Yudhoyono leidt in Jakarta PZC Fourniret ging tweemaal per jaar op jacht naar vrouwen Zalm wil vaste baas voor Europese raad ministers Financiën VS bombarderen opnieuw Fallujah Van Buitenen sluit zich aan bij Groenen Oostenrijkse president op rand van dood Oud-generaal in tweede ronde verkiezingen Indonesië Nederland verdubbelt noodhulp aan Darfoer Familie voert man aan honden Protest op billen in Pamplona Winnie Mandela ontloopt celstraf Manneken Pis verliest couturier Veel Indiase kinderen ondervoed Noorse wist niets van huwelijk Angkor Wat niet meer in gevaar dinsdag 6 juli 2004 BRUSSEL - Paul van Buitenen en zijn partijgenoot Els de Groen sluiten zich als onafhan kelijke leden aan bij de Groenen in het Europees Parlement. Dat heeft de Groenenfractie 'gis- i teren bevestigd. Van Buitenen werd bekend als 1 fraudejager bij de Europese Commissie. Hij beschuldigde in j 1999 Europees commissaris Cresson van verduistering, waar na de hele Europese Commissie aftrad. De Belgische justitie be sloot haar vorige week echter met te vervolgen, wegens ge brek aan bewijs. De partij van Van Buitenen, Eu- Iropa Transparant, kreeg twee ze tels bij de verkiezingen voor het Europees Parlement half juni. Van Buitenen besprak recent I aansluiting bij de euroscepti sche groep EDD. Dat overleg liep echter stuk. Beter verging het gesprek met jde Groenen. Van Buitenen is al jaren bevriend met het Groe- Inen-europarlemenstlid Bart Staes uit Vlaanderen. Beiden iajn specialist in begrotingsza ken, De partij van Van Buitenen is in jzetels even groot als Groen links, dat bij de verkiezingen halveerde tot twee vertegen- jwoordigers. In totaal behaalden de Groenen in juni 42 van de 732 zetels in het Europees Parle- ment. ANP Britse ouder mag een beetje slaan LONDEN - Het Britse Hoger huis heeft niet ingestemd met een wet waarin het slaan van kinderen door hun ouders volle dig wordt verboden. In plaats daarvan stemden de jLords voor een compromisvoor stel dat slaan toestaat, mits het jmet mate gebeurt. Met 226 stem- 'jmen voor en 91 stemmen tegen jnam het Hogerhuis het compro misvoorstel aan van Lord Les ter, Ouders mogen slaan tenzij het kind daardoor snijwonden, jblauwe plekken, of een rood aan gelopen huid oploopt. Ook mo gen kinderen er geen mentale I schade van ondervinden. ANP WENEN - De Oostenrijkse president Thomas Klestil verkeert in zorgwekkende toe stand en kan elk moment overlij den. Dat verklaarden artsen van het ziekenhuis in Wenen waar het 71-jarige staatshoofd gisteren jverd opgenomen. „Hij verkeert accuut levensgevaar", ver de directeur van het hos professor Reinhard Kre- tegen de Oostenrijkse tele ÖRF. behandelende geneesheren echter hoop te koesteren dat Klestil, die over ine dagen zijn ambt zou overdragen aan Heinz Fischer, blijft leven. De president zal volgens het ziekenhuis in een coma gebracht wor werd Klestil tot keer toe getroffen door een en moest hij wor gereanimeerd. De 71-jarige Klestil kampt al ge- ."uime tijd met longproblemen, he door een auto-immuunziek- ie zouden worden veroorzaakt. In september 1996 moest hij al fcn weekeinde lang in een kunst coma worden gebracht verband met een atypische ANP door Step Vaessen JAKARTA - De 55-jarige oud-generaal Susilo Bambang Yudhoyono gaat hoogstwaar schijnlijk door naar de tweede verkiezingsronde in Indonesië. Uit een betrouwbare prognose van de uitslag blijkt dat de eerste rechtstreekse presi dentsverkiezingen geen dui delijke winnaar hebben opgele verd. Wie het in september tegen Yud hoyono moet opnemen is niet met zekerheid te zeggen. Vol gens de prognose die bekend werd gemaakt door de Indonesi