Sluis schrapt op termijn 25 banen PZC PZC Het moet een gezellige ruimte worden 'T. Parapluutje beschermt kersen Commissie maalt niet om schrappen subsidiemoties VVD wil Tijman ombouwen tot Huis van Arbeid HEDEN 1 3 Qemeente moet broekriem aanhalen Workshop wolspinnen Rechter biedt afgekickte junk nog een kans Klaarheid genieentehuisplan Vier bonnen voor bromfietser Boete voor diefstal van marine Waterschap krijgt twee miljoen ANTIEKVEILING zaterdag 3 juli 2004 René van Stee sLUIS - Bij de gemeente Sluis verdwijnen 25 banen. Dat blijkt I uit de kadernota 2005-2008 die fisteren werd gepresenteerd. De nkrimping van het personeels- jestand wordt in 2008 bereikt door natuurlijk verloop en het liet bij voorbaat invullen van j vacatures. De maatregel levert op termijn een besparing op van 1,25 miljoen euro. .•De nieuwe centrale huisvesting in Oostburg zorgt voor een effi- i| liencyslag. waardoor kan wor den volstaan met minder perso De exploitatielasten van Jiet nieuwe gemeentehuis bedra ggen op termijn jaarlijks 420.000 euro. Dndanks kortingen uit het Ge- e meentefonds en het niet halen 'Van bezuinigingen in 2004, pre- i> inteert het college van B en W •.een meerjarenbegroting die tot Jijen met 2008 een positief saldo van 230.000 euro oplevert, ^Desondanks moeten we stevig -de broekriem aanhalen. Bij on- veranderd beleid zouden we dit 3 aaar bijna 1,6 miljoen euro te- a cort komen, in 2005 meer dan j.acht ton. Daarom is een lijst op- e jesteld van 34 punten met ruim- ll: escheppende maatregelen. Dit REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) w 'WoutBareman .Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee I Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 i E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl i E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur betekent het genereren van meer inkomsten en het doen van minder uitgaven. De sectoren ge meentewerken, toerisme en re creatie, grote projecten als de herinrichting van Breskens en Cadzand, economie en stads- en dorpsraden zijn bij de bezuini gingen ontzien", verklaart wet houder van financiën R. Leent- faar. Exclusief het snijden in het per soneelsbestand gaat het dit jaar om maatregelen die 1,4 miljoen euro opleveren. In 2005 gaat het om 1,2 miljoen euro. Aangezien .wordt verwacht dat de gemeen te aan grote projecten zoals de herinrichting van Cadzand ver dient, is voor 2004 een miljoen euro aan inkomsten ingeboekt. Een half miljoen wordt ver spreid over 2005 tot en met 2008. De verkoop van gemeen te-eigendommen levert vanaf 2005 jaarlijks 100.000 euro op. De voorgestelde belastingmaat regelen blijven beperkt. De on roerende zaakbelasting zal niet meer dan de inflatiecorrectie be dragen. Het rioolrecht wordt in een aantal stappen dekkend ge maakt. Dat levert 456.000 euro op in 2008. Verder gaan onder meer de lijkbezorgingsrechten omhoog en wordt het school zwemmen gestopt. Schoollokalen Ondanks alle maatregelen is er toch ruimte voor nieuw beleid. In 2005 gaat het om bijna een half miljoen. Dit bedrag loopt in 2008 op tot bijna 1,05 miljoen. Zo krijgt de Sint Bavoschool in Oostburg twee nieuwe lokalen. De openbare scholen in Cad zand en IJzendijke krijgen elk één lokaal. Uitgaven in het ka der van het brandweerbeleids plan lijken onvermijdelijk. Wel zijn de uitgaven een jaar opge schoven en wordt de bouw van nieuwe kazernes in Oostburg en Breskens nader onderzocht. Een blusauto in Breskens wordt ver vangen. Verder komt onder meer de reconstructie van de Sint Bavodijk in Nieuwvliet.bin- nen bereik. - V - è'c -> 5 HENGSTDIJK - De kersenoogst staat weer voor de