Geen steun voor nieuwe opvang PZC College eist klare taal over bioscoop 25 50 De mooiste 'S' van Zeeuws-Vlaanderen Gimbrère Bewoners voelen zich veilig in Zeldenrust 1 7 t/m 19 Bewoners vrezen overlast van daklozen Accommodatie gymvereniging Turn '87 in zicht Katalysator dringt uitstoot van kolencentrale terug GEHELE ZOMERCOLLECTIE KORTING Twee jaar cel na achtervolging Raad Terneuzen mist fatsoen Nieuw infoblad gemeente Sluis Werkstraf voor hennepteler Belg bestraft voor joyriding in Biervliet uitverkoop zeeuwse almanak Vakantiefoto's fledactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes 'Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 6 juli 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen HnnrRené Hoonhorst TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen krijgen, zoals verwacht, weinig handen op elkaar voor het idee een dag- en nachtopvang te ves- [igen in De Tijman. Veel omwo nenden en kantooreigenaren van het gezondheidscentrum en Winkeliers uit het centrum uit ten gisteren tijdens een voorlich tingsavond in het personeelsres- taurant van het stadskantoor hun bezorgdheid, woede en frus tratie over het voornemen. ;$let hulp van vertegenwoordi gers van het Leger des Heils en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) '$n het gemeentelijk hoofd afde ling wijkbeheer probeerde wet- louder C. Lief ting de ruim 150 aanwezigen uit te leggen waar om De Tijman is uitverkoren als 'maatschappelijk hulpverle ningshuis'. Lief ting benadrukte dat de nieuwe opvang op geheel andere leest wordt geschoeid dan het huidige centrum aan de Beneluxweg. Het grote verschil is dat het nieuwe centrum voor ziet in 24-uursopvang. De toekomstige gebruikers van het hostel kunnen dag en nacht :óp hun kamer terecht en hoeven niet door de stad te zwerven. De dagopvang, waar naar schatting zo'n dertig mensen gebruik van •zullen maken, is een 'diensten centrum'. Bezoekers kunnen er afspraken maken met bijvoor beeld een huisarts, de GGD of OOSTBURG - Er is zicht op een ieuwe accommodatie voor gym- astiekvereniging Turn '87 in ostburg. Dat blijkt uit de ka pernota 2004 van de gemeente (Sluis. furn '87 maakt sinds de oprich ting in 1987 gebruik van het [ymnastieklokaal van de voor- toalige Prins Willem-Alexander- §ehool aan de Stadhouderslaan jè Oostburg. In verband met de 'groei van de vereniging is het Êuidige onderkomen niet meer Jeilig voor alle sportende leden. De oudere jeugd wijkt regelma tig uit naar sportcomplex De Knhoom. ijn verband met de beschikbare jiren en de benodigde bergruim te kan Turn '87 hier niet perma nent terecht. Hetzelfde geldt voor de overige gemeentelijke gécommodaties in Oostburg. Het gevolg is dat er steeds met Ijüaterialen heen en weer moet worden gesleept. Om aan deze situatie een eind te maken is de enige denkbare op lossing de bouw van een turnhal waar de trainingen kunnen [.plaatsvinden en waar de toestel len kunnen blijven staan. Het ge- I raamde bedrag voor de benodig de investering in 2005 is 500.000 euro. Emergis. Begeleiding en (stren ge) regelgeving zorgen er voor dat er niet of nauwelijks over last zal voorkomen op en rond het Stadhuisplein, betoogden de hulpverleners en de Wethouder. Ook de afdelingschef binnen stad van de politie stelde dat de locatie goed controleerbaar is, vooral als buurtbewoners zelf di rect de politie bellen als ze iets zien gebeuren dat niet door de beugel kan. De hulpverleners onderstreep ten dat de gebruikers van De Tij- man - het Leger des Heils, ZCAD en Algemeen Maatschap pelijk Werk - zelf alle belang hebben bij het in de hand hou den van problemen. De instellin gen bieden niet alleen hulp aan dak- en thuislozen, maar ook aan andere cliënten. Topman R. Pols van het Leger des Heils prees het Terneuzense college, omdat het de moed heeft, een op vangcentrum midden in de stad te plaatsen. Hij stelde tevens dat dak- en thuislozen 'niet per definitie' criminelen en drugs verslaafden zijn. Pols ontving echter geen enkele