En wat doen we met de kinderen? PZC Casper Hobbes ->K, 3 1 a. Tom Poes en het Vergeetboekje Ouders weten zich vaak geen raad als de schoolvakanties beginnen Fantast 1 recept Salade van reepjesvlees met bleekselderij woensdag 7 juli 2004 weer Zeeland: Later regen van onze redactie binnenland Vakantie betekent voor Mar got Verbrugge een forse in breuk op het gewone leven. Als kleine zelfstandige én alleen staande moeder moet ze in deze weken 's ochtends heel vroeg gaan werken, 's avonds langer doorgaan en de hele middag vrij nemen. Die middagen zijn er voor Charlie, haar dertienjari ge zoon. ..Ik ben altijd blij dat het vakan tie is, maar ook erg blij als hij weer gewoon naar school moet", zegt Margot. Want al met al is Charlie's vakantie toch lastig. „Vorige week donderdag stond ik in het pretpark Six Flags naar Charlie in de achtbaan te zwaaien toen een klant belde met een ris vragen. En zo gaat het eigenlijk elke dag." Een al ternatief heeft de moeder niet. Zomerkampen en uit logeren vindt Charlie niets. Hij wil in zijn eigen omgeving spelen en rondhangen. Tot zijn elfde ging hij nog wel drie dagen per week naar de naschoolse opvang, maar van de ene op de andere dag werd hij 'opvangmoe'. Het werd hem te kinderachtig. Margot Verbrugge is slechts een van de vele oudei's met vakantie stress. De zomervakantie is een groot probleem voor veel meer vaders en moeders, zegt Henk Boeke, redacteur van Ouders On line. „Op ons forum zie je dat ouders zich al in april druk ma ken over wat ze in de vakantie met de kinderen moeten. Voor tweeverdieners die niet zes we ken vnj kunnen nemen voor hun kind zijn er geen standaard oplossingen. Ze moeten zelf din gen verzinnen. Maar met een beetje passen en meten krijg je de weken wel vol." Opa's en oma's zijn vaak de eerst aangewezen personen om op te draven. Op de werkdagen van pa en ma worden in meer dan vijftig procent van de geval len de grootouders ingescha keld. De ene keer komt opa of oma een paar dagen in de week in huis, de andere keer gaat het grut een weekje bij de grootou ders logeren. Tot volledige tevre denheid stemt dit niet altijd. „Grootouders balen er wel eens van dat zij altijd als afvoerputje worden gebruikt", stelt Boeke. „Ze zijn vaak blij dat ze net van het gedonder af zijn met hun ei gen kinderen." Het vaak zeer prijzige alternatief is de na schoolse opvang. In principe bie den alle opvangorganisaties dit aan, meestal in of nabij de school waar het kind zit. Zo blijft het kind in de vertrouwde omgeving. „Kinderen vinden het vaak leuk. Ze kennen de lei ders en leidsters", zegt Barbara Kersten van de belangenvereni ging voor ouders in de kinderop vang Boink in Utrecht. Toch is voor veel ouders deze vorm van opvang geen optie, omdat die simpelweg niet alleen voor de vakanties is te krijgen. Je moet je kind voor een langere periode inschrijven. Om in elk geval één week te overbruggen en de rest met vakantie en oma te vullen, rest dan vaak het zomerkamp. Dergelijke kampen voor kinde ren en tieners zijn er in over vloed. Wie echt mets weet te re gelen en wat oudere kinderen heeft, hoeft zich volgens Justine Pardoen van Ouders Online niet al te veel zorgen te maken. Je kunt de kinderen gewoon thuis houden en ze hun gang laten gaan. „Ze moeten zich kunnen 'vervelen en ze moeten katten kwaad uit kunnen halen", stelt Pardoen. „Dat hoort ook