Kamer wil Europees register criminelen Maximaal twaalf jaar cel voor besnijdenis dochter YL\j Lagere maandlasten, het kan nog steeds Gasten geëvacueerd bij hotelbrand Kleuter overleden na val van flat Vrouw mishandelt agent Protest tegen vertrekcentrum Schip gezonken op IJsselmeer Drie politieauto's uitgebrand 5 juli 1954 D7P K/-I. Man keel doorgesneden op camping Werchter Zeus heerst over Arena tijdens Sensation White Zaak-Fourniret schudt politici wakker Drie rappende bedreigers van Hirsi Ali gepakt Opta geeft klant meer voorlichting Lijk in water maandag 5 juli 2004 BREDA - Ruim honderd mensen zijn gisterochtend om half vijf geëvacueerd nadat brand was ontstaan in een op slagkelder van Hotel Brabant aan de Heerbaan in Breda. Het vuur ontstond om vier uur. Omdat er grote rookont wikkeling ontstond, besloten medewerkers de gasten te wekken. De evacués werden opgevangen in een tegenover gelegen sporthal. Twee mensen zijn ter plaatse door de GGD behandeld voor ademhalingsmoeilijkheden. De Bredase brandeer had het vuur na een half uur onder controle. ANP AMSTERDAM - Een vierjarig jongetje is zaterdagavond aan de Gulden Winckelstraat in Amsterdam van de derde etage van een flat gevallen. Het kind overleefde de val niet. Dat maakte de politie gisteren bekend. De jongen was met andere kinderen aan het spelen toen hij viel. De politie gaat uit van een ongeluk. ANP ARNHEM - Een 49-jarige inwoonster van Arnhem heeft zaterdag een agent gekrabd en met haar handtas gesla gen. De agent raakte daardoor lichtgewond. De Arnhem se wilde voorkomen dat haar 50-jarige vriendin een alco holcontrole moest ondergaan. Surveillerende agenten zagen de vrouwen zonder verlich ting rijden. Ze lieten de auto stoppen en roken een alco- hollucht. Toen zij de 50-jarige bestuurster wilden aanhou den bemoeide de 49-jarige zich ermee, aldus de politie. De twee vrouwen zijn aangehouden en hebben een pro ces-verbaal gekregen. ANP VLAGTWEDDE - In Ter Apel (gemeente Vlagtwedde) hebben gisteren achthonderd mensen meegedaan aan een demonstratie tegen een vertrekcentrum voor uitgeproce deerde asielzoekers. Zij kwamen rond half een bijeen bij het asielzoekerscen trum in Ter Apel, vanwaar het in optocht ging naar het centrum. De actie, begeleid door tientallen agenten, ver liep rustig. Ze eindigde om kwart over vier. ANP DRIEBERGEN - Een Duits vrachtschip is zaterdagavond gezonken op het IJsselmeer. Het schip dat geladen was met basaltblokken, was op weg naar Amsterdam. Volgens het Korps Landelijke Politiediensten hebben reddings werkers de twee Duitse opvarenden tijdig gered. De poli tie vermoedt dat het schip door de hoge golfslag en niet gesloten dekluiken te veel water heeft gemaakt. ANP NEDERHORST DEN BERG - Bij het politiebureau in Ne- derhorst den Berg (Noord-Holland) zijn zaterdagochtend drie politieauto's uitgebrand. De politie gaat uit van op zet. Het is de tweede keer binnen een week en de derde keer in een maand dat wagens van de politie Gooi en Vechtstreek doelwit zijn van brandstichting. ANP TREINBOTSING - Bij een bot sing tussen de dieseltrein Dort- mund-Parijs en een goederen trein in het Franse Chateau- bourg zijn dertig doden geval len. Naar de oorzaak van de botsing wordt nog gezocht, maar de politie heeft al een wisselwachter gearresteerd omdat er aanwijzingen be staan dat hij een fatale fout heeft gemaakt. VOETBAL - Het Zeeuws voet balelftal heeft gisteren op sportpark De Nadorst in Mid delburg met 3-1 verloren van de Engelse profclub Folkesto ne FC. De Goesenaar. Cripps maakte de enige Zeeuwse goal. Vijfduizend mensen waren ge tuige van de wedstrijd. WK - Niet favoriet Hongarije maar West-Duitsland heeft de finale van het wereldkam pioenschap voetbal in Bern ge wonnen met 3-2. Helmut Rahn scoorde de winnende treffer. KNVB - De Koninklijke Neder landse Voetbalbond (KNVB) heeft besloten met ingang van september 1955 een nationale eerste klasse van dertien clubs in te stellen en met ingang van september 1954 premie- en/of beroepsvoetbal toe te laten. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 X U V 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek Bezorgklachten: D. Bosscher (adjunct) 0800-0231231 A. L. Kroon (adjunct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur. Stationpark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 (bij acceptgirobetaling geldt een Fax:(0113)315669 toeslag) E-mail: redactie@pzc.nl per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 Middelburg: per jaar: €217.00 Buitenruststraat18 Voor toezending per post geldt een Postbus 8070 toeslag. 4330 EB Middelburg E-mail: lezersservice@pzc.nl Tel: (0118)493000 Beëindiging van abonnementen Fax:(0118)493009 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor E-mail: redwalch@pzc.nl het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Goes: Stationspark 28 Postbus 314460 AA Goes Postbus 31 Losse nummers per stuk: 4460 AA Goes maandag t/m vrijdag: 1,20 Tel. (0113)315670 zaterdag: 1,70 Fax. (0113)315669 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW E-mail: redgoes@pzc.nl Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Terneuzen: Postbank 35.93.00 Willem Alexanderlaan 45 Advertenties: Postbus 145 Alle advertentie-orders worden 4530 AC Terneuzen uitgevoerd overeenkomstig de Tel. (0115)645769 Algemene Voorwaarden van Fax. (0115)645742 Wegener NV en volgens de Regelen E-mail: redtern@pzc.nl voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 maandag t/m vrijdag: Postbus 62 tijdens kantooruren 4560 AB Hulst zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel: (0114)372776 Tel. (0113) 315555 Fax:(0114)372771 Fax. (0113)315549 E-mail: redhulst@pzc.nl Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Zierikzee: Grachtweg 23a Fax: (0113)315549 Postbus 80 Rubrieksadvertenties (kleintjes): 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315550 Tel: (0111)454647 Fax. (0113)315549 Fax: (0111 >454657 Voor gewone advertenties: E-mail: redzzee@pzc.nl Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Opening kantoren: Fax. (0113)315529 Maandag t/m vrijdag Zeeuws-Vlaanderen van 8.00 tot 17.00 uur Tel: (0114)372770 Zierikzee en Hulst: Fax: (0114)372771 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)admimstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC. le zersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes Behoort tot WeGeNeR van onze redactie binnenland LEUVEN - In de nacht van za terdag op zondag heeft een nog onbekende man een Ne derlandse campinggast in het Belgische Werchter de keel doorgesneden. Het voorval deed zich rond twee uur 's nachts voor, meldde het par ket in Leuven. Vrienden van de Nederlander brachten het slachtoffer naar de Rode Kruispost in Werch ter vanwaar hij in allerijl naar een ziekenhuis in Leu ven werd gebracht. Zijn toe stand was gisteren stabiel. „Gelukkig hebben zijn vrien den hem snel kunnen bevrij den, anders was hij wellicht ter plaatse overleden", aldus persrechter Vits in Leuven. Het slachtoffer had zich bij zijn buren op de camping be klaagd dat er te veel lawaai was. Even later sleurden onbe kenden de man in een bestel wagen, waar men hem de keel doorsneed. De politie heeft in verband met de zaak tien verdachten opgepakt. ANP/Belga AMSTERDAM - In een oud-Griekse ambiance hebben 35.000 danceliefhebbers zich van zaterdag op zondag in de Amsterdamse Arena uitgeleefd op Sensation White, een van de grootste dansevenementen ter we reld. Het feest werd dit jaar voor de vierde keer gehou den en was grootser aangepakt dan de jaren ervoor. De feestgangers, allen in de verplichte witte kleding, waren een dankbaar object voor lasers, fluoresceren de lichten en vuurwerkeffecten. Wat er opvallend genoeg ontbrak aan Sensation Whi te waren de massa's dansende mensen. In tegenstel ling tot de meeste dansfeesten moet White het meer van de sfeer, de lichteffecten en de uniform witte out fits hebben dan van de opzwepende muziek. foto Rick Nederstigt/ANP DEN HAAG - Drie leden van de rapgroep DHC zijn vrijdag en zaterdag gearresteerd. Het Openbaar Ministerie in Den Haag en een advocaat hebben dat zaterdag gezegd. De rappers zijn medeverantwoordelijk voor de rapsong over VVD-politica Ayaan Hirsi Ali, waarover eer der opschudding ontstond. In het rapnummer wordt Hirsi j Ali in grove bewoordingen over de hekel gehaald en bedreigd. Zij