Campagne rond verkeersregels Provincie weet van geen ereschuld Gemeenten hechten aan behoud van schoolbegeleiding 15 EPZ moet uitspraak Kamer over afval serieus nemen Verschillen in Belgische en Nederlandse voorschriften krijgen aandacht Cios begint met opleiding tot zwemtrainer Classic Fever is irimeur van 'estival Pastorale Minder klachten over vliegveld Cheque voor People's Trust Timmerman uit vliegveldcommissie Doorrijden na ongeval bestraft Trap tegen auto zaterdag 3 juli 2004 ?or Harmen van der Werf EN HAAG - EPZ, de eigenaar in de kerncentrale Borssele, jet er goed aan de discussie in Tweede Kamer over het op- erken van kernafval zeer se- eus te nemen. L. Spies heeft gisteren laten weten in reac- e op de mededeling van EPZ het opwerkingscontract met Franse Cogéma al is ver- lengd. Van de hand van Spies nam het parlement donderdaga vond laat eensgezind een motie aan. Het kabinet wordt daarin onder meer gevraagd er bij EPZ op aan te dringen geen defini tief besluit te nemen over de op werking van kernafval. De Tweede Kamer wil eerst de wet geving aanpassen om meer greep te krijgen op wat er met het afval gebeurt en alternatie ven voor opwerking onderzoe ken. EPZ maakte bekend al in fe bruari te hebben meegedeeld aan staatssecretaris Van Geel van Milieu dat het opwerkings contract met Cogéma is ver| lengd. „De handtekeningen zijn gezet", aldus een woordvoerster van EPZ. Voor welke periode is getekend, vertelde ze niet. „Dat doen wij nooit, maar het is in elk geval tot ver in het volgende decennium." Dus ver na het jaar tal 2010. PvdA-Kamerlid D. Samsom trok deze mededeling in twijfel. „Als EPZ dat contract had ver lengd, had Cogéma dat direct naar buiten gebracht. En dat is niet gebeurd. De Fransen zitten te springen om werk." Spies (CDA) was minder stellig. ,,Wij weten niet wat EPZ precies heeft gedaan. EPZ hoeft ons dat ook niet te vertellen, Maar als het bedrijf zichzelf heeft ver plicht, heeft het een zeker risico genomen. Wij gaan tenslotte als Tweede Kamer nog discussiëren over de wenselijkheid van het opwerken van kernafval, waar bij wij rekening willen houden met het milieu, de veiligheid, de verspreiding van kernwapens en ook de kosten." Vooral de kosten wegen zwaar door bij EPZ. Opwerken van af val is goedkoper dan direct op slaan bij de Covra in Borssele. Spies wilde niet ingaan op de vraag, of zij er iets voor voelt EPZ financieel tegemoet te ko men. „Het is heel gevaarlijk daar' momenteel al een uit spraak over te doen." oor Ben Jansen anna ter muiden - Zee- en Vlaanderen zijn gisteren informatiecampagne begon- om misverstanden over el- verkeersregels aan te pak- In de grensstreek staan gro- reclameborden die er de aan op vestigen dat sommige joorschriften aan weerszijden jan de grens nét even anders ij n. Vie bij een verkeerslicht in Ne erland groen licht heeft om bksaf te slaan, weet zich er re- felijk van verzekerd dat hij vrij [aan heeft. In België moet in die |tuatie rekening worden gehou- len met tegemoetkomend ver leer dat voorrang heeft. Een In rechts komende automobi- ist verliest in België het recht lp voorrang als hij vóór het op- jijden van de kruising even stil reeft gestaan. In Nederland leeft verkeer van rechts op een felijkwaardige kruising altijd joorrang. 5e campagne belicht deze en an- (ere verschillen tussen de ver keersregels in beide landen. Ge ileken is dat deze verschillen >ij veel weggebruikers niet be- end zijn. Een analyse van ver- eersongelukken in de grens- .reek heeft te zien gegeven dat lisverstanden over deze regels eens de oorzaak zijn van ngelukken. Dp de reclameborden in de grensstreek prijken de ge zichten van Anita Witzier en Marcel Vanthilt, de presenta torsvan het Nederlands-Vlaam- SOES - Het Cios in Goes begint n september 2005 met een oplei- ling tot zwemtrainer. Het gaat mi een deeltijdopleiding die één aar duurt. )e opleiding is een samenwer king met de Koninklijke Neder- idse Zwembond (KNZB). Die idt momenteel zo'n 475 cursis- §n per jaar op, maar heeft be- oefte aan meer opleidingscapa- iteit om zo tegemoet te komen an de grote waag van zwemver- pigingen. Bovendien is er veel raag naar opleidingen volgens e