sche organisatie LP3S en het Amerikaanse National Democra tie Institute strijden president Megawati en voormalig legerlei der Wiranto om de tweede plaats. Volgens deze peiling, die geba seerd is op een steekproef bij 1583 stembureaus, haalt Yud hoyono 33,9 procent van de stemmen. Dat is beduidend min der dan de 45 procent die opinie peilingen hem een paar dagen geleden nog toedachten. Presi dent Megawati scoorde met 24,9 procent van de stemmen veel ho ger dan verwacht. Volgens de peilingen zou ze niet boven de 12 procent uitkomen. De offi ciële uitslag van de verkiezin gen wordt pas over tien dagen verwacht. Tot gisteravond laat heerste er onduidelijkheid over de grote hoeveelheid ongeldige stemmen. Veel mensen hadden per onge luk twee gaatjes in het stembil jet geprikt omdat ze het papier niet helemaal hadden openge vouwen. In Indonesië wordt tij dens het stemmen met een spij ker de kandidaat naar keuze doorgedrukt. De Nationale Kies commissie liet pas aan het einde van de ochtend een bericht uit gaan dat deze stembiljetten als geldig moesten worden be schouwd. Maar dat bericht had veel stembureaus niet bereikt, waardoor zij deze stemmen ten onrechte afkeurden. Hoeveel ef fect dit zal hebben op de voorlo pige uitslag is niet te zeggen. Een lokale organisatie van waar nemers, met honderdduizend vrijwilligers, is laaiend. Ze eisen dat de Kiescommissie het tellen stopzet en eerst alle niet geldige stemmen opnieuw telt. „In dit stadium is er geen zinnig woord te zeggen over de eerlijkheid van deze verkiezingen", zegt Gu- nawan Hidayat. Voetbal Het stemmen kwam in heel Indo nesië pas laat op gang. Veel mensen hadden de finale van het Europees voetbalkampioen schap bekeken en druppelden in de loop van de ochtend de stembureaus binnen. Toch hing er in de sloppenwijk Rumah Susun in West Jakarta een op getogen sfeer. „Het is geweldig dat wij kleine mensen nu zelf mogen bepalen wie onze pre sident wordt," zegt de 28-jarige Ali met slaperige ogen. Tot vier uur 's nachts had de telefoon- verkoper naar de voetbalfinale gekeken, maar toch was hij vroeg opgestaan om te gaan stemmen. Dit historische moment wilde hij voor geen goud missen. Hij had op Yudhoyono gestemd. Niet omdat hij zijn politieke pro gramma goed vindt want dat kent hij niet. Maar omdat hij denkt dat een ex-militair het land beter kan besturen. Boven dien komt Yudhoyono sympa thiek over. „En is hij knap", voegt zijn vrouw eraan toe. GPD Papoea's in de regio Kurulu discussiëren over de keuze die zij gaan maken bij de presidentsverkiezingen in Indonesië. door Pascale Thewissen BRUSSEL - Seriemoordenaar Michel Fourniret ging twee keer per jaar 'op jacht' naar jonge vrouwen. Dat heeft de 62-jarige Fransman die al een jaar in Bel gië in de cel zit, verklaard tegen over zijn ondervragers. De vrees is dan ook groot dat Fourniret veel meer slachtoffers heeft ge maakt, dan de negen die hij toe geeft. Hij wordt bovendien ver dacht van een hele reeks gewa pende overvallen. De Franse justitie gaat alsnog onderzoek doen naar de betrok kenheid van Fourniret bij dertig onopgeloste verdwijningen en moordzaken in Frankrijk, zo maakte de politie gisteren be kend. De procureur-generaal van Reims, Yves Charpenel gaf in de Franse krant Le Parisien eerder aan te twijfelen aan de ran onze redactie buitenland HAAG - Nederland geeft 'og eens tien miljoen euro aan ïoodhulp voor de Soedanese re- Darfoer. De Nederlandse bij- «agc wordt daarmee verdub- 'eld, aldus het ministerie van 'uitenlandse Zaken. truster Van Ardenne (Ontwik- leLingssamenwerking) zal haar collega's vandaag tijdens bijeenkomst van de Afri Unie in Ethiopië oproe eveneens meer geld te geven de geteisterde regio Dar- Per- Daar is meer dan een mil- mensen op de vlucht voor etnische en religieuze con- uct. Er zijn al tussen de 10.000 30.000 mensen gedood. 