sraad vreest uitstel rondweg Kruidentuin in bloei Nog steeds die vraag waar we vandaan komen Twee miljoen voor bestrijden wateroverlast dyslexie Het wordt steeds mooier in Middelburg! SieMatic Middelburg voorzitter Prins geeft strijd niet op Z-Vlaanderen werkt samen Oost-Souburger beboet voor slaan buurvrouw Badmeester Dol-Fijn ontslagen CDA let op machinefabriek Alert! wijst naar managers uitverkoop Ingreep (2) editie Schouwen-Duiveland Advertentie ►didact www.bureaudidact.nl drs.K. van Sparrentak/ 0113-220613 onderzoek en begeleiding (Advertentie) MIDDELBURG - Dc Middel burgse politierechter G. van Un- nik veroordeelde gisteren een 29-jarige inwoner van Oost-Sou burg voor het mishandelen van zijn buurvrouw en huisvrede breuk conform de eis tot 250 eu ro boete. Aan het slachtoffer moet liij 183 euro, de schade aan een deur van de woning, vergoeden. De verdachte kreeg 26 december vo rig jaar de politie aan de' deur, omdat de buren hadden ge klaagd over geluidsoverlast. Hij had zich daarover zo kwaad ge maakt en drong de woning van de buren binnen toen er niet werd opengedaan. Hij haa ver volgens de 67-jarige vrouw een vuistslag in haar gezicht gege ven. „Ze vielen mij aan. Ik heb me verweerd toen ze me buiten wilden zetten." De politierech ter vond de stelling van de Sou burger wel erg gemakkelijk. „U had daar zonder toestemming- niet binnen mogen gaan. U moest zich niet verdedigen." Voor de politierechter stond de mishandeling en de huisvrede breuk vast. „Voor elk akkefietje bellen ze de politie. Ik word door mijn buurvrouw regelma tig uitgescholden", verweerde de Souburger zich. Met het sle pende burenconflict hield de po litierechter rekening in de uit spraak. Advertentie SieMatic Middelburg is de showroom aan het verbouwenJijdens deze verbouwing hebben wij interessante aanbiedingen voor u. Grenadierweg 17A Tel: 0118-62 95 22 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 ijtedactie: 0113-315649 Iwww.pzc.nl pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. 3 juli 2004 ZIERIKZEE - Waar een paar jaar geleden nog vol op landbouwgewas groeide, vrolijken nu kleurige kruiden de omgeving op. Enkele jaren na de aan leg van het stadspark rondom het Schouwen-Dui- velandse gemeentehuis in Zierikzee springt het re sultaat menig bezoeker ineens in het oog. De ene week overigens wat meer dan de andere. Het mengsel van veertig kruiden dat is ingezaaid, geeft een voortdurend veranderende uitstraling aan de 'wilde' tuin die achter het gemeentehuis - aan de kant van de Nieuwe Koolweg/Houwersweg - ligt. Enkele weken terug domineerden felle kleuren in de stadstuin. Inmid dels is er weer een wat rustiger beeld te zien. Bij de aanleg van het park in 2001 is gestreefd naar natuurlijkheid, schetst projectmedewerker cul tuurtechniek van de afdeling openbare werken J. Lekkerkerk. Bij de entree wordt met vaste planten een nette tuin neergezet. Aan de andere zijden wordt inge sprongen op de hoogteverschillen met waterpartij en en wilde groeiers. Om de soortenrijkdom zo ge varieerd mogelijk te houden en ook in de winter een beetje aantrekkelijk ogend gebied te creëren, wordt de boel één of twee keer in het jaar ge maaid. foto Marijke Folkertsma SCHARENDIJKE - De dorps raad van Scharendijke vreest ;iat het uitstellen van de aanleg van de rondweg Scharendijke leidt tot afstel. Voorzitter Prins rept van een moedeloos nakende strijd. De provincie ïeeft aangegeven de weg nog al- ijd aan te willen leggen, maar tiet voor 2008. tot 2008 loopt) maken aanleg van dit laatste stuk van 42 noor delijke recreatieverdeelweg ech ter niet meteen mogelijk, aldus de toelichting. Wel zal er de ko mende tijd al onderzoelc naar