PZC Verzet tegen tunnelcampagne 25 50 We zijn blij dat je gewoon blijft preken Gimbrére Katalysator dringt schadelijke uitstoot kolencentrale terug 1 7 t/m 1 9 Voedselbank Goes zit in de problemen GEHELE ZOMERCOLLECTIE KORTING zeeuwse almanak Vakantiefoto's Celstraf voor Viagra-fraude Films over overstroming Horkenlijn loopt nog niet storm Vreemde trein op het spoor Dorpsraad Heinkenszand vreest voor extra verkeer Redactie: www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 6 juli 2004 editie Bevelanden-Tholen dnnr Inarid Huibers HEINKENSZAND - De dorps raad van Heinkenszand vraagt de NV Westerscheldetunnel te stoppen met de gisteren begon nen promotiecampagne voor de oeververbinding. Het steekt de dorpsraad dat de tunnel wordt aangeprezen als alternatieve route voor de Ring rond Antwer pen, waaraan op dit moment wordt gewerkt. Met reclameteksten op vracht wagens en een nieuwe folder worden automobilisten en trans- [portbedrijven die vanuit de rich ting Amsterdam/Rotterdam naar bijvoorbeeld Lille of Parijs moeten, gewezen op de voorde lenvan de tunnel. Ook de beweg wijzering op de A58 en de toelei- jdingswegen naar de tunnel is ',Aan de Ring rond Antwerpen wordt in eerste instantie tot en ;met november gewerkt. Vanaf mei 2005 wordt de tweede fase Ivan de werkzaamheden aan de [Ring uitgevoerd. De dorpsraad 'van Heinkenszand vreest dat de promotiecampagne verkeers overlast op de wegen rondom (Advertentie) door Rob Paardekam yVALSTRAAT 199 VUSSINGEN LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Dat Middelburgse echtpaar maakt elk jaar hetzelfde ri tueel door bij de voorberei ding van de zomervakantie. Zij wil graag een fototoestel meenemen om mooie momen ten vast te leggen. Hij vindt het meeslepen van een came ra onzin. Dat gefotografeer leidt alleen maar af, meent hij. Hij heeft er zelfs een geivichti- ge uitspraak voor bedacht: wat je niet kunt onthouden zonder dat je er een foto van hebt gemaakt, was niet de moeite waard. Telkens wanneer hij deze wijs heid debiteert, pakt zijn vrouw haar camera en maakt ze een foto van haar man. Voor alle zekerheid. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Kortgene heeft dit jaar in februari een aantal apotheken opgelicht door het personeel ertoe te bewegen tot het afgeven van viagra-pillen op basis van vervalste doktersrecepten. De man, die gisteren in Middelburg verstek liet gaan. werd wegens oplichting en diefstal conform de eis veroor deeld tot vier maanden cel. In de strafmaat nam politie rechter B. Doorewaard Boekhout ook valsheid in geschrif te mee. Zo had de man voor duizenden euro's gefraudeerd door geldbedragen via bankoverschrijvingsformulieren, voorzien van een valse handtekening van de rekeninghou der, over te maken naar zijn rekening. De man stal in september vorig jaar in Vlissingen een re- ceptenblok en stempels van artsen uit het Ziekenhuis Wal cheren. Met de gestolen recepten lichtte hij apothekers in Middelburg, Vlissingen en Goes op. MIDDELBURG - Bij de Zeeuwse bibliotheken zijn dvd's te leen met videofilms over de dreiging van overstromin gen. Er is een film voor volwassenen en een voor kinde ren. De video's zijn gemaakt in het kader van Escape, een Euregioproject met als thema de veiligheid van kustgebie den. Gebieden die bij de ramp van 1953 zijn getroffen (de provincies Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen en het En gelse graafschap Essex) werken hierin samen. De films zijn Engelstalig, maar voorzien van commentaar in het Nederlands. De video voor volwassenen, getiteld Fragile Land, is bestemd voor politici, wetenschappers, medewer kers van overheidsinstanties en vrijwilligersorganisaties. De andere video, met de titel Borrowed Land, richt zich op kinderen van acht tot veertien jaar. MIDDELBURG - Het loopt (nog) niet storm bij de inter ne telefoonlijn waarmee de Zeeuwse politiemensen bui ten diensttijd verkeersovertredingen kunnen doorgeven. In een maand tijd zijn volgens een politiewoordvoerder zo'n twintig meldingen gedaan via de zogenoemde 'hor kenlijn'. Politiemensen met opsporingsbevoegdheid kun nen op die lijn uitgesproken lomp verkeersgedrag van weggebruikers doorgeven. Justitie zorgt vervolgens dat de overtreder zo snel mogelijk een bekeuring of een pro ces-verbaal in de bus krijgt. De horkenlijn is elders in Ne derland tamelijk succesvol. Volgens politiewoordvoerder Van Mourick worden in andere regio's jaarlijks tussen de vijf- en zeshonderd extra bekeuringen voor verkeersover tredingen uitgeschreven. Hij schrijft het tegenvallende re sultaat van de Zeeuwse horkenlijn toe aan de nieuwheid van het fenomeen binnen het Zeeuwse politiekorps. „We zijn van plan het intern nog eens wat beter onder de aan dacht te brengen", zo zegt Van Mourick. door Maurits Sep BORSSELE - De kolencentrale krijgt een katalysator om de uit stoot van stikstofoxide dras tisch te verminderen. Met die ka talysator kan EPZ de uitstoot met negentig procent terugbren gen. Stikstofoxide (NOx) draagt bij aan de zure regen. Het komt vrij bij de verbranding van kolen in de centrale in Borssele. Omdat de kolencentrale de laatste ja ren steeds intensiever wordt ge bruikt, en er dus meer kolen worden verbrand, is ook de uit stoot van NOx toegenomen. De technieken om via een kata lysator deze emissie bijna hele maal weg te nemen, zijn verbe terd. Exploitant EPZ van de ko lencentrale heeft daarom beslo ten een katalysator te gaan bou wen. Daarin wordt met behulp van een ammoniakoplossing de stikstofoxide omgezet in stik stof en water. Dat zijn stoffen die van zichzelf al in het milieu voorkomen en dus niet schade lijk zijn. Techniek Door de verbeterde techniek van de katalysator gaat die ook langer mee. Dat maakt de inves tering beter betaalbaar. Hoeveel EPZ kwijt is aan de bouw er van, wil het bedrijf echter niet zeggen. Een deel van de investering kan worden terugverdiend door de verkoop van de rechten voor emissie van NOx. De kolencen trale mag daar maar een bepaal de hoeveelheid van uitstoten. Als de katalysator werkt, stoot EPZ minder uit dan is toege staan. Dat verschil kan worden verkocht aan andere bedrijven waar stikstofoxide vrijkomt. Die hoeven dan minder moeite te doen om aan de milieu-eisen te voldoen. De katalysator (20 meter hoog) wordt tegen het ketelhuis van de kolencentrale 'gehangen', maar rust ook op een stalen on derstel. In november wordt de fundering gelegd. De installatie moet eind 2005 klaar zijn. De ko lencentrale wordt rond die tijd ook uit bedrijf genomen voor een onderhoudsstop. De kataly sator kan dan op de centrale worden aangesloten. De inge bruikname volgt in 2006. Zwaveldioxide De katalysator voor stikstofoxi de is de tweede installatie die EPZ bouwt om de uitstoot van schadelijke stoffen te verminde ren. Eerder werd al een ontzwa velingsinstallatie gebouwd, die de emissie van zwaveldioxide (SO,) met negentig procent ver minderde. De belangrijkste luchtverontrei niging die de centrale veroor zaakt, is koolstofdioxide (CO Dat is een broeikasgas dat bij draagt aan opwarming van de aarde. De uitstoot van CO wordt onder meer terugge bracht door het gedeeltelijk ver vangen van steenkool door bio massa, zoals cacaodoppen, hout snippers en rioolslib. RILLAND - Treinreizigers keken gisteren vreemd op toen een antiek treintje over de Zeeuwse lijn boemelde. Het Spoorwegmuseum in Utrecht maakte een testrit van Roosendaal naar Goes en vice versa. De elektrische loc die vier wagons op sleeptouw had, was afgelopen weekeinde present in Roosendaal, waar het 150-ja- rig bestaan van de spoorlijn Roosendaal-Antwerpen