De dwergbloem herontdekt PZC mmm Lienkseheid ei ook voordêlen In de tuin rook het altijd naar zuurtjes Nieuwe raadkaart 22 dinsdag 6 juli 2004 Op de Slikken van de Heen, ten noorden van Sint Philipsland, is na de aanleg van de Philipsdam een ganzenopvanggebied in gericht. Dit gebied, de Beu- kelenberg, wbrdt al vanaf het permanent droogvallen van de vroegere schorren in tensief beweid, om te voor komen dat het gebied dicht loopt met struiken en bo men. De plantengroei wordt regelmatig geïnspecteerd en daarin treden nog steeds grote veranderingen op. De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. Een inspectietocht vorige week leverde weer heel wat verrassingen op. Het zoute verle den van het gebied is bepaald nog niet weggewist. Vooral in vroegere kreekbeddingen groeien nog veel schorrenplan- ten, zoals melkkruid, schijnspurrie en zelfs nog zee kraal. Op de vroegere slikken herinnert de zilte zegge aan het zoute verleden van het Kram mer Volkerak. Dat geldt trou wens ook voor het fraai duizend- guldenkruid, aan felroze plantje dat vaak in gezelschap van zilte zegge voorkomt. Vertaalfout De naam duizendguldenkruid berust op een vertaalfout van de Latijnse naam Centaurium. Cen- taürium werd zo genoemd om dat er een mytiseh verhaal be staat over een centaur, die met behulp van dit kruid van een verwonding genezen werd. Bij het vertalen is het woord in stuk jes geknipt: cent is honderd en aureum is goud. En zo kreeg het duizendguldenkruid zijn Neder landse naam. Er bestaan trou wens drie verschillende soorten van, die alle drie op de Beukelen- berg voorkomen. Naast het Fraaie duizendguldenkruid zijn dat het Strandduizendgulden- kruid en het echt duizendgulden kruid, die allebei typerend zijn Vorige diesendag las ik de be levenissen van Joop van Zijp. Die kleine, lienkse Joopje ei wat te verduren haod en ik kan m'n eihen nie voorstelle, dat'un noe nog rechts za stem me, wan z'ebbe 'n mee de paple pel (vö rechtsandige!) inheheve, da alleên rechts hoed is en lae- ter haen zukke dingen een mens aoltied tehenstae. Mè di eit 'un z'n eihen nie over uuthelaete. Noe bin ik ook lienks en nie zö'n bitje ook. Dirom hieng mien ver leden ook wi leve, bie 't lezen van zien herinneringen an een earm, klein en lienks joentje in een boze rechse wereld. En noe bin'k wè wat joenger dan Joop, mè k'ebbe de naedêlen ook an 't lief ondervonde. Mè ook de voordêlen, Bie ons in 't hezin was 't alf om alf lienks en rechs en ik zat an taefel aoltied zó, da'k niemand oefde an te stoten mee m'n lien- kerellebohe. As ze moste, was't nie mien schuld. En op schole haeve ze mien nooit een tik mee een lineaol, wan ik werrekte m'n eihen, mee m'n rechterand, aoltied in 't zweêt om zó hoed mogelijk te schrieven. 'k Weet wè, da'k aol tied mee m'n toenge uut m'n mond bezig was. En mien meester ('k Ebbe nooit een juf frouw haod op de laohere schole en dat bluuf je je leven lang mer- reke) eit 't nie over z'n arte kun ne verkriehe, mien ard an te pak ken. Trouwens, ik dienke, dat 1 'un het ook nie verantwoord he- vonden eit om een tik te heven onderwiele a m'n toenge tussen m'n tanden ieng. Neê, ie haf a vlug een stempel, a was't echt hin schoónschrieven wat a'k dee. Ik ao nöha es een vlek, mè 't schrieven mee eën kroon tjes- penne en ienkt was ook een pie- netentie. Iedere keer ao je wi een aertje an die penne en zö'n aertje uut je ienktpotje blaezen