Een perfectionist van twaalf jaar Waalse haan wappert niet in Tour PZC Terpstra weer lyrisch 22 Motorcrosser Mark Boot pakt zijn derde regiotitel in vijf seizoenen Opnieuw zege Dave de Jonge Beenhakker naar Saoedi-Arabië NEC speelt gelijk tegen Cork City Pienaar scoort voor Zuid-Afrika Uefa wil buitenlandersregeling Michael Owen langer bij Liverpool Desailly stopt als international Pijnlijk record Extra premie RUGNUMMER maandag 5 juli 2004 door Rudy Boogert AXEL - Mark Boot wilde alleen zijn. Even geen gedoe om zich heen. Op een blauwe koelbox, in een donker hoekje van de bus verbeet hij zijn teleurstelling. Met natte ogen en een koelele ment op zijn bezeerde hand. Je zou niet zeggen dat hier de nieu we regiokampioen in de 85cc-klasse zat. Maar dat was de twaalfjarige motorcrosser uit Burgh-Haamstede wél net ge worden. De treurnis tekende de perfectio nist in het kleine mannetje. Hij was zaterdag in Axel kampioen geworden, maar niet op de ma nier zoals hij het voor ogen had gehad. „Ik weet dat het eigen lijk niet kan, maar het liefst word ik kampioen door alles te winnen, met een volledige win-serie." Zijn grootste teleur stelling zaterdag was echter dat hij in de tweede manche drie keer onderuit ging en daardoor slechts als zesde over de streep kwam. Voor zijn gevoel haalde het de glans van de titel af, maar in werkelijkheid bleef er voldoen de blinkends over. Na zijn treur- minuten besefte Mark Boot dat zelf ook. Hij liet zich gewillig het kampioenslint omhangen, drukte het gas uit een stadion- AXEL - Motorcrosser Dave de Jonge heeft zaterdag zijn vijfde NK-voorwedstrijd bij de KNMV gewonnen. In Axel won de Hon- da-rijder uit Heinkenszand bei de manches bij de 125cc jeugd. Door zijn overwinning verhoog de hij de druk op klassements aanvoerder Johnny Bosmans (Valkenswaard), die in Axel der de werd. Het verschil tussen de nummer één en twee bedraagt nog maar dertien punten. Ko mende zaterdag kan De Jonge in Arkel zijn race naar de regio titel vervolgen. toeter en ontving van alle kan ten felicitaties. In acht van de twaalf wedstrijden was hij de beste, drie keer werd hij tweede en één keer (zaterdag) werd hij derde. Bovendien reed hij zich zelf zó in de picture, dat hij op genomen werd in de nationale selectie. Dat zijn geen prestaties om over té treuren. Sterker nog, het was de ultieme revanche op zijn vori ge seizoen, dat verloren, ging door een scheenbeenbreuk. Met name zijn rentree in maart was opzienbarend. In Veldhoven bekroonde hij een inhaalrace vanaf plaats 36 met winst. De aanwezige bonds coach Leon Giesbers was zo on der de indruk, dat hij meteen een plaatsje voor Boot inruimde in het nationale team. Eén keer per maand traint hij daarvoor in Frankrijk. Videoband Die slalom van plaats 36 naar 1 had Boot afgekeken van één van zijn grote idolen: de Amerikaan Ricky Carmichael. „Ik heb een videoband uit 1999. Daarop start Carmichael heel slecht, met maar drie rijders achter zich. Maar in de laatste bocht van de voorlaatste ronde neemt hij alsnog de koppositie over en wint." In Axel flikte Boot dat kunstje bijna ook. Na twee val partijen knokte hij zich van plaats 22 naar plaats 3. De be kroning bleef echter uit, want bij het inhalen van nummer twee viel hij voor de derde keer. Het is Mark Boot ten voeten uit: alles voor de winst, een streber zonder angst. Altijd al geweest. Als baby ver trok hij geen spier als vader Ed die naast hem plots een Harley liet ronken, terwijl zus Eva weg stoof van schrik. Als driejarige reed Mark al met zijn vader op een zijspanmotortje. Let wel: va der was de bakkenist! Opa Boot uit