Iran wil Saddam aanklagen Zalm wil Eurocommissaris Verkrachters in voor administratieve lasten ^"ger vr(juit n'et Opnieuw inval bij oliegigant Y ukos Politie Spanje wist eerder van aanslagen Milosevic moet snel beginnen Mobieltje stimuleert tienerseks Saoedische politie doodt terrorister FPÖ kiest zus Haider tot voorzitter Libië doet weer zaken met VS Dodelijke schietpartij in kantine Iraakse aanval van 1980 staat niet op lijst tribunaal Tientallen doden door wervelstorm in Filipijnen Russische communisten kiezen twee voormannen Eerste steen Freedom Tower gelegd Homoprotest in Beiers Lourdes verloopt rustig MADRID - De Spaanse politie heeft de regering in november vorig jaar al gewaarschuwd dat het land een belangrijk doelwit van moslimterroristen was. Dit blijkt uit een rapport dat is uit gelekt. Een parlementaire com missie die onderzoek doet naar de bloedige aanslagen van 11 maart had de regering om het stuk gevraagd. Eind november meldde de poli tie aan de regering-Aznar dat het gevaar voor een aanslag 'on middellijk' was, 'in Spanje zelf of in het buitenland'. In de mel ding staat dat 'het duidelijk is dat Spanje van nu af aan een verklaard doel van Al Qaeda is en dat deze organisatie bezig is haar dreigementen in de prak tijk te brengen'. Het rapport, dat gebaseerd is op informatie van politie in andere landen, gewaagt van een 'ver hoogd niveau van dreiging te genover Spanje'. Er werd melding gemaakt van een 'mogelijke Al Qaeda-cel' in Spanje. Die zou onder leiding staan Rabei Osman el Sayed Ah med, bijgenaamd 'Mohammed de Egyptenaar'. Begin juni werd deze man in Ita lië aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de aansla gen. Spanje heeft om zijn uitlevering gewaagd. ANP/AFP DEN HAAG - Volgens de plan ning van het Joegoslavië-Tribu- naal moet Slobodan Milosevic vanochtend om elf uur beginnen met zijn verdediging. De ex-pre- sident van Joegoslavië krijgt dan maximaal vier uur de tijd voor zijn openingspleidooi, van daag en morgen. Daarna zouden de eerste getuigen a decharge moeten worden opgeroepen. Z. Tomanovic, een van de juri disch adviseurs van 'Slobo', her haalde gisteren nog eens dat hij eraan twijfelt dat de gezondheid van de verdachte het begin van de verdediging toelaat. ANP maandag 5 juli 2004 LONDEN - Kinderen met mobiele telefoons hebben joij ger en vaker seks dan hun leeftijdgenoten. Onderzoeken van de Universiteit van Oslo ontdekten dat flirten m« sms'jes en de mogelijkheid van snel contact tot frequenil ere en intiemere ontmoetingen leiden. De onderzoekers bestudeerden tienduizend jongeren va dertien tot achttien jaar. Van degenen die veel gebruilj maakten van een mobieltje, had 60 procent seks, tegen 8 9 procent van degenen die zelden of nooit mobiel belden Onderzoeksleider prof. W. Pedersen zei dat het onderzoe" duidelijk maakt dat mobiele telefoons een 'substantiële ir ,1 vloed' hebben op het seksuele gedrag van jongeren. ANP9 RIYAD - Twee van de meestgezochte terroristen in Saoe- 1 di-Arabië blijken om het leven te zijn gekomen na gevech ten met de Saoedische veiligheidstroepen in april. D heeft het Saoedische ministerie van Binnenlandse Zake- zaterdag bekendgemaakt. Rakan bin Mohsen al Saikljan en Nasser bin Rashid d Rashid stonden op de tweede respectievelijk de zeventien y de plaats op de lijst met de 26 meestgezochte verdachte van terroristische acties. Zij raakten gewond tijdens ge(| vechten op 12 april. ANP/AFP/RTR LINZ - De rechtse Oostenrijkse Vrijheidspartij (FPC heeft de zuster van partijprominent Jörg Haider, Ursuli Haubner, zaterdag officieel tot partijleider gekozen. D 58-jarige Haubner was onder zware druk van Haider, d gouverneur van Karinthië, genomineerd voor het voorzit; terschap van de kleinste partij in de Oostenrijkse coalitie Met de verkiezing van Haubner schuift de FPÖ nog ven der naar rechts op. De wisseling in de leiding van de par j tij kwam als vervolg op de voor de FPÖ dramatisch slech verlopen Europese