PZC Portugal blijft in shock achter Armstrong deelt al morele tik uit tour de trance Federer vindt winnend serum in regenpauze Nummer negen voor Schumacher Trabelsi lijkt naar Arsenal te gaan Slabbekoorn is van de nul Derde regiotitel voor Mark Boot Gates eerste uitvaller in Tour Griekenland verovert tegen alle prognoses in Europese titel Cancellara is op weg naar de top Redactie: 0113-315640 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31.4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 5 juli 2004 COACH Lange Delft 109 - Middelburg 0118-650755 MAGNY-COURS - Michael Schumacher heeft gisteren de Grote Prijs van Frankrijk in de Formule 1 gewonnen. De Duitser reed in zijn Ferrari op het circuit van Mag- ny-Cours naar de negende zege van dit seizoen en boekte alweer zijn 79e overwinning in een Grand Prixrace. De Spanjaard Fernando Alonso finishte in een Renault als tweede en dat was zijn beste klassering van dit seizoen, pagina 21 Ridicule tactiek Ferrari meesterzet AMSTERDAM - Volgens het redelijk betrouwbare Engel se televisiestation Sky Sports heeft Arsenal een akkoord bereikt met Ajax over de aankoop van vleugel verdediger Hatem Trabelsi. De club van Arsène Wenger zou drie mil joen pond hebben geboden, een slordige 4,5 miljoen euro. Ajax en Trabelsi liggen met elkaar overhoop. De verdedi ger wilde transfervrij weg, de club meende echter dat hij nog contractueel vastzit, nadat de optie van twee jaar werd gelicht. De arbitragecommissie van de KNVB heeft Ajax in het gelijk gesteld. KRUININGEN - Wielrenner Richard Slabbekoorn heeft j zijn eerste seizoenzege te pakken. Na eerdere tweede plaatsen in Axel en Sint Jansteen won de renner uit Ka- pelle zaterdag de Ronde van Kruiningen. pagina 18 Angst soms een goede raadgever AXEL - Klein van stuk, groot van daden. Motorcrosser 1 Mark Boot uit Burgh-Haamstade veroverde zaterdag in Axel de regiotitelin de 85cc-klasse grote wielen. Zijn der de plaats in het dagklassement was ruim voldoende om na 2000 en 2002 voor de derde keer regiokampioen te wor- j den. pagina 22 Een perfectionist van twaalf jaar CHARLEROI - De Australiër Nick Gates werd gisteren de eerste uitvaller in de Ronde van Frankrijk. Gates was in de eerste etappe op weg naar Charleroi slachtoffer van een valpartij en kwam op ruim een half uur van ritwin- 1 naar Kirsipuu binnen. Daarmee was de renner van Lot to-Domo buiten de toegestane tijd binnen en werd hij door de jury uit de strijd genomen. ANP door Jaap van Essen Wat heet, wie bij de bookma kers echt een belachelijke gok wilde doen moest zijn geld maar op de mannen van Rehhagel zet ten. Aan de ene kant was de scepsis ten aanzien van Griekenland niet zo vreemd. Op eindtoernooien presteerde de ploeg nu eenmaal altijd on dermaats. Drie verloren duels op het WK van 1994, twee neder lagen en een gelijkspelletje op het EK van 1980. Ziedaar de ere lijst. Toch was een wild gokje op Grie kenland ook weer niet zo heel idioot. Otto Rehhagel begon wel iswaar dramatisch met het natio nale team - een 5-1-nederlaag bij Finland, twee opeenvolgen de verliespartijen bij de start van de EK-kwalificatie - maar vond uiteindelijk toch een rede lijk elftal spelers en een speel wijze. In de kwalificaties werd Griekenland uiteindelijk zelfs eerste in de groep, Spanje moest zich via de herkansingen plaat sen. Klap Het echte visitekaartje gaf Grie kenland natuurlijk af in de ope ningswedstrijd van het EK zelf. Portugal verkeerde daags na het duel tegen de Grieken al in een shockje: 1-2 voor de absolute un derdog. Portugal herstelde zich nog van die klap en omdat Grie kenland ook doodleuk doorwan delde naar de eindstrijd (ten kos te van Spanje, Rusland, Frank rijk en nota bene Tsjechië) kreeg het gastland gisteren de kans op de ultieme wraak. De avond in La Luz eindigde echter in een ongekende deceptie. De reden was eigenlijk onge kend simpel. Als iedereen maar hard genoeg roept dat een elftal er niets van kan, dan wil dat nog niet zeggen dat al die lieden gelijk hebben. Kortom, Griekenland is hele maal geen slecht elftal. Wat heet, het is gewoon een goed elf tal. Misschien niet zo spectaculair en aanvallend