VVD wil 200 huizen per jaar erbij PZC PZC We zijn blij dat je gewoon blijft preken Goese voedselbank zit in de problemen Si-" Brouwse Dag biedt braderie en muziek 11 Schouw en-Duiv eland moet doorgroeien tot 50.000 mensen Muziek vult zomeravonden op Beveland Twee jaar cel na achtervolging Raad Terneuzen mist fatsoen Eerbetoon aan Lex Maes Celstraf Viagra-zwendelaar agenda Kolencentrale investeert in uitstootreductie dinsdag 6 juli 2004 Hnnr Rob Paardekam GOES - Marinus en Connie Weu- link zitten met de handen in het haar, want hun- voedselbank dreigt aan zijn eigen succes ten onder te gaan. De twee Goesena- ren helpen inmiddels zeventig gezinnen, maar daar hebben ze nauwelijks genoeg voedsel voor. Een jaar geleden begonnen Mari nus en Connie met hun voedsel bank 'De Helpende hand'. Na een bescheiden begin, groeide het aantal arme gezinnen dat om hulp vroeg in sneltreinvaart Inmiddels wordt elke'week bij zeventig gezinnen een voedsel pakket met onder meer brood, zuivel en verse groenten afgele verd. Die spullen krijgen Mari nus en Connie van diverse onder nemers. Volgens Marinus stokt de hulp echter. Er komen steeds meer hulpbehoevende gezinnen bij, maar het aantal ondernemers dat producten aan de voedsel bank wil geven, groeit niet. „Het probleem zit hem vooral in de verse groenten", zegt Mari nus. „Ik heb daar onlangs zelf nog 180 euro aan besteed. Ik heb dat van de kinderbijslag voor mijn kinderen gedaan. Ei genlijk kan dat niet, dat weet ik. Maar ja, tegen gezinnen zeggen 'we helpen jullie niet meer', dat kan ik ook niet. Ieder mens heeft toch recht op een beetje verse groenten en brood?" Ook het reisje dat De Helpende hand wil organiseren voor de minderbedeelden, gaat voorlo pig niet door. Marinus heeft en kele bedrijven benaderd voor een financiële bijdrage, maar kreeg overal nul op het rekest. Dan is er ook nog zijn auto, die allerlei gebreken vertoond. Zo is de uitlaat kapot en doen de rui tenwissers het niet meer, maar Marinus moet er wel de voedsel pakketten mee rondbrengen. „Ik neem echt alles aan", zegt een bijna wanhopige Marinus. „Al is het een busje met reclame erop, prima!" De initiatiefnemers van de voed selbank hebben hun hoop geves tigd op bedrijven in de regio. Marinus: „Als twintig bedrijven allemaal een tientje per maand zouden geven, zijn wij voor een groot deel uit de brand. Nu schuiven mijn collega's op het werk me wel eens wat toe. Dat vind ik hartstikke tof, maar zo zou het natuurlijk niet moeten gaan." Wie Marinus en Connie Weulink wil helpen, kan ze bereiken op telefoonnummer 0113-226199. rdoor Esme Soesman ZIERIKZEE - De Schouwen- Duivelandse fractie van de VVD pleit voor de bouw van mini maal tweehonderd woningen per jaar. Schouwen-Duiveland moet een wooneiland worden met als economische pijlers zorg en recreatie, zet fractielid D. Meidblok de liberale visie De 38 woningen die het afgelo pen jaar op Schouwen-Duive land gebouwd zijn, benaderen ■bij lange na niet wat de WD met deze regio voor ogen staat. Bovendien komen ze niet in het minst tegemoet aan behoeften die er leven, schetst de WD'er. „Er zijn ruim duizend woning zoekenden hier." In het kader van de jaarrekening over 2003 van de gemeente Schouwen-Dui- veland rept de WD over de bouw gedurende de komende ja- ren van minimaal tweehonderd woningen per jaar, en dat gedu- rende een jaar of veertig. Daar- mee kan de gemeente tot 2040 'f doorgroeien naar een totaal van 50.000 inwoners, uitgaande van i gemiddeld twee personen per woning. Het huidige inwonertal i loopt tegen de 35.000. ^„Doorgroeien tot 50.000 lijkt Jveel, maar dat valt best mee. Ei- fgenlijk is het zo simpel. De infra- structuur is er namelijk al. Zo emers lopen hier rond de 100.000 nsen rond", stelt Meulblok. óningbouw moet prioriteit mer één worden voor de ge meente. Alleen al wat de afhan- COLIJNSPLAAT - De komende tijd worden er op diverse plaat sen zomerconcerten gehouden. Muziekvereniging Euphonia uit Goes houdt vandaag om 19.30 uur in de Stadspoort in Goes een zomeravondconcert ter af sluiting van het seizoen. Het jeugdconcert en het fanfareor kest brengen een gevarieerd pro gramma. Brassband Wilhelmina en de band Mini-Rock uit Colijns- plaat spelen zaterdag om 20.15 uur in de Voorstraat in Colijns- plaat. En muziekvereniging O.K.K. uit Wemeldinge houdt vrijdag 16 juli een zomeravond concert. Dat optreden begint om 19.30 op het terras van Hotel Inn in Wemeldinge. