Bruinisse gaat voor aquabusiness PZC PZC BB was er voor de medemens Stadsgracht is weer schoon HEDEN Jongerenrellen in negentiende-eeuws Zierikzee te boek ,13 °laats voor vis- en schelpdierverwerkende bedrijven op bedrijventerrein ANTIEKVEILING Onderzoek leefbaarheid Zeldenrust Klaarheid gemeentehuisplan Nieuw strandje in Wemeldinge Auto uitgebrand Bus van Ossenisse naar Clinge zaterdag 3 juli 2004 Innr Piet Kleemans 5KUINISSE - Aquabusiness. )at is wat de gemeente Schou- ven-Duiveland voorstaat voor wat betreft de ontwikkeling van iet bedrijventerrein bij Bruinis- ;e. De gemeente mikt op op be- Jrijven die zich bezighouden net verwerking en opslag van ris- en visprodukten. n het streekplan Zeeland preekt de provincie met betrek ing tot het Bruse bedrijventer- ein haar voorkeur uit voor ves- iging aldaar van lokale bedrij en. Zogeheten 'bovenlokale be- njven' zijn voor wat betreft de rovincie alleen welkom als het m 'aquabusiness' gaat. In het htwerp-bestemmingsplan Be- rijventerrein Bruinisse was dat n de visie van de provincie niet oed geregeld. Hetgeen beteken- i dat de provincie haar goed- euring aan het betsemnmings- ilan onthield. )e gemeente heeft de bestem- ïingsplanvoorschriften daarom iu aangepast om aan de wensen an de provincie tegemoet te ko- len. Nieuwvestiging van bedrij en die niets met aquabusiness ebben uitstaan is daarmee oor het Bruse bedrijventerrein nmogelijk gemaakt. Reeds op ichouwen-Duiveland gevestig- le bovenlokale bedrijven die 'illen verhuizen naar Bruinis- worden echter geen stro- (Advertentie) 'Het Middelburgs Veilinghuis' in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur 06-23360501 Veilingmeester A. I. verhage www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl - REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl j Marcel Modde (chef) f Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman jMelita Lanting jRudy Boogert (sport) ICENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES [Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET v.pzc.nl [E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 >P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur breed in de weg gelegd. Zij krij gen indien gewenst vrijstelling. Ook reeds op het Bruse bedrij venterrein geyestigde non-aqau- businessbedrijven hoeven zich geen zorgen te maken. Het ge meentelijk beleid is erop gericht de nabijgelegen vluchthaven - die ondertussen ook fungeert als ligplaats voor een aantal mossel- kotters - te betrekken bij de ver dere ontwikkeling van het be drijventerrein. Om dat te be werkstelligen is inmiddels een los wal aangelegd. Deze wordt gebruikt voor het lossen en la den van schepen. Op termijn wil de gemeente af van de loswal in het Havenka naal in Zierikzee. Alle los- en laadactiviteiten zouden dan moeten worden geconcentreerd in Bruinisse. Naar de mogelijk heden daarvoor wordt nog on derzoek gedaan. Door enkele aanpassingen in het ontwerp bestemmingsplan wordt verder ruimte vrijge maakt voor de aan de Industrie weg gevestigde graanhandel Van Tuyl BV. Recentelijk zijn daar drie nieuwe silo's neerge zet. Op termijn wil Van Tuyl er nog negen bij hebben. Tien meter De voorkeur van de graanhan del gaat daarbij uit naar silo's van vijftien meter hoog, maar dat is de gemeente wat te veel van het goede. Met Van Tuyl is overeengekomen, stelt de ge meente in een toelichting op de aanpassingen van het bestem mingsplan, dat de gewenste ne gen silo's niet hoger dan tien me ter worden. Die hoogte is uitgangspunt voor de aanpassing van het bestem mingsplan. )uurzaam Veilig loopt subsidie mis TERNEUZEN - De Dienst Lan- ielijk Gebied (DLG) van het mi- listerie van Landbouw heeft ten eerder toegezegde subsidie ran 1,8 miljoen euro voor het jroject Duurzaam Veilig terug- jetrokken. )LG investeert alleen nog in na- uurontwikkeling en niet meer n infrastructurele werken. De jrovincie Zeeland heeft inmid- lels toezegd om een deel van de Ubsidiekorting voor het project 'oor rekening te nemen, maar liet het volledige deel. Het pro- sctbudget zal dus ruim zes ton Iger uitvallen. Inmiddels zijn r voorstellen gedaan om Duur- aam Veilig in soberder vorm it te voeren. GS besluiten 9 juli ver wat voor verkeersmaatrege- er geschrapt worden. Mark Witte bij een auto van de BB. De auto hoort bij het veldhospitaal dat de stichting in haar collectie heeft. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Hij liep er per ongeluk tegenaan en raakte geïnteresseerd. De historie van de Bescherming Bevolking (BB) heeft Mark Witte uit Zierikzee ge grepen. Inmiddels is hij voorzitter van de in 2000 opgerichte stichting Nationa le Collectie Bescherming Bevolking. „Het is eigenlijk bevolking voor bevol king. Je deed iets voor je medemens", vertelt Witte. Die historie wil hij graag bewaren voor het nageslacht. De stich ting verzamelt alles wat te maken heeft met de BB. Materiaal, archieven, foto en filmmateriaal of opgeschreven herin neringen. „Maar we zijn niet een volle dig historische vereniging. We leggen ook een link naar het heden, anders wordt je op den duur een rariteitenkabi net." De BB is opgericht in 1952 en past hele maal in die tijdgeest. De Tweede We reldoorlog was voorbij en onder de men sen leefde de gedachte dat een Derde wereldoorlog onvermijdelijk was. „Er was grote behoefte aan een organisatie om mensen te helpen in tijden van oor log." De BB moest een vrijwilligersorganisa tie worden van 220.000 mensen. Dit is nooit gelukt, omdat bij 170.000 vrijwilli gers de aanwas stokte. Uiteindelijk zijn dienstweigeraars ingezet bij de BB. De organisatie was opgezet om alle voorko mende werken in een oorlogssituatie uit te voeren: redden, eerste hulp verlenen, branden blussen en wegen vrij maken voor hulpdiensten. Pas later is daar de ABC-dienst bijgekomen (de atomische, bacteriologische en chemische dienst). „De Koude Oorlog was een feit en men kwam tot de conclusie dat het een atoomoorlog zou worden. Beddenopslag Onder invloed van de Koude Oorlog is in Nederland een hele infrastructuur aangelegd. „Er kwamen speciale spoor lijnen, de beroemde beddenopslag en in de jaren 70 zijn alle parkeergarages zo gebouwd dat ze ook als schuilkelder dienst kunnen doen. Het besef dat er iets kon gebeuren leefde alom." In die tijd beleefde de BB ook het hoogtepunt. De dreiging van Koude Oorlog nam af en in 1986 is de BB opgeheven. „Toen is jammer genoeg heel veel weggegooid. Het besef om te bewaren was er niet en veel mensen die toen bij de BB werkten, voelden zich in de steek gelaten." De stichting probeert nu te redden wat er te redden valt. „Het is een race tegen de klok. Om een voorbeeld te noemen: we hadden gehoord dat in het stadhuis van Middelburg nog materiaal lag. Toen we belden werd het ook bevestigd, alleen was het een tijdje daarvoor verloren ge gaan omdat er wateroverlast was ge weest." Plet is niet alleen dat het materi aal schaarser wordt. Ook de mensen die in de BB hebben gezeten worden steeds ouder. Daarom wil de stichting graag snel veel mensen interviewen om hun verhaal vast te leggen. „We proberen daar met een school voor journalistiek een project van te maken", vertelt Wit te, De stichting heeft zich in de afgelo pen jaren vooral gericht op het verzame- foto Marijke Folkertsma len van materiaal. Een loods in Zierik zee ligt helemaal vol met spullen zoals gasmaskers, dozen vol met foto's en do cumenten, verschillende oude BB-au- to's en zelfs een veldhospitaal. „We willen ons in de komende jaren vooral richten op het beheer en inventa riseren. Daarvoor hebben we veel vrij willigers nodig want ieder document en ieder voorwerp moet beschreven wor den." Bunker De stichting is landelijk en geniet steun van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Kortgeleden heeft de stichting het beheer gekregen over een voormali ge BB-bunker in Rijswijk. Die wordt he lemaal origineel ingericht en zal regel matig opengesteld worden voor pu bliek. Om de toekomst van de stichting veilig te stellen, zijn inmiddels verre gaande contacten gelegd met het brand weermuseum, politiemuseum en ambu lancemuseum. De vier organisaties ho pen in de toekomst samen verder te gaan als een museum onder de naam het Secureon. Meer informatie is te vinden op www.ncbb.