PZC Kirsipuu kan nog spurten Flitsende wieltjes in wolken van stof PZC tour de trance j Omdat Lance het ook doet Amai, ik moet naar de Tour, meiske... 17 Van kilometer tot kilometer 1 Onverslaanbare Petacchi laat het afweten in eerste Tourrit f f f Bettini krijgt eerste bolletjestrui Meer controles in de Tour Alleen Boardman sneller Evenveel Belgen als Nederlanders Wesemann op non-actief Euskaltel schorst dokter maandag 5 juli 2004 CHARLEROI - Met de Zwitser Cancellara in het geel vertrok de Tourkaravaan gisteren iets voor half een uit Luik voor de eerste etappe, die leidde naar Charleroi. 7 km: de eerste aanval komt van de Fransman Beneteau, de Duit ser Voigt en Karsten Kroon. Niet veel later sluit de Frans man Dumoulin aan. 15 km: in de eerste klim worden de koplopers achterhaald. Door komst Cote de Florzé (4e cat.): 1. Voigt, 2. Tombak (Est), 3. Betti- ni (Ita). 16 km kopgroep van vijf ren ners Voigt. Tombak, Bettini, de Fransman Renier en de Oosten rijker Eisel. 21 km: doorkomst Cote de Awan (4e cat.): 1. Bettini, 2. Tombak, 3. Renier. 33 km doorkomst Cote de Wer- bomont (4e cat.): 1. Tombak, 2. Bettini, 3. Renier. Peloton op 2.30. 101 km: doorkomst Cote de Bor- lon (3e cat 1. Bettini, 2. Tom bak, 3. Eisel. Peloton op 2.20. 107 km: doorkomst Cote de Oquier (4e cat.): 1. Voigt, 2. Tom bak, 3. Bettini. Eisel is gevallen, maar zit al weer op de fiets. 114 km: eerste tussensprint: 1. Eisel, 2. Voigt, 3. Tombak. 131 km: kopgroep ingelopen. 132 km: tweede tussensprint: 1. Hushovd (Noo), 2. Cancellara, 3. Ai tor Gonzalez (Spa). 154 km: derde tussensprint: 1. O'Grady (Aus), 2. Boonen (Bel), 3. Cancellara. 155 km: aanval van de Belg Wau- ters en de Deen Piil. 177 km: voorsprong tweetal be draagt 1.50. 192 km: voorsprong loopt terug. 200 km: tweetal ingelopen door het jagende peloton. 202 km: de Est Jaan Kirsipuu wint de eerste etappe in de mas sasprint voor de Australiër McE- wen en Hushovd. Aart Vierhou ten 21e) is de eerste Nederlan der. ANP door Ad Pertijs MARC1NELLE - Het bleek maar weer dat er meer sprinters in koers zitten dan Alessandro Petacchi alleen. In Marcinelle, in de straat (Route de Philipvil- le) waar Mare Dutroux op num mer 128 zijn gruvvelkclder had, spurtte Jaan Kirsipuu gisteren doodleuk naar de zege. Voor Robbie McEwen, Thor Hus hovd en Danilo Hondo. En Pe tacchi finishte pas als achtste in de massasprint. Het was de ont knoping van een etappe, waarin met name in België het eerste grote duel tussen Petacchi en de Vlaamse youngster Tom Boonen werd verwacht. Sinds de Itali aan negen ritten won in de Giro was een aureool van onklopbaar- heid rond hem ontstaan. Wie Petacchi klopt, wint een Touretappe, zo dachten velen. Maar de Italiaan kon simpelweg niet uit de voeten met de omstan digheden in de voorstad van Charleroi: wind tegen en vals plat. Kracht „Dan komt het niet aan op snel heid, maar op kracht", zei win naar Jaan Kirsipuu, de bijna 35-jarige Est die vroeger gold als een van de kamikazepiloten in de massaspurt. Tegenwoordig pakt hij het nood gedwongen wat anders aan. Hij laat zich veel meer zien in de klassiekers en schuwt daarin ook het harde werk niet. „Even dacht ik - na een knieoperatie - dat mijn sprint verdwenen was. Dat bleek gelukkig niet waar te zijn. Het is alleen anders gewor den. De snelheid is er nog wel, maar ik moet het nu vooral heb ben van mijn kracht. Als Petac chi op snelheid ligt, kan ik hem niet aan. Bij dat soort aankom sten gokken we zelfs op een an dere man binnen onze ploeg, op Jean-Patrick Nazon. Alleen als de omstandigheden zijn zoals ze vandaag waren, waag ik mijn kans." Kirsipuu werd nog het meest bedreigd door Robbie McEwen. De sprinter uit de Lot- to-Domoploeg kwam fel opzet ten in de laatste honderden me ters, maar miste de laatste jump om het af te maken. GPD ardeTQURop de pzc-sue: www.pzc.nl Jaan Kirsipuu (midden) klopt in de massaspurt twee andere snelle jongens: Thor Hushovd (links) en Robbie McEwen (rechts). foto Wouter Borre/GPD CHARLEROI - Paolo Bettini heeft gisteren de eerste bolle-JJ, tjestrui uitgereikt gekregen. De Italiaan, rijdende voor}! j Quick Step, verzamelde tijdens de eerste etappe van dejrt Ronde van Frankrijk (Luik-Charleroi) de meeste punten 1 op de vijf colletjes. Bettini maakte deel uit van een kopgroep die een maxima- le voorsprong kreeg van 3.45 minuten. ANP CHARLEROI - Met opnieuw meer controles gaat de orga nisatie van de Ronde van Frankrijk ook dit jaar de strijdll tegen doping aan. Er worden 180 urinetests gehouden enjt* dertig bloedcontroles. Dagelijks ondergaan zes tot acht renners een urinetest, onder wie de etappe winnaar en deytf drager van het geel. Van de 180 plasjes wordt een honderdtal onderzocht opjD het gebruik van epo. Vorig jaar werden 142 urinestalen jj|] onderzocht en waren er nog geen bloedtests. Zowel voor-J- de start als na de finish kan een renner nu worden ge- rj vraagd bloed af te geven. ANP LUIK - Met een gemiddelde snelheid van 53,561 kilome- ter per uur won Fabian Cancellara zaterdag de proloogJ van de Ronde van Frankrijk. Het was het op twee na hoog- ste moyenne ooit gerealiseerd in de Tourproloog. De Brit Chris Boardman was twee keer sneller. Snelste prologen Ronde van Frankrijk: 1. Boardman (Eng) 55,152 km/u in 1994, 2. Boardman 54,194 in 1998, 3. Cancellara (Zwi) 53,561 in 2004, 4. Moreau (Fra) 52,658 in 2001, 5. Boardman 52,560 in 1997, 11. Nijdam (Ned) 51,549 in 1987. ANP LUIK - Dankzij de komst van Peter Farazijn als vervan- ger van de geblesseerde Matthew White hebben de Belgen alsnog net zo veel renners in de Tour als Nederland. Beide j landen hebben acht vertegenwoordigers in de Tour. Frankrijk is het best vertegenwoordigd met veertig ren- ners. De verdeling van de Tourdeelnemers: 1. Frankrijk 40, 2. Spanje 31, 3. Italië 30, 4. Duitsland 15, 5. Australië 9, 6. Nederland, België 8, 8. Verenigde Staten 7, 9. Rus land, Zwitserland 6, 11. Oostenrijk 5, 12. Denemarken 4, j 13. Estland, Noorwegen, Tsjechië, Zweden 2, 17. Colom bia, Ierland, Kazakhstan, Litouwen, Luxemburg, Nieuw-Zeeland, Polen, Portugal, Slovenië, Oekraïne, Ve- 3 nezuela 1. ANP KUTTIGEN - De Duitse wielrenner Steffen Wesemann is tien tot twaalf weken uitgeschakeld na een valpartij. De renner van T-Mobile werd tijdens een training aangere den door een auto. Wesemann brak daarbij zijn linker- - hand. De winnaar van de Ronde van Vlaanderen zal daardoor L de Olympische Spelen missen. Voor Steffen Wesemann is I het nog vervelender dat hij ook zal ontbreken bij de twee komende wereldbekerkoersen: Hamburg en Clasica San I Sebastian. In het WB-klassement staat de Duitser derde, achter Davide Rebellin en Michael Boogerd. ANP/SID Fabian Cancellara, de extase, de emotie en de ontlading na de proloog door Frits Bakker LUIK - Voor een bataljon van camera's ploft een renner neer op een stoeprand. Over zijn du re fiets (slordige achtduizend eu ro) maakt hij zich niet druk. Bradley McGee is de naam, vo rig jaar de snelste in de Tourpro loog, nu met een kleine tien se conden geklopt. Het zweet gutst van zijn voorhoofd af, de kuiten staan strak van de kramp. Hoe kan zes kilometer hardrijden zo onmenselijk veel pijn doen. Hij weet het al: zijn tijd haalt het in de verste verte niet tegen •die van Fabian Cancellara. Het is net geen topdrie, dus een te- genvalier voor McGee. Twee meter verderop hangt de Noorse kampioen Thor Hus hovd diep over zijn stuur, hééle- maal uitgeteld, totaal van de kaart. Het is een mooi shot voor de camera's, maar veel tijd heb ben ze met, want daar raast Lan ce Armstrong al voorbij. De grijns, vijftig meter voorbij de finish, is veelzeggend. De