voordeelcoupon Thé Lau opent Vlissings Straatfestival Granaat onschadelijk gemaakt Buitenlandse schelpdieren mogen Fietsers Goes weer wat veiliger Man valt van dak zeeuwse almanak Voorkeur Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. woensdag 7 juli 2004 editie Bevelanden-Tholen HERKENDE VERHUIZERS Ccntouw Rademaker verhuizingen in binnen- en buitenland piano- en vieugeltransport, aniiekvervoer Middelburg meubelopslag, overzeeverpakkingen Tel. 0118 - 626 649 Goes Burgh-Haamstede E-mail: info@caljouw-rademaker.nl 0113 - 227 062 Tel. 0111 - 650 165 dnnr Sheila van Doorsselaer SLUIS - De gemeente Sluis maakt geen gebruik van het ini tiatief van zorgverzekeraar In terpolis die polsbandjes ter be schikking stelt om te voorko men dat kinderen zoekraken op het strand. De andere Zeeuwse strandge- meenten (Vlissingen, Veere en Schouwen-Duiveland) ook niet, maar zij hebben zelf een derge lijke voorziening. De reddingsbrigade deelt vanaf zaterdag op verschillende Neder landse stranden gratis polsband jes uit. Ouders noteren op het polsbandje hun mobiele tele foonnummer, zodat ze kunnen worden gebeld als iemand hun verdwaalde kind aantreft. Op deze manier kan het kind snel met de ouders worden herenigd. Het initiatief is afkomstig van Interpolis die 60.000 polsband jes ter beschikking stelt. Op Schouwen-Duiveland wor den de polsbandjes beschikbaar gesteld door Freerunner en ma ken vele ouders er dankbaar ge bruik van. Ook in Vlissingen wordt al jaren gewerkt met de polsbandjes, die te krijgen zijn bij strandbeheer. In Veere, waar de stranden wor den beheerd door de Stichting Str andexploitatie Walcheren, heten ze 'kwijtekoterbandjes'. „Eerst waren er de zogeheten verdwaalpalen, met een bootje of een 'konijntje erop, maar dat bleek niet echt handig", zegt R. van de Weg, hoofd strandwacht van Strandexploitatie Walche ren. „Je wist dan alleen in welk gebied je moest zoeken, maar dan was het bij drukte soms nog erg lastig de ouders terug te vin den. Er waren ook polsbandjes met datzelfde figuurtje erop, maar het drukken van allemaal verschillende polsbandjes was een dure bedoening. Bijna ieder een heeft een mobiele telefoon en het blijkt in de praktijk erg handig om daar gebruik van te maken." In Sluis kent men de ac tie van de nationale reddingsbri gade in samenwerking met Inter polis niet. Een strandpaviljoen houder deelde er vorig jaar wel op eigen initiatief polsbandjes uit, maar het is niet bekend of dat een eenmalige actie betrof. door Rob Paardekam WEMELDINGE - De gemeen ten Reimerswaal en Kapelle moeten de komende jaren fors meer geld uittrekken voor de brandweer. Daar doet een even tuele samenwerking niets aan af. De kostenstijging kan wel worden beperkt door zaken sa men aan te pakken. Die boodschap kregen de raads leden uit de twee gemeenten gis teren mee tijdens een gezamen- 2 bijeenkomst in dorpshuis De Wemel in Wemeldinge. A. van Dijke van adviesbureau Van Dijke, dat in opdracht van de gemeenten onderzoek heeft gedaan naar samenwerking op het gebied van de brandweer, liet weten dat Reimerswaal en Kapelle een achterstand in heb ben te halen. Onder meer in het verlenen van gebruiksvergunnin- maar bijvoorbeeld ook op het gebied van de opleiding voor de vrijwillige brandweer mensen. Bezuinigen op de brandweerta- ken is dan ook niet aan de orde. r samen te werken kunnen de meerkosten wel beperkt wor- Zonder samenwerking be dragen de structurele jaarlijkse meerkosten voor Reimerswaal 322.000 euro en voor Kapelle 199.000 euro. Bij samenwerking is dat respectievelijk 278.000 en 174.000. Een simpel rekensom metje leert dus dat met samen werking bijna 70.000 euro per jaar bespaard kan worden. De samenwerking moet gestalte krijgen op de gebieden preven tie, pro-actie (het structureel voorkomen van onveiligheid) en preparatie (planvorming). Rei merswaal en Kapelle houden wel ieder hun eigen korps. Van Dijke liet verder weten dat Kapelle een probleem heeft om overdag genoeg vrijwilligers be schikbaar te hebben, omdat veel brandweermensen buiten de ge meente werken. Hij deed daar om de suggestie om binnen het ambtenarenkorps van de ge meente mensen beschikbaar te maken voor de brandweer. Handhaving Kapelle en Reimerswaal