Kades verkeren in slechte staat Raadsfracties pleiten voor versoepelen welstandsnota 25T50 Bankoverval blijkt loos alarm Gimbrère jTaakstraffen voor vechtende vrouwen Muurpeper kleurt fietsenrek geel "Pe 8rond moet heel schraal Zl]n. Daar gedijt muurpeper jet beste op." De fietsenrek en bij de duinovergang zijn Snede zandvangers gebleken. Muurpeper is volgens Mi- Gemeente praat over afstoten havens Burghsluis, Brouwershaven en Viane 'ietsster ruziet met automobilist Boete weigeren ademanalyse Aanhouding 17 t/m 19 Films over overstroming Horkenlij n loopt niet storm Stuk berm Delingsdijk geblakerd Dealer moet maanden zitten GEHELE ZOMERCOLLECTIE KORTING zeeuwse almanak Vakantiefoto's editie Schouwen-Duiveland Xl Jedactie: 0113-315649 ww.pzc.nl -mail:redactie@pzc.nl Ostbus 31,4460 AA Goes idvertentie-exploitatie: oord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Kgeuws-Vlaanderen: 0114-372770; ationaal: 020-4562500. insdag 6 juli 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 WESTKNSCHOUWEN - Het metaalgrijs heeft plaatsge maakt voor felgeel. Muurpe per heeft zich genesteld op "e fietsenrekken bij strand opgang De Rotonde in YVes- knsehomven. Muurpeper, ofwel sedum ac- zoals het plantje officieel ;neet. heeft volgens natuur- ^ds JMidavaine weinig no- ;.Jg- Een beetje zand op de juisle plaats is voldoende om !fle plant te laten ontkiemen. davaine goed bestand tegen hitte en droogte. De plantjes slaan in hun dikke blaadjes een flinke voorraad water op. Midavaine: „Muurpeper hoort bij de sedum-familie. Sedum werd in de oudheid door de Romeinen gebruikt om daken van huizen mee te bedekken." Tegenwoordig worden er ook weer daken met het vetplant- je bedekt, bijvoorbeeld op het gemeentehuis in Zierik- zee en het entreegebouw van WaterLand Neeltje Jans. In Zeeland wordt muurpeper ook wel 'eeuwig leven' ge noemd. Een klein stengeldeel of slechts een enkel blaadje kan voor verbreiding zorgen, foto Dirk-Jan Gjeltema Geijt liet weten liefst binnen een half jaar al de pro's en con tra's van de nieuwe welstandsre- gels op rij te willen zetten om zo snel veranderingen door te kun nen voeren. Wethouder Van der Wekken reageerde kort maar duidelijk: onmogelijk. Een half jaar is te kort. voerde de wethou der aan. De Geijt maakte er ver der geen halszaak van. SER-advies Dat lag wat anders voor wat be treft het kritische oordeel van de Schouwen-Duivelandse So ciaal Economische Raad (SER) over de welstandsnota. Dat kan het college, zo werd door ver schillende fracties betoogd, niet zomaar naast zich neerleggen. Wethouder Van der Wekken bleek niet onwelwillende tegen over de roep om versoepeling van de welstandsregels te staan. Het college had, zo gaf hij aan, liever meer tijd gehad voor het opstellen van de welstandsnota. „Dan had die er misschien met een al anders uitgezien." ninj j nnr Marcel Modde JRGHSLUIS - De kade van haven Burghsluis verkeert in sdanig slechte staat, dal er ij gebruik een gevaarlijke situa- 5r°kkan ontstaan. Blijft reparatie zeer korte termijn uit, dan is [sluiting van het stuk onvennij- elijk. Het probleem wordt aangehaald inde periodieke bestuursrappor- o i ige van burgemeester en wet- ouders aan de raad. De gemeen- ;wil van de haven af. Eind dit iar eindigt de erfpachtovereen- lomst met Waterschap Zeeuwse iianden, eigenaar van het ha- is Iterrein. De afspraak is dat Bt terrein in oorspronkelijke en rede staat wordt opgeleverd, oor achterstallig onderhoud is e^zand onder het wegdek wegge- r.. poeld en is de kade op sommige ekken ernstig verzakt en ver- 1(3; irakt. Het waterschap gaat er [GRAVENPOLDER - Een ze stienjarige fietsster uit 's-Gra- jpolder is gisteren bij haar n k gegrepen door een onbeken- automobilist. lZi fietste op de Goesestraatweg, 01S raar de man met zijn auto het ietspad blokkeerde. Ze gaf een 1 tik op de auto en fietste vervol gens verder. >n fen eindje verderop reed de au- pmobilist weer het fietspad op, tapte uit