mis- SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl sie is geslaagd, de stress van de nerveuze Tourstart is ineens weg. Het is alleen nog de kunst om weg te vluchten voor het le gertje van verslaggevers dat hem op de hielen zit. En dat zo'n tien minuten later ook nog zijn vriendin Sheryl Crow ont dekt. De klok aan de finish spreekt het verdict uit over zes kilome ter sprinten door de straten van Luik. Fabian Cancellara kijkt, kijkt nog eens en slaat de han den voor zijn blozende gezicht. Het staat er echt: hij wint met een kleine twee seconden voor sprong op Armstrong... De 23-jarige Zwitser, die twee jaar geleden in Goes nog doodge woon de ZLM Tour reed (en won), krijgt op slag de roem van een wereldtopper over zich heen. Het is prachtig om te zien, de extase, de emotie en dan de ontlading. Angst De proloog, om het eerste geel in de Tour, is toch nog een eer lijk gevecht geworden. Heel de middag is onder de renners de angst voor plotselinge regen buien voelbaar. Zo ver komt het niet, al ziet het er af ën toe wel dreigend uit. Zoals bij McGee, die tegen zeven uur van het startpodium rijdt. De druppels sijpelen van zijn snelle helm, maar gelukkig blijft het verder droog tijdens zijn race. De Belgische opening van de Tour blinkt uit door organisato rische chaos, maar is sportief ge zien spectaculair. Met flitsende wieltjes in wolken van stof, kor te stukken met kasseien, scher pe bochten en op de snelle stuk ken snelheden rond de zestig per uur. Op het zes kilometer lange parkoers, tegen het decor van de grauwe stad, maar in een bruisend centrum, speelt de wind met de renners. „Voor de wind was het lekker rammen", doet Erik Dekker, één van de eerste starters, verhaal. „Maar op het laatst staat hij recht op kop, dat is slopend." En al die grauwe stofwolken die de wind teweeg brengt. Het ren nerskwartier, dicht bij de start en finish, heeft zijn tenten opge slagen in een stadspark waar de harde windvlagen het zand tus sen de fietsen blazen. Dat zaait ook nog eens twijfel over de keu ze van de wielen. Lance Armstrong en de meeste andere toppers raffelen het tijd rit je af met een dicht achter wiel, Jan Ullrich rijdt met twee Fabian Cancellara (rechts) drukt even de hand van Lance Armst rong voor de start van de eerste etappe. Tom Boonen (midden) mocht in de witte trui door België rijden. foto Gero Breloer/EPA open wielen, zoals hij later zegt uit angst voor de zijwind op het achterste deel van het parkoers. Kijken naar de wondere wereld van al die hypermoderne race fietsen is bijna net zo mooi als de proloog zelf. Zijn er nog nieu we technische snufjes? Henk Re- mij nsen uit Hoek, distributeur van Campagnolo: „We doen in deze Tour een test met een van de Saeco-renner, met electro- nisch schakelen, maar het is nog in een experimenteel stadium. Het systeem moet eerst feilloos werken voordat we het in het pe loton introduceren." Voor de proloog is dat nog iets te avontuurlijk. Daar mag niets misgaan en telt alleen de wet van de snelste. Het is een race voor specialisten van het kali ber McGee, Armstrong en nu dus ook Cancellara. Gokje Meestal ook voor Erik Dekker, maar dat valt akelig tegen in Luik. De nationale kampioen waagt een gokje: hij start net na de eerste vijf renners, ver voor de favorieten voor de zege. Terug van zijn korte tochtje glundert hij: „Zo, ik heb lekker droog gereden, nu ga ik een re- gendans doen." De illusie is snel voorbij. „Ik héb het al gezien", zegt hij na een uurtje. „Mijn tijd is niet meer dan een middenmoo- tje." „Het kost zo veel kracht man. zo'n proloog", hijgt Servais Kna- ven uit voor de bus van zijn ploeg. „Ik heb in die zeven minu ten meer afgezien dan morgen in vijf uur koers. Het is gelukkig maar één dag, anders zou ik Al- pe d'Huez niet eens halen." Drie uur later blijken het ook nog anonieme tijden te zijn, die van