was ook nie zonder risico. Neê, ik schreef makkelijker op een lei, dan kon je aoles uutvehe. Uut m'n eeste schooljaeren ebbe ik hin blaedjes of schriftjes mi en di zun wè reden vö heweest ebbe. Noe mocht ik wè aoltied tekene mee m'n lienkerand. En dat dee'k dan ook drek en hraog. Zö hraog, da'k noe nog aoltied, a'k een streep onder een woord moe zette, m'n penne overpakke in m'n lienkerand, a ei m'n compu ter vee van m'n andwerrek over- henome en streep ik aolmè min der. Mè die meester van m'n eeste schooljaeren ei m'n op een ochen eêl blie hemaekt deu over een man uut de biebel te vertel len, die a voordeêl aelde uut z'n lienkseheid. 't Hieng over d'n ênihe man, wi a van staet, dat' un lienks was. Ie ao z'n zwaerd dirom rechs onder z'n hoed weg- gestoke en ie wier alleên mè an de lienkerkant gecontroleerd deu z'n vijanden. Die man ête Ehud en 't verhaol stae in 't bie- belboek Richteren. 't Was een verhaol vol bloed en mee vee dooie, mè Ehud wier de hröte winnaer, omdat ze z'n zwaerd nie ontdekte. Lees't mè nae. Toen wier ik m'n eihen bewust van 't.feit, da lienkse mensen ook voordêlen aode. Dat Ehud-hevoel kreeg ik pas laeter Wan a schreef ik rechs, vö de rest dee ik aoles mee lienks. En dat zag d'r zö onan- dig uut dat andere mensen drek zeide da'k mè op moest ouwe mee m'n lienkerandje. En zö eb be ze mien onandig hemaekt. Ik bin zellef han hlove dao je nooit een spieker hoed in 't out kan slae mee je lienkerand en dao je ook nooit hoed kan schildere of knutsele. En dat minderwaerdig- heidshevoel bin'k nooit mi kwiet herocht. Totda'k in de sport eindelienge V vö vol wier angezie. Di wier Ehud in mien wakker. Wan noe was ik ineêns een onberekenbae- re lienkspoöt. En omdat ze d'r nie zö vee van aode en ebbe, brocht mien lienkse beên mien de nödihe successen. Nae m'n voetbaltied bin'k han tennisse en wier m'n lienkseheid ook drek een voordeêl. Bie Ehud zat ooit z'n zwaerd 'an d'andre kant', mien klappen kwaeme en komme ook aoltied 'van d'andre kant' en di bin d'r vee, die a di moeite mee ebbe. Huus Nae de tied van Joopje en Frans je bin ze eêl anders han dienke over lienkseheid. De huus, die a lienks hebore bin, mohe noe ao- lemaele lienks schrieve. Ze dien ke noe zelfs, dao je d'r wat van over kan ouwe ao je hedwoen- gen oördt om rechts te schrie ven. Di za 'k het nog es mee Joop over moete ebbe, a dienk ik. dat het bie ons nog meeheval- len is. Ons ebbe misschien heluk haod. En as mensen eêuwen lae ter han graeve in de grond, dan zun ze, nog eerder dan dat lepel tje, di a Joop rechts mee moest lere ete, plastic pennetjes vinde, speciaol hemaekt vö lienksandi- he huus, mee vingerhrepen vö linkeranden. Frans van der Heijde Duizendguldenkruid voor vochtige zandbodems. In het water is van zoute in vloed niets meer te bespeuren. De eerste plant die je op de slik- kige oevers tegenkomt is het slijkgroen, een plant die tot voor kort helemaal niet uit Zee land bekend was. Vervolgens komt er een zone met moerasan- dijvie, een hoogopgaande, geel- bloeiende plant die typerend is voor ongerijpt slik. Pas meer landwaarts groeien nog wat res- tantjes van zoutvegetaties, met vooral veel zilte schijnspurrie. De aaneengesloten oeverbegroei ing die daarop volgt bestaat uit allemaal soorten die in Zeeland relatief schaars zijn. Het zijn planten van ammoniakrijke bo dems, zoals maskerbloem, goud knopje, groot moerasscherm, blauwe