mogelijke tracés worden .gedaan en over de rolverdeling tussen de betrokken partijen provincie, gemeente en waterschap wor den gesproken. Dat gaat dan om voorbereiding, aanleg, beheer en ook om mogelijke co-financie ring. Omleidende bewoordingen die de dorpsraad doen vrezen dat dit project de finale niet zal ha len, al4us de dorpsraadvoorzit ter. „Het is een beetje moede loos makende strijd, maar we ge ven niet op", verklaart Prins achteraf zijn optreden tijdens de gemeenteraadsvergadering. Als de kans zich voordoet kaart de dorpsraad de rondweg steeds weer aan. De weg moet de one venredig grote belasting van het dorp - op de Elkerzeeseweg - wegnemen. De verkeersdrukte zomers is daar enorm en wordt steeds erger, licht Prins toe. Het aantal kampeerders wordt, met de toename van plaatsen op mi- nicampings, groter. Veelal trek ken automobilisten mét caravan door het dorp van camping naar Brouwersdam en andersom. Al door de voormalige gemeente Middenschouwen werd over een rondweg gesproken. Of wellicht niet eerder dan lint-juttemis", haalde Prins eer- 'der deze week fel uit als inspre- 1 eer bij de gemeenteraadsverga- •j; lering. De rondweg Scharendij ke prijkt al vele jaren met enige egelmaat op bestuurlijke agen da's. De Scharendijkse dorps raad wil af van de vrijblijvend- ïeid in tijd die tot op de dag van ipandaag aan de aanleg van de i!| o felbegeerde weg is gekop peld. Vandaar de poging van rins de gemeente Schou- i'en-Duiveland te bewegen met e provincie te gaan onderhan- elen over een reële 'startda- f um' voor de aanleg. Aanleiding oor de actie van de dorpsraad s een passage in de jongste be- luursrapportage van de ge- leente waarin het uitgangs- unt van de provincie is ver- is roord. Verantwoordelijk Staten hebben per brief aan de gemeente aange geven zich wel degelijk verant woordelijk te voelen voor reali satie van een nieuw wegvak (de .rondweg) tussen de N57 en de Elkerzeeseweg. De huidige fi situatie, prioritering in j.het collegeprogramma en het nu gehanteerde meerjarenprogram ma infrastructuur Zeeland (dat CADZAND - Zeeuws-Vlaande- ;ten Boven! Dat wordt het nieu we motto van bestuurlijk rieeuws-Vlaanderen. De tijden jan verdeeldheid zijn verleden :ijd, in de jaren die komen moet ie regio in de markt gezet wor den als een streek waar het goed jjronen, werken en recreëren is. 9e drie burgemeesters bezuiden Je Westerschelde (Jan Lonink, raap Sala en Jan Frans Mulder) lopen de gemeenteraden de ko kende maanden te motiveren m samen te gaan denken over et ontwikkelen van beleidsvi- op diverse terreinen. De bur- smeesters zijn daar zelf al mee ïgonnen. Wethouders komen ok al op gezette tijden bijeen het is nu ook de bedoeling dit najaar alle eeuws-Vlaamse raadsleden >or een gezamenlijke vergade- ng bijeen te roepen. Dit op ini- i atief van de gemeente Sluis, e gemeentesecretarissen van 1 uis. Hulst en Terneuzen heb- en voorts de opdracht gekre- ;n om de beleidsvelden in «ld te brengen waarop kan orden samengewerkt. Eén van de acts tijdens de opening van het Jaar van het Zeeuwse slavernijverleden. foto Lex de Meester door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het overkomt haar nog zo vaak, vertelt een Su rinaamse gisteren na de officiële opening van het Jaar van het Zeeuwse slavernijverleden. Dat Nederlanders haar vragen, waar ze vandaan komt. „Als ik dan zeg 'Uit Middelburg', dan kij ken ze mij aan alsof dat niet zou kunnen. Zo word je er wel van bewust gemaakt dat je een an der verleden hebt." Heel veel Nederlanders van Suri naamse afkomst zijn er niet, op de bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek, bij de start van het Jaar van het Zeeuwse slavernij