deed dinsdag aangifte. Naar aanleiding van de aangifte i zijn vrijdagavond huiszoekin gen gedaan waarbij een rapper Is aangehouden, aldus het OM In Den Haag zaterdag. Twee an- deren meldden zich zaterdagoch- j tend zelf bij de politie, aldus j hun advocaat, V. Koppe. i De twee rappers zijn na hun vrij- 1 willige melding aangehouden. Volgens Koppe is het duo flink j geschrokken van de commotie. Zij hebben nooit de bedoeling gehad Hirsi Ali te bedreigen, 'zegt hij. Het tweetal zal niette min meewerken aan het onder zoek naar mogelijke strafbare feiten, aldus Koppe. De raads- man meent dat de rapgroep niets strafbaars heeft gedaan en heeft er vertrouwen in dat het OM tot dezelfde conclusiekomt. Het OM sluit niet uit dat meer arrestaties zullen volgen. De drie verdachten zitten voorlo pig vast voor bedreiging. Mor den beslist justitie of ze langer moeten worden vastgehouden. Het omstreden nummer is door DHC al in de zomer van 2003 ge maakt en thuis opgenomen. Het is nooit de bedoeling geweest de Opname te verspreiden. Volgens Koppe hebben derden het in het najaar van 2003 op internet ge- Zet, buiten toedoen van de PHC-rappers. Journalisten van het tv-pro- pamma Nova hebben het num mer onlangs op internet ont- i ïekt. Zij namen dinsdag contact jp met de leden van DHC en zei len dat Hirsi Ali aangifte had gedaan wegens bedreiging, al- <?us Koppe. „Naar aanleiding van deze mededeling hebben on- m cliënten meegewerkt aan de mtzending van Nova van diezelf- ledag." ANP Peter van Straaten is met vakantie van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Europese lid staten moeten onderling cen traal en meer juridische gege vens over criminelen uitwisse len. Dat vindt een meerderheid van de Tweede Kamer, aldus fractiewoordvoerders gisteren. Zo kan worden voorkomen dat iemand na verhuizing naar een andere lidstaat uit het zicht van justitie verdwijnt, zoals in de zaak-Fourniret is gebeurd. Onder meer in de Duitse poli tiek gaan stemmen op voor de oprichting van een Europees strafregister. De fracties van CDA. PvdA, WD en LPF in de Tweede Kamer vinden het in de eerste plaats belangrijk dat Eu ropees afspraken worden ge maakt over uitwisseling van die juridische informatie. De ma nier waarop dat dan moet gebeu ren is dan de volgende discussie. Volgens CDA, PvdA en LPF zou Nederland het huidige EU-voor- zitterschap moeten gebruiken om verdergaande uitwisseling van juridische gegevens in de steigers te zetten. Volgens Pv- dA-Kamerlid Wolfsen is het van 'cruciaal' belang voor de aan pak van grensoverschrijdende criminaliteit dat deze informa tie Europees beschikbaar komt voor justitie en politie. Zijn WD-collega Griffith zegt 'groot voorstander' te zijn van verregaande Europese aanpak van criminaliteit en terrorisme, die over de landsgrenzen heen gaan. Kennismakelaars Op dit moment fungeren Euro pol en Eurojust volgens Wolfsen vooral als 'kennismakelaars' tus sen de nationale en regionale po litie- en justitiediensten. Het fundament voor bijvoorbeeld een Europees strafregister ligt wat hem betreft daar. „Dat moet echt uitgebreid worden. De vrijblijvendheid moet eraf", zo vindt het PvdA-Kamerlid. Zowel Eerdmans (LPF) als Haer- sma Buma (CDA) wil ervoor wa ken dat op Europees niveau een bak juridische informatie ont staat waar niemand cle weg in weet. „Ik denk dat een Europees strafregister waardevol zou kun nen zijn. We moeten wel voorko men dat miljoenen gegevens door Europa gaan zwerven", al dus de CDA'er. Eerdmans ziet als goede eerste stap de oprichting van een 'Eu ropese databank van pedoseksu- ele delinquenten'. Het uitbou wen van dat register met ande re, zware criminelen moet daar bij wel het streven zijn. Het LPF-Kamerlid vindt daar naast dat pedoseksuele delin quenten zich bijvoorbeeld iéder jaar bij justitie zouden moeten melden. Op die manier kan' hij ook na verhuizing niet uit beeld raken. ANP DEN HAAG - Gebruikers van communicatiediensten als telefo nie, internet en kabel kunnen re kenen op meer voorlichting. De Opta, toezichthouder op de tele- commarkt, zal meer informatie geven over onder meer tarieven en techniek. De nieuwe Telecom municatiewet, die vorige maand in werking