Gullit gaat in De Kuip voor goud PSV heeft veld vol vraagtekens PZC Kleintjes bijten van zich af, óók in Zuid-Amerika Bart Goor onder de indruk bij Feyenoord Van Bommel op eerste training 19 Trainer: Ik kan bij Feyenoord niet verkopen dat ik graag derde wil worden Doelman Aerts naar Feyenoord Crespo niet op training Chelsea Ferdinand naar Bolton Wanderers Vitesse en Rink gaan uit elkaar Keeper Kiraly naar Crystal Palace Portugees Deco naar Barcelona Roda-Vitesse öpeningsduel in de eredivisie Reiziger naar Middlesbrough dinsdag 6 juli 2004 Hnnr Mikos Gouka ROTTERDAM - Heel voorzich tig scandeerden supporters giste ren tijdens de eerste training naam. Bescheiden stak Bart Goor zijn hand in de lucht om te laten zien dat de liefde weder zijds zal zijn. De 31-jarige Belgische interna- (fónal had van ploeggenoot Tho mas Buffel al gehoord, hoe 'in tens' het Rotterdamse publiek ieeleeft met het wel en wee van de club. „Thomas had me al ver teld wat ik kon verwachten," sprak hij gisteren. „Maar dat de supporters zelfs de namen van de spelers zouden scanderen bij een training, verbaasde me. In drukwekkend, en dit was nog maar een training. Bij Hertha BSC Berlin en bij Anderlecht heb ik dit nooit meegemaakt. Als Anderlecht een grote aan koop deed, stonden er hooguit vijfhonderd mensen." Nu keken er bijna vierduizend fans nieuwsgierig mee over de schouder van de Belg. Het staat vast dat Bart Goor een vaste stek op de linkerflank krijgt. Met de van FC Utrecht overge komen Rotterdammer Pascal Bosschaart zal de ervaren Belg de nieuwe linkerkant van Feye noord moeten gaan vormen. Het rugnummer elf is dit seizoen ei gendom van de 56-voudig inter national van België. „Bij de na tionale ploeg speel ik altijd aan de linkerkant van het midden veld in een systeem met twee spitsen. We zullen zien wat mijn exacte rol bij Feyenoord wordt. Vergeleken met Duitsland en België is er in de Nederlandse competitie meer ruimte om écht te voetballen. Dat ligt me wel. Bovendien, als Feyenoord belt, dan twijfel je niet." Goor heeft blijkbaar iets met Ne derland. In het verleden aasden zowel Ajax als PSV op hem. Toen Ruud Gullit onlangs infor meerde, was het raak. Goor denkt dat Feyenoord van de drie topclubs in Nederland het best bij hem past. „Ik ken de Ne derlandse competitie goed," zegt hij. „Bij Feyenoord slagen vooral spelers die altijd tot op de bodem gaan. Zó'n type ben ik. Ik ben 31 jaar, heb veel erva ring. Hier hoop ik mee te doen om de titel. Dat is het doel." Goor hoopt na een matig sei zoen in Berlijn, mede door een kuitbeenbreuk, op eerherstel in Rotterdam. Voorlopig pendelt hij nog vanuit België naar Rot terdam, zijn huis in Berlijn is leeggeruimd. GPD HnnrWietse Dijkstra ROTTERDAM - De kracht van zijn selectie moet hij nog op de juiste waarde schatten. Maar Ruud Gullit liet op zijn eerste werkdag in De Kuip geen enkel lilisverstand bestaan over zijn ambities. De nieuwe trainer van Feyenoord wil 'gewoon' kam pioen worden. Hoe? Dat is van later zorg. „Ik kan bij deze club niet verkopen dat ik graag der de wil worden." Dé cultuuromslag in Rotter dam-Zuid is al na één training voelbaar. Waar Gullits voor ganger Bert van Marwijk een jaar geleden gebukt ging onder de te optimistisch geformuleer de doelstelling van Jorien van dén Herik, is de 41-jarige we reldburger zijn voorzitter een Slag voor. „Ik leg mezelf meer druk op dan iedereen zich kan voorstellen." Van de hoge verwachtingen in $tterdam lijkt Gullit geen last téhebben. Wie altijd in de abso lute top heeft gevoetbald, weet iiiet beter dan dat iedere wed strijd gewonnen moet worden. „Een club als Feyenoord moet èjk jaar voor het kampioen pap gaan. Of ik dat kan be werkstelligen, weet ik niet. We rtjpetener hard voor werken." Nadat hij in de winterstop een contract