waterereprijs en goudzu- ring'. Onder deze soorten schui len verschillende fplanten die in Nederland zeldzaam zijn. Maar de echte verrassing begint pas in de weide, waar een enor me kudde renpaarden erbij loopt alsof je in een landschap uit de oertijd bent. Duinvalieiplanten Het begint met de grote witte bloemen van Parnassia, een plant die vooral bekend is van natte duinvalleien. Iets verder op staan de blauwgroene plant jes van de herfstbitterling. Bei de soorten zijn echte zeldzaam- Melkkruid heden die alleen gedijen op kalk- rijke vochtige bodem. Ook de witte bloempjes van het geel hartje, een wild familielid van vlas, staan hier massaal, evenals de ook in duinvalleien voorko mende dwergzegge. Maar de grootste verrassing moet nog ko men. In een smal bandje langs de oever groeit een vegetatie met onder meer veel melkkruid en fraai duizendguldenkruid. Maar daartussen staan allemaal kleine lichtgroene plantjes, die we op het eerste gezicht voor on- determineerbare kiemplantjes houden. Nadere beschouwing met de loep leert echter dat er minuscule bloempjes in zitten, en dat het dus om volwassen planten van dwergachtig for maat gaat. De flora moet er aan te pas komen om te ontdekken dat het om dwergbloem gaat. een zeldzame plant die de afgelo pen eeuw in Nederland sterk achteruitgegaan is. Reden dat de dwergbloem, even als in onze buurlanden, op de Rode Lijst van bedreigde plan ten staat. Op de Beukelenberg komt deze zeldzaamheid in dui zenden exemplaren voor. Het is maar een zone van vijf centime ter breed, maar de groeiplaats strekt zich uit over de lengte van meer dan een kilometer. Een grote verrassing, zoals er sinds de afdamming van het Krammer Volkerak eigenlijk ie der jaar opnieuw weer verrassin gen opdoemen. En het einde lijkt nog lang niet in zicht. Chiel Jacobusse De Raadkaart van afgelopen week leverde een stroom van reacties op, zelfs van buiten de provincie. De familie Luteyn van de voormalige snoepfabriek in Breskens, speelt een grote rol in die reacties. Directe familie, aangetrouwde familie, allen be schreven hun herinneiingen aan het Breskens van vóór de Twee de Wereldoorlog. Op de foto het oude Schelpenpad, ook wel Kei pad of Kolenpad genoemd, dat nu Spuikom heet. Met pijn in het hart denkt me vrouw De Jong-Basting uit Vlis- singen terug aan de panden op de foto, die inmiddels gesloopt zijn. „In het grote huis in het midden woonde mijn opa en oma Luteyn. Zij hadden dit ge kocht toen hun bakkerij in een pand helemaal achteraan op de foto te klein werd. Hun dochter Cornelia was mijn moeder. Aan de ene kant van de weg was de woning van de familie Tazelaar, aan de andere kant het postkan toor. Mijn opa bouwde achter het huis een suikerwerkfabriek. Eind jaren tachtig is alles afge broken. Als ik in Breskens ben. verdriet het me nog zeer dat de ze panden wegmoesten." Ook Loulou Luteyn uit Veghel her kende de foto. „In het derde gro te witte huis is mijn vader Wim Luteyn geboren en opgegroeid." W. M. Luteyn uiu3reskens plaatst de foto in 1913. „Domi nant zijn het grote hotel Du Commerce (1880) en het postkan toor (1883). In 1908 kocht mijn grootvader hotel Du Commerce. Het hotel werd woonhuis en kan toor. Achter het huis verscheen een suikerwerkfabriek. De fami lie Luteyn heeft hier tot 1980 ge woond." De snoepfabriek van Luteyn komt veelvuldig voor in de brie ven. Vanuit Waddinxveen schrijft José Roza. „Het