als enkele zoge naamde grootmachten, maar daarom niet minder goed. Griekenland heeft een elftal waarvan het gemiddelde per spe ler behoorlijk hoog is. Geen ech te topspelers misschien, maar wel allemaal jongens die weten hoe het spelletje in de top ge speeld moet worden. Een hand vol van hen voetbalt bij subtop pers in het buitenland, de rest speelt bij de drie grootmachten uit Athene. En die clubs (Pana- thinaikos, AEK en Olympiakos) gelden in de Champions League de laatste jaren niet voor niets van als behoorlijk gevaarlijke deelnemers. Gisteren waren de meeste uit blinkers op het veld ook aan Griekse zijde te vinden. Verdedi ger Delias (AS Roma), Charis- teas (bankzitter van Werder Bre men) en rechtsback Seitaridis (Panathinaikos) waren de bes ten. Bij Portugal was alleen Cristiano Ronaldo echt goed. Fi- go, die uitgerekend tegen Oran je zijn enige goede EK-duel speelde, was slecht, Deco nog slechter. Eigenlijk was Griekenland van af halverwege de eerste helft al de betere ploeg. De treffer van Charisteas was slechts de beves tiging van dat overwicht. Nadat ze op voorsprong waren geko men zakten de Grieken inder daad ver terug, maar veel kan sen gaven ze uiteindelijk niet weg. Mannetjesputters Natuurlijk was de ontgooche ling bij Portugal enorm. Tech nisch gezien had het gastland natuurlijk veruit het leukste elf tal, maar tegen de mannetjesput ters van Hellas ontbrak het ze simpel weg aan echte body. Zo genaamd grote voetballanden als Frankrijk, Engeland, Duits land, Italië en ook Nederland moeten zich nu toch echt eens gaan afvragen wat ze verkeerd doen. Op het laatste WK werden Turkije en Zuid-Korea nummer drie en vier, nu loopt Grieken land met de hoofdprijs weg. Portugal - Griekenland 0-1 (0-0). 57. Charisteas 0-1. Scheidsrechter: Merk (Dui). Gele kaart: Costinha (Portugal), Basinas, Seitaridis, Fyssas, Papadopoulos (Grieken land). Aantal toeschouwers: 64.000. Portugal: Ricardo, Miguel (43. Pau lo Ferreira), Carvalho, Andrade en Nuno Valente; Costinha (60. Rui Costa), Maniche, Deco, Figo en Ro naldo; Pauleta (74. Nuno Gomes). Griekenland: Nikopolidis; Seitari dis, Kapsis, Delias en Fyssas; Gian- nakopoulos (76. Venetidis), Zagora- kis, Basinas en Katsouranis; Vry- zas (81. Papadopoulos) en Charis teas. GPD De Portugezen Pauleta (rechts) en Miguel blijven verslagen achter. Griekenland verraste hen en de rest van Europa. foto Antonios Simoes/EPA Amerikaan neemt in proloog voorsprong op rivalen LISSABON - Het feest dat gis teravond losbarstte in Athene zal voorlopig door niets worden overtroffen. Ook niet door de [Olympische Spelen die er over zes weken beginnen. Het Griek se voetbalelftal veroverde tegen alle prognoses in de Europese voetbaltitel. j LUIK - Waar Lance Armstrong i zaterdag in de Tour de concur rentie al een gevoelige tik uit deelde, kwam onderwijl ook de toekomst voorbij vliegen. Fabi- an Cancellara, een 23-jarige Zwitser, was op het zes kilome- ter lange parkoers sneller dan de vijfvoudige Tourwinnaar en I veroverde daarmee in zijn aller eerste Touretappe direct de gele trui. Stilletjes besefte hij de impact van zijn prestatie. „Er zijn niet veel momenten dat je alleen bent in deze hectische Tour. Als je dat dan wel even bent, in af wachting van de andere ren ners, komen de emoties boven", zei de volwassen ogende cou reur van Fassa Bortolo. "'Cancellara was wereldkampi oen tijdrijden bij de junioren in 1998 en 1999. Sinds hij prof is weet hij helemaal wat hij wil. „Ik word gezien als een proloog specialist. Dat ben ik ook, maar daarbij mag het niet blijven. Dit voorjaar won ik al twee kleinere koersjes in de sprint. En ik wil nog veel meer bereiken. De Zwitser is aan het ontdek- -ken wat de toekomst hem brengt. Tijdrijden kan hij al I veel langer. Dit voorjaar reed hij ook vooraan in Parijs-Rou- baix, in de kopgroep van vier waaruit Backstedt won voor Hoffman. „Natuurlijk vond ik het jammer dat ik niet won, maar het was ipas mijn eerste Parijs-Roubaix die ik uitreed. Ik heb er de erva ring opgedaan die me later van pas zal komen. Zo zit ik in el- 'kaar: ik kom ergens en als de koers me ligt en mooi is, wil ik ooit terugkomen om