trad, maakt dat mo gelijk. „Het is de bedoeling dat de Op ta meer bijdraagt aan het trans parant maken van onder meer de telecommarkt. Dat betekent dat we over kosten voor telefone ren meer voorlichting gaan ge ven. Ook over de diverse technie ken is veel behoefte aan informa tie. De Opta blijft echter onpar tijdig. Wij geven geen topdrie van beste aanbieders", zegt Op- ta-voorzitter J. Arnbak. Door de nieuwe Telecommunica tiewet groeide het aantal mark ten dat de Opta controleert op voldoende concurrentie, van drie naar achttien. Tot die acht tien markten behoren nu ook in ternettoegang (breedband) en kabelnetwerken. Vooral de kabe labonnee zal snel iets merken van de nieuwe wet. „Kabelmaatschappijen hebben in hun gebied in feite een mono polie. Bij consumenten bestaat veel ergernis over niet zozeer de programmering, maar vooral over de vele prijsstijgingen. Door onze nieuwe bevoegdhe den kunnen wij gaan controle ren of het abonnement te duur is. Verder kan een dominant ka belbedrijf gedwongen worden zijn netwerk voor andere aanbie ders open te stellen." GPD IJMUIDEN - Agenten hebben zaterdag in het water bij de Noordpier in IJmuiden het lijk van een man gevonden, aldus de politie gisteren. Na onderzoek bleek het te gaan om een 63-jari- ge Amsterdammer. ANP stel gaat nu naar de Eerste Ka mer. „Ik heb goede hoop dat die het overneemt." In Afrikaanse landen als Soe dan, Somalië, Ethiopië en Egyp te is het gebruikelijk meisjes op jonge leeftijd (onder de tien jaar) te besnijden. Bij de zwaar ste variant worden de clitoris en de kleine schaamlippen wegge sneden en de grote schaamlip pen aan elkaar genaaid zodat al leen een kleine opening voor het doorlaten van urine en menstru atiebloed overblijft. Tot op heden was het besnijden van wouwen en meisjes in Ne derland niet strafbaar. Volgens minister Donner van Justitie was dat niet nodig, omdat het via zware mishandeling ver volgd kon worden. WD en Pv dA in de Tweede Kamer wilden echter besnijdenis expliciet strafbaar stellen, onder meer om een duidelijk signaal af te ge ven aan Somaliërs en Soedane- zen die in Nederland wonen. „Met de verandering die wij nu in het Wetboek van Strafrecht doorvoeren is het ook strafbaar als het gebeurt in een land waar het zelf niet bij de wet verboden is. Daarmee willen we heel dui delijk ouders uit die landen waarschuwen: ga niet met je dochter op vakantie naar je va derland om haar daar te laten besnijden, want je kunt in Ne derland voor jaren de gevange nis indraaien", zegt Wolfsen. De enige voorwaarde om hier een vervolging in te kunnen stellen is dat het meisje haar vaste woon- of verblijfplaats heeft in Nederland. Onderwijzers of schoolartsen kunnen na de wets wijziging bij de politie melden als zij vermoeden dat een meisje bijvoorbeeld tijdens een vakan tie in het geboorteland van haar ouders besneden is. De politie stelt dan een onderzoek in. „In principe kan iedereen die een vermoeden heeft de politie tip pen", zegt Wolfsen. GPD door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - Ouders die hun dochter laten besnijden zijn in de toekomst strafbaar volgens de Nederlandse wet. Ook als de ingreep gebeurt in een land waar het besnijden van meisjes en vrouwen niet strafbaar is. Dat is het gevolg van een amen dement van de PvdA bij de wet herijking strafmaxima, dat door een ruime meerderheid in de Tweede Kamer is goedgekeurd. Besnijdenis wordt voortaan ex pliciet genoemd als vorm van zware mishandeling. „Wie zich daaraan schuldig maakt of daar bij betrokken is kan maximaal acht jaar cel krijgen", zegt Pv dA-Kamerlid en oud-rechter Aleid Wolfsen. „Voor ouders geldt bovendien dat zij extra zwaar gestraft kunnen worden. Als zij met voorbedachten rade hun dochters deze ingreep laten ondergaan, dan kunnen zij maxi maal twaalf jaar de cel in." Het amendement van de PvdA werd vorige week in een hele reeks stemmingen voor de zomerva kantie goedgekeurd. Het voor- profiteer extra van de lage rente met de Postbank Rentemix doe de objectieve Postbank Hypotheektest bel nu voor een gratis afspraak met de hypotheekadviseur Dat is de kracht van de Postbank (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3