Renesse wist zich zaterdag Marks eerste eigen motortje nog te herinneren. „De spaken vlo gen je rond de kop, zo hard reed hij toen al." „Crossen geeft zo'n kick", zei Mark zaterdag. „Met voetbal heb ik dat bijvoorbeeld hele maal niet. Sommigen zeggen: je zit op een zadel en je geeft gas. Maar het is veel meer. Het mooiste vind ik de schansen. Vroeger op m'n 60cc-motor sprong ik al heel ver. Ik ben nooit bang om een schans te ne men. Mijn bochtenwerk moet nog verbeterd worden. Het is al beter geworden, maar het was wat houterig, ik nam de bochten te puntig. Nu gaat dat al vloeien der." Het leven van de familie Boot wordt voor een groot deel inge vuld door de aangeboren cross- drang van zoon Mark. Zus Eva (Mark: „Ik kraak haar wel 's af, maar ze staat altijd voor me klaar"), vader Eddie en moeder Anjo vormen een ingespeeld team. Voor het kampioenschap van zaterdag gooiden ze zelfs hun motorbedrijf in Burgh- Haamstede een dagje dicht. Maar goed dat zoonlief de titel daadwerkelijk greep, want an ders hadden ze bij de laatste ra ce in Arkel - ook op zaterdag - een probleempje gehad. De derde regiotitel in vijf seizoe nen (in 2000 bij de 65cc klein en in 2002 bij de 65cc groot) smaakt naar meer. Mark Boot wil nu in september dolgraag Open Nederlands kampioen wor den. „De meeste concurrentie komt dan weer van de broers Just uit Letland, net als in deze wedstrijden." Daarna maakt hij de overstap naar de 85cc-klasse met grote wielen. Als hij het ingezette pa troon blijft volgen (titels in 2000-2002-2004), dan heeft de familie Boot in 2006 weer een feestje te vieren. Mark Boot: „Het liefst word ik kampioen door alles te winnen.' foto Wim Kooyman DJEDDAH - Leo Beenhakker heeft alweer een nieuwe voetbalclub gevonden. Hij traint de komende twee jaa:| Al-Ittihad in Saoedi-Arabië. De voorzitter van de club uit Djeddah maakte gisteren bekend dat er in principe een akkoord is met de Nederlander. Beenhakker werd eind juni ontslagen als coach van de Mexicaanse club Ameri ca. Saoedi-Arabië is geen onbekend terrein voor wereld burger Beenhakker. Hij was er al eens bondscoach ANP/AFP NIJMEGEN - NEC Nijmegen heeft zaterdag in de tweedf ronde van de Intertoto Cup gelijkgespeeld tegen Cork Ci ty uit Ierland. De eredivisionist had in eigen stadion dui delijk een veldoverwicht, maar wist niet te scoren: 0-0. De return wordt komende zondag afgewerkt. Bij NEC maakten Boutahar, Tininho en Valencia hun debuut. Ooi! Romano Denneboom (ex-Heerenveen) speelde zijn eerst» officiële wedstrijd voor NEC. Hij viel in de tweede helf in. ANP JOHANNESBURG - Ajacied Steven Pienaar heeft he openingsdoelpunt gemaakt in het WK-kwalificatiedue van Zuid-Afrika met Burkina Faso. De Zuid-Afrikanet wonnen het duel in Johannesburg met 2-0. Pienaar open de na dertien minuten de score. De andere treffer kwaii vier minuten voor rust op naam van Shaun Bartlett ANP/AFP LISSABON - De Uefa wil minder buitenlanders in de na tionale competities Op een bijeenkomst met de vertegenwoordigende bon den, zaterdag tijdens het Europees kampioenschap voet bal in Lissabon, deed de Europees overkoepelende orgahi satie daartoe voorstellen. Zo zouden vanaf het seizoen 2005-2006 de clubs een selectie van maximaal 25 spelen: mogen hebben, onder wie tenminste zeven door die club; opgeleide talenten. ANP LONDEN - Michael Owen blijft langer bij Liverpool. Di: Engelse international staat op het punt zijn contract me:' twee jaar te verlengen. Owen speelde op het EK] zij-aan-zij met Rooney in de Engelse aanval. Hij scoorde in de kwartfinale tegen Portugal. ANP PARIJS - Marcel Desailly heeft op het