PZCI in Extra militairen voor jaar naar Afghanistan Kabinet wil meer legale bordelen Eis 2,5 jaar wegens bedreigen premier Brigade bestormt Muiderslot Treinbotsing station Amsterdam kwam door negeren sein Kamer vrijwel unaniem achter vierde missie Twee rappers blijven in cel Rijksrecherche: niets mis met onderzoek naar vuurwerkramp Eerste EU-overleg in Den Haag Werkstraf voor militairen Oirschot Heineken-ontvoerder mag rijden Sigaret opsteken tijdens rookreis Recordaantal last-minutes Delftse studenten aangehouden Veel sterfgevallen tijdens de eerste warme dagen I dinsdag 6 juli 2004 doorLianne Sleutjes DEN HAAG - Nederland stuurt in september 120 tot 150 militai ren voor ten minste een jaar naar de Noord-Afghaanse pro vincie Baghlan. Het is de vierde militaire operatie op rij die Ne derland in Afghanistan gaat uit voeren. Alle fracties in de Tweede Ka mer op de SP na keurden deze missie gisteren goed in een on danks het zomerreces belegd de bat met de ministers Kamp (De fensie) en Bot (Buitenlandse Za ken). Veel fracties waren wel kritisch over de missie, die onder Na- vo-vlag wordt uitgevoerd. Wat de Nederlanders er precies gaan doen blijft schimmig, vond on der meer de PvdA. Volgens de LPF is met deze uitzending de grens nu wel bereikt van wat De fensie allemaal kan doen en dient minister Kamp om extra geld te vragen bij zijn collega's in het kabinet. De militairen, voor het meren deel afkomstig van de lucht macht (Groep Geleide Wapens in de Peel), vormen in Baghlan DEN HAAG - De rechter-com- missaris in Den Haag heeft giste ren een lid van de Haagse rap groep DHC vrijgelaten. Twee an dere DHC'ers blijven wel in de cel wegens bedreiging van Ka merlid Hirsi Ali. De onderzoeksrechter vond niet dat de rappers vervolgd moeten worden, omdat ze een parlemen tariër zouden hebben belem merd in het uitoefenen van haar taak. De twee Hagenaars mogen de komende tien dagen worden vastgehouden op verdenking van 'gewone' bedreiging. ANP een zogeheten provinciaal team. Dat team moet vooral bemidde len tussen de bevolking en de plaatselijke autoriteiten. Zij zijn niet verantwoordelijk voor de veiligheid in de provincie. Ze gaan dan ook niet patrouilleren. Wel kunnen ze bemiddelen bij conflicten. Ook kunnen ze vol gens de minister een rol spelen bij de ontwapening. „Als er wa pens zijn ingeleverd, kunnen zij die tijdelijk opslaan in hun hoofdkwartier", aldus Kamp. De Nederlanders kunnen moge lijk ook assisteren bij de presi dents- en parlementsverkiezin gen die in september worden ge houden. Ze - kunnen bijvoor beeld toezicht houden op de stembussen, opperde de minis ter. Risico De risico's voor de militairen zijn volgens Kamp niet te groot. Als er problemen ontstaan, heb ben zij hun eigen snelle reactie macht, een groep van 40 man die speciaal hiervoor meegaat. Ook de Engelsen, die in een na burige provincie zitten, hebben zo'n eenheid. Deze kan de Ne derlanders ook komen helpen. Verder kunnen Amerikanen nog te hulp schieten. De VS voeren in Afghanistan nog steeds de anti-terroris- me-operatie Enduring Freedom uit. Kamp overweegt ook hier weer een bijdrage aan te leve ren. Eerder leverde Nederland F-16-vliegtuigen. Verder wil hij de zes Nederlandse Apache-ge vechtshelikopters een half jaar langer in de hoofdstad Kaboel houden. Zij assisteren de Na- vo-macht bij het handhaven van de rust in het gebied, maar kunnen indien nodig naar Baghlan vliegen om de Neder landse militairen daar bij te staan. De Apaches zouden na de zomer terugkomen GPD door Jan Kooij DEN HAAG - Het Openbaar Mi nisterie (OM) heeft gisteren der tig maanden gevangenisstraf