Potin en De Ridder zij aan zij Zeilers sparen hun schepen PZC Zwaaien naar de zwemmer in Sluis - v Beachvolleyballers voor eerst op podium De Nooijer vierde in haar laatste WK 19 Souburger verslaat Koewachtenaar in Sluis-Hoeke-Sluis met neuslengte Rombout derde op schoolslag gj&l ?t$y WM M\\ V\ li yWÊÊÊÈSSÈBÊÈÈ IMS-boot Foxy oppermachtig Vijfde plaats voor De Goffau Zege De Bruine in brommerraee Stokman drie keer op podium Marathonclinic in Haamstede Dubbele zege Ward in Uden Nonnekes delft onderspit in dubbelfïnale maandag 5 juli 2004 jHnnr Roeland van Vliet SLUIS - Dat hij op de 3000 me ier vrije slag nog bijna drie mi nuten achter de winnaar zat, viel Niek de Ridder een beetje te gen. Maar met zijn tijd (39.19,05) was hij zeer tevreden. M0p de trainingen was ik nog nooit onder de veertig minuten gedoken", zei de zestienjarige zwemmer van ZC Koewacht en thousiast. „En ik was bijna de beste Zeeuw." Bijna ja. De 21-jarige Charles Potin van Luctor et Emergo fi nishte slechts 68 honderdsten SLUIS - Zwemster Stéphanie Rombout van ZC Koewacht is zaterdag derde geworden op de 3000 meter schoolslag. Ze was daarmee eerste van de vier Zeeuwen die aan dit onderdeel meededen. Rombout finishte in een tijd van 53.50,80, op ruim zeven minuten van de winnares. Ryan Verplan- jke (Scheldestroom) werd vierde 54.10.41, Eline Nijskens (ZC Koewacht) vijfde in 54.12,48 en Leonie van den Berge (Zeelan- dia) zesde in 1.04.10.38. Op de 3000 meter bij de mannen was Zeelandia-zwemmer René Oudenaarde de eerste Zeeuw die aantikte. Hij klokte de zevende tijd: 50.25,41. Anne Pel van De Stormvogel liet een tweede tijd noteren op de 1000 meter vrije slag voor de meisjes junioren. Met haar tijd, 14.33,63, zat ze een halve mi- iuut achter Maaike Waaijer van SG Westland. Kelsey Onderdijk (Bevelanders) eindigde op dit nummer als vijf dein 15.01,02. Bij de jongens ju nioren viel Yair Klazen van De Stormvogel net buiten het po dium. Hij werd vierde in 13.49,68. Zesde werd Nathan Tramper (De Bevelanders) in 14.07,70. van een seconde voor hem. Niek de Ridder en Charles Potin maakten er zaterdag op het ko ningsnummer van de langeaf- stand zwemwedstrijden Sluis- Hoeke-Sluis een mooi kijkspel van. Het moordende tempo van de kopgroep konden ze niet vol houden. maar dat maakte hen niet uit. Daar was rekening mee gehouden. „Als je hier zwemt, moet je niet verwachten dat je met de voor sten mee kan. Dat zijn allemaal nationale toppers", zei Thierry Potin, de vader en trainer van Charles. Vandaar ook dat De Ridder en Potin in het Kanaal van Sluis naar Brugge om de Zeeuwse eer streden. En die kwam Potin uiteindelijk toe. Hij tikte na 39 minuten, 18 secon den en 37 honderdsten als elfde aan, De Ridder slechts een zuchtje later als twaalfde. Potin had, zo vertelde hij achter af, vlak na de start nog wel ge probeerd met de snelsten mee te gaan. „Maar op een gegeven mo ment gingen die steeds sneller zwemmen. Ik kon ze niet meer bijhouden. Toen kwam ik even alleen te liggen, totdat Niek aan sloot." Plaagstootjes In het vervolg van de wedstrijd probeerde Potin nog wat plaag stootjes uit te delen aan zijn con current. „Ik plaatste een paar tempoversnellingen, maar hij kon steeds goed volgen." De Ridder had een andere le zing: „Ik bepaalde het tempo en hij hield mij in een rechte baan. Ik heb altijd de neiging om naar rechts te zwemmen, dat voor kwam hij mooi." Op zo'n twee honderd meter voor de finish la gen de twee in elk geval zij aan zij. Potin koos de iets betere rou te naar het finishdoek en tikte daarom net ietsje eerder aan. Trainer Thierry Potin was trots op de prestatie van zijn zoon, maar dacht wel dat Niek de Rid der zich iets ingehouden had tij dens de gehele race. Hij moest namelijk later op de middag ook nog bij de junioren de 1000 me ter zwemmen, zo was de redene ring. Dat