heeft geen trein nodig tour - de trance g» stil voor Emile Brichard Tijd staat Berichten Tourstart zaaien onrust bij Zeeuws comité Zagorakis beste speler van het EK EK trekt meer fans dan in 2000 Shirts van Griekenland uitverkocht KNVB in bres voor Van Nistelrooij Vier arrestaties na EK-finale Trapattoni trainer van Benfica Australische sprinter wint etappe in de laatste bocht Hushovd eerste Noor in het geel 'ijntjes bij Rabobank liet ernstig Steeds iets mis bij Petacchi Fagnini valt uit dinsdag 6 juli 2004 17 LISSABON - De Griekse aanvoerder Theodoros Zagora kis is verkozen tot beste speler van het EK voetbal. Acht experts van de Europese voetbalbond kozen de Griek. Ook de 'gewone' supporters hadden een inbreng in de ver kiezing. Zij konden op de site hun favoriet kiezen. „Hij heeft getoond een echte leider te zijn", zei Gerard Iioul- lier, ex-coach van Liverpool en een van de experts. Ruud van Nistelrooij is de enige Nederlander die is opgenomen in de EK-selectie van de beste 23 spelers. ANP/RTR LISSABON - Het EK voetbal in Portugal heeft met 1.165.192 mensen iets meer toeschouwers getrokken dan de vorige editie in Nederland en België. Per wedstrijd za ten gemiddeld 37.587 toeschouwers in het stadion. Vier jaar terug waren dat er 36.337. Portugal bleef onder het bezoekersaantal van 1996. In Engeland kwamen toen ge middeld 41.167 mensen. Het hoogste aantal toeschouwers per duel kwam in 1988 in Duitsland: 56.656. ANP/AFP ATHENE - De zege van Griekenland op het EK heeft een grote vraag naar Griekse shirts veroorzaakt. „De shirts van het nationale team zijn in Griekenland uitverkocht zegt een woordvoerder van Adidas. Alle 15.000 t-shirts van de Europees kampioen zijn verkocht. De Duitse kle dingfabrikant draait nu overuren om nieuwe ladingen Griekse tricots naar Athene te kunnen sturen. ANP/DPA ZEIST - De KNVB heeft beroep aangetekend tegen de straf die de Uefa oplegde aan Ruud van Nistelrooij. De spits werd voor twee interlands geschorst omdat hij scheidsrechter Anders Frisk zou hebben beledigd na af loop van de halve finale van het EK voetbal tussen Neder land en Portugal (1-2). Van Nistelrooij zou door de straf de eerste twee duels in de kwalificatie voor het wereld kampioenschap van 2006 tegen Tsjechië (8 september thuis) en Macedonië (9 oktober uit) moeten missen. ANP LISSABON - De Portugese politie heeft na de EK-finale Portugal-Griekenland (0-1) vier arrestaties verricht. Een Griek en een Spanjaard werden opgepakt omdat ze het speelveld betraden. De Spanjaard bevond zich minuten op het veld en legde zo de finale stil. Hij rende met een vlag van FC Barcelona het gras op en smeet dat in het ge zicht van de Portugese middenvelder Figo. Die verliet in 2000 Barcelona en ging naar aartsrivaal Real Madrid. De andere twee, een Griek en een Portugees, werden aange houden omdat ze zich agressief gedroegen. ANP/AFP LISSABON - De voormalige bondscoach van het Italiaan se voetbalelftal, Giovanni Trapattoni, treedt volgens de website van Benfica in dienst van de Portugese topclub. Trapattoni's contract als bondscoach van Italië liep af na de teleurstellende prestaties tijdens het EK. ANP hnrAd Pertijs ïAiMEN - Een Toursprint is ge dipt voor Robbie McEwen. hij zelf. „Je hebt er geen rein nodig. Er gaan zoveel goe sprinters voor de zege, dat mij alle opties geeft een wiel kiezen", zei de 32-jarige Au- traliër nadat hij gisteren in Na- ucn (nota bene langs de spoor- jjn) deed wat hij de dag ervoor d Marcinelle (Charleroi) verge en was: winnen. - Of de gele trui zijn le- j«n zal veranderen? De Noor [hor Hushovd dacht gisteren in (amen van wel. „Het is nu een jrote druk die op mijn schou- |ers