Eén voor allen, allen voor één PZC 1' Brommers houden inwoners Sasse straat wakker 19 4 Burgemeesters horen niemand meer over de oude gemeenten Wethouder waarschuwt raad Bewegwijzering moet beter Geen angst voor claim Eendragt Zoektocht locatie zorgzone Sint Jansteen vlot niet zaterdag 3 juli 2004 doorConny van Gremberghe sn Wout Bareman an, De drie prikken een vorkje en zetten ook direct even de klokken gelijk. De burgemees ters van Zeeuws-Vlaanderen ko men snel tot afspraken. Want ze zijn het op nagenoeg alle fron ten eens. Samenwerking, daar draait het om. En die mag best ver gaan. Nee, die móet ver gaan. Want een sterke regio kan een vuist maken, richting Mid delburg en richting Den Haag. Daarom besloten de burgemees- ters Jan Lonink (Terneuzen), Jaap Sala (Sluis) en Jan-Frans Mulder (Hulst) al snel na de her indeling tot periodiek overleg. En dat contact moet niet tot hen alleen beperkt blijven, ook de wethouders en de drie gemeente raden moeten bij elkaar om de tafel schuiven. Alles ter meerde re eer en glorie van Zeeuws- Vlaanderen. Vorig jaar december traden de drie onder het musketiersmotto 'één voor allen, allen voor één', op tijdens een lunchbijeenkomst van de Brabants Zeeuwse Werk gevers (BZW) in een zaaltje in Philippine. Het had wel iets weg van de komische Vlaamse groep De Nieuwe Snaar: Jaap, de se rieuze, Jan, de vlotte, soms ook wat naïeve en Jan-Frans, de ko miek. Bij die gelegenheid pleit ten ze, ieder op zijn manier, voor een nieuw imago voor Zeeuws-Vla anderen Een fris imago. Jaap Sala vond een zwaardere lobby richting Den Haag zeer op z'n plaats. De regio doet er goed aan zich jaarlijks te presen teren op het Binnenhof, tijdens een soort voorjaarsmarkt, be toogde hij. Mits daar een goed profiel van de streek zou kun nen worden gepresenteerd. Toen al, daar in Philippine, pre dikten de drie 'samenwerking'. Lonink: „Regio's concurreren met elkaar; ze proberen aantrek kingskracht uit te oefenen op po tentiële bewoners en bezoekers, op toeristen. Een belangrijke factor is in ons geval de ruimte, die we in de aanbieding hebben. Onze troeven zijn duidelijk. En daarin moeten we investeren." Het is tijd voor een "positief re gionaal imago', riepen Jan, Jaap en Jan-Frans in koor. En de zaal ging plat. Sala buigt over naar Mulder: „Jij bent nog gebeld door een provinciebestuurder hè?" Mulder: „Ze waren bang dat wij op eigen houtje richting Den Haag zouden trekken, zonder hen, Je begrijpt: dat zouden wij nóóóit doen. Natüürlijk mogen ze mee." Sala: „Misschien zagen ze die eenheid als een bedreiging..." Drie burgemeesters in hotel-res taurant De Blanke Top in Cad- zand-Bad. Net getafeld, wat be zweet (maar niet van de discus sie), wandelen ze het terras op. Zicht op een zee met witte kop pen. Mooi 0. wat mooi toch, klinkt het uit drie kelen. Zon of regen, Zee land kent altijd mooie luchten, verzucht Jan-Frans. Alweer zijn ze het roerend eens. Koffie willen ze. En mogen de jasjes uit? Inderdaad, het zijn zichtbaar en voelbaar andere tij den. Overheersten vóór de herin- De drie burgemeesters in Zeeuws-Vlaanderen, Jan-Frans Mulder (Hulst) Jan Lonink (Terneuzen), Jaap Sala (Sluis)„Tijd voor positief regionaal imago." foto's Peter Nicolai deling onderling wantrouwen en achterdocht, nu blikken de drie elkaar trouwhartig aan, on dersteunen elkaar's betoog en slaan elkaar net niet op de schouder. Hoe is, anderhalf jaar na de her indeling, hun gemoedstoestand? Mulder: „Mijn ervaringen zijn heel positief. Ik heb het ontzet tend naar mijn zin. Uit de krant had ik een bepaald beeld van Hulst. Ik dacht: 'Nou, dat is best stevig daar in