PZC Advocaat beschadigd en gekrenkt Klopjacht in de hel na van klimmer Mayo Het drama van Tom Boonen Natuurlijk wil Co bondscoach worden 19 Bondscoach voldoet aan verwachtingen, maar haakt af Wauters maakt flinke smak Italiaan Velo breekt sleutelbeen Sterren bezoeken Armstrong Iedereen heeft evenveel geleden Hincapie was in zijn element US Postal sluit de rij in tijdrit woensdag 7 juli 2004 Lippmann ZEIST - Dick Advocaat heeft de in de ring geworpen, door de vele kri op zijn functioneren als bondscoach verlaat Dick Advo caat eerder dan hem lief is het elftal. De tot voor zo strijdbare oefenmeester met een plaats bij de vier op de Europese titel- drijd aan de verwachtingen. Ge en beschadigd als hij is, de trainer onvoldoende ba zijn tot de eindronde van de jtoeldtitelstrijd in 2006 lopen- Ie,contract uit te dienen. bondscoach met de meeste in achter zijn naam zou na zijn tweede ambtster mijn met opgeheven hoofd moe ten kunnen verlaten. Met nage- dezelfde spelersgroep als voorganger Louis van Gaal hij het Neder- ands elftal voor het gemiste ,VK van twee jaar eerder in Ja- In tegenstel- tot grote landen als Italië, Spanje, Frankrijk en Duitsland haalde Oranje wel de ialve finale op het EK. hersteld van alle com- notie rond zijn persoon zal Ad- ook beseffen dat hij met ^beschikbare spelers in Portu- 13! misschien wel een optimaal heeft gehaald. De wilde echter meer. liefst had hij in de aanloop ;an het WK in 2006 aan een iietiw Nederlands elftal ge En wie weet wat er in van 2006 in Duitsland mogelijk was geweest, stopt er echter mee. Iet plezier is weg. Sinds het be ta van zijn tweede regeerperio- stelde de bondscoach zich op tegen de media, las, hoorde en zag al ts. Ook het kleinste beetje kri- ïekop zijn persoon liet hij zei onbeantwoord. De bonds- was een vechter, een bij- ertjeen had lange tijd de resul- atenmee. Onderzijn leiding stelde het Ne elftal zich zo'n beetje kandidaat voor de titel wereld- Na Frank Rijkaard en Louis van Gaal dient ook Dick Advocaat zijn contract bij de KNVB niet uit. kampioen oefenwedstrijden. De twee belangrijkste kwalificatie duels met Tsjechië leverden ech ter slechts één puntje op. Syste men en spelers wisselden elkaar in hoog tempo af. Vleugelspit sen of toch maar de ruit op het middenveld? Wel Kluivert en Van Nistelrooij of liever één cen trumspits? Tijdens de cruciale tweede wedstrijd in de beslissen de EK-kwalificatie koos de vaak behoudende Advocaat te gen Schotland eindelijk voor de aanval. Oranje won met maar liefst 6-0, maar de zoektocht van de bondscoach naar de meest ideale formatie duurde voort tot aan de tweede wed strijd op hej EK tegen Tsjechië. De steeds luider bekritiseerde Advocaat koos bij een gebrek aan alternatieven alsnog voor een speelwijze met buitenspe lers. Oranje speelde vervolgens de beste wedstrijd van het toer nooi. Maar Advocaat pleegde daarin wel de meest besproken wissel uit zijn loopbaan. Bij een voorsprong van 2-1 verving hij uitblinker Robben voor extra middenvelder Bosvelt. Hakblok Oranje verloor alsnog (2-3) en het hoofd van Advocaat lag op het hakblok. Niet alleen journa listen; columnisten, trainers en andere deskundigen lieten van zich horen. Het hele Nederland se volk riep om zijn vertrek. In alle woede en teleurstelling ontbrak vaak de nuance in de kritiek. In vele gevallen bleef on belicht dat het toch ook wel veel over de kracht van het Neder lands elftal zegt dat de ploeg na één wissel helemaal van slag kan zijn. Advocaat bleef echter de schuldige. Hij was de Kop van