Sharapova danst als een prinses PZC Oranje breekt ban en Sinnige haar arm Ridicule tactiek van Ferrari meesterzet Walsh ziet winst in nederlaag hockeyers Sokolov houdt NK voorlopig spannend 21 Russische tennisster gracieus en zelfverzekerd naar Wimbledon-titel Meerkampers missen promotie Pichon en Townley winnen GP van Zweden Eerste grote prijs Van der Burg Mountainbiker Al naar de Spelen Eerste zege Tamada in MotoGP Schroder tweede in GP springen Mannen Acht wint Henley Regatta Wereldrecord polshoog Feofanova maandag 5 juli 2004 Hnnrlvo Op den Camp MAGNY-COURS - Als een film waarvan je de afloop kent, maar waarin het plot zo boeiend is, dat je telkens weer op het punt je van de stoel zit. Dat is wat Ferrari dit jaar - bij vlagen - in de Formule 1 doet. De winnaar staat vast (Michael Schuma cher), maar de manier waarop wekt bewondering en maakt het meest voorspelbare raceseizoen ooit, plotseling toch boeiend. Gisteren, bij de Grand Prix van •Frankrijk op het circuit van Magny-Cours, had Ferrari weer iets nieuws in petto: vier pit stops voor zesvoudig wereld kampioen Michael Schumacher. Een strategie waar vooraf nie mand rekening mee hield, zelfs Ferrari niet. Het was een tactiek die normaliter tot hoongelach bij de concurrentie zou leiden, maar ditmaal - uit de hoge hoed van technisch directeur Ross Brawn getoverd - succesvol bleek. Daar past slechts één woord: briljant! De 79ste Grand Prix-overwinning van Michael Schumacher was er een met his torische waarde. Alweer vestig de de Duitser een record waar tot gisteren nooit iemand bij stil had gestaan: een Formule 1-ra ce winnen na vier pitstops on der volstrekt normale omstan digheden. Er zijn Grand Prix-winnaars die vaker de pits opzochten, maar dan was de ra ce er naar. Regenbuien en/of on gelukken nopen Formule 1-cou- reurs er soms toe veelvuldig de garage te bezoeken. Maar bij droog weer, bij een race zonder ook maar één incident vier stops maken? Tot gisteren was alleen al de gedachte daaraan ridicuul. Maar hoe flexibel en alert de Ferrari-strategen zijn, bleek gis teren. Schumacher moest aan vankelijk lijdzaam toezien hoe Fernando Alonso in de Renault, met Michelin-banden, de lei ding nam. Dat veranderde pas na de tweede reeks pitstops, on geveer halverwege de race. De wereldkampioen nam de leiding over en verwees Alonso naar de tweede plaats. „Op dat moment ontstond het idee vier stops te maken in plaats van drie", zei de dolgelukkige Ross Brawn na afloop. „Met weinig benzine en verse banden waren we sneller dan Alonso. Zo veel sneller zelfs dat we er een extra pitstop te genaan konden gooien." De uit komst liet de concurrentie ver bijsterd achter en zadelde de Fransen met een kater op. Geen zege van een Franse auto op Franse banden. En om cle Ferra- ri-vreugde compleet te maken, zorgde Barrichello in de voor laatste bocht voor de inhaalpo- ging van het jaar. Op magistrale wijze maakte de Braziliaan kor te metten met Jarno Trulli in de tweede Renault met een uit- rem-actie die een tien met grif fel verdiende en op de valreep nog een podiumplaats (derde) opleverde. GPD doorGertjan van Geen TONDEN - Het sprookje van .Maria Sharapova is een mix van dat van Sneeuwwitje en Asse poester. De jongste winnares van Wimbledon sinds Martina Hingis in 1997 straalde zaterdag pis een echte ster na haar memo rabele zege op Serena Williams. Het sprookje was compleet. Ze arriveerde twee weken terug als relatief onbekende aan Church Road om het heilige gras als koningin te verlaten. Na zaterdag kent iedereen bui ten de tenniswereld superster Sharapova ook. De 17-jarige, 1.83 meter lange Russin verdien de 833.000 euro, waarmee ze tar totale prijzengeld bijna ver- ievoudigde. Het is nog niets 1 vergeleken met wat ze straks J gaat opstrijken. Marketingdes kundigen voorspellen dat ze tus sen de 75 en 150 miljoen euro zal overhouden aan haar