PZC Alternatief plan N57 onveiliger N57 is best goed voor landschap PP m Thé Lau opent Straatfestival Aantal ongelukken zal met meer rotondes verder afnemen Verhuizing Hema uitgesteld Koopjes van de week Politie België strenger tegen vrachtwagens Pleidooi verkoop aandelen Delta Man (71) valt van dak Auto's minder hard op Zeedijk ■Crt m Buitenlandse mosselen mogen in Oosterschelde Zware benen? vermoeide benen? Ontsierende aderen? voordeelcoupon zeeuwse almanak Voorkeur Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. woensdag 7 juli 2004 editie Walcheren Caljouw Rademaker SNERKENDE VERHUIZERS Middelburg Tel. 0118-626 649 E-mail: info@caljouw-rademaker.nl verhuizingen in binnen- en buitenland piano- en vleugeltransport antiekvervoer meubelopslagoverzeeverpakkingen 0113-227 062 Burgh-Haamstede Tel. 0111 -650 165 door Ab van der Sluis DOMBURG - Hoewel de door PvdA/GroenLinks in Veere voor gestelde nul-plusvariant van de N57 verkeersveiliger is dan de huidige weg, is het origineel van Rijkswaterstaat uit een oogpunt van verkeersveiligheid stukken beter. Dat concludeert TNO Delft na een studie van de plan nen voor de N57. Door rotondes aan te leggen op gevaarlijke kruisingen zal het aantal onge vallen met tientallen procenten afnemen. In april nam de gemeenteraad Veere een motie aan van PvdA/GroenLinks om het door hen bedachte alternatief te on derzoeken. Raadslid P. Louwer- se stelde voor om de nieuwe N57 op Veers grondgebied zo veel mogelijk te laten lopen over de bestaande weg. In opdracht van het college van B' en W werd TNO Delft ge waagd de veiligheidsaspecten van de nul-plusvariant tegen het licht te houden in relatie tot het tracé van Rijkswaterstaat. TNO moest ook bekijken of ver keersbureau Goudappel Cof- feng een juiste methode had ge bruikt om de verkeerstoename te berekenen. Aanleiding voor het verzoek van het Veerse college was het feit dat bij de gemeente tientallen bezwaren zijn binnengekomen, die zich onder meer richten te gen de verkeersveiligheid en de verkeersprognoses die in twijfel werden getrokken. Uit cijfers van Rijkswaterstaat blijkt dat vooral het stuk weg tussen de Veersedam en Seroos- kerke gevaarlijk is. Het aantal slachtoffers dat naar een zieken- VLISSINGEN - De verhui zing van de Hema Vlissin- gen aan de Lange Zelke naar de noodlocatie aan de Walstraat is uitgesteld. Het warenhuis zou dit weekeinde al verhuizen. De verwachting is nu dat de Hema in september over gaat. Een woordvoerster van de Hema in Amsterdam deelt mee dat uitstel geen afstel betekent. „We komen terug in het nieuwe winkelcentrum. We zijn al klaar voor de verhui zing, maar de BAM (Bataaf- sche Aannemings Maat schappij) heeft nog geen fiat gegeven." De BAM is de hoofdverant woordelijke voor het nieuw bouwproject De Fonteyne. De huidige locatie van de Hema, de Aldi en enkele ap partementen worden ge sloopt. Daarmee wordt na de bouwvakvakantie begon nen, In De Fonteyne komen 6300 vierkante meter win kelruimte, 9 penthouses, 44 appartementen en een par keergarage voor 400 auto's. De Hema komt terug in de nieuwbouw, de Aldi niet. huis moet, is twee tot drie keer hoger dan op een soortgelijke weg. Door het opnieuw inrich ten van de N57 overeenkomstig de richtlijnen van Duurzaam Veilig (onder meer langzaam ver keer scheiden van snel verkeer door parallelwegen aan te leg gen) zullen bepaalde types onge vallen minder vaak voorkomen. Tussen 2000 en 2002 gebeurden er relatief veel ongelukken