en pakte haar bij haar ;r,; ek, Toen een passerende auto beterde, liet hij los en reed ver- jfet 4 vanuit dat de problematiek met nieuwe 'bestorting' kan worden verholpen, zei een woordvoer ster gisteren in een reactie op de rapportage. De beëindiging van de erfpacht overeenkomst past in het nieu we gemeentelijk accommodatie- beleid. Binnen dat kader wor den diverse voorzieningen afge stoten. De gemeente bekijkt nog of ze zelf de reparatie kan uitvoeren. Een andere optie is dat het wa terschap bij het aflopen van de erfpacht een zak geld meekrijgt, aldus wethouder W. Renden. Het besluit daarover valt in het najaar, geeft hij aan, en is nog onderwerp van gesprek met het waterschap. Volgens Renden is de situatie ook weer niet zo ge vaarlijk dat gelijk actie moet worden ondernomen. „We heb ben hiermee het signaal afgege ven naar de raad dat er snel iets moet gebeuren. Als het niet ver antwoord meer zou zijn, hadden we. de kade nu echt al wel afge sloten." Volgens havencommissaris A. Viergever van Watersportver eniging Burghsluis heeft de club weinig last van de bouwvallige kade. Het betreffende stuk wordt door de watersporters nauwelijks gebruikt. Er liggen geen steigers aan en voor grote re schepen met een beetje diep gang is de oude loswal zelfs bij hoog water lastig bereikbaar. De club heeft, als eigenaar van het feitelijke havengedeelte, wel belangstelling voor de kade en overweegt de gemeente als erf pachter bij het waterschap op te volgen. Voorwaarde is dan wel dat het gedeelte in goede staat is. De vereniging kent een wachtlijst en zou in dat verband aan de kade graag extra ligplaat sen creëren, aldus Viergever. De gemeente wil eveneens priva tisering van de haven van Brou wershaven. Meerdere gegadig den hebben belangstelling ge toond voor het eigendom. In de bestuursrapportage wordt aan gehaald dat de reparatie van de kadewand van de jachthaven daar tegenvalt. De gehele hou ten wand moet worden vervan gen. Gehoopt was te kunnen vol staan met het bovenste stuk, zo dat op de kosten zou kunnen worden bespaard. Met die bespa ring zou vervolgens de (25.000 euro) duurder uitgevallen ver bouwing van het toiletgebouw aan de jachthaven kunnen wor den opgevangen, was het idee. De onderhandelingen tussen ge meente en waterschap over de overname van het haventje van Viane, liggen nog steeds stil. Vol gens de woordvoerster van Zeeuwse Eilanden is het wat dat betreft wachten op de sane ring van het vervuilde slib. De schoonmaakoperatie onder ver antwoordelijkheid van Rijkswa terstaat is gepland uiterlijk in 2008. Tot die tijd wil het water schap geen verantwoordelijk heid voor Viane. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 43-jarige Middelburger voor het weigeren van een adem- onderzoek veroordeeld tot 370 euro boete en zes maanden voor waardelijke rijontzegging. De man had 7 november vorig jaar in Vlissingen een blaastest geweigerd toen hij op zijn brom fiets werd aangehouden door de politie. Toen hem naar zijn naam werd gewaagd zei hij 'amigo'. Hij wilde om 'hygiëni sche redenen' niet blazen. Hij er kende wel gedronken te hebben en joints te hebben gerookt. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schou wen-Duivelandse raadsfracties vinden de onlangs vastgestelde eilandelijke welstandsnota te streng en dringen aan op versoe peling ervan. Ook wordt gepleit voor een proef met welstands- vrij bouwen. Dat bleek gister avond tijdens de vergadering van de adviescommissie Openba re Ruimte. De welstandsnota is in mei reeds door de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland vastge steld. Toch werd de nota gister avond tijdens de vergadering van de commissie openbare ruimte ter discussie gesteld. „Een beetje vreemde volgorde", constateerde PvdA-commissie- lid F. Fonteine. Waarop CDA-wethouder R. van der Wek ken uitlegde dat een en ander niet anders kon. Als de wel standsnota niet vastgesteld was, zou Schouwen-Duiveland ge heel