deur en om de tere vruchten te beschermen tegen regen, heeft fruitteler Jos van Assche uit Hengstdijk maatregelen getroffen. Zijn kersen wor den beschermd door paraplu's. Van Assche is een van de weinigen in Zeeuws-Vlaanderen die zoe te kersen teelt. Daarnaast kweekt hij nieuwe kersenrassen, waaronder de Kordia: zoete, dikke, bijna zwarte kersen. „Vorig jaar hadden we de eerste oogst, maar dat waren er niet zo veel. We konden ze bij wijze van spreken allemaal zelf opeten." Nu dragen de takken al wat meer vrucht. De kersen zitten zo strak in hun vel dat een regendruppel de kers kan doen barsten. „Als dat ge beurt, zijn ze onverkoopbaar, want beschadigde kersen rotten heel snel." Om de oogst niet te laten bederven, worden de kersen beschermd door parapluutjes. foto Peter Nicolai JfiEINKENSZAND - Stichting e de Zeeuwse Schaapskudde uit ^fHeinkenszand geeft les in wol- spinnen. Belangstellenden kunnen deelne men aan twee workshops wol vinnen: op de dinsdagen 13 en £20 juli. De workshops vinden plaats in ei het bezoekerscentrum van de ^stichting aan de Nieuw Kamer- l8 seweg in Heinkenszand. VLISSINGEN- Voor een geweld- a dadige straatroof en drie winkel- ja diefstallen in Vlissingen, is een 1135-jarige man gisteren door het „^Haagse gerechtshof veroordeeld tot een celstraf van drie maan- ^den en een werkstraf van tach- tig uur. r 'Het hof besloot de straf die de •politierechter in Middelburg 'had opgelegd te matigen omdat i de ex-junkie zijn leven heeft ge beterd. Hij heeft de drugs afge- pvoren, heeft weer contact met nizijn vrouw en kinderen en is aan I- het werk. Het hof vond het daar- om niet wenselijk de verdachte !«terug te sturen naar de gevange nis. Omdat de man al drie maan den in voorarrest heeft gezeten, ir,.hoeft hij de cel niet meer in. Een groep meiden van het Zwin College denkt mee over de inrichting van het scholierencentrum. door Raymond de Frel OOSTBURG - Negen maanden geleden vloeiden er dikke tranen in het schoolge- bouwtje op asielzoekerscentrum Hede- nesse in Cadzand. De allerlaatste les- dag zorgde voor emotionele taferelen. Nu, in datzelfde gebouw maar op een andere plaats, is de stemming een stuk opgewekter. Nog even, dan hebben de West-Zeeuws-Vlaamse jongeren him ei gen scholierencentrum. Het gebouwtje werd van Cadzand naar Oostburg getransporteerd, waar het op het terrein van het Zwin College werd neergeplant. Dichter bij de doelgroep - de middelbare-schooljeugd van West-Zeeuws-Vlaanderen- kan niet, zo weten ook de medewerkers van de Stich ting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen. Jeugdopbouwwerker Ruud te Winkel houdt vanaf het nieuwe schooljaar kan toor in het gebouw, dat geopend is op dinsdag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Op de vrijdag- of za terdagavond wordt er een jeugdsoos ge houden. „Tijdens openingstijden zal er altijd een beroepskracht van de stich ting Welzijn aanwezig zijn. Daarnaast hopen we op de medewerking van vrij willigers, Dat kunnen allerlei mensen zijn, zolang ze maar affiniteit met jonge ren hebben", vertelt Joyce Kramer van de Stichting Welzijn. Zij zal zich samen met Te Winkel en Cecile Aernoudts be zighouden met het jongerencentrum. De stichting werkt nauw samen met het Zwin College. 