6 2tra tien müjoen euro voor ïoodhulp gaat naar het Wereld- oedselprogramma WFP (3,5 euro), de VN-vluchtelin- Unhcr (3,5 mil joen), de Internationale Federa tie Rode Kruis en Rode Halve Maan (1 miljoen), en voor met name water en sanitaire voorzie ningen naar de Wereldgezond heidsorganisatie WHO (1 mil joen) en het VN-kinderfonds Unicef (1 miljoen). Daarnaast stuurt Nederland twee waarne mers naar Soedan, die deel gaan uitmaken van de waarnemers- missie onder leiding van de Afri kaanse Unie. De Afrikaanse Unie is bereid een internationale protectie- macht naar Darfoer te sturen om de daar reeds aanwezige waarnemers van de unie te be schermen. De troepenmacht moet driehon derd militairen gaan tellen uit Rwanda en Nigeria. Ook Tanza nia en Botswana zijn benaderd voor het leveren van militairen, zo maakte de Vredes- en Veilig heidsraad van de Unie gistera vond bekend. ANP/RTR/AFP bewering van Fourniret dat hij in de periode 1990-2001 geen moorden pleegde. Tot nu toe be kende de Fransman negen moor den op acht meisjes en jonge vrouwen en één man. De stoffelijke resten van twee slachtoffers werden afgelopen zaterdag opgegraven bij kasteel Le Sautou in het Noord-Franse Donchery. De twee meisjes wer den in 1989 door Fourniret ont voerd, verkracht en vermoord. Een jaar later vermoordde de Fransman een 13-jarig meisje uit Rezé. Pas in 2000 en 2001 zou Fourniret weer hebben toe geslagen. De lichamen van de slachtoffers, Céline Saison (18) en Mananya Thumpong (13), werden later teruggevonden in de Belgische Ardennen. Huiszoeking Inmiddels is gebleken dat de Bel gische rijkswacht al jaren gele den op de hoogte moet zijn ge weest van Fournirets gerechtelij ke verleden. Tot nu ging justitie ervan uit dat de Franse autori teiten België niet inlichtten over het lange strafblad van Fourni ret, die in eigen land drie keer veroordeeld werd voor seksueel misbruik, alvorens hij in 1992 naar België verhuisde. Uit aantekeningen van de zeven jaar geleden overleden rijks wachter Gerard Vanesse, die ook betrokken was bij het onder zoek naar kindermoordenaar Mare Dutroux - zijn agenda maakt deel uit van het meters dikke dossier-Dutroux - blijkt dat de Belgische gendarme in april 1996 op verzoek van de Franse politie een huiszoeking deed bij Fourniret, die verdacht werd van wapenhandel. Het ligt voor de hand dat de Fransen Vanesse ook inlichtten over de andere activiteiten van Fourniret. Die liep echter pas in juni 2003 tegen de lamp toen hij in Ciney een 13-jarig meisje pro beerde te ontvoeren. Zij wist te ontsnappen en alarmeerde de po litie. Grote vraag is hoe het mogelijk is dat Fourniret zo lang onge stoord zijn gang kon gaan. „Kan iemand me uitleggen waarom zo iemand opnieuw vrij wordt gela ten", zei een jonge vrouw die in 1982 door Michel Fourniret werd verkracht gisteren op de Franse radio. Volgens haar is Fourniret een manipulator, die ook zijn slacht offers om de vinger probeert te winden. „Nadat hij me dat had aange daan, weende hij en vertelde me zijn leven. Dat hij gehuwd was en kinderen had en dacht dat zijn vrouw maagd was toen ze trouwden, terwijl dit niet waar bleek", vertelde de vrouw. „Hij was op zoek naar de maagdelijk heid. Nadien vroeg hij me of ik geen klacht zou indienen, want dat zou zijn leven verwoesten." BERLIJN - Justitie in Duitsland beschuldigt een 49-jarige vrouw ervan samen met haar twee dochters en aanstaande schoon zoon haar