geëist tegen een man die bedrei gende e-mails stuurde aan pre mier Balkenende. De 35-jarige man uit Hoorn heeft volgens het OM tussen de cember 2003 en 18 maart 2004 teksten als 'Je gaat er nu echt aan' en 'Ik zal je gijzelen' aan de eerste minister gestuurd. Het is niet de eerste keer dat ie mand voor de rechtbank komt in verband met bedreigingen van Balkenende of diens fami lie. De rechtbank in Rotterdam veroordeelde begin mei een 33-jarige man uit Zoetermeer tot tbs met dwangverpleging om dat hij de vrouw van de premier eind oktober vorig jaar wilde do den met een mes. Volgens de rechtbank was de man ontoere keningsvatbaar; hij zou lijden aan een paranoïde waanstoor- nis. De man uit Hoorn die giste ren terechtstond, is volgens het OM volledig toerekeningsvat baar. Hij heeft een deel van de beschuldigingen bekend. Hij ontkende het versturen van de derde en laatste mail aan Bal kenende, die het OM hem het zwaarste aanrekent Bij deze laatste mail zat een fo to. waarop de verdachte een bi vakmuts en een vuurwapen draagt. Onder de foto stond het woonadres van de premier en de begeleidende tekst luidde 'Je gaat er nu echt aan'. De verdachte beweert dat ie mand zijn computer heeft ge kraakt en de mail heeft ver stuurd om hem te duperen. De andere twee mails zou hij heb ben geschreven in een periode van zware stress. ANP MUIDEN - Het schoolbataljon van de Luchtmobiele Brigade uit Schaarsbergen, de Rode Baretten, houdt haar eindoefening op het Muiderslot in Muiden. De militairen namen gisteren naar Middeleeuws voorbeeld het kasteel in: eenmaal aangekomen van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De politie en het Openbaar Ministerie (OM) hebben geen fouten gemaakt in hun onderzoek naar de vuur werkramp op 13 mei 2000 in En schede. Ook is er geen sprake van dat zij de rechterlijke macht hebben misleid. Tot deze conclusie is de Rijksre cherche gisteren gekomen na on derzoek naar het Tolteam, het politieteam dat de vuurwerk ramp heeft onderzocht. Korpsbeheerder J. Mans, tevens burgemeester van Enschede, gaf bureau Interne Zaken van de re giopolitie Gelderland-Midden (BIZ) vorig jaar zomer opdracht te onderzoeken of leden van het Tolteam strafbare feiten hebben gepleegd of dat er sprake was van plichtsverzuim. Tussentijdse resultaten riepen bi] Mans zoveel vragen op dat na overleg met minister Donner van Justitie werd besloten de Rijksrecherche in te schakelen. De vraagtekens die BIZ nog plaatste bij onderdelen van het onderzoek, zijn door de Rijksre cherche van tafel geveegd, zo werd gisteren duidelijk. Niet ge bleken is dat een select groepje Tolteamrechereheurs geheim on derzoek heeft gedaan naar de vermeende brandstichter van de vuurwerkramp, die later door het gerechtshof in Arnhem werd vrijgesproken. Ook is er volgens de Rijksrecherche niet gesjoe meld met bewijsmateriaal en processen-verbaal. Fouten Het Tolteam, dat het grootste po- VPnnllPl*f>11 li b K f\ litieonderzoek uit de Nederland- se geschiedenis uitvoerde, raak- te m opspraak tijdens het hoger f n ï/on| InCllfDn irm beroep van de strafzaken tegen LC V Cvl IvIj ULJL dJL V JL 1. I de vermeende brandstichter en de directeuren van het ontplofte vuurwerkbedrijf. Twee rechercheurs, J. Paalman en C. de Roy van Zuydewijn, ver klaarden voor het hof onder ede dat het Tolteam fouten had ge maakt en gebrand was op een veroordeling van de verdachte van brandstichting. zou een collega gekheid hebben uitgehaald met een be- angrijk bewijsstuk, een rode sportbroek, De twee rechercheurs zijn in mei geschorst, omdat zij de pu bliciteit hebben gezocht. ANP Door Peet Vogels