tekende bij de club i'aar hij doorbrak als voetbal ler, gaf hij zijn ogen in De Kuip goed de kost. „Maar je krijgt jas een goed beeld van spelers |s je met ze aan de slag gaat. Wal me opviel, is dat Feyenoord vaak pas beter ging spelen als ze achter stonden. Ik vind dat we altijd het gevoel moeten hebben dat de Kuip van ons is." Het overbrengen van die menta liteit beschouwt hij als een van zijn belangrijkste taken. Hoé er gewonnen wordt, doet minder ter zake. Hij is geen verdedigen de trainer, zegt Gullit. Helemaal niet. Maar de ex-aanvaller van Haarlem, Feyenoord, PSV, AC Milan, Sampdoria en Chelsea vaart evenmin blind op de Hol landse School. Daarvoor heeft hij elders op de wereld te vaak gezien hoe het ook anders kan. De EK-winst van het defensieve Griekenland vindt hij een mooi voorbeeld. „Er zijn verschillen de wegen die naar Rome lei den," zegt Guljit, die zijn ideale speelwijze nog niet prijsgeeft. „Je hoeft niet altijd zelf het spel te willen maken. Soms moet je denken 'dan maar een counter'. Je moet kiezen wat het beste bij je past. Goed aanvallen, begint bij de verdediging. Je moet bij het fundament beginnen. Zon der heipalen stort een huis in el kaar. Daar ga ik eerst aan wer ken. Achterin moeten we zo min mogelijk fouten maken." De kunst van het verdedigen is de Nederlandse voetballer ver leerd, stelt Gullit. Niet voor niets haalde Feyenoord een Tu nesiër - Karim Saïdi - voor de defensie. In eigen land was het meedogenloze type niet te vin den. Gullit: „Kun jij er eentje noemen? Saïdi heb ik zien spe len bij de Africa Cup. Zijn gre tigheid sprak me aan. En hij heeft een goeie kop. Lekker ge meen. In Nederland moet een verdediger inschuiven en mee- voetballen. Spelers die dat niet kunnen, worden in de jeugd al vroeg afgeschreven." Hoe goed Saïdi is, blijft voor de aanhang nog een geheim. De Tu nesiër is nog in afwachting van een werkvergunning. Bovendien bestaat de kans dat hij - net als Shinji Ono (Japan), Chong-gug Song (Zuid-Korea) en Danko La- zovic (Servië/Montenegro) - vol gende maand met zijn land ac tief is op de Olympische Spelen. Een tegenvaller voor Gullit, die met een beetje pech (Lazovic probeert onder zijn 'plicht' uit te komen) bij het begin van de competitie al vier spelers moet missen. „Heel vervelend," zei Gullit, die ook Egyptenaar Hos- sam Ghaly gisteren vanwege in terlandverplichtingen moest missen. „In de toekomst houd ik daar wel rekening mee. Met een speler uit de EU, zoals Bart Goor, heb je dat probleem niet." Gullit hoopt dat Tunesië, Japan, Zuid-Korea en Servië straks snel zijn uitgeschakeld. „Dat is mijn belang als trainer van Feye noord. Nee, de spelers zelf ver wijt ik niets. De eer van hun land staat op het spel. Dat ze naar de Spelen willen, begrijp ik wel. En als ik hun bonds coach was zou ik ook zeggen: je komt gewoon." GPD ROTTERDAM - Maikel Aerts (28) heeft een contract voor vijf jaar getekend bij Feyenoord. De Rotterdamse voetbal club verhuurt de doelman komend seizoen aan RBC Roosendaal. De afgelopen twee jaar stond Aerts al bij, RBC onder de lat. Feyenoord heeft met RBC afgesproken dat Aerts direct oproepbaar is door de Rotterdammers. Met ingang van het seizoen 2005-2006 komt hij definitief naar Feyenoord. Feyenoord test deze week de Braziliaan Fernando. De 18-jarige jeugdinternational komt een week op proef. De vetdediger staat momenteel onder contract bij Juventude. Over belangstelling voor andere spelers liet de nieuwe trainer Ruud Gullit zich gisteren niet uit. „In principe ben je altijd bezig. Als we de selectie zinvol kunnen aan vullen, zullen we dat niet nalaten. Ook omdat we de ko mende tijd nogal wat mensen missen door interlandver plichtingen." ANP HARLINGTON - Heman Crespo is gisteren niet op de eer ste training van Chelsea