De Ridder daarvoor ge door Peter van Kouteren SLUIS - De opmerking van de vader was ongetwijfeld bedoeld om de woordenschat van het j kleine ventje uit te breiden, maar bovenal typerend voor een mooi zwemweekend in Sluis. ,Ki]k! Daar", wees de vader jHiet Vlaamse tongslag naar Guus Razoux Schultz, die net de vijf kilometer van de Vlaan- derenmarathon had volbracht en aan de aanlegsteiger bij kwam van zijn inspanningen. ,Kijk. Een meneer in het water. Zwaai een keer naar de me neer!" De combinatie zwemmen en Sluis blijft het grotendeels Bel gische publiek twee dagen per jaar verbazen. Sluis is voor Bourgondiërs. Mosselen eten (op natuurlijke wijze of in de witte wijn), een terrasje pikken en slenteren langs de winkels. Zwemmers in Sluis vormen een bezienswaardigheid. Belangstel lende Belgen vragen zich af waarom iemand te water gaat. Vooral als de temperatuur am per achttien graden is. En dan ook nog eens voor een wedstrijd over vijf of tien kilometer. De Vlaanderenmarathon, voor heen zestien kilometer maar te genwoordig ingekort tot hoog uit tien kilometer, trekt nogal bekijks. De deelnemers valt het nauwelijks op. Alleen Daniëlle uit den Bogaard, sterkste bij de vrouwen op de langste afstand, zegt zich niet alleen op de wed strijd te concentreren. „Ik vind dit gewoon leuk", ver telde ze. „Je lichaam kapot zwemmen en toch van alles on derweg zien. Ik let natuurlijk op nnjn tegenstanders, maar ik hi]k ook geregeld naar de kant !hoor." De marathonspecialiste uit Dor- jurecht behoort tot de nationale top, won vorig jaar de tot de ver beelding sprekende 25 kilome ter lange IJsselmeermarathon en traint zo'n veertien uur per week om ook dit jaar in die wed strijd tijdens het Open NK te jschitteren. De tien kilometer van Sluis vormde voor de twin- nge Dordtse dan ook een jnooieen geslaagde test. Drie kilometer voor het einde stond al vast dat ze de eerste vrouw zou worden, maar in de slotfase schroefde de specialiste van MNC het tempo flink op. '*0gr Start van de 3000 meter voor vrouwen, waarin Carmen de Ridder derde zal worden. noeg adem over had, bleek een uurtje later, Hij won namelijk die afstand. Samen met vier andere zwem mers, allen van buiten Zeeland, stormde hij op de finish af. Het verschil bij het aantikken was nauwelijks waarneembaar, maar de jury wees de zwemmer van Koewacht als winnaar aan. „Op zowel de 3000 meter als de 1000 meter ga ik voor de Zee landbeker. In het nationale klas semet op de 1000 meter sta ik nu tweede. Tuurlijk ga ik nog voor de titel, maar Robert Yal- lop is nauwelijks meer te achter halen. Bij zijn club (HZC-Weust- hag uit Hengelo) traint hij het hele jaar in open water, dat doe ik niet. Vandaar dat hij er beter voor staat." Tweelingzus Tweelingzus Caimen de Ridder, uitkomend voor dezelfde vereni ging, belandde zaterdag net als Niek op het podium. Ze werd met cle tijd van 39.05,05 - exact veertien seconden sneller dan haar broer! - derde op de 3000 meter vrije slag, achter Bianca de Bruin (Het Y-mere) en Deni- se de Riet (Barracuda). Al vroeg in de race had ze ge zien dat het goed zat. „Toen ik merkte dat ik bij Bianca en De- nise in de groep zat, wist ik dat ik hard zwom. Dat zijn namelijk twee toppers, die je niet altijd zo makkelijk bijhoudt. Nu lukte dat wel, ik denk dat ze nog niet zo in vorm zijn. Of ik dat wel ben? Nee, ook nog niet hele maal, maar het zit er wel aan te komen." Op het Nederlands kampioen schap openwaterzwemmen, dat foto Peter Nicolai over twee weken in Tilburg ge houden wordt, wil ze pieken. Net als in Sluis heeft ze dan po diumkansen. Ook Charles Potin hoopt op het NK, op de 5000 meter, te kun nen vlammen. Een plek bij de eerste vijftien moet mogelijk zijn, zegt hij. Bovendien hoopt hij er weer de beste Zeeuw te zijn. Potin ziet Jeroen Dellebeke (De Stormvogel) als zijn