EEUWSE COURAN NMa doet inval bij Delta 150% ur#> Advocaat stapt op bij Oranje ©ndernemer kortiiucI iqur.de france Ravage op stormvloedkering ■fe. Meer geld voor witte scholen Maal meer uit je huis... Energiebedrijven verdacht van prijsafspraken Remmen van ramptruck waren versleten President van Oostenrijk dood Klaar voor gevecht tegen fraude Edwards tweede man Kerry in VS Csaba Fehér naar PSV mmmmm F riPnrirn< r 21° 4» 13° 06 Eerst nog zon Eerst nog zon, vanmiddag meer bewol king, later gevolgd door flink wat regen. Straffe oostenwind. Maxima 21 graden. 246e jaargang no. 158 woensdag 7 juli 2004 los nummer 1,20 Ouderen naar Zomerschool internet: www.pzc.nl ■■■■■■Mi DEN HAAG - Voor het toeken nen van extra geld voor achter standsleerlingen doet het onder scheid tussen zwarte en witte ba sisscholen er niet meer toe. Al leen het opleidingsniveau van de ouders is nog van belang. Dit betekent dat er meer geld naar witte scholen gaat. Dat staat in een voorstel van on derwijsminister Van der Hóe- ven. Nog eens zeshonderd scho len kunnen een beroep doen op geld voor leerlingen die met een achterstand op school komen. Nu zijn dat er 2800. Voor de ge hele regeling is een kleine 300 miljoen euro beschikbaar. Nu krijgt een basisschool met veel allochtone leerlingen wier ouders bovendien slecht zijn op geleid, bijna tweemaal zoveel geld als een doorsnee school. Straks kunnen scholen alleen nog extra geld krijgen als de ouders van de achterstandsleer lingen laag opgeleid zijn. Voor leerlingen met de slechtst opge leide ouders is er meer geld dan voor scholieren die van huis uit iets meer hebben meegekregen. Onderwijsbond CNV ziet de plannen als een verkapte bezui niging, maar vindt het wel een goede zaak dat de afkomst van een leerling niet meer meetelt. „Nu gaat er ook meer geld naar het wegwerken van achterstan den op plattelandsscholen," zegt een woordvoerder. Volgen het Sociaal en Cultureel Planbureau zitten ook op veel witte scholen in het noorden, van het land en Zeeland leerlin gen die niet goed mee kunnen komen. Zij kwamen vaak niet in aanmerking voor extra geld om dat dat vooral naar zwarte scho- ïenging. ANP (Advertetitie) Hogazon door Maurits Sep MIDDELBURG - Delta in Mid delburg wordt verdacht van ge heime afspraken met andere energiebedrijven. De Nederland se Mededingingsautoriteit (NMa) onderzoekt de admini stratie van zowel Delta als Ene- co, Essent en Nuon. De NMa heeft gisteren bij alle vier een in val gedaan. De NMa heeft 'een redelijk ver moeden' dat de energiebedrij ven de mededingingswet overtre den. Hoe de verdenking precies luidt, is niet bekendgemaakt. Volgens NMa-woordvoerster S. Bierling kan het gaan om prijsafspraken, afspraken over marktposities of machtsmis bruik. Het onderzoek is mede ge baseerd op 'signalen uit de bui tenwereld'. Geen van de energiebedrijven wil inhoudelijk reageren op de inval van de NMa. „Wij weten ook niet wat ze zoeken", zegt M. van Zuilen van Delta. Zij wil evenmin vertellen op welke afde ling binnen het bedrijf het on derzoek cle aandacht richt. Ook de NMa laat daarover niets los. De onderzoekers hebben zich bij Delta in elk geval verdiept in de activiteiten op de markt voor grote bedrijven. De grootver bruikers klagen al langer over de stroomprijzen, die twintig procent hoger zouden zijn dan in het buitenland. De NMa wil niet zeggen of het onderzoek verband houdt met de liberalisering van de energie markt voor kleinverbruikers per 1 juli. „Maar het is niet voor niets dat we pas na 1 juli zijn binnengevallen", stelt Bierling. „Misstanden in die markt kun nen nu worden meegenomen." Vragen PvdA-Kamerlid F. Crone heeft vragen gesteld aan minister Brinkhorst van Economische Za ken. Hij wil weten of de inval te maken heeft het verdelen van de •markt door de grote energiebe drijven. „Mensen kunnen voor het eerst switchen van energiele verancier, dus ze hebben recht op helderheid." Hij heeft de af gelopen jaren vaker gewaar schuwd voor prijsafspraken zo dra de energiemarkt geliberali seerd zou worden. De Consumentenbond vindt dat consumenten gecompenseerd moeten worden als de energiebe drijven