We weten echt niet wat ze zoeken PZC Mysterieuze landschappen en wonderlijke koeien Ironie en kleur kenmerken surrealisme van Markusse Slachtofferhulp heeft vrijwilligers nodig 15 Medewerkers Delta reageren laconiek op inval kartelpolitie Nieuwe programmaraad omroep Werken en koffieautomaten Delta-pand nog niet roetvrij Geld VSV voor Bangladesh lunst lezers schrijven Veerse Meer Jan Mulder woensdag 7 juli 2004 MIDDELBURG - Vlak na tie nen melden zich drie heren bij de balie van Delta. NMa; Neder landse Mededingingsautoriteit. Of ze verder mogen komen. Dat mag. Be NMa zoekt bewijzen voor il legale afspraken tussen vier Energiebedrijven. Maar zo zeg gende mannen dat niet. Ze hou den zich op de vlakte. Ze willen fen paar directeuren spreken en i wagen toegang tot de admini- l stratie, zowel die op papier als inde computer. I Delta werkt volledig mee, verze- iert Mirjam van Zuilen namens liet energiebedrijf. Maar waar- ban? „We weten echt niet wat ze zoeken", bekent zij desge vraagd. De top van Delta zat op het mo ment van de inval net bijeen I voor een directieoverleg. Een paar directeuren worden opge roepen door de onderzoekers fan de NMa. Wie dat zijn, houdt Van Zuilen voor zich. „Dan we ten jullie meteen wa'ar de NMa op bezoek is, en over de inhoud van het onderzoek doen wij geen sprake", vertelt Peter Lou- werse. Verbazing is er wel, ook bij Lou- werse. „Want je vraagt je toch af wat ze precies zoeken." Maar ach, als je niks te verbergen hebt, hoef je je ook geen zorgen te maken. Zo denken de mees ten erover, weet Francisca Kwekkeboom van de Centrale Ondernemingsraa d Kwekkeboom heeft wat rondge- beld onder collega's en overal krijgt ze min of meer dezelfde kalme reactie. „Bij sommigen is de NMa op de werkplek. Die moeten even ergens anders ver der werken. Of ze moeten vra gen beantwoorden. Dat gaat al lemaal heel vriendelijk en cor rect, wordt mij verteld. De mees ten merken er echter helemaal niks van. Ikzelf ook niet." „Ik heb gewoon gewerkt", ver klaart een medewerker die het kantoor verlaat. Aan anderen is het bezoek van de NMa zelfs bijna voorbij gegaan. „Ik heb er niets van gemerkt. Het is dat we allemaal een mailtje hebben ge kregen waarin werd gevraagd al le medewerking te verlenen." Hoe zo'n opmerkelijk bezoek voor sommigen zo onopgemerkt kan blijven? Omdat de NMa-mensen in alle rust hun werk doen. Van Zuilen: „We hebben nauwelijks contact met ze. Ze zitten in kamers, met de deuren dicht en doen hun werk." Rond half zeven zijn de onder zoekers van de NMa klaar met hun speurwerk. Aan één dag hebben ze voldoende. „Ze ko men morgen niet terug", heeft Van Zuilen te horen gekregen. De administratie van Delta wordt door de NMa niet in be slag genomen. De onderzoekers hebben wel veel documenten - zowel papier als digitaal - inge zien en gekopieerd. Kopieën De kopieën gaan wel mee en worden terug in Den Haag, waar de NMa kantoor houdt, verder bestudeerd. Wanneer de uitkomsten van het onderzoek bekend worden, kan de NMa nog niet zeggen. Er is geen ter mijn waarbinnen de conclusies op tafel moeten komen. Bierling: „Als het vermoeden van overtreding van de mededin gingswet bewezen kan worden, maken we een rapport. Dat gaat naar de betrokken bedrijven. Die mogen reageren. Dat noe men wij hoor. en wederhoor." Hebben de enei-giebedrijven aan toonbaar de wet overtreden, dan kunnen zij een boete krij gen. Duidelijk is dat het energiebe drijf doelwit is. De NMa verrast immers op hetzelfde moment ilog drie energiebedrijven met èen onaangekondigd bezoek: En- ièo, Essent en Nuon. Waarom? fbwege een redelijk vermoe- den dat de vier de mededingings- Ütt overtreden. jÈangaat het om onderlinge af braken", legt woordvoerster Saskia Bierling van de NMa uit. jDie kunnen gaan over de prijs, (jé markt. Het kan ook om mis bruik van macht gaan. We zoe- itèn naar bewijzen voor dat ver- Moeden." Maar of en wanneer ze die vinden, Bierling durft er fiets over te zeggen. Kantine Qj) het Middelburgse hoofdkan toor van Delta wordt de inval la coniek