1 Inrichting De jeugd wordt actief betrokken bij de invulling van de ruimte. Een werkgroep van scholieren denkt na over activitei ten, cursussen en de inrichting van de activiteiten- en stilteruimte. „Dit ge bouw is voor ons bedoeld, dus vind ik dat je ook moet meedenken. Doe je dat niet, dan is de kans aanwezig dat je er straks niets aan vindt. Nu kan je er zelf nog iets aan doen", vertelt leerlinge Eli- ne Paridaen (15) uit Breskens. Hoe het gebouw er uit moet zien? Felle kleuren, zwart-wit foto's, Andy War- hol-producties. ideeën te over. „Het moet een gezellige ruimte worden, waar je je niet hoeft te vervelen", vindt Anne Smallegange (14) uit Breskens. „Een plek waar je na schooltijd even lekker kunt napraten", vult Dominique Pijcke (15) uit Oostburg aan. De opening van het scholierencentrum betekent het einde voor tienercentrum Time-Out aan de Schoolstraat. Vrijdag 16 juli opent Time-Out haar deuren voor het laatst. „Ik kwam daar wel eens, maar dat centrum droeg de titel 'buitenschoolse opvang'. Het woord 'op vang' weerhield je gewoon om te gaan", vertelt Dominique. Eline: „Ik dacht eerst dat die opvang alleen was voor kinderen van wie beide ouders werkten. Ik vind het juist wel handig dat het nieu we centrum vlakbij school is. Dan stap je toch eerder binnen." Ruud te Winkel merkt dat de wensen voor de ontspanningsruimte nagenoeg gelijk zijn aan het huidige aanbod in Time-Out. „De meerwaarde zit in het cursusaanbod en verschillende sportac- foto Peter Nicolai tiviteiten. De jongeren kunnen ook zelf dingen aangeven. Zo heeft iemand al ge opperd om zelf een cursus jongleren te geven aan haar leeftijdgenoten." De komende weken zullen de scholieren die zich vrijwillig hebben opgegeven voor een werkgroep, de witte muren met verf opfleuren. Er komteen poolbiljart te staan, compu ters met internet, en een zithoek. Ook komt er een jongereninformatiepunt, of wel JIP, waar jongeren informatie kun nen krijgen over bijvoorbeeld alcohol, drugs en seksualiteit. Het Zwin College zal twee lokalen gebruiken als examen ruimtes. Daarnaast is er plaats voor huiswerkbegeleiding en een maande lijks spreekuur door een sociale instel ling. De programmering en inrichting van het centrum wordt gefinancierd door de gemeente Sluis, stichting Kinderpostze gels Nederland, Oranje Fonds en Rabo bank West-Zeeuws-Vlaanderen. Een naam heeft het centrum nog niet. Te Winkel roept daarom iedereen op om suggesties door te geven aan de stich ting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen in Oostburg. In oktober wordt het scho lierencentrum officieel geopend. door Sheila van Doorsselaer HULST - De leden van de com missie Samenleving van de ge meente Hulst lijken er niet om te malen dat het college hun mo ties en amendement niet uit voert. De wijzigingsvoorstellen hadden tot doel het nieuwe sub sidiebeleidsplan aan te passen voor verenigingen die er te fors op achteruit gaan. Tijdens de raadsvergadering van maart steunden alle par tijen (behalve Progressief Hulst, de WD en Algemeen Belang) twee moties en een amendement om de financiële positie van klei ne verenigingen veilig te stellen. De drie sceptische fracties voor zagen juridische problemen en zetten geen handtekening onder de wijzigingsvoorstellen. Het college van burgemeester en wet houders heeft de moties en het amendement nader laten onder zoeken en kwam tot de conclu sie dat deze grotendeels niet uit voerbaar zijn. De eerste motie had primair tot doel de pijn voor sportverenigin gen en clubs op het gebied van cultuur te verzachten, maar spe cifiek deze verenigingen eruit lichten is volgens het college 'ju ridisch lastig te verdedigen'. Het college adviseert de raad daarom de motie niet over te ne men. De tweede motie is gedeeltelijk onuitvoerbaar. In de motie werd gepleit voor het tussentijds aan passen van de te ontvangen sub sidie. Het college wil hier niet aan omdat dit de duidelijkheid van het beleid niet ten goede komt. Het amendement had tot doel via een constructie de ouderen