Mosselkwekers missen feestje Industrieel vormgeefster Bouman laat steken vallen Plaquette uit Tobago in maritiem museum Funk Cosmic Slop knalt eruit vanaf de eerste tonen Sas van Gent in tropische sferen met zomercarnaval Eenzaamheid ergst in Sluis Zonne-avonden voor toeristen Windhonden lopen baanrecords Meldpunt overbodige regels Linda Zijl wint ringrijden Directeur voor Ziekenhuis Walcheren dinsdag 6 juli 2004 SLUIS - Het gevoel er volledig alleen voor te staan, is in Zeeland het grootst onder de bevolking van de gemeente Sluis. Dertig procent van de Sluisse bevolking - vooral de ouderen - zegt zich soms of bijna altijd eenzaam te voe len. In de rest van Zeeuws-Vlaanderen kruipen de cijfets die de Zeeuwse stichting Scoop inventariseerde ook aar dig in de richting van de dertig procent. In de rest van Zeeland voelt zich gemiddeld een kwart van de mensen soms wat vereenzaamd. MIDDELBURG - Toeristen zijn in juli op woensdag- én vrijdagavonden welkom bij Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen, Bezoekers kunnen zonnevlammen en zonne vlekken bekijken door de telescoop. Verder krijgen ze uit leg over het zonnestelsel. Er is een presentatie over de re latie tussen de zon en de aarde en de rol van Middelburg in de astronomie wordt belicht. De deur gaat om half acht open, de toegang is gratis. De steiTenwacht is te vinden aan de Herengracht 52 in Middelburg. GOES - Het Nederlands Kampioenschap windhondenren- nen in de klasse 350 meter, dat afgelopen weekeinde in Goes werd gehouden, heeft geen Zeeuwse winnaar opgele verd. Bij de whippets-teven won de hond Café Noir van de fami lie De Jong uit Obdam in een tijd van 22,75 seconden. Bij de reuen won El Cano Juan van de familie Hendriks uit Amstenrade in een baanrecord van 22,07 seconden. Bij de Afghaanse windhonden ging de winst naar Ulac van de fa milie De Korte uit Milheeze. De hond legde de 350 meter af in 25,55 seconden, ook dat is een baanrecord. Roxy werd de winnaar van de categorie Greyhound-teven in een tijd van 20,76. Bij de reuen won Bandit van de familie Verkerk uit Son en Breugel. Hij zette een tijd van 20,82 se conden neer. TERNEUZEN - D66 in Terneuzen stelt voor om een proef te starten met een meldpunt overbodige regels. Bewoners, bedrijven en instellingen kunnen via een telefoonnummer of website overbodige, tegenstrijdige of onnodig hinderlij ke regels melden. Met de bedoeling dat overbodige regels worden geschrapt en dat te ingewikkelde regels worden vereenvoudigd. „Voor het bedrijfsleven moeten de dien sten van overheden transparant, effectief en efficiënt zijn", schrijft de fractie in de algemene beschouwingen bij het beleidsplan 2005-2008. „Achtentwintig vergunnin gen en ontheffingen voor een horecaondernemer is wel erg veel." Volgens D66 zijn sommige regels onderling ook strijdig. ARNEMUIDEN - Linda Zijl is zaterdag in Arnemuiden eerste geworden bij een ringr ij wedstrijd van haar eigen ringrijvereniging In Galop. Zij stak 27 van de 30 ringen. Ook Johan Baas stak 27 ringen; hij kreeg de winnaarsbe ker voor gastrijders. De jeugdbeker werd gewonnen door Ramona Pleyte; de pollepel ging naar Piet Meijer. Hoor Jeroen Jumelet YERSEKE - Mosselkwekers uit Yerseke vinden het jammer dat er geen afgesproken datum meer is om het mosselseizoen te beginnen. Dat zegt J. Van Dam me, voorzitter van Vissersvereni ging Yerseke. Van Damme meent echter dat de meeste mosselhandelaren er geen bijzonder belang bij heb ben dat het seizoen feestelijk word geopend. „Door mosselen uit het buitenland te verkopen, hoeven ze zich niet meer zo druk te maken om het Neder landse seizoen." Dat is volgens E. Foudraine van Prins en Dingemanse maar één van de redenen waarom het sei