Plan Arcus maakt meeste kans PZC PZC Globetrotter vindt rust aan de Nijl Overval blijkt loos alarm Komst chaletpark in Sint-Annaland half jaar vertraagd ,11 Vraagtekens bij ideeën van architect en actiegroep Zaete in Yerseke Solexrace in Heinkenszand Zomerconcert Euphonia Wim Bol verhuist naar Oeganda Dure klap voor zaalvoetballer Twee jaar cel na achtervolging Automobilist belaagt meisje (17) Speciale bus naar Gentse Feesten agenda dinsdag 6 juli 2004 1 rinor Rob Paardekam YERSEKE - De plannen van projectontwikkelaar Arcus zijn I de beste optie voor Yerseke. Dat S|aat in een ambtelijke notitie van de gemeente Reimerswaal. De initiatieven van architect L. de Putter en de actiegroep 'De Zaete mö bluuv'n' zouden j onhaalbaar zijn. De plannen van Arcus voorzien iii de sloop van het huidige dorpshuis om daarvoor in de plaats een appartementsgebouw ij neer te zetten. Op de beneden verdieping daarvan wordt een ruimte voor een alternatief dorpshuis en eventueel een ruim- te voor het museum gecreëerd, j! Met de winst die op dit project wordt behaald, moeten de cam- ping en de vakantiehuisjes van j de Burenpolder naar de Breed- I sendijk worden verplaatst, De afgelopen maanden hebben zich echter andere initiatiefne- mere gemeld. Zo willen archi- 1 tect L. de Putter en de Yersekse ondernemer H. Lacor niet de camping, maar juist de bedrij en uit de Burenpolder wegha- ,en. Daar zouden bijna driehon- rierd woningen voor in de plaats moeten komen. In de ambtelijke notitie worden de nodige vraagtekens bij dat plan gezet. De initiatiefnemers zouden veel te optimistisch zijn over dc financiële haalbaarheid van het plan door onder meer de kosten van de verwerving van de bedrijven veel te laag in te schat ten. De ambtenarij vraagt zich j verder af of er in Yerseke wel 'een markt is voor driehonderd woningen. Bovendien, zo staat in de notitie, zou instemmen met het plan De Putter gelijk staan laan het instemmen met de sane ring van de kokkelindustrie en dat is niet wenselijk. Het plan De Putter voorziet ook in de sloop van De Zaete. De middelste oesterputten zouden dan moeten verdwijnen voor de t bouw van een nieuw dorpshuis f enook een museum en enkele ap- parlementsgebouwen. hier worden kritische noten bijgeplaatst. Zo zouden de mid- •'HEINKENSZAND - Zondag middag is er tijdens de kermis ;in Heinkenszand een sólexrace en een demonstratie minimoto- ren. Belangstellenden kunnen zich Opgeven bij B. v.d. Swaluw, Dorpsstraat 11 in Heinkens zand. GOES - Muziekvereniging Euphonia uit Goes houdt van daag om 19.30 uur in de Stads poort in Goes een zomeravond- concert ter afsluiting van het sei zoen. Het jeugdconcert en het fanfareorkest brengen een geva rieerd programma. redactie bevelaimdenztholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 Email: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Mvw.RZc.nl F-mail; web@pzc.nl Bezorgklachten: "800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur delste putten economisch juist het meest efficiënt zijn. Boven dien zou de gemeente blijven zit ten met de problematiek van de overgebleven putten. Ze had daarom liever een totaalplan voor het gebied gezien. De actiegroep De Zaete mö bluuv'n heeft gezocht naar inves teerders die het huidige dorps huis kunnen overnemen en zegt die gevonden te hebben. In de notitie staat echter dat de meest serieuze gegadigde slechts ne gen ton voor De Zaete wil beta len, terwijl de gemeente 1,4 mil joen euro vraagt. Verder wordt gesteld dat de vrees van de actie groep dat er in de toekomst geen dorpshuis meer is, uit de lucht is gegrepen, omdat in het plan van Arcus ook een ruimte voor een dorpshuis is