die raadsvergade ringen'. Nou, het valt onzettend mee. Aanvankelijk denk je nog dat de gemeenteraad zich voor namelijk met de hoofdlijnen wil bezighouden, maar doen ze dat niet, dan hou ik ze niet tegen. En dus kan het gebeuren dat ze discussiëren over vlaggen- en lichtmasten, dranghekken en over de toiletten in de kerk. Je kunt het puur zakelijk houden en dat soort discussies afhame ren, maar er zit wel een volle tri bune en dan is de sfeer belang rijk. Ik durf het touw dan best te laten vieren. Het hele dualis me is niet voor niets ingevoerd om het publiek meer bij haar be stuur te betrekken." Modernisering Sala: „Ik had bij mijn komst een bepaald, positief beeld. En dat is sindsdien alleen maar beves tigd. We werken op een vlotte manier aan modernisering en vernieuwing. Praat je over toe komstige ontwikkelingen, wel, er verkeerden al direct flink wat plannen in de ontwikkelingsfa se; ik werd geconfronteerd met een flinke stapel studies en rap porten. Die worden nu opge pakt. En dat werd tijd ook, want ik trof een algemeen gevoe len van 'er moet nu eindelijk eens wat gebeuren; genoeg ge praat'. Er is een breed draag vlak voor actie, voor daden." Mulder, interrumperend: „Dat herken ik. Toen vaststond dat het veer Kruiningen-Perkpolder zou verdwijnen, ontwikkelde Hontenisse het plan Klooster- zande aan Zee. Een mooie ge dachte. Nü gaat het om concrete plannen, die ook uitvoerbaar zijn. Het gaat om daden. En pas op: er is in Hulst absoluut geen gebrek aan visie. Als je ziet wat we in Hulst momenteel in gang zetten. We kijken wat we in de En hoe bevalt het Jan Lonink ei genlijk? „Prima. In Rijssen-Hol- ten werd ik, al zeg ik het zelf, op handen gedragen. Ik had daar probleemloos kunnen blijven. Maar je was daar als gemeente ondergeschikt aan grote broers als Enschede en Almelo. Ik wil in een gemeente zitten met elan en ambitie, ook wat mezelf be treft. Ik had al twee heringedeel de gemeenten achter de rug en heb me afgevraagd of ik dit nóg Jan Lonink: „Onze troeven zijn duidelijk. En daarin moeten we in vesteren." an-Frans Mulder: „Vroeger was het voor de provincie natuurlijk een eitje. Zeven gemeenten, die het bijna nooit met elkaar eens wa ren. Versnippering." nieuwe gemeente Hulst willen realiseren, wat de zwakke en wat de sterke kanten zijn. Met het versterken zijn we het afge lopen jaar gigantisch aan de slag gegaan. En, heel belangrijk, we zijn in gesprek met partijen, de middenstand voorop. Er is op veel fronten sprake van een gro tere eenheid. Zo'n plan Bierkaai of het plan Perkpolder, dat moet niet iets alléén van de ge meente zijn; dat moet een breed draagvlak hebben." Ho, ho! Mag Jaap Sala mis schien nog even afronden? Sala: „Waar was ik... Ja, ik hoop dat de burger over drie, vier jaar zegt: hé, die gemeente gaat goed met ons belastinggeld om en pro beert via bijvoorbeeld 'Brussel' ook nog eens extra fondsen aan te boren." De burgemeester deelt compli menten uit. Binnen college en raad overheerst het vertrouwen, de raad is actief, het college hecht en er is een goed contact met de bevolking. Regisseur Wordt er gezegd dat Jaap Sala vooral op de achtergrond ope reert? „Dat beschouw ik als een compliment. Ik vind voor een burgemeester de rol van regis seur enorm belangrijk. En ik ge niet ervan als een wethouder, mede door mijn werk achter de schermen, succes boekt." een keer wilde. We zitten nu an derhalf jaar na de herindeling en ik ben blij dat ik het heb ge daan. De drie gemeenten hier hebben het, vergeleken met de gemeen ten in Drente en Twente waar ik zat, snel opgepakt. Fusieperike len, inschaling van personeel, de verhouding