DEN HAAG - Gemeenten moe ten coulanter zijn in het toe staan van seksclubs, vindt het kabinet. Vooral parenclubs, ero tische cafés en bordelen voor ho mo's zijn populair, maar komen nauwelijks aan een vergunning. Daardoor blijven dergelijke be drijven noodgedwongen illegaal werken, stelt het kabinet in een Plan van aanpak voor de prosti- tutiesector. Uit een groot onderzoek van het ministerie van Justitie blijkt dat er in de branche nog steeds veel mis is. De opheffing van het wet telijk bordeelverbod in oktober 2001 en de gelijktijdige invoe ring van een vergunningenstel sel voor bordelen en seksclubs heeft weliswaar tot verbeterin gen geleid, maar er blijven nog veel misstanden, zo concluderen de onderzoekers. Door de legalisering is er wel meer grip gekomen op de prosti tutie. Vooral in gemeenten die de controle op en handhaving van de regels overlaten aan de politie leven bordeelhouders de regels goed na. Daar komen vrouwenhandel, minderjarige prostituees en onhygiënische omstandigheden beduidend min der vaak voor dari in andere ge meenten. Daarmee is het probleem echter verplaatst naar gemeenten waar de controle weinig voorstelt. Daar is een toename te zien van illegale prostitutie. Het kabinet pleit dan ook voor meer en beter toezicht door de gemeenten. Parenclubs Voor een deel zijn gemeenten volgens de onderzoekers zelf schuldig aan de groei van de ille gale prostitutie. Veel gemeenten geven niet of nauwelijks vergun ningen af voor nieuwe bordelen. Daardoor krijgen succesvolle formules als parenclubs, eroti sche cafés of maatschappen van prostituees geen kans zich te ves tigen. Omdat de vraag naar deze diensten blijft, duiken ze dus noodgedwongen in de illegali teit. Op de illegale vormen van pros titutie, zoals de escortservices, krijgen de autoriteiten nauwe lijks greep. Ook de opkomst van de prostitutie in hotels en koffie huizen neemt toe, zonder dat de autoriteiten hier gedegen tegen op kunnen treden, concludeert het rapport. Het kabinet wil daarom meer samenwerking tus sen gemeenten en politie om de ze vorm van prostitutie aan te pakken. Opheffing van het bordeelver bod zou ook de rechtspositie van de prostituees hebben moe ten verbeteren. Daar komt ech ter nog niet heel veel van te recht. Toch is er in de legale prostitu tie wel vooruitgang te merken. Zo is er een vakbond voor prosti tuees die samenwerkt •met de FNV en zijn legale bordeelhou- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Veel middelbare scholieren krijgen meer vrij dan de bedoeling is. De Onderwijsin spectie heeft diverse scholen daarop aangesproken, maar het probleem ook aangekaart bij het ministerie van OCW. Het mi nisterie bezint zich op maatrege len, aldus een woordvoerster gis teren. De landelijke oudervereniging Ouders Coo heeft vooral kri tiek op de lange zomervakan ties. Volgens een woordvoerster van de Onderwijsinspectie ko men veel scholen niet toe aan het aantal uren dat ze les moe ten geven. In het Onderwijsver slag over het schooljaar 2002/2003 heeft de inspectie ge schreven dat 10 tot 20 procent van de lestijd verloren gaat om dat lessen te vroeg eindigen of te laat beginnen. Verder vallen lessen uit omdat leraren er niet zijn, onder meer door ziekte en door vergaderingen. Over te lan ge vakanties rept het jaarver slag niet .ANP DEN HAAG - VVD-leider Van Aartsen (tweede van links) in gesprek met de Amerikaanse ex-mi- nister van Buitenlandse Zaken Allbright. Rechts op de foto geniet oud-minister Van der Stoel van een kopje koffie. In het Vredespaleis in Den Haag begon gisteren het eerste EU-overleg sinds het Ne derlandse