echtgenoot te hebben vermoord. Het viertal zou het slachtoffer aan de honden hebben gevoerd, zo maakte de Duitse politie gis teren bekend. De verloofde van een van de dochters heeft al be kend. De familie gaf de 52-jari- ge man in oktober 2001 op als vermist. De politie zegt niet over bewijzen te beschikken dat de man is opgegeten. ANP/RTR. PAMPLONA - Voorafgaand aan de opening van het festival San Fermin in Pamplona protesteren dierenrechtenactivisten tegen het opjagen van stieren door de straten van dit Spaanse dorp. De honderden betogers deden dat gisteren in hun ondergoed. Het stadsbestuur weigerde toestemming om naakt te demonstreren. De stierenrennen zijn een eerbetoon aan San Fermin, de beschermheili ge van Pamplona. Sinds 1591 rennen een week lang (van 7 tot en met 14 juli) elke dag zes gevechts stieren door de smalle straatjes. Duizenden jongeren, vaak in beschonken toestand, rennen voor hen uit. Als enige wapen is een opgeVolde krant toegestaan. De stieren worden tijdens de ren ern stig mishandeld, zeggen de actievoerders van Mensen voor de Ethische Behandeling van Dieren (Peta). De stieren worden volgens Peta vooraf gemarteld en gedrogeerd en sterven uiteindelijk in de arena. Ook voor mensen is de ren overigens geen pretje. Bijna elk jaar vallen bij het festival gewonden, soms zelfs doden. foto Pablo Sanchez/EPA PRETORIA - Winnie Mandela hoeft niet naar de gevange nis. Een gerechtshof zette in hoger beroep haar celstraf om in een voorwaardelijke straf. De 67-jarige Winnie Mandela, ex-vrouw van Nelson, werd vorig jaar veroordeeld tot vijf jaar cel wegens frau de en diefstal. Ze was op borgtocht vrij totdat vorige maand het hoger beroep in de zaak diende. Gisteren is haar veroordeling omgezet in 3,5 jaar voorwaardelijke cel straf. Het hof achtte diefstal niet bewezen. ANP/RTR BRUSSEL - Het bronzen beeldje van Manneken Pis in Brussel verliest dezer dagen zijn vaste aankleder. De 62-jarige beheerder Jacques Stroobants, die het beeldje bijna dertig jaar van kostuumpjes voorzag, gaat met pen sioen. Een opvolger is nog niet gevonden; Stroobants hoopt dat het Brusselse stadsbestuur hem alsnog een con tract aanbiedt. De Brusselaar komt soms wel driemaal per dag om Man neken Pis te verkleden, bijvoorbeeld als Sinterklaas, El- vis Presley of in een gelegenheidscostuum. Het beeldje heeft ruim zevenhonderd pakjes in zijn garderobe han gen. ANP/RTR NEW DELHI - Binnen twee maanden zijn in de Indiase deelstaat Maharashtra meer dan duizend kinderen overle den door ondervoeding. De plaatselijke autoriteiten zeg gen de situatie onder controle te hebben, maar hulpverle- ners vinden dat er veel te weinig wordt gedaan. Dat meld de gisteren New Delhi Television. Het plaatselijk bestuur zegt dat de sterftecijfers binnen de marges liggen en onder het landelijk gemiddelde. De hulpverleners kopen daar niets voor en willen maatrege len. ANP/DPA OSLO - Een 22-jarige Noorse vrouw is zonder het te we ten een jaar lang getrouwd geweest met een voor haar vol strekt onbekende Pakistaan. Pas nadat er bij haar echt scheidingspapieren op de mat waren gevallen, kwam het huwelijk uit, meldde de Noorse krant Verdens Gang giste ren. De vrouw had enkele jaren geleden haar portemonnee met identiteitskaart verloren. De papieren zouden vervol gens zijn gebruikt om haar met een volslagen vreemde in de echt te verbinden. ANP/AFP SUZHOU - Het wereldberoemde tempelcomplex Angkor Wat in Cambodja is na twaalf jaar geschrapt van de lijst van 'bedreigd werelderfgoed'. Dat heeft de cultuurorgani satie van de Verenigde Naties, Unesco, gisteren bepaald tijdens een bijeenkomst in het Chinese