de prijs voor stroom kunstmatig hoog houden door onderlinge afspraken. Zij heeft geen klacht ingediend bij de NMa tegen de energiebedrijven. Wel is het de Consumentenbond opgevallen dat stroomleveran- ciers geen klanten hebben ge worven buiten hun eigen werk gebied. Op de dag van de libera lisering van de energiemarkt werd bekend dat landelijk 150.000 van de zeven miljoen huishoudens zijn overgestapt naar een andere leverancier. Del ta is minder dan 500 van de 180.000 klanten kwijtgeraakt. De inval bij Delta vond rond tien uur plaats. Het bedrijf riep het personeel op alle medewer king te verlenen aan de onder zoekers, pagina 15 medewerkers Delta reageren laconiek info@hogazon.nl - www.hogazon.nl T. 0113 568800 - F. 0113 568801 Schouwersweg 5 - 4451 HS Heinkenszand KERKRADE - De remvoeringen van de vrachtwagen, die ander halve week geleden een winkel in Kerkrade binnenreed, waren volledig versleten. Dat blijkt vol gens het Openbaar Ministerie (OM) in het Duitse Detmold uit önderzoek naar de technische staat van de vrachtwagen. Dat meldde de WDR-televisie gister avond. De Maastrichtse persofficier van justitie A. Rogier zei het be richt formeel nog niet te kunnen bevestigen. Wel zei ze dat het OM in Maastricht een rechts hulpverzoek aan de Duitse justi tie heeft gedaan voor een straf rechtelijk onderzoek bij de eige naar van de verongelukte vracht wagen. Justitie is volgens het OM in Detmold al begonnen met een strafrechtelijk onder zoek tegen deze verantwoordelij ke firma uit Bad Salzuflen. Bij het ongeval in Kerkrade kwamen drie mensen, onder wie de chauffeur van de vrachtwa gen, om het leven. De verongelukte vrachtwagen was in april nog door de keuring gekomen. Hoe cle remmen dan 'Qzo'n korte tijd afgesleten kon den zijn, is nog een raadsel. Jus titie onderzoekt ook of de keu ring wel volgens het boekje is verlopen. ANP De politie vermoedt dat een verkeerde inhaalmanoeuvre de oorzaak is van het fatale ongeval op de stormvloedkering. door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Bij een frontale bot sing op de stormvloedkering ter hoogte van de Banjaard is gistermiddag de be stuurder van een Belgische personenauto om het leven gekomen. De bestuurder van de andere auto, een 33-jarige man uit de gemeente Noord-Be veland, raakte bij het ongeluk ernstig ge wond. De politie had de identiteit van de ter plaatse overleden automobilist gistera vond nog niet vast kunnen stellen. Het ongeluk gebeurde om tien voor drie op de weg over de stormvloedkering. De bestuurder van de Belgische auto reed in de richting van Burgh-Haamstede. De po litie vermoedt dat hij bij een inhaalma noeuvre frontaal op de auto van een 33-jarige man uit Noorcl-Beveland is ge botst. De laatste raakte bekneld in zijn voertuig en moest door de brandweer worden bevrijd. De zwaargewonde man werd door de be manning van de trauma-helikopter gesta biliseerd waarna hij per ambulance on der politiebegeleiding naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam werd ver- WENEN - De Oostenrijke presi dent Thomas Klestil is gistera vond laat overleden. Klestil werd 71 jaar. Zijn overlij den kwam niet onverwacht. Gis ter meldde zijn familie al dat Klestil vocht voor zijn leven. De toestand van Klestil, die maan dag een hartstilstand kreeg, ver slechterde daarop met het uur. Klestil zou morgen plaatsmaken voor Heinz Fischer, die in april de Oostenrijkse presidentsver kiezingen won. Bondskanselier Schüssel neemt de taken van de president waar. ANP (Advertentie) Vandaag wordt bij u bezorgd: fl INFORMATIEBLAD VOOR ONDERNEMERS IN ZUIDWEST-NEDERLAND Heeft u de Ondernemer niet ontvangen? Bel gratis met Lezersservice: 0800 - 0235444 van onze sportredactie ZEIST - Dick Advocaat is niet langer bondscoach van het Ne derlands elftal. Hoewel met het halen van de halve finale op het EK volgens de KNVB de sportie ve doelstellingen zijn gehaald, ziet de trainer zelf onvoldoende basis om zijn contract uit te die nen. Hij zou aanvankelijk bonds coach zijn tot en met het WK van 2006 in Duitsland. Het vertrek van Advocaat werd algemeen verwacht na de harde kritiek op zijn functioneren