bij kruispunten door onvoldoende afstand te houden, voorrangs- fouten, door rood licht rijden en van rijstrook wisselen bij een kruispunt. Als de kruisingen worden vervangen door roton des zal het aantal ongevallen fors afnemen. De twee kruispun ten waar de meeste ongevallen plaatsvonden, worden in de va riant van PvdA/GroenLinks niet vervangen door een roton de. In het tracé van Rijkswater staat gebeurt dat wel. Ook ter hoogte van de Zoekweg gebeurden veel kop-staartbot- singen. Een oorzaak hiervan zou zijn dat deze aansluiting vanaf de N57 niet duidelijk te zien is. Een rotonde kan een oplossing zijn. In de nul-plusvariant zal deze kruising niet vervangen worden door een rotonde om het landschap niet te verstoren. Ook op het wegvak Rijkebuurt- weg/Serooskerke vonden veel ongevallen plaats, die te maken hadden met bochten in de weg. In twee jaar waren er tien onge lukken, waarvan zes in de bocht bij de molen van Serooskerke. Het ontwerp van Rijkswater staat gaat uit van een flauwe bocht, waardoor het verloop van de weg makkelijker is in te schatten. De nul-plusvariant blijft het huidige traject met meerdere scherpe bochten vol gen. Wel worden op twee scher pe bochten rotondes geplaatst. De PvdA/GroenLinks-variant wordt hierdoor naar verwach ting wel iets veiliger dan de hui dige situatie, maar minder vei lig dan in het ontwerp van Rijks waterstaat. TNO Delft concludeert dat het onderzoek van Goudappel Cof- feng volgens correcte methodie ken is uitgevoerd. In het rapport wordt bijvoorbeeld gesteld dat voor de trajecten Antwerpen/ Maasvlakte en Gent/Maasvlakte de N57 geen waarschijnlijk al ternatief is. TNO is het met die conclusie eens. De route over de A15/A4 is met name voor het tra ject Antwerpen/Maasvlakte snel ler en in veel gevallen betrouw baarder. Dat is ook op de lange termijn het geval als de A15 Ber gen op Zoom/Moerdijk wordt ge realiseerd. Ook de aanleg van de WCT zal nauwelijks effect heb ben op de drukte op de N57. Slechts twee procent van de con tainers zal via de Dammenroute worden getransporteerd. Dat komt neer op vijftig vrachtwa gens per dag. De raad Veere praat vanavond vanaf 19.30 over de N57, in het gemeentehuis in Domburg. VLISSINGEN - Met een gepassioneerde uitvoering van 'Rigoreus' heeft popzanger Thé Lau en zijn begeleidingsband het Straatfestival Vlissingen geopend Nadat de Belgische band Tripoli het publiek in de muziektent op het Bellamypark had opge warmd, begon Lau aan een stevige set met onder meer flink wat nummers die hij heeft geschreven voor The Scene, de band waarmee hij bekend is geworden. Vrij wel gelijktijdig voerde de Amsterdamse theatergroep Odd Enjiears in het Dijkthea- ter de show 'Kletter, touw, tijd en palen' op. Bij de Oranjemolen is een begin ge maakt met het project De Werf dat uitmondt in de voorstelling 'Cirkels'. Daarmee wordt zondag het Straatfestival afgesloten. Wat van dag tot dag plaatsvindt op het Straatfestival staat vandaag vermeld in de bijlage Kunst Uit. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis DOMBURG - Het tracé van de N57 is landschappelijk best goed. Dat concludeert een aan tal experts op het gebied van na tuur, landschap en cultuurhisto rie. Wel is er nog een aantal pro blemen, zoals de vormgeving van de geluidsschermen bij Vrouwenpolder en de omvang van de rotonde bij het dorp. De landschappelijke inpassing van de N57 is bekeken in het ka der van de Belvedère-karavaan, een initiatief van het Keuning Instituut en verkeersadviesbu- reau Diepens en Okkema. Zij maken een rondgang langs ruim- (Advertentie) telijke knelpunten in Nederland met het doel cultuurhistorie (meer) te betrekken bij plannen. Zij gaan als volgt te werk: een vast expertteam maakt een ana lyse vanuit onder meer cultuur historisch, landschappelijk, ver keerskundig en economisch op zicht. De oplossing wordt tij dens een bijeenkomst met spe cialisten en betrokken bestuur ders gepresenteerd, bediscussi eerd en bijgewerkt. De Veerse ANTWERPEN - De federale po litie van Vlaanderen gaat vanaf vandaag strenger optreden te gen te brede vrachtwagens in de Kennedytunnel bij Antwerpen. Vanaf vandaag geldt een 'nulto lerantie' tegen overtredende chauffeurs. Elke bestuurder die vanaf vandaag het verbod ne geert, gaat op de bon. Sinds 1 juli is de Kennedytunnel verbo den voor voertuigen breder dan 2 meter. Bredere trucks moeten via de Liefkenshoektunnel of een omweg rond Antwerpen ma ken. Om de maatregel aan te kondigen heeft het Vlaams Ver- keerscentrum borden boven de snelwegen gehangen. expertmeeting vond vorige week plaats. Het team had veel waardering voor de manier waarop in de huidige plannen al met landschap en cultuurhisto rie is omgegaan. Dat geldt ook voor het tracé bij Middelburg en de bochtafsnijdingen bij Seroos kerke. Door het verkeer op één weg te concentreren, ontstaan er kansen om op andere plekken het karakter van Walcheren te versterken. Het expertteam denkt ook niet dat een ander tra cé beter zaj zijn voor het land schap. De provincie, de gemeen ten Veere en Middelburg en het waterschap Zeeuwse Eilanden moeten juist meer aandacht schenken aan gebieden die niet langer doorsneden worden. „Deze zaken", aldus het expert team, „kunnen als het ware weer teruggegeven worden aan het Walcherse landschap. Te denken valt dan aan de inrich ting van kernen die niet meer doorsneden worden met door gaande verkeersaders en de in passing en vormgeving van. de oude weg, die weer de cultuur historie kan benadrukken." Het team vindt dat nog wel aan dacht besteed moet worden aan de te zware uitvoering van de dubbele ventweg tussen Vrouwenpolder/Serooskerke, het tracé tussen molen en be graafplaats bij Serooskerke (het liefst zouden de deskundigen de molen willen verplaatsen) en de VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlissingen (LPV) stelt voor de aandelen van energiebedrijf Delta te verkopen. „We weten dat de aandelen nu nog een flinke waarde ver tegenwoordigen", zegt W. Hir.des van de LPV. De fractie vraagt zich af of Delta na de invoering van de stroomlibe- ralisering sterk genoeg is om zich staande te houden. De Zeeuwse gemeenten bezitten samen de helft van de aande len van Delta, de provincie Zeeland de andere helft. De LPV vreest dat Delta, het op den duur verliest van 'een paar grote jongens op de energiemarkt'. „Vlissingen moet ergens geld vandaan zien te halen en we moeten de ko mende jaren bezuinigen." De LPV onderstreept het idee met een motie tijdens de raadsvergadering van 29 juli. ARNEMUIDEN - Een 71-jarige man uit de gemeente Mid delburg is gisterochtend rond half negen van een dak ge vallen van een woning op de Veerseweg in Anremuiden. Hij was bij werkzaamheden uitgegleden. De man is ter ob servatie opgenomen in het ziekenhuis in Vlissingen. WESTKAPELLE - De maximumsnelheid op de Westkap- pelse Zeedijk wordt teruggebracht naar zestig kilometer per uur. Volgens de provincie is de weg nu te