bijval. Omwonenden vrezen overlast van drugsgebruikers en dealers en zijn bang voor vanda lisme, terwijl middenstanders vrezen dat klanten wegblijven. Beloften over het 'beheersbaar houden van problemen' oogst ten slechts hoongelach. Slapers Enjslapen nu al vaak zwervers in de drie flats van dienstencen trum De Veste en de politie komt nooit als de beheerder belt. De gemeente moet reke ning houden met het grote aan tal bejaarden en (alleenstaan- de-ouder)gezinnen met kinde ren in de wijk Java, vond de overgrote meerderheid. De verzekering van B. Kaiser, lid van het Bewonersplatform Wethouder C. Liefting beantwoordt schriftelijke vragen tijdens de hoorzitting over de Terneuzense dag- en nachtopvang. foto Wim Kooyman Binnenstad en in eerste instan tie één van de felste tegenstan ders van het eerste opvangcen trum aan het Schelpenpad, dat de dak- en thuislozen nauwe lijks nog problemen veroorza ken in de binnenstad, vermocht mensen niet te overtuigen. De bewoners van het Java voelen meer voor suggesties om De Tij man in te richten als Huis van de Arbeid (WD) of bedrijfsver zamelgebouw (Coördinatie en Management). Wethouder Liefting begreep de reacties. Maar hij weet ook dat dit soort klachten ook op elke andere plek in het centrum op geld zullen doen. Omdat op De Tijman al de be stemming 'algemeen maatschap pelijke doelen' rust, hoeven er geen tijdrovende procedures te worden gevolgd om het pand de gewenste nieuwe functie te ge ven. Liefting ontkende dat al vast staat dat De Tijman het nieuwe tehuis voor dak- en thuislozen wordt, maar waar schuwde tegelijkertijd dat het gemeentebestuur ook nog geen 'nee' zegt tegen het gezondheids centrum. PERKPOLDER - De vorm van de havendam in Perkpolder inspireerde de fotograaf tot deze fraaie foto, die de titel 'De mooiste 'S' van Zeeuws-Vlaanderen' meekreeg. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen nog deze maand weten of projectontwikkelaar Belle Vue door Maurits Sop BORSSELE - De kolencentrale ui Borssele krijgt een katalysa tor om de uitstoot van stikstof oxide drastisch te verminderen. Met die katalysator kan EPZ de u,tstoot met negentig procent te rugbrengen. Stikstofoxide (NOx) draagt bij aan de zure regen. Het komt vrij bij de verbranding van kolen in pf centrale in Borssele. Omdat p Kolencentrale de laatste ja ren steeds intensiever wordt ge- ruikt, en er dus meer kolen worden verbrand, is ook de uit stoot van NOx toegenomen. e technieken om via een kata- ysator deze emissie bijna hele maal weg te nemen, zijn verbe urd. Exploitant EPZ van de ko elcentrale heeft daarom beslo- en eeu katalysator te gaan bou- v en'™ aarin W0I"dt met behulp eon ammoniakoplossing de stikstofoxide omgezet in stik stof en water, stoffen die van zichzelf al in de natuur voorko men en dus niet schadelijk zijn. Door de verbeterde techniek van de katalysator gaat die ook langer mee. Dat maakt de inves tering beter betaalbaar. Hoeveel EPZ kwijt is aan de bouw er van, wil het bedrijf echter niet zeggen. Een deel van de investering kan worden terugverdiend door de verkoop van de rechten voor emissie van NOx. De kolencen trale mag daar maar een bepaal de hoeveelheid van uitstoten. Als de katalysator werkt, stoot EPZ minder uit dan is toege staan. Dat verschil kan worden verkocht aan andere bedrijven waar stikstofoxide vrijkomt. In november wordt de funde ring voor de katalysator gelegd. De installatie moet eind 2005 klaar zijn. De ingebruikname volgt in 2006. binnenkort aan de slag gaat met de herinrichting van de Kop van de Noordstraat. Als Belle Vue, waarin bouwbe drijf Delta en Woonstichting Clavis samenwerken, enkele vi tale panden niet snel kan ver werven, wil het college op zoek naar een andere vestigingsplek voor een bioscoop. Wethouder A. van Waes vond drie maanden geleden al dat de verwerving van enkele panden de reconstructie van de Kop van de Noordstraat en de Vloos- wijkstraat te veel ophield. Het geduld is nu bijna op, vóór de va kantie hakt het college