bonden in de gemeente Honte- nisse te compenseren. Het wijzi gingsvoorstel wordt echter door het college naar de prullenmand verwezen omdat er juridisch on overkomelijke haken en ogen aan het amendement zitten. Het college stelt de raad voor het amendement in te trekken en het college te machtigen een oplossing te zoeken. Het indienen van de moties en het amendement is grotendeels voorniets geweest. In de commissie Samenleving wex-d het standpunt van het col lege besproken. Opvallend ge noeg gingen alle fracties, behal ve het CDA, zonder een kik ak koord met het schrappen van de wijzigingsvoorstellen. Dat, ter wijl er de laatste maanden zo veel kritiek is geweest op het nieuwe subsidiebeleidsplan. Nu onderschrijven zij het ambtelijk advies. CDA'er A. Totté wilde nog niet akkoord gaan. Hij hield een slag om de arm, tot de raadsvergade ring van donderdag 15 juli. OOSTBURG - De fracties van Nieuw West en Dorpsbelan gen Toerisme hebben het dagelijks bestuur van Sluis ge vraagd de raad duidelijkheid te verschaffen over de plan nen voor het voormalig gemeentehuis in Aardenburg. De fracties hebben met verbazing kennis genomen van uitla tingen van wethouder L. Kamphuis, die de mogelijke bouw van appartementen in het oude bestuurscentrum aankondigde. Enkele weken terug was het gemeentehuis bij de presentatie van de plannen voor Aardenburg cul tuurstad nog in beeld als cultureel centrum. Nieuw West en D&T willen nu weten of de wethouder op persoonlijke titel gesproken heeft of dat er daadwerkelijk bij het colle ge gedacht wordt aan een bestemming van het gemeente huis als wooncomplex. KLOOSTERZANDE - Een 16-jarige bromfietser uit de ge meente Hulst heeft gisteren in Kloosterzande vier bekeu ringen gerkregen. De jongen werd rond 20.00 uur aange houden in de Piet Heinstraat, waar hij met een 15-jarige passagier reed. Beiden droegen geen helm en werden daar voor bekeurd. Verder kreeg de bestuurder bekeuringen omdat hij zonder verzekering en zonder bromfietscertifi caat over het fietspad reed. De jongen bood verzet bij zijn aanhouding en uitte dreigende taal; dat leverde nog een extra bekeuring op. De boete bedraagt in totaal 160 euro. MIDDELBURG - Een 44-jarige man uit Kruibeke (B) is gisteren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot 500 euro boete voor het stelen van goederen van het marineschip HMS Tromp in Vlissingen. De Belg werkte op het marineschip en beschikte over een sleutel van de zogeheten Oranjeruimte. In november vorig jaar had hij voedingsmiddelen, drank, hengels, werpmolens en dartpij- len weggenomen en de spullen in zijn auto geladen. De man verklaarde de goederen te hebben weggenomen, om dat hij boos was over zijn rechtspositie. Hij moet van de rechter schade, 1400 euro, terugbetalen. GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden krijgt van het Rijk bijna twee miljoen euro subsidie voor de aanpak van wateroverlast. Het geld wordt gebruikt voor zeven projec ten die bij elkaar zo'n acht miljoen euro kosten. In veel ge vallen gaat het om een samenwerking van het waterschap met andere overheden en instellingen. Zo wil het schap sa men met de gemeente Goes en de Koninklijke Maatschap de Wilhelminapolder een oude kreekrest in de Oost-Beve- landpolder en de Wilhelminapolder herstellen. Op die ma nier wordt de waterberging vergroot. In de Kapelse en de Yerseke Moer worden stuwen ge plaatst die het water tijdelijk kunnen vasthouden. Bij Den Inkel, tussen Kruiningen en Waarde, worden de wa terlopen verbreed en natuurvriendelijke oevers ingericht. Op het oostelijk deel van het eiland Tholen wordt het wa terbeheer verbeterd