grote huis aan de linkerkant werd be woond door de familie Luteyn, snoepmakers van beroep. Het rook bij ons in de tuin dan ook altijd naar zuurtjes." Roza woonde in het hoogste huis in het midden „Dat was in dertijd postkantoor met woon huis. Mijn vader was toen direc teur van het postkantoor. Het kleine huisje rechts ernaast was van de schoenmaker. Toen ik er woonde, was de spui al verdwe nen en er lag een aardig plant soen met als middelpunt een mu ziektent. Later is die ook afge broken en moest het park plaats maken voor een wanstaltige dijk. Ons uitzicht was ineens weg." Op de foto is de spuikom nog niet gedempt. „De spuikom had als functie dat bij vloed de ach terhaven volliep en met een sluisdeur werd afgesloten. Bij eb werd de 'spuije' naar de voor haven geopend, zodat het water met kracht in de voorhaven stroomde. Dit noemde men 'de spuije laete sprienge'. Op deze wijze werd de voorhaven op diepte gehouden, omdat het spui- water het zand meespoelde", schrijft C. P. Fase uit Sint Anna- land. Volgens W. P. Woittiez-Zeg- waard is de spuikom rond 1920 gedempt, waarna de naam Kei pad werd veranderd in Spui kom. „Op de plaats van de Spui kom kwam een rangeerterrein voor trams, waar de SBM en de ZVTM goederenwagons uitwis selden. Het rangeerterrein scheidde de Grote Kade (waar wij woonden) van het Spui- plein." Over de tram wisten veel lezers iets te melden. „De rails behoor den toe aan Stoomtram Bres kens Maldegem (SBM). Na ver trek was er na enkele honderden meters al de eerste halte, precies voor hotel Du Commerce, duide lijk zichtbaar op de foto (links). De lijn Breskens-Maldegem was in 1887 gereedgekomen en op 7 mei van dat jaar reed de ope ningstram via Schoondijke, Oostburg en Aardenburg naar Maldegem. Op 9 mei werd de lijn opengesteld voor publiek. Na de Tweede Wereldoorlog is de lijn definitief opgedoekt", schrijft C.P. Nijhoff uit Terneu- zen. „Door het hoogteverschil tussen de Dorpsstraat en het Keipad moest in het najaar de bietentram vanaf halverwege de Dorpstraat een aanloop nemen om boven te komen. Alle paar den waren hier bang van", schrijft B. Volmer. Volgens C. F. Stevense uit Mid delburg dateert de vroegste ver melding van Breskens uit de 15-de eeuw: „Toen werd bij de inpoldering van de schorren van Breskenszand het dorp Breskin gesticht, in de volksmond werd het Bresjes genoemd. En ook nü nog. Tijdens de Tweede Wereld oorlog werd praktisch tachtig procent van het dorp verwoest (september 1944), zodat het dorp tengevolge hiervan vrijwel geheel uit niewbouw bestaat." Annemarie Zevenbergen De winnaars van de waardebon nen zijn: J. A. van Hanegem uit Aardenburg, J. Sinke uit Oost-Souburg en R. Schout uit Middelburg. Op de nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh een dorpstafereel. Het lijkt alsof de complete dorpsjeugd is uitgelopen om op de foto te komen. Als gebruikelijk de vraag: om welk dorp gaat het. Inzenders die meer weten te vertellen over de af gebeelde situatie en/of de huidige, of zelfs perso nen van de foto herkennen, worden van harte uitgenodigd dat door te geven aan de redactie. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 10 juli worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; per fax: 0113-315669; via e-mail redactie@pzc.nl Er zijn drie waardebonnen te verdelen onder de inzenders van goede oplossingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22