verkiezingen. ANP/DPA TRIPOLI - Libië heeft voor het eerst in jaren weer zakei gedaan met een Amerikaans bedrijf. Gisteren maakte he Libische staatsbedrijf Tam Oil Company bekend activitei ten van de oliemaatschappij Exxon Mobil in Nigeria t( ,-: hebben gekocht. Tam Oil heeft opslag- en distributiefaciliteiten varijl Exxon Mobil in het Afrikaanse land overgenomen. Finan ciële details zijn niet bekendgemaakt. Deze week werder formeel de diplomatieke betrekkingen tussen de Verenig de Staten en Libië hersteld. ANP/RTR/AFP KANSAS CITY - Een amokmaker heeft op zijn werk ir de Amerikaanse stad Kansas City vijf collega's dooclge-' schoten. Daarna sloeg hij de hand aan zichzelf, meldde de politie zaterdag. Twee mensen raakten gewond. De 21-jarige Elijah Brown schoot in de kantine van een! vleesverwerkingsbedrijf om zich heen. Hij was onlangs in j dienst genomen, nadat hij begin dit jaar was ontslagen. In de VS kwamen de afgelopen jaren tientallen personen! op het werk om het leven bij wraakacties. ANP van onze redactie buitenland TEHERAN - Iran is kwaad om dat de aanval van Irak op Iraans grondgebied in 1980 niet op de lijst van aanklachten tegen ex-dictator Saddam Hoessein te vinden is. Iran heeft zelf een aan klacht opgesteld en wil die aan hangig maken bij het speciale tribunaal waarvoor Saddam moet verschijnen. De Iraakse oud-leider moet vol gens Teheran worden vervolgd wegens onder meer de aanval op Iran, de dood van Iraniërs en de inzet van chemische wapens, zo maakte het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken giste ren bekend. Volgens de officiële cijfers vielen er bijna een mil joen doden in de acht jaar duren de oorlog tussen Iran en Irak. Ook liepen volgens Teheran ze ker 45.000 Iraanse militairen verwondingen op door de Iraak se inzet van strijdgassen. Saddam werd donderdag voor geleid voor een speciaal tribu naal. Hij hoorde zeven aanklach ten aan, maar hij werd niet be schuldigd in verband met de oor log met Iran. Opstand Overigens denkt de nieuwe Iraakse minister van Buitenland se Zaken Zebari dat Iran geen fraaie rol speelt in Irak. Volgens Zebari is Iran een van de aan stichters van de opstand in Irak. Ook Syrië zou terroristen en oud-aanhangers van het regime van Saddam steunen, aldus Ze bari tegen de Britse krant The Sunday Telegraph. Rebellen zou den financiële en logistieke on dersteuning krijgen en worden getraind door overheidsdiensten van de buurlanden van Irak. De Iraanse president Khatami is zelf een andere mening toege daan. Tijdens het bezoek van zijn Syrische ambtgenoot Assad zei Khatami gisteren dat Syrië en Iran meer zouden moeten sa menwerken om de vrede in Irak te bevorderen en de stabiliteit te herstellen. In Irak zelf bleef het dit week einde relatief rustig. Gisteren vielen nog wel drie doden toen de nationale garde bij een weg versperring de bestuurder van een auto met explosieven dood schoot. Daarbij kwamen ook twee voor bijgangers om. Zaterdag kwa men zeker vijf Irakezen om het leven door een Amerikaanse aan val op de plaats Khalidiya, meld den ooggetuigen. In de plaats Mahmudiya, ten zui den van Bagdad, vielen zes do den door een aanslag met een bom op een legerpost. Ameri kaanse militairen ontmantelden zaterdag in een buitenwijk van Bagdad overigens een werk plaats waar volgens de strijd krachten autobommen werden gefabriceerd. Een woordvoerder van de Iraak se regering zei gisteren dat er een noodwet in voorbereiding is om het geweld in het land in te dammen. Mogelijk wordt die al vandaag doorgevoerd. Premier Allawi krijgt volgens de nood wet volmachten, onder meer voor het uitroepen van de nood toestand in delen van het land. ANP/AFP/DPA Een reddingshelikopter haalt een Taiwanees uit een overstroomd dorp. foto RTR van onze redactie buitenland MANILLA - In de Filipijnen hebben tientallen mensen de dood gevonden toen wervel storm Mindulle afgelopen week een spoor van vernieling trok over het eilandenrijk. Het