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur deling van procedures betreft is er op Schouwen-Duiveland veel voor verbetering vatbaar. Die boodschap werd al eerder afge geven, toen fractievoorzitter A. Verseput in zijn jaarrede z'n zorgen uitte over de onderbezet ting op de afdeling ruimtelijke ordening van de gemeente Schouwen-Duiveland. Woning bouw wordt uitgesteld en daar mee krijg je uiteindelijk te kam pen met een teruglopend inwo neraantal. En dat heeft weer ge volgen voor andere zaken op het eiland, zoals bijvoorbeeld voor zieningen. Meulblok gooit nog een ander getal in de strijd. Een gemid deld gezin geeft 20.000 euro per jaar uit. Aan dat geld dat hier rondvloeit, daar heeft - zoals hij zegt - de hele samenleving wat aan. Op economisch vlak zijn zorg en recreatie de pijlers die de WD voor het wooneiland in gedach ten heeft. De in de ogen van de Schouwen-Duivelandse libera len zo broodnodige economische injectie hoeft dan niet gezocht te worden in het aantrekken van nieuwe bedrijven. Uitbrei ding van de bestaande bedrijven volstaat. Archivarissen I. van den Broek, H. Uil en A. Pattenier aan het werk met het digitaliseren van oude foto's, door Esme Soesman foto Dirk-Jan Gjeltema ZIERIKZEE - Het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland werkt hard aan digitalisering van de archieven. Sinds kort kunnen mensen via de computer thuis niet alleen op onderwerp maar ook op plaats zoeken. Dat levert een goed overzicht op van de schatten die er in het archief te vinden zijn. De 'histori sche sensatie' die bij het doornemen van oude stukken te beleven valt, blijft desalniettemin een gegeven. Wie op de gemeentelijk archiefwebsite een kijkje neemt onder Eikerzee, treft stukken aan die onder meer betrekking hebben op meestoot' De Zee (1723 - 1896), de plaatselijke afdeling van het provinciaal comité voor Hongaarse vluchtelingen, de coöperatieve vereni ging tot exploitatie van diepvriesklui- zen en het comité bejaardenreis. De gevarieerdheid in onderwerpen intri geert, maar liefhebbers halen een nog groter genot uit het daadwerkelijk in handen hebben van de stokoude papie ren. Het digitaal toegankelijk maken van het archief vervangt het oorspron kelijke materiaal dan ook niet. In eerste instantie is de omschakeling naar com puter en internet puur vanuit praktisch oogpunt ingegeven, schetsen H. Uil en I. van den Broek van het Schou wen-Duivelandse archief. Bezoekers kunnen zich vooraf goed op hun komst naar het Zierikzeese gemeentehuis voor bereiden. Struinend op de website zien ze welke archieven en verzamelingen er (toegankelijk) zijn. Voor de archiefme dewerkers scheelt dat bergen werk en voor de geschiedvorser wellicht een te- vergeefse gang naar het gemeentehuis. De in totaal 763 archieven en verzame lingen waarover het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland op dit moment be schikt, goed voor een lengte van drieën halve kilometer, zijn inmiddels alle maal op de internetsite terug te vinden. De eerste stap In het digitaliseringspro ces is daarmee voltooid. Het streven is nu achter elk opgenomen onderwerp ook een plaatsingslijst - waarop je precies ziet waar je wat kunt vinden - te hangen. Gescand De derde stap is dat je via internet door klikt naar de gescande afbeelding van het origineel. De bedoeling is een be perkt deel van de collectie ook echt zo toegankelijk te maken, al is nog niet be kend op welk termijn. Ook zal het, bena drukken Uil