te win nen Zo is het ook in de Tour. De proloog winnen is heel mooi, paar mijn hoofddoel is het voor al om Parijs te halen. ïk werk aan de toekomst. De Tour win gerds voor later." Dan ook pas maakt hij zich jdnik over zijn gewicht. Cancella- fa is groot. „Voorlopig is dat P°g ®en voordeel bij het tijdrij den. De Zwitsers hebben met hem een uniek talent in huis. oen hij vorig jaar op indruk wekkende wijze de lastige pro- Jog won van de Ronde van witserland. wilden alle landge- Oten van hem horen dat het schande was dat ploegbaas .erretti hem niet meenam naar e Tour. Als 22-jarige bezwoer ij toen dat iedereen rustig joest blijven. „Ik ben het die iet meewil. heb geduld" zei hj. GPD "door Ad Pertijs LUIK - In het grote gevecht om de Tourzege kwam de openings treffer zaterrdagavond van Lan ce Armstrong. In de zes kilome ter lange proloog in Luik bleef de Amerikaan zijn grootste con current Jan Ullrich maar liefst vijftien seconden voor. Ook Ty ler Hamilton (zestien tellen) en Iban Mayo (negentien) leverden fors in. „Dit is op de eerste plaats een enorme opluchting", liet Arm strong weten. De concurrentie en de media hadden de laatste weken druk gespeculeerd over de naderende val van de vijfvou dige winnaar. „Ik begrijp ook wel waarom. Na wat ik heb la ten zien in de Dauphiné Libéré zou ik zelf ook gaan twijfelen", zei hij. Meer over deTOUR op de PZC-slte: www.pzc.nl Niet zo zeer de tijdwinst'die hij zaterdag boekte, maar het feit. dat hij zijn voornaamste rivalen heeft laten zien dat nog steeds de oude is, dat sterkt zijn mo reel op weg naar een unieke zes de overwinning. „Vanaf de eer ste trap voelde het erg goed aan", zei de Texaan, die er aan toevoegde dat hij benieuwd was geweest naar zijn vorm ten op zichte van de andere klasse mentsrijders. Armstrong had ook zijn teamge noten gevraagd direct indruk te maken aan de oevers van de Maas. Met vier man (ook Hinca- pie, Landis en Ekimov) zaten ze bij de eerste twintig. In het T-Mobile-kamp van Jan Ullrich, die als zestiende eindig de, werd schouderophalend ge reageerd op de opvallende neder laag. De Duitser geldt nochtans als een tijdritspecialist.' „Hij trapte de grote versnelling en nam in de bochten totaal geen ri sico's", had ploegleider Mario Kummer in de volgwagen ge zien. „Dat kostte hem minstens een seconde per bocht", rekende de Duitser in zijn voordeel. Verder is er volgens de teamleiding niets aan de hand. „Jan is goed en gezond. We maken ons geen zorgen." Bergen Armstrong knikte instemmend. Ijlij verwacht dat de Duitser het beste bewaart voor in de ber gen. „Dit zegt in elk geval niets over hoe goed of slecht hij daar zal zijn." Het is opvallend dat geen van beide partijen conclusies wilde trekken uit de uitslag van de proloog. Armstrong duidt derge lijke chronoritten doorgaans als momenten van de waarheid. Een tijdrit liegt volgens hem nooit over de staat waarin in een renner verkeert. Zo gaf hij vorig jaar in Parijs verrassend vijf tellen toe op Ullrich. „Niets aan de hand", luidde het com mentaar van de ploeg. Later in de Ronde gaf de Amerikaan pas toe dat hij verre van fit aan die proloog (en dus ook de Tour) was begonnen. Vormval Een val in de Dauphiné Libéré had later, vlak voor de ronde, een aanval van diarree tot ge volg. Dit keer werd volop gezin speeld op een nieuwe vormval bij de Amerikaan. Zijn Dau phiné Libéré was - voor zijn doen - verrassend zwak. Op de Lance Armstrong haalde zaterdag de eerste slag binnen in de proloog door een tweede plaats in de pro loog. foto Eric Gaillard/RTR Mont Ventoux werd hij wegge blazen door Iban Mayo, de grote heerser van die koers, maar ook door Hamilton. Die bij Phonak fietsende vriend van Armstrong was nota bene nog maar vijf dagen weer in koers. Het feit dat Hamilton in de opbouwfase sneller was dan hij, verontruste Armstrong. Sinds zaterdag weet hij dat die achterstand is weggewerkt. Toch hoeft het - inderdaad - alle maal weinig te zeggen over de ontknoping van de Tour. Jan Ul lrich, die het als diesel niet moet hebben van korte, bochtige tijd- ritjes, heeft al aangegeven zijn topvorm bewust uit te stellen voor de cruciale slotweek. „Dan maakt