hoofdkwartier van de bur gerbescherming OCD maakte gisteren bekend dat 32 doden zijn geborgen en dat elf mensen nog worden vermist. Meer dan twintig mensen raakten ge wond. De slachtoffers zouden zijn verrast door aardverschui vingen, overstromingen en onge lukken veroorzaakt door de har de wind en de zware regenval. Meer dan 170.000 mensen moes ten hun huizen verlaten. Mindul le ging gepaard met windstoten van ruim 230 kilometer per uur. De wervelstorm trok vervolgens verder naar Taiwan. Op dat ei land vielen volgens de jongste schattingen zeker vijftien doden te betreuren. Duizenden mensen moesten naar hoger gelegen ge bieden vluchten om te ontko men aan het snel stijgende wa ter. ANP/DPA doorRemco Reiding MOSKOU - Tientallen agenten van de speciale politie hebben zaterdag in Moskou opnieuw urenlang het hoofdkantoor van de Russische oliegigant Yukos doorzocht. Zij namen volgens een woordvoerder van het con cern enkele dozen met documen ten, kluizen en computerdisket tes mee. De inval maakt onderdeel uit van een grootscheepse actie te gen Yukos en zijn grootaandeel houder Michaïl Chodorkovski. De rijkste man van Rusland en voormalig directeur van de olie producent zit sinds oktober vo rig jaar gevangen op verdenking van belastingontduiking en frau- de. Yukos verkeert op het rand- je van een faillissement. Aanvankelijk vreesde Yukos dat zaterdag vitale computers die de oliewinning aansturen, wa ren meegenomen. Daardoor zou I de olieproductie in gevaar ko men, Gisteren bleek dat de 'ser vers' toch waren achtergeble ven. „Er voltrok zich geen cata strofe, maar het scheelde niet veel", zei woordvoerder A. Sja- drin. In de afgelopen weken heeft Yukos bijna dagelijks een tegen slag te verwerken. Donderdag gaf een rechtbank de oliegigant vijf dagen de tijd om een belas tingschuld uit 2000 van 2,8 mil jard euro te betalen. Ook wer den de rekeningen van Yukos be vroren. Het aanbod van Yukos de schuld te voldoen door de overdracht van aandelen, werd door deurwaarders afgewezen. De Russische belastingdienst legde Yukos bovendien een twee de navordering op. Over het jaar 2001 moet het olieconcern een vergelijkbaar, enorm be drag betalen. Als met de autori teiten geen 'deal' wordt geslo ten, dan betekent dat de dood steek voor Yukos. Velen geloven dat het Kremlin achter de aanval op Yukos en Chodorkovski zit. De Russische president Poetin zou onder meer korte metten willen maken met de politieke ambities van Cho dorkovski, die zover reikten als het presidentschap van Rus land. Twee weken geleden nog zei Poe tin dat hij geen belang had bij een faillissement van Yukos. Dat werd gezien als een hoopvol teken, maar in de praktijk nam de druk op het bedrijf de afgelo pen weken alleen maar toe. Yukos is met ruim anderhalf mil joen vaten olie per dag, onge veer twee procent van de wereld productie, Ruslands grootste olieproducent. Het bedrijf heeft echter forse schade opgelopen. De markt waarde van Yukos is sinds april meer dan gehalveerd tot twaalf miljard euro. GPD door Remco Reidinq MOSKOU - De communisten in Rusland blijven onverminderd verdeeld over het leiderschap van hun partij. Twee congressen kozen dit weekeinde twee ver schillende partijleiders. een concerthal in het oosten Moskou herkoos een deel de communisten Gennadi Op een schip in het van de hoofdstad ga ren rebellerende partijleden steun aan Vladimir Tichon- »v. Donderdag claimden de communisten' al dat zij hadden afgezet en oorlopig hadden vervangen 00r Tichonov, in afwachting van diens verkiezing tijdens het partijcongres. Het congres van Zjoeganov reageerde zaterdag door de het gematigde parle mentslid Tichonov te royeren als partijlid. Beide groepen zeggen het recht aan hun zijde te hebben. Waar nemers en ingewijden verwach ten dat de rechter eraan te pas moet komen om te bepalen wel ke lieden de Communistische Partij vormen en wie de echte leider is. Poetin Volgens Zjoeganov hebben zijn tegenstanders de steun van het