Rijk gaat bouwen voor ouderen Londen wil dna-gegevens uit alle EU-landen verzamelen ZOMERACTIE! JwrjAe france Binnenvaartschip breekt in sluis IJmuiden Zeeuwse lucht niet verontreinigd door Antwerpse haven r I Navo: kosten verdelen fï2° ij" illii Komende vijfjaar 255.000 aangepaste woningen nodig Provincies kopen natuur Adverteerders, let op onze IfZ-l Ham ERDERSVOORDEEL 21 t/m 23 Militairen naar Afghanistan Yudhonoyo aan kop in Indonesië Athene zit Ruud Gullit dwars Mosselfeestje wordt gemist 21° NW 3 Flink wat zon Flink wat zon en droog. Weinig wind en maximumtemperaturen rond 21 graden. 246e jaargang no. 157 dinsdag 6 juli 2004 los nummer 1,20 De Nooijers ambitieus bij FC Dordrecht doorFamke van Loon en Claudia Sondervan DEN HAAG - Tot 2009 zijn 255.000 huizen meer nodig voor ouderen en .mensen met een functiebeperking dan er in 2002 waren. Ge meenten en woningcorpora ties kunnen die extra wonin gen bouwen bij vernieu wing van oude wijken of door nieuwbouw. Minister Dekker van Volkshuis vesting en staatssecretaris Ross-Van Dorp van Volksge zondheid hebben gisteren aan de Tweede Kamer laten weten de komende jaren 'nadrukkelijk' in te zetten op meer volledig toe gankelijke woningen. Op die ma nier kunnen ouderen of mensen met een beperking langer zelf standig blijven wonen. In hun 'Actieplan wonen met zorg en welzijn' hebben de bewindsvrou wen de plannen uitgestippeld. Het kabinet wil de problemen op de woningmarkt, waar star ters en mensen met een kleine portemonnee amper aan de bak komen, aanpakken door de ko mende vijf jaar 420.000 nieuwe huizen te laten bouwen. Deze zo mer wil Dekker afspraken ma ken met provincies, gemeenten, regio's en woningcorporaties hoe en waar die huizen worden gebouwd. Speciale aandacht voor woningen, die gelijkvloers zijn, in een veilige wijk liggen en zorg in de buurt hebben, is daarbij mede gezien de vergrij- DEN HAAG - De provincies zul len dit jaar gezamenlijk maxi maal 50 miljoen euro op tafel leggen om grond voor nieuwe na tuur aan te kopen. Dat heeft minister Veerman van Landbouw gisteren aan de Twee de Kamer geschreven. Het geld, dat de provincies willen voor schieten, is bedoeld om het lan delijke netwerk van natuurge bieden. de Ecologische Hoofd structuur, te realiseren. Het mi nisterie zal het bedrag begin 2005 terugbetalen. ANP zing van Nederland het devies. Dekker en Ross willen op ver schillende manieren meer woon ruimte voor ouderen en mensen met een functiebeperking stimu leren. Zo zullen gemeenten moe ten aantonen hoeveel huizen zij voor deze doelgroep willen bou wen om in aanmerking te ko men voor subsidie uit het Inves teringsbudget Stedelijke Ver nieuwing. Ook overweegt Dek ker een wijziging van de Huis- vestingswet zodat gemeenten of corporaties ouderen voorrang kunnen geven bij de verdeling van woonruimte. Ross het gisteren, tijdens een be zoek aan zorgverzekeraar CZ in Goes, weten dat de Zeeuwse proef 'Ruimte voor Resultaat' die voorziet in drieduizend zorg- woningen in vier Zeeuwse ge meenten past in het actieplan voor de 255.000 woningen. Maar Ross' eigen ministerie van Volks gezondheid stelt er geen geld voor beschikbaar. Eigen bijdrage Zonder overheidstegemoetko- ming worden zorgwoningen te duur voor mensen met lage- en middeninkomens, hielden de Middelburgse wethouder A. de Vries, E. den Exter van de wo ningbouwcorporatie Clavis en H. Notenboom van Het Klaver blad Ross gisteren voor. Met na me door het systeem van eigen bijdragen stapelen de kosten voor behoeftige mensen zich op. Zelfs met huur net op de huur- subsidiegrens is een zorgwoning duurder dan wonen in een ver zorgingshuis. Ondanks steun van provincie en gemeenten leg gen woningbouwverenigingen IJMUIDEN - Het binnenvaartschip No Limit is gistermorgen bij de Middensluis in IJmuiden door nog onbekende óorzaak in twee stukken gebroken. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan, meldde Rijkswaterstaat. Het ruim 100 meter lange schip was geladen met 2000 kubieke meter zand.Door de breuk kwamen de boeg en achtersteven van het binnenvaartschip omhoog. De brandweer pompte water uit het schip. Het zand wordt in een ander schip overge laden. Twee kraanschepen houden de scheepsdelen boven water om zinken te voorkomen. Rijkswaterstaat verwacht dat de berging tot eind deze week zal du ren. Tot die tijd blijft de Middensluis geblokkeerd. Toch verwacht Rijkswater staat niet al te veel hinder voor het scheepvaartverkeer, omdat schepen gebruik kunnen maken van de Noordersluis, Zuidersluis en de Kleine sluis. foto Evert Elzinga/ANP door Esther Gotink LONDEN - De Britse minister van Binnenlandse Zaken Blun- kett wil een databank opzetten, waarin dna-gegevens uit alle EU-landen worden verzameld. Deze databank ziet hij, volgens de Britse krant The Guardian, het liefst in Den Haag. Gisteren ontving de minister zijn collega's uit Frankrijk, Duitsland, Italië en Spanje voor een informele bijeenkomst over de gezamenlijke strijd tegen ter- (Advertentie) rorisme. Tijdens de topontmoe ting in Sheffield, die vandaag wordt afgerond, gaf Blunkett uitleg over zijn idee om dna-ma- teriaal, vingerafdrukken en an dere biometrische gegevens te delen. Hij ziet een pan-Europe- se samenwerking als de sleutel in de strijd tegen grootschalige terreurdaden. Blunkett lobbyt sinds de aansla gen in Madrid aanhoudend voor deze opzet, omdat hij denkt dat het de internationale spionage diensten enorm helpt. Met de steun van de 'grote vijf' in de EU hoopt hij de twintig andere lidstaten over te halen. Of de databank details zal bevat ten van alle inwoners van de Eu ropese Unie of alleen van veroor deelde criminelen, is één van de onderwerpen waarover het vijf tal praat. Verder is de vraag hoe haalbaar het plan is, hoe lang de realisatie duurt en vooral: wie toegang krijgt tot deze zeer ge voelige informatie. Volgens een woordvoerder van Binnenlandse Zaken in Londen bespreken de ministers ook de manieren om geldstromen naar Al Qaeda en andere terreurgroe pen op te sporen, en de aanpak van het gebruik van valse papie ren. Het debat is vooralsnog ge heim; journalisten mochten gis teren geen vragen stellen. In Groot-Brittannië is het verza melen van biometrisch materi aal al in volle gang. De Britse identiteitskaart wordt verplicht en op dit moment worden de ge gevens van 10.000 proefperso nen, inclusief iris-scans, verza meld en getest. GPD van onze redactie binnenland •DEN HAAG - Navo-secreta- ris-generaal De Hoop Scheffer steunt het voorstel van minister Kamp van Defensie om de kos ten van Navo-operaties te verde len over de lidstaten. Dat zei De Hoop Scheffer giste- De PZC is het regionale medium bij uitstek, maar in de maanden juli en augustus adverteert u ook nog eens extra voordelig. In deze periode brengen wij de 'zomeractie'. Plaats binnen 5 verschijningsdagen uw 2e advertentie en kies uw voordeel. Meer weten? Neem contact op met het verkoopteam bij u in de buurt! Midden Zeeland Zeeuws Vlaanderen E-mail: zomeractie@pzc.nl Tel.: Tel.: 0113-315520 0114-372772 door Maurits Sep RILLAND - De luchtkwaliteit in de gemeenten Reimerswaal en Hulst is niet verslechterd door de uitbreiding van de ha ven van Antwerpen. Dat blijkt uit onderzoek door TNO. Op zestien punten in deze ge meenten zijn metingen verricht. In totaal zijn 34 stoffen onder zocht. De luchtkwaliteit wijkt nauwelijks af van het landelijk gemiddelde. De nabijheid van zowel de Antwerpse haven als scheepvaart op het Schel- de-Rijnkanaal hebben daarop vrijwel geen invloed. Slechts twee stoffen (benzeen, een stof die wordt toegevoegd aan benzine, en cyclohexaan, een oplosmiddel voor oliën en vetten) komen ten noordwesten van de haven en langs het ka naal iets vaker voor, De geme ten hoeveelheden blijven echter ruim binnen de normen. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van de provincie. Die wilde weten of industriële uit breidingen in de haven van Ant werpen gevolgen hebben gehad voor de luchtkwaliteit in Zee land. „De productiecapaciteit van bijvoorbeeld BASF is ver dubbeld. Maar de uitstoot van schadelijke stoffen neemt niet evenredig toe. Die neemt soms zelfs af. Dat komt omdat bedrij- op de extra voorzieningen in de huizen toe. Bovendien moeten zorgaanbieders veel in de te leve ren zorg investeren eer die door de AWBZ vergoed wordt. Ross liet zich gisteren lovend uit over het Zeeuwse proefproject. Maar voor 'proeftuinsubsidies' moest ze naar de Kamer en voor versoepeling van AWBZ-regels kan geen uitzondering worden gemaakt, zei Ross. 13. Vierhouten ALG. KLASSEMENT 1. Hushovd (foto) 9.05.42 i 2. Cancellara 0.08 3. McEwen 0.17 i 43. De Groot 0.40 zie ook pagina 17 en 18 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.p7r.,nl Fl SStodHbL \itA Meekrap schiet weer wortel Alleen SP'er Van Bom mel (rechts) steunde minister Kamp (Defen sie) gisteren niet in het debat 'over het zenden van nog 120 tot 150 Nederlandse militai ren voor ten minste een jaar naar de Af ghaanse provincie Baghlan. Oud-generaal Susilo Bambang Yudhoyono gaat hoogst waarschijnlijk door naar de tweede verkiezingsronde in Ihdonesië. Uit een prognose van de uitslag van de eerste rechtstreekse presidentsverkiezingen strijden president Megawati en ex-legerleider Wiranto om de tweede plaats. De Olympische Spelen zijn de voornaamste sta-in-de-weg van Ruud Gullit in de voorbereiding van Feyenoord op de nieuwe competitie. Twee spelers, Ono uit Japan en Song van Zuid-Korea, zijn opgeroepen voor het evenement in Athene. „Laten we maar hopen dat ze snel worden uitgeschakeld", zei de nieuwe trai ner gisteren op zijn eerste werkdag in Rotter- dam. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12, 13 en 16; Sport: 17, 18 en 19; Buitengebied: 21, 22 en 23. (Advertentie) De Hoop Scheffer (l.) geeft samen met Balkenende een toelichting. foto Ed Oudenaarden/ANP ren na afloop van een bezoek aan premier Balkenende. De secretaris-generaal van de Navo zei dat het debat over de kostendeling 'langdurig, gecom pliceerd en lastig' zal zijn. „Nu kent de Navo het principe dat de kosten liggen waar ze val len. ANP ven tegelijkertijd investeren in schonere technologie", verduide lijkt L. Vermeulen van de pro vinciale afdeling milieuhygiëne. De provincie beschouwt de ha ven van Antwerpen als een be langrijke bron van grensover schrijdende luchtvervuiling. Dat geldt ook voor de haven van Gent. Beide havens hebben ech ter een beperkte invloed op de Zeeuwse luchtkwaliteit. Eerder dit jaar werd die conclusie al ge trokken voor Gent. De luchtver ontreiniging in de Zeeuws- Vlaamse grensstreek is de afgelo pen jaren juist afgenomen. Ove rigens merkt Vermeulen op dat de metingen niks zeggen over bijvoorbeeld stankoverlast. so sten ik loe in afschrijving van mijn (posObankrekeningnummef PZC bv gaai zorgvuldig om met treft u nadere informatie aan. 711688H55553011 Noteer u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik get! daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer Iproel geldt eenmalig binnen zes maanden! Noteert u mij voor een abon nement. Oe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45). D per kwartaal met automa tische incasso 56,60). O per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 De Vissersvereniging Yerseke vindt het jammer dat het mosselseizoen geen officiële start meer kent. Volgens de vis sers hebben de meeste handelaren geen belang bij zo'n feestje omdat ze mos selen uit het buiten land kopen, maar vol gens de handel is het onmogelijk om een datum te prikken. „Je kunt de natuur niet naar je hand zetten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1