tennis- jcarrière. Tennistalent, schoon heid en gratie staan daar garant voor. Naast haar sportcontract bij het grootste marketingbu- i: -reau ter wereld. IMG, tekende ze bij hetzelfde bedrijf ook al |(«en modellencontract. Koernikova $e begraaft daarmee de nage dachtenis aan Anna Koerniko- ,va, de schone 23-jarige Russi sche die nooit een toernooi won, maar aan reclamedeals miljoe nen overhield. De keren dat ^ENGELO - De Nederlandse ineerkampers hebben in Henge lo bij de strijd om de Europa Cup promotie naar de hoogste jlivisie, Super League, gemist. i Het Oranje-viertal eindigde na 'de tien onderdelen op de derde plaats. Het kwartet werd ge- vormd door olympiaganger Eu- I gene Martineau, Joost van Ben- j nekom, Ronald Huethorst en i -Robbert Bal. Chiel Warners, Ne beste tienkamper en i 'ook in bezit van een olympisch ticket, deed niet mee. Eindwin- naar Spanje en nummer twee Oostenrijk promoveren. De Nederlandse vrouwen hand haafden zich in de hoogste divi sie van de strijd om de Europa Tup. De atletes Laurien Hoos, ■Frenke Bolt, Remona Fransen pnJolanda Keizer hielden Oran je in de Super League. Nederland, dat in de personen van Karin Ruckstuhl en Yvonne -Wisse twee sterke meerkamp- sters miste, werd vijfde met 16.491 punten. De nummers ze- •venen acht, respectievelijk Grie kenland en Tsjechië, degraderen naar de eerste divisie. De eindze- ling naar Rusland met 2 punten. Polen eindigde °P 168 punten als tweede, Wit-Rusland was derde. ANP Koernikova de laatste maanden in haar spiegeltje aan de wand keek, zag ze steeds vaker Shara- pova's reflectie als schoonste van het land. Sharapova werd een jaar na de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl geboren. Haar ouders Joeri en Jelena woonden op slechts 300 kilometer afstand van de rampplek en besloten naar Nyagan in Siberië te ver huizen, om twee jaar later in Sotsji nabij de Zwarte Zee te arriveren. Op haar vierde be gon ze met tennis, op de club waar ook Jevgeni Kafelnikov speelde. Ze bezocht in Moskou een clinic van Martina Navrati- lova eri die adviseerde haar va der Maria naar de Verenigde Staten te brengen om haar ta lent te ontwikkelen. Drie jaar la ter was het zo ver. Joeri Shara- pov liet huis, haard en Jelena achter en stapte met zijn doch ter en een paar honderd dollar op zak in het vliegtuig naar Flo rida. Bij de befaamde tennisacademie van Nick Bollettieri mocht Sha rapova meteen blijven. Ze kreeg een beurs en tekende bij IMG. Vader Joeri ging elders emplooi zoeken en had nauwelijks tijd haar op te voeden. Moeder Jele na kwam pas naar Florida toen Sharapova negen was. Maria sliep bij meisjes van 16, 17 jaar op de kamer, die het ukkie niet serieus namen. Ze leerde te over leven en waar haar kamergeno ten droomden van de Wimble- don-winst, maakte de Russische er werk van. Zonder school te verwaarlozen, beulde ze zich af op de tennisbaan. Bollettieri koesterde het talent en sprak twee jaar geleden profetische woorden, toen hem gevraagd werd wie de beste op zijn acade mie was: 'Nobody's better than Maria Sharapova'. Op haar veertiende maakte 'Mas- ha' haar profdebuut in Saraso ta. Toen al had Sharapova zich laten ontvallen dat ze het moei lijk vond om iemand die nooit een toernooi had gewonnen - Koernikova dus - als voorbeeld te hebben. Een jaar later ont ving ze een wildcard voor In dian Wells om 2002 als nummer 186 te besluiten. Een vrijkaart voor Wimbledon 2003 eindigde pas in de vierde ronde. In Tokyo en Quebec City volgden in het najaar haar eerste twee WTA-ti- tels. De derde pakte ze onlangs in Birmingham. Aan Church Road schreed ze dertien dagen lang over het heili ge gras. Tussendoor deed ze via internet examens voor school. Via Julia Beygelzimer, Anne Keothavong, Daniela Hantucho- va, Amy Frazier, Ai Sugiyama en Lindsay Davenport bereikte Sharapova de finale, met tegen stander Serena Williams daarin als huizenhoge favoriete. Accuratesse