Kremlin. President Poetin zou de Communistische Partij wil len verzwakken. GPD door Hans Gertsen BRUSSEL - Als het aan minis ter Zalm van Financiën ligt, dan krijgt de nieuwe Europese Com missie een speciale commissaris voor het terugdringen van de ad ministratieve lasten in Europa. Hij zei dat gisteravond in Brus sel bij de presentatie van zijn plannen voor het voorzitter schap van de Europese Unie. Nederland bekleedt sinds 1 juli het roulerende voorzitterschap van de EU. Daarom mag Zalm een half jaar lang alle vergade ringen van de Europese minis ters van Financiën voorzitten. Vandaag komen de ministers voor het eerst onder Zalms lei ding bijeen, onder meer om te praten over het Italiaanse begro tingstekort. Het terugdringen van de admini stratieve lasten is het komende half jaar een van de speerpun ten van Zalm. Volgens bereke ningen zijn Nederlandse onder nemers jaarlijks zo'n 16 miljard euro kwijt door allerlei wet- en regelgeving; zo'n 3,5 tot 4 pro cent van het bruto binnenlands product (bbp). Nederland streeft ernaar die kosten met minstens een kwart terug te dringen. Sanering Aangezien bijna de helft van al le Nederlandse wetgeving direct of indirect uit Brussel komt, is ook op Europees niveau een drastische sanering nodig, meent Zalm. Zijns inziens moet er een speciale Europees Com missaris voor het terugdringen van de administratieve lasten komen in de nieuwe Commissie die per 1 november aantreedt. Zalm houdt zich de komende zes maanden ook nadrukkelijk bezig met de meerjarenbegro ting voor de jaren 2007-2013 van de EU. Nederland heeft aan gegeven de komende jaren maxi maal 1 procent van het bbp aan de EU te willen afdragen, ter wijl de Europese Commissie de bijdrage van de lidstaten aan zienlijk wil laten stijgen. Voorzitter Zalm krijgt vandaag mogelijk een heikele kwestie op zijn bord. De Europese Commi- sie heeft voorgesteld Italië een 'vroege waarschuwing', ofwel 'gele kaart' te geven vanwege het te hoge begrotingstekort. Tij dens een vorige bijeenkomst be sloten de ministers van Financi ën Italië de kans te geven aan vullende bezuinigingen te pre senteren alvorens te beslissen. De Italiaanse regering is daar echter niet in geslaagd. Afgelo pen weekeinde trad de Italiaan se minister van Financiën, Tre- monti, af na ruzie met premier Berlusconi over een pakket be zuinigingen van 5,5 miljard eu ro. Berlusconi neemt de taken van Tremonti op zich tot er een op volger gevonden is. Naar ver wachting legt Berlusconi van daag uit welke maatregelen Ita lië zal nemen om het begrotings tekort weer onder de 3 procent te krijgen. Zalm liet gisteren doorschemeren dat Italië een ge le kaart kan ontlopen als die maatregelen voldoende worden geacht. Duitsland en Portugal kregen in het verleden ook clementie in vergelijkbare omstandigheden. GPD van onze redactie buitenland NEW YORK - In New York is gisteren op Onafhankelijksheids- dag in aanwezigheid van hon derd nabestaanden van slachtof fers van de aanslagen op 11 sep tember 2001 de eerste steen ge legd voor de Freedom Tower. Het gebouw dat 541 meter hoog moet worden, komt op de plaats waar tot voor drie jaar terug het World Trade Center stond. „Wat is een betere dag om de eerste steen' te leggen voor de Freedom Tower dan de dag dat ons land zichzelf onafhankelijk verklaarde", zei gouverneur Pat- aki van de staat New York. „Ie dereen begrijpt dat dit meer dan een gebouw is, meer is dan een normale plaats. Het is een sym bool van Amerikaanse vrijheid en een symbool van onze ver nieuwing." De burgemeester van de stad, Bloomberg, wees erop dat New York weer het hoogste gebouw ter wereld zal krijgen. Het is ove rigens de tiende keer dat New York dat bereikt. Telkens venij zen elders hogere torenflats. Deze toren is onderdeel van een groot project van de architect D. Libeskind. Of er evenwel vol- door Fidan Ekiz ISTANBOEL - De Turkse rege ring wil een omstreden wetsarti kel schrappen dat bepaalt dat verkrachters die hun