voorzien. De schrij ver vraagt zich verder af of de bevolking wel zit te wachten op een commerciële invulling van De Zaete. De conclusie is dat het plan Ar cus het meest haalbare lijkt. Op dinsdag 13 juli zal blijken of burgemeester en wethouders die visie delen. Tijdens de raadsver gadering maken ze hun stand punt bekend. Ook de gemeente raad moet dan aangeven welke richting ze op wil. Overigens ligt er inmiddels ook een plan dat in een herstructure ring van de Molenpolder voor ziet. Drie ondernemers willen het noordelijke deel een woon functie geven, van het middelste deel een groene bufferzone ma ken en het zuidelijke deel voor bedrijven reserveren Dat plan kan binnen de ambtenarij op veel sympathie rekenen. Mede omdat het mooi zou aansluiten op de plannen die Arcus met het terrein van De Zaete heeft. Zuid-Afrikaanse schoolkinderen willen maar wat graag met Wim en Monique op de foto. door Frank Balkenende KRUININGEN - Hij is even een paar weekjes terug in Kruiningen en Yerseke om zijn inboedel in te schepen. Daarna zegt hij Nederland vaarwel. Na een 110.000 kilometer lange tocht door 22 Afrikaanse landen, heeft globetrotter Wim Bol zijn paradijsje gevonden. Het ligt bij de Oegandese stad Jinja, aan de bovenloop van de Nijl, vlakbij het Victo- riameer. Wim en zijn gade Monique van de Meent hebben er vier hectare grond gekocht. Daarop willen ze huisjes voor toeristen bouwen. Kaas gaan ze ook ma ken. Zonder Goudse geen leven aan de Nijl. Het hectische leven had hij wel gezien. Vijf jaar terug verkocht Wim (39) zijn mosselexportbedrijf. Hij schafte een oude Duitse Unimog-brandweerauto aan en dieselde naar de Chinese muur. Dat vrije leven beviel. Eind 1999 tufte hij naar de Marokkaanse woestijn voor het millenniumfeest van de Unimog Glo betrotter Club „Daar waren zo'n vijftig auto's, alle maal met vierwielaandrijving. Er zaten veel Nederlanders, dus ik oliebollen bakken op oudejaarsavond. Dat doe ik altijd, waar ik ook ben. Als hel moet in de woestijn." Hij leerde er zijn wouw Monique (38) kennen. Het waren twee paar reishan- den op één buik. ..Monique werkte bij de Fiod, een moeilijke partij voor ie mand die uit Yerseke komt." Brede grijns! Wat bedoelt de spreker? „Nou ja, belasting betalen is hier bij sommi gen een heikel onderwerp." Het loste zich vanzelf op. Monique zeg- de haar baan op en begon met Wim, met wie ze in 2001 trouwde, aan het grote avontuur. Na een proefritje naar Gam bia, gingen ze op pad voor een monster- tocht door Afrik§i. „We hadden een vier- wiel aangedreven Daf-truck gekocht en helemaal verbouwd. Een luxe ding hoor, met hete douche, magnetron, een compressor-koelkast, voedsel voor zes, zeven maanden. Alles erin, onderdelen, gereedschap, ook een satellietelefoon. Ben je overal en altijd bereikbaar. Voor zo'n reis moet je je wel goed voorberei den. Ik heb wat globetrotters weer pad geholpen en uit de modder gesleept." De reis begon in Marokko en ging slin- ger-de-slanger door Mauretanië, Sene gal. Mali, Niger. Tsjaad. Soedan, Ethio pië, Kenia, Tanzania. Malawi, Zimbab we en Zuid-Afrika. Stempels Deels landen waar het voor een toerist levensgevaarlijk is, zoals Tsjaad en Soe dan. „Ik bleef ook nooit langer dan één nacht op dezelfde plaats staan. En ik had een laptop bij me en knutselde met valse stempels officiële documenten. Dan gaf ik me uit voor de Nederlandse ambassadeur van toerisme en was ik zo de grens over. Je moet een beetje bluf fen. anders blijven in Afrika deuren voor je gesloten of moet je heel veel be talen aan corrupte ambtenaren." Toch heeft Afrika zijn hart gestolen. De armoede ten spijt, zijn de mensen er op gewekter dan