werd gevierd. Het museum had voor maandag een paar uurtjes de Zeeuwse lijn gehuurd om een proefrit te ma ken. In Goes hield het historisch materieel stil om na een kwartiertje terug te rij den. Bij de Stoomtrein Goes-Borsele in Goes werd het ritje met belangstelling ge volgd. Een woordvoerder wist te vertellen dat het blauwe restauratierijtuig eigen lijk niet in de combinatie thuishoorde. Het is van buitenlandse komaf, het originele Nederlandse restauratierijtuig is in bezit van de SGB, maar moet nog een volledige renovatie ondergaan. foto Willem Mieras GOES - Marinus en Connie Weu- fiiikzilten met de handen in het want hun voedselbank aan zijn eigen succes ten gaan. De twee Goesena- (èn helpen inmiddels zeventig maar daar hebben ze genoeg voedsel voor. jaar geleden begonnen Mari- en Connie met hun voedsel- 'De Helpende hand'. Na bescheiden begin groeide aantal arme gezinnen dat ri hulp vroeg in sneltreinvaart, wordt elke week bij gezinnen een voedsel- jakket met onder meer brood, Bivel en verse groenten afgele Die spullen krijgen Mari- tö en Connie van diverse onder- Marinus stokt de hulp thter. Er komen steeds meer plpbehoevende gezinnen bij, het aantal' ondernemers p producten aan de voedsel- Nt wil geven, groeit niet. probleem zit hem vooral in verse groenten", zegt Mari -Ik heb daar onlangs zelf 180 euro aan besteed. Ik P dat van de kinderbijslag P°r mijn kinderen gedaan. Ei- kan dat met, dat weet ik. ja. tegen gezinnen zeggen ie helpen jullie niet meer', dat ik ook niet. Ieder mens pit toch recht op een beetje groenten en brood?" het reisje dat De Helpende wil organiseren voor de bedeelden, gaat voorlo- 8 met door. Marinus heeft en- jfe bedrijven benaderd voor Pünanciële bijdrage, maar Fg overal nul op het rekest. ^breken is er ook nog zijn auto, die erlei gebreken vertoont. Zo is I uitlaat kapot en doen de rui- het niet meer, maar moet er wel de voedsel- mee rondbrengen, echt alles aan", zegt bijna wanhopige Marinus. {lishet een busje met reclame pnma!" van de voed- Pank hebben hun hoop geves- °P bedrijven in de regio, „Als twintig bedrijven paal een tientje per maand Men geven, zijn wij voor een deel uit.de brand." PMarinus en Connie Weulink 1 helpen, kan ze bereiken op «oonnummer 0113-226199. het dorp zal veroorzaken. De raad wijst het tunnelbedrijf er op dat voor de aanleg van de vas te oeverbinding is afgesproken dat de tunnel enkel zou dienen voor de opvang van regionaal verkeer. Vorige week al stelden de PvdA-Statenleden M. de Koster en Chr. Ollebek vragen aan Ge deputeerde Staten over de cam pagne van de tunnelexploitant. Zij willen van GS, als aandeel houder van de NV Westerschel detunnel, weten welke gevolgen de reclamecampagne zal hebben voor de verkeersdrukte op de Midden-Zeelandroute en de Dammenroute. Woordvoerder I. de Moor van de NV Westerscheldetunnel gaf af gelopen zaterdag in de PZC aan dat hij graag een graantje mee pikt van automobilisten die een alternatieve route zoeken. Maar het promoten van de Dammen- of Midden-Zeelandroute is na drukkelijk niet bedoeling. Dat laatste maakt voor Heinkens zand weinig uit. Daar zien ze bui al hangen nu het vakantie verkeer op gang begint te ko men. Overigens maken de leden van de dorpsraden in 's-Heerenhoek en Nieuwdorp zich beduidend minder zorgen over de tunnel promotiecampagne dan hun col lega's in Heinkenszand. Voorzitter J. Polderdijk van de dorpsraad in Nieuwdorp gelooft niet dat het met de 'toevloed van verkeer zo'n vaart zal lo pen'. „Maar als straks blijkt dat het de spuigaten uit loopt, trekken we echt wel aan de bel." Voorzitter S. Westdorp van de dorpsraad in 's-Heerenhoek is eveneens nuchter. „Tegenhou den kunnen we zo'n campagne toch niet", zegt hij. „Ik zit bo vendien zelf in het transport en ik zeg ook tegen