zoen niet meer feestelijk wordt geopend. „Wij denken dat het niet goed is een datum af te spreken. Je kunt de natuur niet naar je hand zet ten. Als je in het verleden een da tum prikte voor de opening, moest die regelmatig worden uitgesteld. Of zoals nu: het seizoen is vorige week geopend, maar wij zijn al een week eerder begonnen met de verkoop van Nederlandse mosselen. Volgens ons was de kwaliteit al prima. En de kwaliteit van het product is belangrijker dan zo'n feestelijke dag. De consument is wakker genoeg om te realiseren dat het seizoen is aangebroken. Daar heb je niet per se een feestelijke opening voor nodig." Daar is Van Damme het niet he lemaal mee eens. „Meestal plan nen we de opening een paar we ken van tevoren. Dan kunnen we over het algemeen al aange ven dat de mossel goed zal zijn, en is de kans op uitstel klein. Vo rige week is het Nederlandse sei zoen met een veiling officieel ge opend. En ik kan zeggen dat de mosselen daarvoor nog niet op zijn best waren." Publiciteit „Het één sluit het ander niet uit", vindt H. van Geesbergen van de Producenten Organisatie Mosselen. „Het zou goed zijn als er weer een officiële dag zou ko men. Maar dan een dag voor de opening van het Zeeuwse of Ne derlandse seizoen. De publici teit daaromheen is dan een goe de impuls voor de kwekers én de handelaren. Maar daar moeten dan wel beide partijen zich aan houden." Of dat ooit zal gaan lukken, weet Van Geesbergen niet. F. de Groot van Mosselhandel Aquamossel vindt het ook jam mer dat er geen feestelijke begin van het seizoen meer is. „Zo'n dag geeft goede publiciteit voor iedereen, en zou daarom door elk bedrijf gerespecteerd moe ten worden. De meeste bedrij ven in de mosselsector wachten allemaal op het seizoen. Dat een enkel bedrijf het hele jaar door gaat, is erg jammer." Volgens De Groot halen sommi ge bedrijven ook de begrippen 'vers' en 'Zeeuws' door elkaar heen. „Als er een bak verse mosselen in de supermarkt ligt, zal de con sument niet kijken of die wel Zeeuws zijn. Bij Aquamossel proberen we echt vast te houden aan de Zeeuwse, puur Holland se mossel, die uiteindelijk ge woon de beste is." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Onder het toe ziend oog van Cornelis Lamp- sins heeft commissaris van de koningin W. van Gelder gister middag in het Zeeuws maritiem museum in Vlissingen een pla quette uit Tobago overhandigd aan directeur VV. Weber. Van Gelder bracht onlangs een bezoek aan het eiland in de Ca- raïbische Zee, vanwege de 350-jarige band van Tobago met Zeeland. De bijzondere band tussen de provincie en het ei land werd symbolisch vormgege ven door middel van het uitwis selen van gedenkplaten.Van Gel der was van 9 tot en met 14 juni in Tobago in het kader van de manifestatie A Salute to Friendship. De Zeeuwse com missaris overhandigde een plaqette, die een plekje kreeg in het parlementsgebouw van To bago. De plaat van Tobago nam Van Gelder mee naar Neder land, waar hij sinds gisteren te zien is in het maritiem museum. De commissaris nam - mede na mens de gemeente Vlissingen - ook een oud tegeltje mee uit 1650 uit het Lampsinshuis. Hij schonk dat aan de minister van toerisme van Trinidad/Tobago met het verzoek er een passend plekje voor te vinden in het his torisch museum van Tobago, dat momenteel gerealiseerd wordt in een oud Engels fort. Een zaal van het museum wordt gewijd aan de band tussen Zee land en Tobago. De historische band van de pro vincie met Tobago dateert uit 1627, toen de eerste Zeeuwen het eiland verkenden. Tijdens W. van Gelder (rechts) overhandigt een plaquette uit Tobago aan directeur W. Weber van het maritiem museum. foto Lex de Meester een expeditie onder leiding van de Vlissingse