welstandsvrij zijn gewor den en dat is het college van B en W een brug te ver. Volledig welstandswij gaat ook de politieke fracties te ver, maar wel werd -op aangeven van het CDA - gepleit voor een proef met welstandswij bouwen. De christen-democraten kregen uit eindelijk voor wat betreft het pleidooi voor welstandswij bou wen brede steun. Voorzichtig De WD bleef wat sceptisch. Commissielid H. Coomans: „El ders is dat geprobeerd en is men ervan teruggekomen. Daarom denk ik dat we daar héél voor zichtig mee moeten zijn." Met betrekking tot het buitengebied wordt in de welstandsnota zoals die pas is vastgesteld onder scheid gemaakt tussen een streng en een minder streng regi me. Onnodig ingewikkeld, vin den de politieke fracties. CDA-woord voerder B. Flach-de Geus pleitte voor het in het bui tengebied consequent hanteren van 'regime III', de minst stren ge variant. Daarmee oogstte het CDA brede steun. Minder eens gezind waren de politieke frac ties met betrekking tot het ge wenste tijdstip van evaluatie. GroenLinks-commissielid P. de waren geweest van de schoppar- tij- Het slachtoffer ging zelf ook niet vrijuit; hij was een van de hoofdrolspelers in het incident. Hij moest zich voor de rechter verantwoorden omdat hij de vriend van de verdachte uit Me- liskerke met een glas in het ge zicht geslagen had. Officier van justitie R. Rammeloo eiste tegen deze 41-jarige inwoner van Oost-Souburg wegens poging zware mishandeling zestig uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Reflex „Het is een kwestie van wikken en wegen", vond raadsman H. Dunsbergen. De strafpleiter beriep zich op noodweer, omdat zijn cliënt eerst was toegetakeld voordat hij - volgens de raads man in een reflex - met het glas had geslagen. De advocaat be pleitte ontslag van rechtsvervol ging- Voor de politierechter was het incident een voorbeeld van de zoveelste vechtpartij in een kroeg, waarbij in een opgefokt sfeertje een aantal bezoekers zich niet onbetuigd had gelaten. De Souburger sprak hij vrij, om dat hij het bewijs niet overtui gend vond. De kademuren verkeren in een dusdanig slechte staat dat de gemeente, indien er niets aan gebeurt, bin nenkort delen van de haven zal moeten afsluiten om gevaarlijke situaties te voorkomen. foto Dirk-Jan Gjeltema OOST-SOUBURG - Een zestien jarige jongen is in de nacht van zondag op maandag aangehou den in de Dongestraat in Oost-Souburg. De politie kwam daar poolshoog te nemen nadat er diverse mel dingen van overlast van een groep van ongeveer zes perso nen bij de sporthal waren bin nengekomen. De zestienjarige jongen weiger de mee te werken en schold de aanwezige politiemensen uit. loorAector Dooms pDELBURG - Een 26-jarige ouw uit Middelburg en een 3-jarige vrouw uit Meliskerke n gisteren door de Middel- rgse politierechter B. Doore- 'aard Boekhout voor hun aan- eel in een vechtpartij veroor- eeld to werkstraffen van der- n guur. 5. )e beide verdachten hadden 12 vorig jaar in een café in Mid- elburg een man geschopt, ter- li ijl deze man al op de grond f>- e vrouwen ontkenden gisteren i in aandeel, maar de politie- chter hechtte meer waarde t in de verklaringen van twee jenten in burger, die getuige (Advertentie) MIDDELBURG - Bij de Zeeuwse bibliotheken zijn bin nenkort dvd's te leen met films over de dreiging van over stromingen. Er is een film voor volwassenen en een voor kinderen. De video's zijn gemaakt in het kader van Esca pe, een Euregioproject met als thema de veiligheid van kustgebieden. Gebieden die bij de waterstromingsramp van 1953 zijn getroffen (de provincies Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen en het Engelse graafschap Essex) wer ken erin samen. De films zijn Engelstalig, maar voorzien van commentaar in het Nedei'lands. De dvd voor volwas senen, getiteld Fragile Land, is bestemd voor politici, we tenschappers, medewerkers van overheidsinstanties en vrijwilligersorganisaties. De andere film, Borrowed Land, richt