willen ook gaan samenwerken op het gebied van het verlenen van ver gunningen en de handhaving daarvan. Ambtenaar F. Marqui- nie deed de plannen gisteren uit de doeken. (Advertentie) Maar liefst één op de drie vrouwen ondervindt hier de alledaagse ongemakken van. ANTISTAX capsules hebben een natuurlijke oor sprong en bevatten een krachtig extract van rode wijnstokbladeren. Dit extract bevat flavonoïden, waarvan bekend is dat het goed is voor soepele aderen en dat fret de doorbloeding in de benen bevordert. ANTISTAX is ook verkrijgbaar in een verfrissende Cooling Gel. i 2 retour op Antistax JA, ik ontvang graag 2,- korting op Antistax Naam: Adres: Postcode. Plaats: E-mail: Bank-/gironummer: I II II II II II II II II I D Ja. ik wil graag op de hoogte gehouden worden over Antistax. Ik stuur deze coupon met de kassabon van een Antistax verpakking in een gesloten envelop naar Antistax 2,- korting. Postbus 8037, 1802 KA, ALKMAAR. Pnr adres slecht cén waardebon. Bij inzonding zonder kassabon, onjuist ingevulde coupon of niet gefrankeerde envelop vervalt het recht op vergoedigmg. Omcirkel het aankoopbedrag op de kassabon, b^0 0o''e '00P' ^,ri 25 juli 2004. Inzendingen na deze datum worden niet meer in 8 n9 genomen. Over deze actie kan geen correspondentie worden gevoerd. Voor meer informatie kunt u bellen met de gratis ANTISTAX informatielijn 0800-26847829 of kijk op www.antistax.nl Hij vertelde dat deze samenwer king niet primair bezuinigingen als doel heeft. Het gaat vooral om het professionaliseren van de vergunningverlening en de handhaving, zoals het Rijk dat heeft voorgeschreven. Een verplichting vanuit Den Haag is dat niet dezelfde men sen die de vergunning verlenen deze ook handhaven. Daarom willen Kapelle en Reimerswaal een scheiding aanbrengen. Detachering Beide gemeenten willen samen een facilitair bureau oprichten. De mensen die daarin gaan wer ken blijven in dienst van hun ge meente en worden bij het nieu we bureau gedetacheerd. Het is de bedoeling dat de vergunnin gen straks vanuit Reimerswaal worden verstrekt en dat de handhaving vanuit Kapelle plaatsvindt. C. Vleugel van de Kapelse partij Gemeentebelang vroeg of Kapellenaren dan voor taan naar Kruiningen moeten voor een vergunning. F. Marqui- nie moest toegeven dat dat in principe zo is. Maar spreekuren in Kapelle zouden volgens hem uitkomst kunnen bieden. Het samenwerkingsplan word de komende maanden verder uit gewerkt, waarna beide gemeen teraden in december definitief besluiten of ze per 1 januari 2005 gaan samenwerken. Pal achter het huis van Marie-Louis van der Velden in Rilland zijn kassen neergezet. foto Willem Mieras door Freek Janssen RILLAND - Ze laat foto's zien van hoe het er vroeger uitzag. „Kijk, zo uitgestrekt was het. In de winter liepen er zelfs scha pen." Nu staan er kassen op 25 meter achter haar huis aan de Middenhof in Rilland. Straks, in september, gaan de lichten aan. Marie-Louis van der Velden is in een strijd verwikkeld. Glas tuinbouwbedrijf Agrocare had beloofd dat er een groenstrook achter haar huis zou komen, in samenspraak met de bewoners. Maar overleg is er niet geweest. Het enige groen dat er nu ligt, is een lap gras en een sloot - en dat houdt geen licht tegen. „Als je ziet wat voor last ik nu al heb van de kassen aan de Nieuwe Rijksweg. Die liggen vijfhonderd meter verderop en als daar de lichten aan zijn, lo pen bij mij om twaalf uur 's nachts de kippen rond. Kun je je voorstellen wat er gebeurt als hier achter mijn huis de nacht verlichting aan is?" Ze heeft zelf al een coniferenheg geplant, om het ergste licht op te vangen. Maar ze wil ook dat Agrocare de strook beplant. „De buren zeggen dat ik me niet zo druk moet maken, maar dat kan ik niet. Ik blijf doorgaan, ik heb me er in vastgebeten." De zaak is bij de provincie neerge legd en die heeft de gemeente Reimerswaal aangespoord zich sterk te maken voor een deugde lijke groenstrook. Een woordvoerder van de ge meente legt de bal bij Agrocare: „We hebben al een paar keer ge vraagd of er begroeiing wordt geplant om het licht tegen te houden. We kunnen het bedrijf alleen maar op haar maatschap pelijke verantwoordelijkheid wijzen. Agrocare denkt er het zelfde over. Directeur