Jut. Hij werd uitgefloten en verketterd. Moegestreden en gebroken boog Advocaat voor alle kritiek. De straatvechter miste de kracht foto Frank Augstein/AP om nog verder te strijden. Hij voelde zich eenzaam en versla gen. Op een persconferentie blonken zelfs tranen in zijn ogen. Hij wilde opgeven. Man moedig hervatte hij nog zijn ta ken op het EK. Letland en Zwe den werden verslagen. De laat ste tegenstander zelfs met straf schoppen. Ver na de nederlaag tegen Portugal nam Advocaat de beslissing die hij in zijn hoofd al lang had genomen. Hij gaat iets anders doen. ANP WASQUEHAL - De medische staf van de Rabobank had gisteren heel wat helend werk op te knappen. De Belg Mare Wauters smakte ruim tien kilometer voor de streep in Wasquehal tegen het asfalt. Met een van pijn vertrokken gezicht kwam hij in de groep met Mayo over de finish. „Ik zag een obstakel op de weg", vertelde hij „wilde het ontwijken, maar werd van achte ren aangereden." Hij liep schade op aan schouder, heup en knie. Mogelijk was zijn ploeggenoot Michael Rasmus sen degene geweest die hem had aangetikt. Ook de Deen ging tegen de grond, maar er geen lichamelijke schade aan over. Hij werd door Bram de Groot en Karsten Kroon teruggebracht naar de eerste groep. Dat extra klusje kon er nog wel bij voor De Groot die 160 kilometer op kop had gereden met de Duitser Jens Voigt. „Hij ging voor het geel, ik voor de ritzege." Volgens Rabobank zal Wauters vandaag gewoon starten. ANP WASQUEHAL - De Italiaanse wielrenner Marco Velo liep gisteren in de derde etappe van de Ronde van Frank rijk een sleutelbeenbreuk op door een valpartij. De ren ner werd naar een ziekenhuis afgevoerd. Velo was betrok ken bij een valpartij in het peloton na 144 kilometer. Hij is de vierde uitvaller in de Tour. De Franse renner Fre deric Bessy uit de Cofidis-ploeg kwam gistermorgen niet meer aan de start. De reden van zijn afmelding was een knieblessure die hij maandag in de tweede etappe opliep bij een van de vele valpartijen. ANP WASQUEHAL - Lance Armstrong kreeg gisteren bij de start van de derde etappe in de Tour een beroemd koppel op bezoek. Rockartiest Ben Harper en actrice Laura Dern kwamen, in gezelschap van Armstrongs vriendin Sheryl Crow, een kijkje nemen bij de bus van US Postal. Het tweetal was onder de indruk van het Tourcircus. „On gelooflijk, dit heb ik nog nooit meegemaakt", zei Dern, be roemd geworden in films als Wild at Heart en Jurassic Park. ANP WASQUEHAL - De dag voor de ploegentijdrit doen de ploegen van de tijdrijders het doorgaans rustig aan. Voor één keer was dat gisteren niet het geval. Volgens Johan Bruyneel (US Postal) zal de etappe van gisteren dan ook geen effect hebben op de uitslag van vandaag „We heb ben allemaal evenveel werk verzet. Want of je nu hard moet rijden op kop van de eerste groep, of moet jagen in de tweede groep, dat maakt weinig verschil." GPD WASQUEHAL - George Hincapie was in zijn element op de twee kasseistroken, die het koersverloop van de etappe van Waterloo naar Wasquehal bepaalden. Samen met Eki- mov reed hij het hele peloton aan gort. „Het was mijn be doeling de schade nog veel groter te maken, maar door de tegenwind lukte dat niet helemaal.", zei hij na afloop. „Want het was uiteraard belangrijk om Mayo seconden te laten verliezen." GPD door Henri van der Steen DEN HAAG - Co Adriaanse wil wel bondscoach worden („Iede re coach wil dat, het is een eer"), maar stelt tegelijkertijd vast dat de man die hem moet aannemen de verkeerde is. „Het is vreemd dat de KNVB geen