bijvoorbeeld in Rusland. vindt Wim. „Mensen waren vriendelijk en behulpzaam, ook in landen als Soe dan, waar zich nu een humanitaire ramp voltrekt. Natuurlijk is het een an der continent, de ellende hardt je. Ie mand die wordt aangereden en gewond langs de weg ligt, laten ze liggen, want als je hem of haar naar het ziekenhuis brengt, moet jij de operatiekosten beta len." Natuur Als tienjarige las Wim de spannende boeken van de Zuid-Afrikaanse schrij ver Wilbur Smith. De romantiek van wilde dieren in de jungle greep het Yer sekse jochie. „En nu waren we vaak el ke ochtend omringd door olifanten, nijl paarden en leeuwen. De natuur verveelt nooit, je wordt er ook rustiger door, dat zegt mijn familie tenminste als ik hier ben." Nooit bang geweest voor een aan val? „Nee, alleen ben ik een keer bijna gepakt door moeder olifant, ik kon ge lukkig nog net op tijd in de truck ko men. 't Was wel even heel hard lopen, want die olifant verdedigde haar jong en dan zijn ze meedogenloos." Na bijna drie maal een rondje aardbol - een 110.000 kilometer lange survival-rit door woestijn, modderpoelen en rivie ren - is er behoefte aan een standplaats. Nou ja. Wim heeft nog een huis aan het Veerplein in Kruiningen, dat hij ver huurt. maar een leven in Afrika zien hij en Monique wel zitten. „We ontmoetten een Nieuw-Zeelander die bezig was grond aan de Nijl in Oeganda te kopen. Dat wilden we ook wel. Dat werd drie maanden onderhandelen met stamhoof den en de regering, Eigenaar word je nooit, je 'least' de grond voor 99 jaar." Het vier hectare grote lapje aan de ri vier is jungle en voor een stukje koffie plantage. Wim heeft er inmiddels een weg naar toe gelegd, nutsvoorzieningen moeten er nog komen. „We willen een mooi huis bouwen en wat huisjes in Afrikaanse stijl waar globetrotters en mensen van hulp- en ontwikkelingsor ganisaties kunnen bivakkeren. Ik ga het niet op de primitieve manier doen. dus moet ik machines en aggregaten kopen. Ik heb er ook een mijn bijgekocht, waar we een soort gravel kunnen delven om er stenen van te bakken." Voor zijn project heeft hij een legertje lokale Oegandezen ingehuurd, die als mijnwerker, landarbeider en latrinegra ver plotseling een naar Oegandese maat staven vorstelijk loon verdienen. En el ke week een stuk vlees van de baas op de koop toe. „Je helpt mensen aan een baan. Het is ook de bedoeling in het dichtsbijzijnde dorpje een school en een drinkwaterwatervoorziening te bou wen." Machines gaat hij er verkopen, of in elk geval iets waar handel in zit. En kaas gaat wil hij maken, de smaakpapillen stellen immers ook eisen. Verse mosse len, sja, dat wordt een gemis. „Ik ben nu drie dagen in Yerseke en heb elke dag mosselen gegeten. Heerlijk. Maar ja, je moet een stap durven zetten in je leven en het risico schat ik niet zo hoog in, al weet je nooit wat op je afkomt in dit soort landen. Je zit tenslotte niet op de Vim we." VLISSINGEN - I)e politie Zee land had gisteren drie uur lang het vermoeden dat het bankkan toor van de ABNAxnro op het Stadhuisplein in Vlissingen was overvallen, maar het was loos alarm. De omgeving van de bank was afgezet vanaf kwart voor negen 's ochtends tot hel moment dat het arrestatieteam naar binnen was gegaan en niemand had aan getroffen. „We zijn zeker na de twee bankovervallen recentelijk in Kruiningen op onze hoede", zei politiewoordvoerder A. Don. Rond kwart voor negen giste rochtend ging een medewerk ster van de bank naar binnen toen er ergens een deur dicht sloeg. „Ze hoorde nog meer vreemde geluiden." Ze had het gevoel dat er al ie mand in de bank was. En dat was vreemd, omdat zij meestal de bank opent. Ze ging naar bui