Dekker en Knaven. Michael Boogerd (54e op 27 seconden), die toch geen tijdrijder met een reputatie is, doet het zelfs iets beter. Bram de Groot (37e, op 24 seconden) is de snelste van de Nederlanders bij Rabobank. Het wordt de dag van Fabian Cancellara, de jonge Zwitser, die in het verslag van de ZLM Tour op 22 april 2002 nog als „een spichtig mannetje" wordt afgeschilderd, maar nu alle gro ten van de echte Tour achter zich laat. Hij viert zijn eerste grote succes met tranen, als Armstrong al lang in de bus is weggedoken en de meeste toeschouwers de tjok volle binnenstad ontvluchten. Twee Belgische wielerfans dra gen bij die aftocht een protest met zich mee. Ze zijn verbijs terd door het feit dat de rode driehoek, voor de laatste kilome ter, in de rit van zondag op een steenworp van het huis van Mare Dutroux is gehangen. Dat is een schande, vinden ze, want Charleroi heeft ook zo veel moois te bieden. De burgemees ter heeft nog overwogen om het moordhuis te slopen, maar het was niet meer te realiseren voor de komst van de Tour. De Belgen zullen maar wat blij zijn dat de karavaan na twee da gen weer wegtrekt uit de Waal se gewesten, want als de Tour dan toch naar België komt, dan is het maar beter om Vlaande ren aan te doen. De berggeiten hebben het moeilijk in deze Tour. Eerst wordt ze een pro loog voorgeschoteld. In zes luttele kilome ters kun je hier zomaar veertig seconden verliezen. Dat doen ze dan ook bijna alle maal. Het valt ook niet mee om als licht gewicht Heras of Menchov met veel min der spiermassa de benodigde zware ver zetten rond te draaien. Ze zijn duidelijk in het nadeel. Zeker als ze op de lastige punten in het parkoers weer op gang proberen te komen, zie je ze worstelen om hun ritme weer te vin den. Het lukt ze duidelijk niet. De jon gens die het door hun klinrvermogen nog spannend kunnen maken deze Tour, ko men niet voor bij de eerste vijftig of daar omtrent. Zie maar eens een halve minuut of meer goed te maken op Ullrich. Nu wil het geval dat, voordat er ook maar een klim opdoemt in de Ronde, we al bijna twee weken verder zijn. Onze klimmers moeten niet alleen wach ten voor ze de verloren tijd weer goed kunnen maken, ze moeten ook nog vre zen voor nog meer tijdverlies in de vlak ke aanloop. Wat ze proberen is met een imitatie van Armstrong zichzelf te hand haven: de hele ploeg fietst voor in het pe loton met hun kopman in het midden om de risico's op valpartijen zoveel mogelijk te vermijden. Mocht er wel iets gebeuren, dan heb je meteen je ploegmaten in de buurt om het recht te zetten. Helaas, je kunt niet met vijf ploegen van acht ren ners tegelijk voorin rijden. Zeker niet als het ook nog gaat regenen en het toch al erg moeilijk is om gegroepeerd te blijven rijden. En daar zie je dus gelijk in de eer ste etappe al dat bij elke schermutseling en iedere regendrup de slagorde van de klimmersploegen uiteen geslagen wordt. Ze rijden binnen de kortste keren kris kras door de groep, waardoor het erg moeilijk is elkaar te helpen. Mayo moet halfkoers zijn ploeg een gat van dertig se conden dicht laten rijden. En Heras zie ik ineens met zijn ploegmaten door de wind naar voren schieten als was het om zijn sprint voor te bereiden, terwijl het er alleen maar om blijkt te gaan niet achter in te fietsen. De echte sprinters hebben daar een enorme hekel aan. Iedereen ziet af op dagen als deze met regen. En dus het onvermijdelijke dichtrijden van ga ten, maar Mayo, Heras, Menchov en noem alle podiumkandidaten met klim- voorkeur maar op, weten maar half waar ze mee bezig zijn. Ze doen het omdat Lan ce het ook doet. Maar ze kunnen er niets van. Wel leuk trouwens om Sastre en Julich, twee erkende klimgeiten, bij de eerste dertig te zien in de massasprint. Maar voor de komende vlakke etappes zullen ze in mijn ogen iets anders moeten