grote con current, maar die kwam zater dag nog ruim twee minuten na hem binnen. Het resulteerde in een inhaalra ce op Ian van der Hulst, die bij de mannen onbedreigd aan de leiding ging. Uit den Bogaard: „Mijn moeder gaf net voor de laatste.drie kilo meter aan dat ik drie minuten achter hem lag. Een kilometer verder zag ik dat ik dichterbij was gekomen. In de laatste twee kilometer heb ik gewoon ge sprint." Daniëlle uit den Bogaard kwam uiteindelijk in het kielzog van de winnaar bij de mannen, maar moest toestaan dat Ian van der Hulst vijftien seconden eerder aantikte. Waar Uit den Bogaard vond dat het water lekker van tempera tuur was geweest, klaagde Van der Hulst net als de meeste deel nemers over een lage tempera tuur. „Ik vond het ijs-en ijs koud", verklaarde hij zijn terug slag in de slotfase. „Na zeven ki lometer ging Ret niet goed meer. Ik ging langzaam dood." De Vlaanderenmarathon in afge slankte vorm telde opvallend veel Zeeuwen in het deelnemers veld. Marlinda Eggermont en In geborg Francke (beiden Schelde stroom) tikten ruim een halfuur na de snelsten op de tien kilome ter aan. Anouk Meesen (ZCK), Ryan Verplanke (Schelde stroom) en Josine van Dorsse- laer (ZCK) eindigden op de vijf kilometer vrije slag kort achter elkaar. Op de schoolslag (vijf ki lometer) zette René van Oude naarde Zeelandia uit Kapelle op de kaart. Bij de mannen zwom men Arjen Boidin en Tonny Vin- ke (beiden Scheldestroom) deze wedstrijd uit. ZIERIKZEE - IMS 1-boot Foxy was oppermachtig tijdens het eerste weekeinde van de Delta- week. De boot van schipper Vos won zowel de Zeelandwedstrijd van zaterdag als zondag. De Zeebeer 3 van Ad van Wijngaarden pres teerde in de IMS 2 het beste. In de ORC 1-klasse kwam Eclec tic van schipper Lockefeir na twee wedstrijden als sterkste uit de strijd. Eén klasse lager ein digde Hans Zuiderbaan met De Twee Gezusters uit Temeuzen als eerste. Een gedeelte van de bemanning van het ORC 2-schip Tot StraX zit op de rand van de boot tijdens de zaterdag gevaren Zeelandwedstrijd I. foto Ronald den Dekker doorEuqène de Kok ZIERIKZEE - „Het ziet er ang stig uit, maar het valt wel mee", zegt wedstrijdleider van de 34e Deltaweek, Hugo de Werd, zater dag op de Oosterscheldedijk bij Zierikzee. Vlak onder hem beu ken de soms twee meter hoge golven kapot tegen de kust- wand. De deelnemers aan de Zeelandwedstrijd I hopen op een goede tijd, maar willen de race vooral ongeschonden door komen. „Dit is standaardweer. Zo hoort het eerste weekeinde van de Del taweek te zijn", zegt De Werd, die al 28 jaar betrokken is bij het meerdaagse zeil evenement waaraan dit jaar bijna tweehon derd boten meedoen. Hoewel de wedstrijdleider niet onder de in druk is van de windstoten die af en toe oplopen tot kracht acht, gaan tal van schepen vanwege de harde wind niet van start. De organisatie heeft vrijdagavond al besloten om de wedstrijden in de ORC-klasse te verplaatsen van de oost- naar de westkant van de Zeelandbrug. De Ronde- en Platbodemjach- ten blijven aan de kant en de ra ces voor de eenheidsklassen (J-22, X-79 en Maxfun) zijn door de weersomstandigheden verplaatst naar zondag. De IMS-klasse, met daarin de snel ste en meest professionele bo ten, vaart zaterdag wel de ge plande race van 18 zeemijl op de Oosterschelde. „De kans om schade te varen is vrij groot bij dit weer", zegt Jo hn de Vaan, schipper van IMS 1 boot Fanion uit Sint Annaland. De Vaan is net aangemeerd in de haven van Zierikzee en rust met zijn jonge, maar ervaren be manning uit na de intensieve ra ce. „Gelukkig hebben wij geen scha de opgelopen. Onder deze om standigheden is het toch behoor lijk angstig en ontzettend span nend. Je moet continu zorgen dat je de boot onder controle hebt." Ook de Belgische schipper Ice, varend in de Audi (IMS-1), is blij dat hij de strijd ongeschon