en Van den Broek, om een beperkt - relatief veel geraadpleegd - deel gaan. Het archief omvat miljarden stukken, ondoenlijk om allemaal digi taal te verwerken. Bij het Schouwen-Duivelandse gemeen tearchief moeten de uitgangspunten nog in kaart worden gebracht. Gezien de keuzes van andere archiefdiensten moet echter, meent Uil, vooral aan ak ten van de burgerlijke stand en nota riële akten worden gedacht. Nog zo'n streven is het in de computer zetten van foto's, prenten en kaarten. Er zijn al duizenden foto's gescand, maar ze moeten - en dat is een tijdro vend karwei - ook allemaal worden be schreven. Op de computer in de studie zaal van het archief is wel al een voor proefje van deze uitbreiding te zien. Over aandacht heeft het gemeentear chief niet te klagen. Vorig jaar wisten 1846 bezoekers de deur aan de achter kant van het gemeentehuis te vinden. In 2002 en 2001 werden respectievelijk 1795 en 1509 personen geteld. De be langstelling voor het oude materiaal is, mede dankzij genealogie, groeiende en mensen weten steeds beter hun weg te vinden, aldus Uil. Volgens Van den Broek zal ook in de huidige gedigitaliseerde maatschappij de 'historische sensatie' uiteindelijk niet uitsterven. Nu al is er een duidelijk verschil in bijvoorbeeld lettertypen te zien als je een vergelijking trekt tussen documenten uit het heden en degenen die op de eerste computertjes zijn inge tikt. door Freek Janssen LEWEDORP - Het leven is een mysterie, laten we maar hopen en bidden dat het beter wordt. Dat credo heeft de katholieke kerk te lang hooggehouden, vindt pastor T. Brooijmans. „Bidden hoeft niet altijd per se. Het gaat mij meer om de per soonlijke beleving van het ge loof." Afgelopen weekeinde nam hij afscheid als teamleider van de regio Bevelanden en Schouwen-Duiveland. Brooijmans stond 26 jaar gele den aan de wieg van de Interpa rochiële Vereniging (IPV) De Be velanden en Schouwen-Duive land. „De pastoor van Lewe- dorp was plotseling overleden en er was niemand om hem op te volgen, We hebben toen met een groepje van vijf priesters af gesproken om de parochie om beurten waar te nemen. Een teampastoraat noemden we dat. Iedereen bleef zijn eigen werk erbij doen." Brooijmans werkte op het Sint Willibrordcollege in Goes, waar hij tot vier jaar geleden gods dienstles heeft gegeven (later werd dat levensbeschouwing). Daar heeft hij naar eigen zeggen geleerd de bijbelse boodschap toe te passen. „Met bijbelverha len sec kom je bij die kinderen niet weg. Een wonderverhaal zo als Jezus die over het water liep, daar kunnen ze niks mee. Je moet zo'n verhaal vertalen en zeggen dat het betekent dat als je werkelijk ergens in gelooft, je het ook kunt. In mijn preken probeer ik ook die vertaalslag te maken." Na Lewedorp kreeg het teampas toraat er steeds meer parochies bij. Inmiddels vallen ook Goes, Kwadendamme, Ovezande, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, Oost-Zuid-Beveland (Rilland en Pastoor Brooijmans: „Kinderen kunnen niets mei een wonderver haal zoals Jezus die over het water liep. Je moet hun uitleggen dat als je werkelijk ergens in gelooft, je het ook kunt. In mijn preken probeer ik ook die vertaalslag te maken." foto Willem Mieras Hansweert), Zierikzee en Haam stede onder het samenwerkings verband. In 1996 werd het omge doopt tot IPV. 'Brooijmans preekte niet alleen in Lewedorp, maar ook in de andere zeven pa rochies. Daar gaat hij gewoon mee door, alleen zijn functie als teamleider legt hij neer. „Ik was de eindverantwoordelijke voor alle parochies. Omdat we niet genoeg priesters hebben voor el ke parochie, worden sommige diensten verzorgd door pasto raal werkers. Maar die mogen geen eindverantwoordelijkheid dragen, dat was mijn taak." Grandioos Nu is hij 65 en het is tijd om af scheid te nemen. Al valt hem dat wel zwaar. „Maar ik denk dat ik er aan toe was. Het was ontzettend druk, ik moest vaak 's avonds werken. Ik blijf pas toor op vrijwillige