verschenen. De Argentijnse spits zet daarmee zijn toekomst bij de Londense club, die al on der druk stond, op het spel. José Mourinho liet doorsche-. meren dat Crespo geen plek in de basis hoeft te verwach ten. De coach was duidelijk ontevreden over de absentie van de Argentijn. „Crespo was niet hier en ik heb niets van hem of van zijn zaakwaarnemer gehoord." ANP/RTR LONDEN - Les Ferdinand (37) heeft besloten zijn voetbal-, loopbaan met een jaar te verlengen. De voormalig Engels international tekende gisteren een contract bij Bolton Wanderers. Hij prefereerde die overeenkomst boven con tractverlenging bij zijn vorige club Leicester City. De spits kwam zeventien keer in actie voor het nationale team en voetbalde onder meer voor Newcastle United, Tottenham Hotspur en West Ham United. ANP/RTR ARNHEM - Vitesse en Paulo Rink gaan uit elkaar. De Arnhemse voetbalclub en de speler hebben besloten het nog twee jaar doorlopende contract te ontbinden. Rink speelde afgelopen seizoen zeventien duels voor Vitesse,' waarin hij vijf keer scoorde. Hij botste in die tijd echter meerdere keren met de technische staf. Beide partijen hadden weinig vertrouwen in een toekomst met elkaar. Coach Edward Sturing begon gisteren zonder Rink aan de voorbereiding op het seizoen. Mamadou Zongo, Emile Mbamba en Dragoslav Jevric ontbraken wegens interland verplichtingen. Ook nieuwe aanwinst Richard Kpopper was er niet vanwege een medische keuring. ANP BERLIJN - De Hongaarse doelman Gabor Kiraly verlaat zijn huidige werkgever Hertha BSC en keept komend sei zoen bij Crystal Palace. De club uit de Premier League nam de international transfervrij over. Hertha BSC doet ook afstand van een andere international. De Pool Bar- tosz Karwan is niet meer gewenst in Berlijn en mag terug keren naar zijn oude club Legia Warschau. ANP/DPA BARCELONA - De Portugese middenvelder Deco tekent van- g een contract voor vier jaar bij Barcelona. De speler van Por to, die indruk maakte bij het EK, ondergaat vandaag ook een niedische keuring. Als die naar ras verloopt, wordt Deco daar na officieel gepresenteerd. Met de transfer zou een bedrag van 12 miljoen euro gemoeid zijn. Voorzitter Joan Laporta liet terder weten dat hij rekening boudt met een vertrek van Edgar Davids bij Barcelona. Da- jjfs werd het laatste deel van het seizoen door Juventus uit geleend aan Barcelona. Zijn pitract liep daar af. Davids jjordt in verband gebracht met ïhelsea, dat eerder Arjen jjobben en Ma te ja Kezman aantrok. Patrick Kluivert is folgens Britse media dicht bij jen contract met Newcastle Uni- fi ANP/RTR 1 ZEIST - De competitie in de ere- divisie begint op vrijdag 13 au- ftus met Roda JC-Vitesse. Landskampioen Ajax speelt op zondag 15 augustus zijn eerste jwdstrijd, in Enschede treffen de Amsterdammers FC Twente. j PSV begint op zaterdag 14 au- I gustus met een uitwedstrijd te- pn RBC Roosendaal. Feye- floord speelt zijn eerste duel van het seizoen 2004-2005 in eigen stadion. Op 15 augustus is De j Graafschap de tegenstander. De eerste topper is op zondag 24 oktober, als PSV in eigen sta- I dion Ajax ontvangt. Ajax-Feye- Roord is 14 november, Feye- noord-PSV 12 december. ANP LONDEN - Michael Reiziger Wjj ('e bomende seizoenen bij p "dlesbrough in de Engelse "emier League. r.e ^-jarige international, die ujf Pen zeven seizoenen uit- Va,n voor Barcelona, tekent ^°or waarschijnlijk twee jaar. doorstond gisteren de medi ae keuring met succes. ANP Het publiek stroomde in groten getale toe bij de eerst seizoenstraining van Feyenoord, dat voor het eerst onder leiding van Ruud Gullit stond. door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Het handjes schudden bij PSV moet eigenlijk nog beginnen. Van de 25 spelers die zich gisterochtend meldden bij de eerste training zijn