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Zierikzeese stads gracht is weer schoon. Nadat de singel eerder werd verlost van overtollig groot kroosvaren, is deze week het riet ge maaid en afgevoerd. De stadsgracht van Zierikzee is, weet op zichter openbare werken K. Koenraadt, kwetsbaar. Langzaam maar zeker slibt de singel dicht en op veel plaatsen staat er niet meer dan 50 tot 60 centimeter wa ter in de stadsgracht. Omdat het laagje water zo dun is, warmt het snel op. Dat, samen met de voedselrijkdom van het wa ter, maakt de gracht tot ideale voedings bodem voor allerlei ongewenste water- plantengroei. Recentelijk werd de gracht overwoekerd door groot kroosvaren. Koenraadt: „Normaal gesproken zie je groot kroosvaren alleen veel zuidelijker. Hoe het hier terecht komt? Kan op aller lei manieren zijn geweest. Misschien is het hier via mensen gekomen, misschien via vogels. Feit is in ieder geval dat we hier nog nooit eerder met een plaag van groot kroosvaren te maken hebben ge had. Het groot kroosvaren is een oor spronkelijk uit Amei-ika afkomstige plant. Begin negentiende eeuw werd de plant 'geëxporteerd' naar Europa voor gebruik in vijvers. Koenraadt: „En nu was deze exoot in de stadsgracht terecht gekomen en daar ex plosief gegroeid. Er zat echt een dikke laag op het water en als we niet ingegre pen hadden, was dat ten koste gegaan van het leven in de gracht. Nu waren we er gelukkig nog op tijd bij." Dat het groot kroosvaren zo explosief kón groeien heeft, vermoedt Koenraadt, te maken met verschillende factoren. De bijzonder hete zomer van 2003 heeft er ongetwijfeld aan bijdragen, evenals de daarop volgende boterzachte winter. Baggeren van de stadsgracht is volgens Koenraadt dringend nodig. „Dat zit ook in de planning. Alleen is nu nog niet te zeggen wanneer het gaat gebeuren. Ik pleit er wel voor de gracht tot die tijd echt heel goed in de gaten te houden." Doorspoeling Als de stadsgracht eenmaal is gebaggerd, wil de gemeente proberen en betere door spoeling te bewerkstelligen waardoor de gracht minder kwetsbaar wordt. In het kader daarvan- is eerder al beslo ten schoon hemelwater van de aangren zende buitenwijk Malta niet meer via het riool weg te laten lopen, maar af te voe ren naar de stadsgracht. Met behulp van een maaibootje is de gracht ontdaan van overtollig riet. foto Dirk-Jan Gjeltema TERNEUZEN - De Zeeuwse welzijnsstichting Scoop heeft in opdracht van de gemeente Terneuzen de voorbije maanden een leefbaarheidsonderzoek gehouden in de wij - ken Zeldenrust en Sint-Annapolder in Terneuzen. Wet houder A. van Waes (wijkwethouder) maakt maandag 5 juli de resultaten van het onderzoek bekend. De openbare presentatie vindt plaats om 20 uur in het Temeuzense Ri vierenhuis. OOSTBURG - De fracties van Nieuw Wes en Dorpsbelan gen Toerisme hebben het dagelijks bestuur van Sluis ge vraagd de raad duidelijkheid te verschaffen over de plan nen voor het voormalig gemeentehuis in Aardenburg. De fracties hebben met verbazing kennis genomen van uitla tingen van wethouder L. Kamphuis die de mogelijke bouw van appartementen in het oude bestuurscentrum aankondigde. Enkele weken terug was het gemeentehuis bij de presentatie van de plannen voor Aardenburg cul tuurstad nog in beeld als cultureel centrum. Nieuw West en D&T willen nu weten of de wethouder op persoonlijke titel gesproken heeft of dat er daadwerkelijk bij het colle ge gedacht wordt aan een alternatieve bestemming van het gemeentehuis als wooncomplex. WEMELDINGE - Ter hoogte van de Oesterbaai krijgt We meldinge een tweede strandje. De gemeente heeft daar voor 2500 kubieke meter zand laten aanvoeren. In de buurt van het strandje is ook een nieuwe trap aange bracht, zodat bezoekers gemakkelijk de dijk over kunnen. Wethouder J. Herselman opent het strandje aanstaande dinsdag om 13.00 uur. RILLAND - Een auto is in de nacht van donderdag op vrijdag volledig uitgebrand op de Grensweg in Rilland. Ie mand trof de auto brandend aan en belde de brandweer, maar die kon het voertuig niet meer op tijd blussen. De auto is weggetakeld, de politie voert technisch onderzoek uit. GRAAUW - Na lang wachten heeft Graauw eindelijk z'n buurtbus. De Hulster wethouder E. de Deckere heeft de bus gisteren officieel overgedragen aan voorzitter H. de Groot van de Vereniging Buurtbus Oost-Zeeuws-Vlaande- ren. Voor mensen zonder auto betekent de buurtbus vrijheid, benadrukte R. Jaberg, voorzitter van de dorpsraad Graauw. „Het zwembad op Klooster, pannenkoeken eten in Lamswaarde of de kinderboerderij in Clinge - met de buurthuis is het allemaal dichtbij." De dorpsraad Graauw ondernam drieënhalf jaar geleden de eerste po gingen een buurtbus van de grond te krijgen. De bedoe ling was een traject van Graauw naar Hulst, maar dat bleek te kleinschalig. De buurtbus rijdt nu van Ossenisse naar Clinge (via Hulst, Zandberg, Graauw, Paal, Kruis polderhaven, Lamswaarde, Kuitaart, Kloosterzande en Walsoorden) en terug. Na twee jaar volgt een evaluatie. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Jongeren moeten het tegenwoordig nog al eens ontgelden. Een beetje rondhan gen levert regelmatig in ogen van anderen overlast op, maar hoort even zo goed bij het straat beeld. Anders was dat goed een eeuw geleden. Buitensporig gedrag werd niet getolereerd, jongeren deden zelden van zich spreken. In dat verband heeft R. Goud beek een opmerkelijke vondst gedaan in het archief van het provinciaal bestuur van Zee land. Ze stuitte op stukken over 'straatschenderij' door honder den jeugdige Zierikzeeënaars in oktober 1885. De relletjes hiel den twee doordeweekse avon den aan, en noodzaakten de toenmalige burgemeester J. Er- merins tot noodverordening. De kwestie was dermate precair dat uit omliggende gemeenten en Tholen extra politiehulp werd ingeroepen en de gehele dienstdoende schutterij van Zie rikzee in staat van paraatheid werd gebracht. De onrust ont stond rond een toespraak van P. Paassen, prediker van de Goe- se Vrije Evangelische Gemeen te. Hij kon zijn jongere publiek echter niet boeien: Zij maakten zo veel rumoer, dat de gastspre ker uit Kapelle zich moeilijk ver staanbaar kon maken. Al eerder waren bijeenkomsten van de op wekkingsbeweging van de Ne derlands hervormde kerk ver stoord door 'allerlei buitenspo righeden' van jongeren, vond Goudbeek terug. Ditmaal was het lawaai echter dei-mate erger lijk dat de gemeentepolitie werd ingeschakeld om de baldadige jeugd uit de zaal van logement De Weerd aan de Poststraat te verwijderen. Gejoel Eenmaal buiten trok het spot tend gezang en gejoel de aan dacht van andere belangstellen den, zodat er op een zeker mo ment een samenscholing ont stond van twee- tot driehonderd mensen. De menigte liep te hoop richting de Balie. Daarbij moest de hondenkar van manifacturen- koopman H. van der Baan, die de godsdienstige bijeenkomst had georganiseerd, het ontgel den en werd in de Varreput ge duwd. Onderweg sneuvelden di verse ruiten, waaronder die van het huis van J.L. de Jonge aan de Oude Haven. Hij was voor stander van de afschaffing van sterke drank. Ook de ramen van de Armen- en Tussenschool moesten er aan geloven. De poli tie greep niet in, tegen tien uur 's avonds keerde de rust weer in de stad. Kinderen De vrijdagavond was het echter opnieuw mis en trok wederom een grote volksmenigte kleine kinderen en oudere jeugd door de straten, het merendeel jon gens. Met kiezelstenen werden vele ruiten aan diggelen ge gooid. Ook dit keer hield de politie het bij waarschuwingen en aanma ningen. Omdat het zaterdags gewoon lijk druk was in Zierikzee en de burgemeester weinig goeds ver wachtte, besloot hij tot de in schakeling van extra politiemen sen en de schutterij. Tevens stel de Ermerins een samenscho lingsverbod in voor meer dan vijf personen. De proclamatie werd verspreid door Zierikzee opgeplakt als waarschuwing. Desondanks werd het weer on rustig in de stad, al bleven bal dadige vernielingen (onder drei ging van een maand tot een jaar gevangenisstraf) uit. Een harde kern van zo'n twintig jongeman nen moest zijn weigering om uit een te gaan bekopen met een paar stokslagen, maar daar bleef het dan ook bij. Het extra politietoezicht op straat werd ook op zondag ge handhaafd, maar de gemoede ren bleken definitief tot beda ren gebracht. De burgemeester kon de minister van Binnenland se Zaken opgelucht berichten dat in Zierikzee alles weer on der controle was. De rellen wor den door S. de Haan van het Zeeuws Archief uitvoerig be schreven in het juli nummer van de heemkundige vereniging Stad en Lande op Schou- wen-Duiveland. Volgens De Haan is het voor de negentiende eeuw bijzonder dat de jeugd zich op dergelijke wijze deed gel den. Hij kent uit die periode geen vergelijkbare gevallen. Het blad komt volgende week uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 67