basis, dat wil ik niet kwijt." Het afscheid dit weekeinde in de kerk van 's-Heerenhoek vond hij 'grandioos'. „De kerk was he lemaal vol, er waren koren, mis dienaars en misdienettes uit alle acht parochies. Het heeft alle maal veel indruk op me ge maakt. De reacties van de men sen waren ook mooi. Ze zeiden: 'Je hebt groot gelijk dat je de or ganisatie uit handen geeft, maar we zijn blij dat je gewoon blijft preken.'" Naast de liturgie - het verzor gen van kerkdiensten - blijft Brooijmans individueel pasto raat erbij doen. Daaronder valt al het persoonlijk contact met mensen, zoals een ziekenzal ving. Hij geeft een eigen invul ling aan die taak. „De katholie ke kerk heeft iets te lang ingezet op liturgie, op kerkdiensten. We zijn te laat begonnen met de aan dacht voor individuen." Dat houdt in dat bidden niet het allerbelangrijkste is voor de pas toor. „Als ik met iemand ga pra ten die ernstig ziek is, gaan er vaak wel een paar gesprekken overheen voordat we toekomen aan het laatste sacrament. Je kunt niet zeggen: 'Dat had effi ciënter gekund.' Ik hoef niet al tijd iets godsdienstigs te hebben gedaan, als ik bij iemand weg ga-" MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 44-jarige man uit Sint-Jansteen veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf (waarvan een jaar voorwaardé- lijk) en vijf jaar rijontzegging wegens vijfvoudige poging tot doodslag. De man riskeerde in maart vorig jaar het le ven van zijn ex-vrouw, haar vriend en zijn drie kinderen, die bij hem in de auto zaten. Hij achtervolgde vanaf Wals oorden een auto die bestuurd werd door de vriend van zijn ex. Hij joeg het tweetal op de smalle polderwegen rond Kloosterzande en Hulst op door met 160 kilometer per uur aan hun bumper te kleven. „Er hadden doden kun nen vallen", motiveerde de rechtbank het vonnis. De dol- lemansrit eindigde op de Oudelandseclijk, waar zijn auto uit de bocht vloog eri tegen een boom tot stilstand kwam. Twee kinderen raakten bij de botsing ernstig gewond en moesten naar het Universitair Ziekenhuis in Gent. TERNEUZEN - Het 'terugbrengen van fatsoensregels, van normen en waarden' in de Terneuzense gemeenteraad heeft wat D66 betreft de hoogste prioriteit. De fractie zegt dat in de algemene beschouwingen bij het gemeente lijk Beleidsplan 2005-2008. „Respect voor elkaar, ieder in zijn waarde laten, is vaak ver te zoeken", zo wordt ge steld. Volgens D66 laat de communicatie binnen de raad veel te wensen over. „Het taalgebruik is regelmatig bené den alle peil hetgeen erg storend werkt in de onderlinge verhoudingen. Waarom is het hier onmogelijk om een de bat te voeren op basis van inhoud, in plaats van op perso nen of politieke kleur?" D66 wijst er op dat de zelf door de gemeenteraad in het leven geroepen projectgroep Waarden en Normen uit de krant moest lezen dat er dóór enkele fracties nogal cynisch wordt gereageerd op hét werk dat tot nu toe verricht is. VLISSINGEN - Tegelijk met het Straatfestival in Vlissin- gen is in de Vlissingse bibliotheek een presentatie te zien van het werk van Lex Maes. Maes was jarenlang het Vlis singse gezicht van het festival. Hij overleed in het najaar van 2002. De expositie bestaat uit tekeningen, kostuuips en foto's waarop Maes te zien is tijdens het Straatfestival De tentoonstelling, met de titel 'Om nooit te vergeten' is tot en met 2 augustus geopend. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Kortgene kreeg gisteren bij de rechtbank in Middelburg vier maan den celstraf opgelegd wegens oplichting. Hij had dit jaar in februari een aantal apotheken zo ver weten te krijgen dat ze hem Viagra-pillen verschaften op basis van verval ste doktersrecepten. In de strafmaat nam politierechter B. Doorewaard Boek hout ook valsheid in geschrifte mee. Zo had hij voor dui zenden euro's gefraudeerd door geldbedragen via bank- overschrijvingsformulieren,voorzien van een valse handte kening van de rekeninghouder, over te maken naar zijn re kening. De verdachte zag september vorig jaar in Vlissin- gen kans een receptenblok en stempels van artsen uit het Ziekenhuis Walcheren weg te nemen. Met de gestolen re cepten lichtte hij apothekers in Middelburg, Vlissingen en Goes op. door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Volop muziek en een breed scala aan overige activiteiten: zaterdag wordt de Brouwse Dag gevierd. Met uiteraard de muziekplay-in die dit jaar voor de 25e keer wordt gehouden. Als opwarmertje is er vrijdaga vond al volop muziek in Brou wershaven. Woensdag treedt Phil Mason's New Orleans All-Stars op de Grote Kerk van Brouw. Vorig jaar meldden zich 335 mu zikanten, in leeftijd variërend van 10 tot 85 jaar, bij de muziek tent. Met dertig drumbandleden werd bovendien spontaan een gelegenheidsdrumband ge vormd. Ook dit jaar is de mu ziekplay-in weer een belangrijk onderdeel van de festiviteiten. Iedere hafabramuzikant kan zich met instrument en lesse naar melden, maar er is in muzi kaal opzicht nog veel meer te doen. In een muziektent bij het Ton- nenmagazijn zijn er optredens van shantykoor Neptunus, Bos&Bos en smartlappenkoor de Rodini's. De avond voorafgaand aan de Brouwse Dag is er vanaf 20.30 uur een muzikale happening op de Markt van Brouwershaven. Met optredens van de eilandelij- ke bands Kings of Cool en BB Case. Woensdag kan er, terug van weggeweest, worden geno ten van gospel en jazz in de Gro te Kerk van Brouwershaven. Het optreden van Phil Mason's New Orleans All-Stars en Chris tine Tyrrell begint om 21.00 STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Slot Haamste de, 19.00 uur: diavoorstelling; RENESSE - Watermeter, 14.30 uur: Schmink Think; Kerkring, 19.00 uur: Kindertheater; Jacobuskerk, 19.00 uur: Fietstocht; WESTERSCHOUWEN - Uitkijktoren einde Adriaan v.d. Weydeweg. 19.00 uur: excursie naar broedkolonie Meeu wenduinen; Excursieschuur Staatsbosbeheer, 19.00 uur: Excursie in boswachterij Westen- schouwen; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie Samenleving en Bestuur, onder meer over Korte Nobelstraat en ontwikkeling landgoederen. Behalve muziekspektakel is de Brouwse Dag vooral ook een dag van braderie en tal van gè- zinsactiviteiten. In het centrum en directe omgeving zijn zowel commerciële als ideële kramen te vinden. Op het museumplein staan oude tractoren, legervoertuigen en particuliere auto's en motoren. Liefhebbers kunnen 52 meter de hoogte in met een telescoop kraan of nog hoger de lucht in met een helikopter. Er zijn vef- schillende kinderevenementeh, zoajs een stoomlocomotief en springkussen. In het Tonnenmagazijn is er een creabeurs en presentaties van Brouwershaven Digitaal én boogschieten. In de Grote Kerk- exposeert de Brouwse kunste naar Arie Roon. De Brouwse Dag duurt van 10.00 tot 17.00 uur. BORSSELE - De kolencentrale krijgt een katalysator om de uit stoot van stikstofoxide dras tisch te verminderen. Met die ka talysator kan EPZ de uitstoot met negentig procent terugbren gen. Stikstofoxide (NOx) draagt bij aan de zure regen. Het komt vrij bij de verbranding van kolen in de centrale in Borssele. De tech nieken om via een katalysator deze emissie bijna helemaal wég te nemen, zijn verbeterd. Exploi tant EPZ van de kolencentrale heeft daarom besloten een kata lysator te gaan bouwen. Daarin wordt met behulp van een ara- moniakoplossing de stikstofoxi de omgezet in stikstof en wate)\ Dat zijn stoffen die van zichzejf al in het milieu voorkomen en dus niet schadelijk zijn. De katalysator (twintig meter hoog) wordt tegen het ketelhuis van de kolencentrale 'gehan gen', maar rust ook op een sté len onderstel. In november wordt de fundering gelegd. De installatie moet eind 2005 klaar zijn. De kolencentrale worèlt rond die tijd uit bedrijf geno men voor onderhoud. De kataly sator kan dan op de centrale worden aangesloten. De inge bruikname volgt in 2006.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33