tij dens het EK in Portugal. In het bijzonder werd hem één wissel kwalijk genomen, die van Arjen Robben in de wedstrijd tegen Tsjechië. De negatieve berichtge ving in de media, de snijdende kritiek van analisten op televi sie en de negatieve kwalificaties die ook onder de Nederlandse bevolking leefden, zorgden voor een sfeer die hem al tijdens het EK deed verzuchten dat de lol er wel af was. „Kritiek hoort bij dit vak", zei Advocaat tijdens het toernooi in Portgugal. „Je weet als bonds coach dat je' daarmee rekening moet houden. Maar je verwacht niet dat mensen je proberen ka pot te maken. Ik lees al een aan tal dagen geen kranten meer en ik kijk niet meer naar de televi sie. Maar in mijn omgeving hoor ik toch wat er allemaal over mij wordt gezegd en geschreven. De mensen die dat doen, zouden moeten begrijpen dat er voor mij na het EK ook nog een leven is." Over de opvolging van Advo caat doet Henk Kesler, direc- Dick Advocaat ziet voor zichzelf geen toekomst meer bij het Neder lands elftal. foto Frank Augstein/AP r Paul van Buitenen, de man die een kruistocht voert tegen alles wat binnen de Europese Unie naar verspilling en fraude riekt, en daarmee bij de verkiezingen in Neder land twee zetels in de wacht sleepte, is vast van plan de komende vijf jaar het Europees parle ment als actieplatform te gebruiken. De Democratische presidentskandidaat John Kerry heeft John Edwards (51) gekozen als 'running mate'. Vier jaar geleden zag Edwards de kandidatuur voor het vice-president- schap nog aan zijn neus voorbijgaan, maar nu is het raak voor de sena- J\ tor. Csaba Fehér gaat naar PSV. De Hongaarse speler tekende gisteren een contract voor vier jaar. PSV neemt Fehér over van NAC. Ook Feyenoord was geïnteresseerd in de speler. NAC-directeur Theo Mommers noemde het vertrek van Fehér sportief een slechte zaak. - jj „Maar in financieel opzicht wel goed." Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 14, 15 en 17; Sport: 18, 19, 20 en 21; Kunst: 23, 24, 25; Uit: 27 en 29. (Advertentie) foto Dirk-Jan Gjeltema voerd. De weg over de stormvloedkering was uren gestremd. De weg werd in bei de richtingen afgezet voor het landen van de traumahelikopter en opruimen van het wegdek. Rond zes uur werd de weg weer vrijgegeven. Getuigen van het ongeval wordt verzocht zich bij de politie te melden op het poli tiebureau in Serooskerke (W) of via tele foonnummer 0900-8844. LUMDIA RUIMT OP: (Advertentie) teur betaald voetbal, geen mede delingen. Hij zegt wel dat het de bedoeling is vóór 18 augustus, als Oranje tegen Zweden oefent, een nieuwe bondscoach aan te stellen. Verder zegt Kesler dat het contract van assis- tent-bondscoach Wim van Iiane- gem nu ook wordt ontbonden. Of Van Hanegem terugkeert bij de KNVB in dezelfde of een an dere functie, is onderwerp van gesprek, aldus Kesler. Dat hij bondscoach wordt, acht Kesler uitgesloten. „Hij staat zeker niet bovenaan." Advocaat nam de scepter bij Oranje in januari 2002 over van Louis van Gaal, die kort daar voor zijn functie bij de KNVB had neergelegd. De kleine Hage naar was, samen met een eerde re periode als bondscoach tus sen 1992 en 1994, in totaal 55 keer coach van Oranje, een re cord dat hij dit EK bereikte. Advocaat was niet bereikbaar voor een reactie. GPD pagina 19 advocaat beschadigd en gekrenkt natuurlijk wil Co bondscoach worden Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn Ipostjbankrekeningnummer Ik goef daarbij óónmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes PZC bv gaat zorgvuldig or treft u nadere informatie r 9t persoonsgegevens. In de colofon 711688"555530 Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,45). per kwartaal met automa tische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 3e ETAPPE ALG. KLASSEMENT )e Groot 0.30 zie ook pagina 18 en 19 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.p70.nl I.Nazon 4.36.45 2. Zabel z.t. I 3. McEwen z.t. 27. Vierhouten z.t. 1McEwen (foto) 2. Cancellara 3. Voigt 13.42.34 0.01 0.09 i De papieren wereld van Ennio Marchetto Didgeridoo- in Vlissingen f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1