De tweevoudig titelverdedigster kwam er niet aan te pas. Binnen een halfuur had Sharapova de eerste set te pakken: 6-1. Op 3-2 in de tweede moest ze een break toestaan, maar haar vechter smentaliteit, accuratesse en ge varieerde slagenarsenaal deden Williams breken: 6-4. Sharapova zeeg op de baseline door haar knieën, sloeg de han den voor haar ogen, hief ze ver volgens ten hemel en kreeg een knuffel van de Amerikaanse, die zelf 17 jaar was toen ze haar eer ste Grandslamtitel (US Open 1999) won. Ze vroeg een beveili gingsbeambte of ze de tribune mocht beklimmen richting haar vader. Joeri ging volledig uit zijn dak, omhelsde haar lang en innig en gooide even later een mobiele telefoon naar beneden, zodat Maria haar moeder in Flo rida kon bellen. Dat mislukte en ging tegen elk protocol in. Na het ontvangen van de 'Venus Rosewater Dish' was de jonge Russische gracieus in haar dank woord. „Bedankt Serena, dat je me zo'n zware wedstrijd hebt la ten spelen", zei Sharapova, die steeg naar de achtste plaats op de wereldranglijst. „Het spijt me dat ik moest winnen en deze schaal een jaartje van je heb af genomen." GPD Maria Sharapova slaat cle handen van vreugde ep ongeloof voor haar ogen na het be- en lijkt zelfs na de prijsuitreiking amper te beseffen dat ze zojuist Wimbledon 2004 slissende punt tegen Serena Williams... foto Kevin Lamarque/RTR heeft gewonnen. foto Vassil Donev/EPA yDDEVALLA - Motorcrosser Mickael Pichon heeft de Grote *djs van Zweden in de MX1 op z'jn naam gebracht. De Frans jan was in de klasse van de jvare crossmotoren in Uddeval- h 'le beste na twee manches; hij «on de eerste en werd derde in oe tweede. Ben Townley was on stuitbaar in de lichte klasse «1X2. De Nieuw-Zeelander zege vierde in beide manches. Pichon liep door zijn derde pP-zege van dit seizoen in op de Pelg Stefan Everts in de strijd om de wereldtitel. Everts, die de derde plaats ook de nodi- vergaarcle, heeft nog jj'jd comfortabel de leiding in vi met bijna hon- punten voorsprong. Het telt zestien GP's en Zweden de elfde in de reeks, townley verstevigde zijn leiden- P^jde in de WK-stand van De Zuid-Afrikaan Tyla •attray staat tweede. ANP door Mare Molenaars AMSTELVEEN - Het was op de valreep en ook niet meer ver wacht. Maar de Nederlandse hockeyvrouwen hielden de Ra bobank Trophy dan toch in ei gen huis. Een troostprijs, niet meer dan dat. Oranje won de laatste twee duels, maar het ver loor keepster Clarinda Sinnige. De doel vrouwe brak zaterdag, tijdens de warming-up voor het duel met Zuid-Korea, haar lin kerarm. Tijdens een corneroefe ning kreeg ze de bal snoeihard op haar onderarm, precies tus sen haar handschoen en haar el leboogbeschermer. „Daar past precies een bal tussen", merkte ze gistermiddag fijntjes op. De linkerarm zat toen al kundig verpakt in een gipsmanchet. Sin- Clarinda Sinnige nige is naar verwachting vier tot zes weken uitgeschakeld. Haar deelname aan de Olympi sche Spelen in Athene (Oranje opent het toernooi op 14 augus tus) staat daarmee op de tocht. Sinnige geeft de moed echter niet op. „Het is natuurlijk een ontzettende teleurstelling dat dit nu gebeurt, maar ik ben er van overtuigd dat het nog goed komt. De artsen hebben me ver zekerd dat het een mooie breuk is. Daar staat vier tot zes weken voor. Ik ben fit, jong en gezond en kan rekenen op de beste medi sche begeleiding. Dat kan het ge nezingsproces nog versnellen." Sinnige wijt haar ongeluk aan domme pech. De ernstige blessu re komt ongelegen, maar was volgens haar nauwelijks te voor komen. „Nou ja, sommige keep- sters trekken zo min mogelijk beschermende kleding aan, an dere lijken ze nog het meest op een Michelinmannetje. We moe ten kijken wat het beste bij me past. Ik stond daar eerder nooit zo bij stil. Doorgaans gebeurt er nooit wat met een keeper." Door de botbreuk van Sinnige lijkt reservegaolie Lisanne de Roever plots