Geld nodig voor huisartsenposten Zeeuwse Zoektochtenbox gaat verder dan zon, zee en strand Thuiszorg straks in heel Zeeland 's nachts op pad Schipper ff OAZ Fietsvierdaagse Zomerconcert Rommelmarkt Kartdag Rijk moet 4,9 miljoen euro bijpassen Fuchsiashow Boekenmarkt woensdag 7 juli 2004 wbl4 door Claudia Sondervan GOES - Thuiszorg zoals die overdag wordt gegeven, maar dan in de nachturen. Dat is de 'kortdurende geplande zorg 's nachts', die Allévo deze maand op de Bevelanden introduceert. Zorgzaam Zeeuws-Vlaanderen volgt in september met deze dienst. Infusen controleren en vervan gen, medicatie toedienen, hel pen bij toiletbezoek, een andere slaaphouding geven of wondver zorging: voor dergelijke vaste ta ken komen de thuiszorgverle- ners nu ook 's nachts langs. De dienst ontlast mantelzorgers of vervangt nachtelijke verpleging als die niet alle uren nodig is. Op Walcheren was deze zorg vorm al langer voorhanden. Sinds vier weken verleent Zorg- saam in samenwerking met de verzorgings- en verpleeghuizen de nachtelijke thuiszorg al in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De verwachting is dat per septem ber de zorg in heel Zeeuws- Vlaanderen beschikbaar komt. Allévo probeert de nachtelijke bezoeken op de Bevelanden een half jaar uit. Bij voldoende vraag wordt het werk uitge breid over de Oosterscheldere- gio. De thuiszorgmedewerker rijdt 's nachts routes langs de bespro ken adressen en springt in bij on verwachte hulpvragen die de zorgcentrale binnenkrijgt, wan neer iemand uit bed gevallen is bijvoorbeeld. Een collega heeft GOES - De Zeeuwse Rijwiel Toer Vierdaagse houdt van dins dag 27 tot vrijdag 30 juli vanuit Goes de jaarlijkse fietsvierdaag se. Er kan over verschillende af standen gefietst worden. De tocht gaat door verschillende de len van Zeeland. Deelnemers kunnen vanaf Sportpunt Zee land tussen 9.00 en 13.00 uur starten. steeds achterwacht, als de nacht te druk wordt. De nachtverple. gers hebben kantoren in servi ceflats als uitvalsbases. De thuiszorginstellingen ver leenden al waakdiensten et nachtelijke bijstand bij tussen tijdse hulpverzoeken. Zorgstroom op Walcheren ver leent de nachtelijke thuiszorg al jaren. De fusie met verpleeghui- zen en het verdwijnen van slaap- diensten uit de cao van verple- genden maakte een andere wijze van dienstverlening in de nacht noodzakelijk. Allévo ontstond recent uit een -fusie met zorgcentra Arcus, u Zeeuws-Vlaanderen wordt de nachtzorg opgezet in hel ZVZO-verband tussen thuiszorg en verpleeg- en vezorgingshui- zen. WEMELDINGE - Muziekvereni ging OKK uit Wemeldinge houdt vrijdag 16 juli een zomera vondconcert. Het optreden be gint om 19.30 op het terras van Hotel Inn in Wemeldinge. KAPELLE - Het Zeeuws Man nenkoor houdt zaterdag 24 juli een rommelmarkt op het par keerterrein van De Werkplekfe aan de Biezelingsestraat in Ka- pelle. De markt begint om 10,01 uur en duurt tot 15.00 uur. BERGEN OP ZOOM - De Kiwa- nis-club Wouw Zoomvliet houdt op zaterdag 17 juli, op het evenemententerrein aan de Bou levard in Bergen op Zoom, een kartdag. Naast de gewone kart- baan zijn er karts voor kinderen en zijn diverse showauto's te be wonderen, waaronder enkele formule 1-auto's. Ook is eer groot aantal prominenten uit de autosport aanwezig zoals Jos Verstappen. De dag begint on 10.00 uur-. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Minister Hoo- gervorst moet zo snel mogelijk de begroting van de drie Noord en Midden-Zeeuwse huisartsen posten goedkeuren. De provincie Zeeland voorziet apders desastreuze gevolgen in de vakantieperiode door te lan ge wachttijden. Directeur M. Weststrate van de posten stelt dat de kans op fouten groter is geworden. „Wij moeten hon- cférd procent presteren op een zeventig procents-budget. Dat is onredelijk." Gedeputeerde Staten uiten hun bezorgdheid over het functioneren van de huisartsenposten in een brief aan de minister. Het dagelijks bestuur van Zee land herinnert de bewindsman in dezelfde brief ook nog eens aan diens uitblijvende ant woord op het plan voor de bor ging van de huisartsenzorg op 's-HEER ABTSKERKE - Kwe kerij 't Westhof in 's-Heer Abts- kerke houdt van woensdag 28 tot zaterdag 31 juli een Zeeuwse Fuchsiatentoonstelling. De kwekerij aan de Westhofse- zandweg is elke dag geopend van 9.00 tot 21.00 uur. VLISSINGEN - Bibliotheekbe zoekers in Vlissingen en Oost-Souburg kunnen tijdens de openingsuren vanaf donder dag 15 juli tot en met zaterdag 17 juli afgeschreven boeken ko pen. In de loop der tijd hebben de bibliotheken tientallen dozen vol romans, kookboeken, knut- selboeken en andere informatie ve boeken afgeschreven, die voor een prikje worden ver kocht. Schouwen-Duiveland, een plan waarom de minister na sluiting van de klinische functie van het Zierikzeese ziekenhuis zelf had gevraagd. De huisartsenposten in Goes, Vlissingen en Zierikzee werken sinds april dit jaar met elf ar beidsplaatsen minder op de tele fonische opvang van patiënten. Ook is de kwaliteitsborging en nascholing van de doktersassis tenten stilgelegd. Reden is het acute geldgebrek dat de posten kregen toen het ministerie de be groting voor 2004 niet accepteer de maar uiting van de geschatte begroting voor beginjaar 2003. De werkelijke productie aan huisartsendiensten viel na het eerste jaar veel hoger uit dan die schatting. Bezuiniging Berekend met de tarieven uit 2003 kwam de begroting voor 2004 op 5,2 miljoen euro. Daar van moet vijf procent, de bezui niging die het kabinet de ge zondheidszorg oplegde, af. Voor 4,9 miljoen kunnen de pos ten in Vlissingen, Goes en Zie rikzee volgens de Stichting Huis- artsengeneeskunde Zeeland naar behoren draaien. Maar nret voor de vier miljoen euro die overblijven als de minister de posten voor de 4,3 miljoen uit 2003 begroot. Als gevolg van de bezuinigingen lopen mensen de kans op druk ke tijden lang in de wachtrij te staan. Wachttijden van vijftien tot twintig minuten zijn volgens directeur M. Weststrate voorge komen. Voor acute hulp kunnen mensen een één achter het post nummer intoetsen Hij zegt dat de kans op fouten bij de post groter is geworden omdat de be manning niet optimaal kan wer ken. „Het komt voor dat assis tenten een tijd alleen op de post zitten; Door de lange telefoni sche wachttijden komen mensen eerder onaangekondigd op de door Ab van der Sluis RITTHEM - Gedeputeerde G. de Kok (Toerisme) heeft gis teravond in Fort Rammekens te Ritthem het eerste exemplaar van de Zeeuwse Zoektochten box in ontvangst genomen. De box bestaat uit onder meer drie architectuurroutes (langs to rens, kerken en hedendaagse ar chitectuur), veertien kunst- en cultuurkaarten om te versturen naar kennissen en vrienden, een fotoboekje van Ruden Riemens met gedichten én een informatie ve uitgave, waarin bijzondere lo- giesverstrekkers zich prosente ren. De box is het resultaat van een samenwerking tussen het Bu reau voor Toerisme Zeeland, de Interkerkelijke Kommissie voor Toerisme en Pastoraat, de Stich ting Kunstuitleen Zeeland, het Zeeuws Gezicht en Staatsbosbe heer. Met do uitgaves willen de partners laten