bij de ontwikkeling." GPD Voor kinderen die zich tijdens de zomervakantie vervelen, zijn er altijd wel jeugdkampen te vinden in en buiten Nederland. foto Siep van Lingen/GPD De echte wereld wacht op me (brood bakken, stofzuigen, wassen, koken). Maar ik heb geen zin in de echte wereld. Ik stap dus de virtue le wereld in. De wereld van het verleden. Ik lees een boeiende Engelse verhandeling over de opstand in de Nederlanden ten tijde van de Spaanse overheersing, (www.historylearningsi- te.co.uk/revolt_of_netherlands.htm). Leuk zo'n Engels perspectief. Ik leer tot mijn ver bazing, dat de watergeuzen Den Briel opzochten op de vlucht voor een storm. Nadat Koningin Eli zabeth ze uit Engeland had geschopt. Den Briel was onverdedigd, doordat er rellen in Utrecht waren, En zo namen de watergeuzen Den Briel in. Niks heroïsch, gewoon toeval. Ik ga op zoek naar een Hollandse meester met mijn naam. Ik vind een heel creatief geslacht van dichters en schilders met een andere naam. Lijkt er wel op overigens. Ik voel het creatieve bloed stromen en weet dat ik verbonden ben met deze mensen. Ik ben een fantast. Ik zoek verder. Volgens mij was er ook nog een Marleen Blommaert geuzenleider met die naam. Ik vind hem, Jacob Blommaert. Hij was een rijke wever in Oude naarde. Nam zowaar de stad in, gooide vier ka tholieke priesters in de Schelde en was er twee maanden lang de baas. Ook met deze opstande ling weet ik me verbonden. Zeer onwaarschijn lijk overigens want ik ben katholiek, maar dat doet er nu niet toe. Mijn brein maakt een tijd- en een wereldreis en dan kun je niet op de details letten. Verder zoeken brengt me bij de Amsterdamse koopman Samuel Blommaert. Moreel gezien niet bepaald een onbesmet blazoen. Directeur van de West Indische Compagnie, die eerder bij de Verenigde Oost-Indische Compagnie frau deerde, geheimen aan de Zweden verkocht, Indi anen land aftroggelde en slaven verscheepte. Wil ik verwant zijn aan dit toonbeeld van Neder landse handelsgeest? Nee, maar wellicht ben ik het wel. Lezen over slavernij is schokkend en geschiede nis vaak met vele witte vlakken gekleurd. Ik neem me voor om naar de expositie in Middel burg te gaan: 'geboeid door het Zeeuwse slaver nijverleden'. Wat weet een mens, of laten we het persoonlijk houden, dit mens, toch weinig. Ik laat de zwarte bladzijden uit het verleden even rusten. En surf verder op kalme golven van de geschiedenis van dit krekengebied. En stuit daarbij op www.grenspalen.nl. Ik lees dat in de ze streek nog 6 grenspalen de scheiding tussen Hulster en Axeler ambacht markeren. Ze zijn maar liefst tussen de 200 en 350 jaar oud. Er moet er eentje in mijn voortuin staan zo onge veer. Dus met hond en laarzen erop uit. De ge schiedenis wacht op mij. De brandnetels ook, manshoog. Ik zie een boel paaltjes waarvan ik zeker weet dat ze geen 350 jaar oud zijn. En be land op het aangegeven punt, bocht Nieuwe Zee dijk. Ik sta te turen. De hond gaat er bij liggen, want hij voelt dat het wel even kan duren. Ik zie nergens een paal. Kom, denken. Het gat in de dijk markeert het punt waar de sluis zat. Als jij nu de grens zou markeren waar zou je de paal dan zetten? Daar is het land van Hulst en daar is het land van Axel, dus zou iedaar moeten staan. En ja hoor mijn oog ontwaart het blok steen. Uitgelaten dans ik om de steen ondertus sen de brandnetels er omheen