verleden. Maar degenen die er zijn, roeren hun mond. Zij laten zien en horen dat er niet voor niets aandacht wordt besteed aan - wat heet - een zwarte blad zijde uit de Zeeuwse historie. Gert Oostindie, directeur van het Koninklijk Insituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde in Leiden, heeft zijn verhaal net ge houden, als een oudere Suri naamse man opstaat. „Zeeuwen behandelden slaven niet erger dan Hollanders", citeert hij Oostindie, ,,en Hollanders wa ren niet erger dan Fransen of En gelsen. Maar elk land, elk indivi du en elk volk had toch een ei gen verantwoordelijkheid. Wat de anderen ook deden." Van excuses voor de slavenhan del en slavernij wil toch nie mand weten in de zaal. Ook de oudere Surinamer niet. „Wij hebben met de witte Nederlan ders een gezamenlijke geschiede nis", zegt Siegfried Steglich, be stuurslid van de Stichting Monu ment Middelburg, die zich beij vert voor een slavernijmonu- ment in de Zeeuwse hoofdstad. „De tijd is er rijp voor die ge schiedenis voor het voetlicht te brengen. Met de komst van Suri- namers en Antillianen naar Ne derland valt daaraan niet meer te ontkomen. En ons bewustzijn over onze herkomst is de laatste jaren gegroeid. Onze kinderen vragen ernaar." Surinaamse en Antilliaanse Ne derlanders zijn met hun verle den bezig. Dat is duidelijk. In het Oosterpark in Amsterdam staat sinds twee jaar een slaver- nijmonument. In Amsterdam is een instituut opgericht dat zich speciaal met het Nederlandse slavernijverleden bezighoudt. En Unesco, de culturele organi satie van 4e Verenigde Naties, heeft 2004 uitgeroepen tot Jaar van de Slavernij. „Maar hoe ga je vervolgens verder?", wil de Surinaamse Rita Fuchs weten. „Vooral met wat wij in Surina me hebben achtergelaten. Die mensen daar hebben zich heel anders ontwikkeld." „Het slavernijverleden is in Suri name nog zo goed voelbaar", legt zij later uit. „Dat mensen bijvoorbeeld weinig initiatief to nen. Zoiets mag je niet vergeten in een jaar als dit." Gisteren is in het Zeeuws Ar chief ook de expositie Geboeid door het Verleden geopend. Op de Markt in Middelburg traden Terras Brazilis en de Vlissings salsa-band Diferente op, bij wij ze van vrolijke noot. pagina W5: Beroofd van vrijheid en troost NIEUWERKERK - De Stichting Zwembad Dol-Fijn heeft één van haar badmeesters ontslagen. De man leefde al sinds half maart in onmin met zijn werk gever en collega, waardoor een onwerkbare situatie was ontstaan. De kwestie stond op de rol van de kantonrechtbank, maai de partijen kwamen op het laatste moment een financiële schikking overeen. Volgens de wederzijdse raadslieden is de zaak daarmee naar tevredenheid van beiden afgedaan „Het gezond verstand heeft gezegevierd", reageerde stich tingsvoorzitter C. Bax gisteren tevreden op de schikking. Dol-Fijn heeft een vervanger gevonden voor de vertrok ken badmeester, zodat er geen zwemuren uitvallen. BRUINISSE - De gemeente Schouwen-Duiveland denkt het maximale te hebben gedaan aan de (brand-)veiligheid van de voormalige machinefabriék aan de Havendijk in Bruinisse. In 2002 is de eigenaar aangespoord maatregelen te nemen omwille van de veiligheid. Ook is er in datzelfde jaar een sloopvergunning afgegeven. Het brandveilig maken of slopen van het lege in verval verkerende gebouw is verder een zaak van de eigenaar. Wel is het pand momenteel ontoegankelijk en wordt ei' toezicht gehouden. Aldus burgemeester en wethouders in reactie op vragen van CD A-er N. de Danschutter. Hij ij vert al een paar jaar voor maatregelen rondom het Bruse gebouw. In de commissie samenleving van dinsdag kaart hij de kwestie opnieuw aan. De Danschutter vindt de beantwoording van het college niet