PZC Gemeenten bundelen krachten Nog steeds die vraag waar we vandaan komen srrrrsrs Gewonden bij ongeval Kunstenaar krijgt 'dreigbrief' van onbekende pestkop School waarschuwt voor kinderlokker in Terneuzense wijk 0118-419367 Bus van Ossenisse naar Clinge DLG trekt subsidie terug Onderzoek leefbaarheid Zeldenrust Mobiele telefoons gestolen dyslexie uitverkoop zeeuwse almanak Ingreep (2) Het wordt steeds mooier in Middelburg! SieMatic Middelburg SieMatic Burgemeesters Zeeuws-Vlaanderen zien einde aan jaren van verdeeldheid Zangeres Do op Sterrefeest Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 3 juli 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen Eén taal in het verkeer CLINGE - Zangeres Do is de grote trekpleister van de dertig ste editie van het Sterrefeest op 3, 4 en 5 september in Clinge. Ze treedt zaterdag 4 september op. Het Sterrefeest is een volksfeest met veel activiteiten en Vlaams vertier voor jong en oud. Vrijdagavond opent het feest met een optreden van Danny Christian en een open dartstoer- nooi met de bekende dartster- Mieke de Boer. (Advertentie) Moonlight Cruises 7 en 14 augustus 2004 www.rederii-dijkhuizen.nl Het Jaar van het Zeeuwse slavernijverleden is gisteren geopend met onder meer een dansoptreden op de Middelburgse Markt. foto Lex de Meester door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het overkomt haar nog zo vaak, vertelt een Su rinaamse vrijdag na de officiële opening van het Jaar van het Zeeuwse slavernijverleden. Dat Nederlanders haar vragen, waar ze vandaan komt. „Als ik dan zeg 'Uit Middelburg', dan kij ken ze mij aan alsof dat niet zou kunnen. Zo word je er wel van bewust gemaakt dat je een an der verleden hebt." Heel veel Nederlanders van Suri naamse afkomst zijn er niet, op de bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek, bij de start van het Jaar van het Zeeuwse slavernij verleden. Maar die er zijn, roe ren hun mond. Zij laten zien en horen dat er niet voor niets aan dacht wordt besteed aan - wat door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een dag nadat de gevel van zijn huis werd be klad, is de Terneuzense kunste naar John Verschuren opnieuw bedreigd. Hij vond gisteroch tend een papier in de bus waar op hem te verstaan werd gege ven dat hij Terneuzen beter kan verlaten. In de jongste Notenkraker, het buurtblad van de wijk Oude- landse Hoeve, staat een verhaal over het gevelkunstwerk op een Diepenbrockflat van Verschu ren. 'Twintig jaar jubileum voor kunstwerk', heet het. Op het exemplaar dat bij Verschuren in de brievenbus is gestopt, zijn de letters ns uit het woord kunst werk doorgestreept. Tevens is er met zwarte stift een rouwrand om het artikel gezet en staat er op geschreven: 'dat is 20 j. te lang Rot op hier!'. Een dag eerder kon Verschuren zich al niet voorstellen dat ie mand een persoonlijke vete met hem wil uitvechten. Gisteren snapte hij er nog minder van. Hij is al een tijdje niet in de pu bliciteit geweest en heeft voor zover hij weet niemand bele digd. In de kroeg komt hij de laatste tijd ook heel wat minder. „Ik reageer nog wel eens uitge sproken als ik het ergens niet mee eens ben. Maar ik heb echt met niemand ruzie, zover ik weet." Hij gaf een vriend gelijk toen die concludeerde dat de pestkop iemand moet zijn die Verschu ren goed kent en die jaloers of afgunstig is. „Waarom of waar op, weet ik niet. Maar het begint wel een beetje angstaanjagend te worden natuurlijk. Voor het zelfde geld gaat er binnenkort een steen door de ruit." Verschu ren deed aangifte bij de politie, zowel van de bekladding