Leo Ver kade: „Er komen gevelschermen in de kassen te hangen, dat zijn doeken die het licht tegenhou den. Die houden minimaal 85 procent tegen, dus van licht kun nen ze amper last hebben. Op die groenstrook laten we wat paarden grazen. Begroeiing in de hoogte hoeft helemaal niet: groen is groen, gras is ook groen." Van der Velden is het beu. „Ik ben al aan het kijken of ik wegkan. Ik heb een huis op het oog in Ossendrecht, maar dan moet ik dit huis nog kwijt kunnen en dat zal niet meeval len." Agrocare heeft al laten val len interesse te hebben in het pand. „Ze willen er werknemers in laten wonen. Ik zou het graag aan ze verkopen, maar ben bang dat ze me er maar een paar stui vers voor willen-geven." VLISSINGEN - Met een gepas sioneerde uitvoering van 'Ri- goreus' heeft popzanger Thé Lau en zijn begeleidingsband het Straatfestival Vlissingen ge opend. Nadat de Belgische band Tripoli het publiek in de muziektent op het Bellamypark had opge warmd, begon Lau aan een stevi ge set met onder meer flink wat nummers die hij heeft geschre ven voor The Scene, de band waarmee hij bekend is gewor den. Vrijwel gelijktijdig voerde de Amsterdamse theatergroep Odd Enjiears in het Dijktheater de show 'Kletter, touw, tijd en palen' op. Bij de Oranjemolen is een begin gemaakt met het pro ject De Werf dat uitmondt in de voorstelling 'Cirkels'. Daarmee wordt zondag het Straatfestival afgesloten. Wat van dag tot dag plaatsvindt op het Straatfesti val staat vandaag vermeld in de bijlage Kunst Uit. foto Ruben Oreel ANTWERPEN - De federale politie van Vlaanderen gaat vanaf vandaag strenger op treden tegen te brede vrachtwagens in de Kennedytunnel bij Antwerpen. „We gaan de teugels fors aantrekken want we zien te veel overtredingen. Vooral buiten landse truckers gaan over de schreef," zegt politiewoordvoerder H. Maes. Vanaf vandaag geldt een 'nultolerantie' te gen overtredende chauffeurs. Elke bestuur der die vanaf vandaag het verbod negeert, gaat op de bon. Het houdt verband met de werken aan de verkeersring van Antwerpen. Sinds 1 juli is de Kennedytunnel verboden voor voertui gen die breder zijn dan twee meter. Bredere trucks moeten gebruik maken van BORSSELE - Tijdens graafwerkzaamheden aan de Zee dijk bij Borssele is gisteren aan het begin van de middag een Engelse anti-tankgranaat uit de Tweede Wereldoor log gevonden. Het explosief maakte een sissend geluid. De grondwerkers sloegen groot alarm, waarna de hulp diensten snel ter plaatse waren. Ze zetten een gebied van honderd meter rond de granaat af, maar kwamen al snel tot de conclusie dat er nauwelijks gevaar dreigde, omdat het explosief een beperkte ontploffingskracht had. Om die reden werd het scheepvaartverkeer ook niet stilge legd. De bedrijven in de omgeving werden wel op de hoog te gebracht van de situatie. Om drie uur 's middags wist de Explosieven Opruimingsdienst de bom op een veilige wijze te laten ontploffen. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat ak koord met het uitzaaien en opvissen van oesters en mosse len uit Groot-Brittannië en Ierland. Het minsterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) had de ge meente als één van de belanghebbenden in de Oosterschel- deregio om advies gevraagd. Op basis van een 'deskundi- genoordeel', ziet het college geen directe belemmering, zei wethouder G. Houtekame. Wel houdt hij in de eerste plaats de telers verantwoordelijk, mochten er toch vreem de ziekten ontstaan en in extreme mate andere exoten de kop opsteken in de Oosterschelde. Dat zou grote gevolgen kunnen hebben voor het ecosysteem en daarmee voor de mosselsector. De mosselvloten van Zierikzee en Bruinisse zijn in economisch opzicht van groot belang voor Schou wen-Duiveland. Het advies aan de provincie en LNV is niet bindend. GOES - De werkzaamheden aan de 's-Gravenpolderse- weg en de kruising Westhavendijk - Geldeloozepad in Goes zijn deze week afgerond. Op de 's-Gravenpolderse- weg zijn de fiets- en voetgangersoversteekplaatsen veili ger gemaakt. Verder heeft de weg een nieuwe, stillere as- faltlaag. Ook op de kruising Westhavendijk - Geldelooze pad zijn aanpassingen gedaan om de veiligheid van het fietsverkeer beter te kunnen garanderen. Het totale pro