ontvangen. „Natuurlijk, èleeft, het is nieuws. Er doen vérhalen de ronde in de kantine, te van onrust of spanning is Het hoofdkantoor van Delta in Middelburg. foto Ruben Oreel OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland heeft een nieuwe programmaraad. Dit is een voortzetting van het enkelp maanden geleden opgeheven algemeen bestuur. Voortaan houdt een Raad van Toezicht zich bezig met de financiën en het algemene beleid van de regionale omroep en stelt de programmaraad het programmabeleid vast. De leden zijn vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, kunst en cultuur, toerisme en recreatie, natuur en milieu, educatie, zorg, godsdienstige en geestelijke stromingen, landbouW en allochtonen in Zeeland. Op het ogenblik is K. Scherphuis uit Middelburg voorzitr ter van de programmaraad. De overige leden zijn W. 't Hooft, A. Zandijk, H. Hendrikse, J. Heringa, H. Kienhuis en F. Erden uit Middelburg, M. Knevel uit Koudekerke, A. Pertijs uit Terneuzen, M. van 't Westeinde uit Nisse en W. Wegman uit Zonnemaire. TERNEUZEN - De Temeuzense ambtenaren moeten in de toekomst ijverig en nauwgezet gaan werken. Ze moe ten zich onderscheiden als goede ambtenaren. De gemeen te heeft het functioneren van de ambtelijke medewerker's nadrukkelijk aan regels gebonden, die zijn vastgelegd in een uitgebreide gedragscode voor bestuurders en ambte naren. Met die zinsneden is overigens niet gezegd dat de Terneuzense ambtenaren tot op heden slecht hun werk doen. Integendeel: dat ze in het verleden ook hun best heb ben gedaan wordt door het college van B en W wel dege lijk onderkend. Sterker nog, beloond: met twaalf nieuwe koffiezetautomaten. Kosten voor de gemeenschap: 28.571 GOES - Het vergt nog geruime tijd om het Delta-pand aan de A. Fokkerstraat in Goes schoon te maken, na dé: brand van 13 juni. Volgens een woordvoerster is de roet- schade groot en is een deel van de kabels gesmolten. Schoonmaak en herstel nemen veel langer in beslag dap! aanvankelijk werd gedacht. De zwaar beschadigde recep tieruimte en de entree moeten worden verbouwd. Inmid dels zijn wel alle 85 medewerkers weer werkzaam in het Goese Delta-kantoor, voor een deel in de kantine. Zij wa ren tijdelijk ondergebracht in andere kantoren van het nutsbedrijf. Voor klanten is een tijdelijke balie ingericht. In het Delta-kantoor werd 13 juni ingebroken en brand gesticht. De politie hield een week later een 31-jarige Goe- senaar aan, die wordt verdacht van de brandstichting. VLISSINGEN - Leerlingen van de Vlissingse Schoolver eniging hebben 1700 euro opgehaald voor Brac, een ont wikkelingsorganisatie in Bangladesh. Het geld is opge haald met het verzamelen van statiegeldflessen, het uit-' brengen van een zelf opgenomen cd met kinderliedjes en een speciaal geschreven lied voor de actie. Ook giften bij de opening van het verbouwde schoolgebouw, waren be stemd voor het doel. De actie ontstond naar aanleiding van de ingebruikname van de verbouwde school. In dë school was een nagemaakt Bengaals schooltje te zien en er stond lesmateriaal uitgestald. De materialen, beschik baar gesteld door het Centrum voor Ontwikkelingssamen werking, waren opgebouwd door een scoutinggroep. Koelen, en dan vooral hun nieuwsgierigheid, fascineren kunstenaar Paul Jansen, zoals duidelijk wordt ■flit de expositie van zijn werken in galerie De Praktijk in Wissenkerke. foto Willem Mieras i!i!QrMarianne van de Polder WISSENKERKE - Met hun log- ffe lijven staren ze voorbijgan- prs loom aan. Koeien zijn niet bepaald een verrassing in het Hollandse landschap, maar de Hoese kunstenaar Paul Jansen oenkt daar anders over: hij riidt koeien fascinerend. jo galerie De Praktijk aan de voorstraat 15 in Wissenkerke '4jn de gehele maand juli de ver- Werende portretten van boerde- njdieren te zien, die Jansen tahtbaar met liefde heeft ge taakt. Hoost het werk van de Goese Kunstenaar zijn schilderijen van Arie Boers uit Krimpen aan den pel te bewonderen. «nsen werkt met olieverf op pa- pl, waarbij hij diverse lagen w elkaar aanbrengt. De