Vlissingen wil autoluw centrum PZC Clowns voor zieke ouderen Na een uurtje les ben je al een skate-ster Goese voedselbank zit in de problemen wil j Grote parkeerplaats op voormalig Scheldeterrein I Verkoop boeken bibliotheek bij Boete weigeren blaastest agenda Films over ramp 1953 Horkenlijn loopt niet storm Minder uitstoot kolencentrale Oplichter apotheken veroordeeld Vrouwen veroordeeld voor vechtpartij in café dinsdag 6 juli 2004 Hoor Edith Ramakers i VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil circa tweehon derd parkeerplaatsen aanleggen op het voormalige terrein van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) achter de Onderstraat en Koudenhoek. Het is een tijdelij- ke voorziening die medio 2005 gerealiseerd zal zijn. Tegelijker- lijd zal ook de verbindingsweg over het KSG-terrein openge- steld worden. Die komt uit bij de Comraandoweg. Dat zei wethouder P. van der Maden gisteravond bij een infor matieavond voor binnenstadbe- vvoners. Bewoners van de Grave- straat weten dat er door de in greep meer verkeer door hun straat zal rijden. „Het is niet de bedoeling om er een rondweg van te maken. We willen een autoluwe binnen stad", verduidelijkte Van der Maden het voorstel. „We leiden de bezoekers naar het parkeer terrein, vanwaaruit ze te voet naar het centrum gaan." De ver keersweg naar het centrum is vooral bedoeld voor bestem mingsverkeer, hulpdiensten en voor auto's die de bevoorrading regelen. „Vlissingen vraagt al lang om een extra weg. Daar voor biedt deze weg over het Dok een uitkomst", merkte wet houder L. Poppe-de Looff op. De weg komt in het verlengde van de Koningsweg en over het Dok wordt een pontonbrug ge legd Drukte De bewoners van vooral de Gra- vestraat vrezen dat veel automo bilisten hun straat gaan gebrui- redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur ken om de stad te verlaten. „Als het verkeer vast staat bij het Bel- lamypark kiezen automobilisten voor een alternatief en gaan via de Nieuwendijk. Gravestraat en de Koningsweg de stad uit", zei een inspreker. Deze bezoeker stelde voor om daarom de ver- keersrichting van het eerste ge deelte van de Boulevard de Ruy- ter andersom te maken. „Zodat ook die weg als uitweg gebruikt kan worden." De wethouders beloofden deze suggestie in overweging te ne men. Het plan om de binnenstad auto- luw te maken, zoals de gemeen te Vlissingen wenst, valt of staat met de gebruikmaking van het nieuwe parkeerteiTein. „Wie garandeert dat automobi listen daar ook echt parkeren en niet doorrijden tot bijvoorbeeld Iguana?", vroeg een inspreker. De gemeente heeft daarop nog geen pasklaar antwoord. Ze stu deert nog op een oplossing. Ge dacht wordt aan een 'mechani sche afsluiting, een pasjessys teem, of aan een dwingende in richting van de openbare ruimte om de auto te laten staan'. Uit alles moet blijken dat deze en tree naar de binnenstad louter bestemd is voor bestemmings-. verkeer. Parkeren De automobilisten kunnen gesti muleerd worden om hun auto te parkeren op de parkeerplaatsen aan de rand van het centrum. Dat kan door het gedifferen tieerd aanbieden van de tarie ven. Hoe dichter bij in het centrum, hoe duurder het parkeren wordt. Ook de Nieuwendijk en het Bel- lamvpark worden ingericht als verblijfsgebied, waar het niet prettig is om te rijden. De gemeente is begin dit jaar ei genaar geworden van het voor malige terrein van de KSG. De levering van het terrein aan de gemeente verloopt in fases. „Het laatste gedeelte komt pas vrij rond 2007. Pas dan zullen we over de plaats van een defini tieve ontsluitingsweg spreken", zei Van der Maden. De verwach ting is dat door de tijdelijke op lossing de verkeersdrukte in de binnenstad voor een belangrijk deel is opgelost. De aanwezigen applaudisseerden als blijk van waardering over de komst van 'ontsluitingsweg'. VLISSINGEN - De bibliothe- ken in Vlissingen en Oost-Sou- r burg verkopen volgende week j' hun oude voorraad. Van donder- j j dag 15 juli tot en met zaterdag j17 juli worden allerlei boeken j r voor een prikje verkocht. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste- i'ren een 43-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor het weigeren van een ademonder- zoek veroordeeld tot 370 euro boete en zes maanden voorwaar delijke rijontzegging. De man had 7 november vorig jaar in Vlissingen een blaastest geweigerd toen hij op zijn brom fiets werd aangehouden door de politie. Volgens de agenten viel de man bijna van zijn brommer. Toen hem naar zijn naam werd gevraagd zei hij 'amigo'. Hij gaf wel toe alcohol en joints te hebben genuttigd, maar wilde n hygiënische reden niet bla zen. De officier van jusitie had een onvoorwaardelijke rijontzeg ging van zes maanden geëist. De FariaClown is voor ouderen wat de ClinicClown voor zieke kinderen is. door Valeska Nastaly MIDDELBURG - Bewoners van 't Gast huis in Middelburg hebben sinds giste ren nieuw vermaak: de FariaClown. In plaats van een clown voor zieke kinde ren, zoals de CliniClown, is het een clown voor zieke ouderen. Het bezoek van de clowns aan het ver pleeghuis is een proef. Als het werkt bij de bewoners, komen de clowns in de toe komst wellicht vaker langs. Daarvoor is geld nodig. De stichting FariaClowns wordt voor 75 procent gesponsord. Het resterende bedrag komt voor rekening van de bezochte instelling. De kosten voor het bezoek aan 't Gast huis worden betaald door de Rota- ryclub Middelburg. „Omdat 't Gasthuis zo'n sympathieke instelling is met men selijke zorg voor ouderen", geeft Rota- ry-vertegenwoordiger Henk van Hun- nik als reden. Hij overhandigde gisteren de clown Sammy, alias Suzanne Baksteen, aan Frank Bordui, directeur van de Stich ting Regionale Zorg voor Ouderen. „Normaal geven we gewoon een che que. In dit geval een clown", verklaarde Van Hunnik. De FariaClowns zijn er om mensen prik kels te geven en om ze plezier en aflei ding te bezorgen. „Ze dienen beslist geen therapeutisch doel", zegt Bordui. „Het is een extra activiteit voor de be woners, naast bijvoorbeeld uitjes en mu ziek." De clowns willen zo min mogelijk we ten van hun publiek. „We komen blan co binnen. Daardoor hebben we een open houding, wat tot verrassende reac ties kan leiden. Het is een andere bena dering voor de bewoners", zegt Annema- rie Verhoef. Zij is een van de initiatief nemers van de Stichting FariaClowns en werkt als clown Saar. Verhoef: „Vaak staan we eerst even bij de deur om sfeer te proeven. Ons werk gaat intuïtief. We luisteren naar het ge voel in onze buik en weten dan hoe we moeten binnenkomen." Dat kan be deesd zijn als mensen in eerste instantie niet zo gecharmeerd zijn van het be zoek, of juist heel hilarisch als de bewo ners direct vrolijk zijn. De clowns zin gen liedjes om mensen in de stemming te krijgen. Ouderen die vrijwel geen respons ge ven, zoals dementerende bejaarden, worden aangeraakt door bijvoorbeeld een hand op de schouder te leggen. „We proberen een ingang te vinden om een prikkel op te wekken." Contact Op de promotiefilm van de clowns bena dert een van de clowns een neuriënde vrouw. Hij noemt haar mevrouw Fluit ketel en verwerkt haar geprevel tot een liedje. Haar echtgenoot