rederskooplieden Adriaan en Cornelis Lampsins in 1654 vestigden de Zeeuwen zich aan de zuidkust van het ei land, dat door hen Nieuw Wal cheren werd genoemd. De Zeeuwen stichtten de nederzet ting Lampsinsburg, het huidige Scarborough. Cornelis Lamp sins werd door de Franse Zonne koning Lodewijk XIV tot baron van Tobago verheven en kreeg in 1662 Tobago in erfelijke leen. In de baronie Nieuw Walcheren woonden destijds 1000 tot 1500 Zeeuwen. Van Gelder bracht het verzoek van Tobago over aan directeur Weber om de Zeeuwse zaal op het Caraïbisch eiland meer in houd te geven. De directeur van het maritiem museum ging daar meteen op in. Hij zei bereid te zijn om onder meer aardewer ken potjes naar het eiland te stu ren. Het museum heeft die in overvloed. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Funk is meer dan alleen muziek. Funk is een gevoel. De Walchers/Bevelandse funkformatie Cosmic Slop be nut elk middel om dat gevoel over te brengen. Vandaar de ex travagante uitdossing. „Een beetje humor hoort er ook bij." Vrijdag treedt Cosmic Slop op tijdens het Straatfestival in Vlis singen. De groep is twee jaar ge leden opgericht door ervaren muzikanten die een passie voor funk gemeen hebben. „Zwarte muziek is mij met de paplepel ingegoten", zegt zanger/rapper Big L (Leo Capel- lo). „Mijn vader draaide blues, jazz en soul. Mijn zus was gek op disco. Ik hoorde niks anders. Op een gegeven moment ben ik die muziek ook gaan kopen. Ik kwam al snel uit bij de P-Funk, de muziek van George Clinton en zijn groepen Parliament en Funkadelic. Ik heb daar zo'n beetje alles van verzameld. Ik bezocht concerten. Ik volgde de groep in België, Duitsland en Frankrijk. Ik heb ze in hun ho telkamer gesproken, leuke fees ten meegemaakt." Modern jasje Het was drummer Double-U (Willem Rijn) die Big L bij de band haalde. „Ik ben ook gek op de old school funk, al heb ik niet zo'n verzameling als Leo." Big L was aanvankelijk deejay, maar is bij Cosmic Slop ook gaan zingen. „Ik was niet als zanger gevraagd, maar ik ont dekte dat het wel iets voor me was. Ik wilde het, ik durfde het, dus ik ben het gewoon gaan doen." Double-U: „Hij voegt wel invloeden van nu toe. Hij rapt, wij voegen daar een hip- hopbeat aan toe. Het is old school funk in een modern jas je." De vroege Red Hot Chili Pep pers, The Meters en Gotcha zijn inspiratiebronnen voor Cosmic Slop, maar de grootste invloed is George Clinton. Dat uit zich onder meer in het gebruik van bijnamen. Naast Double-U en Big L bestaat Cosmic Slop dan ook uit gitarist Mo Boo Dee, gitarist/zanger Family Man, bas sist Tank, toetsenist The Duke en zangeres Miss D. Ze staan niet in hun dagelijkse spijkerbroek op het podium, maar in een opvallende outfit. Big L: „Funk is feestmuziek. Ik denk dat al die uitdossingen een tijdverschijnsel zijn. In de jaren zestig voelden die mannen zich vrij. Onder invloed van drugs de den ze de raarste dingen. Ge orge Clinton heeft ook humor aan de funk toegevoegd. Voor ons draait het ook om de fun. We maken er geen carnavalstoe stand van, maar we dossen ons wel uit en proberen wat humor in de show te brengen." Maar funk mag dan niet alleen muziek zijn, het is ook niet lou ter show. Zonder de juiste groo ve slaat een optreden nergens op. „In funk draait alles om ti ming", zegt Double-U. „De ba sis komt van de bas en de drums, met vaak een typerend gitaarrifje erbij. De liefhebber hoort gelijk of de groove goed is. Loopt het, dan zijn we niet meer te stoppen. Op die groove gaan we variëren. De muziek zit vol met breaks en solootjes. Alles is erop gericht het publiek aan het dansen te krijgen." Een Belgische muziekjournalist omschreef de funk van Cosmic Slop als 'lekker rommelig', iets