plat trappend. Drie fietsers, die passeren kijken vreemd als ik uitgelaten 'hallo' roep. Hebbes, mijn vingers voe len de letters HULST AMB en AXEL AMB. Zon der enige kennis van zaken schat ik dat de*paal er 250 jaar staat. Te wachten om gevonden te worden door mij. En zo ben ik via grote schil ders en poëten, meedogenloze calvinisten, woud- en watergeuzen, geslepen immorele koop lieden toch weer terug op mijn dijk. Terug in de werkelijke wereld. Stofzuigen, morgen mis schien. puzzel Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Zitmeubel; 2. gereed; 3. haarkleur; 4. lijst; 5. beddengoed; 6. schenker; 7 permissie hebben; 8. koel; 9. dag blad; 10. gehoorzaam; 11. tennis- term; 12. huisdier; 13. verf; 14. bevlieging. Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk eeh woord te vormen. 1 S H T O E E T L 2 K L I A A S R G 3 E B L M A O N D 4 K A K D E K E R 5 L L A IJ K E N K 6 G E E V R E E R 7 E M O N G S E N 8 F T R I A S A T 9 T K E R A R N T 10 Z E O G E T E R 11 E L N O V D E A 12 H N O E N D E N 13 H L U A I K S G 14 R E A G E Z N Horizontaal: 1. Nogal wat lek kers zo'n dubbele bekeuring! (6); 7. Wordt aangeslagen of inge drukt voor het onderzoek (5); 8. Jongen bij een zwijn op de thee (5); 9. Grillige mensen hebben ze om te genezen(5); 10. Drank van Engelse bloem (4); 11. Tegen die vrucht zegt vader geen nee (6); 12. Met vier trappers voor twee trappers (6). Verticaal: 2. Domme mensen zijn runderen (5); 3. Danskleding (6); 4. Kleiner dan een ontken ning ter bevestiging (6); 5. Een mooie vrouw is er kapot van (4); 6. Gevat, is dat duidelijk? (8); 10. Daardoor zie je de buitenwereld, schat! (4); 11. Hoofddeksel van slechte kwaliteit (3). Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen. De cijfers kunnen variëren van 0 t/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 m de code voor. Oplossing van gisteren: Anagram: 1. raam-maart-matras 2. raak-kraan-orkaan 3. deel-leeds-elders 4. tael-later-dartel 5. deen-einde-einder 6. laag-egaal-regaal f 7. toer-otter-toeter 8. krat-raket-aftrek 9. echt-recht-achter 10. sate-aster-laster Eindoplossing: MOEDERTAAL Cryptogram: Horizontaal: 4. Bandplooi; 6. narrenpak; 8. klikker; 9. deels; 10. kap. Verticaal: 1. Kanaalweg; 2. spie; 3. lomperik; 5. inktmop; 7. rekel. Competitie: 32 teams Hij voegde de daad bij het woord, en even later was hij reeds op weg. Hij was echter niet de enige, die over de an ders zo stille weg naar Bonunelstein raasde. De politiejeep volgde hem en achteraan was de dienstauto van de burge meester waarneembaar. Bulle Bas had hem namelijk ge waarschuwd dat heer Bommel gevonden was, en omdat de magistraat zich zorgen maakte over het vinden van het ver geetboekje, haastte hij zich verzenuwd ter plaatse. Ze troffen het, want toen ze bij de voordeur aankwamen, trad heer Ollie juist op het bordes. Een bad en een voed zaam ontbijt hadden hem verkwikt, en hij begroette zijn be zoekers dan ook met een stralende glimlach. Maar daar had den ze geen tijd voor. „Wat is het nieuws?" vroeg Argus. nat moeten ne A*- ui poen^ nekpijnen pe auto nooit uit pe greppel. zullen ne verbaabp poen en ze66en pat pe auto uit zizhzelf hierheen IS 6er0u7? MISSCHIEN trappen mam en fat erin. Hans Belterman Het in reepjes gesneden vlees van rund, lam of varken leent zich goed voor roerbakgerechten. Je kunt het reep jesvlees ook eerst