tussen raadsleden... het is hier allemaal meegeval len, behalve de financiële proble matiek. Maar daarmee kampen ze overal." Hij vindt dat hij met zijn terug keer 'best' een risico liep. Hij kende de wethouders, de raads leden. Hij krijgt voldoende ruim te, vooral als het gaat om strate gische onderwerpen. „Zou ik het niet naar m'n zin hebben, dan ben ik weg. Nou... ik zit er nog." De fles komt op tafel. Water, plat water! Lonink stelt tevreden vast dat Hulst, Sluis en Terneuzen snel zijn losgekomen van de oude ge meenten. In Terneuzen is dat vooral te danken aan het 'kern- gericht' werken. De oude ge meenten komen eigenlijk nooit meer ter sprake, niet in B en W, niet in de raad. En visie? Die is er al geruime tijd (de strategi sche visie Dynamisch centrum in de Delta), al is dat een vol strekt onvoldoende basis om het beleid van een nieuwe gemeente uit te stippelen. „Het is een basis, maar dan moet je ook een visie hebben op zorg in de kernen, jeugdbeleid... Die samenhang is er nog niet. Strategisch beleid, in z'n totali teit, daar draait het om. Ik denk dat je dat in deze raadsperiode - het is tenslotte maar drie jaar - niet meer voor elkaar krijgt. Dat wordt wel 2006. Op dit mo ment is er binnen de politieke ge ledingen nog geen eenduidig heid over waar we in de toe komst met z'n allen naar toe wil len." Bij terugkeer in Zeeland - na zijn tijd in Sas van Gent - viel hem op dat hij 'een heel andere provincie' aantrof. „Jan-Frans zal dat beamen. Minder manne tjesputter^; de sterke jongens. Een provincie, die bereid is de samenwerking aan te gaan. Of dat nu de kracht is van onze ge meenten...uh... we zijn natuur lijk wel krachtiger geworden, ook door onze eenheid. Ze kun nen niet meer zo gemakkelijk om ons heen." Mulder met een grijns: „Vroeger was het voor de provincie na tuurlijk een eitje. Zeven gemeen ten, die het bijna nooit met el kaar eens waren. Versnippering. De provincie vond dat heel ge makkelijk; iedereen kwam im mers op voor z'n eigen belan gen. Nu is dat helemaal an ders." Lonink: „Men had natuurlijk een bepaald verwachtingspa troon hè. Jan-Frans is voorzitter van de Regionale Brandweer, ik van het Veiligheidscollege. We werden beoordeeld op hoe onze voorgangers waren. In het verle den ging het toch heel vaak over macht en over strijd en niet al tijd over: hoe kunnen we de pro blemen bij de kop pakken en hoe lossen we dit op. Dat gevoel is natuurlijk niet direct weg. Net zo goed als je vertrouwen moet opbouwen, slijp je wan trouwen en achterdocht niet maar zo weg." Sala: „Het gaat om het vertrou wen van de burger in de over heid. We moeten geen tijd ver spillen aan machtsspelletjes en strategie, Dat doe je maar in je vrije tijd. Urgent voor de hele streek is dat we deze regio hoger op de politieke agenda krijgen. Den Haag heeft dit gebied altijd heel ver weg laten liggen. En nu moeten we eens voor onszelf op komen, hier in Zeeuws-Vlaande ren!" Triomfantelijk De drie kijken elkaar triomfan telijk aan; de vuist wordt net niet gebald. Drie burgemeesters, die behoef te hebben aan een duidelijke ge zamenlijke strategische visie richting Den Haag. Daarvoor hoeven geen dure externe advies bureaus te worden ingehuurd. Nee, daartoe moet een aantal to pambtenaren uit eigen huis ook in staat zijn. Lonink en Sala kijken op hun horloge. Ze hebben haast. Nog even over het dualisme dan? In Oostburg zijn ze het verst. Daar hebben college en raadsleden het fenomeen al aardig onder de knie. In Hulst moet het allemaal nog rijpen. En in Terneuzen? Lonink: „Als de raad het goed oppakt, zijn de wethouders niet direct te benij den. Zij