ject kost de gemeente Goes ongeveer 220.000 euro. ARNEMUIDEN - Een 71-jarige man uit de gemeente Mid delburg is gisterochtend rond half negen van een dak ge vallen van een woning op de Veerseweg in Anremuiden. Hij was bij werkzaamheden uitgegleden. De man is ter ob servatie opgenomen in het ziekenhuis in Vlissingen door Rob Paardekam YERSEKE - Architect L. de Put ter uit Goes zegt niet onder de indruk te zijn van de ambtelijke notitie waarin zijn plannen voor Yerseke als 'lastig serieus te ne men' worden betiteld. Hij heeft goede hoop dat de gemeente raad wel zijn kant kiest. „Het is niet de gemakkelijkste weg, maar wel de beste voor Yerse ke." In de ambtelijke notitie wordt nadrukkelijk gekozen voor pro jectontwikkelaar Arcus om di- - verse ontwikkelingen in Yerse ke in gang te zetten. Arcus wil dorpshuis De Zaete slopen om op die plaats appartementen te bouwen. Verder wil Arcus de camping in de Burenpolder naar de Breedsendijk verplaatsen. De Putter heeft samen met on dernemer H. Lacor uit Yerseke een alternatief plan ingediend. Hij wil niet de recreatie, maar de industrie uit de Burenpolder weghalen om daarvoor in de plaats zo'n driehonderd wonin gen te bouwen. In de ambtelijke notitie wordt echter gesteld dat de initiatiefnemers veel te opti mistisch zijn over de financiële haalbaarheid van hun plan. „On zin", reageert De Putter. „Het plan is door ruimtelijk adviesbu reau Arcadis doorgerekend en dat komt tot de conclusie dat het haalbaar is." Risico Ook de kritiek dat driehonderd woningen te veel is voor Yerse ke wuift De Putter weg. Hij be nadrukt dat de huizen over een periode van tien jaar worden ge bouwd. Het steekt de architect dat ambtenarij voor de gemakke lijkste weg kiest door voor Ar cus te kiezen. „Ons plan is net haalbaar, terwijl dat van Arcus misschien wat gemakkelijker te realiseren is. Toch moet je af en toe een klein risico durven ne men." De Putter heeft zijn hoop nu gevestigd op de gemeente raad. „Die weet heus wel wat het beste is voor Yerseke. Amb telijk had ik het eigenlijk toch al lang opgegeven, maar ik heb de indruk dat de Reimerswaalse raad zijn oren niet zo heel erg naar de ambtenaren laat han gen." Actiegroep Ook de initiatieven van de actie groep De Zaete mö bluuv'n von den weinig gehoor. In de notitie wordt onder meer gesteld dat hun vrees dat het dorpshuis ver dwijnt uit de lucht gegrepen is. Arcus wil immers ook een dorps huis realiseren in het apparte mentengebouw. „Maar dat wil len wij absoluut niet", zegt T. Laban. „De Zaete moet blijven bestaan zoals hij nu is." Laban is ook boos dat de actie groep de notitie niet heeft ont vangen en dat ze (nog) niet is uit genodigd om haar plan volgen de week dinsdag tijdens de raadsvergadering nog eens toe te lichten, terwijl de gemeente op de eigen website meldt dat al le initiatiefnemers zijn uitgeno digd. „Het zal niet zo zijn dat al leen Arcus volgende week zijn plannen nog eens kan presente ren met allerlei mooie sheets en tekeningen", zegt ze. Laban zegt dat ook zij zal inspreken om op niet mis te verstane wijze aan te geven waarom ze de con clusies die in de notitie worden getrokken naar de prullenbak verwijst. de Liefkenshoektunnel of een lange omweg rond Antwerpen maken. De eerste dagen nadat het verbod werd inge steld, kneep de politie vaak een oogje toe en kregen overtredende chauffeurs een waar schuwing. Om de maatregel aan te kondi gen heeft het Vlaams Verkeerscentrum extra informatieborden boven de toeleiden- de snelwegen gehangen. Julius heet-ie, zo'n kereltje dat ongetwijfeld een dank baar onderwerp wordt voor deze rubriek. Sinds gisteren is hij heel erg drie. De tijd van twee is passé, ligt nu mij lenver achter hem en dat moet iedereen weten. Het passeren van de mijlpaal, met uitbundig feestgedruis, sterkt zijn zelfbewustzijn. Hij weet wat hij wil - maar voor al ook wat niet - en maakt dat indringend kenbaar. Gevraagd naar zijn culinaire voorkeuren, had hij onlangs ook een pasklaar antwoord ge reed. „Ik hou van lekker. verschijnt in alle titels van NRp Dagbladen (oplage ruim 2 ruin p.x inioffnatie over advèiterön 'iirdézeTuhriek. e-mail, naar |hfofemp,nl öV.y; NGVIJ!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31