EK voetbal zijn laatste wedstrijd voor het Franse nationale elftal ge speeld. De 35-jarige aanvoerder liet gisteren weten dal hij zijn carrière als international beëindigt. Desailly, Gha- nees van geboorte, kwam 116 keer uit voor 'Les bleus'. Bt verdediger won met het Franse elftal het wereldkampi oenschap in 1998 en het EK in 2000. Als clubvoetballe won hij de Champions League twee keer; met Olympiqiï; Marseille en met AC Milan. ANP/AFP door Edward Swier CHARLEROI - Waar ze nu allemaal precies gebleven zijn, is niet duide lijk. Wat wel zeker is, is dat het ini tiatief van de Waalse premier Jean-Claude Van Cauwenberghe om op kosten van de gemeenschap tien duizenden gele vlaggen met de Waal se haan te drukken, niet veel effect heeft gehad. Zo nu en dan dook er dit weekeinde eens eentje op in het straatbeeld. Zo massaal als de Vlaamse leeuw tij dens de voorjaarsklassiekers wap pert, zo bescheiden is echter de Waalse trots in het openingsweekein de van de Tour de France. Er is misschien ook wel niet zo heel veel om trots op te zijn. Luik voelde zich, aldus de plaatselijke krant La Meuse, weliswaar even 'het centrum van de wereld', maar de karavaan zal blij zijn als ze morgen het Waal se land verruilt voor (een kort uit stapje naar) Vlaanderen én bovenal Frankrijk. Dan is het risico op diefstal uit de au to's weer wat kleiner. En zal alles be ter geregeld zijn. Zaterdag tijdens de proloog was het chaos troef. Werd het achter de hekken te druk, dan werden deze simpelweg open ge zet. Probleem opgelost. In Wallonië werd het wielrennen zo onbedoeld teruggegeven aan het volk. Renners hadden de grootste moeite het startpodium van de pro loog te bereiken, na de finish reden ze vol in op een menigte. Bij de aan komst in Charleroi, pikant genoeg Korte stop Michael Duursma van Konica Minolta Pioniers heeft dit weekeinde een even oud als pijn lijk honkbalrecord scherper gezet. Sinds gistermiddag is hij dertien keer in één seizoen geraakt door een werper. Het hoofdklasse-record stond sinds 1984 op naam van Tony Rombley die elf keer de bal vol op het lichaam moest incasseren. Op merkelijk aan het niet te benijden re cord is dat het seizoen nog lang niet is afgelopen. „We zijn pas net over de helft", verzuchtte Duursma gis termiddag na een overwinning op Almere (0-2). Weiper René Rijst had hem even daarvoor in de achtste in ning vol op de schouder getroffen. Zaterdag was zijn elleboog het ge troffen gewricht. overigens in de straat waar één van Mare Dutroux' horrorhuizen staat, was het net zo zeer een rommeltje. De reden? Het gezag heeft geen ge zag. Staan in Frankrijk om de vier meter agenten strak in de houding en met ogen in voor- en achterhoofd, in Wallonië is dat anders. Daar klet sen de dienders liever wat met el Zo hier en daar was er gisteren een Waalse vlag te zien. Er waren er duizenden vervaardigd om reclame te maken voor Wallonië. foto Wouter Borre/GPD kaar, de handen nonchalant in de zakken. En verbazen ze zich louter over zoveel drukte voor een wieler koers. Het is veelzeggend dat Emile Bri- chard, 104 jaar oud liefst, jarenlang over het hoofd is gezien. De Waal, uit het nietige Villers-Poterie bij Na men, is de oudste nog levende deelne mer van de Tour de France. In 1926 ging hij van start. Het zou in Vlaan deren reden zijn om een standbeeld voor de man op te richten, hij had - hoe bescheiden zijn erelijst ook - voor iedere koers een VIP-uitnodi- ging gekregen. Vlaanderen weet hoe het zijn wieler- helden moet eren, Wallonië niet. Dat Brichard een coureur geweest was, werd pas duidelijk toen hij gelau werd werd omdat hij