hebben dan maar uit te voeren wat de raad ze opdraagt. Wat dat betreft hebben wij, als burgemeesters, op dit moment eigenlijk een ruimer mandaat." Nee echt, tijd voor een afzakker tje is er niet. Jaap Sala moet een 105-jarige gaan feliciteren, Jan Lonink een 100-jarige en Jan-Frans Mulder? Die gaat in Sint-Jansteen fijn een 45-jarige huldigen. Z'n vrouw. TERNEUZEN - De Temeuzense gemeenteraad moet niet. te gemakkelijk denken over het forse begrotingstekort van meer dan 1,6 miljoen euro voor dit jaar. Wethouder J. van Schaik (financiën) waarschuwde daarvoor in de com missie Bestuur en Middelen. R. de Meyer (PvdA) vroeg zich met bezorgde blik af wat B en W willen doen aan dat begrotingstekort. „Daar moeten we ons niet al te druk om maken", reageerde W. Broekhuysen (WD). „Dat komt wel goed. Ik kan met niet anders herinneren dan dat de ge-', meente jaarlijks aan het eind van de rit een fors rekening-' overschot had." „Als we er zo over denken, dan zijn we niet goed bezig", probeerde Van Schaik de commissie de ernst van de situatie duidelijk te maken. Hij wees er op dat de gemeente dit jaar al flink heeft geput uit de reser ves en dat er voor volgend jaar forse bezuinigingen nodig zijn. „Dan kunnen we ook wel zeggen, laat die bezuinigin gen dan ook maar zitten, want het komt toch wel goed." Terneuzen voert vanaf volgend jaar een aantal bezuinigin gen door in een poging de begroting gezond te maken. HULST - Op het bewegwijzeringsbord op de A58 ter hoogte van Hoogerheide bij de afslag richting Antwerpen moet zo snel mogelijk ook Hulst vermeld worden. Dat voorkomt vele kilometers omrijden via de Westerschelde- tunnel, waardoor het milieu onnodig extra wordt belast. Dat vinden de PvdA-Statenleden C. Ollebek en M. de Kos ter. In schriftelijke vragen verzoeken ze Gedeputeerde Staten stappen te ondernemen om de plaatsnaam Hulst op het bewuste bewegwijzeringsbord te krijgen. „Sinds de Zoomweg naar Antwerpen gereed is, krijgen wij vra gen van bewoners uit Oost Zeeuws-Vlaanderen over de be wegwijzering naar Antwerpen", motiveren de Statenle den hun verzoek. „Mensen en ook ons bevreemdt het dat Hulst niet staat aangegeven op het bewegwijzeringsbord afslag Antwerpen vanuit de richting Bergen op Zoom. TERNEUZEN -De gemeente Terneuzen hoeft niet bang te zijn voor schadeclaims van de initiatiefnemer van het windpark in de Eendragtpolder. Dat schrijft PvdA-ge- meenteraadslid Ron de Kort uit Hulst aan het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen. De Kort 'be moeit' zich met die kwestie omdat het geplande windpark in het grensgebied van de gemeenten Terneuzen en Hulst ligt en ook inwoners van Ossenisse zich zorgen maken over de plaatsing van de vijftien windturbines met een hoogte van ruim honderd meter. Het college van burge meester en wethouders van Terneuzen is aan het twijfelen gebracht over het windpark nu daar een storm van pro test tegen is gerezen. Afgelopen woensdag was de publie ke tribune in de raadszaal van het stadhuis te klein om al le tegenstanders een plaatsje te kunnen bieden. De raads commissie Omgeving bracht toen advies uit over het wind park, waarvoor het college toestemming wil geven. Niette min heeft het college een extern adviseur in de arm geno men die de risico's van een schadeclaim in beeld moet brengen, mocht de gemeente alsnog 'nee' verkopen aan de initiatiefnemer. „Ook in de gemeente Hulst werd vorig jaar september gedreigd met enorme schadeclaims nadat de gemeenteraad de mogelijkheid om een windmolenpark te bouwen van de hand wees. Nu, tien maanden verder; Is er op het stadhuis nog niets ontvangen en geloof me, er