er een stuk of tien die nog op de nominatie staan om te vertrekken. Eenzelfde hoe veelheid vaste krachten ontbrak nog. Over vijf weken speelt PSV zijn belang rijkste wedstrijd van het seizoen, die in de voorronde van de Champions League. Trainer Guus Hiddink oogde ontspan nen, praatte op luchtige toon, maar wil de geen zorgeloosheid acteren. „Ja, het is vroeg, die eerste Champions-Leaguewed- strijd. Je zou zeggen: te vroeg. Maar ik wil niet in de excuussfeer treden." Be zorgdheid is niettemin op zijn plaats. Van het basisteam dat Hiddink in ge dachten heeft, waren gisteren maximaal vier spelers aanwezig: Ooijer, De Jong, Zoetebier en Sibon. Van de laatste drie is het trouwens nog maar afwachten of ze de concurrentiestrijd om een plek in het elftal gaan winnen. Een ander probleem: PSV moet het sei zoen in met een geheel nieuwe voorhoe de. Rommedahl, Kezman en Robben zijn verdwenen. Samen waren ze afgelopen seizoen goed voor 40 doelpunten en 24 as sists. Kezman maakte onder Hiddink in twee jaar tijd 66 competitietreffers. Al leen Park is gebleven. De nieuwelingen zijn: Farfan, Beasley waarschijnlijk, Si- bon en een nog onbekende spits die Kez man moet gaan vervangen. Gisteren was van dat vijftal alleen Sibon present. De anderen komen later, wegens interland verplichtingen of omdat ze nog niet ge contracteerd zijn. Over vijf weken moet Hiddink een inge speelde ploeg hebben, wil PSV opgewas sen zijn tegen mogelijk een van de (sub)topteams van Europa. Op een veld vol vraagtekens staat voorlopig alles in het teken van de fysieke voorbereiding. Zoals gebruikelijk is. Het inslijpen van patronen, de afstemming van de verschil lende kwaliteiten en persoonlijkheden - het gebeurt allemaal later. Pas aan het eind van deze maand speelt PSV zijn eerste serieuze oefenwedstrijd, op de 31e tegen Arminia Bielefeld. Op 3 en 5 augustus volgen dan, in Manchester, de wedstrijden tegen Manchester United en Boca Juniors. Over vijf weken kan Hiddink inschatten waar het nieuwe PSV staat. Hiddink: „Het is vervelend dat we niet de hele groep tot onze beschikking heb ben. Het wordt hakkelen tijdens de voor bereiding. Taktische trainingen kunnen we weinig doen. Het voordeel is dat we een jonge/ frisse groep hebben. Ik wil weer toe naar een dominant en initiatief rijk PSV. Daarbij kunnen we een paar va rianten hanteren. In cijfers: we kunnen 4-3-3 spelen en 3-4-3. Van die drie spit sen kunnen er twee diep naast elkaar spe len, zoals we met Kezman en Vennegoor of Hesselink hebben gedaan, of we spe len met een diepe spits en twee erachter. Ondanks de vele trausfergeruchten van de laatste tijd, vei PSV. En hij amuseerde zich nog ook. 1 Mark van Bommel gisteren gewoon op de eerste training van foto Olaf Kraak/ANP foto Olaf Kraak/ANP Dat kunnen we zelfs tijdens wedstrijden bijstellen." Variatie en snelheid zijn de toverwoor den, waarbij Hiddink wil steunen op een ervaren as. Maar doelpunten binnenha len, da's nog een ander verhaal. „Het is een illusie te denken dat we die pakweg zeventig doelpunten van Kezman ergens kunnen terugkopen." GPD door Cilya van der Kooy EINDHOVEN - PSV is gisteren mét Mark van Bommel begon nen aan de voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen. De naam van de middenvelder werd de afgelopen maanden in verband gebracht met diverse clubs, vooral Duitse, maar tot een transfer kwam het niet. Van Bommel miste de kans om zich bij het EK in de kijker te spelen. Hij haakte op het laatste mo ment met een blessure aan de achillespees af bij het Nederland se elftal. ANP door Sven Remijnsen DEN HAAG - Het Europees kampioenschap is amper afge sloten of het volgende grote voet balevenement begint alweer. In Lima, de hoofdstad van Peru, wordt vanavond afgetrapt voor de 41e editie van de Copa Améri- ca, het