door de komst van een nieuw gemaal. Ook wordt meer berging aangelegd bij de Hikse Kreek. In de omgeving van Sint Philipsland willen het schap, de ge meente Tholen en de provincie drie nieuwe stuwen aanleg gen en de capaciteit van het gemaal De Luyster vergro ten. door Eugène Verstraeten en René Hoonhorst TERNEUZEN - Gezondheids centrum De Tij man aan het Stadhuisplein in Terneuzen moet niet worden verbouwd tot daklozenopvang, maar tot Huis van de Arbeid. Dat schrijft WD-raadslid W. Broekhuysen aan burgemeester en wethou ders. In het Huis van de Arbeid wor den alle instanties die zich bezig houden met banenbemiddeling of uitkeringvërstrekking bij el kaar gebracht. Dit om te voorko men dat werkzoekenden van het kastje naar de muur worden ge stuurd. Burgemeester en wet houders willen voor zo'n Huis van de Arbeid een vleugel bou wen aan het huidige gemeente huis. De kosten worden becij ferd op 2,7 miljoen euro. De VVD komt nu echter met een ander idee op de proppen. „Het gebouw De Tijman lijkt ons ui termate geschikt om het Huis van de Arbeid te vestigen", al dus Broekhuysen, „ideaal gele gen. Vlak voor het stadhuis en beperkte verbouwingskosten." Het bedrag dat de gemeente uit spaart als het gemeentehuis niet wordt verbouwd, kan wellicht het begrotingstekort tot 2008 dekken, meent Broekhuysen. Of het kan gebruikt voor nieuw bouw van een dag- en nachtop- vang elders in Terneuzen, op pert de VVD'er. Voorlichting De gemeente houdt maandaga vond een voorlichtingsbijeen komst over de plannen voor vestiging van daklozenopvang (een dienstencentrum en een hostel) in De Tij man. Een buurt bewoner heeft er voor gezorgd dat er wat meer omwonenden zijn uitgenodigd. Als bewoner van Scheldehof in de Martinus Eikestraat wilde hij graag uit genodigd worden. De man vond het ook vreemd dat de win keliers van de Steenen Beer en de Markt niet uitgenodigd waren, vooral omdat zwervende bezoekers van De Tijman voor veel overlast in het winkel centrum kunnen zorgen. Hij verspreidde daarom in het cen trum alternatieve uitnodigin gen, waarin alle omwonenden en winkeliers die niet zijn uitge nodigd ook worden opgeroepen de voorlichtingsavond te bezoe ken. „Uw aanwezigheid is van groot belang om de gemeente te laten weten dat dit project zeker niet door iedereen wordt gesteund of toegejuicht. Het zal een zeer in grijpende invloed hebben op de nu betrekkelijk rustige samenle ving in ons centrum, met het ge meentehuis als middelpunt op deze zogenaamde TOP-locatie." Fractievoorzitter J. Baart van TOP meldde, zeer in zijn wiek geschoten, dat de Terneuzense Onafhankelijke Partij niets met de anonieme uitnodiging te ma ken heeft. Hoofd afdeling wijkbeheer C. Verlinde zegt dat de gemeente niemand bewust buiten de voor lichtingsavond wil houden. „We hebben de uitnodigingen in eer ste instantie beperkt tot. de di rect omwonenden. Maar als ie mand die iets verder weg woont meent een bepaald belang te ver tegenwoordigen, mag hij gerust komen." Verlinde stelt dat de gemeente wel een toelatingsbeleid moet voeren omdat het personeelsres- taurant slechts een beperkte ca paciteit heeft. Iedereen uitnodi gen zou bovendien heel andere consequenties kunnen hebben, verwacht Verlinde. „Stel dat we alle binnenstadbewoners uitno digen. Die komen massaal om steun aan De Tijman te betui gen, omdat de dak- en thuislo zen dan niet meer in hun buurt rondzwerven. Hebben we het dan goed gedaan?" Advertentie 'Het Middelburgs Veilinghuis' in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur 06-23360501 Veilingmeester A. I. Verhage www,hetmiddelburgsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 73