ten, toen een tweede medewerk ster arriveerde. „Haar collega besloot poolshoogte te nemen en zag dat er een beeldscherm aan stond.". Dat kon er op wijzen dat er onlangs iemand achter de computer had gezeten. „Boven dien hoorde zij een vreemd ge luid dat ze niet kon thuisbren gen." Die getuigenissen waren voor de politie voldoende om alle voor zorgsmaatregelen voor een inval in de bank te treffen. „Dc kans was aanwezig dat er iemand in MIDDELBURG - Een veertigjarige Goesenaar is gisteren in Middelburg voor een mishandeling tijdens een partijtje zaalvoetbal veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Politierechter B. Doorewaard Boekhout vond dat de verdachte 1115 euro als voorschot op een schadeclaim aan het slachtoffer moet betalen. De verdach te ontkende op 13 oktober vorig jaar in 's-Gravenpolder zijn tegenstander te hebben geslagen. De verdachte werd tegengesproken door de doelman, een medespeler van het slachtoffer. De keeper had gezien dat de zaalvoetballer had uitgehaald naar zijn teamgenoot. Het kostte de laat ste twee tanden. Het slachtoffer had zijn tegenstander op diens gedrag aangesproken toen de Goesenaar met een ge strekt been op hem inkwam. Hij wist niet meer precies wat er was gebeurd, omdat hij door de klap tegen de grond was gegaan. Volgens de verdachte had hij zich los gerukt toen hij werd vastgehouden, maar de politierech ter geloofde de doelman die de klap had gezien. Het slachtoffer moest na het incident drie operaties onder gaan. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 44-jarige man uit Sint-Jansteen veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf (waarvan een jaar voorwaarde lijk) en vijf jaar rijontzegging wegens vijfvoudige poging tot doodslag. De man riskeerde in maart vorig jaar het le ven van zijn ex-vrouw, haar vriend en zijn drie kinderen, die bij hem in de auto zaten. Hij achtervolgde vanaf Wals oorden een auto die bestuurd werd door de vriend van zijn ex. Hij joeg het tweetal op de smalle polderwegen rond Kloosterzande en Hulst op door met 160 kilometer per uur aan hun bumper te kleven. „Er hadden doden kun nen vallen. Hij heeft zijn auto als wapen gebruikt", moti veerde de rechtbank het vonnis. De dollemansrit eindigde op de Oudelandsedijk,. waar zijn auto uit de bocht vloog en tegen een boom tot stilstand kwam. Twee kinderen raakten bij de botsing ernstig gewond. 's-GRAVENPOLDER - Een zeventienjarig meisje uit 's-Gravenpolder is gistermiddag rond kwart voor één bij haar nek gegrepen door een automobilist. Het tweetal had op de Goesestraatweg in 's-Gravenpolder onenigheid gekregen toen de automobilist het fietspad met zijn auto blokkeerde. Na een tik op de auto te hebben gegeven fiets te ze verder. Een eindje verderop reed de automobilist weer het fietspad op en pakt haar bij haar nek. Nadat efen passerende automobilist(e) toeterde liet hij los en reed vqr- der. TERNEUZEN - Vervoersmaatschappij Connexxion zet dit jaar opnieuw een speciale bus in voor het vervoer van Zeeuws- Vlamingen naar de Gentse Feesten. Die begin nen op zaterdag 17 juli en duren tot en met maandag 26 juli. Net als de voorgaande jaren vertrekt de speciale Gentse Feestenbus vanuit Hulst en rijdt vervolgens via Axel, Westdorpe en Sas van Gent naar Gent. Passagiers uit Ter- neuzen kunnen met de lijndienst naar Sas van Gent waar ze kunnen overstappen op de speciale bus. door Freek Janssen SINT-ANNALAND - Het gaat waarschijnlijk nog een half jaar duren voordat chalets mogen worden geplaatst op camping De Krabbenkreek in Sint-Anna land. De eigenaar moet wachten totdat het nieuwe bestemmings plan voor het gebied goedge keurd is. Grotenhuis