gevaarlijk. Dat komt doordat er veel verkeer afslaat richting de zee. Bovendien zijn veel weggebruikers afgeleid door het mooie uitzicht. De snelheidsbeperking geldt alleen voor he.t stuk bovenop de dijk. Binnen de bebouwde kom mo gen automobilisten ook minder hard. Wie vanuit Dom burg Westkapelle binnenrijdt moet van zestig kilometer per uur terug naar dertig. (Advertentie) aanpassing van beplanting bij de kruising Veerseweg. Rijkswa terstaat en de provincie Zeeland hebben al laten weten bereid te zijn mee te denken aan een bete re inpassing in het landschap. Met name de provincie zou een beroep willen doen op het Bel vedèrefonds, dat door vier minis teries wordt gefinancierd. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat ak koord met het uitzaaien en op vissen van oesters en mosselen uit Groot-Britannië en Ierland. Het minsterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) had de gemeente als één van de belanghebbenden in de Oosterschelderegio om advies gevraagd. Op basis van een 'des- kundigenoordeel', ziet het colle ge geen directe belemmering, zei wethouder G. Houtekamer gisteren. Wel houdt hij in de eer ste plaats de telers verantwoor delijk, mochten er toch vreemde ziekten ontstaan en in extreme mate andere exoten de kop op steken in de Oosterschelde. Dat zou grote gevolgen kunnen heb ben voor het ecosysteem en daar mee voor de mosselsector. Maar liefst één op de drie vrouwen ondervindt hier de alledaagse ongemakken van. ANTISTAX capsules hebben een natuurlijke oor sprong en bevatten een krachtig extract van rode wijnstokbladeren. Dit extract bevat flavonoïden, waarvan bekend is dat het goed is voor soepele aderen en dat het de doorbloeding in de benen bevordert. ANTISTAX is ook verkrijgbaar in een verfrissende Cooling Gel. Nu 2 retour op Antistax JA, ik ontvang graag 2,- korting op Antistax Naam: Adres: Postcode: Plaats: Bank-/gironummer: [""I Ja, ik wil graag op de hoogte gehouden worden over Antistax. Ik stuur deze coupon met de kassabon van een Antistax verpakking in een gesloten envelop naar Antistax 2,- korting, Postbus 8037, 1802 KA, ALKMAAR. Per adres slecht één waardebon. Bij inzending zonder kassabon, onjuist ingevulde coupon ol niet gefrankeerde envelop vervalt het recht op vergoediging. Omcirkel het aankoopbedrag op de kassabon. Deze aotie loopt t/m 25 juli 2004, Inzendingen na deze datum worden met meer in behandeling genomen. Over deze actie kan geen correspondentie worden gevoerd, Voor meer'informatie kunt u bellen met de gratis ANTISTAX informatielijn 0800-26847829 of kijk op www.antistax.nl GeenDéze rubriek'verschijnt in alle titels van NRp Dagbladen (oplage ruim 2 min. ex.). Voor informatie, over adverteren in deze rubriek, e-mail naar infer&nrp.nl o.v. v, MGVU! Julius heet-ie, zo'n kereltje dat ongetwijfeld een dank baar onderwerp wordt voor deze rubriek. Sinds gisteren is hij heel erg drie. De tijd van twee is passé, ligt nu mij lenver achter hem en dat moet iedereen weten. Het passeren van de mijlpaal, met uitbundig feestgedruis, sterkt zijn zelfbewustzijn. Hij weet wat hij wil - maar voor al ook wat niet - en maakt dat indringend kenbaar. Gevraagd naar zijn culinaire voorkeuren, had hij onlangs ook een pasklaar antwoord ge reed. „Ik hou van lekker. Konmar Middelburg CtWist/™ ia*« Vragen? Kijk op www.konmar.nl of bel gratis Pottenbakkerssingel 2. met Konmar consumentenservice 0800-0809. i i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11