zich op kinderen van acht tot veertien jaar. MIDDELBURG - Het loopt (nog) niet storm bij de inter ne telefoonlijn waarmee de Zeeuwse politiemensen bui ten diensttijd verkeersovertredingen kunnen doorgeven. In een maand tijd zijn volgens een politiewoordvoerder zo'n twintig meldingen gedaan via de zogenoemde 'hor- kenlijn'.Politiemensen met opsporingsbevoegdheid kun nen op die lijn uitgesproken lomp verkeersgedrag van weggebruikers doorgeven. Justitie zorgt vervolgens dat de overtreder zo snel mogelijk een bekeuring of een pro- ces-verbaal in de bus krijgt. Dit is elders in Nederland ta melijk succesvol. Volgens politiewoordvoerder Van Mou- rick worden in andere regio's jaarlijks tussen de vijf- en zeshonderd extra bekeuringen uitgeschreven. Hij wijt het tegenvallende resultaat van de Zeeuwse lijn aan de nieuw heid van het fenomeen. „We zullen het intern nog eens on der de aandacht te brengen", zo zegt Van Mourick. BRIJDORPE - De blusgroep Brouwershaven van de Schouwen-Duivelandse brandweer moest gisteren in ac tie komen voor een buitenbrand. Ter hoogte van de krui sing met de Ringdijk stond het talud van de Delingsdijk in brand. De brandweer had het vuur snel onder controle maar kon niet voorkomen dat de schuin aflopende berm over een lengte van enkele tientallen meters zwart gebla kerd raakte. De oorzaak van de bermbrand is onbekend. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 50-jarige Vlissinger voor dealen in harddrugs en wapenbezit veroordeeld tot vijftien maanden cel. De Vlis singer moet verder 9500 euro (de drugswinst) betalen, aan de Staat. De rechtbank vond bewezen dat de man vorig jaar in cocaïne en heroïne heeft gehandeld. VLISSINGEN - De politie Zee land had gisteren drie uur lang het vermoeden dat het bankkan toor van de ABN/Amro op hét Stadhuisplein in Vlissingen was overvallen, maar het was loos alarm. De omgeving van de bank was afgezet vanaf kwart voor negen 's ochtends tot het moment dat het arrestatieteam naar binnen was gegaan en niemand had aan getroffen. „We zijn zeker na de twee bankovervallen recentelijk in Kruiningen op onze hoede", zei politiewoordvoerder ADon. Rond kwart voor negen giste rochtend ging een medewerk ster van de bank naar binnen toen er ergens een deur dicht sloeg. „Ze hoorde nog meer vreemde geluiden." Vreemd geluid Ze had het gevoel dat er al ie mand in de bank was. En dat was vreemd, omdat zij meestal de bank opent.Ze ging naar büi- ten,.toen een tweede medewerk ster arriveerde. „Haar collega besloot poolshoogte te nemen en zag dat er een beeldscherm aan stond."Dat kon er op wijzen dat er onlangs iemand achter de computer had g ezeten. „Boven dien hoorde zij een vreemd ge luid dat ze niet kon thuisbren gen." Gijzelaar Die getuigenissen waren voor de politie voldoende om alle voor zorgsmaatregelen voor een inval in de bank te treffen. „De kans was aanwezig dat er iemand in het gebouw aanwezig was." De politie hield er rekening mee dat er een gijzelaar in het ge bouw kon zijn „Al was dat niet waarschijnlijk, omdat die bankmedewerkster meestal de eerste is die de bank binnengaat." Het arrestatie team drong via de bovenste ver dieping én via de zijingang naar binnen, waar niemand werd aan getroffen. (Advertentie) "T//ALSTRAAT 199 VUSSINGEN LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Dal Middelburgse echtpaar maakt elk jaar hetzelfde ri tueel door bij de voorberei ding van de zomervakantie. Zij ivil graag een fototoestel meenemen om mooie momen ten vast te leggen. Hij vindt het meeslepen van een came ra onzin. Dat gefotografeer leidt alleen maar af, meent hij. Hij heeft er zelfs een gewichti ge uitspraak voor bedacht: wat je niet kunt onthouden zonder dat je er een foto van hebt gemaakt, was niet de moeite waard. Telkens wanneer hij deze wijsheid debiteert, pakt zijn vrouw haar camera en maakt ze een foto van haar man. Voor alle zekerheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31