Ontwikkelings Maat schappij kocht de camping om er een chaletpark van te maken. In januari begon het bedrijf met de sloop van de oude camping, tot ergernis van de buurman, Pa lingrokerij Scherpenisse. Die is tegen de bouw van het chalet- park. omdat dit een toekomstige uitbreiding van zijn bedrijf on mogelijk zou maken. Bovendien komen de chalets binnen een stankcirkel van driehonderd me ter van de palingrokerij te staan. Verkeken Het was de bedoeling dat de huisjes in mei op hun plek zou den staan. Dat is niet gelukt, om dat de nieuwe eigenaar zich ver keken heeft op de vergunning. Het bedrijf dacht die niet nodig te hebben, omdat de chalets ver plaatsbaar Zijn. Volgens M. Bosters van de pro jectontwikkelaar is de gemeen te Tholen schuld aan de ver traging: „De gemeente is lui geweest, er is ons nooit gezegd dat we een bouwvergunning nodig hadden. We hebben dat pas op 26 mei vernomen. Maar goed, we hebben de aanvraag op het gemeentehuis liggen en hebben al te horen gekregen dat het geen probleem moet zijn." Caravans Volgens een woordvoerster van de gemeente kan het nog wel even duren. „In het huidige bestemmingsplan mogen daar alleen caravans staan. Het nieu we bestemmingsplan maakt de chalets wel mogelijk, maar zo ver zijn we nog niet. Het duurt nog minstens twee maanden voordat het plan erdoor is. Als er bezwaar wordt gemaakt, duurt het nog wel een half jaar." Het is zeer waarschijnlijk dat buurman Palingrokerij Scherpe nisse bezwaar maakt. Het be drijf was niet bereikbaar voor commentaar. het gebouw aanwezig was." De politie hield er rekening mee dat er een gijzelaar in het ge bouw kon zijn. „Al was dat niet waarschijnlijk, omdat die bank- medéwerkster meestal de eerste is die de bank binnengaat." Het arrestatieteam drong via de bo venste verdieping én via de zij in gang naar binnen, waar nie mand werd aangetroffen. foto Lex de Meester I STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Sint Gertrudis- kerk, Stadhuis, voormalige Synagoge en de Gevangenpoort, 13,00-16.30 uur: Opengesteld voor bezichtiging; FNV gebouw aan de Jacob Obrechtlaan 3, 19.00-21.00 uur: Spreekuur vakbon den FNV Bondgenoten, ABVOKABO FNV en FNV BOUW, GOES - R.K. Maria Magdalenakerk, 12.30-16.30 uur: Openstelling voor be zichtiging: Leger des Heils, Leliestraat 24. 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Rom melmarkt en verkoop kleding en meube len; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; 14.00 uur: Bingo voor ouderen vanaf 50 jaar; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Wel- farewerk; KLOETINGE - Geerteskerk, 13.30-16.00 uur: Open voor bezoekers; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6.7,en 8; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17 00 uur: Biljartclub senio ren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senio ren; Zwembad den Inkel, 13.00-19.00 uur: Olympische zwemvierdaagse; Sporthal, 19,30-20.30 uur: Conditietrai ning bij Omni-Sport Reimerswaal; Gemeentehuis, 19.30 uur: Themaraad; KWADENDAMME - Kwekerij Het Groe ne Weegje, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlindertuin, Wandeltuï- nen met Orangerieplanten en waterpar tijen geopend voor publiek; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; 14.00 uur; Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur; Klaverjassen; YERSEKE Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Rondvaart op de Oosterschel- de; Het Trefpunt, 19.30-21.30 uur: Repetitie fanfare Muziekvereniging Mozart; Gymzaal aan de Ericalaan, 09.00-10,00 uur: Conditietraining voor 50-plus bij Omni-sport Reimerswaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27