is getuige van het schouwspel en is dolenthousiast als zijn vrouw plotseling stopt met geluidma ken. Verhoef: „Er is contact bereikt bij die mevrouw, al was de manier waarop op het randje." foto Lex de Meester Het idee van een clown voor ouderen is ontstaan via de oma van Verhoef. „Ik ging een keer bij mijn grootmoeder langs toen ik nog als CliniClown werk te. Ze vroeg: „Wanneer kom je nou eens bij mij? Ik mis plezier." Inmiddels zijn er veertien Faria-Clowns die, in groepjes van drie, verpleeghui zen in het hele land bezoeken. Enkele zorginstellingen zijn vaste klant van de clowns. Daar treden ze wekelijks op. De clowns proberen elke afdeling te be zoeken. Er wordt vooraf met het perso neel overlegd welke patiënten benaderd mogen worden. „Je moet van tevoren inschatten of het bij iemands belevingswereld past", zegt Bordui. „Terminale patiënten of men sen die gauw onrustig worden bij onver wachte ervaringen, kun je soms beter met rust laten." Soms worden de clowns uitgescholden. Verhoef: „Dat kan gebeuren. De men sen hebben immers niet om ons ge vraagd." De clowns proberen toch eerst contact te krijgen met de boze bewoner, alvo rens te vertrekken. „De ene keer lukt dat. Maar soms ook helemaal niet." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Met een brede grijns vliegt Karan over de schans, recht in de armen van de instructeurs. Een uurtje eer der stond hij nog te wankelen op zijn skates. Kinderen van de Brede School in de Middelburg se Magistraatvvijk kregen giste ren skateles. Meer dan 180 leerlingen van de groepen zeven en acht van de Cy- pressenhof en de Leeuwenburch doen mee aan de les. „Het past STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - St Willebrorduskapel en Dorpskerk, 20.30- 21.30 uur: Openstel ling voor bezichtiging; MIDDELBURG - Kaasboerderij Schel lach, 19.00 uur Puzzeltocht over het be drijf; ZOUTELANDE Catharinakerk, 19.00-19.30 uur en 20.00-20.30 uur: Mini- concerten van gitaarduo Maarten Janse en Maria Huisman en dwarsfluitiste Eli- ne van Mourik; in de gedachte van de Brede School", zegt Esther van den Bosch, coördinator van de Bre de School. „Alle kinderen krij gen nu de kans om een keer op skates te staan. Kinderen die zelf geen skates hebben, kunnen ze lenen." De Skatebond Neder land zorgt voor het materiaal: knie-, pols- en elleboogbescher mers en helmen. Het haarnetje onder de helm (tegen de ver spreiding van luizen) werkt op de lachspieren. Aurélie heeft haar eigen skates meegebracht, maar die heeft ze nog maar één keer gebruikt. „Ik heb wel eens geskeelerd, maar dat ging niet zo goed, dus daar na heb ik het nooit meer ge daan." Vandaag krijgt ze specia le begeleiding. „Je moet door je knieën", doet de instructeur voor. „Als je recht blijft staan, en je schiet weg, dan ga je op je kont." Na een paar keer oefe nen, gaat Aurélie vanzelf voor uit. Aan het begin van de les leren ook de kinderen die al kunnen skaten, hoe ze moeten vallen. Eerst op de handen, dan op de el lebogen en dan doorschuiven. De skaters schrapen over het schoolplein. „Kinderen rijden al tijd zonder bescherming", ver telt Henk van Olst van de skate bond. „Vooral een helm is be langrijk, ouders staan daar vaak niet bij stil. Door deze les wor den de kinderen zich meer be wust van het gevaar. Ze krijgen door dat het met bescherming geen pijn doet als ze vallen." Behalve dan als je achterover kiept, merkt Karan, Hi] skate vandaag echt voor het eerst. „Normaal voetbal ik altijd." Aan het begin van de les klampt hij zich nog vast aan de school muur, maar hij volgt dapper de instructies