technisch directeur heeft. Het aanstellen van een bondscoach is de meest essentiële beslissing die er is, als het om het Neder lands elftal gaat." Henk Kesler is directeur voetbal van de KNVB, ex-advocaat, een ervaren voetbalbestuurder, geen voetbalexpert. Hij beslist in naam wie de nieuwe bonds coach wordt, al zal Kesler zich breed laten adviseren en zijn keuze ook voorleggen aan de Raad van Commissarissen. Adriaanse meent dat een club, maar ook de voetbalbond zelf, een gespecialiseerde voetbaldi recteur moet hebben. „Ik zie niet voor niets zo vaak de ver keerde coach bij een club of de goeie coach op het verkeerde mo ment. Een voetbaldirecteur WASQUEHAL - Euskaltel, de grote verliezer van de rit naar Wasquehal, is vandaag de eerste ploeg die van start gaat in de ploegentijdrit, de vierde etappe van de Tour de France. De Spaanse ploeg staat laatste in het ploegenklassement en moet daarom als eerste op weg van Cambrai naar Arras', over een afstand van 64,5 kilometer. In de ploegentijdrit zijn slechts bonificaties te verdienen, de werkelijke verschillen gelden niet. De nummer twee verliest twin tig seconden op de winnaar, tot en met de vijftiende ploeg komt daar steeds tien seconden boven op. Vanaf de zestiende plaats wordt dat vijf seconden, waar door de 21e en laatste ploeg maximaal drie minuten kan ver liezen. Starttijden belangrijkste ploe gen: 14.15 uur: Euskaltel, 15.30: T-Mobile, 15.35: Rabobank, 15.40: Phonak, 15.45. CSC, 15.50: Fassa Bortolo, 15.55: US Postal. ANP moet weet hebben van het soort voetbal dat je wilt gaan spelen en daar het goede type coach bij zoeken. En dan moet die coach passen bij de cultuur." De coach van AZ, afgelopen mei gekozen tot de beste coach van het seizoen 2003-2004, kent Henk Kesler niet persoonlijk. „Hij zal als manager of bestuur der heel kundig zijn, maar hij heeft niet de voetbal know-how. Succes begint bij een goeie orga nisatie." Kesler wil nog geen en kele mededeling doen over de opvolging van Advocaat, afge zien dan van de al bekende stel ling dat Willem van Hanegem geen kandidaat is. „Van Hane gem komt in de wachtkamer te recht, Mocht het zo zijn, dat de nieuwe bondscoach hem als as sistent wil, dan gaan we met Wil lem praten." Jan Reker, directeur van de trai nervakbond CBV, is het met Kes ler eens dat de pers medeschul dig is aan het vertrek van Advo caat. „Er is een verschrikkelijke hetze gevoerd, die Dick ook wel over zichzelf heeft afgeroepen, door steeds maar te reageren op de kritiek. 'Laat ze toch lullen' heb ik hem in april nog gezegd." Reker zou het 'zeer triest' vin den als de opvolger van Advo caat een buitenlander is. „Als Nederland zou spelen als Grie kenland, met alle respect voor Rehhagel, zou het snel afgelo pen zijn met het voetbal." Pi kant is dat Adriaanse - die on langs in een enquête van RTL4 liefst 32 procent van de stem men kreeg op de vraag wie de nieuwe bondscoach moet wor den - geen lid is van de CBV. Reker zegt dat Adriaanse is ge royeerd, nadat hij in een inter view met Voetbal International had gesteld dat Oranje met Ad vocaat nooit kampioen kon wor den. Adriaanse weet van geen royement; hij bedankte meteen toen hij van Reker te horen kreeg dat hij zeven dagen kreeg om zijn excuses te maken. Adriaanse: „Trouwens, Van Ha negem was ook geen lid van de CBV en Advocaat tijdens het EK ook niet meer." Adriaanse is het met Reker eens dat de coach een Nederlander moet zijn. „Tenzij het om Mor ten Olsen gaat. Die beschouw ik bijna als een Nederlander, bo vendien heeft Denemarken