in een lichte bouillon gaar maken en eventueel tot verder ge bruik in de diepvries opslaan. De salade van vandaag is er een voor op brood. Maaltijdsalade voor 3 - 4 personen: 300 - 400 gram reepjesvlees; 2 tablet ten voor vleesbouillon; 1 laurierblaad je; 4 - 5 bleekselderijstengels; 1 grote of 2 kleinere friszure appels, zoals Granny Smith, vruchtvlees in smalle reepjes gesneden of grof geraspt; 2 middelgrote zoetzure augurken in smalle reepjes gesneden of grof ge raspt; 2-3 gesnipperde bosuitjes; 1 el.(kruiden)azijn; zout; witte peper uit de molen; 1/2 tl. Zaanse mosterd; 4 el. (zonnebloem)olie; ca. 50 gram botersla, in kleine stukjes; 2 hard ge kookte eieren; 12 sneetjes volkoren brood; ca. 75 gram boter; 2 el. fijnge hakte (blad)peterselie. Breng 1 1/2 liter water aan de kook en laat de bouillontabletten erin oplossen. Voeg het vlees en het laurierblaadje toe en houd alles 12-15 minuten tegen de kook aan. Schuim het oppervlak van het water enkele malen af. Laat het gare reepjes vlees uitlekken en afkoelen. Zeef de ach tergebleven bouillon en breng het op nieuw aan de kook. Maak de bleekselderijstengels schoon en snijd ze in smalle reepjes. Kook de reep jes 4 - 5 minuten in de gezeefde bouillon. Laat de reepjes daarna uitlekken en afkoe len. Vooruitzichten weer donderdag vrijdag zaterdag «A zondag max. 20° 19° 19° 19° min. 13° 13° 12° 13° wind ZW 5 W 5 W 4 ZW 4 Zon O vandaag op 5.36 onder 22.C Maan vandaag op 0.42 onder 11,411 Nautisch bericht De oostenwind is vrij krachtig tot krachtig, later windkracht 6. Tegen de avond volgt regen met matige zichten. Waterstanden „Waarheen bent u ontvoerd? Waar zijn de vergeten zaken?" „Wacht even!" riep de burgemeester op de achtergrond. „Niets zeggen. Bommel! Ik dring aan op terughouding. In lichtingen alleen aan de overheid!" „Juist!" vulde de commissaris aan. „Maar ik wil weten, waar de spion is, die je ontvoerd heeft." „Dat is een heel verhaal", zei heer Ollie. „Maar ik nodig u allemaal uit voor een eenvoudige maaltijd vanavond. Dan zal ik alles vertellen. Nu moet ik eerst even deze vergeten zaken uit de doeken doen." Hij hief een geruite buidel om hoog en wees er trots op. „Die heb ik met levensgevaar kun nen redden", besloot hij. „De andere waren niet zo belang rijk, als u begrijpt wat ik bedoel." door Bill Watterson Schep in een grote kom het koud gewor den vlees, bleekselderij, appel, augurken en bosuitjes door elkaar. Maak de dres sing door azijn te vermengen met wat zout, peper en mosterd. Blijf zolang roe ren tot het zout is opgelost. Klop er daar na de olie door. Schenk de dressing over de inhoud van de kom en schep alles enkele malen om. Plaats de kom, afgedekt met plastic folie een uurtje in de koelkast. Schep de salade van tijd tot tijd even om. Presentatie: schik op elk groot bord 3 of 4 sneetjes beboterd brood. Beleg de snee tjes met slablaadjes en schep er in het midden de salade op. Bestrooi de salades met peterselie. Garneer de gerechten met in plakjes gesneden hard gekookte eie ren. woensdag Hoog water Laag water 7 juli uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 6.29 237 18.51 214 0.36 234 12.46 Terneuzen 6.45 261 19.11 238 1.00 246 13.08 Cadzand 6.00 230 18.28 205 0.10 227 12.18 Roompot Buiten 6.25 176 18.49 153 0.15 172 12.24 Roompot Binnen 7.56 150 19.59 132 1.35 157 14.05 Zierikzee 8.15 174 20.25 151 2.00 