Armstrong wel eens een foutje", weet de Duitser, die over zijn gewicht zegt dat hij voor die slotgalop door de Pyre neeën en Alpen nog wat moet vermageren. Voor het eerst zegt ook Armst rong er echter voor te waken niet al te snel in topvorm te zijn. Over twee weken pas begint het zware werk. „Omdat Ullrich in de laatste week altijd op zijn best is, kan het gevaarlijk zijn nu al in top vorm te zijn", zei hij voor de start van de Tour. Wie weet kan over drie weken in Parijs worden vastgesteld dat Lance Armstrong zich deson danks heeft laten opjagen om toch nog te vroeg in topconditie te zijn. GPD Otto Rehhagel is de nieuwe ko- I ning van Griekenland. In Zuid-Korea werd Guus Hiddink -net geen wereldkampioen; de Duitse trainer pakte gisteren echter de Europese titel met een J land dat op de voetbalkaart nau welijks bestond. Angelos Charis- - teas kopte na 56 minuten de al lereerste en enige Griekse cor ner achter doelman Ricardo: 0-1. De circa 10.000 Griekse fans in het stadion La Luz werden gek, geloofden hun ogen niet. Tien miljoen Portugezen werden min stens zo gek. Zij rekenden voor de volle 100 procent op die Euro pese titel en werden volstrekt ^ontgoocheld. De zege van de Grieken kan ook alleen worden vergeleken met de titel van het Deense 'cam- ping-elf al' in 1992. Een volstrekte outsider, zo werd •Griekenland voor het EK ge- zien. door Gertjan van Geen LONDEN - Het kostte twee re genpauzes, maar toen de wind eenmaal was gaan liggen en het zonnetje boven het centre court doorbrak, stond de ware gras- nieester op. Roger Federer pro longeerde zijn Wimbledon-titel door in deel 3 van de finale het winnende serum te vinden: 4-6, 7-5,7-6(3), 6-4. „Het is vreemd, maar ik heb van deze zege meer voldoening", zei Federer. „De druk op mijn schouders was dit jaar groter." Roddick had de statistieken mee gehad. De laatste vier keer dat er een Amerikaan op Indepen dence Day in de Wimbledon-fi nale stond, ging de titel ook stee vast naar de vierder van onaf hankelijkheid. Daarnaast ver loor Sjeng Schalken de laatste twee jaar in de kwartfinale van de latere winnaar en was hij de ze keer uitgeschakeld door 'A-Rod'. Te goed Roddick liet na zich op 'the fourth of july' in het rijtje John McEnroe (1981), Jimmy Con nors ('82) en Pete Sampras ('93 en '96) te voegen. „Hij was te goed", erkende Roddick. „Ik smeet wastafels naar hem, maar hij gooide een heel bad terug. Ik had er met een ijskast overheen moeten komen;" De Federer die vorig jaar zo'n indrukwekkende reeks neerzette, was alleen in de eerste toernooiweek aanwezig geweest. Tegen Lleyton Hewitt in de kwartfinale vertoonde het mar mer haarscheurtjes. Hij verloor een set en leverde voor het eerst, in 105 servicegames zijn opslag in. Grosjean bracht hem in de derde set van de halve finale aan het wankelen. Zijn pure brille bleef in de eind strijd achterwege, evenals de brute kracht van Roddick. De 22-jarige Zwitser leek er het kwetsbaarst door. In de eerste set leverde hij op 1-1 zijn servi ce in. Roddick maakte, ondanks een regenbreak op 3-2, geen fout. De tweede reeks vertoonde - helemaal voor grasbegrippen - een belachelijk verloop. Federer kwam op 4-0, liet Roddick tot 4-4 terugkomen en brak op 6-5 om de stand in sets gelijk te trek ken. Federer kreeg in de tweede regen pauze de winnende inge ving. Hij had te afwachtend ge speeld en moest meer aan het net verschijnen. „Ik voelde me thuis op de baseline, dus had vooraf niet gedacht dat te moe ten veranderen. Maar Andy is beter dan al die andere tegen standers. Dat realiseerde ik me tijdens de regenpauze. Ik ben er trots op dat ik de juiste keuze heb gemaakt." De beste speler van de wereld stapte als herboren het gras weer op, net als Roddick een dag eerder in de halve finale te gen Mario Ancic. Federer trok de stand gelijk, toonde zijn supe rieure slagenarsenaal in de tie break en speelde een gewonnen wedstrijd. Opnieuw kon hij na de laatste klap, een ace, zijn tranen niet be dwingen. GPD Roger Federer ging op zijn knie ën van vreugde nadat hij Wim bledon voor de tweede keer op rij won. foto Eddy Risch/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15