veel Nederlandser gespeeld dan Oranje. Maar elke andere buiten lander is onacceptabel." GPD wint Tom Boonen zijn eer- ste massasprint, vragen de Bel- af. De wens is de vader van de adite. Want Tom zit in zijn eerste de Tour is niet de E3 prijs van en ook niet Gent-Wevelgem. Ieew u mee in een kijkje achter de "fnen van de Quick Stepploeg, die r onze Tom de sprint moet gaan re- De andere ploegen hebben zeker winstkansen bij de sprint en bo- 111611 gele of groene trui in de gele- an> maar: „Wij zijn de Quick Step- wij nemen het gewicht van de koers op onze schouders", zo is de verklaring van Servais Knaven. Of Boonen daar wel zo blij mee is, valt nog te bezien. Hij valt zowat hyperven tilerend door de spanning van het start podium af en zet dientengevolge een zeer matige proloog neer. In de bonifi catiespurts kon hij ook al geen potten breken en nu gaan gelouterde renners als Flecha en Knaven zich voor hem het snot voor de ogen rijden. Het legt natuurlijk een enorme druk op de schouders van zo'n jongen van pas 23 jaar. Zie hem daar sprinten. Hij zwiept van links naar rechts over de weg, terwijl hij tegelijkertijd zijn enor me torso op en neer hengst boven zijn stuur. Als het niet zo hard zou gaan zou het koddig zijn om te zien. Hij rukt zijn hele fiets uit elkaar. De achtervork ver buigt onder dit geweld, drie spaken in zijn voorwiel knappen. Daarna nog twee in zijn achterwiel. Door de enor me zwenking die dat teweegbrengt stor ten achter hem Arvesen en Casper ter aarde. Zij schuiven meterslang over het asfalt en kunnen nooit meer aan een sprint meedoen. Tom gaat door! Zijn schoenplaatjes zijn nu helemaal uit hun verband ge draaid, maar het deert hem niet. Ook wanneer een helft van zijn stuur los komt van de stuurpin geeft hij het niet op, het is nog slechts enkele meters. Tot dat zijn ketting van de 11 springt, dan wordt het teveel. Tom slaat boos op zijn stuur en wordt 13e. Alweer die k... ketting, zegt hij voor tv. Wie gaat Tom weer tot rust brengen en uitleggen dat hij zo nooit een sprint in de Tour gaat winnen. Dit is geen ker- miskoers waar je bij de eerste keer zo maar een sprint naar je hand zet, zeker niet als je zo nerveus bent als Tom. Maar zie vandaag in de dramatische etappe naar Wasquehal. Nu is er ruim te om te sprinten, veel topsprinters zijn niet in het peloton. Boonen kan zo meesluipen met het treintje van Gerols- teiner en weer maakt hij het niet af. Wanneer gaan Knaven, Bramati en Bet- tini nu eens hun verantwoordelijkheid nemen in plaats van hem af te schuiven op een jonge sprinter, die nog aan de Tour moet wennen. Maarten Ducrot George Hincapie (links) en zijn kopman Lance Armstrong (rechts) rijden hard op kop op een van de kasseistroken naar Wasquehal. foto Stefano Rellandini/RTR - Het was een harde rijd geweest in de Hel van Noorden as, met een enerverend gevecht op de Kilometers lang hadden de ploegen gas gegeven, maar toen 'rook- en stofwolken waren opgetrok- !n,heerste er na de finish in Wasque- dfwaar Nazon de rit won en McEwen veroverde) geen een echte jubel- emming. Md de oranje bus van Euskaltel hing een grafstemming. Geen wonder, an Mayo de kopman, die vooraf had voor de eindzege naar te zijn gekomen, werd na een lpartij op bijna vier minuten achter- pi gereden. De crash was een gevolg h het gedrang voor de eerste kassei- (US Postal) verloor zijn even- abten plots lagen er een stuk of tien toers op de grond. De Italiaan Velo 'en sleutelbeenbreuk) was er het aan toe. Mayo kon weer opstap- maar had de pech dat