Suzhou. Volgens Unesco is het beleid om het complex te bescher men tegen illegale opgravingen en plunderingen 'succes vol' geweest. Bovendien is het gevaar van niet ontplofte landmijnen op het zeer uitgestrekte terrein geweken. Ang kor Wat blijft uiteraard staan op de 'gewone' lijst van we relderfgoed van Unesco. ANP/AFP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Minister Zalm (Fi nanciën) zal zijn collega's uit de elf andere eurolanden in septem ber voorstellen een vaste voorzit ter te benoemen. Die moet het vaste gezicht van de eurominis ters van Financiën worden. De bewindsman heeft dat giste ren gezegd als tijdelijk voorzit ter van de twaalf eurolanden. Het idee voor een vaste voorzit ter kreeg nog geen unanieme steun. „Enkele landen wilden wachten tot de nieuwe Europese grondwet in werking is getre den", zei Zalm. „Maar dat vind ik niet doorslaggevend. Het slaat ons elke dag vrij om een voorzitter te kiezen voor bijvoor beeld anderhalf of twee jaar." Zalm ontkende dat er al kandi daten zijn. De nieuwe functie concurreert volgens hem niet met die van voorzitter van de Europese Centrale Bank (ECB). Italië krijgt vooralsnog geen waarschuwing wegens te grote begrotingstekorten. Een pakket bezuinigingen en belastingver hogingen die premier Berlusco ni gisteren heeft gepresenteerd, heeft de Europese Commissie en de ministers van Financiën uit de EU-landen overtuigd. Berlusconi had maatregelen ter waarde van 7,5 miljard euro ge presenteerd, waarvan 5,5 mil jard met blijvend effect. „We hebben de indruk dat het pak ket toereikend is voor 2004", zei Zalm. „Maar eind dit jaar zijn extra maatregelen nodig voor het begrotingsjaar 2005." De Eu ropese Commissie deelt die me ning. De ministers kregen ook een ge vraagde toezegging van Grieken land om het begrotingstekort te beperken. Europa blijft echter bezorgd over de juistheid van de Griekse cijfers.ANP van onze redactie buitenland BAGDAD - De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteravond opnieuw een aanval uitgevoerd op een huis in het soennitische verzetsbohverk Fallujah ten westen van Bagdad. Door het bombardement zijn zeker acht en mogelijk twaalf mensen om het leven gekomen. Het was de vijfde luchtaanval in twee weken op deze stad. Voor heen was Abu Musab al Zarqa- wi steeds het doelwit. Hij is vol gens het Amerikaanse leger de leider van Al Qaeda in Irak. De Amerikanen bevestigden de aan val van gisteren, maar refereer den dit keer niet aan Al Zarqa- wi. Het verzet in Irak wordt volgens The New York Times van giste ren gesteund door familie van Saddam Hoessein. De krant ba seert zich op Amerikaanse rege ringsbronnen eri Irakezen. De fa milieleden opereren vooral van uit Syrië en Jordanië. Het netwerk van neven is on langs ontdekt door Amerikaan se inlichtingendiensten die het op het spoor kwamen door ver dachte geld- en goederenstro men te volgen. De Iraakse interim-premier Iyad Allawi dreigt intussen met bombarderen van buurlanden als zij opstandelingen een vrije doorgang naar Lak blijven ver schaffen Minister van Buitenlandse Za ken Hoshiyar Zebari betichtte zondag Iran en Syrië van het Steunen van rebellen. Bombardementen Allawi zei tegen de tv-zender Al Hurrat dat buurlanden bijdra gen aan de instabiliteit in zijn land. Als de landen hun grenzen niet beter bewaken, zal hij Was hington vragen om bombarde menten uit te voeren. De kans dat de VS op zo'n verzoek in gaan is zeer klein. Intussen duurt het geweld voort. In As Samawah, waai- Ne derlandse militairen zijn gele gerd, viel een gewonde na een explosie. ANP/AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5