voorzitterschap van de Unie dat vorige week begon. Politici en deskundigen praten over Europese samenwerking op het gebied van inter nationale democratie-ontwikkeling. Volgens de Haagse burgemeester Deetman gaan dergelijke Eurobijeenkomsten zijn stad ongeveer tien mil joen euro opleveren. Door Europese vergaderin gen komen er tot eind 2004 ongeveer vijftiendui zend bezoekers meer dan anders het geval zou zijn. Die logeren in Den Haag, bezoeken restau rants, rijden in taxi's en kopen cadeautjes voor thuis. foto Juan Vrijdag/ANP ARNHEM - De militaire kamer van de rechtbank in Arn hem heeft elf militairen veroordeeld tot werkstraffen van 60 tot 150 uur voor hun aandeel in mishandelingen bij een ontgroening op de legerplaats Oirschot op 15 oktober vorig jaar. Twee weken geleden eiste de officier van justitie werk straffen van zeventig tot 240 uur. De ontgroening van vijf militairen liep die avond gigan tisch uit de hand. De vijf nieuwkomers werden vastgebon den op een stoel. Ze kregen een kussensloop over hun hoofd, werden onder meer gestompt en getrapt en kregen brandende sigaretten tegen hun lijf gedrukt. GPD HAARLEM - De Heineken-ontvoerder die wegens snel heidsovertredingen zijn rijbewijs kwijtraakte, krijgt dat document terug. Dat heeft rechter R. Toeter gisteren be paald in een procedure die de man had aangespannen bij de rechtbank in Haarlem. De ontvoerder wil zijn rijbe wijs terug omdat hij vanwege zijn veiligheid wil kunnen rijden in een gepantserde auto. Op 26 april nam de politie het rijbewijs van de man in na een forse snelheidsovertreding, omdat hij al twee keer eer der veel te hard had gereden. De ontvoerder stelt dat hij met de dood wordt bedreigd en dat hij daardoor geen chauffeur kan vinden die hem wil rijden. Volgens de rech ter zijn de gevolgen van inhouding van het rijbewijs bij de man groter dan bij anderen. ANP AMSTERDAM - Nederlanders kunnen binnenkort specia le 'rookreizen' boeken. Kras Sterreizen en de Stichting Ro- kersbelangen (SBR) zijn van plan busreizen voor rokers naar bijvoorbeeld Duitsland of Oostenrijk te organiseren. De reizigers kunnen naar hartelust een sigaret opsteken, in zowel de bus als in het hotel. Het gaat in eerste instantie om een beperkt aantal reizen. Mochten deze een succes zijn, dan worden meer vakanties aangeboden. ANP RIJSWIJK - Het slechte weer in Nederland lijkt te'zorgen- voor een recordaantal last-minute boekingen. Grote reis bureaus als TUI en D-Reizen ontvangen niet alleen veel klanten op kantoor, ook de internetsites voor last-minute boekingen worden druk bezocht. Niet alleen de regen maar ook het einde van het Europees kampioenschap voetbal zorgen voor meer boekingen kort voor de reis. ANP NIEUWEGEIN - De politie in Nieuwegein heeft gisterem acht studenten uit Delft aangehouden. Ze worden verdacht van betrokkenheid bij een mishande ling tijdens het studentenroei-evenement Varsity op 11. april in Schalkwijk. Een 25-jarige Amsterdammer werd' die dag mishandeld en kwam vermoedelijk bewusteloos- in het water van het Amsterdam-Rijnkanaal terecht, al- dus de politie. Het slachtoffer werd gered en bleek ge-'; wond aan hals en heupen. ANP over het water, werd de oostertoren met touwen bespannen en beklommen. Met de be storming van het Muiderslot mogen de mannen zich definitief scharen in het bataljon der Rode Baretten. foto David van Dam/ANP ders aangesloten bij MKB Ne derland. Om het werken in de branche wat respectabeler te maken moet het imago van de prostitu- tiesector worden verbeterd, vindt het kabinet. Een belang rijk middel om dat te bereiken is volgens het kabinet de invoe ring van een 'keurmerk' voor boi'delen. De branche moet zelf met zo'n keurmerk komen vindt het kabinet. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De treinbot sing tussen een dubbeldekstrein en een intercity op Centraal Sta tion in Amsterdam in mei, is ver oorzaakt doordat de machinist van de dubbeldekstrein door een rood sein reed. Dat heeft de Inspectie Verkeer en Waterstaat (IVW) gisteren gemeld. De IVW publiceerde gisteren het rapport naar aanleiding van het ongeval waarbij twintig treinreizigers gewond raakten. Volgens het rapport zijn er meer dere oorzaken waarom de machi nist door het rode sein reed. Zo zette de treindienstleider de ma chinist onbedoeld op het ver keerde been door hem toestem ming voor vertrek te geven. Kort daarna stond het daarop volgende sein op rood om de in- tei-city trein doorgang te bieden. Verder bleken de seinen op een manier geplaatst die tot verwar ring kan leiden bij machinisten. Het rapport bevestigt eerdere be-' richten dat de Automatische' Trein Beïnvloeding van de Eer-' ste Generatie (ATB-EG), die op het Centraal Station in Amster dam is geïnstalleerd, niet heeft kunnen voorkomen dat de trein' door het rode sein reed. De IVW neemt de resultaten uit het rapport mee in de werk groep die zich buigt over het stij gende aantal treinen dat door het rode sein rijdt. Volgens het jaarbericht 2003 van de IVW steeg dat aantal in tien jaar tijd van 150 naar 280.' maal per jaar Minister Peijs van Verkeer heeft de Kamer afgelopen voorjaar al beloofd 40 miljoen euro extra' uit te trekken voor de aanpak van risicovol gebleken spoorvak- ken. De IVW doet naar aanleiding-' van het onderzoek een nadere in spectie om te bepalen of machi nisten voldoende op de hoogte zijn van plaatselijke bijzonder heden ANP van onze redactie binnenland VOORBURG - De eerste zomer se dagen van dit jaar. in de twee de week van juni, hebben geleid tot een bovengemiddeld aantal sterfgevallen. Dat blijkt uit cij fers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) giste ren heeft gepubliceerd. Tijdens de warme dagen van 7 tot en met 13 juni stierven er, in vergelijking met het gemiddelde van de drie voorgaande weken, 160 mensen meer. In die drie voorgaande weken lag het weke lijks gemiddelde op ongeveer 2500 sterfgevallen. De extra sterfgevallen tijdens de warme periode betrof men sen van 65 jaar en ouder. In de leeftijdscategorieën 65 tot 79 jaar en tachtig jaar en ouder stiei-ven per leeftijdsgroep onge veer negentig mensen meer dan in de voorgaande weken. Onder mensen jonger dan 65 was het aantal overledenen in deze perio de iets lager dan in de voorgaan de weken. „In totaal komen we op een afge rond cijfer van 160 extra sterf ge-, vallen per week", aldus een woordvoerder van het CBS. „De cijfers laten zien dat het niet alleen hoogbejaarden zijn die op warme dagen bezwijken. In de groep van 65 tot 79 jaar sterven net zoveel mensen als in de categorie van de tachtig plus sers Uit eerder onderzoek bleek dat de temperatuurgebonden sterfte het laagst is bij een gemiddelde dagtemperatuur van 16,5 gra den. Onderzoek van het CBS toont aan dat een stijging met een graad leidt tot 25 a 35 extra sterfgevallen per week. Op basis van dit onderzoek zou het aantal doden in de eerste warme periode van juni onge veer tussen de 95 en 130 boven' het gemiddelde moeten liggen. Dat dit hoger uitvalt, hangt vol-, gens het CBS mogelijk samen met de grotere kwetsbaarheid van mensen met een zwakke ge zondheid waardoor ze tijdens de eerste warme periode van het*, jaar al bezwijken. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3