zal ook niets binnenkomen", beweert De Kort. door Eugène Verstraeten SAS VAN GENT - De bewoners in de buurt van de Benelux- straat worden al maanden wak ker gehouden door voorbij scheurende jongeren op luid ruchtige bromfietsen. Sommige bewoners hebben al bij de poli tie geklaagd en PvdA-raadslid R. de Meyer kaartte de zaak de ze week aan in de Terneuzense raadscommissie Bestuur en Mid delen. Volgens de klagers houden de jongeren telkens vanaf een uur of elf 's avonds brommerraces met opgevoerde bromfietsen. Het tumult gaat dan vaak tot na middernacht door. De Meyer wees er op dat niet al leen het lawaai van de opgevoer de brommers hinderlijk is, maar dat omwonenden ook bang zijn aangereden te worden. Met na me als ze door de poorten lopen, want ook daar scheuren de brommers met een aantal tege lijk doorheen. Bovendien zijn de bromfietsen nauwelijks ver licht. Een van de bewoners zegt het onbegrijpelijk te vinden dat de jongeren zomaar hun garig kunnen gaan. Hij wijst er op dat dergelijke 'brommerterroristen' in bijvoorbeeld Rotterdam van de weg worden gehaald en bij verdenking van opvoering wor den de brommers vernietigd. Volgens de bewoner zit de kwes tie sommigen zo hoog dat er al stemmen opgaan om touwen te spannen. Voorlopig heeft men die bewoners op andere gedach ten kunnen brengen.Burgemees- ter J. Lonink zei tijdens de com missievergadering begrip te heb ben voor de problemen. Hij be loofde actie te ondernemen en bij de politie aan te dringen op een scherpere controle. Jaap Sala: „Het gaat om het vertrouwen van de burger in de over heid. We moeten geen tijd verspillen aan machtsspelletjes en strate gie. Dat doe je maar in je vrije tijd. door Sheila van Doorsselaer SINT JANSTEEN - Het lukt de gemeente Hulst maar niet een geschikte locatie te vinden voor de woonzorgzone in Sint Jan steen. De tijd begint te dringen aangezien De Hulster wethou der P. Weemaes heeft beloofd in 2005 te beginnen met het pro ject. De woonzorgzone behelst de bouw van 16 groepswoningen voor dementerenden, 24 zorgap- partementen en een wijksteun- punt waar senioren terecht kun nen met al hun vragen over wo nen, welzijn en zorg. Minimaal twee nieuwe complexen zijn no dig om de groeps- en ouderenwo ningen en het wijkcentrum in onder te brengen, maar één com plex waarin alles geïntegreerd kan worden, wordt als meest ide aal gezien. Voorwaarde is dat de woonzorg- zone in, of zo dicht mogelijk bij, het dorpshart wordt gesitueerd. De gemeente heeft al meerdere locaties onderzocht, maar die zijn allen afgevallen. De jongste locatie die nader is bekeken, is het oude gemeente huis van Sint Jansteen in de Hoofdstraat. Hulst heeft dit pand echter weer losgelaten om dat er te veel tegenstand kwam vanuit de Steense bevolking. „De Steense gemeenschap hecht aan het pand. Toen de dorpelin gen vernamen dat we er wel licht plannen mee hadden, viel dat verkeerd", zei Weemaes in de vergadering van de commis sie Samenleving. „Het bleek dus trekken aan een dood paard en daar gaan we niet aan beginnen. Het ziet ernaar uit dat we nu kij ken naar locaties steeds verder buiten het centrum en dat is ei genlijk niet de bedoeling. Vin den we geen goede stek, dan is dat ontzettend jammer." Volgens Weemaes zal het realise ren van het verpleeghuisgedeel te vermoedelijk weinig proble men opleveren. Geheel anders ligt dat voor de bouw van de 24 zorgappartementen. Commissielid M. de Burger van Groot Hulst maande Weemaes tot haast. „Het wordt nu toch echt tijd dat er wat gaat gebeu ren. Ik heb er anders weinig ver trouwen meer in."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 77