rust, maar ook het mooiste aoment uit mijn wielerloop- jaan", sprak de renner van Cré- Agricole. eerder droeg een Noor het in de Ronde van Frankrijk. ritzege had hij al op zak. won in 2002 in een Touretap- (e, Samen met het veroveren jan de groene trui is etappe- npst ook dit jaar zijn hoofd- Ul. Maar na zijn sterke optre- jen in de proloog (vijfde) wist Ie26-jarige Noor dat er meer te Hen was 'in de Tour. „Zondag jtas ik er al dichtbij, vandaag Lkte het. Hier droom ik al mijn van." Zijn hoofddoel en het groen in Pa- „Vorig jaar was ik vierde in puntenklassement, maar ik dat ik een betere sprinter ten geworden. Ik werd te vaak lijfde, zesde, nu zit ik er dichter- Daar kwam bij dat we met art O'Grady nog een goede inter in de ploeg hadden, We ?n elkaar soms in de weg. vertrek heeft wel meer bij mij gelegd, maar daar ïkgeen enkele moeite mee." ANP McEwen begon zijn carrière op een bmx-fiets. Daar leerde hi] het lijf-aan-lijf-gevecht aan gaan met de concurrentie. In zijn beginperiode op de weg werd wat afgevloekt op de klei ne man, die volgens anderen te genstanders rücksichtslos de hekken in kon sturen. Na mis lukte jaren bij Rabobank en Domo, brak hij enkele jaren ge leden bij Lotto pas echt door en ontstond deze winter het idee om een eigen treintje te vormen. „Net zoals Petacchi die heeft." Dat leek hem wel handig, maar hij vond het vooral chique. Als een statussysteem, dat past bij een erkende topper. Inmiddels is Robbie McEwen te ruggekomen van het idee een treintje nodig te hebben. „Want het valt niet mee er eentje te for meren in de Tour. Er zitten zo veel ploegen in deze ronde die hun sprinters voorin willen heb ben. Als het tempo maar even daalt, rijden ze je direct aan alle cfhcfbcfhy Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl kanten voorbij. Laat mij maar lekker mijn eigen weg zoeken. Het is hier toch veel te moeilijk iemand in een goede positie af te zetten. Zonder trein heb je veel meer opties om de sprint aan te gaan. Ik spring van wiel naar wiel, net zolang tot ik goed zit." Gisteren zag hij zijn kans schoon in de laatste lange bocht voor de finish. „Ik wist dat je in de bocht de finish niet kon zien liggen. En ik wist ook dat je de sprint al moest aangaan in die bocht om niet te laat te komen. Wat me gisteren dus is overko men." Eigenlijk had McEwen de bocht in de weken voor de Tour willen verkennen. „Maar het kwam er niet van", verontschul Onbedreigd gaat Robbie McEwen als eerste over de streep in Namen. digde hij zich. Nu moest hij de strijd met de anderen blind aan gaan. Al zijn talenten en al zijn vrij heid leidden tot een gouden sprint. „Er reed een groepje links en er reed een groepje rechts. Ik ben er tussendoor ge glipt. Volle bak. In de bocht. Zonder een wiel te kiezen. Het valt niet mee om met zestig kilo meter per uur in een bocht een sprint aan te gaan, maar dat is wat ik goed kan." Het verklaart waarom McEwen met grote voorsprong de laatste rechte lijn inging. „Ik had op het laatst zelf de tijd om naar het publiek te kijken en te genie ten." Lange tijd viel er dit jaar weinig te genieten voor McEwen. Het voorseizoen was niet je--van-hèt. De Tour van vorig jaak- liep ook al niet geweldig. „Ik heb weinig veranderd aan mijn voorberei ding, maar ik weet wel dat ik dit jaar met een heel ander ge voel uit de Ronde van Zwitser land terugkwam dan vorig jaar. Toen kon ik in de Tour nooit mijn top bereiken. Nu voel ik de benen van 2002 weer terugko men." Hoe dat kan? „Ik weet het niet. Het rare is dat het ondanks een perfecte voorbereiding, qua verzorging en training, daarna soms totaal niet lukt. Nu lukt het allemaal wel. En ik weet ook dat wanneer