als van de 'dreigbrief. Patrouilleren Een woordvoerster van de poli tie meldt dat er in dit stadium nog niet wordt gedacht aan bij voorbeeld handschriftonder zoek. „De politie zal wel extra alert zijn en eens vaker in de Zandstraat patrouilleren. Overi gens is dat vaak al genoeg om onverlaten af te schrikken." heet - een zwarte bladzijde uit de Zeeuwse historie. Gert Oostindie, directeur van het Koninklijk Insituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde in Leiden, heeft zijn verhaal net ge houden, als een oudere Suri naamse man opstaat. „Zeeuwen behandelden slaven niet erger dan Hollanders", citeert hij Oostindie, „en Hollanders wa ren niet erger dan Fransen of En gelsen. Maar elk land, elk indivi du en elk volk had toch een ei gen verantwoordelijkheid. Wat de anderen ook deden." Van excuses voor de slavenhan del en slaverij wil toch niemand weten in de zaal. Ook de oudere Surinamer niet. „Wij hebben met de witte Nederlanders een gezamenlijke geschiedenis", zegt Siegfried Steglich, be stuurslid van de Stichting Monu ment Middelburg, die zich beij vert voor een slavernij monu ment in de Zeeuwse hoofdstad. „De tijd is er rijp voor die ge schiedenis voor het voetlicht te brengen. Met de komst van Suri- namers en Antillianen naar Ne derland valt daaraan niet meer te ontkomen. En ons bewustzijn over onze herkomst is de laatste jaren gegroeid. Onze kinderen vragen ernaar." Surinaamse en Antilliaanse Ne derlanders zijn met hun verle den bezig. Dat is duidelijk. In het Oosterpark in Amsterdam staat sinds twee jaar een slaver- nijmonument. In Amsterdam is een instituut opgericht dat zich speciaal met het Nederlandse slavernijverleden bezighoudt. En Unesco, de culturele organi satie van de Verenigde Naties, heeft 2004 uitgeroepen tot Jaar van de Slavernij. „Maar hoe ga je vervolgens verder?", wil de Surinaamse Rita Fuchs weten. „Vooral met wat wij in Surina me hebben achtergelaten. Die mensen daar hebben zich heel anders ontwikkeld." „Het slavernijverleden is in Suri name nog zo goed voelbaar", legt zij later'uit. „Dat mensen bijvoorbeeld weinig initiatief to nen. Zoiets mag je niet vergeten in een jaar als dit." Gisteren is in het Zeeuws Ar chief ook de expositie Geboeid door het Verleden geopend. Op de Markt in Middelburg traden Terras Brazilis en de Vlissings salsa-band Diferente op, bij wij ze van vrolijke noot. pagina W5: Beroofd van vrijheid en troost GRAAUW - Na lang wachten heeft Graauw eindelijk z'n buurtbus. De Hulster wethouder E. de Deckere heeft de bus gisteren officieel overgedragen aan voorzitter H. de Groot van de Vereniging Buurtbus Oost-Zeeuws-Vlaande ren. Voor mensen zonder auto betekent de buurtbus vrij heid, benadrukte R. Jaberg, voorzitter van de dorpsraad Graauw. „Het zwembad op Klooster, pannenkoeken eten in Lamswaarde of de kinderboerderij in Clinge - met de buurthuis is het allemaal dichtbij." De dorpsraad Graauw ondernam drieënhalf jaar geleden de eerste po gingen een buurtbus van de grond te krijgen. De bedoe ling was een traject van Graauw naar Hulst, maar dat bleek te kleinschalig. De buurtbus rijdt nu van Ossenisse naar Clinge (via Hulst, Zandberg, Graauw, Paal, Kruis polderhaven, Lamswaarde, Kuitaart, Kloosterzande en Walsoorden) en terug. Na twee jaar volgt een evaluatie. „Het is aan de bewoners en de toeristen om te bewijzen dat de buurtbus levensvatbaar is", aldus De Deckere. De bus wordt op de weg gehouden door zestien chauffeurs, allen vrijwilligers.De eerste bus vertrekt om 7.19 uur van uit Graauw, de laatste bus vertrekt rond 18.00 uur. TERNEUZEN - De Dienst Landelijk Gebied (DLG) van het ministerie van Landbouw heeft een eerder toegezegde subsidie van 1,8 miljoen euro voor het project Duurzaam Veilig teruggetrokken. DLG investeert alleen nog in na tuurontwikkeling en niet meer in infrastructurele wer ken. De provincie Zeeland heeft inmiddels toezegd om een deel van de subsidiekorting voor het project voor reke ning te nemen, maar niet het volledige deel. Het project budget zal dus ruim zes ton lager uitvallen. Inmiddels zijn er voorstellen gedaan om Duurzaam Veilig soberder uit te voeren. TERNEUZEN - De Zeeuwse welzijnsstichting Scoop heeft in opdracht van de gemeente Terneuzen de voorbije maanden een leefbaarheidsonderzoek gehouden in de wij ken Zeldenrust en Sint-Annapolder in Terneuzen. Wet houder A. van Waes maakt maandag de resultaten van het onderzoek bekend. De openbare presentatie vindt plaats om 20.00 uur in het Terneuzense Rivierenhuis. TERNEUZEN - Onbekenden hebben gisteren tussen 11.00 en 13.00 uur twee mobiele telefoons gestolen uit een winkel aan de Alvarezlaan in Terneuzen. De gezamenlijke waarde van de telefoons bedraagt enke le honderden euro's. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De politie houdt extra surveillances in de wijk Serlippens in Terneuzen en omgeving, na meldingen dat zich daar in de buurt van scho len een verdacht persoon op houdt. De scholen hebben ouders en kinderen al gewaar schuwd alert te zijn. Volgens een woordvoerster van de politie besteedt de politie extra aandacht aan de buurt na de melding begin juni dat er in de omgeving van de Lorentz- laan een man rondliep die zijn geslachtsdelen aan kinderen toonde. De directie van basisschool Op de Hoogte in de Madame Curie- straat waarschuwt ouders met een pamflet op het prikbord dat ze goed op hun kinderen moeten letten als ze buiten spelen. Vol gens adjunct-directeur Barb Koopmans van Op de Hoogte be staan er verschillende -tegen strijdige- signalementen van de potloodventer. Directeur Henny Verschoor van de Zuidlandschool in de Profes sor Zeemanstraat zegt dat op zijn school niets bekend is van een verdachte man die kinde- (Advertentie) ►didact www.bureaudidact.nl drs. K. van Sparrentak/ 0113-220613 onderzoek en begeleiding ren lastigvalt. „De kinderen ge ven dat toch meestal snel ge noeg aan. Dan gonst dat rond op het schoolplein", aldus Ver schoor. De directeur van de Zuidland school weet wel dat iets langer geleden een 'jonge man' zich hin derlijk in de buurt van zijn school ophield. Verschoor zegt verder ervoor te willen waken, dat er (onnodige) paniek wordt veroorzaakt bij ouders en kinde ren. Ook bij de Prins Willem van Oi-anjeschool in de Leeuwen laan zijn geen recente klachten bekend van een verdachte man die zich in de buurt van de school ophoudt, zegt adjunct-di recteur J. Hamelink „We zijn daar wel heel alert op. Zo'n twee maanden terug speelde het wel. Toen hebben we alle kinde ren in de klassen geïnformeerd dat ze moeten opletten en niet zomaar met iedereen moeten meegaan. „De ouders hebben we toen via de nieuwsbrief op de hoogte gesteld, en we hebben ook de politie ingelicht." (Advertentie) Hij heeft de kleine doch deli cate medische ingreep rede lijk doorstaan, de Goesenaar die onlangs ook op deze plaats figureerde. Steeds meer bezigheden gaan weer zonder mankeren. Collega's volgden zijn lotgevallen met een gezonde mengeling van luim en ernst. De techneut binnen het bedrijf, die volgen de week zelf een operatie on dergaat waarover geen grap pen moeten worden gemaakt, monsterde zijn wat moeizame tred en had de diagnose snel