structuur van het deeltijd lbo toes is één van de vijf Cios'en ie de nieuwe opleiding gaat ver- brgen. De andere scholen zijn ie in Arnhem, Haarlem, Hee mveen en Sittard. De KNZB al haar cursisten vanaf seplem- èr 2005 doorverwijzen. De bnd en het Cios zien samen toe p de kwaliteit van het onder lijs. Het komende jaar zullen gezamenlijk de leerstof voor Inieuwe opleiding schrijven. IISSE - Het festival Pastorale iNisse presenteert zaterdag 10 tli Classic Fever, een nieuw fovinciaal °pen podium voor ance- en muziekacts die niet ij het popgenre horen. astorale heeft hiermee de pri- leur voor Zeeland. Het open po- ium Classic Fever begint om i.30 uur en wordt geopend oor geduputeerde H. van Wave- ?n. Ongeveer vijftien jonge ta- inten brengen klassieke, we- ïld-, en folkmuziek, astorale begint vrijdag 9 juli. 1 de Grote Kerk aan het dorp- pin begint om 19.30 uur een perican Rootsavond. Verschil- mde muziekstijlen komen aan od. Er zijn onder meer optre- ens van de groepen Colla Voca f Hoots. De avond wordt afge- pten door Danny Vera. Naast assic Fever is er op zaterdag 'L een gevarieerd pro- ptfonia. Om 16.30 uur treedt enn\ Kuhr op het plein op. Ver- ?r zijn er optredens van onder |er het Schelde Loodsenkoor, ft exotische El Sueho Bonito I de Keltisch georiënteerde foep Triskell. De concerten M|n op het plein rond de kiosk. se tv-programma Tien voor taal. Aan dit programma is ook de ti tel van de campagne ontleend: Spreken we dezelfde taal in het verkeer? Witzier en Vanthilt waren gis teren van de partij bij de pre sentatie van de actie, net over de grens bij St. Anna ter Muiden. Gouverneur Paul Breyne van West-Vlaanderen zei hij deze gelegenheid dat het voor de hand ligt binnen de Europese Unie verkeersregels op elkaar af te stemmen. Dit is een streven dat evenwel veel uit houdingsvermogen vergt. Minder brokken Breyne onderstreepte dat niet kan worden gewacht op een Eu ropees verkeersreglement: „Het ongevalspercentage in de grens streek moet omlaag. Er moeten aan weerszijden van de grens minder brokken worden ge maakt in het verkeer." En hij produceerde een alternatieve slogan voor de campagne: „Een gewaarschuwde grensreiziger telt voor twee." Eén van de verschillen tussen de verkeersregels is dat een groep fietsers van vijftien personen of meer in België van de gewone rijbaan gebruik mag maken. In Nederland is zo'n groep aan gewezen op het fietspad. De Zeeuwse gedeputeerde Toine Poppelaars gebruikte dit voor beeld om te onderstrepen dat verkeersregels ook de culturele verschillen tussen landen weer spiegelen: „In België heeft een wielrenner een andere status." Poppelaars zei te hopen dat de campagne vooroordelen uit de weg ruimt, zoals de misvatting dat een groot deel van de ver keersongelukken in Zeeuws-Vlaanderen wordt ver oorzaakt door Belgische automo bilisten die te veel alcohol heb ben gedronken. De reclameborden met Witzier en Vanthilt verwijzen naar de websites www.grensverkeer.nl en www.grensverkeer.be. Ook worden folders verspreid. De campagne is opgezet bij wijze van proef. Deze zomer beperkt de actie zich in Nederland tot Zeeuws-Vlaanderen. In andere Nederlands-Vlaamse grensre gio's bestaat er veel belangstel ling voor. Te denken valt ook aan dergelijke campagnes voor de grensgebieden Neder- land-Duitsland en België-Frank- rijk. Gouverneur Paul Breyne van West-Vlaandcren, de presentatoren Marcel Vanthilt en Anita Witzier van Tien voor taal en de Zeeuwse gedeputeerde Toine Poppelaars (vlnr) waren gisteren bij het begin van de actie waarmee de verschillen tussen Belgische en Nederlandse verkeersregels duidelijk worden gemaakt. foto Peter Nicolai door Eugène Verstraeten SAS VAN GENT - Gedeputeer de Staten kunnen zich niets meer herinneren van een 'ere schuld' aan Sas van Gent. Burge meester J. Lonink van Terncu- zen zei dal deze week in de com missie Bestuur en Middelen, naar aanleiding van vragen door R. Bruggeman (CDA). Het raadslid wees er op dat de GS destijds hebben aangegeven wel iets voor Sas van Gent te willen doen, nadat ze de komst van een outletcentrum hadden getorpedeerd. Volgens Brugge man is het nu de tijd om de pro vincie aan die ereschuld te herin