voldoende. ZIERIKZEE - De politieke partij Alert! vindt dat de affai re Korte Nobelstraat ook gevolgen moet hebben voor de verantwoordelijke afdelingshoofden en de gemeentesecre taris. Dat blijkt uit de jongste Nieuwsbrief van de partij. Het kan niet zo zijn dat er vier wethouders op straat ko men te staan en twee (ondergeschikte) ambtenaren naar huis worden gestuurd terwijl de verantwoordelijke mana gers uit de wind worden gehouden, meldt de Nieuwsbrief. Daarmee stuurt de fractie niet aan op het naar huis stu ren van deze managers, aldus een toelichting van fractie lid C. Schoneman. Dat kost de gemeenschap alleen maar geld, terwijl het nu juist zaak is op een goede manier ver der te gaan. In dat licht pleit zijn partij ook voor centralisatie van mid delen (financiën en personeel). Deze zouden onder de ver antwoordelijkheid van één bestuurder bij één afdeling moeten worden ondergebracht. door Rob Paardekam GOES - Het waterschap Zeeuw se Eilanden krijgt van het Rijk bijna 2 miljoen euro subsidie voor zeven projecten die voor zien in de aanpak van watero verlast. Het waterschap denkt dat ze zo veel geld heeft binnengehaald, omdat ze als één van de eersten een aanvraag deed voor subsidie in het kader van de eenmalige re geling Nationaal Bestuursak koord Water. De twee miljoen euro wordt ge bruikt voor zeven projecten die bij elkaar zo'n acht miljoen euro kosten. In veel gevallen gaat het om een samenwerking van het waterschap met andere overhe den en instellingen. Zo wil het schap samen met de gemeente Goes en de Koninklijke Maat schap de Wilhelminapolder een oude kreekrest in de Oost-Beve- landpolder en de Wilhelminapol der herstellen. Op die manier wordt de waterberging ver groot. Stuwen In de Kapelse en de Yerseke Moer worden stuwen geplaatst die het water tijdelijk kunnen vasthouden op de momenten dat dat noodzakelijk is. Bij het ge maal Postweg wordt een stuw geautomatiseerd en het gemaal Dekker krijgt extra capaciteit. Bij Den Inkel, tussen Kruinin- gen en Waarde, worden de wa terlopen verbreed en natuur vriendelijke oevers ingericht. Ten noorden van de rijksweg koopt het schap grond aan, zo- dat meer waterberging kan wor den gecreëerd. Op het oostelijk deel van het ei land Tholen wordt het waterbe heer verbeterd door de komst van een nieuw gemaal, dat meer capaciteit heeft dan het huidige. Ook wordt meer berging aange legd bij de Hikse Kreek, In de omgeving van Sint Philipsland willen het schap, de gemeente Tholen en de provincie drie nieu we stuwen aanleggen en de capa citeit van het gemaal De Luyster vergroten. Een ander project is dat in na tuurgebied De Schelphoek op Schouwen. Daar wor4en nood- pompen geplaatst. Op Walche ren wil het waterschap vijftien hectare grond aankopen om extra waterberging te creëren. Verder wordt een nieuw gemaal gebouwd, omdat dat bij de Veer- se Watergang weg moet in ver band met de aanleg van de N57. Het schap venvacht dat het Rijk ook nog subsidie verstrekt voor diverse stedelijke waterprojec ten. De beslissing daarover valt later. (Advertentie) LU O Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607 zeeuwse almanak Hij heeft de kleine doch deli cate medische ingreep rede lijk doorstaan, de Goesenaar die onlangs ook op deze plaats figureerde. Steeds meer bezigheden gaan weer zonder mankeren. Collega's volgden zijn lotgevallen met een gezonde mengeling van luim en ernst. De techneut binnen het bedrijf, die volgen de week zelf een operatie on dergaat waarover geen grap pen moeten worden gemaakt, monsterde zijn wat moeizame tred en had de diagnose snel gesteld. „Ah, je bougiekabels zijn doorgeknipt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 65