177 14.20 Krammersl. West 8.26 192 20.41 167 1.56 182 14.05 Hansweert 7.25 275 19.48 247 1.25 261 13.36 Stavenisse/Yers. 8.16 182 20.26 160 1.56 178 14.17 donderdag Hoog water Laag water 8 juli uur cm uur cm uur cm uur cr Vlissingen 7.26 220 19.41 201 1.19 227 13.36 Terneuzen 7.46 244 20.06 225 1.46 238 13.56 ij Cadzand 6.55 212 19.19 192 1.00 219 13.10 i Roompot Buiten 7.35 165 19.44 145 1.14 170 13.40 j Roompot Binnen 8.39 141 20.56 127 2.36 158 14.55 Zierikzee 9.02 165 21.15 146 2.48 177 15.05 Krammersl. West 9.11 182 21.21 162 2.40 183 14.55 '1 Hansweert 8.16 261 20.35 236 2.12 255 14.19 Stavenisse/Yers. 9.00 173 21.16 155 2.40 179 15.06 I— Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O Sarrergesiek) front matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Toonder Studio's MISSZHIÊN hebben ze het niet een5 in pe6atenal5 ne 6en00nnik5ze&6en.nat £0ep,ik probeer pe kaart uit het pa9hb0arp- ka9tjete Het aangenaam zomerse weer van Door: Reinout van den Bor gisteren met veel zon en eindelijk weer eens wat hogere temperaturen krijgt de komende dagen gee* vervolg. Later vanmiddag al begint het in Zeeland vanuit hetzuide* flink te regenen en vanaf morgen wordt opnieuw wisselvallig wee met buien verwacht. Verantwoordelijk voor de weersverandering is een lagedrukgebied dat over Frankrijk dichterbij komt. Er vooruit steekt vandaag een straffe oostelijke wind op, die op de Zeeuwse wateren vrij krachtig, later meest krachtig wordt, een windkrachtS tot 6. Omdat het hierbij om een aflandige wind gaat, moeten wate sporters vooral op zee oppassen. Verder laat eerst de zon zich nog zien, maar wordt het aandeel hoge bewolking al wel groter. In de tweede helft van de middag bereikt een regengebied vanuit B onze omgeving en vooral vanavond wordt veel regen verwacht. De kans is niet denkbeeldig dat de regenhoeveelheden tot boven 20 millimeter zullen oplopen. Bij dit alles wordt het vandaag nog wel een keer vrij warm. De tempe raturen komen vanmiddag uit op waarden van zo'n 22 of 23 graden. Morgen en de dagen »rij warm daarna komt het lagedrukge bied geleidelijk boven het zui den van Scandinavië en de Noordzee terecht. De wind in onze omgeving gaat opnieuw uit richtingen tussen west en zuidwest waaien en is mees tentijds matig of vrij krachtig. Daarbij wisselen zon en stapel wolken elkaar af en vallen van tijd tot tijd regen- en onweers buien. De temperaturen gaan bij dit alles terug naar een niveau van rond 19 graden en liggen daarmee steeds bene den normaal. Europa: Modderpoelen Kampeerders in Frankrijk en de Alpen hebben al heel watregtf water over zich heen gekregen, maar vandaag wordt de nattig heid nog heviger. Met name in het westen en noorden van Frankrijk zal menige camping tot een modderpoel verworden. Daarentegen zijn stoffige en droge vlaktes voorlopig te vinden1" Italië, Griekenland en Turkije. Het is er zonnig en warm met maxima tussen 28 en 33 graden. De hitte in Spanje en Portug^ lijkt voorbij te zijn. Was het in Madrid afgelopen maandag nog ruim 36 graden, vanmiddag is het een stuk minder heet met2' graden. De koelste lucht bevindt zich in Scandinavië; overdag» het er ongeveer 15 tot 19 graden. Vanaf morgen zal het er een tweetal dagen hard gaan regenen. '10O VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG 7 M1®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 2