op. „Ik ga ineens naar achter", roept hij ver baasd. De andere kinderen sla lommen langs hem heen. Een half' uur later neemt hij on verschrokken de schans. De mei den langs de kant moedigen hem aan. Ook Aurélie heeft de smaak te pakken. Ze is vastbe sloten om vaker te gaan skaten, misschien zelfs vanmiddag al. „Nu vind ik het echt leuk, om dat ik het beter kan." MIDDELBURG - Bij de Zeeuwse bibliotheken zijn bin nenkort dvd's te leen met videofilms over de dreiging van overstromingen. Er is een film voor volwassenen en een voor kinderen. De video's zijn gemaakt in het kader van Escape, een Eureg'ioproject met als thema de veiligheid van kustgebieden. Gebieden die bij de watersnoodramp van 1953 zijn getroffen (de provincies Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen en het Engelse graafschap Essex) wer ken erin samen. De films zijn Engelstalig, maar voorzien van commentaar in het Nederlands. De video voor volwas senen, getiteld Fragile Land, is bestemd voor politici, we tenschappers, medewerkers van overheidsinstanties en vrijwilligersorganisaties. De andere video, met de titel Borrowed Land, richt zich op kinderen van acht tot veer tien jaar. MIDDELBURG - Het loopt (nog) niet storm bij de inter ne telefoonlijn waarmee de Zeeuwse politiemensen bui ten diensttijd verkeersovertredingen kunnen doorgeven. In een maand tijd zijn volgens een politiewoordvoerder zo'n twintig meldingen gedaan via de zogenoemde 'hor kenlijn'. Politiemensen met opsporingsbevoegdheid kun nen op die lijn uitgesproken lomp verkeersgedrag van weggebruikers doorgeven. Justitie zorgt vervolgens dat de overtreder zo snel mogelijk een bekeuring of een pro ces-verbaal in de bus krijgt. De horkenlijn is elders in Ne derland tamelijk succesvol. Volgens politiewoordvoerder Van Mourick worden in andère regio's jaarlijks tussen de vijf- en zeshonderd extra bekeuringen voor verkeersover tredingen uitgeschreven. Hij schrijft het tegenvallende re sultaat van de Zeeuwse horkenlijn toe aan de nieuwheid van het fenomeen binnen het Zeeuwse politiekorps. BORSSELE - De kolencentrale krijgt een katalysator om de uitstoot van stikstofoxide drastisch te verminderen. Met die katalysator kan EPZ de uitstoot met negentig pro cent terugbrengen. Stikstofoxide (NOx) draagt bij aan de zure regen. Het komt vrij bij de verbranding van kolen in de centrale in Borssele. Omdat de kolencentrale de laatste jaren steeds intensiever wordt gebruikt, en er dus meer kolen woi'den verbrand, is ook de uitstoot van NOx toege nomen. In november wordt de fundering gelegd. De instal latie moet eind 2005 klaar zijn. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Kortgene heeft dit jaar in februari een aantal apotheken opgelicht door het personeel ertoe te bewegen tot het afgeven van viagra-pillen, op basis van vervalste doktersrecepten. De man, die gisteren in Middelburg verstek liet gaan, werd wegens oplichting en diefstal conform de eis veroordeeld tot vier maanden cel. De verdachte zag september vorig jaar in Vlissingen kans een receptenblok en stempels van artsen uit het Ziekenhuis Walcheren weg te nemen. Met de gestolen recepten lichtte hij apothekers in Middelburg, Vlissingen en Goes op. Hij maakte misbruik van de recep ten door patiëntgegevens en het aantal viagrapillen te ver melden en een handtekening te zetten die moest doorgaan voor die van een dokter. Zo wist hij de medicijnen op slinkse wijze los te krijgen. door Rob Paardekam Maar ja, tegen gezinnen zeggen 'we helpen jullie niet meer', dat kan ik ook niet. Ieder mens heeft toch recht op