zeker van een tick et voor Athene. Derde keepster Eveline de Haan raakte in de aanloop naar het vierlandentocr- nooi in Amstelveen haar plaats in de selectie kwijt, maar train de wel door. Zij sluit zich weer aan bij de groep. De Haan gaat mee naar Athene als Sinnige de race tegen de klok verliest. Die wil daar niet van weten. „Nu nog- zit mijn hele arm in het gips, maar ik hoop dat daar snel een stukje af kan. Ik mankeer niets aan mijn benen. Als ik mijn conditie een beetje op peil kan houden, hoef ik straks niet helemaal op nul te beginnen." De blessure van Sinnige wierp een schaduw over de onverwach te toernooizege van Oranje. De ploeg van bondscoach Mare Lammers begon belabberd aan de serie oefenwedstrijden, maar werd door puntverlies van de concurrentie alsnog in het zadel geholpen. Met een overwinning op Zuid-Korea (2-1) en winst in het slotduel tegen China (3-2) pakte Oranje alsnog de titel. Lammers zag in het spel van Oranje voldoende aanknopings punten om verder te bouwen. Maart je Scheepstra is op de weg terug van een langdurige blessu re en in de voorste lijn lijkt Syl via Karres eindelijk haar draai gevonden te hebben. De spits scoort weliswaar nog te weinig, maar er gaat in elk geval meer dreiging van haar uit. Of ze met haar optreden een plek bij de laatste zestien afdwingt, is de vraag. Bondscoach Lammers stelt zijn beslissing tot het.laat ste moment uit. GPD DONGEN - Germ van der Burg heeft de Ronde van Mid den-Brabant, meetellend voor de Topcompetitie, gewon nen. De rode leiderstrui van de Fries uit de wielerforma- tie van Bert Story-Piels kwam in de slotetappe niet in ge vaar. Het was voor de 26-jarige Van der Burg en zijn ploeg cle eerste grote zege van het seizoen. Johnny Hooger- land uit Yerseke werd zesde in de derde etappe. ANP CALGARY - Thijs Al is zeker van deelname aan de Olym pische Spelen. De mountainbiker werd gisteren bij de we reldbekerwedstrijd in Calgary twaalfde. Dat was voldoen de voor Athene, omdat Al vorig jaar tijdens een WB-wed- strijd (Kaprun) ook bij de beste twaalf eindigde. Al is daarmee naast Bart Brentjens en Bas Peters de derde Ne derlandse mountainbiker die actief zal zijn in Athene. De wedstrijd werd gewonnen door de Belg Filip Meirhaeg- he, die de leiding in het klassement verstevigde. Maarten Tjallingii presteerde ook prima, hij werd dertiende. Brentjes, zevende in de stand, kwam niet in actie. ANP RIO DE JANEIRO - De Japanse motorcoureur Macoto Ta mada heeft bij de Grote Prijs van Brazilië op het circuit van Rio de Janeiro zijn eerste zege in de MotoGP behaald. Tamada profiteerde van valpartijen van de Italiaan Valen tino Rossi en de Spanjaard Sete Gibernau. Het duo blijft leiden in de tussenstand met 126 punten. Titelverdediger Manuel Poggiali haalde zijn eerste zege van dit seizoen in de 250 cc klasse. De motorcoureur uit San Marino eindigde op het circuit van Rio de Janeiro voor de Spanjaarden Daniel Pedrosa en Toni Elias. De Spanjaard Hector Barbera won de 125 cc. Barbera bleef na een spannende strijd de Australiër Casey Stoner en de Italiaan Andrea Dovizioso voor. ANP/RTR NEUENDORF - Springruiter Gerco Schroder werd giste ren tweede in de Grote Prijs van Neuendorf. De jongste van de broers uit Tubbergen moest in de barrage van de wedstrijd in Zwritserland met Eurocommerce Geneve de Zweed Rolf Göran Bengtsson laten voorgaan. ANP OXFORDSHIRE - De Mannen Acht heeft gisteren in Ox fordshire de Henley Royal Regatta gewonnen. De Neder landers versloegen de roeiers van de Harvard University uit de Verenigde Staten. De Henley Royal Regatta is één van de oudste roeiwedstrijden ter wereld. ANP HERAKLION - De Russische atlete Svetlana Feofanova heeft bij atletiekwedstrijden in het Griekse Heraklion het wereldrecord polsstokhoogspringen verbeterd in 4,88 me ter. Het oude record was sinds 27 juni met 4,87 in handen van haar landgenote Elena