oudste nog bestaande voetbaltoernooi voor landen ploegen. Argentinië en Brazilië zijn zoals gewoonlijk favoriet, maar ook in Zuid-Amerika staan de kleintjes te trappelen. Als Griekenland kampioen van Europa kan worden, waarom Ve nezuela dan niet van Zuid-Ame rika? Sinds 1916, toen het kam pioenschap voor het eerst werd georganiseerd, won het land wel geteld één duel: van Bolivia, in 1967. Maar in de kwalificatie- groep voor het WK 2006 is Vene zuela netjes zesde, slechts drie punten achter Brazilië en zelfs drie punten voor Colombia en Uruguay. Het lelijke eendje van het continent bijt van zich af. De kleine voetballanden wor den zelfbewuster en sterker, ter wijl de grote bolwerken steeds meer moeite hebben zich daarte gen te wapenen. Dat is niet al leen zo in Europa, ook in Zuid-Amerika. Het afgelopen seizoen gingen de twee belang rijkste internationale bekers, de Copa Sudamericana en de Copa Libertadores, naar bescheiden clubs: Cienciano uit Peru en On ce Caldas uit Colombia. De Ar gentijnse grootmachten River Plate en Boca Juniors werden in de finale verslagen. Een verrassende winnaar van de Copa América zou de volmaakte apotheose zijn. De toplanden lij ken nog voor er een bal is ge trapt van harte mee te willen werken aan een surprise. We reldkampioen Brazilië komt met een veredelde B-ploeg naar Peru. Geen Ronaldo, Ronaldin- ho, Kaka of Roberto Carlos. Wel Kleberson, wisselspeler bij Man chester United en de degelijke middenvelder Edu van Arsenal. Bovendien heeft Brazilië geen al te fraaie staat van dienst in de Copa América. De vijfvoudig we reldkampioen won het toernooi pas zes keer, acht keer minder dan de recordhouders Argenti nië en Uruguay. De vorige edi tie, in 2001 in Colombia, draai de uit op een blamage toen Bra zilië, met Scolari al als bonds coach, in de kwartfinale werd uitgeschakeld door Honduras. Argentinië treedt wel op oorlogs sterkte aan, maar is zwalkende. In de WK-kwalificatie werd met 3-1 van Brazilië verleren en vori ge week was Colombia vriend schappelijk nog met 2-0 te sterk. De eindzege in de Copa América van 1993 is het laatste internationale succes. Bonds coach Marcelo Bielsa ligt voort-' durend onder vuur, maar zit nog altijd op zijn post. Alge meen wordt aangenomen dat de-, ze Copa América zijn laatste' kans is. Argentinië eist een titel. Watertanden Argentinië heeft een selectie om. van te watertanden, met de ver-, dedigers Ayala, Heinze, Zanetti en Sorin, de middenvelders Kily Gonzalez, en D'Alessandro en de aanvallers Saviola en Tevez. Het probleem is dat Bielsa ze zel den in dezelfde samenstelling laat spelen. De ploeg zal, net als Oranje op het EK, tijdens het toernooi in vorm moeten komen. De vraag is of de Argentijnen daar voldoende tijd voor krijgen van de andere landen. Niets is' onmogelijk in het voetbal, zo weet Europa nu ook, maar in Zuid-Amerika waren ze daar al, langer van doordrongen. Drie jaar geleden, in eigen land, be gon Colombia als outsider aan; het toernooi. Zes wedstrijden la ter waren alle records gebroken: zes overwinningen op rij, mees-, te doelpunten voor, nul tegen. Zelfs de topscorers- en de fair- play-trofee werden veroverd. Het openingsduel is vanavond tussen Colombia en Venezuela. De finale is op zondag 25 juli irn Lima. Twaalf landen doen mee: de tien Zuid-Amerikaanse lan-i den, aangevuld met Mexico en Costa Rica. Uit de drie groepen van vier plaatsen de nummers, één en twee zich rechtstreeks voor de kwartfinale. Ook de twee beste nummers drie gaam door. Colombia en Venezuela tx-effen in groep A gastland Pei-u en Bolivia. In gi'oep B neemt Ar gentinië het op tegen Uruguay,.1 Mexico en Ecuador. Brazilië speelt in groep C tegen Para guay, Costa Rica en Chili. GPD iöRTJS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 49