wat door de bandleden als een compliment wordt opgevat. „Het is een muziekstijl die je niet te keurig moet spelen", al dus Big L. „Dat zie je bij veel witte bands, technisch klopt het wel maar het swingt niet. Na tuurlijk proberen we zo min mo gelijk foutjes te maken, maar we liggen er niet wakker van als er eens iets misgaat. Zolang de groove maar goed is. Funk is nu eenmaal een losse muziekstijl. Het is een gevoel, je moet het over je heen laten komen." Als het aan Cosmis Slop ligt, krijgt het publiek vrijdag in Vlis singen geen tijd zich dat te reali seren. Big L: „Vanaf tel één be ginnen we te knallen, zodat ie dereen zich afvraagt: Wow, wat is hier aan de hand?" Cosmic Slop treedt vrijdag op tij dens het Straatfestival in Vlissin gen, in de tent op het Bel- lamypark. Aanvang: 21 uur. door Raymond de Frel SAS VAN GENT - Eigenlijk is sancocho een gerecht uit de Do minicaanse Republiek. Een soort stoofpot, een mix van tallo ze producten uit de exotische voedselschijf. Zaterdag staat sancocho echter voor iets heel anders. Dan wordt in Sas van Gent voor de eerste keer het San cocho Zomercarnaval gehou den. Met muziek wil de organisatie de contacten tussen verschillen de bevolkingssgroepen stimule ren. „Je moet natuurlijk afwach ten hoe een eerste editie ver loopt, maar ik hoop dat geschei den groepjes zullen uitblijven", vertelt initiatiefnemer Jurgen Nolle. De Sassenaar woonde van 1996 tot 2000 in de Dominicaanse Re publiek. „Daardoor ben ik op dit idee gekomen. Sas van Gent is in de winter een carnavals plaats, maar waarom zouden we niet ook een zomercarnaval hou den? Samen met Joop van de Vliet, Jeroen van de Berg en Sherman Rodriquez heb ik daar om dit evenement op poten ge zet. We werken in nauwe samen werking met het jaarlijkse beaehvolleytoernooi, dat dit weekeinde voor de tiende keer wordt gehouden. Beide organisa ties staan los van elkaar, maar we kunnen eikaars evenemen ten wel versterken", aldus Nol le. Om 12.00 uur start in de Zuid straat, op het Keizer Karelplein en op de Oostdam een tropische braderie, die tot 20.00 uur duurt. Om 15.30 uur wordt een Caribisch getinte streetparade gehouden, die vanaf de Vlaande- renhal door het centrum zal. trekken. „We hebben tot nu toe tweehonderd deelnemers voor deze optocht. Daarnaast roepen we alle schoolkinderen op om mee te lopen. Het aantal deelne mers kan daardoor zomaar op lopen tot vierhonderd", denkt Nolle. Om 17.30 uur wordt de winnaar van de optocht bekend gemaakt. Dan zal ook Clini- Clowns-ambassadeur John Donks een cheque in ontvangst nemen. Nolle: „Ten minste vijf tig procent van onze netto-op brengst gaat naar de Clini- Clowns." Vanaf 18.00 uur wordt een bar becue gehouden in een feesttent op het Keizer Karelplein. Klap per van de avond is de Colombi aanse band Miguel Osorio y La Parranda, die vorige maand nog succes boekte op de slotdag van het Schelde Jazz-festival in Ter- neuzen. Zij spelen in café Jef frey's. Nolle: „Die bandleden wonen allemaal in België. Geluk kig maar, want als ze vanuit Co lombia moesten komen, hadden we ze nooit kunnen betalen. Wij werken nu nog erg low budget. Maar als het evenement aan slaat, willen we het volgend jaar uitbreiden." De Temeuzense An- tillianen van X-plosion treden samen met een dansgroep op voor café De Rijnvaart. Vervoersmaatschappij Con- nexxion laat tussen 01.30 en 02.30 uur bussen naar Terneu zen - tussenstop in Sluiskil - rij den vanaf het VW-kantoor. VLISSINGEN - R. Zomer is de nieuwe directeur van Zieken huis Walcheren. Hij volgt G. Bo- gaerts op, die per november ver vroegd uittreedt. Zomer (47) vormt dan met ge neesheer-directeur J. van de Blink de Raad van Bestuur van het ziekenhuis in YTissingen. Hij volgt