de oudste nog levende oud-strijder van de Eerste Wereldoorlog was. Dat hij gefietst had, daar liep Brichard niet mee te koop. Ze hadden het toch niet begre pen in Wallonië. Volgens de Belgische premier Guy Verhofstadt. zelf wielerliefhebber, is de Tour de France in België po pulairder dan in Frankrijk. Het is een discussie waard. Verstand van de koers hebben ze sowieso alleen in Vlaanderen, vraag Walen niet naar tactiek. En hun helden? Die her kennen ze slechts met moeite. Dat bleek gistermorgen maar weer bij de start in Luik. Toen Koos Moer enhout, van Nederlandse bodem toch, voorbijkwam, werd hij door een groep 'supporters' aangemoe digd. ,„Allez Christophe Brandt", durfden ze te roepen. Brandt is een van de Walen deze Tour. Met Rik Verbrugg- he, Thiery Marichal en de vanwege zijn tweetalige opvoeding ook meege telde Axel Merckx is hij nog even thuis. Maar misschien kan zelfs Brandt niet wachten op de dag dat het peloton Frankrijk binnenrijdt. GPD Bondscoach Otto Rehhagel en de voetballers uit de Griekse selec tie kunnen tot en met het WK van 2006 gratis de wereld rondvliegen. Zo vaak als ze willen. Een nationale vliegtuigmaatschap pij van het land heeft dit als extra premie aangeboden voor het berei ken van de finale van het Europees kampioenschap. Het gaat hierbij om tickets voor de businessclass. Erica Terpstra heeft zojuist tot haar grote vreugde het startschot gelost van de 34e editie van de Deltaweek. foto Ronald den Dekke' door Eugene de Kok Altijd enthousiast, altijd uitbundig. Maar dat was zaterdag niet genoeg. De Deltaweek leek bij Erica Terps tra nog wat extra's los te maken. ,,Ik kwam uit Scheveningen waar het regen plensde. Onderweg belde ik naar de organisatie en ze zeiden dat hier de zon scheen. Ik dacht dat ze me voor de gek hielden, maar toen ik hier rond negen uur kwam, bleek tot mijn verbazing dat ze ge lijk hadden. Na de zeilers vanaf de wal te hebben weggeschoten voor de 34e editie van het zeilevenement maakte de voorzit ter van NOCNSF met een motorboot van de organisatie een vaartocht langs de zeilers op de stormachtige Oosterschelde. Erica Terpstra: „Ik heb wel vaker gevaren, maar altijd als gast. Zelf heb ik geen boot, maar ik heb natuurlijk wel iets met water. Het was zo mooi op de Oosterschel de." Terpstra werd begeleid door Jan Geluk. Het Schouwse WD-lid voor de Tweede Kamer werd door de voor zitter van de sportkoepel steevast aangeduid als de grootste ambassa deur van Zeeland, maar Terpstra leek die rol later op de dag over te ne men: „De Deltaweek is absolute reclame voor Zeeland. Als voorzitter van het NOCNSF moet je kritisch zijn met het aannemen van uitnodigingen. Met 81 sportbonden en tien andere organisaties moet je selectief zijn, maar ik heb al gevraagd of ze me vol gend jaar alsjeblieft weer uit willfflï nodigen. Ik ga hier met pijn in mijn hart weg." Todd Woodbridge heeft gis teren een record neerge zet op Wimbledon. De 33-jari- ge Australiër is de eerste ten nisser die op het gras in Lon den negen titels heeft gewon nen in het mannendubbelspel Woodbridge won gisteren met Jonas Björkman de finale van Julian Knowle en Nenad Zi- monjic met 6-1 6-4 4-6 6-i Het was zijn derde titel met de Zweed, daarvoor was hij zes keer de beste met landge noot Mark Woodforde. Inmid dels heeft hij in totaal al vijf tien Grand Slam-titels in het dubbelspel. Toen Woodbridge acht Wim- bledon-titels op zak had moest hij het record delen met de Engelse broers Laurie en Reggie Doherty. Zij won nen samen het dubbelspel op Wimbledon tussen 1897 en 1905.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22