vooraan het npo inmiddels tot grote hoogte was gedrevenEr was geen houden aan or de Spanjaard, die door drie hel- opgewacht. "aapie leidde Armstrong majestueus ar de kasseien. „Jawel, Lance kan b oen stukje met de fiets rijden i wilde US Postal-ploegleider Jo- Bruyneel van geen verrassend weten. Jan Ullrich volgde gemakkelijk de leidende blauwe 111 en ook diens ploegleider Go- Mot was niet verrast. „Jan is veldrij- 'geweest, weet je nog." t tempo viel daarna nooit meer stil. omdat de kopmannen van Ra- lank (Leipheimer), CSC (Basso) en lerty Seguros (Heras) op de stenen vooraf zo gepland. Iedereen wist dat op de keien de beste mensen van voor moesten zitten. Wij hebben het geluk dat we Hincapie en Ekimov in huis heb ben. Ze waren de ideale gidsen voor Lance." En zo werd Mayo - onder het mom van: 'iemand moet het vuile werk opknap pen - afgeschoten door een gezamenlijk Amerikaans-Duits vuurpeloton. Eus- kaltel-ploegleider Gorospe legde zich aan de overzijde van de straat neer bij de feiten. „Ik vind het normaal dat ze niet gewacht hebben op Iban." Hij weet de val (en alle gevolgen) aan angst en onervarenheid bij zijn renner. „We hebben nog geprobeerd het gat dicht te rijden, maar tegenover drie ge organiseerde ploegen als US Postal, T-Mobile en Phonak lukt je dat niet." Als laatste verscheen de aangeslagen Mayo in het deurgat van de bus. „Hier train je dan het hele jaar voor en plots is alles afgelopen", zei hij. „Wat me nog rest zijn etappezeges." De val stond hem nog helder voor de geest. „Ik was net bezig een goede plek te zoeken voor de kasseistrook, toen het in het gedrang helemaal mis ging. Mijn voorwiel raakte het achterwiel van Velo en daar lag ik." Een val in het Franse noorden was gis teren de angst van veel meer coureurs. „Ik verwacht vandaag een slagveld. We vertrekken niet voor niets vanuit Wa terloo", zei Rabobank-renner Rasmus sen met gevoel voor humor bij de start. En dat slagveld kwam er. De val van Mayo deed in het Spaanse kamp de dis cussie oplaaien of de kasseien van de Hel wel thuishoren in de Tour. Sprinter Erik Zabel, die tweede werd in de mas saspurt in Wasquehal, wist het ant woord: „Ik kan vanwege de bergen de Tour nooit winnen, maar toch liggen ze er ieder jaar weer in." GPD concurrenten. Bergop (Amstrong 2003) of bergaf (Ullrich, 2001) wordt nog wel eens gewacht op een gevallen concur rent, maar gisteren niet. Jan Ullrich: „Omdat je er toch ook ge bruik van moet maken in deze fase van de Tour. Vandaag moest er iemand sneuvelen. Als Hamilton, Basso of Armstrong waren gevallen, waren we ook doorgereden. Een of twee minuten pakken op Mayo in de bergen lukt je niet. Hier lag een kans", aldus Ullrich. Bruyneel: „Voor alle duidelijkheid: US Postal heeft Mayo niet geëlimineerd. Dat heeft het peloton gedaan. Die aanval van ons op de kasseien was al het contact met Armstrong, Ullrich en Hamilton hadden verloren. Later na de hergroepering, omdat iedereen begreep dat er een unieke kans lag om Mayo te elimineren voor het klassement. En toch was er dus geen jubelstemming bij de bus van US Postal. „Dit was geen goede dag voor ons. Dit was een slechte dag voor Mayo", zei Bruyneel, die niet van een triomf durfde te spreken. Een bus verder bij T-Mobile werd ook terughoudend gereageerd. „Jammer dat Mayo gevallen is", zei Ull rich. Het was alsóf de twee grote teams moei te hadden met het feit dat ze hadden ge profiteerd van de val van één van hun Meer over deTOUR op de PZC-site: www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19