Bogaerts ook op als di recteur van het Zeeuws Radio therapeutisch Instituut. Zomer, afkomstig uit De Meern, is momenteel directeur van het Jan van Breemeninstituut, een grote instelling voor houdings- en bewegingsproblemen in de rë- gio Groot Amsterdam. Zomer was daarvoor secretaris van de Raad van Bestuur van het Canisius-Wilhelminazieken- huis in Nijmegen en stafmede werker bij Zilveren Kruis Verze keringen. Daarbij is hij bestuur lijk zeer actief in gezondheids zorgkringen. Zomer studeerde Farmacie in Groningen en Rechten in Utrecht. Postdoctoraal studeer de hij management en bedrijfs kunde in Zeist en Tilburg. De Fietsboten van Marloes Bouman. foto Lex de Meester door Marianne van de Polder MIDDELBURG - Marloes Bou man exposeert tot en met 19 au gustus vreemdsoortige objecten, tekeningen en foto's in het CBK jn Middelburg. De tentoonstel- •ng Marloes Bouman laat ste ken vallen geeft stap voor stap weer hoe ludiek sommige crea tieve processen van de industri eel vormgeefster zijn verlopen. "Ik heb iets met dingen die net met werken, of het niet prak tisch zijn", aldus de kunstena res. Bouman studeerde drie jaar gele- den af aan de Rietveld Acade mie, Het is de eerste keer dat naar werk in een expositie cen traal staat. Marloes Bouman: „Ik ben altijd a' aan het tekenen geweest, en wilde daar dus ook iets mee gaan doen. Het tekenen vind ik het leukst aan het creatieve pro ces, het beeld geven aan nieuwe ideeën. Het maken van wat ik getekend heb, is toch een soort gevecht. Daar heb je wel concen tratie voor nodig. En geduld, ja. Ik dacht dat ik dat niet had. maar nu ben ik erachter gekomen dat ik dat wel heb en kan ik rustig een maand breien." Het was al snel duidelijk dat Bouman meer had met de artis tieke kant van de industriële vormgeving dan met de prakti sche kant. „Ik heb stage gelopen bij een ontwerpbureau, maar toen bleek dat de stoelen waar we aan werkten vooral stapelbaar moesten zijn, had ik al snel door dat ik dat allemaal niet zo inte ressant vind. Ik vind juist de uit straling van een object belang rijk. Wat ik mooi vind, is juist dat wat niet perfect is. Ik heb een band met objecten die bij voorbeeld al helemaal verweerd zijn, maar die je toch niet kunt weggooien. De charme van het onperfecte. Ik weet niet of dat een reactie is op de samenle ving, maar onbewust speelt dat misschien toch mee. Wat zeker een reactie is op dat iedereen maar zo'n haast heeft, is dat ik probeer alles zelf met de hand te maken. Het proces, dat vind ik belangrijk." Persoon In het oog springend zijn de zo genaamde Cellojassen jassen om daadwerkelijk aan te doen voor diegenen die met een cello over straat moeten. „Ik heb vroe ger cello gespeeld en dan loop je er altijd mee te slepen, het is echt iets wat bij je gaat horen. Op een gegeven moment is het ei genlijk bijna een soort persoon geworden. Ik was nieuwsgierig naar de vorm die zou ontstaan als ik zou experimenteren met het uitgangspunt- cello op de rug-" Ook de zogenoemde Fietsboten zijn echte blikvangers. Het zijn fietsen omgeven door een soort airbags die ter bescherming die nen, maar ook erg handig zijn bij regenachtig weer. „Maar de Fietsboten zijn niet echt veilig, hoor, bij wind word je gelijk ge lanceerd", lacht Bouman. Weer iets wat niet echt werkt dus, maar grappig zijn ze zeker. Bou man: „Het is gewoon een uitda ging om met een onmogelijk idee te komen en vervolgens te kijken of daar iets van te maken valt." liet CBK Zeeland is te vinden aan de Balans 17 in Middelburg. De ex positie van Marloes Bouman is t/m 19 aug te zien, ma t/m do van 9 tot 17 uur, en iedere eerste zondag van de maand, van 13 tot 17 uur. kunst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13