uit- FaÜng die olieverf heeft, be valt hem prima. De koe is al ja- eén van de belangrijkste the ma's in het werk van Jansen. Ooit werkte hij als fotograaf, en dat is nog steeds te zien aan de manier waarop hij zijn model len op het doek plaatst. Hij vindt de vormen die het lichaam van een koe kunnen hebben wonderlijk, soms zelfs absurd. En absurd zijn ze zeker. Soms is een schilderij bijna een soort zoekplaatje, waarbij de kijker zich afvraagt waar nu eigenlijk het hoofd zit. Hoe langer wordt gekeken, hoe vreemder de licha men blijken te zijn. Het zijn niet alleen doodgewone koeien die op het doek staan: hun nieuwsgierigheid speelt mis schien wel de hoofdrol. „Je ziet duidelijk dat Jansen het wezen van het geheel wil laten zien", aldus galeriehoudster Arianne van Ar kei. Beide kunstenaars zijn volgens Van Arkel typisch hedendaags figuratief. Het is de stijl die ze graag ziet in haar galerie. Van Arkel: „Ik heb wel een eigen smaak. Met alles wat ik in huis heb, heb ik iets. De compositie, de kleur, het materiaal: het zijn allemaal dingen die bepalen of je iets met een bepaald werk hebt. De twee kunstenaars die nu exposeren, maken beiden fi guratief werk, maar in die stijl kunnen ze bijna niet meer ver schillend zijn. Hun materiaal en onderwerpen verschillen van el kaar. Het werk van Boers is heel rustig. De manier waarop bij hem het licht valt, is mooi afge werkt. Er zitten geen dissonan ten in."Boers maakt aquarellen, meestal van landschappen. In zijn werk lijkt een soort myste rie te zijn geslopen. Van Arkel: „Soms lijkt hij even met goua che te hebben gewerkt. Zo heeft elke kunstenaar zijn eigen ma nier om sfeer weer te geven." Galerie De Praktijk aan de Voorst raat 15 in Wissenkerke is op don derdag, vrijdag en zaterdag geo pend van 13.00 tot 17.00 uur, en op afspraak, tel. 0113-373535. door Anita Tournois GROEDE - Als men de Luther se kerk binnenwandelt richt de blik zich automatisch naar de wanden omdat het daar aanwezige kleurrijke werk vrijwel onmiddellijk de aan dacht opeist. Tijdens een nade re beschouwing vormen de fel le tinten niet de enige blikvan ger van de surrealistische schil derijen van Kees Markusse, maar raakt men vooral gefasci neerd door de specifiek eigen humoristische kijk op de we reld. Markusse schildert met olie verf in felle tinten, unie of ge schakeerd, waarin groen en blauw markante hoofdtinten vormen. Zijn werken, voor het eerst te zien in Zeeuws-Vlaanderen, kan men scharen onder het sur realisme. Ze blijken zonder uit zondering gelardeerd met een stevige vleug satire. Zoals Preek aan Zee, waarin een dominee met een gifgroen gelaat en een belerend vinger tje vanaf de kansel zijn gehoor in de kerk sticht met cïrie boog vensters die uitzicht geven op zee. Of Strandweg, waarop pa nelen met ogen (windscher men, waarachter nieuwsgieri gen?), de doorgang vormen voor de man op pad naar zee. Opvallend is dat de schilder tal van onderwerpen regelma tig van gezichten voorziet. Al les kijkt of wordt gezien; alles schijnt elkaar te raken, met el kaar verweven te zijn. De Zeeuwse identiteit, cultuur en natuur spelen in veel van zijn geëxposeerde taferelen een belangrijke rol. Markusse, geboren in 1918 in Kortgene, lijkt sterk gebiologeerd door zijn geboortegrond, ook al ver trok hij er reeds op achtjarige leeftijd. Verstedelijking De zee, het platteland met zijn dorpshuisjes, molens en agrari sche gemeenschap, maar ook de invloed van religie zijn favo riete thema's. Naast deze voor liefdes stelt hij de verstedelij king, de niet aflatende verwij dering tussen mens en natuur aan de kaak. Zelf geeft hij aan zich verwant te voelen met de Zeeuwse Belg Reimond Kimpe. Maar ook de Belgische surrealisten Paul Delvaux en René Magritte vormden een grote inspiratie bron. Omdat zijn ouders zeer in kunst geïnteresseerd waren, kwam Markusse al op jeugdi ge leeftijd in contact met diver se schilders, raakte hij in het werk van deze surrealisten geïnteresseerd en tekende en schilderde zelf ook veel Na een rechtenstudie - zijn moeder vond