een beetje verse groenten en brood?" Ook het reisje dat De Helpende hand wil organiseren voor de minderbedeelden, gaat voorlo pig niet door. Marinus heeft en kele bedrijven benaderd voor een financiële bijdrage, maar kreeg overal nul op het rekest. Dan is er ook nog zijn auto, die allerlei gebreken vertoond. Zo is de uitlaat kapot en doen de rui tenwissers het niet meer, maar Marinus moet er wel de voedsel pakketten mee rondbrengen. „Ik neem echt alles aan", zegt een bijna wanhopige Marinus. „Al is het een busje met reclame erop, prima!" De initiatiefnemers van de voed selbank hebben him hoop geves tigd op bedrijven in de regio. Marinus: „Als twintig bedrijven allemaal een tientje per maand zouden geven, zijn wij voor een groot deel uit de brand. Nu schuiven mijn collega's op het werk me weieens wat toe. Dat vind ik hartstikke tof, maar zo zou het natuurlijk niet moeten gaan." Wie Marinus en Connie Weulink wil helpen, kan ze bereiken op telefoonnummer 0113-226199. GOES - Marinus en Connie Weu link zitten met de handen in het haar, want hun voedselbank dreigt aan zijn eigen succes ten onder te gaan. De twee Goesena- ren helpen inmiddels zeventig gezinnen, maar daar hebben Ze nauwelijks genoeg voedsel voor. Een jaar geleden begonnen Mari nus en Connie met hun voedsel bank 'De Helpende hand'. Na een bescheiden begin, groeide het aantal arme gezinnen dat om hulp vroeg in sneltreinvaart. Inmiddels wordt elke week bij zeventig gezinnen een voedsel pakket met onder meer brood, zuivel en verse groenten afgele verd. Die spullen krijgen Mari nus en Connie van diverse onder nemers. Volgens Marinus stokt de hulp echter. Er komen steeds meer hulpbehoevende gezinnen bij, maar het aantal ondernemers dat producten aan de voedsel bank wil geven, groeit niet. „Het probleem zit hem vooral in de verse groenten", zegt Mari nus. „Ik heb daar onlangs zelf nog 180 euro aan besteed. Ik heb dat van de kinderbijslag voor mijn kinderen gedaan. Ei genlijk kan dat niet, dat weet ik. Skaters-in-opleiding wachten op hun beurt. foto Lex de Meester door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 26-jarige vrouw uit Middelburg en een 23-jarige vrouw uit Meliskerke zijn gisteren door de Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout voor hun aan deel in een vechtpartij veroor deeld tot werkstraffen van der tig uur. De verdachten hadden 12 juli vo rig jaar in een café in Middel burg een man geschopt, terwijl die op de grond lag. De vrouwen ontkenden hun aan deel, maar de politierechter hechtte meer waarde aan de twee agenten in burgers die ge tuige waren geweest van de schoppartij. Het slachtoffer was een van de hoofdrolspelers. Hij moest zich ook verantwoorden voor het slaan met een glas in het gezicht van de vriend van de verdachte uit Meliskerke. Officier van jus titie R. Rammeloo eiste tegen de 41-jarige inwoner van Oost-Sou burg wegens poging zware mis handeling zestig uur werkstraf en twee maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf. „Het is een kwestie van wikken en wegen", vond raadsman H. Dunsbergen. De strafpleiter be riep zich op noodweer, omdat zijn cliënt eerst was toegetakeld voordat hij in een reflex met het glas had geslagen. De advocaat bepleitte ontslag van rechtsver- volging. Voor de politierechter was het incident een voorbeeld van de zoveelste vechtpartij in een kroeg, waarbij in een opgefokt sfeertje een aantal bezoekers zich niet onbetuigd had gelaten. De Souburger sprak hij wij, om dat hij het bewijs niet overtui gend vond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11