den is doorgekomen. „We heb ben een record gevaren, 17.7 knopen hebben we gehaald. Het oude record van deze boot stond op 16.6. Vooraf hadden we het doel om geen brokken te maken. Omdat onze boot erg licht is. is iets minder wind voor ons gun stiger. Maar, we zijn als derde gefinished en hebben ons materi aal kunnen sparen, dus ik ben te- vr-eden. Niet alle deelnemers in de IMS-klasse kunnen na afloop te rugkijken op een vlekkeloze wedstrijd. „We hebben erg snel gevaren, maar ontzettend veel pech gehad", baalt schipper Bob Kool van het semi-profes- sionele Team Pandion (IJmui- den). „We hebben onze spinaker opgeblazen en het laatste stuk zonder moeten varen. Voor de laatste boei lagen we nog voor de Audi. We zullen nu iets moe ten gaan organiseren voor de wedstrijd van morgen. We ho pen dat we de spinaker nog kun nen repareren." Wessel Liezenga uit Middel burg, met zijn Weerga één van de weinige Zeeuwse zei lei's die 's ochtends van start is gegaan in de IMS 1, blikt ook terug op een mislukte race. „Op tweederde van de race za ten we aan de grond. We kregen de boot niet los en moesten de motor starten. Dan is het direct einde oefening." Liezenga wijt het vastlopen aan materiaal- pech. „We voeren tegen de stroom in en dan probeer je on diep water op te zoeken, maar de dieptemeter reageerde niet snel genoeg", zegt de Middelbur- ger die vorig jaar zesde werd in Scheveningen-La Rochelle. „Morgen staat er waarschijnlijk wat minder wind en varen we op een Windward-Leeward- baan. Dat vind ik leuker omdat het daar meer op beheersing van de boot aankomt. Dit zijn toch een soort kamelenraces waarin iedereen een beetje ach ter elkaar aanhobbelt." BRAKEL - Kees de Goffau is zaterdag op de vijfde plaats geëindigd in een skeelerwedstrijd in het Gelderse Brakel. Winnaar werd de Belg Gunther Vanhoogten (16). Olivier Goud uit Waarde werd 14e, Jaap Nieuwenhuize ('s-Heer Arendskerke) 16e én Francien Wisse Krabbendijke) 24e. NIEUW WEERDINGE - Na zijn zege in Wemeldinge heeft Paul de Bruine uit Nieuwerkerk zaterdag ook de brommerraee in de standaardscooterklasse in Nieuw Weerdinge gewonnen. Tweede werd klassementsleider Pa trick van Nies uit Gerwen. Met nog zes races te gaan heeft De Bruine nog alle kans De Nies te achterhalen. Mi chael Jaquet uit Zierikzee legde in de B groep beslag op de zevende plaats. In de Expi-klasse slaagde Walter Bek uit Hoedekensker- ke er niet in zijn zevende seizoenszege te behalen. In de strijd om de koppositie schoof hij met zijn belager Gert Bakker onderuit. Bek finishte als vijfde. Zijn grootste con current om de nationale titel Pieter Schmidt werd zesde. René Kesselaar uit 's-Gravenpolder finishte als negende net voor plaatsgenoot William van Gilst die tiende werd. In de Formule-klasse eindigde Elbert van de Bosse uit Goes na een inhaalrace als negende. ZUNDERT - Stefan Stokman stond zaterdag in Zundert drie maal op het podium. De Goese atleet van AV'56 won het discuswerpen met 33 meter en 85 centimeter. Het bete kende een verbetering van 70 cm van zijn persoonlijk re cord. Ook bij het kogelstoten was hij de beste, met 13.55 meter. Het speerwerpen leverde Stokman met 35.42 me ter de tweede plaats op. HAAMSTEDE - De succesvolle eerste Kustmarathon krijgt dit jaar een vervolg op zaterdag 2 oktober. Als voor proefje houdt de Stichting Marathon Zeeland dinsdag een clinic onder de titel Hoe sterk is de eenzame loper? Aan de orde komen de thema's Wat doet de Marathon Zeeland met je lichaam? en Hoe beleefden de deelnemers van vorig jaar de marathon? Het eerste onderwerp wordt behandeld door fysiotherapeut Niek Knol en atleet Kim Reijnierse. De winnaars van vorig jaar Edith Gerards en Pieter Heggen krijgen het woord bij het tweede thema. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in Sportcentrum Westerschouwen, Daleboutseweg te Burgh Haamstede. UDEN - RKHAV-atleet Daniel Ward heeft zaterdag op de Keienmeeting in Uden de 100 en de 200 meter gewon nen. De Hulstenaar, die in de VS studeert, klokte op de 100 meter 10,55 seconden. Op de dubbele afstand was Wards winnende tijd 20,97. Brechje de Ruyck, eveneens van RKHAV, werd tweede op de 800 meter in 2.08,00. An- jolie Wisse (Haag Atletiek) maakte op dezelfde afstand haar rentree na het nodige blessureleed, ze werd zesde in 2.12,38. Dorien Dek van AV'56 kwam als elfde over de streep op de 200 meter in 25,24. Op de 100 meter was ze na 12,45 binnen en werd daarmee elfde. door Pieter van Klinken SCHEVENINGEN - Beachvol leyballers Timko Lokerse uit Dishoek en zijn maatje Sander Bakker zijn voor het eerst dit sei zoen op een wedstrijd voor de nationale ranglijst bij de eerste vier geëindigd. Op de Masters in Scheveningen werd het duo zaterdag derde. Het goede resultaat was te dan ken aan de zege in de eerste wed strijd, die een plaats in de finale poule opleverde. Door afwezigheid van de teams Richard de Kogel/Rick Wiggers, Max Backer/Emiel Boersma (beide teams deden in het Noor se Stavanger mee aan een toer nooi in de World Tour) en Mat ijs Dekker/Joost van den Hoek, begonnen Lokerse en Bakker als tweede geplaatst in Schevenin gen. „Maar daaraan mag je niet al te veel conclusies verbinden", ver telde Lokerse. „Het krachtsver schil is erg klein." Om die reden begonnen Lokerse en Bakker met enige angst aan hun eerste wedstrijd. Dat bleek later niet nodig. Oscar Nuijten en Frank van de Outenaar werden met 21-15 en 21-17 verslagen. De halve finale tegen Bas Ghijs- sen en Jeroen van Zwieten was spannend. Lokerse: „Het zat in de eerste set niet mee. We had den pech en kwamen snel ach ter." Het lukte Lokerse en Bak ker niet meer die achterstand goed te maken. De tweede set gaf een heel ande re beeld (21-10), maar de derde moest het duo weer afgeven. Lo kerse: „Het waaide hard en dan is de service heel belangrijk. Ghijssen en Van Zwieten had den het geluk dat ze op het laatst met de wind mee mochten serveren." GOES - De Goese tennisser Alexander Nonnekes heeft giste ren met Mare IJzerman de dub belspelfinale van een futuretoer- nooi in Heerhugowaard verlo ren. Nonnekes en IJzerman kwamen net te kort tegen Michiel Ko ning en Bart de Gier. Het werd 6-4 7-5. Eerder al was de voor malig tennisser van Jong Oranje op het met 10.000 dollar gedo teerde toernooi uitgeschakeld in de eerste ronde van het enkel spel. door Koen de Vries FATER - Willy de Nooijer is op het WK triatlon lange afstand vierde geworden. De inwoonster van Serooskerke (W) sloot met de wedstrijd in Zweden een lan ge carrière als duursporter af. De Nooijer wist vooraf dat ze zich in het Zweedse Fater waar schijnlijk niet kon mengen in de strijd om de medailles. Op de ne gentien namen tellende deelne merslijst in de klasse 50plus stonden de namen van sterke Amerikaanse, Britse en Canade se deelneemsters. De vierde plaats was daarom een meevaller. „Ik mag niet mop peren. Er zat echt niet meer in", aldus de atlete die dit jaar vijf tig jaar wordt. De Nooijer kwam na 4 kilome ter zwemmen als negende uit het water en begon daarna aan een inhaalrace. Dankzij de snel ste tijd bij de 120 kilometer fiet sen klom ze naar de zesde plaats. „Ik heb veertien dagen in de Alpen gefietst, daardoor was ik goed in vorm." Tijdens de 30 kilometer lopen rukte de Walcherse nog twee plaatsen op, maar meer zat er niet in. „Ik heb nooit de illusie gehad dat ik derde kon worden. De achterstand op nummer drie was te groot." Met de wedstrijd in Zweden sloot De Nooijer haar carrière af. Ze heeft last van hartrit mestoornissen en botontkal- king. „Ik kies voor mijn gezond heid. In dit soort wedstrijden zal je me niet meer zien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31