neren. Met bijdragen van de pro vincie zouden er zaken in het ka der van Vitaal Sas van Gent kun nen worden aangepakt. Ook is er, zo opperde Bruggeman, wel Europees geld los te krijgen. Lo nink wees er op dat er inmiddels een ander college van GS is aan getreden. „En dat erkent niet dat er een ereschuld naar Sas van Gent toe ligt", aldus Lo nink. Subsidie Volgens wethouder J. van Schaik is er wellicht wel wat subsidie los te peuteren, maar die moet dan gekoppeld zijn aan thema's als plattelandsontwik keling of grensoverschrijdende activiteiten. „Met de provincie is afgesproken dat we eerst met projecten moeten komen en dat dan gekeken wordt of we er sub sidie voor kunnen krijgen", al dus Van Schaik. Dat valt vol gens de wethouder nog niet mee. ,.Of die projecten die we uitvoeren zijn kostendekkend, of ze hebben niets te maken met Vitaal Sas." B en W hebben begrepen dat de provincie wellicht iets toe wil schuiven voor de realisering van een bedrijventerrein. „Daar gaan we nu mee aan de slag." In het kader van Vitaal Sas is er op dit moment discussie over het wel of niet verhuizen van de bibliotheek uit de Speye naar een toekomstige brede school. „In dat geval mist de Speye die huuropbrengsten. Worclt clat ge compenseerd?", wilde W. Broek- huysen (WD) weten. „Jazeker", benadrukte Van Schaik. „Als de bibliotheek uit de Speye naar de brede school vertrekt mag dat geen gevolgen hebben voor de Speye, en andersom ook niet. Het realiseren van de doelstel ling staat voorop en als dat ten koste van de Speye gaat, com penseren we dat." COR DE JONGE ARNEMUIDEN - Vliegveld Midden-Zeeland krijgt min der klachten van omwonenden dan vorig jaar. In de eer ste zes maanden van dit jaar is één echte klacht binnenge komen. Een tweede klacht wordt nog beoordeeld. In heel 2003 werd zes keer geklaagd over het vliegveld. Directeur P. Geysen beseft dat er het komende half jaar klachten bij kunnen komen. Toch is hij tevreden over de tussenstand. De voorlopige daling is volgens hem te danken aan de strenge aanwijzingen die piloten meekrijgen. Zij moeten na het opstijgen zo snel mogelijk afbuigen, zodat ze niet over camping De Witte Raaf en over de Oranjeplaat vlie gen. Om het gedrag van piloten nog verder te beïnvloeden zal in het gebouw van de luchthavenmeester een bord worden geplaatst met het aantal klachten dat tot dat mo ment is binnengekomen. Ook zal hij omwonenden nog eer der gaan informeren over activiteiten op het vliegveld. „Dat neemt weer een deel van het verrassingseffect weg." GOES - Tijdens de diplomauitreiking op het Sint-Willi- brordcollege in Goes heeft het zogeheten meidenelftal van de school gisteravond een cheque van 13.000 euro uit gereikt aan Toos Verdegem van de stichting People's Trust, die strijdt tegen de kinderprostitutie in India. De elf meiden hebben het geld verzameld door het hele jaar door diverse activiteiten te organiseren. De school heeft de Nationale commissie voor internationale samenwer king en duurzame ontwikkeling gevraagd het bedrag te verdubbelen en heeft goede hoop dat dit gebeurt. ARNEMUIDEN - Wendy Marteijn-Hulsteijn uit Amemui- den wordt de nieuwe woordvoerder voor de omwonenden van vliegveld Midden-Zeeland. De docente Engels op de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren in Middel burg volgt Janke Timmerman-de Vries op, die gisteren na 12,5 jaar is teruggetreden uit de commissie 28 voor de luchtvaart. Timmerman-de Vries kreeg bij haar vertrek veel complimenten van de mensen die ze zo vaak hard aanpakte. Vliegvelddirecteur P. Geysen zei dat hij de vruchten plukt van haar inspanningen voor bijvoorbeeld een klachtenregeling, die hij 'een gouden instrument' noemde. Net als Geysen zeiden wethouder A. van 't West einde van Middelburg en gedeputeerde J. Suurmond dat zij Timmermans dossierkennis en duidelijke stellingna- mes zullen missen. „Elke organisatie heeft een luis in de pels nodig", zei Van 't Westeinde. „Het was dikwijls kwaad kersen eten met de directie van het vliegveld", blikte Timmerman-de Vries terug. Maar het gaat nu veel beter, besloot ze. En wat ze in 12,5 jaar niet heeft gedaan, wil ze nu wel: „Ik wil graag één keer zondigen en een rondvlucht maken." Geysen nodigde haar direct uit. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 37-jarige Amsterdamse voor het doorrijden na een ongeval dertig uur werkstraf en zes maanden rij ontzegging, waarvan de helft voorwaardelijk, opgelegd. De vrouw reed op 31 maart op de Nieuwe Kooiweg in Zie- rikzee met haar auto met 70 kilometer per uur door rood licht. Een botsing met een brommer was onvermijdelijk. De verdachte reed daarna door. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - De meeste Zeeuwse gemeenten zijn bereid bij te dragen aan de instandhou ding van de schoolbegeleiding. Ook de scholen zelf willen niet al te veel veranderen aan de hui dige situatie. Onderwijsbegeleidingsdiensten bieden scholen extra deskundig heid, bijvoorbeeld bij leerlingen met problemen, personeelson- dersteuning en onderwijsver nieuwing. De voornaamste onderwijsbege leidingsdienst in de provincie is het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland (RPCZ). In minde re mate doen Zeeuwse scholen een beroep op het Begeleidings centrum Gereformeerd School onderwijs, het Kersten Onder wijs Centrum en de begeleidings dienst voor Vrije Scholen. In de huidige situatie ontvangen gemeenten geld van het Rijk om in te zetten voor schoolbegelei ding op basisscholen. Daarnaast leggen ze zelf een bedrag bij. Dat stelsel verandert volgend jaar augustus ingrijpend: het rijksgeld gaat rechtstreeks naar de schoolbesturen, die zelf bepa len wat ze ermee doen. Gemeen ten mogen hun subsidies afbou wen. Enquête De Zeeuwse gemeenten willen proberen één lijn te trekken als het gaat om de toekomst van de schoolbegeleiding. Daarvoor is een ambtelijke werkgroep ge vormd, die onder meer een en quête heeft gehouden onder alle basisscholen. Het ziet emaar uit dat het de ge meenten grotendeels lukt om een gezamenlijk standpunt in te nemen, zegt de Borselse onder wijswethouder F. Tollenaar, die optreedt als woordvoerder. „We zijn van mening dat we een geza menlijke verantwoordelijkheid hebben. Daarom zijn we in gro te meerderheid bereid om mini maal hetzelfde bedrag als de scholen te besteden aan school begeleiding en daarvoor een in tentieovereenkomst af te slui ten." Voorwaarde is wel is dat de scholen het geld dat ze voortaan zelf krijgen, ook daadwerkelijk besteden aan onderwijsbegelei ding en dat ze zeker tot 2008 de diensten inkopen bij de huidige instanties. Toenemende concur rentie moet zorgen voor een goe de verhouding tussen prijs en kwaliteit. Markt Overigens is het geen unaniem standpunt van de Zeeuwse ge meenten. Volgens Tollenaar, die geen namen wil noemen, denken er voorlopig drie anders over. Twee ervan willen de toekomsti ge situatie vooral aan de markt overlaten. Volgens de Borselse wethouder is er geen reden om de huidige opzet van de onderwijsbegelei ding ingrijpend te veranderen. „Een bestaande infrastructuur moet je alleen overboord zetten als deze niet goed werkt." Uit de enquête onder de scholen blijkt er momenteel weinig onte vredenheid te heersen. De scho len zijn in het algemeen goed te spreken over de onderwijsbege leidingsdiensten. De meeste uren worden ingezet voor de in dividuele begeleiding van leer lingen. Bijna tweederde van de scholen wil het geld dat zij voortaan zelf krijgen volledig inzetten voor onderwijsbegeleiding; de rest doet dat gedeeltelijk of weet het nog niet. Opvallend is dat vier scholen zeggen het in de toe komst helemaal zonder onder steuning te kunnen stellen. Directeur B. de Reu van het RP CZ is 'op zich tevreden' over de uitkomsten van de enquête en de voorlopige stellingname van de gemeenten. Die bieden vol gens hem een goed uitgangspunt voor het behoud van de onder wijsbegeleiding. GOES - Een 21-jarige automobi liste uit Goes heeft gisteren aan gifte gedaan van vernieling aan haar personenauto. De vrouw zat in haar auto op de Grote Markt in haar woonplaats te wachten op een familielid die in een conflict verwikkeld was met een bekende. Toen het fami lielid samen met een vriend in de auto was gestapt, gaf de be kende een trap tegen de auto, die daardoor beschadigd raakte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 63