slachtoffer trouwen, worden vrijgepleit. Een regeringscommissie heeft bij het parlement een amende ment ingediend om alle ver krachters evenredig te straffen. Nu kan een verkrachter een straf nog omzeilen door zijn slachtoffer te trouwen. Het hu welijk moet de aangetaste eer van de verkrachte vrouw herstel len. De discussie over het schrappen van wetsartikel 372 duurt al ja ren. Dit jaar zetten enkele vrou welijke parlementsleden druk op de ketel. Hun inspanningen zorgden eerder dit jaar voor commotie toen een woordvoer der van het ministerie van Justi tie de hervorming bekritiseerde. D. Soyaslan van Justitie zei dat alle mannen een maagd willen trouwen. Volgens Soyaslan moe ten mannen niets hebben van een verkrachte vrouw en is het daarom 'gepast' dat een ver krachte vrouw trouwt met de da der. Zijn uitspraken ontketende grote woede bij Turkse vrou wen. In een commissievergadering over hervormingen in het Turk se Wetboek van Strafrecht wer den ook enkele andere besluiten genomen. Vrouwen die zwanger; 1 raken na verkrachting krijgen J voortaan ook de mogelijkheid 1 om binnen twintig weken abor- J tus te laten plegen. In Turkije is i! abortus alleen toegestaan in de eerste twee maanden van de Jj zwangerschap. De regering wil ook hogere straf- I fen uitdelen aan mannen die j| hun echtgenoten dwingen tot j| seks. In plaats van een jaar kun- j nen die voortaan 7 tot 12 jaar ge- vangenisstraf krijgen. Echter, dat gebeurt pas nadat de vrouw meer dan één keer aangifte 1 heeft gedaan. Op verkrachting van maagden staat nu in Turkije een hogere straf dan op verkrachting van j vrouwen die al ontmaagd zijn. Ook dat gaat veranderen: bij de 1. bestraffing wordt geen onder- 1 scheid meer gemaakt. Turkije wil ook hogere straffen uitdelen aan plegers van eer wraak. De regering wil hen I straffen tot levenslang geven. Nu is de maximumstraf voor eer wraak 24 jaar cel. De Europese I Unie heeft vaak kritiek geleverd op de lage straffen die Turkije 1 hanteert tegen deze daders. Tur kije heeft de afgelopen maanden 1 tal van hei-vormingen doorge- j voerd, omdat het land graag lid j wil worden van de EU. De ver- j zachtende omstandigheden voor eerwraak in het land was' een j van de heikele punten die opge- I lost dienden te worden. GPD Een hoeksteen van de Freedom Tower wordt op zijn plaats gehesen op de bodem van Ground Zero in New York. foto Mike Segar/RTR doende geld op tafel komt voor alle bouwplannen, is volgens waarnemers allerminst zeker. Er zouden nog vier torens rond de grootste moeten verrijzen. Pachter L. Silverstein zou even wel niet de middelen hebben ge vonden om alles uit te voeren. De vraag naar kantoorruimte in Manhattan is gedaald sinds de aanslagen in september 2001. Daarbij verloren bijna 2750 mensen het leven. Veel kantoren zijn in New Jersey neergestre ken. De huren zijn daar aanzien lijk lager en de vrees voor terro ristische aanslagen is daar ken nelijk gering. ANP/DPA/AFP bestuur honderden beledigende brieven en telefoontjes van te genstanders gekregen. De burgemeester van het aarts conservatieve Altötting en de bisschop van het bisdom Passau noemden de bijeenkomst een on gekende provocatie. Elders in Duitsland en de rest van Europa waren zaterdag wel talrijke optochten tijdens de jaarlijkse Gay Pride. In Madrid vierden honderddui zenden de toezegging van de nieuwe sociaal-democratische regering om het huwelijk voor homo's mogelijk te maken. ANP/AFP van onze redactie buitenland MUNCHEN - Ondanks talrijke dreigementen en verzet van de overheid is de eerste Roze Zater dag in de Duitse bedevaart plaats Altötting vreedzaam ver lopen. Enkele honderden ho mo's en sympathisanten hadden zich zaterdag in het 'Beierse Lourdes' verzameld om voor ge lijke rechten te demonstreren. De politie was met een grote troepenmacht op de achter grond aanwezig om eventuele rellen in de kiem te smoren. De afgelopen weken had het stads-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5