zien dat de pro vincie Zeeland veel meer te bie den heeft dan alleen zon, zee en strand. De box moet toeristen én Zeeuwen tonen dat de provin cie in al zijn facetten het waard is om naartoe te komen of niet alledaagse bezienswaardighe den te bekijken. „Zon, zee en strand zijn belangrijk", aldus Gerard van Keken van het Bu reau voor Toerisme Zeeland, „maar er is zo veel meer op het gebied van architectuur, kunst, cultuur en spiritualiteit." De Zeeuwse Zoektochtenbox richt zich op drie soorten toeris ten: mensen die afleiding zoe ken in hun drukke bestaan, toe risten die op cultuur gericht zijn en mensen die in vervoering ra ken van de provincie. „Mensen moeten hier komen", zei Van Ke ken, „omdat zé iets moois vin den in Zeeland en we hopen dan dat ze later nog een keer terug komen. Zeeland is de moeite waard om naartoe te komen, maar vertellen we dat wel ge noeg?" De Zeeuwse Zoektochtenbox moet de provincie op een andere manier in de schijnwerpers zet ten. De uitgave 'Architectuur Nu' neemt toeristen aan de hand mee langs de Goese wijk Ouver ture, de nieuwe wijk Stadszicht aan de rand van het stadje Tho- len, de Veersche Poort in Middel burg, Port Scaldis in Breskens, Vakantiepark Kustlicht in Zou- telande en de Otheense Kreek in Temeuzen. De box is niet alleen bedoeld voor toeristen. Het is nadrukke lijk ook een zoektocht voor de ei gen inwoners van de provincie. „Als we op vakantie zijn in een andere provincie of in het bui tenland, bezoeken we een kerk, omdat we nu eenmaal op vakan tie zijn", stelde Van Keken. „Maar wie neemt de moeite om in de eigen provincie of zelfs in de eigen gemeente eens een kerk binnen te lopen? We hebben hier van alles, maar we bezoe ken het niet. Zeeuwen zijn toe rist in hun eigen provincie." Gedeputeerde De Kok toonde zich verrast en verheugd met de Zeeuwse Zoektochtenbox. „Als je je als provincie kunt onder scheiden van andere gebieden, moet je dat koesteren. Elke te vreden toerist is een ambassa deur voor Zeeland." post, waardoor spreekuren ver traging oplopen." De Inspectie voor de Gezondheidszorg oor deelde recent dat de 'posten voor verbetering vatbaar' zijn. De minister moet de posten zo snel mogelijk de gevraagde 4,9 miljoen euro gunnen om de huis artsenzorg toereikend te hou den, vinden GS. Zeker in een pe riode waarin de bevolking soms vertienvoudigt in gebieden ver van spoedeisende hulp in zieken huizen en ambulances gehin derd worden door verkeersdruk te. Weststrate zegt 'onder de in druk te zijn van de hardnekkig heid waarmee de provincie het probleem onder de aandacht blijft brengen', maar verwacht van de minister weinig respons. De Zoektochtenbox werd gepresenteerd in Fort Rammekens, een van de bezienswaardigheden naast zon en zee. foto Ruben Oreel Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. Witt u meer weten" wat we vüor u kunnen betekenen, bel dan Zoveel mensen, zoveel zinnen. Soms lijkt het wel alsof iedereen verstand van zaken heeft. Als het er in uw onderneming op aan komt, hebt u eigenlijk alleen baat bij deskundigheid. Een adviseur met kennis van zaken, die u op het juiste spoor zet. Toch is het prettig wanneer die adviseur uw onderneming persoonlijk benadert, met gevoel voor wat er in de regio speelt, met inzicht in de menselijke kant van de zaak. Bij Schipper/OAZ werken zulke adviseurs, voor u. NIERSTICHTING NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl ondernemen doe je samen 0113 25 66 00 of kijk op www.ondernemendoejesamen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14