verzin nen. Maarten Ducrot door Edward Swier CHARLEROI - Sybille stond za terdagmiddag als versteend aan de grond. In de maisvelden rond leper kreeg Peter Farazijn, het zal om half twee zijn geweest, juist een telefoontje. „Amai, amai, meiske, ik moet naar de Tour. Ik moet mi naar de Tour." De avond ervoor hadden Peter Farazijn en zijn vrouw het juist eens wat later dan anders ge maakt. „Eén uur was hij thuis, da's laat voor een coureur", wist zijn buurman. Maar waarom ook niet. In Boezinge, bij leper, was het groot feest. De Rally was weer in het dorp, dat moest gevierd worden. Farazijn, toch niet opge nomen in de Tourselectie van Cofidis, kon even de teugels la ten vieren. Dacht hij. Een sleu telbeenbreuk van Matthew Whi te, bijna 300 kilometer verder op, tijdens het inrijden voor de proloog, veranderde echter al les. Farazijn is er dus toch nog bij in de Tour. Omdat hij, na een helse rit dwars door België, net op tijd was voor de proloog. Zaterdagmiddag even na vijven is het een drukte van belang bij de Cofidis-bus. Manager Alain Deloeuil ijsbeert rond. Om 17.56 uur moet Farazijn starten. Er zijn zware onderhandelingen met de Tourdirectie aan vooraf gegaan. White was 's morgens bij de verkenning van het par koers onderuit gegleden. Het sleutelbeen van de Australiër had de val niet overleefd. Het was de vraag of een ver-van ger kon worden opgeroepen, want die renner was immers nog niet aan een medische con trole onderworpen. Toen dat ob stakel was genomen, wachtte de volgende vraag: wie? Farazijn woonde simpelweg het dichtst- bij. Om tien over is de 'held voor één dag' ter plaatse. De coureur neemt zowaar de tijd voor de me dia. Hij is geen prater, maar ziet er zelf ook wel de humor van in. „Je gelooft zo'n telefoontje na tuurlijk eerst niet. Wie had dat nu kunnen denken. Ik stond naar de auto's te kijken, in een maïsveld bij leper. Met mijn kin deren. Die vinden dit ook niet plezant, want we moesten plotse ling weg. Zij hadden liever nog even gebleven. Maar ja, de Tour..." Farazijn was na het belletje naar huis gesneld. „Daar heb ben we hoofdschuddend mijn va lies gepakt. Dit kan toch niet waar zijn, zeiden we tegen el kaar." Sybille nam het stuur, het werd hun eigen rally. Sybil le: „We hebben gevlogen. Het is te hopen dat we niet geflitst zijn, want we reden wel 180 per uur." Farazijn erkent een houten kop te hebben. „Toch wel een beetje, want het was laat vrijdaga vond." De episode-Farazijn zorgt wel voor een beetje lol bij Cofidis. Het was een vrolijke noot na een hoop ellende. Sinds de Franse politie een inval deed en Philippe Gaumont een boek je opendeed over doping binnen de ploeg, stond de formatie on der meer een maand buiten com petitie. Vlak voor de Tour werd David Millar in de kraag gevat en weigerde de Tourdirectie Céd- ric Vasseur. Het uitvallen van White met de sleutelbeenbreuk knakte de moraal nog meer. Tot er, met de entree van Peter Farazijn in de Tour de France, eindelijk weer eens wat te la chen viel. GPD CHARLEROI - De Spaanse wie lerploeg Euskaltel heeft ploeg- arts Jesus Losa voorlopig uit zijn functie ontheven. Losa, die niet aanwezig is in de Ronde van Frankrijk, zou het verboden dopingmiddel epo hebben ver strekt aan de Schotse renner Da vid Millar. Millar, in dienst van het Franse Cofidis. werd vorige week twee dagen verhoord naar aanleiding van dopingverdenkingen. De Schotse wereldkampioen tijdrij den zou hebben toegegeven epo te hebben gebruikt, waarna hij meteen niet meer welkom was in de Tour. Millar zou de verboden produc ten hebben gekregen van de in Valladolid gevestigde arts Jesus Losa. Euskaltel, dat donderdag nog voor de Tourstart renner Gorka Gonzalez kwijtraakte we gens een te hoge hematocriet- waarde, besloot daarop Losa te schorsen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17