de knoop door, meldt Van Waes. De eerste plannen zijn destijds opgezet rond de bouw van een bioscoop. „Intussen hebben de inwoners van Terneuzen nog steeds geen uitzicht op de bouw van een bioscoop. Als de plan nen voor de Kop van de Noord straat voorlopig niet te realise ren zijn, moeten we nog maar eens naar een andere vesti gingslocatie voor een filmzalen complex kijken", zegt Van Waes. Hoofdbrekens Directeur E. van Exter van de Terneuzense corporatie Clavis geeft grif toe dat de verwerving van de laatste drie, vier panden veel hoofdbrekens kost. Vooral de eigenaars en adviseurs van Sportcomer Charles de Smit hebben 'geheel andere opvattin gen over de waarde van onroe- (Advertentie) maciE "TWALSTRAAT 199 VlISSINGEN LANGE DELFT 16 MIDDELBURG rend goed' dan de onderhande laars van Belle Vue, bevestigt Van Exter. J. de Smit van de sportcomer laat weten dat haar man en zij zich niet met de on derhandelingen bemoeien, maar afgaan op de raad van enkele ad viseurs. Voor de eigenlijke herin richting van de Kop van de Noordstraat is het pand van De Smit, in een ver verleden café Belle Vue, niet nodig. De sport comer moet verdwijnen om een doorkijkje te krijgen van de nog te verwezenlijken meubelboule vard op het Schuttershof naar de Noordstraat. Van Waes laat zich er niet over uit of de eis van het doorkijkje overeind blijft. „Er moeten tenslotte nog meer panden worden aangekocht." Van Exter is er van overtuigd dat Belle Vue tot overeenstem ming kan komen met de paar overblijvende eigenaars van pan den. „Maar het heeft nog geen zin om daar alle energie in te ste ken als we niet tot elkaar kun nen komen over het laatste te verwerven pand." Van Waes benadrukt dat vooral de bouw van een bioscoop niet langer kan wachten. Exploitant Merral Theaters BV liet eerder al weten ook in te zijn voor loca ties elders aan de rand van Ter neuzen. „Mocht het onduidelijk blijven wanneer de herinrich ting van de Kop van de Noord straat van start kan gaan, dan moeten we toch aan een andere oplossing gaan denken." Directeur R. van Steen van Merral Theaters was gisteren niet voor commentaar bereik baar. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 44-jarige man uit Sint-Jansteen veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf (waarvan een jaar voorwaarde lijk) en vijf jaar rijontzegging wegens vijfvoudige poging tot doodslag. De man riskeerde in maart vorig jaar het le ven van zijn ex-vrouw, haar vriend en zijn drie kinderen, die bij hem in de auto zaten. Hij achtervolgde vanaf Wals oorden een auto waarin zijn ex en haar vriend'zaten. Hij joeg het tweetal op de smalle polderwegen rond Klooster- zande en Hulst op door met 160 kilometer per uur aan hun bumper te kleven. De dollemansrit eindigde op de Out- delandsedijk, waar zijn auto uit de bocht vloog en tegen een boom tot stilstand kwam. Twee kinderen raakten bij de botsing ernstig gewond. TERNEUZEN - Het 'terugbrengen van fatsoensregels, van normen en waarden' in de Terneuzense gemeenteraad heeft wat D66 betreft de hoogste prioriteit. De fractie zegt dat in de algemene beschouwingen bij het gemeente lijk Beleidsplan 2005-2008. „Respect voor elkaar, ieder in zijn waarde laten, is vaak ver te zoeken", zo wordt ge steld. Volgens D66 laat de communicatie binnen de raad veel te wensen over. „Het taalgebruik is regelmatig bene den alle peil hetgeen erg storend werkt in de onderlinge verhoudingen. Waarom is het hier onmogelijk om een de bat te voeren op basis van inhoud, in plaats van op perso nen of politieke kleur?" D66 wijst er op dat de zelf dooi de gemeenteraad in het leven geroepen projectgroep Waarden en Normen uit de krant moest lezen dat er door enkele fracties nogal cynisch wordt gereageerd op het werk dat tot nu toe verricht is. SLUIS - Vanwege herhaaldelijke klachten over de bezor ging van het Zeeuwsch-Vlaamse Advertentieblad over weegt de gemeente Sluis zelf een wekelijks of tweeweke lijks huis-aan-huisblad uit te geven. Daardoor is gemeen telijke informatie voortaan beschikbaar voor alle inwo ners. Het eigen blad van de gemeente zou bezorgd moeten worden door TPG Post. Op jaarbasis bedragen de kosten naar schatting 85.000 euro MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout heeft gisteren een 33-jarige inwoner van Zaamslag voor hennepteelt 120 uur werkstraf opge legd. Zijn 32-jarige (ex)vrouw werd tot 80 uur taakstraf veroordeeld. Het paar had vorig jaar in Hulst in een huur woning een professionele wietplantage opgezet. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter bestrafte gisteren een 24-jarige man uit Ekeren (B) wegens joyriding en het veroorzaken van een eenzij dig ongeval tot 105 uur werk straf, zes maanden voorwaarde lijke rijontzegging, twee weken voorwaardelijke gevangenis straf en 250 euro boete. De man zat nog in zijn proeftijd van een veroordeling voor joyri ding toen hij op 19 juli vorig jaar in Biervliet opnieuw in de fout ging. In de strafmaat werd meegenomen dat hij geen rijbe wijs bezit. De auto had hij aan zijn vriendin voor haar verjaar dag geschonken. Hij is inmid dels bezig met het halen van zijn rijbewijs. Aanleiding voor de politierechter om de rijont zegging voorwaardelijk op te leggen, zodat hij rijlessen kan blijven nemen. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Het veiligheids gevoel onder bewoners van de Terneuzense wijk Hof Zelden rust en Sint Annapolder valt reuze mee. Dat blijkt uit onder zoek van het Zeeuwse welzijns- instituut Scoop in opdracht van de gemeente. De resultaten van het onderzoek zijn gisteravond gepresenteerd in een bijeenkomst voor de buurtbewoners in buurthuis Het Rivierenhuis. Bijna veertig procent van de 1200 huishoudens in de wijk werkte mee aan het invullen van een enquête met vragen over de woonbeleving. Daaruit is naar voren gekomen dat 82 tot 94 procent van de mensen (af hankelijk van het gedeelte van de wijk waar ze wonen) zich overdag veilig voelt, 's Avonds daalt dat percentage tot 81 res pectievelijk 58 procent. Rapportcijfer „Gezien de aanwezigheid van grote instituten in de wijk zoals de scholengemeenschappen Zel denrust /Steelant en ROC en het ziekenhuis vallen de resultaten me heel erg mee", aldus wethou der A. van Waes in een reactie op het onderzoek. „De bewoners van de wijk zijn niet heel erg ne gatief." De verkeersdrukte in de wijk, de hardrijders, parkeeroverlast, overlast door jongeren en zwerf vuil worden gesignaleerd als de voornaamste knelpunten. Alles bij elkaar geven de bewoners hun wijk, vergeleken met ande re wijken in Terneuzen, toch een rapportcijfer van gemiddeld 7,3. 'Verrassend' noemt wethouder Van Waes de uitkomst dat 29 procent van de bewoners aangeeft zich op de een of ande re manier te willen inzetten voor de verbetering van de leefbaarheid in de wijk. „Gezien de toenemende individu alisering in onze samenleving vind ik dat een bemoedigende score." Kritiek Kritiek in de wijk is er op het op treden van de gemeente. Slechts eenderde van de ondervraagden vindt dat de gemeente de buurt genoeg betrekt bij plannen voor de wijk. Scoop stelt voor in het ver lengde van het onderzoek een plan van aanpak op te stellen om de leefsituatie in de wijk verder te verbeteren. Het plan moet met name gespitst zijn op het verhogen van de veiligheid in de buurt en vermindering van de overlast om en rond de scho len. (Advertentie) Dat Middelburgse echtpaar maakt elk jaar hetzelfde ritueel door bij de voorbe reiding van de zomervakan tie. Zij wil graag een fototoestel meenemen om mooie momen ten vast te leggen. Hij vindt het meeslepen van een came ra onzin. Dat gefotografeer leidt alleen maar af, meent hij. Hij heeft er zelfs een gewichti ge uitspraak voor bedacht: wat je niet kunt onthouden zonder dat je er een foto van hebt gemaakt, was niet de moeite waard. Telkens wanneer hij deze wijsheid debiteert, pakt zijn vrouw haar camera en maakt ze een foto van haar man. Voor alle zekerheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41