mijn jongens: 'Pak de tunnel'." Pastoor Brooijmans: „Kinderen kunnen niets met een wonderverhaal zoals Jezus die over het water liep. Je moet hun uitleggen dat als je werkelijk ergens in gelooft, je het ook kunt. In mijn preken pro beer ik ook die vertaalslag te maken." foto Willem Mieras door Freek Janssen LEWEDORP - Het leven is een mysterie, laten we maar hopen en bidden dat het beter wordt. Dat credo heeft de katholieke kerk te lang hoog gehouden, vindt pastor T. Brooijmans. „Bidden hoeft niet altijd per se. Het gaat mij meer om de per soonlijke beleving van het ge loof." Afgelopen weekeinde nam hij afscheid als teamleider van de regio Bevelanden en Schouvven-Duiveland. Brooijmans stond 26 jaar gele den aan de wieg van de Interpa rochiële Vereniging (IPV) De Be velanden en Schouwen-Duive- land. „De pastoor van Lewedorp was plotseling overleden en er was niemand om hem op te volgen. We hebben toen met een groepje van vijf priesters afgesproken de parochie om beurten waar te nemen. Een teampastoraat noemden we dat. Iedereen bleef zijn eigen werk erbij doen." Brooijmans werkte op het Sint Willibrordcollege in Goes, waar hij tot vier jaar geleden gods dienstles heeft gegeven (later werd dat levensbeschouwing) Daar heeft hij naar eigen zeggen geleerd de bijbelse boodschap toe te passen. „Met bijbelverhalen sec kom je bij die kinderen niet weg. Een wonderverhaal zoals Jezus 'die over het water liep, daar kun nen ze niks mee. Je moet zo'n verhaal vertalen en zeggen dat het betekent dat als je werkelijk ergens in gelooft, je het ook kunt. In mijn preken probeer ik ook die vertaalslag te maken." Na Lewedorp kreeg het teampas toraat er steeds meer parochies bij. Inmiddels vallen ook Goes, Kwadendamme, Ovezande, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, Oost-Zuid-Beveland (Rilland en Hansweert), Zierikzee en Haam stede onder het samenwerkings verband. In 1996 werd het omge doopt tot IPV. Preken Brooijmans preekte niet alleen in Lewedoip, maar ook in de an dere zeven parochies. Daar gaat hij gewoon mee door, alleen zijn functie als teamleider legt hij neer. „Ik was de eindverant woordelijke voor alle parochies. Omdat we niet genoeg priesters hebben voor elke parochie, wor den sommige diensten verzorgd (Advertentie) door pastoraal werkers. Maar die mogen geen eindverantwoor delijkheid dragen: dat was mijn taak." Grandioos Nu is hij 65 en het is tijd om af scheid te nemen, al valt hem dat zwaar. „Maar ik denk dat ik er aan toe was. Het was ontzettend druk, ik moest vaak 's avonds werken. Ik blijf pastoor op vrijwillige ba sis, dat wil ik niet kwijt." Het af scheid dit weekeinde in de kerk van 's-Heerenhoek vond hij 'grandioos'. ..De kerk was hele maal vol, er waren koren, mis dienaars en misdienettes uit alle acht parochies. Het heeft alle maal veel indruk op me ge maakt. De reacties van de men sen waren ook mooi. Ze zeiden: 'Je hebt groot gelijk dat je de organisatie uit handen geeft, maar we zijn blij dat je ge woon blijft preken." Naast de liturgie - het verzor gen van kerkdiensten - blijft Brooijmans individueel pasto raat erbij doen. Daaronder valt al het persoonlijk contact met mensen, zoals een ziekenzal ving. Hij geeft een eigen invul ling aan die taak. „De katholie ke kerk heeft iets te lang ingezet op liturgie, op kerkdiensten. We zijn te laat begonnen met de aan dacht voor individuen." Dat houdt in dat bidden niet het allerbelangrijkste is voor de pas toor. „Als ik met iemand ga pra ten die ernstig ziek is, gaan er vaak wel een paar gesprekken overheen voordat we toekomen aan het laatste sacrament. Je kunt niet zeggen: 'Dat had effi ciënter gekund.' Ik hoef niet al tijd iets godsdienstigs te hebben gedaan als ik bij iemand weg ga"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25