je je goed voelt, je ook alles goed doet in die sprints." Het foutje van zondag noemde hij een vergissing. „Ik dacht dat Kirsipuu de sprint aantrok voor Nazon. Bleek het andersom te zijn." Terug in het hotel was de stemming er volgens zijn Neder landse ploegmaats Koos Moeren hout en Aart Vierhouten al snel een van: morgen beter. Moerenhout: „We doen het dit jaar alleen anders dan vorig jaar. Toen reden we kilometers op kop van het peloton. Dat bracht niet veel. Nu laten we het werk aan de anderen over. Werkt veel beter." Vierhouten: „Als je ziet dat Robbie zo kort zit, durf je de andere dag risi co's te nemen om hem voorin te houden. In die bocht zag ik hem voorbij vliegen en tussen twee gaatjes door duiken." Zoals hij dat als geen ander kan. Moeren hout: „Ik durf het niet. Ik wil best een keer de sprint aantrek ken, maar als het me te hectisch wordt, ben ik weg." Sprinten in de Tour is een vak apart. Een vak dat McEwen als geen ander verstaat. GPD foto Jack Naegelen/RTR Van kilometer tot kilometer (AMEN - Om acht minuten wr één verlaat het peloton fflileroi voor de tweede etappe ran de Ronde van Frankrijk. Er jn, na het uitvallen van de Au- Iraliër Gates, nog 187 renners nkoers. km: Doorkomst Cote de I'M de lomeree (4e cat.): 1. Bettini la), 2. Tombak (Tsj), 3. Casper Era). Okro: 6 renners gaan in de aan- il. Het zijn de Fransen Pineau, üelaine en Mengin, de Deen p. de Duitser Lang en de Ier canlon. 0 km: De 6 vluchters hebben in voorsprong van 2.50. 3 km: le tussensprint: 1. Edalei- e' -■ Scanion, 3. Pineau. Ver sniet peloton is 4.50. 28 km: 2e tussensprint: 1. Eda- he, 2. Piil, 3. Pineau. Voor tong gedaald tot 2.25. 11 km: Doorkomst Cote de Si- aneux (4e cat.): 1. Pineau, 2. id. -3. Mengin. 159 km 3e tus- Kprint 1. Pineau, 2. Piil. 3. anion, Peloton op 1.15. '1 km: Kopgroep ingelopen. e Noor Hushovd komt ten val sar zijn ploeggenoten brengen Sn snel terug in het peloton. km: De Australiër Robbie cEiven wint in Namen de sssasprint voor Hushovd en 1 fransman Jean-Patrick Na- "shovd wordt de nieuwe gele- uidrager. art Vierhouten is 13e en beste Nander. ANP AMEN - De tweede etappe 311 de Ronde van Frankrijk Md niet de dag van Rabobank, fam de Groot had de hele dag 51 van maagkrampen, Michael pussen kwam ten val en 'are Lotz moest naar de tand- rts. Groot had dezelfde klachten le hem ook 'in de Dauphiné anéré parten speelden. De oor- Jak is onbekend. De Deen Ras pen bezeerde zich aan de lin- MUeschijf en grote teen. De Rondingen waren niet ern- arc Lotz bracht gisteravond n bezoekje aan de tandarts. ^Limburger had last van kies- ln- Het drietal zal vandaag '«naai starten. ANP door Frits Bakker CHARLEROI - De koning van België was gisteren in de Tour, de premier reed een dagje mee en de gekte was compleet. Het zijn hoogtijdagen voor de wieier- natie, die er maar geen genoeg van krijgt om het circus voorbij te zien trekken. Zeker als er aan het eind van zo'n dag, in een massasprint, nog een Australi sche Belg wint ook. De Tourkoorts slaat een beetje door. In het startdorp in Charle roi ging gisteren een hardnekkig gerucht, gevoed door een be richt in de kranten. „De Tour van 2006 start in Londen, rijdt daarna drie volle dagen door België en trekt van. daaruit de grens over naar Frankrijk." Dat zou dus betekenen dat de Zeeuwen ook dat jaar weer naar een etappe kunnen fluiten. Het stond voor harde waarheid in de krant, dus... „Ho eens even", reageerde John Lelan- gue, de rechterhand van Jean Marie Leblanc als gebeten. ..Ik kan u verzekeren dat het ver haal niet klopt, dat het vol komen uit de lucht is gegrepen. „Wij weten zeker dat het wel waar is", zei Hugo Coorevits van de krant