Isinbajeva. Op de 3000 meter steeple verbeterde Goelnara Samitova haar eigen wereld record tot 9.01,59. ANP/AFP door Mare Molenaars AMSTELVEEN - De Nederland se hockeyers verloren gistermid dag, in de finale van het vierlan- dentoernooi in Amstelveen, met 5-4 van Duitsland. Niemand die daarom treurde. Zelfs bonds coach Terry Walsh niet. Hij toonde zich zelfs tevreden. De nederlaag tegen aartsrivaal Duitsland, in eigen huis nog wel, kwam Walsh goed uit. Na zeges op India, Pakistan en dat zelfde Duitsland in de groeps- duels mochten de spelers van Oranje misschien gaan denken dat ze klaar zijn voor de Olympi sche Spelen. Daarvan is geen sprake. „Gezien de beperkte voorbereiding die we hebben ge had, ben ik tevreden over wat Oranje dit toernooi liet zien. Het vertoonde spel biedt per spectief op weg naar Athene. Maar er is nog veel werk te ver richten. De wedstrijd tegen Duitsland onderstreept dat nog maar eens", stelde Walsh. De Australische coach bespeur de een gebrek aan conditie bij zijn ploeg. En defensief liet de ploeg nogal wat steken vallen. „We begonnen heel goed, maar zijn nog niet in staat dat hoge ni veau lange tijd vast te houden." Dezelfde begeestering als Walsh etaleert ook aanvoerder Jeroen Delmee. Hij kan zich vinden in de diagnose van zijn coach. „Fy siek schieten we tekort, maar we hebben nog volop tijd. Als we eenmaal zover zijn, is het ook makkelijker om controle te houden over de wedstrijd. Want daar ligt de oorzaak van die vijf tegendoelpunten. Doordat we niet langer baas waren op het middenveld, kwamen onze ver dedigers in de problemen." „Ik denk dat we er goed voor staan", deed sterspeler Teun de Nooijer een duit in het zakje. „Het is jammer dat we voor ei gen publiek verliezen, maar we hebben bij vlagen heel goed hockey laten zien. Ook de doel punten waren van grote klasse." Voor Nederland scoorden Mat- thijs Brouwer, Floris Evers, Mar ten Eikelboom en Ronald Brou wer. Vooral de laatste (4-4) was van grote schoonheid. De win nende van Duitsland viel vijf mi nuten voor tijd. Witthaus verras te doelman Veering met een lob in de verre hoek. GPD Fatima Moreiro de Melo schreeuwt het uit van vreugde nadat ze de Nederlandse hockeysters op een 1-0-voorsprong heeft gebracht tegen China. foto Koen Suyk/ANP door Gerrit Kloosterman LEEUWARDEN - Even had het er alle schijn van dat al na vier ronden alle spanning uit het NK schaken zou verdwijnen. Maar vooralsnog houdt Ivan Sokolov het nog spannend. Sokolov leek zaterdag op weg naar zijn vierde zege op rij. Titel verdediger Loek van Wely schoot evenals in zijn tweede partij een flinke bok tegen debu tant Yge Visser. Sokolov zou zo op twee punten voorsprong ko men, maar het omgekeerde ge schiedde. De Nederlandse Bosniër kreeg Van der Wiel niet op de knieën, terwijl Van Wely won. Van Wely liep zo een half punt in, waardoor het deze week toch nog spannend wordt. Het is wel een gek toernooi in de Grote Kerk van Leeuwarden. Er worden fouten gemaakt die ken ners de wenkbrauwen doen fron sen. Tweemaal met Van Wely in een hoofdrol. Tegen invaller Er- win l'Ami ging het finaal ver keerd, tegen Yge Visser kwam hij met de schrik vrij. Al was dat ook wel weer recht vaardig. Visser werd over speeld. Maar Van Wely ging op de 34ste zet gruwelijk in de fout, waardoor Visser plotseling een zekere remise in de schoot geworpen kreeg. Maar de tijd nood waarin hij verkeerde, gooi de roet in het eten. Van Wely: „Dat ik het niet kan afmaken, ir riteert me. De vorm is niet super en ik heb wel eens meer een dri ve tot perfectie gehad." „Balen", zei Sokolov over de ge miste kans om het NK feitelijk al te beslissen. „Over de totale score na vier ronden ben ik te vreden, niet over deze partij." Bij de vrouwen gaat Arlette van Weersel aan de leiding. Al werd ze in de vijfde ronde bijgehaald door /.haoqin Peng GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21