gesteld. „Ah, je bougiekabels zijn doorgeknipt. SieMatic Middelburg is de showroom aan hetverbouwen.Tijdens deze verbouwing hebben wij interessante aanbiedingen voor u. Grenadierweg 17A Tel: 0118-62 95 22 TERNEUZEN - Bij een aanrijding tussen een auto en een vrachtwagen in Terneuzen zijn gister ochtend twee gewonden gevallen. Over de aard van hun verwondingen was bij de politie gisteren niets bekend. Het ongeval vond even voor half tien plaats op de kruising van de rijksweg 61 met de Guido Gezellestraat en de Tractaatweg. De gewonden zijn naar het ziekenhuis gebracht. Het kruispunt is enkele uren afgesloten geweest voor het verkeer. foto Wim Kooyman door Conny van Gremberqhe CADZAND - Zeeuws-Vlaande ren Boven! Dat wordt het nieuwe motto van bestuurlijk Zeeuws-Vlaanderen. De tijden van verdeeldheid zijn verleden tijd, in de jaren die komen moet de regio in de markt gezet worden als een streek waar het goed wonen, werken en recreë ren is. zijn: de samenwerking moet een meerwaarde hebben, efficiëncyvoordelen opleveren en eventuele besparingen. De be leidsvelden die vooralsnog in on derzoek zijn, betreffen brand weer en veiligheid, vergunnin gen en handhaving, uitkeringen sociale zaken en belastingadmi nistratie. De raden zullen zich dit najaar tijdens een gezamenlijke ver gadering buigen over een aantal specifieke beleidszaken. Drugsbeleid Zo wórdt er op nadrukkelijk ver zoek van de gemeente Sluis ge sproken over het drugsbeleid in de regio. Hulst en Terneuzen hebben als gespreksthema's voor dat overleg ingebracht: het integrale omgevingsbeleid en re gionaal economisch ontwikke lingsbeleid. Lonink: „Als we zien hoe erg de Zeeuws-Vlaam- se gemeenten op elkaar lijken, dan moet het toch normaal zijn dat we zaken gezamenlijk aanpakken. Wat in de Kanaal zone gebeurt, heeft ook gevol gen voor Sluis en Hulst en omge keerd. Dat moeten we willen on derkennen. Kijken we naar de economische situatie, dan zien we dat het niet goed gaat. Daar om vind ik dat de ontwikkeling van een economische strategi sche visie voor dit hele gebied zo ontzettend belangrijk is." Als raden er in slagen om op ba sis van onderling vertrouwen be leid te ontwikkelen, dan moet de regio er in de optiek van de burgemeesters niet voor schro men om die beleidsuitgangspun ten ook elders te verkopen. In Middelburg, maar ook in Den Haag. Eventueel op een jaarlijk se presentatie aldaar. Met mosse len, garnalen en andere streek producten, pagina 19 één voor allen, allen voor één Die boodschap moet niet meer door een enkeling, maar gemeen- tebereed worden uitgedragen. Niet alleen in Zeeuws-Vlaande ren, maar ook ver daar buiten. Tot in Den Haag, met een jaar lijkse regiopresentatie voor lan delijke politici waai'bij de mosse len en lokale bieren niet mogen ontbreken. De drie burgemeesters bezuiden de Westerschelde (Jan Lonink, Jaap Sala en Jan Frans Mulder) hopen de gemeenteraden de ko mende maanden te motiveren om samen te gaan denken over het ontwikkelen van beleidsvi sies op diverse terreinen. De bur gemeesters zijn daar zelf al mee begonnen. Wethouders komen ook al op gezette tijden bijeen en het is nu ook de bedoeling om dit najaar alle Zeeuws-Vlaamse raadsleden voor een gezamenlijke vergade ring bijeen te roepen. Dit op ini tiatief van de gemeente Sluis. Uitgangspunten De gemeentesecretarissen van Sluis, Hulst en Terneuzen hebben voorts de opdracht gekregen om de beleidsvelden in beeld te brengen waarop kan worden samèngewerkt. Uit gangspunten voor die inter gemeentelijke samenwerking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 71