Het Volk. „Ik heb er zelfs een officieel schrijven van de Tour van gezien." Het parkoers is ook al getekend: twee dagen in Londen, de over tocht naar Calais, een etappe van Middelkerke naar Antwer pen, daar een ploegentijdrit naar Leuven en zo terug naar Frankrijk. En Zeeland dan? Of toch min stens Valkenburg? Het bericht zorgde voor onrust in de Zeeuw se gelederen, maar werd uitein delijk door de officiële instan ties ontkracht. John Lelangue: „De Tourstart in Londen is abso luut niet in 2006, misschien wel één of twee jaar later. En die etappes door België? Wij weten het niet eens, hoe kan een krant het dan schrijven." Bennie Ceulen, die bij de Tour de lobby voert voor Zeeland: „Het zijn loze berichten, die in elk geval niet uit de Tourorgani satie komen. Ik heb Zeeland en Valkenburg gezegd dat ze heel dicht bij een etappe zitten. Alle andere berichten zijn vals." Pieter Stoter, van het Zeeuwse comité, krijgt dat vandaag zelf ook te horen tijdens een bezoek aan de Tour. Na de etappe tus sen Waterloo en Wasquehal, die door een kleine delegatie van het comité wordt gevolgd, zal er ook een kort onderhoud met Jean Marie Leblanc zijn. En de Belgische gekte? „Ach", zei Johnny Devey, die voor een van de Vlaamse etappeplaatsen de contacten met de Tour onder houdt. „Bij ons staat Het Volk bekend als de leugenkrant.." NAMEN - Het Italiaanse sprint- wonder Alessandro Petacchi staat na twee massale aankom sten in de Ronde van Frankrijk nog steeds met lege handen. Dat is even wennen voor de man van Fassa Bortolo op wie het pelo ton het afgelopen jaar in de sprint maar geen vat kreeg. In de Giro d'Italia was hij nog goed voor negen ritzéges. Twee achtste plaatsen staan er tot dus verre achter zijn naam. Onge bruikelijk en onbegrijpelijk voor de sprintkoning. „De sprints verlopen maar met zoals ik het graag wil. Er rijdt altijd wel iemand in de weg of er ge beurt iets onverwachts", zei de Italiaan gisteren na de aan komst in Namen. Petacchi heeft last van zijn colle ga's. „Ik heb wel vier of vijf keer het wiel van een teamge noot geraakt oihdat andere ren ners me steeds proberen weg te duwen. Ongelofelijk", analyseer de hij de sprint. ANP NAMEN - De Italiaanse wielren ner Gian Mattco Fagnini is de tweede uitvaller in de Ronde van Frankrijk. Fagnini kwam gisteren in de tweede etappe ten val en moest worden afgevoerd- naar het zie kenhuis. Zondag was de Australiër Nick Gates de eerste die moest afha ken. Hij blesseerde zich bij een val en kwam buiten de tijd bin nen. ANP (104) vluchtte in de oorlog via Zeeland naar Engeland VILLERS-POTERIE - De Tour de France raast, niet ver van zijn huis, voort. Aan de Rue de Bayau in het nietige Waalse dorpje Villers-Poterie, op amper tien kilometer van startplaats Charleroi, is echter geen plaats voor de waan van de dag. Hier staat de tijd stil. Al heel lang. Emile Brichard, de oudste nog levende Tourrenner, is 104 jaar. „En ruim hè. Ik ben van decem ber." Brichard, uiterlijk breekbaar maar volgens zijn arts „gezond genoeg om de Tour te rijden", vindt het wel wat onbeleefd dat we zomaar bij hem aanbellen. Maar omdat het bezoek uit Ne derland komt, wil hij toch even wat tijd vrijmaken. Eerst eet Bri chard, die zijn drie vrouwen overleefde, even zijn soep op. Er zijn prioriteiten in het leven. „Ik eet goed, slaap elke nacht prima. Ik kan nog dagelijks ge nieten van het leven. Ik wil hier nog wel even blijven." Dan gaat het gehoorapparaat in, legt hij de krant die hij nog zonder bril leest opzij, en neemt plaats. Op zijn - versleten - praatstoel. In een half uur wordt - tandeloos en met enige 'consumptie', maar zonder enige geestelijke aarze ling - een hele