dat met kunst geen zout in de pap te verdie nen was - gaf hij toe aan zijn nimmer afgenomen innerlijke drang en ging tekencursussen volgen. Als schilder is Markusse auto didact. In zijn stijl voert sur realisme de boventoon, al toont zijn werk ook verwant schap met expressionisme en kubisme. Hier en daar wordt zelfs geabstraheerd. Door een verminderd gezichts vermogen werd Markusse vier jaar geleden genoodzaakt te stoppen met zijn grootste pas- Tentoonstelling Kees Markusse t/m 15 juli in de Dut her se kerk, Molenstraat, Groede. Open di. t/m za. 13.00 - 17.00 uur. Thuisvaart, een van de werken van Kees Markusse die in de lutherse kerk in Groede zijn te zien. foto Peter Nicolai Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de PZC van donderdag 1 juli staat een prima verhaal over het onderzoek naar het zoutgehalte van het Veerse Meer door twee leerlingen van het Sint Willi- brordcollege. Van de verversko ker (Katse Heule) in de Zand- kreekdam wordt verbetering van de waterkwaliteit ver wacht. Maar of de vele eenden in het meer blij zijn met de verzilting is nog maar de vraag. Wat mij als bezoeker van een camping aan het Veerse Meer opvalt, is dat eenden direct op vers kraan water afkomen. Wat moeten die dieren als de campings straks verlaten zijn? Zou die uitspraak over voor- en nadelen van goe roe Cruijff dan toch waar zijn? I. Dekker Den Omloop 24 's Heer Hendrikskinderen De capriolen van Jan Mulder kunnen bijna niemand zijn ont gaan. De media maakten er im mers volop melding van. Ook de PZC van donderdag 1 juli. Deze ex-voetballer, die onder meer ook als 'ondersteuner' van tv-programma's door het leven gaat, meent zich werkelijk alles te kunnen permitteren. Op de van hem bekende cynische, maar vooral opruiende wijze denkt hij in dit geval de bonds coach van het Nederlands voet balelftal aan de schandpaal te moeten nagelen. En wat ge beurt? Nadat half Nederland, waaronder ook vele lezers van 'zijn' krant, over hem heen is ge vallen, gaat meneer de onschuld zelve uithangen. Hij waagt excu ses te vragen van minister- presi dent Balkenende, die mijns in ziens zeer terecht waarschuwde voor de risico's die journalisten en analisten nemen met hun uit latingen. Door zijn terechte wei gering excuses te maken, doet de minister-president (hij heeft gelukkig geen grof taalgebruik nodig!) nogmaals een nette po ging de ogen van Mulder te ope nen. Het zou Mulder sieren in- dien hij z'n verlies zou nemen en zelf excuses zou aanbieden aan diegenen die hij ernstig heeft ge kwetst en beschadigd. Zolang hij dat niet doet, toont hij zich een zeer slecht verliezer. De gro te winnaar tot nu toe is Balken ende, die ook in dit geval, met niet aflatende ijver een lans breekt voor het handhaven van de (communicatieve) normen en waarden in ons land. P. van És Puntstraat 37 Zaamslafy VLISSINGEN - Slachtofferhulp Zeeland zoekt vrijwilligers die begeleiding geven bij de opstel ling van Schriftelijke Slachtof fer Verklaringen (SSV). Met die verklaring kunnen slachtoffers van ernstige of ingrijpende mis drijven bij de rechtbank ken baar maken wat voor gevolgen het misdrijf voor hen heeft. De SSV is sinds mei in gebruik gekomen. Binnenkort moet mi nister Donner van Justitie ook het spreekrecht wettelijk vorm geven, waarmee slachtoffers spreektijd ter zitting verwerven. Wie een SSV mag indienen be paalt de officier van justitie. In aanmerking komen slachtoffers van misdrijven waarop ten min ste acht jaar gevangenisstraf staat en misdrijven met een lage re strafmaat die zwaar ingrijpen op het leven van slachtoffers, zo als stalking, zware verkeersde-' lieten en ernstige mishandeling. De verklaring wordt opgesteld met hulp van een vrijwilliger van Slachtofferhulp die daartoe is opgeleid. Slachtofferhulp Zee land zoekt mensen die flexibel inzetbaar zijn, betrokkenheid voelen, vooral luisteren en niét oordelen. In augustus houdt Slachtofferhulp een informatie middag. Aanmelding kan bij Jack Geelen via 0900-0101.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15