eeuw wereldge schiedenis samengevat. Het persoonlijke verhaal van een kranig kereltje, dat al van jongs af moest knokken. Het is een roman, een filmscript. Dat Brichard in 1926 startte in de Tour de France, maar er niet in slaagde ook maar één etappe te volbrengen, past precies. Hij hield het lang verzwegen. „Om dat ik me lang heb geschaamd dat ik die ronde niet heb kun nen uitrijden." Niet zijn (weinig succesvolle) wielercarrière maai de Eerste Wereldoorlog brengt hem nog dagelijks in vervoe ring. Hij verhaalt vol overgave. „In de Eerste Wereldoorlog ben ik met mijn ouders en vier broers en zussen, toen de Duit sers oprukten, van Wallonië naar Eeklo gelopen. Nonnen hebben ons de grens met Neder land over gesmokkeld. We lie pen vijftien, twintig kilometer per dag. Vanuit Zeeland zijn we met de boot naar Engeland ge vlucht." In Wolverhampton ging Bri chard aan de slag. „In de oor logsindustrie. Ik maakte solda- Emile Brichard is met zijn 104 jaar de oudste nog levende Tourrenner. Hij reed zijn Tour in 1926. foto Wouter Borre/GPD tenlaarzen." De Waal werd ech ter gevraagd terug te keren naar het vasteland. „In Lens werkte ik in een munitiefabriek. En daarna heb ik in een hospitaal gediend als verpleger. Dat was één groot drama. Je was de hele dag bezig lijken op te ruimen. Neergeschoten, dodelijk ziek, er kwam er zelden één levend weer buiten." Mijnwerker Na de oorlog werd Brichard, hoe kan het anders in Wallonië, mijnwerker. Tien jaar lang zat hij onder de grond. Ter ontspan ning fietste de twintiger. „Net als een stel vrienden van mij. In Chatelet, hier vlakbij, waren twee wielerbanen, Wallonië had er nog meer. Veel geld leverde het fietsen niet op, maar met de koers kon je meer verdienen dan in een hele dag in de mijn." Brichard was in 1926, vanwege zijn doorzettingsvermogen en vriendschap met enkele topcou- reurs, net goed genoeg voor een profcontract. „Dat betekende niet meer dan dat je een fiets en een tricot kreeg." Adelin Benoit, gekend Waals coureur, zag veel in Brichard en vroeg hem als hel per te starten in de Tour, met 5745 kilometer de langste uit de geschiedenis. „We startten in Evian, het was voor het eerst dat de Tour niet in Parijs vertrok." De eerste rit ging naar Mulhouse, over 373 ki lometer. „Nooit eerder had ik in de bergen gefietst. De Col de la Faucille was de eerste. Het weg dek was verschrikkelijk. Er lag niet zoals nu asfalt, welnee. Er waren stenen, zo groot als meloe nen. En kuilen. Diepe kuilen. Je reed door het stof, over scherpe kiezels. Ik reed al snel lek. En nog eens. En nog eens." Zes banden reed hij die etappe aan flarden, hij kwam nauwe lijks nog vooruit. „Ik reed op mijn velgen, het had geen zin meer." Het heeft hem altijd dwars gezeten. „Ik durfde eigen lijk niet naar huis, was meteen ook mijn aspiraties als coureur kwijt." In 1929 stapte Brichard af en niet veel later stopte hij ook als mijnwerker. Brichard zette een likeurstokerij in Char leroi op. Nooit dronk hij van zijn eigen brouwsels. .Ik proef de wel, maar spuugde het daar na uit. Ik heb altijd gezond ge leefd." Na zijn afscheid ging hij nooit meer naai- de koers. De wieler sport volgt hij echter nog altijd. Met jaloezie kijkt hij naar het hedendaagse materiaal. Met een glimlach: „Ik kijk dagelijks naar de Tour op tv, lees de krant. En nog zonder bril hè. Maar het is niet meer het fietsen van vroeger. De wegen zijn plaatjes. Toen stampten we nog echt op de trappers, nu gaat het allemaal als vanzelf. Als het mo lentje draait, blijft het draaien. En vroeger bestond er nog geen doping." GPD Oudste levende Tourrenner door Edward Swier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37